İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (65) YORUM YAZ

tarafından 8 Aralık 2008, Pazartesi 00:00 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Dünya'da ilk defa: AMD Athlon X2 7750 Black Edition incelemesi
Günlük Haber Erdi Özüağ
65 59529
AMD'nin çift çekirdekli Phenom olarak ta bilinen Kuma kod adlı Athlon X2 7000 serisinin en hızlı modeli X2 7750 Black Edition mercek altında!

Geçtiğimiz sene Spider platformuyla birlikte yeni nesil Phenom X4 işlemcilerini duyuran AMD, dört çekirdekli modellerine ek olarak çift ve üç çekirdekli alternatif Phenom modellerini de zaman içerisinde kullanıma sunacağını açıklamıştı. Yayınladığı yol haritası dahilinde Phenom X3 serisi üç çekirdekli işlemcilerini endüstrinin beğenisine sunarak segmentinde bir ilki gerçekleştiren firmanın Kuma kod adını taşıyan çift çekirdekli Phenom işlemcileri içinse uzunca bir süre belirsizlik hakim olmuştu.

Phenom X3 işlemcilerini takiben yılın ikinci çeyreğinde lanse edileceği belirtilen işlemcilerin Haziran ayında Tayvan'da yapılan Computex fuarında gösterilebileceği belirtilmiş fakat bu beklenti de gerçekleşmeyince AMD'nin Kuma projesini iptal ettiği yönünde haberler endüstri içersinde ciddi ciddi tartışılır olmuştu. Yaz aylarında K10 mimarisini (Phenom mimarisi) temel alan çift çekirdekli işlemciler için iptal durumunun söz konusu olmadığı ve çalışmaların devam ettiği firma yetkililerince dile getirilmişti.

Bir süre önce çift çekirdekli Phenom işlemcilerini pazar stratejileri ve ürün konumlandırma politikaları çerçevesinde Athlon X2 serisi dahilinde lanse edeceği ortaya çıkan AMD'nin Kuma ailesiyle ilgili olarak detayları beliren ilk model Athlon X2 6500+ olmuştu. Fakat bu işlemciyle ilgili detaylı analizler başlamadan AMD'nin daha hızlı Kuma modelleri üzerinde çalıştığı bildirilmiş ve Athlon X2 7000 serisi dahilinde saat hızları 2.7GHz'e ulaşan yeni modellerin hazırlandığı yönünde haberler gelmişti.

AMD'nin çift çekirdekli yeni işlemcileri için nihayet uzun süren bekleyiş sona eriyor. Kısa süre içerisinde pazara giriş yapması beklenen Athlon X2 7000 serisi işlemcilerin detaylarına geçmeden önce yöneltilen sorular doğrultusunda önemli bir detayın altını çizmekte fayda var. Bahsi geçen işlemcilerin Phenom II işlemci ailesiyle herhangi bir ilgisi bulunmuyor. Mevcut Phenom ailesinin çift çekirdekli varyasyonları olarak ta değerlendirilebilecek Athlon X2 7000 serisi, 65nm üretim teknolojisiyle hazırlandı.

Athlon X2 7000 çatısı altında birkaç yeni model duyurmayı planlayan AMD'nin pazara giriş yapması beklenen ilk modeli incelemesini yayınlayadığımız Athlon X2 7750 Black Edition ve Athlon X2 7550 olacak. Ayrıca 7350 ve/veya 7450 modellerinin kullanıma sunulması da ihtimaller dahilinde yer alıyor. Dünyada ilk defa yayınlanan test sonuçlarıyla bize ulaştırılan Athlon X2 7750 modeli, serinin en hızlı modeli olarak pazara sürülecek ve bu ünvanını 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan çift çekirdekli Phenom II/Athlon modelleri gelene kadar sürdürmesi bekleniyor.

AMD'nin 65nm üretim teknolojisiyle hazırladığı Athlon X2 7750 Black Edition 2.7GHz'de çalışıyor. Soket AM2+ formunda olan işlemci üzerinde 512Kb x2 büyüklüğünde seviye 2 (L2) ve 2MB büyüklüğünde seviye 3 (L3) bellek bulunuyor. B3 revizyonuna sahip olan çift çekirdekli işlemci, Black Edition kulübüne üye olduğu için çarpan kilidi açık olarak geliyor ve hız aşırtma (overclock) tutkunlarına daha fazla alternatif sunabiliyor. Peki AMD'nin Athlon X2 7000 serisi firmanın çift çekirdekli diğer modellerinden hangi detaylarıyla ayrılıyor?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Athlon X2 7000 serisinde, satılmakta olan mevcut Phenom işlemcilerine de güç veren K10 kod adlı mikroişlemci mimarisi esas alınıyor. Mimarinin en dikkat çekici getirisi olarak 3 seviyeli bellek tasarımı gösterilebilir. Athlon X2 5000 ve 6000 serisindeki 2 aşamalı (L1 ve L2) bellek yapılanmasından farklı olarak Athlon X2 7000 serisinde Phenom jenerasyonunda olduğu gibi L3 bellek birimi de yer alıyor ve bu sayede bellek bağımlılığı olan uygulamalarda performans artışı sağlanması hedefleniyor.

Hatırlanacağı üzere AMD, Phenom X4 lansmanında, yeni işlemcilerinin aynı saat hızında K8 mimarili Athlon işlemcilerinden %25'e varan oranda daha hızlı olacağını açıklamıştı. Bahsi geçen farkın yaratılmasında öne çıkan aktörlerden biri de Hyper Transport 3.0 olmuştu. Zira Phenom X4 lansmanına kadar kullanıma sunulan Athlon X2 işlemcileri 2000MHz'e kadar Hyper Transport hızı sunarken, K10 mimarili Phenon X4 işlemcilerinde Hyper Transport 3.0 desteği ile hız 3600MHz'e kadar çıkmıştı.

Tabii yeni nesil Hyper Transport 3.0 desteği ile artan hız ve bant genişliğinin özellikle yüksek çözünürlükte oynanacak oyunlarda ve HD video oynatımında farkını ortaya koyacağı AMD tarafından dile getirilmişti. Athlon X2 7000 serisi çift çekirdekli yeni işlemciler de Hyper Transport 3.0 teknolojisinin sağladığı hızdan faydalanabiliyor. Tüm bunlara ek olarak 128-bit'e çıkartılan FPU ünitesi, Cool'n'Quiet 2.0 teknolojisi, uygulamaların işlem sırasını tahmin ederek farklı birimlere hız kazandıran geliştirilmiş Branch Prediction ünitesi (Daha iyi Visual Basic, C++ ve Java performansı) de X2 7000 serisinin çift çekirdekli diğer AMD modellerine göre sahip olduğu farklılıklar arasında gösterilebilir.

Tabii 1066MHz DDR2 desteği sunan entegre bellek kontrolcüsü ve SSE4A komut seti paketi de Athlon X2 7000 serisinin diğer detayları arasında yer alıyor. Test sonuçlarına geçmeden önce bir detayın daha altını çizmekte fayda var. Kuma kod adlı Athlon X2 7000 serisi işlemcilerde, AMD'nin çift çekirdekli mevcut işlemcilerinden farklı olarak DRAM hızı FSB ile bağlantılı ki bu durum DRAM hızının işlemci hızı ile bağlantılı olduğu diğer modellere göre daha esnek bellek hızı ayarlamasına olanak tanıyabildiği belirtilmekte.

Düşük skor daha iyi

Çift çekirdekli Athlon X2 7750 Black Edition işlemcisinin temel özelliklerine değindikten sonra artık yavaş yavaş test sonuçlarına geçebiliriz. Test sistemimizde Foxconn'un 790GX yonga setli A7DA-S kod adlı anakartını ve Mushkin'in CAS4 zamanlamalarıyla 800MHz'de çalışan yüksek performans serisi 2GB'lık DDR2 bellek kitini kullandık. Bu arada hem Foxconn hem de Gigabyte'ın 790FX yonga setli anakartlarında hem işlemci sıcaklıklarını tutarlık bir şekilde okuyamadığımız ayrıca tahmin ettiğimiz hız aşırtma değerlerine ulaşamadığımızı da belirtelim. BIOS kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bu problemeler muhtemelen yeni güncellemeler ile aşılacaktır.

Athlon X2 7750 Black Edition işlemcinin elimize ulaşmasıyla birlikte genel performans hakkında fikir sahibi olmamız sağlayacak testler ile işlemciyi masaya yatırdık ayrıca AMD'nin çift ve üç çekirdekli güncel iki işlemcisini (Athlon X2 5200+ / Athlon X3 8750) ile Intel'in de yine çift çekirdekli üç işlemcisini (Core 2 Duo E6420, E8200 ve E8400) modellerini testimize dahil ettik. Tabii 2.7GHz'de çalışan Athlon X2 5200+ modelinin testte olması önemliydi zira aynı saat hızında iki mimari arasındaki performans farkı bu sayede gözlemlenebilecekti.

Test sonuçlarıyla ilgili olarak söyleyebileceğimiz ilk detay, Athlon X2 7000 serisinin AMD'nin en hızlı çift çekirdekli işlemci ailesi olmaya aday olduğu. Bu değerlendirme 7750 Black Edition modelinin sergilenen performansın yanında işlemcilerin sahip olacağı hız aşırtma potansiyeliyle de ilgili. İlk test sonuçlarından da anlaşılacağı üzere 2.7GHz'de çalışan Athlon X2 7750 Black Edition, yine 2.7GHz'de görev yapan Athlon X2 5200+ modelini her testte geride bırakmayı başarırken ciddi fark yaratmayı da bildi.

Tahmin edileceği üzere üç çekirdekli Phenom X3 8750 modelinin arkasında kalan Athlon X2 7750 Black Edition, Intel cephesinde ise 2.13GHz'de görev yapan Core 2 Duo E6420 modeli karşısında yüksek saat hızı avantajını kullanarak önde yer almayı bildi. Intel'in 45nm üretim teknolojisiyle hazırladığı, 2.66GHz'de görev yapan Core 2 Duo E8200'ü ise zaman zaman oldukça yakından takip eden işlemci genel değerlendirmede E8200'ün gerisinde kalırken saat hızı 3.1GHz'e çıkartıldığında aradaki farkı kısmen kapamayı başardı.

Athlon X2 7750 Black Edition'ın standart (default) voltaj ile 3.1GHz'de alınan sonuçları

AMD'nin çift çekirdekli yeni işlemcisi Athlon X2 7750 Black Edition'ın hız aşırtma performansı nasıl? Bu konuda ülkemizin alanında rekortmen hız aşırtmacılarından biri olan hey rumuzlu Recep Kulan ile yaptığımız denemelerde özellikle BIOS kaynaklı olduğunu düşündüğümüz dengesizlikler ile karşılaşdık. Zira standart çalışma gerilimiyle 3.1GHz'e oldukça kolay bir şekilde çıkan işlemci üstü hızlar için yapılan voltajlı ve voltajsız denemelerde farklı davranışlar sergileyebiliyordu. Standart soğutucu ile yaptığımız denemelerde Athlon X2 7750 Black Edition'ın çarpanını arttırarak 3400MHz'i gördük ve 3300MHz'de Cinebench 10 testini tamamlayabildik.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz!

Anakart üreticiler tarafından yayınlanacak yeni BIOS sürümleri ile birlikte Athlon X2 7750 Black Edition modeli için daha yüksek saat hızlarına ulaşılması da kuvvetle muhtemel görünüyor. Tabii Athlon X2 7750 Black Edition ile hız aşırtma çalışması yapacak arkadaşlar için işlemcinin 65nm üretim teknolojisiyle hazırlandığını ve 95 watt'lık ısıl güç tasarımına sahip olduğunu belirtmekte de fayda var. AMD'nin Athlon X2 7000 serisi, firmanın çift çekirdekli diğer modellerine göre çok daha başarılı, peki bu başarı satışlara da yansır mı?

Resmi büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz!

AMD'nin Athlon X2 7000 serisi çift çekirdekli yeni işlemcilerinin testlerimizde mukayese ettiğimiz Core 2 Duo E8000 serisinden daha ucuz olması bekleniyor. Avrupa pazarında yaklaşık 85 Avro seviyesinden listelere girmeye başlayan Athlon X2 7750 Black Edition ve aynı seri dahilinde kullanıma sunulacak diğer modellerin fiyatlandırma açısından Intel'in Core 2 Duo E7000 serisinin karşısına konumlandırılacağı söyleniyor. Küresel ekonomik krizin devam ettiği şu günlerde AMD'nin belirleyeceği fiyat politikası Athlon X2 7000 serisinin satış performansında en önemli parametre olacak gibi görünüyor.

Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 59529 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
aidata06 19.6.2015 18:22:57
quote:
Orijinalden alıntı: Styric

Türkiyede satmaz bu işlemci.. Testlere bak komedi

hala yaşıyorsan Yorumumu oku kardeşim :)
0
aidata06 19.6.2015 18:20:14
Arkadaşlar konuyu hortlatmak istemezdim ama bu işlemciyi kullanmakta 6. senemi bitirdim ve halada kullanıyorum. İnanmayacaksınız ama sadece düzenli olarak yaptığım bakım sayesinde işlemci hala ilk günkü gibi ve işlemciyi gerçekten çok zorladım özellikle overclock konusunda. Amd ye olan güvenim artık tam diyebilirim. Yeni sistem toplayacağım zaman amd olacağı şart ve intel e göre de bariz bir fiyat farkı var. Amd daha ucuz. Yeni sistem toplayacka arkadaşlar varsa eğer özellikle işlemci olmak şartıyla Amd nin ürünlerine güvenebilirsiniz. akadaşlar. Buarada 7 sene önce bu incelemeyi yapan Erdi abiyede selam ve teşekkürlerimi sunuyorum :) İyi günler esenle kalın.
0
BuĞrA 18.2.2010 16:35:46
konuyu hortlatmışınız
0
Styric 18.2.2010 14:27:28
Türkiyede satmaz bu işlemci.. Testlere bak komedi
0
DH Misafiri 18.2.2010 11:17:50
asus anakarat m2n68_amse2
amd 7750 2x işlemci
kıgston 3 gb ram
dvd rw lg
1gb 9500 gt ekran kartı
sizce nasıl ben bunu kulalnıyorum
0
DH Misafiri 25.1.2010 22:45:02
performans ve fiyat konusunda bence eniyisi buna uygun Gigabyte GA-M61PME-S2P modelinde anakart tavsiye ederim
0
ange dechu 11.9.2009 23:19:27
hort A BAK:)
0
barabum 11.9.2009 23:10:08
İNTEL AMD karşılaştırmasında AMD yi kötülemeyi doğru bulmuyorum
işlemcisi iyidir kötüdür ancak ya tek seçenek olarak İNTEL olsatdı aynı ürünleri bu fiyata alabilecek miydiniz sorun kendinize
İNTEL bi ara *amd nin k5 k6 zamanından bahsediyorum, müşterisini kaz görüyordu.
P4 işlemcileri için kaç değişik çipset çıkardığını hatırlayın.
İyi akşamlar
0
maviay1980 29.1.2009 00:46:43
AMD X3 e bak core2 E8400 solladı sollayacak bide X3 X2'den daha yavaş diyoları ıhhh yavaş nasıl bi mantıktır bu işte skor...
0
toysoLdier(V) 13.1.2009 16:54:29
AMD reklamını Türkiye'de iiyi yapabilse çok tutar bence, eline sağlık...
0
Promity 11.1.2009 21:08:31
Bu testleri yapan herifler gerizekalımı yaa 1024x768 de hangi kartla alındığı belli olmayan oyun testlerini nasıl koyuyolar milletin önüne. Lost planet mağara içi testleri işlemci limiti görmek için en iyi test derler AMD phenom lar 1. gelir. En iyi intel derler sonra 800x 600 lük sonuçlara bakıp. D.H de keşke işlemcilerin Testleride yapılsa günümüz çözünürlüklerinde eşit koşullarda.
0
Cevizli Sucuk 11.1.2009 09:13:06
quote:
Orjinalden alıntı: Towarscke

@winter
aslinda, bu benim aracimin yanina, bitane modifiye edilmis Dogan koyup ta, hangisi daha hizli gider demek gibi bisey..0
cavador 11.1.2009 04:04:40
işe yaramaz , eski intel 2 core ler aylarıdr hatta yıllardır var , daha yepyeni cıkmış bi cpu nun rakibi eski core2 duo ları geride bırakması hem düz perf hemde o.c. da gecmesi lazımdı , fiyatta 170milyon bence aşırı gereksiz
0
fatihcanery 11.1.2009 03:52:50
yorumlara okudum teksas gibi olmuş burası :) ama gerçek şu burdan bakarak işlemci alıp alınmayacağına ben karar veremedim.Çünkü testler çok kısıtlı.Anladınız siz...
0
FRAGILE 7.1.2009 01:52:00
crossfire dan bahsedilmiş ama AMD 6000+ x2 benm 8800gt yi sınırlıyor ben de bunu anlamadım
0
V2 20.12.2008 17:16:59
bence iş yapar
0
aligatorX 20.12.2008 16:07:48
quote:
Orjinalden alıntı: CeFurkan;
hemen sana cevap vereyim madem kendi butcesine gore karsilastiracan INTEL - E2180 C2D 2.0 GHZ SOKET 775 800 FSB BOX 1024 KB CACHE 3 YIL GARANTİ STOKTA YOK 71 USD bunu aliyorsun 3.6 GHZ e cekiyorsun bu islemcinin aldigi puandan daha fazla 3d mark cpu puani aliyor oyunlardaki fps daha cok oluyor kapis al bak eski e4300 islemcim stok fan ile alinmis sonuc cpu skora bak resime bak
Arkadaş doğru söylemiş.İşlemci alırken fiyat/performans kıyaslaması yapılmalı.Ayrıca hız aşırtma olayıyla çoğu kişinin ilgileneceğini sanmam.Çoğu kişi overclock kapasitesine göre işlemci tercihi yapmaz.İşlmecinin voltajıyla ,mhz'siyle falan oynak herkesin yapacağı iş değil.
0
AtiMX4 20.12.2008 15:45:21
Amd bir zamanlar üste çıkmıştı ama artık çıkmakta zorlanıyor.İntel yine önde bana göre.
0
AtiMX4 20.12.2008 15:43:12
Amd bir zamanlar üste çıkmıştı ama artık çıkmakta zorlanıyor.İntel yine önde bana göre.
0
showstopper41 18.12.2008 20:27:50
Şu AMD black işlemciler 4 Ghz e çıksa ne iyi olurdu.
0
CeFurkan 18.12.2008 12:33:24
quote:
Orjinalden alıntı: strafor


Arkadaşım hep aynı hatayı yapıyorsun, diğer başlıklarda da benzer yorumlarını gördüm. Benden sana söylemesi, işlemcileri kıyaslarken FİYAT olarak kıyasla. GHz olarak değil. Zira son kullanıcı açısından sınıfları, fiyatlar oluşturur. Girersin dükkana mesela 100$ 'ın vardır. "100$ 'lık işlemcilere" bakarsın. Burada işlemcinin fiyatı 85€ olarak geçiyor. Mukayeseni Intel'in o fiyat aralığındaki işlemcileriyle yapacaksın, o zaman sağlıklı bir değerlendirme olacaktır.


hemen sana cevap vereyim
madem kendi butcesine gore karsilastiracan

INTEL - E2180 C2D
2.0 GHZ SOKET 775 800 FSB BOX 1024 KB CACHE 3 YIL GARANTİ STOKTA YOK 71 USD

bunu aliyorsun
3.6 GHZ e cekiyorsun
bu islemcinin aldigi puandan daha fazla 3d mark cpu puani aliyor
oyunlardaki fps daha cok oluyor kapis


al bak eski e4300 islemcim stok fan ile alinmis sonuc
cpu skora bak


0
WinteR 18.12.2008 11:44:25
Demek istenen aynı sistem DDR2(800mhz)'ye göre %5 daha hızlı(1066mhz). Herhalde tahmini olarak yazmamışlardır, sen en iyi ihtimali varsay.
0
Towarscke 18.12.2008 11:26:55
quote:
Orjinalden alıntı: WinteR

http://news.softpedia.com/news/DDR3-Phenoms-Could-Boost-Performance-by-5-Percent-99549.shtml


DDr2 1066mhz'de calisan Phenom'un esit ghz'de olan versiyonuna gore mi?
yoksa Athlon'larin DDr2 800mhz'de calisan modeline gore mi?
yoksa Phenom 2 AM3 islemcisini alip AM2+ kartta mi denemisler..?

buna bir aciklik getir de...
0
VMTX 18.12.2008 11:25:58
quote:
Orjinalden alıntı: Towarscke

e7200-e7300 45nm islemciler...

koydugun testteki 6000+ 90nm... 3,0ghz... Eski bildigin Windsor cekirdek...
AMD icin kullanilan ramler DDr2 800mhz
Intel icin kullanilan ramler DDr3 ve e7 serisi icin 1066mhz 5-4-4-15 saatlerinde calismis...
e4000 serisi icin ayni ram kullanilmis ve DDr3 800mhz'de 5-3-3-12 saatlerde calismis...

AMD sisteminin anakarti eski... kullan bakayim orda P35 chipsetli anakart kullandigin gibi 7 serisi chipsetli AMD anakart...

kisaca Intel makinasina takilan ram saatleri daha hizli..frekansi bir yana.. bu yuzden e4000 serisi islemciyi onde goruruz zaten..

o zaman AMD'nin DDr3 anakarti mevcutmuydu.. degildi.. tabi bu ne sizin nede benim sorunum ama DDr2 ramler kullanmak yerine niye ddr3 kullanip esitligi bozacak frekanslarda dusuk zamanlarda calistiralim ki,? ha diyeceksin %1 ila %5 fark ediyor... boyle demistini daha once... Hangi sistemde denedik bunu AMD sisteminde mi denediniz yoksa Intel sisteminde mi?


towarscke.bence boşuna yorulmana gerekyok.bu anlatmak istediklerini ilk önce testi yapan editörlerin dikkat etmesi gerekiyor.hangi işlemci ile hangi işlemci yi karşılaştıracaklarını tam ayarlıyamıyorlar.sonra böyle neticeler çıkıyor.
0
WinteR 18.12.2008 11:22:56
http://news.softpedia.com/news/DDR3-Phenoms-Could-Boost-Performance-by-5-Percent-99549.shtml
0
Towarscke 18.12.2008 10:44:45
quote:
Orjinalden alıntı: WinteR


hasudasd

>


e7200-e7300 45nm islemciler...

koydugun testteki 6000+ 90nm... 3,0ghz... Eski bildigin Windsor cekirdek...
AMD icin kullanilan ramler DDr2 800mhz
Intel icin kullanilan ramler DDr3 ve e7 serisi icin 1066mhz 5-4-4-15 saatlerinde calismis...
e4000 serisi icin ayni ram kullanilmis ve DDr3 800mhz'de 5-3-3-12 saatlerde calismis...

AMD sisteminin anakarti eski... kullan bakayim orda P35 chipsetli anakart kullandigin gibi 7 serisi chipsetli AMD anakart...

kisaca Intel makinasina takilan ram saatleri daha hizli..frekansi bir yana.. bu yuzden e4000 serisi islemciyi onde goruruz zaten..

o zaman AMD'nin DDr3 anakarti mevcutmuydu.. degildi.. tabi bu ne sizin nede benim sorunum ama DDr2 ramler kullanmak yerine niye ddr3 kullanip esitligi bozacak frekanslarda dusuk zamanlarda calistiralim ki,? ha diyeceksin %1 ila %5 fark ediyor... boyle demistini daha once... Hangi sistemde denedik bunu AMD sisteminde mi denediniz yoksa Intel sisteminde mi?
0
WinteR 18.12.2008 10:24:32
quote:
Orjinalden alıntı: Towarscke
AMD Athlon 6000+'in uyugulama bazinda e7200 ve e7300 denkledigini ve belki biraz one ciktigini hepimiz biliyoruz..


hasudasd

>
0
Towarscke 18.12.2008 10:00:45
quote:
Orjinalden alıntı: AbsoluteZero

Evet ilgili işlemcinin yapabildikleri sınırlı.. Bu işlemciyi alan 4 tane ati kart ile crossfire yapamıyor.. ki yapsa ne işe yarayacak oda ayrı konu.. ki yine bu işlemciyi alan 4 tane ekran kartına para verebiliyorsa neden bu işlemciyi alıyor oda ayrı konu... Söylediğin her bir cümle başka bir tartışma konusu.. 4 GHZ HT olsa ne yazar, onu sadece 4 ati kart kullanırken kullanabiliyorsam olsa ne olur olmasa ne olur.. Al Nehalem işlemcilerin L2 cache belleği düşürüldü, Bellek veriyolu hızı arttırıldı oyunlarda eksi getiri..

Sonuc bu ürünlerin neler yapabileceği değil neler yaptığıdır.. Grafiklerde zaten bunu gösteriyor. Ha ama senin grafik yorumlarını biliyoruz, ya "bu işlemcilerle niye karşılaştırmamışlarda bunlarla karşılaştırmışlar" yada "inandırıcı değil"...


Absolute Zero... ben zaten islem gucunu kabul ediyorum ki intel'in.. daha dengi ile falan karsilasmasini isterdim... atiyorum e8190; e8200; hadi bilemedin e7200; e7300... . AMD Athlon 6000+'in uyugulama bazinda e7200 ve e7300 denkledigini ve belki biraz one ciktigini hepimiz biliyoruz.. yine bu aralikta kalsaydi sanki daha iyi olurdu diye dusunuyorum... Bu sanki biraz garip.. yani baska bisey bu test yapmak degil...

Sahsen alabiliyorken daha fazla ekran karti ve ram'e yonelirim... sonra gerekirse islemciyi degistiririm... her halukarda elimde 2. elden satabilecegim bir donanim olur boylece..

Neyse kolay gelsin hepinize...
0
KuarkServerSystems 18.12.2008 00:26:31
Evet ilgili işlemcinin yapabildikleri sınırlı.. Bu işlemciyi alan 4 tane ati kart ile crossfire yapamıyor.. ki yapsa ne işe yarayacak oda ayrı konu.. ki yine bu işlemciyi alan 4 tane ekran kartına para verebiliyorsa neden bu işlemciyi alıyor oda ayrı konu... Söylediğin her bir cümle başka bir tartışma konusu.. 4 GHZ HT olsa ne yazar, onu sadece 4 ati kart kullanırken kullanabiliyorsam olsa ne olur olmasa ne olur.. Al Nehalem işlemcilerin L2 cache belleği düşürüldü, Bellek veriyolu hızı arttırıldı oyunlarda eksi getiri..

Sonuc bu ürünlerin neler yapabileceği değil neler yaptığıdır.. Grafiklerde zaten bunu gösteriyor. Ha ama senin grafik yorumlarını biliyoruz, ya "bu işlemcilerle niye karşılaştırmamışlarda bunlarla karşılaştırmışlar" yada "inandırıcı değil"...
0
test.test.teron 18.12.2008 00:17:08
tartışmanın uzaması anlamsız çünkü testler işlemcinin başarısını(yada başarısızlığını) tam olarak gösterecek kadar yeterli değil. bu anlamda Towarscke e katılıyorum. aynı yorumu E8400 içinde söyleyebiliriz. görünüşte x3 E8400 ü tokatlıyor gibi olsa da oc potansiyeli ve yüksek önbellek göz önüne alındığında işler değişebilir. zaten bu yüzden bir işlemciyi derecelendirmek bu kadar zordur. kolay olan eldeki birkaç grafik üzerinden yorum yapmaktır.
0
Towarscke 17.12.2008 20:05:37
quote:
Orjinalden alıntı: WinteR

Sen neyi karşılaşcağını bilmiyorsun. Tem yolundan kastın ne? winrar mı?, photoshop mu yoksa daha başka programlarmı, al sana yol, istediğin yolda yarıştır arabanı. İstersen bunu 800 mhz fsb ile yaparsın istersen 3000-4000 mhz ht ile yaparsın. İstersen benzini direk motora verip hareket sağlarsın istersen araya katalizör injeksiyon koyar motoru yormadan iki aşamada yaparsın, ama artık senin için önemli olan arabanın hareket ettiğidir, seni yolda bırakmayacağı garantisi vermişler zaten. Sen arkadan itişli arabanda şehirde bir dağ beklemeye devam et, şehrin bütün yolları dolaşılıyorken.


sen ilk once testlere bir daha bir bak ondan sonra oyun testlerine bak ikisine de iki tane crossfire ekran karti tak bakalim sonuc ne olcak..

ya ben gitmis e8400'u 6400+ ile karsilastiriyorum.. ama beraberinde soyluyorum.. 6400+ 90nm ve cache'i daha az diye.. 2006 cikisli anakart 580x anakart ile p35 Asus anakarti karsilastiriyorum... inanmiyorsun.. sonra gelip winrar testini buraya koyuyorsun ve ben hakli cikiyorum.. sen bana kalkmis e5000 serisi islemcilerle yapilan testi koyuyorsun...

PCMARK Vantege'da Core i7'nin 965 islemcisini, Phenom 940 ile karsilastiriyorum. ne kadar puan aldigini gosterdim size... 6000+ ile zamane e6600'u karsilastirip denklik var demedik mi? Taaa 2007'nin baslarinda... sen kalkmis islem gucu 6000+'in altinda olan bir islemciyi gidip e6 sinifindan bir islemci degil de, e5000 gibi bir ekonomi islemcisi ile karsilastiriyorsun... e6 gibi standart bir islemci ile karsilastirsana bunu..

gozunu seveyim... bide ustune burda asagilama yapiyorsun bana.. git e5000 islemcisine 4'lu crossifre yap da islemcinin sinirini gor... bakalim kaldiriyor mu..? sonra bak bakalim hala onde mi degil mi oyunlarda..?

islemcinin kullanim satisa sunulma amacina bak, teste bak... e5000 iyi diyorsun ya... evet kotu bir islemci degil zaten, ama ilgili islemcinin yapaildikleri sinirli..
0
haricten gazelci 17.12.2008 19:36:55
quote:bu grafikte bir gariplik var sanki. elma ile armudu kıyaslamak gibi olmuş.
0
WinteR 17.12.2008 15:28:39
Sen neyi karşılaşcağını bilmiyorsun. Tem yolundan kastın ne? winrar mı?, photoshop mu yoksa daha başka programlarmı, al sana yol, istediğin yolda yarıştır arabanı. İstersen bunu 800 mhz fsb ile yaparsın istersen 3000-4000 mhz ht ile yaparsın. İstersen benzini direk motora verip hareket sağlarsın istersen araya katalizör injeksiyon koyar motoru yormadan iki aşamada yaparsın, ama artık senin için önemli olan arabanın hareket ettiğidir, seni yolda bırakmayacağı garantisi vermişler zaten. Sen arkadan itişli arabanda şehirde bir dağ beklemeye devam et, şehrin bütün yolları dolaşılıyorken.
0
Towarscke 17.12.2008 15:06:25
quote:
Orjinalden alıntı: WinteR

E6000 işlemcisni ne yapacaksın, E6000i geçse ne farkeder geçmese ne, modifyeli doğan nerden çıktı, neyle neyi kıyaslıyorsun.
İlla senin kıyasın için aynı şekilde mi dizayn edilcek. Bu kadar marka fanatiği olma, diyecem fakat...


kategori bakimindan 2 islemci birbirinden farkli... bitanesinde hiz onemli, digerinde HT bant genisligi... bitanesi 800mhz bant genisligine sahip... digeri 3000-4000mhz cift bant genisligina sahip..

bu bir arazi araci ile arkadan itisli bir binek araci karsilastirmak kadar anlamsiz...
tabiki arkadan itisli arac one cikacaktir.. ama hic kimse de bi arazi araci ile TEM yolunda 200 basmiyor..

sen soylesene 4 adet ekran karti ile AMD "Athlon" islemcili bir bilgisayarda mi, yoksa Intel "Pentium Dual Core"bilgisayarda mi daha iyi sonuclara imza atarsin..?

Intel'in sayfasinda "Intel Pentium Dual Core Processor" yaziyor e5000 icin...

Bence komik bir karsilastirma...
0
WinteR 17.12.2008 10:54:56
E6000 işlemcisni ne yapacaksın, E6000i geçse ne farkeder geçmese ne, modifyeli doğan nerden çıktı, neyle neyi kıyaslıyorsun.
İlla senin kıyasın için aynı şekilde mi dizayn edilcek. Bu kadar marka fanatiği olma, diyecem fakat...
0
Towarscke 17.12.2008 10:22:04
hani orda hic yoktan bir e6000 serisi bir kac islemci olsaydi diyorum...

@winter
aslinda, bu benim aracimin yanina, bitane modifiye edilmis Dogan koyup ta, hangisi daha hizli gider demek gibi bisey..

ya bana soyler misin e5000 islemcilerin ozelliklerini.. hangi spesifikasyonlari Athlon'un ilgili islemcisi ile ayni?
0
WinteR 17.12.2008 09:55:32
quote:
core 2 duo islemcilerden eser yoktu

nası izah edilebilirki.
0
Father Torque 17.12.2008 08:34:44
Ortada gülünecek birşey göremiyorum.
0
WinteR 17.12.2008 07:55:26
quote:
Towarscke
verdigin testleri gordum... core 2 duo islemcilerden eser yoktu

Çok güzel bir yorum, teşekkür ederim beni yanıltmadığın için
0
pubicon 16.12.2008 12:36:54
ben yaklasık 2 aydır x3 8450 kullanıyorum ondan once de e2180 kullanıyordum ama bu 3 cekirdegi sevmedim performanslı gelmiyor.
0
Towarscke 16.12.2008 12:12:54
quote:
Orjinalden alıntı: WinteR

X3 8000'in rakibi E7000 serisdir.


yukardaki testler oyle demiyor..

evet 8000 serisi 45nm ve TDP degeri daha dusuk...

evet Phenom x3 islemcisi 65nm ve TDP degeri daha yuksek...

budaki arti cekirdek sayisi ve bant genisligidir...

Athlon x2'nin karsiligi o veya bu ayri mesele.. verdigin testleri gordum... core 2 duo islemcilerden eser yoktu... 5000+'i e6400 ile karsilastiranlar da vardi uygulama bazinda...

Nitekim 4000+ islemci ile 2 adet Crossfire kart kullanilabilirligi goz onunde bulundurursak, bant genisligi daha yuksek bir islemcide 3 veya 4 adet ekran karti ile crossfire hic bir sorun cikarmayacaktir...

kisaca bu islemcinin onunu acmislar diyebiliriz... tabiki islem gucu oncekine nazaran biraz daha fazla olsa bile, yine de belli degerlerin uzerine cikamayacaktir... cunku mevcut islemcilerde transistor sayisi ve frekans belli... bunlari goz onunde bulundurmak gerekiyor...
0
WinteR 16.12.2008 10:38:34
X3 8000'in rakibi E7000 serisdir.
0
huxi20 16.12.2008 09:40:49
quote:
Orjinalden alıntı: zagor33

Bence çok iyi yakaladınız Phenom X3'ün nasıl gözlerden kaçtığını. Bir arkadaşıma kurduğum sistemde 3.2 Ghz.'e çıkardığım X3 8750 (Black Edition maalesef ve Türkiyede yok henüz)


satışta olmadığını söylemek istiyorsan uzun süredir var türkiyede ama 135-140 dolara bulursun en düşük.
0
zagor33 16.12.2008 07:47:25
quote:
Orjinalden alıntı: Towarscke

Yukardaki testlere dikkatli bakildiginda.. Yeni Athlon islemci degilde.. Phenom X3 8750 islemcisinin e8400 ve e8200 islemcisini az farkla gectigi gozukuyor...

herkes yeni Athlon'a dikkatini toplamis gozden Phenom x3 kacmis... dikkati cekmek istedim..

Diger taraftan sundugu, 2,7ghz'de daha once sunulmus olan Athlon x2 islemcisinden daha hizli oldugu dikkati cekmis.. zamane 6000+ islemcisi e6600 ile eslestirildiyse ve yakin performanslar sergiledikleri sunumu yapildiysa bu sonuclarin cikmasi gayet normal... fakat asil islem gucu ozellikle oyunda ortaya cikacagindan ve ozellikle birden fazla ekran kartinin kullanilacagi sistemlerde HT performansinin kazancindan bahsedileceginden, on yargili olunmamasi dusuncesindeyim..

sonuclar gayet normal.. ama Crossfire duzeneklerde cok daha iyi sonuclar alinacagindan eminim... islemci bazindaki islem gucune takilirsak bu is icinden cikilmaz.. Bence tercih ucuz sistemlerde Crossfire etkisinin dikkati cekilmelidir.. Bant genisliginin gosterdigi sonuc daha yuksek sonuclara imza atacaktir...


Bence çok iyi yakaladınız Phenom X3'ün nasıl gözlerden kaçtığını. Bir arkadaşıma kurduğum sistemde 3.2 Ghz.'e çıkardığım X3 8750 (Black Edition maalesef ve Türkiyede yok henüz)
3D Mark06'da 3600 küsur Cpu puanı aldı. Şu an X3 8450 90$+ KDV fiyatıyla inanılmaz ucuz. X3 8750'nin fiyatı yurt dışında olduğu gibi 120 $ olursa kaçırılmaz bir işlemci. 3 GHz.e çıkartılan bir X3 8750 ortalığı dağıtır. Yeni oyunlardan bazıları çok çekirdeği destekliyor. X3'ler bu durumdan faydalanabilir. Örnek X3 8450 ve "left for dead" linki aşağıda. Burada 2.1 GHz. gibi default hızına rağmen testin lideri.

Left For Dead
0
Towarscke 16.12.2008 06:26:57
Yukardaki testlere dikkatli bakildiginda.. Yeni Athlon islemci degilde.. Phenom X3 8750 islemcisinin e8400 ve e8200 islemcisini az farkla gectigi gozukuyor...

herkes yeni Athlon'a dikkatini toplamis gozden Phenom x3 kacmis... dikkati cekmek istedim..

Diger taraftan sundugu, 2,7ghz'de daha once sunulmus olan Athlon x2 islemcisinden daha hizli oldugu dikkati cekmis.. zamane 6000+ islemcisi e6600 ile eslestirildiyse ve yakin performanslar sergiledikleri sunumu yapildiysa bu sonuclarin cikmasi gayet normal... fakat asil islem gucu ozellikle oyunda ortaya cikacagindan ve ozellikle birden fazla ekran kartinin kullanilacagi sistemlerde HT performansinin kazancindan bahsedileceginden, on yargili olunmamasi dusuncesindeyim..

sonuclar gayet normal.. ama Crossfire duzeneklerde cok daha iyi sonuclar alinacagindan eminim... islemci bazindaki islem gucune takilirsak bu is icinden cikilmaz.. Bence tercih ucuz sistemlerde Crossfire etkisinin dikkati cekilmelidir.. Bant genisliginin gosterdigi sonuc daha yuksek sonuclara imza atacaktir...
0
Shadowdeath 15.12.2008 22:20:15
AMD 64nm üretiminden ne zaman vaz geçecek acaba. Sanırım, teknolojiyi yenileyecek paraları kalmadı. Zira 2007 yılında ciddi zarar etmişlerdi... AMD den yana çok fazla bir umudum yok artık. Anakartlarına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Üreticiler eskisi gibi, anakartlarında AMD destekli çok fazla seçenek çıkartmıyorlar. Neden ? diye bir sorun kendinize. Cevabını kolayca bulacaksınız... AMD de yüksek segmentte hayır gelmeyeceğini onlar da anladılar ... :)
0
Z-DGİ 15.12.2008 21:48:09
X3'ün sonuçları iyiymiş baya

Athlon Athlonda biryere kadar , bazı arkadaşlara kızıyordum zamanında ama athlonun suyu çıktı artık
0
kuruwa 9.12.2008 12:36:29
fiatına göre sekmentinde güzel ama bu işlemcinin 45 nm versiyonları onlar ses getirir asıl
0
strafor 9.12.2008 11:22:50
quote:
Orjinalden alıntı: CeFurkan

yaw kendi GHZ indeki core 2 duo mimarisinden gene fark yemis


Arkadaşım hep aynı hatayı yapıyorsun, diğer başlıklarda da benzer yorumlarını gördüm. Benden sana söylemesi, işlemcileri kıyaslarken FİYAT olarak kıyasla. GHz olarak değil. Zira son kullanıcı açısından sınıfları, fiyatlar oluşturur. Girersin dükkana mesela 100$ 'ın vardır. "100$ 'lık işlemcilere" bakarsın. Burada işlemcinin fiyatı 85€ olarak geçiyor. Mukayeseni Intel'in o fiyat aralığındaki işlemcileriyle yapacaksın, o zaman sağlıklı bir değerlendirme olacaktır.
0
Mad_Wolf 9.12.2008 11:08:00
Sagol Fx
Herkeze iyi baramlar
0
Nevi şahsına münhasır 9.12.2008 10:59:09
Sonnuçlar pek iç açıcı değil. Eskiye göre hızlanmış ama halen intele yaklaşamamış. 8xxx serisi aylardır piyasada ufak bir fiyat indirimiyle amd'nin yeni serisini öldürebilir.
0
WinteR 9.12.2008 10:42:45
Oyun testleri yapılmamış, E8000 serisi X2lere göre özellikle oyunlarda önde, mesela 3.2ghzlik X2 6400, E8200'den %15-20 civarı geride, bu bakımdan yetersiz. Fiyat olarak da 85 avro, 170 ytl arasında %10 civarı farklı işlemcisi X2 5200'ün Türkiyedeki satış fiyatına (124 ytl) göre çok fazla.
0
ugacomtr 9.12.2008 02:14:17
3.4... bende x2 6400 var. 3,5 ghz de bundan farkı olmayacaksa neden cıkarttılarki... 4 ghz görmeyecekse hala 65 nmde cıkartmalarının mantıgı ne ?
0
fx57 8.12.2008 15:49:20
quote:
Orjinalden alıntı: Bald also Vain

Elinize sağlık testler çok bilgilendirici olmuş. Keşke karşısına konumlandırılacağı Intel'in Core 2 Duo E7000 serisinden
bir işlemcide testlerde yer alsaydı mesela E7300 Core2 duo 2.66.


Test sonuçları artık veri tabanımıza girdi, belirttiğiniz işlemciler ile tabi ki karşılaştırmasını yapabiliriz.
0
musandia 8.12.2008 15:17:57
Beğendim iş yapar gibi
0
Bald also Vain 8.12.2008 15:08:57
Elinize sağlık testler çok bilgilendirici olmuş. Keşke karşısına konumlandırılacağı Intel'in Core 2 Duo E7000 serisinden
bir işlemcide testlerde yer alsaydı mesela E7300 Core2 duo 2.66.
0
sertacaygun 8.12.2008 14:50:08
Bizim arkadaş takımına bilgisayar toplarken E8400 yerine AMD 6000'li sistem topladık. Bir kısmı üçte biri bile etmez demişti (hadi len oradan dendi daha doğrusu), ama ne denli F/P ürünü olduğunu kanıtladı yine AMD.
0
Drs06 8.12.2008 14:30:19
demekki 3.1 ghz o.c 8200 yakın performans veriyor eğer fiyatı makul olursa bu işlemci cok iyi iş çıkartır
0
RoyalForce 8.12.2008 14:00:59
esittir amd 6000+ bu işlemci

sanırım amd 6000+ nın 3,1 ghz varken bu tercih edilmez.
0
CeFurkan 8.12.2008 12:49:50
yaw kendi GHZ indeki core 2 duo mimarisinden gene fark yemis
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj