Anlık Bildirim

Apple CareKit ile kullanıcılar da sağlık uygulamalarına dahil oluyor

Apple'ın sağlık sektörüne yönelik olarak attığı adımlar giderek büyüyor. Healthkit ve ResearchKit platformlarından sonra, şimdi de CareKit platformu kullanıma sunuluyor.
Oy Ver

Apple'ın sağlık sektöründeki adımları oldukça dikkat çekici. Kullanıcıların çeşitli sensörlerden toplanan bilgileri bir istatistik olarak görebilmesini sağlayan Health uygulaması ve üçüncü taraf geliştiricilerin bu bilgilere erişebilmesini sağlayan HealthKit platformu, 2014 yılında ilk kez teknoloji dünyasına sunulmuştu.

Kullanıcıların sağlık verilerinin sürekli takip edilmesini sağlayarak, farklı projelerin önünü açan Apple, geçen yıl da ResearchKit platformunu duyurmuştu. Tıp merkezlerini işin içine dahil eden ve kullanıcıların yaşam verilerini takip ederek, pek çok hastalığın semptomlarını önceden görülebilmesine imkan tanıyan ResearchKit, uzmanlar tarafından övgüler almıştı.

CareKit Nedir?


Bugün ise CareKit adında yeni bir platform daha duyuruldu. CareKit, geliştiriciler ve uzmanların ardından kullanıcıları işin içine sokan bir platform. Artık kullanıcılar da, kendi sağlık durumlarını aktif bir şekilde yönetebilecek, semptom ve ilaçlarını takip edebilecek. Ayrıca doktorlar, hemşireler veya aile üyeleriyle bilgi paylaşma imkanı da sunulacak.

Yine açık kaynak bir yazılım olan CareKit, 4 farklı modül üzerinde çalışıyor. Bunlardan CareCard, insanların kişisel bakım planlarını ve ilaç almak veya fizik tedavi egzersizlerini tamamlamak gibi eylemlerini takip etmelerine yardımcı oluyor. Semptom ve Hareket Takibi, kullanıcıların semptomlarını ve nasıl hissettiklerini kolayca kaydedebilmelerine yardımcı oluyor.

Kontrol paneli, Care Card’daki eylemlerinin karşısına ilgili semptomları yerleştirerek tedavilerin nasıl gittiğini kolayca görmenizi sağlıyor. Bağlantı ise, insanların sağlık durumlarıyla ilgili veya sağlık durumlarında oluşabilecek herhangi bir değişiklikle ilgili doktorlarla, tedavi ekipleriyle veya aile üyeleriyle bilgi paylaşmasını sağlıyor.


Son durum


Şimdiden 6 büyük sağlık kuruluşu, CareKit için çalışmalara başlamış durumda. İlk CareKit örnekleri arasında; tedavi ekipleri ve hastalar arasında daha iyi iletişim kurabilme, hastalara tedavi yöntemleriyle ilgili daha fazla bilgi sunabilme, diyabet konusunda tavsiyeler verebilme, antidepresan kullanan hastaların daha iyi takip edilebilmesi veya hamilelerin daha sağlıklı olarak yönlendirilebilmesi gibi uygulamalar yer alacak. CareKit, gelecek ay kullanıma sunulacak. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim