Anlık Bildirim

Apple kendi güvenli sunucularını kurmaya hazırlanıyor

Teknoloji devi Apple sunucularının güvenliğini kendisi sağlamak istiyor. Diğer şirketlere bu konu için ödeme yapmaktan sıkılan Apple, kullanıcı verilerini kendi sunucularında tutmayı planlıyor.
Oy Ver
Apple milyonlarca mobil kullanıcıya sahip, kullanıcı sayısının yüksek olması da bu kişilere ait verilerin tutulmasını zorlaştırıyor. Bu noktada iMessages, photos, iTunes, Apple Music ve App Store gibi bir çok servisi bulunan Apple kendi çözümlerini yetiştiremediği durumlarda diğer güvenli sunuculardan hizmet satın alıyor. The Information'da yer alan iddialar ise artık üreticinin tamamen iç çözümlere yöneleceğini iddia ediyor.
Bu tarz bir hamle hazırlığı ise akıllara farklı senaryoları da getiriyor. İlk senaryoya göre geçtiğimiz yıllarda yaşanan iCloud vakasının ardından Apple'ın kendi güvenliğini ele almak istemesi. Aslında bu olayın ardından şirket kullanıcıların yeterli güvenlik önlemi almadığını söylemişti ancak yine de dosyaları kendi sunucularında tutması, hem müdahale hem de güvenlik açısından daha avantajlı olacaktır.
Diğer önemli bir senaryo ise Apple'ın son dönemde FBI ile yaşadığı gerginlik. İddialara göre üretici hizmet aldığı üçüncü parti şirketlerin bilgilerini devlet birimleriyle paylaşma ihtimalinden rahatsız oluyor. Her şirketin devlet karşısında Apple gibi karşı durmayacağını göz önüne alırsak şirketin bu konudaki endişesinin haklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu tutuma karşı Apple'ın paranoya yaptığını söyleyen kitle de oluşmaya başladı.
Sonuç olarak Apple iç çözümler geliştirebilecek en güçlü şirketlerden birisi, ancak genelde getirisi düşük (veya kurulum masrafı yüksek) olan hizmetleri üçüncü parti şirketlerden temin ediyor. Bunu göz önüne alırsak yaklaşımın ana sebebi ise Apple'ın devlete karşı güvenlik endişesi ihtimali ağır basıyor. İddiaların gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim