Anlık Bildirim

Gartner : Geçen yıl son çeyrekte satılan akıllı telefonların yarısı Samsung ve Apple'a ait

Oy Ver
Gartner : Geçen yıl son çeyrekte satılan akıllı telefonların yarısı Samsung ve Apple'a ait

Mobil cihaz satışlarının katlanarak arttığı son dönemlerde üretici firmalar arasındaki kıyasıya rekabet de devam ediyor. 

Gartner tarafından geçen yıl son çeyrek itibariyle hazırlanan raporda, geçen yıl itibariyle mobil telefon satışları yüzde 1.7 düşüş yaşadı. Önceki yıl 1.775 milyar ünite mobil cihaz satılırken, geçen yıl bu rakam 1.74 milyar ünite oldu. Samsung 384 milyon, Nokia 333 milyon, Apple ise 130 milyon mobil cihaz satışıyla ilk üç sırayı paylaştı. ZTE 67 milyon, LG 58 milyon, Huawei de 47 milyon satış ile onları takip etti.

Son çeyreğe bakıldığında ise sıralamanın çok değişmediği görülüyor. Samsung 106 milyon ünite, Nokia 85 milyon ünite, Apple 43 milyon ünite, ZTE 16 milyon ünite, LG 14 milyon ünite, Huawei ise 13 milyon ünite satış yaptı. Toplam mobil cihaz satışı 472 milyon olurken, bunun 207 milyonu akıllı telefon, 265 milyonu da standart işletim sistemli telefonlardan oluştu. 

Akıllı telefon pazarında Samsung ve Apple yüzde 46.4 olan toplam paylarını, son çeyrekte yüzde 52'ye çıkardı. Samsung son çeyreği hem mobil cihaz hem de akıllı telefon satışında lider olarak kapattı. Samsung'un son çeyrek akıllı telefon satışı 65.4 milyon ünite olurken, Apple 43.5 milyon iPhone sattı. Huawei ise 27.2 milyonluk satış ile üçüncü sıraya çıkarak Çinli üreticilerin büyüyen potansiyelini göstermiş oldu. 

Samsung'un büyüyen başarısı ve kaynakların etkin kullanımı sayesinde rakiplerinin kolay kolay elde edemeyeceği avantajlara sahip olduğu belirtiliyor. Galaxy markasının artık Android markasının önüne geçtiği ve tüketicinin kafasında da durumun bu şekilde olduğu notu düşülüyor. 

Bu yıl için ise Garter'ın global akıllı telefon satış tahmini 1 milyar ünite olurken, mobil cihaz satışları tahmini ise 1.9 milyar ünite şeklinde. 
Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim