Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Modern uygulamalar için giriş seviyesi ekran kartları: GeForce GT 430 ve GeForce GT 520

  8 yıl
  1,4b
  1
  Ekran Kartı
  Abone ol
  İnceleme, Test ve Analiz Editörü
  Oy Ver
  İşlemciye entegre grafik birimlerinin kullanımı her geçen gün artmakta. Hem AMD hem de Intel, yeni işlemci mimarilerinde entegre grafik performansını sürekli arttırmayı ve kullanıcılara daha fazla performans sunmayı hedefliyorlar. Bu taraftaki hızlı gelişim dikkat çekici olsa da dünya genelinde görece eski sayılabilecek ya da güncellenmeye ihtiyaç  duyan çok sayıda sistem bulunuyor ve bu sistemler için işlemci/anakart güncellemesi demek kimi zaman yeni bir bilgisayar alımının daha mantıklı olduğu sonuçlar doğurabiliyor.
  Yukarıda bahsettiğimiz sistemler için kullanım amacına bağlı olarak kimi zaman platform güncellemesi yerine düşük maliyetli yeni bir ekran kartı güncellemesi önemli katkılar sağlayabiliyor. Bu yazımızda Nvidia'nın düşük maliyetli ekran kartlarından GeForce GT 430 ve GeForce GT 520'nin sahip olduğu donanımsal özellikler ile güncelliğini yitirmekte olan sistemlere sağladığı katma değerlere bakacağız, ve hangi amaçlar ile kullanılacağına değineceğiz. Şimdi isterseniz kartların teknik özelliklerini yeniden hatırlayalım.
  GeForce GT 430 ve GeForce GT 520 teknik özellikler;
  Nvidia tarafından henüz GeForce 600 serisine yönelik giriş seviyesi ekran kartları teknoloji marketlerde yaygın olarak sunulmadığı için GeForce GT 430 ve GeForce GT 520 bu açıdan şirket adına önem taşıyor. Fermi ailesinin bütçe dostu alt modellerinden biri olan GeFore GT 430, GF108 grafik yongasından güç alıyor. DirectX 11 desteği sunan ekran kartı, 700MHz GPU ve 1400MHz paralel işlemci frekansında görev yaparken, CUDA çekirdeği olarak tanımlanan paralel işlemci sayısının bu kart için 96 adet olduğunu da not düşelim. 128-bit bellek veri yolu desteği ile öne çıkan ekran kartında 16 adet doku ünitesi bulunuyor. PCIe 2.0 uyumlu olan ekran kartının TDP değeri yani ısıl tasarım gücü ise 56 Watt. Yani GeForce GT 430, ek güç girişine ihtiyaç duymuyor sadece PCIe slotun sağladığı güç ile çalışabiliyor.
  GeForce GT 520 ise kağıt üzerinde bir miktar daha düşük verilere sahip gibi görünse de Fermi Refresh ailesinin bir ferdi olarak güç tüketimi başta olmak üzere geliştirilmiş detaylara sahip. Nvidia'nın 40nm üretim teknolojisiyle geliştirdiği GF119 grafik yongasından güç alan DirectX 11 destekli ekran kartı aynı GeForce GT 430 modelinde olduğu gibi PCIe 2.0 desteği ile geliyor. Farklı olarak 128-bit yerine 64-bit bellek veri yolu ile gelen karta 8 adet doku ünitesi eşlik ediyor. Üzerinde 48 adet paralel işlem birimi bulunan kart, GeForce GT 430 ile kıyaslandığında hem doku ünitesi hem de paralel işlemci ve bellek veri yolu açısından geride kalıyor ancak hem daha düşük fiyat ile satılıyor hem de daha az güç çekiyor. Merak edenler için GeForce GT 520'nin ısıl tasarım gücünün 29 Watt olduğunu da hatırlatalım. Düşük güç tüketimi nedeniyle GeForce GT 520 için çok sayıda pasif kart çözümü bulunuyor. Amacınız eğer eski bilgisayarınızdan sessiz çalışan bir medya bilgisayar türetmek için bu noktada pasif kartların ağırlıkta olduğu GeForce GT 520, alternatiflerden biri tanesi olabilir.
  Kullanım Alanları
  İlginizi Çekebilir Avatar Yarıiletken zar fiyatları %40 artabilir
  Eğer güncelleme yapmayı planladığınız sistem, süre olarak gerçekten yaşlı diyebileceğimzi bir kategoride yer alıyorsa özellikle GeForce GT 430 modeli grafik performansında kaydadeğer bir kazanı getirecektir. Ancak genel olarak bakıldığında, her iki ekran kartının birincil önceliğinin oyun oynatmak olmadığını söylemeliyiz. Zaten Nvidia da bu kartlar "oyun kartları" tanıtmıyor. Ancak yine de DirectX 11 ve Shader Model 5.0 gibi modern teknolojilere destek özellikle orta ve alt çözünürlük seviyelerinde ve belli kalite ayarlarında bu kartlar ile oyun deneyimini mümkün kılacaktır. Entegre grafik birimleri ile mukayese etmek gerekirse özellikle Intel tarafındaki HD 4000 ve AMD'nin Fusion ailesindeki üst seviye modellerdeki çözümler, GeForce GT 520'den daha hızlı olmayı başarıyorlar. Bu noktada GeForce GT 430 ise kullanılacak uygulama türüne bağlı olarak rekabetçiliğini sürdürebiliyor.
  Nvidia tarafından pazara sunulan ekran kartlarının en büyük avantajlarından biri CUDA desteği. Açılımı Compute Unified Device Architecture olan bu özellik, GPU yani grafik işlem birimleri için geliştirilmiş C programlama dili üzerinde eklenti olarak sunulan bir mimari olarak gösterilebilir. Teknoloji dünyasını yakından takip edenlerin bildiği üzere CPU olarak bildiğimiz merkezi işlem birimleri, x86 mimarisinin temel karakteristiğinden ötürü sıralı işlemmleri hızlı bir şekilde yerine getirebilirken, daha yüksek performans ve zamandan tasarruf söz konusu olduğunda paralel işlem alternatifi ortaya çıkıyor ve bu noktada hem AMD hem de Nvidia tarafından geliştirilen GPU tasarımları, ciddi anlamda daha yüksek sonuçlara imza atarak kullanıcılarına önemli kazanınlar sağlayabiliyorlar. 
  Bu noktada bir örnek ile devam etmek gerekirse, örneğin siz projeyi bitirmek için sınırlı süresi olan bir grafik tasarımcısı olabilirsiniz. Kullandığınız tasarım uygulamaları - 3DSM, Maya, Adobe Premiere ya da beneri olabilir - eğer sistemindeki grafik biriminin GPGPU yani genel amaçlı işlem yeteneklerinden faydalanabiliyorsa, ileri paralellik sayesinde, sadece CPU kullanımıyla elde edilecek sonuca kıyasla ciddi oranda vakit tasarrufuna olanak tanıyabiliyorlar.  Bu noktada Nvidia'nın CUDA ile önemli bir avantaja sahip olduğunu söyleyebiliriz. Zira sektörde genel kabul görmüş bir ortam olarak hem pek çok yazılım şirketi CUDA üzerine proje geliştirmekte hem de dünya çapındaki pek çok üniversitede - buna Türkiye'deki bazı üniversiteler de dahil - CUDA üzerine doktora çalışmaları yapılmakta, projeler sunulmakta hatta mühendislik bölümlerinde eğitim müfredatına eklenmekte. Hal böle olunca farklı meslek kollarına sahip pek çok profesyonel yazılım CUDA desteği ile gelmekte ve bu, Nvidia tabanlı ekran kartı kullanan sistemleri, bahsettiğimiz uygulamalar da daha avantajlı kılmakta dolayısıyla CUDA desteğine sahip olan GeForce GT 430 ve GeForce GT 520, basit bir video dönüştürme uygulamasından ileri mühendislik yazılımlarına kadar farklı ortamlarda entegre grafik birimi kullanımına  kıyasla daha fazla fayda sağlayabilir.
  CUDA desteği kuşkusuz çok önemli. Zira herhangi bir ev kullanıcısı, GeForce GT 430 ve GeForce GT 520 tabanlı ekran kartı ile Badaboom gibi uygulamaları kullanarak yüksek çözünürlüklü herhangi bir filmi iPad ya da iPhone'un çalıştırabilecek forma, sadece entegre grafik birimi olan bir sisteme kıyasla daha hızlı bir şekilde dönüştürebilir. Nvidia tabanlı ekran kartları için katma değer sağlayan bir başka teknoloji ise PhysX. Yeni nesil oyunları daha gerçekçi göstermeyi amaçlayan stüdyolar, fizik motoruna ciddi yatırımlar yapıyor örneğin patlayan oyun içerisindeki su hareketlerini, bulutları, sıçrayan nesneleri gerçek dünyadaki yansıması ile örtüşecek şekilde göstermeyi hedefliyorlar. Başta partikül hesaplamaları olmak üzere GPU tabanlı fizik hesaplamaları söz konusu olduğunda oyun yapımcılarının sıklıkla kullandığı PhysX teknolojisi, Nvidia tabanlı ekran kartları ön plana çıkartan bir başka detay.
  GeForce serisi modern ekran kartlarıyla sahip olunabilen donanımsal hızlandırmalı PhysX desteği ile başta Batman ve Mafia serisi olmak üzere oyun dünyasında ses getiren önemli yapımlarda GeForce GT 430 ya da GeForce GT 520 ile PhsyX özelliğini aktif ederek oyunları daha gerçekçi bir şekilde oynayabilmek mümkün. Tabi burada unutulmaması gereken öneml bir nokta daha bulunuyor. GeForce GT 430 ve GeForce GT 520 ekran kartları tek başına yüksek çözünürlük ve kalite ayarlarında akıcı oyun deneyimi sağlayabilecek kartlar değiller. Ancak ikinci bir kullanım methodu olarak, bu iki karttan herhangi birini, Nvidia tabanlı daha üst seviye bir grafik kartının yanında PhysX uygulamalarından sorumlu olan yardımcı bir kart olarak kullanabilmek te mümkün. Hatta bu kullanım şeklini ön plana çıkartabilmek adına EVGA gibi üreticiler üzerinde iki farklı seviye GPU barındıran özel kartlar da hazırlamıştı.
  Nvidia'nın giriş seviyesindeki GeForce GT 430 ve GeForce GT 520 modelleri için alternatif kullanım olanaklarından bir diğeri de PureVideo HD video motoru. İlk defa GeForce 6 serisinde kullanılan ve o dönemden bu yana geliştirilerek gelen PureVideo HD motoru, donanımsal bir hızlandırma olup, video çözümleme işlemlerinde merkezi işlem biriminin üzerine binen yükü alarak hem akıcı bir video deneyimi yaşatabiliyor hem de merkezi işlem biriminin bu işlerle meşgul olmasının önüne geçerek aynı sistemin eş zamanlı olarak başka uygulamaları da rahatça çalıştırabilmesine zemin hazırlamakta. Medya uygulama yazılımlarıyla birlikte çalışacak şekilde geliştirilen bu motor, aynı zamanda Linux işletim sistemi altında da kullanılabiliyor. Videolar için gelişmiş işlem yetenekleri kazandıran motor hali hazırda çok uzun süredir yüksek bitrate oranına sahip Full HD videolar için donanımsal hızlandırma sağlamaka. Beşinci jenerasyonda olan PureVideo HD, Nvidia tarafından ilk defa GeForce GT 520 ile birlikte lanse edilmişti. Aynı zamanda Kepler mimarisine sahip GeForce 600 serisi ekran kartlarında da yer alan beşinci jenerasyon PureVideo HD motoru, H.264 çözümleme noktasında daha gelişmiş yetenekleri ile performansı arttırmakta. Aynı zamanda bu motor, 4K yani QFHD > 3840 x  2160 piksel çözünürlüğündeki yeni video çözünürlüğü için de donanımsal hızlandırma sağlamakta. Bu önemli bir detay, çünkü Samsung, LG ve Sony gibi firmalar hali hazırda 4K çözünürlüğündeki yeni nesil televizyonlarını tanıtmış durumdalar. Şu an için fiyatlar yüksek gibi görünse de hızla düşmesi ve önümüzdeki dönemde daha alınabilir seviyelere gelmesi bekleniyor. Öte taraftan fiyatları hızla düşen Full HD üzeri çözünürlükteki ya da bir başka ifade ile Ultra HD çözünürlükteki monitörler için de  bu önemli özellik. Tüm bunlara ek olarak PureVideo HD teknolojisi, yüksek çözünürlüklü videolar için donanımsal hızlandırma yapabilmenin yanında sahip olduğu özel algoritmalar sayesinde görüntü kalitesini arttırıcı geliştirmelere de olanak tanıdık. 
  Burada unutulmaması gereken asıl nokta ise kağıt üzerinde daha yüksek özelliklere sahip olan GeForce GT 430'un dördüncü nesil PureVideo HD, GeForce GT 520'nin ise beşinci nesil PureVideo HD motoru ile geliyor olması. İki motor arasında fark yaratan en bariz detay ise 4K çözünürlük desteği. Onun dışında gerek Full HD gerekse de 3D Blu-ray hızlandırma olsun benzer performans sağlanabiliyor. Öte taraftan yaygın olarak kullanılan GPU-Z uygulaması da PureVideo HD motorunun kullanımını takip etmek açısından faydalı olabilir. Zira bu uygulama altında, yüksek çözünürlüklü videolar açıldığında GPU içerisindeki PureVideo HD motorunun anlık yük durumu yakinen takip edilebiliyor. Hazır 3D Blu-ray'den bahsetmişken Nvidia'nın 3DVision özelliğinden de bahsedelim. Bu özellik sayesinde GeForce serisi bir ekran kartı ile uyumlu monitör ve gözlük kiti ile evinizde üç boyutlu bir sistem kurmanız da mümkün. 3DTV Play uygulaması ile bu özelliği daha zengin bir şekilde kullanabilmek diğer taraftan 3D cep telefonu ya da 3D fotoğraf makineniz ile çektiğiniz görüntüleri de yine bu sistem üzerinde akıcı bir şekilde oynatmanız oldukça mümkün.
  Toparlayacak olursak eğer GeFore GT 430 ve GeForce GT 520, özellikle eskimeye yüz tutmuş yeni bir işlemci güncellemesi yapılamayacak ya da özellikle entegre grafik özellikli işlemci güncellemesi yapılamayacak sistemler için sahip oldukları CUDA, PhysX ve PureVideo HD gibi özelliklerle ek fonksiyonlar kazandırabilir ve o sistemlere farklı amaçlar için kullanım ömrü kazandırabilir. Kartların düşük güç tüketen profilleri de hem enerji tasarrufu noktasında hem de pasif soğutuculu bir kart ile sessiz bilgisayar oluşturmak isteyenler için yeni fırsatlar sunabilir. Entegre grafik özellikli işlemcilerin kullanım oranı her geçen dün daha da artacak zira x86 tabanlı işlemci üreten iki firmanın gelecekte tüm ürünlerinde entegre grafik birimine yer vermesi bekleniyor. Ancak diğer taraftan var olan sistemler ve bazı özel teknolojilerden faydalanmak isteyenler için giriş seviyesinde bu ekran kartları da önemli alternatifler olarak kullanıcılara sunulan seçenekler arasındaki yerlerini koruyacaklar. 


  Yorum Yaz Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Daha Fazla Video
  donanimhabercom Instagram

  Ay'da araba süren astronotların ilginç görüntüleri

  antique

  ay üzerinde sadece iki insan varken sürücünün gelip videoyu çekene çarptığını düşünsene haha :)

  6 saat önce
  olağan_şüpheli

  Acaba buraya gelse ne kadar ÖTV isterler buna.

  10 saat önce
  Yorum Yaz Forumda Yanıtla
  Nasıl eklemek istersiniz?
  Sorgu:
  Önceki ve Sonraki İçerikler
  Daha Yeniler 8 yıl iCloud.com Anımsatıcılar ve Notlar ile güncellendi 8 yıl Apple, iPhone 5'i anlatıyor (Türkçe Altyazılı) 8 yıl iPhone 5'te kullanılan nano-SIM kart teknolojisi, Türkiye'de ilk kez Avea'da 8 yıl Microsoft, Windows Marketplace'ın adını ''Windows Phone Store'' olarak değiştirdiğini açıkladı 8 yıl Sony NEX-6 aynasız dijital kamera tanıtıldı 8 yıl Panasonic, yeni 3D ev sineması projeksiyon cihazını tanıttı 8 yıl Microsoft, Windows RT için Office uygulamasını detaylandırdı 8 yıl Türkiye'deki kullanıcılar iOS6'nın hangi özelliklerinden faydalanabilecekler? 8 yıl Android için Chrome güncellendi 8 yıl Nvidia, GeForce GTX 650 ve GTX 660 modellerini duyurdu 8 yıl Nintendo Wii U satışa sunuluyor 8 yıl Apple, Avrupa mağazalarında Lightning micro-USB adaptörünü satışa sundu 8 yıl LG, Qualcomm ile birlikte 19 Eylül'de yeni amiral gemisini tanıtacak 8 yıl Lili için çıkış tarihi açıklandı 8 yıl Samsung Galaxy Beam video inceleme 8 yıl Aktive edilen toplam Android cihaz sayısı 500 milyon barajını aştı 8 yıl Edebiyatımızın sayısız şiir örnekleri cebinizde 8 yıl Intel : Düşük güçte çalışan işlemciler, mobil bilişim yatırımlarının temelini oluşturacak 8 yıl Real Racing 3'e ait ilk görüntü yayınlandı 8 yıl iPhone 5 işlemcisi Cortex-A15 tabanlı olabilir 8 yıl GÖRÜNTÜLENEN Modern uygulamalar için giriş seviyesi ekran kartları: GeForce GT 430 ve GeForce GT 520 Sonraki Nikon, 24.3 MP'lik yeni Full Frame DSLR kamerası D600'ü tanıttı 8 yıl Apple iPhone 5'in Avrupa fiyatları ortaya çıktı 8 yıl Apple, Lightning adaptörlerinin fiyatlarını açıklandı 8 yıl Ping, 30 Eylül'de kapanıyor 8 yıl Yıl sonuna kadar yaygın kullanımdaki akıllı telefonların kamera çözünürlükleri 8MP olarak kalacak 8 yıl Microsoft, Office 2013 yükseltme programına Ekim ortasında başlıyor 8 yıl Windows Store, 120 ülkede geliştiricilere açıldı 8 yıl Sony'den tam kare DLSR fotoğraf makinesi, Alpha A99 8 yıl iPhone 5, iPhone 4S'e göre ne gibi yenilikler sunuyor? 8 yıl Apple 7 milyon Mountain Lion kopyası sattı 8 yıl iTunes 11, ekim ayı içerisinde kullanıcılar ile buluşacak 8 yıl DH Özel: Intel'in entegre grafik işlemcilerine 4K video desteği geliyor 8 yıl App Store'daki uygulama sayısı 700,000'e ulaştı 8 yıl Apple'ın yeni EarPods kulaklığı bugün satışa çıkıyor 8 yıl Apple iPod nano modelini de yeniledi 8 yıl iOS 6 güncellemesi 19 Eylül'de geliyor 8 yıl Apple, beşinci nesil iPod touch ile karşımızda 8 yıl Apple iPhone 5 resmen tanıtıldı 8 yıl Cooler Master NotePal Ergo 360; Dizüstü bilgisayar soğutucusu ve stand bir arada 8 yıl Samsung, Galaxy Note 2'nin 20 milyon, Galaxy S III'ün ise yıl sonuna kadar 30 milyon satış barajını aşacağını tahmin ediyor Daha Eskiler
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim