İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (30) YORUM YAZ

tarafından 17 Eylül 2010, Cuma 16:52 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Dünyanın ilk direkt güneş kaynaklı klima sistemi tanıtıldı
Rehber gun
30 60801
İlk defa direkt güneş enerjisinden elektriğe dönüştürmeden klima sistemi üretildi ve verimlilik %85 olması hayli dikkat çekiyor.

İklimlendirme teknolojileri üzerine uzman bir firma olan Vicot, Çinli ve Amerikalı bilim adamlarıyla birlikte gerçekleştirdiği 3 senelik bir çalışma ardından güneşten aldığı ısıyı evin içine soğutma olarak verebilen bir sistem geliştirmeyi başardı.

Bu sistemin en büyük farkı ise güneş panelleri ile elektrik üretmek yerine güneşin direkt olarak ısıtma gücünden yararlanıyor olması.

Burada ısıtılan su termal değişim sistemi ile %85 oranında verimlilikle enerjisi alınarak soğutmada kullanılıyor. Sistem doğal olarak aynı anda ev için ısıtma ve sıcak su sağlamakta. Üstelik bunu 24 saat 7 gün sürekli olarak gerçekleştirebilmekte. Eğer güneş yeterli gelmez ise doğal gaz devreye girerek sisteme yardımcı oluyor. Sıcak su üretiminin ise normal bir ısıtma sistemine göre 27 kat az enerji ile yapıldığı belirtiliyor.


Termal odaklama sistemi ile içindeki yağ ısıtılıyor ve ısı dönüşüm sistemi ile soğutma yapılıyor.

Sistemin ilk yatırımlarının amorti etmesi için 3.5 yıl, tamamının geri dönüşü için ise 6.7 yıl geçmesi gerekmekte. Herhangi bir fiyat belli olmasa da basına verilen resimden anlaşıldığı kadarıyla gelen güneş enerjisini belli noktaya odaklayarak yüzlerce dereceye çıkartılmış yağ kullanıldığını tahmin ediyoruz. Sonrasına ne yapıldığı ise şimdilim bir muamma :)

Sistemin tam olarak nasıl çalıştığı hakkında görüşleri olanlar varsa yorum kısmında lütfen paylaşsınlar ki gerekirse haberi atıfta bulunarak güncelleyeyim. Benim tahminin ısıtılan yağ ile su buharı oluşturularak mini bir tribünü çalıştırması ve bu tribününün dönüşünün mekanik enerjisi sayesinde ısı pompasının çalıştırılmasında kullanılıyor olması.

Fakat önemli olan güneş enerjisinden su ısıtmaya alışık olan Türk kullanıcıların yakın bir zamanda soğutmayı da aynı yolla gerçekleştirebilmelerinin mümkün hale gelmesi. Kim bilir belki ilerde Türk firmaları da güneş ile soğutmaya el atarlar.

Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 2 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 60801 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
tteko 16.4.2012 22:08:23
Dr. Ahmet Lokurlu ve SOLİTEM Grup Prag'da "Energy Globe" ödülü ile onurlandırıldı. Linkini verdiğim siteyi incelemenizi öneririm.
Selamlar.
http://www.solitem.com.tr/tr
0
DH Misafiri 8.12.2011 22:50:37
Arkadaşlar bu sistem ülkemiz için çokta yeni veya önümüzdeki yıllarda gelecek bir sistem olarak görmeyin lütfen !! çünkü bunu VAROL GROUP, 2005 yılından bu yana Distribütörü olduğu ROBUR marka cihazlarla direk doğalgazı yakarak soğutma ve ısıtm aişlemini gerçekleştirmekte.

kaynak : www.varolgroup.com.tr
www.robur.com
0
mbirol 18.7.2011 22:28:35
Arkadaşım bu sistem yeni birşey değil,daha öncede yazmıştım.sadece absorbe sistemde uygulanan ısı enerjisindeki farklılık.Bu konuda yaklaşık 10 yıldır Tübitak ta çalışıyor,narenciye soğutma üzerine bayağı yol alındı.Bu işin iki sıkıntısı var ve hala aşılmış degil, 1.si güneş panelleri için gerekli yüzey alan ve ve kurulum maliyetleri,2.si ise Toplam maliyet.Bu konu devlet teşviksiz mümkün değil. Toprak ve su kaynaklı Isı pompalarıda çok verimli ve çevreci ama maliyet hala uçuk ve uygulama oldukça zahmetli.

Sizden bir ricam var,örnekleme olsun diye 10 kw lık bir sistem maliyeti nedir,ve güneş paneli için gerekli alan nedir.Bu pencereden bakarsak daha faydası olur konunun sizede.

Bu arada uygulama şansı doğsa severek çalışmak isteyeceğim bir konu olur.Sonuna kadar destek oluruz,ama malesef piyasalardaki ticaret anlayışı kabul etmiyor çevreciliği vs.yi
0
Lets_Do_İt 18.7.2011 13:36:43
ucuz maliyeti olsunda ne olursa olsun
0
Aras_End 18.7.2011 13:02:49
GÜNEŞ ENERJİLİ SOĞUTMA - BİR UYGULAMA

ClimateWell - Solar Chiller

Hastane gibi yataklı kurumlar, Güneş Enerjili Soğutma için en uygun kurumların başında gelmektedir çünkü hastanelerde yazın ortaya çıkan soğutma ihtiyacının yanısıra, çok fazla sıcak su tüketimi vardır. Güneş Enerjili Soğutmanın sağlayacağı yarar, hastane, otel, bakımevi gibi kurumlarda çok daha fazladır.

Türkiye’de de ARAS Endüstriyel tarafından temsil edilen, ClimateWell’in Kanada’da, henüz yeni bitmiş bir uygulaması ve bu uygulamanın sağladığı yararları paylaşmak istiyorum.

UYGULAMA: SHOULDICE HOSPITAL – ONTARIO – KANADAShouldice Hastanesi: 1945’de kurulan ve özellikle fıtık tedavilerinde lider konumda olan, Shouldice Hastanesi, Thornhill, Ontario, Kanada’da bulunmaktadır. 89 yataklı hastanede, tam donanımlı 5 ameliyathane mevcuttur.

Kullanılan Enerji: Yazları soğutma ihtiyacı elektrik enerjisi ile, kışlar ısıtma ve tüm yıl boyunca kullanım suyu hazırlanması için doğalgaz kullanılmaktaydı.

Projenin Hedefi: Güneş Enerjisi kullanarak, hastanenin ihtiyacı olan ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyu gereksinimlerinin karşılanmasıdır.

Projeyi Gerçekleştirenler: Kanada’da ilk kez uygulanan bu absorpsiyonlu termal ısıtma/soğutma projesini GEMCO, Kanada’da temsil ettiği partneri ClimateWell ile birlikte gerçekleştirmiştir.

Soğutma, ısıtma ve kullanım suyunun hazırlanmasında, Güneş Enerjisinin kullanılması şeklinde olan proje hedefi, ClimateWell Güneş Enerjili Soğutucu – Solar Chiller kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Toplam 10 adet ClimateWell Solar Chiller, kaskad uygulanmıştır. Bu ünitelere gerekli olan termal enerji, her biri 30 tüplü setlerden oluşan, toplam 141 set vakum tüp güneş kollektörü ile sağlanmıştır. Toplam 425 m2 kollektör sahası oluşturulmuştur. Hastanede mevcut bulunan hava kanalları, hiç değişikliğe uğratılmamış ve gerek ısıtma, gerekse soğutma için mevcut havalandırma kanalları kullanılmıştır.

Kurulan bu sistem ile kullanım suyunun ısıtılması için harcanan enerjiden %91, soğutma için harcanan enerjiden %36 ve ısıtma için harcanan enerjiden %44 tasarruf sağlanmıştır. Hastanenin toplam enerji ihtiyacının %56’sı Güneş Enerjisi ile sağlanmış olup, geri kalanı ise elektrik ve doğalgaz ile sağlanmaya devam edilmektedir.

Shouldice Hastanesi, bu uygulama ile CO2 emisyonunda, yılda 150 tonluk bir azaltma gerçekleştirmiştir. Bu emisyon azalması, her yıl trafikten 30 aracın çekilmesiyle eşdeğerdir.


PROJENİN TEMEL VERİLERİ
Hedef: Soğutma, Isınma ve Kullanım suyu hazırlanması için Güneş Enerjisinin kullanılması
Solar Chiller: ClimateWell – 10 ünite kaskad
Kollektör Tipi: Heat Pipe - Vakum Tüp Kollektör
Kollektör Sahası: Her biri 30 tüplü 141 kollektör seti – 425 m2
Dağıtım Sistemi : Hastanede mevcut hava kanalları, hiç değişikliğe uğratılmadan kullanıldı
CO2 emisyonu: Yılda 150 tonluk emisyon azalması. Her yıl 30 aracın trafikten çekilmesiyle eşdeğerdir
Sağlanan Enerji Tasarrufu: Kullanım Suyu için harcanan enerjiden %91
Soğutma için harcanan enerjiden %36
Isıtma için harcanan enerjiden %44
Güneş / Diğer Enerji: Hastanenin toplam enerji ihtiyacının %56’sı Güneş Enerjisi, geri kalanı ise elektrik ve doğalgaz ile sağlanmaktadır0
Aras_End 18.7.2011 12:59:41
Arkadaşlar merhaba,

Yukarıda da okuyabileceğiniz gibi ve yine bazı arkadaşların da değindiği gibi absorpsiyonlu chiller alanında Türkiye'de de bir çok uygulama yapılmıştır. Elbette bilim ve teknoloji ilerledikçe, uygulamaların kapasiteleri ve projelendirilmeleri de değişmekte.

Absorpsiyonlu Solar Cooling konusunda, ClimateWell tüm dünyada yapmış olduğu 1.000'den fazla uygulama ile lider konumundadır. Sizlere birazdan bir örnek uygulama da yollayacağım.

Herkese iyi çalışmalar..
0
Aras_End 18.7.2011 12:54:46
ClimateWell Güneşle Soğutma TeknolojisiClimateWell Güneşle Soğutma Teknolojisi - Absorpsiyonlu Solar Chiller, alanların ısıtılması ve soğutulmasında güneş enerjisinin kullanılması temeline dayalıdır. ClimateWell Teknolojisinin, öne çıkan en önemli özelliği termal enerjiyi depolayabilme kapasitesi ve gerek olduğunda bu enerjiyi kullanabilmesidir. Örneğin gece veya güneşin daha az ortaya çıktığı bulutlu günlerde bu depolanan enerji kullanılabilir.

Güçlerini elektrik, petrol yada doğal gaz gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarından alan geleneksel klima ve ısıtma sistemleri yerine, ClimateWell Güneşle Soğutma Teknolojisi, zeminden yada tavandan ısıtma & soğutma sağlayabilir, konforu arttırırken CO2 salınımının da ciddi miktarlarda azaltılmasına katkıda bulunur.Karlılık: Elektrik tüketiminde % 85'e kadar tasarruf

Geleneksel iklimleme sistemleri ile temel farklılık, ClimateWell’in yenilenebilir enerji kullanmasıdır, yani Güneş Enerjisi. Kompresör kullanımı olmadığından, elektrik enerjisi kullanımı da yoktur. Bu da çok büyük enerji tasarrufu demektir.A Sınıf Verimlilik: Binanın Enerji Verimliliği ve Sınıfının Yükselmesi

Her bina , A ile G Sınıfları arasında değişen bir Enerji Verimlilik Sınıfına dahildir. Burada A Sınıfı en yüksek verimlilik için kullanılırken, G Sınıfı en düşük verimlilik için kullanılmaktadır. Bu sınıflandırma kilimatizasyon, ısıtma ve iç kullanım için sağlanan sıcak suyun elde sırasında tüketilen enerji nedeniyle salınan CO2 dayalı olarak yapılmaktadır. ClimateWell, elektrik kullanmadığı için binaların daha yüksek Enerji Verimlilik Sınıflarında yer almasını sağlar.

Diğer Enerji Kaynaklarına Bağımlı Olmama

Her yıl, elektrik üretimindeki açıkların artması, elektrik tarifelerinde de olumsuz etkilere sebep olmaktadır.
Isıtma, Soğutma ve Evsel Sıcak Su temininin tek sistemde entegrasyonu
ClimateWell teknolojisi ile tüm bu ihtiyaçların tek bir sistemle karşılanabilmesi mümkündür. Güneş panelleri vasıtasıyla enerjisini güneşten alan ClimateWell ünitesi, istenilen mekanda ısıtma veya soğutma gerçekleştirirken aynı anda evsel kullanımda gerek duyulan sıcak suyu da temin eder.

CO2 salınımında yılda 15 tona varan düşüş

Sadece güneş enerjisi kullanımı nedeniyle, 4 kişilik bir ailenin yıllık CO2 salınımda 15 tona varan azalma sağlamaktadır. Bu da daha iyi bir dünya için çok önemli bir katkıdır.

Sistem bakımının kolaylığı

ClimateWell teknolojisi sistemin aşırı ısınmasını önleyen bir güvenlik birimi gibi hareket eder. Dahası, mekanik parçaların olmaması bakım maliyetlerini ve süresini önemli oranda azaltmaktadır.TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ: ARAS Endüstriyel Kontrol Mühendislik Ltd. Şti.
ARAS Endüstriyel
ClimateWell
+90 216 466 87 88
0
SaatliBomba 20.9.2010 12:05:01
güzel haber
0
check_31 20.9.2010 11:34:44
quote:

hobaa oley. tahminen 25 yıl sonra ülkemize gelir yaşasıınnnn


Ipod,ps3 xbox 360 bunlarda 25 yıl sonra geldi demi?
-1
TELESCOPE 20.9.2010 11:27:40
quote:
Orijinalden alıntı: makineman

Sistem yeni bir sistem değil. Şimdiye kadar bir çok kez bu konuda çalışma yapıldı. Sistemin genel adı "Ejektörlü Soğutma Sistemi" dir. Enjektör değil . Yanlış okuyanlar oluyor da .Bu sistemde çevrimde dolaşan soğutucu akışkanın basıncı mekanik yani elekrikle çalışan bir kompresör ile değil de ısıl kompresör yardımıyla yapılır. Isıl kompresör, bir ısı kaynağından aldığı yüksek sıcaklıktaki ısıyı kullanarak çevrimdeki soğutucu akışkanın basıncını arttırmakta ve dolayısıyla çevrimi tamamlamasını sağlamakta kullanılır. Bu ısı kaynağı için genellikle elde edilmesi için para harcanmayan bir kaynak tercih edilir. En önemlisi de güneş enerjisi ve taşıt motorudur. Evet yanlış duymadınız taşıt motoru. Esasen bu sistemin ortaya çıkmasındaki en önemli unsurlardan biri araçlarda yakıt tasarrufu olgusudur. Özellikle büyük motor hacmine sahip kamyon, çekici gibi araçların kabin ve frigorifik(kasa içi) soğutmasında bu sistemin kullanımıyla ciddi yakıt tasarrufu sağlanabileceğinin farkına varılmış ve bununla ilgili de bir çok çalışma yapılmıştır. Amaç, araçlardaki kullanılan ve yakıt tüketimini arttıran mekanik kompresörü çıkarıp görevini termal kompresöre yaptırmaktır. Termal kompresör ise gerekli olan ısı enerjisini, yaktığı yakıtın ancak %35 ini mekanik enerjiye çevirebilen bir motorun attığı atık ısıdan karşılayacaktır.

Günümüzde bu sistem sadece araçlar için kullanılması hedeflenen bir sistem olmaktan çıkmış, ticari kullanım için de sistem üzerinde çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu konuda yapılan prototipler zaten günümüzde mevcut. Öyle zor, karmaşık ve teknoloji gerektiren bir sistem değil kesinlikle. Bu sistemin uygulamaya geçmesindeki en büyük engel sistem için kullanılacak güneş kollektörü miktarının çok fazla olmasından dolayı hem kurulumda yer problemi çıkarması hem de ilk yatırım maliyetinin oldukça fazla olması nedeniyle amortisman süresinin uzamasıdır.

Selçuk Üniversitesi'nde de bu şekilde çalışan bir prototip mevcuttur.
eline sağlık
0
mbirol 20.9.2010 03:07:40
Arkadaşlar bu sistemler yeni dahiyane olaylar değil,Soğutmanın çok basit mantığı buharlaşmadır,Buharlaşmayı en iyi izlenim ise kolonyadır,kolonyanın biraz ötesine giderseniz deodorant spreyler gelir.Sogutucu olarak kullanacağınız akışkanın basıncını arttırıp genleşmesi için daratılmış bir alandan(basit bir örnek deospreylerin basılan kısmı yada klimalarda kılcal borular)genişlemesine olanak verecek bir ortama ulaşırsa genleşmeyle beraber ortamdan ısı alır.Klima kompresörü bu skıştırmayı mekanik olarak yapıyor.

Şimdi gelelim soğutucu akışkan başka nasıl basıncı artırılır,boş gibi gözüken bir sprey kutusunu sıcak suya sokun ve tekrar basın bakalım düğmeye ne olacak,aynı mantık soğutmanın ilk evresinde yüzlerce yıl önce kullanıldı ve hala kullanılıyor.İşte bu ilk soğutma çevrimi Absorpsiyonlu [/b] sistemlerdir.Bu sistemlerde çok eskilerde soğutucu akışkan olarak Amonyak kullanılır.Şuan da en yaygın kullanımı otel tipi minibar ve karavan dolaplarıdır.Amonyak tüpünü ister 220 volt,ister 12-24 volt resistansla veya ilave tesisatla piknik tüpü ile ısıtın,soğutma çevrimi başlar.

Danayideki kullanımında ise doğalgazla kullanılmaktadır.Tabiki büyük tarz Chiller veya kanallı sistemlerde.Bu alanda bile yatırım maliyeti çok yüksek olduğu için kullanımı çok yaygın değildir.Ancak bir işetmede daimi olarak ısıl atık (yani kondaszasyon suyu veya sıcak yag v.s gibi)bu hesap edilerek bedava enerji mantığı ile yatırım yapılabilir.

Bu evsel kullanım konusuna gelince bu şuan pratikte kullanılabilcek düzeyde değil malesef,Buna örnek çok basit herkes evine bir güneş paneli takıp kendi gerekli elektriğini üretebiliyor mu?

Bu sistemler hakkında meraklı olan arkadaşlar Türkiye de uygulamaları yapılan bu cihazları inceleyebilir.

http://varolgroup.com.tr/robur/urunlerimiz.php

Ha ! burada güneş enerjili klima mantığı ise güneş kollektröründe hangi sıvıyı ısıtacaksan Absorpsiyonlu sisteme adapte et olay bitsin..Bu konuda Tubitak güney bölgelerde narenciye sogutması konusunda bağayı yol kat ettiğini biliyoruz.Tek olay geniş hacim ve yatırım maliyeti.

quote:
Orijinalden alıntı: xf

Bu bilinmeyen birşey değil ki ? Hali hazırda kullanılan bir sistem.
Absorpsiyon chiller ile aynı mantığa sahip. Kojenerasyon ünitelerine ek olarak yapılan absorpsiyon chiller nasıl ki suyun buharlaşma ısısından faydalanarak suyu soğutuyorsa (detaya girmeyeyim :D araştırın biraz) bu alet de güneş enerjisinin ısısı ile ısınan yağın suyu ısıtması ile elde edilen buharı kullanarak bu işi yapıyor olsa gerek.

Sanayi tesislerinde, hatta bazı büyük alışveriş merkezlerinde dahi bu sistemler(absorpsiyon chiller) kullanıyor ama binalarda kullanımı için bayağı bir yatırım gerektirdiği için üretimi ekonomik değil. sallıyorum ama mesela kim 100bin lira verip kurdurur bu sistemi 8-10 senede amorti edecek nasılsa diye düşünüp :D

0
korsanzeki168 19.9.2010 13:01:34
bulunması ilk olmaya bilir fakat ev kullanımına adapte edilmesi ilk olabilir güneş konusunda türkiyenin ilk3 e girdigine inanıyorum bizim otel var güneyde tepesinde 60 tane bakır prizmatik camlı kollektör var 8 ton su ısıtıyoruz
mazotlu kazan yaksak 12bin tl harcıyorduk bu sistem 4 yılda kendini amorti edecek aynı şekil klima işinide inceliyorum bu şekil bi sistem bulursam 80 tanede split 12000btu klima var 10lu yaşlarda onlarıda söküp atacaz...
yerine beleş bi sogutma takabiliriz;)
0
koko69 18.9.2010 23:31:59
Güzel paylaşım olmuş. Konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim. Amorti süreleri doğruysa bence TR de hemen ilk müşterilerden biri olurum. Sonuçta bu 6,7 senede geri dönmesi gayet makul. Bu reelde kurulan sistem ortalama 3+1 evi randımanlı iklimlendirebilecekse bu tarz sistemleri yeni yapılan binalara şart bile koşmak lazım. ( Ege - Akdeniz- G. doğu bölgeleri için )

Zaten bu teknolojik gelişme hızıyla bu işlerde de yeniliklerin günlük hayata girmesi geç bile kaldı. Maliyet sorunu bir çözülse ki bu habere göre bu konuda ilerleme sağlanmış ama bu biz son kullanıcıya ne zaman yansır Allah bilir.
0
cengizumur 18.9.2010 19:36:51
quote:
Orijinalden alıntı: makineman

Bu sistemin kamyon ve çekicilerde kullanılması üzerinde Scania firması uzun yıllardan beri deneysel çalışma yapmaktadır.

Ejektörün ne anlama geldiğini anlatan bir yazı:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ejekt%C3%B6rl%C3%BC_pompa#Kullan.C4.B1m_alanlar.C4.B1
Ayrıca ilgilenenler için bu konuda yazılmış birkaç kaynak veriyorum. İlk makale Y.Lisans çalışmamdan derlenmiş ve uluslararası Applied Energy dergisinde 2007 yılında yayınlanmıştır.

1- http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=18829954

2- http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6V4S-4F29HP9-B&_user=10&_coverDate=07%2F01%2F2005&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=search&_origin=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_searchStrId=1465217753&_rerunOrigin=google&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=5243770b753db8f3adcb9a1f3fce9409&searchtype=a


Tam bu isin uzmani aramizdaymis. Tezinizi cok zevkli bir konuda yapmissiniz makineman. Bu konu cok ilgimi cekiyor. Insallah daha fazla vaktim oldugunda once kendi dersimi calisip sonra sizin konu hakkindaki tecrubenizden yararlanmak isterim.
0
EfsaneKaşif 18.9.2010 16:01:37
Bu sistem yaygın olmasada kullanılan bir sistem. Tabi Endüstriyel alanda kullanılıyordu.Bireysel anlamda bir üretim yoktu. Ama başlık "dünyada ilk" dediği için tartışmalar oluşmuş.

@makineman arkadaşın açıklamaları çok doğru.
0
Dodge 18.9.2010 15:40:14
Daha neler göreceğiz kim bilir.
0
makineman 18.9.2010 09:18:57
Bu sistemin kamyon ve çekicilerde kullanılması üzerinde Scania firması uzun yıllardan beri deneysel çalışma yapmaktadır.

Ejektörün ne anlama geldiğini anlatan bir yazı:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Ejekt%C3%B6rl%C3%BC_pompa#Kullan.C4.B1m_alanlar.C4.B1
Ayrıca ilgilenenler için bu konuda yazılmış birkaç kaynak veriyorum. İlk makale Y.Lisans çalışmamdan derlenmiş ve uluslararası Applied Energy dergisinde 2007 yılında yayınlanmıştır.

1- http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=18829954

2- http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6V4S-4F29HP9-B&_user=10&_coverDate=07%2F01%2F2005&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=search&_origin=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_searchStrId=1465217753&_rerunOrigin=google&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=5243770b753db8f3adcb9a1f3fce9409&searchtype=a
0
Batuist 17.9.2010 22:51:15
@makineman
Açıklama çok güzel ve verimli olmuş.. Teşekkürler..
0
darkaura 17.9.2010 19:24:57
dunyada ilk olduguna eminmisiniz.
cunku bu tip bir projenin turkiyedeki calismalarina tv de bir kac kez rastlamistim.
hatta antalyada bir otelde yada baska bir tesisde kullaniliyordu.

ayni prensip ince borudan gecen su parabolik aynalar vasitasiyla gunes enerjisiyle isitilarak, sogutma icin gereken guc elde ediliyordu.

turkiyeyi bu 25yil sonra gelir diye hakir goren arkadas,
siralama degismediyse turkiye gunes enerjisi kullaniminda ya dunya ikincisi yada dunya 3uncusu. haberin olsun.
basta bende sasirmistim ama sonradan guneydeki gunes panelli su isiticilari geldi aklima. olayi sadece elektrik olarak dusunmemek gerek.
0
makineman 17.9.2010 18:41:32
Sistem yeni bir sistem değil. Şimdiye kadar bir çok kez bu konuda çalışma yapıldı. Sistemin genel adı "Ejektörlü Soğutma Sistemi" dir. Enjektör değil . Yanlış okuyanlar oluyor da .Bu sistemde çevrimde dolaşan soğutucu akışkanın basıncı mekanik yani elekrikle çalışan bir kompresör ile değil de ısıl kompresör yardımıyla yapılır. Isıl kompresör, bir ısı kaynağından aldığı yüksek sıcaklıktaki ısıyı kullanarak çevrimdeki soğutucu akışkanın basıncını arttırmakta ve dolayısıyla çevrimi tamamlamasını sağlamakta kullanılır. Bu ısı kaynağı için genellikle elde edilmesi için para harcanmayan bir kaynak tercih edilir. En önemlisi de güneş enerjisi ve taşıt motorudur. Evet yanlış duymadınız taşıt motoru. Esasen bu sistemin ortaya çıkmasındaki en önemli unsurlardan biri araçlarda yakıt tasarrufu olgusudur. Özellikle büyük motor hacmine sahip kamyon, çekici gibi araçların kabin ve frigorifik(kasa içi) soğutmasında bu sistemin kullanımıyla ciddi yakıt tasarrufu sağlanabileceğinin farkına varılmış ve bununla ilgili de bir çok çalışma yapılmıştır. Amaç, araçlardaki kullanılan ve yakıt tüketimini arttıran mekanik kompresörü çıkarıp görevini termal kompresöre yaptırmaktır. Termal kompresör ise gerekli olan ısı enerjisini, yaktığı yakıtın ancak %35 ini mekanik enerjiye çevirebilen bir motorun attığı atık ısıdan karşılayacaktır.

Günümüzde bu sistem sadece araçlar için kullanılması hedeflenen bir sistem olmaktan çıkmış, ticari kullanım için de sistem üzerinde çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu konuda yapılan prototipler zaten günümüzde mevcut. Öyle zor, karmaşık ve teknoloji gerektiren bir sistem değil kesinlikle. Bu sistemin uygulamaya geçmesindeki en büyük engel sistem için kullanılacak güneş kollektörü miktarının çok fazla olmasından dolayı hem kurulumda yer problemi çıkarması hem de ilk yatırım maliyetinin oldukça fazla olması nedeniyle amortisman süresinin uzamasıdır.

Selçuk Üniversitesi'nde de bu şekilde çalışan bir prototip mevcuttur.
0
Rock_Rage 17.9.2010 18:29:35
Maliyetler ucuzlarsa ve benim de sole mustakil bir evim olursa acımam yaptırırım gunes panali falan ne varsa yaptırıcam bıktım devlete bukadar para vermekten
SAYGILARLA
0
gun 17.9.2010 18:18:47
Bu sistem zaten ev için oluşturulmuş basitleştirilmiş bir sistem sanayi tipi tabii ki olabilir. Güneş pili ile yapmak zaten kolay sorun verimin çok düşmesi.
Ayrıca bahsettiğini absorpsiyon chiller ise burada geçerli olması biraz düşük bir ihtimal zira air conditioning diye geçiyor ve sizin bahsettiğiniz gibi devasa bir ünite gözükmüyor.
0
Nikola Tesla 17.9.2010 18:11:44
quote:
Orijinalden alıntı: ugr7


Siz bunu kaç yıl önce düşündünüz Tesla

Haci bunlara bulasmadim. Cok ugrasiyorsun bi cacik olmuyor. Ben kablosuz elektrik iletimi, deprem makinasi falan takiliyorum. Msn verim oradan konusalim ?

saka.
0
xf 17.9.2010 17:46:39
Bu bilinmeyen birşey değil ki ? Hali hazırda kullanılan bir sistem.
Absorpsiyon chiller ile aynı mantığa sahip. Kojenerasyon ünitelerine ek olarak yapılan absorpsiyon chiller nasıl ki suyun buharlaşma ısısından faydalanarak suyu soğutuyorsa (detaya girmeyeyim :D araştırın biraz) bu alet de güneş enerjisinin ısısı ile ısınan yağın suyu ısıtması ile elde edilen buharı kullanarak bu işi yapıyor olsa gerek.

Sanayi tesislerinde, hatta bazı büyük alışveriş merkezlerinde dahi bu sistemler(absorpsiyon chiller) kullanıyor ama binalarda kullanımı için bayağı bir yatırım gerektirdiği için üretimi ekonomik değil. sallıyorum ama mesela kim 100bin lira verip kurdurur bu sistemi 8-10 senede amorti edecek nasılsa diye düşünüp :D
0
webmaster-mt 17.9.2010 17:42:38
DÜNYADA İLK FLN PALAVRA YAW BEN BİLE KENDİ ÇAPIMDA BİŞEYLER YAPARIM YAHU. GÜNEŞ PİLİ + FAN + Termoelektrik Soğutucu vs vs...
0
Kuzey Kafkasya 17.9.2010 17:41:35
quote:
Orijinalden alıntı: Nikola Tesla

Aynisinin kat kat buyugu Gebze Yuksek Teknoloji Enstitusu'nde bulunuyor. Turkiye'de 2 yerde vardi. Digeride TUBITAK'ta sanirim. Ama arastirma icin tabi. Kisisel kullanim degil.Siz bunu kaç yıl önce düşündünüz Tesla
0
Nikola Tesla 17.9.2010 17:37:46
Aynisinin kat kat buyugu Gebze Yuksek Teknoloji Enstitusu'nde bulunuyor. Turkiye'de 2 yerde vardi. Digeride TUBITAK'ta sanirim. Ama arastirma icin tabi. Kisisel kullanim degil.
0
TheReVolTeC 17.9.2010 17:34:59
İzlediğim bir belgeselde adamlar bu sistemde adamlar las vegas'ın elektriğinin bir bölümünü karşılıyorlar çalışma şekli ise şöyle o borulardan geçen yağı büyük bir depoda topluyor ve tabi ki yağ çok yüksek derecelere çıkıyor depoda o yağın çıkardığı buhar deponun üstünde duran buhar türbinlerini çeviriyor,buhar buhar türbinlerinden çıkınca ayrı bir bölmeye alınıp soğutuluyor ve tekrar sıvı hale getirilip yine borulara veriyorlar yağı.
0
bluelizard17 17.9.2010 17:27:44
javascript:void(opener.AddText('[sm\=bigdance2.gif]'));self.focus();
0
LaFleur- 17.9.2010 17:05:00
hobaa oley. tahminen 25 yıl sonra ülkemize gelir yaşasıınnnn
+1
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj