Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Büyük Slayt ve Popüler Haberler
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

Alternatif Enerji

Kategori
SON GÜNCELLEME
3 GÜN

GİRİLEN İÇERİKLER
4 VİDEO 75 HABER 9 GALERİ

ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
AYDA 6 İÇERİK
Çin’in birçok şehrinde güneş enerjisi, şebeke elektriğinden daha ucuz hale geldi
Gökhan G. 4 gün
Çin, güneş enerjisinden elektrik üretiminde dünya lideri konumunda. Çin'in bu avantajı artık ülkedeki birçok şehirde şebeke elektriğine kıyasla daha ucuz enerji anlamına geliyor.
4,8b 8
Çin’deki hava kirliliği, ülkenin güneş enerjisi üretimini sekteye uğratıyor
Gökhan G. 1 hf.
Güneş enerjisi üretimi ve tüketiminde de birinci sırada yer alan Çin, kömür tüketimi kaynaklı hava kirliliği nedeniyle potansiyelini tam olarak kullanamıyor. Ancak ülke geçmişe göre daha iyi durumda.
2,8b 3
Eco Wave Power, dalgadan enerji üreten ikinci santrali kuruyor
Gökhan G. 2 hf.
İsveçli Eco Wave Power'ın dalga enerjisinden elektrik üreten sistemi için ikinci istasyon yeri belli oldu. İlki Cebelitarık Boğazı’nda kurulan sistem, bu kez İsrail’deki Yafa Limanı'na inşa edilecek.
2,7b 2
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, civardaki bir tesise ısı enerjisi takviyesi yapacak
Gökhan G. 3 hf.
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın(LHC) soğutulması sırasında ortaya çıkan ısının civarda kurulacak bir jeotermal enerji sistemine aktarılması planlanıyor. Bu sayede evlere sıcak su sağlanabilecek.
3,6b 10
Hindistan, 2019 yılında çatı panelleriyle güneş enerjisi üretiminde rekor değerler elde etti
Gökhan G. 1 ay
2019 mali yılı verilerine göre dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi Hindistan'ın çatı panelleriyle ürettiği güneş enerjisi kapasitesi 4.375 Mw olarak ölçüldü. Detaylar haberimizde.
6,5b 19
Güneş enerjisi için en büyük sorun: “Güneş panellerinin tozlanması”
Gökhan G. 1 ay
Güneş enerjisi sistemlerinin karşılaştığı en büyük sorunların başında ise toz ve benzeri kirlenme türleri geliyor. Aylık olarak temizlenmeyen panellerin kayıp değerleri %30'lara ulaşabiliyor.
10,1b 20
Güneş ışığından daha çok ısı elde etmek mümkün hale geliyor
Gökhan G. 1 ay
MIT, sıcak su elde etmek için çatılarımıza kurduğumuz güneş panellerinin verimliliğini artıracak bir aerojel malzeme geliştirdi. Bu sayede suyu 200 dereceye kadar ısıtmak mümkün hale gelecek.
4,8b 10
Türkiye’de elektrik üretiminde yerli kaynakların payı %66’yı geçti
Ülkemizde yılın ilk altı aylık döneminde üretilen elektriğin büyük bir bölümü yenilenebilir enerji kaynakları veya ülkemizdeki kaynaklar kullanılarak sağlandı. İşte bakanlık verileri ile tüm detaylar:
5,1b 60
Önümüzdeki 5 yıl içinde küresel rüzgâr enerjisi kapasitesinin %60 oranında artması bekleniyor
Gökhan G. 1 ay
Önümüzdeki 5 yıl içinde rüzgâr enerjisi kapasitesinin %60 oranında artması öngörülüyor. Küresel ısınmayla olan mücadelemize olumlu katkılar yapacak olan bu gelişme ile ilgili detaylar haberimizde.
2,9b 8
Çok daha güvenli nükleer reaktörler geliyor
Gökhan G. 1 ay
Nükleer enerji alanında yapılan yeni araştırmalar, önümüzdeki dönemde daha güvenli nükleer santrallerinin önünü açabilir. Rusya ve Çin'in başı çektiği ülkeler, araştırmalara hız vermiş durumda.
6,4b 51
Mevcut karbondioksit emisyonı oranları, Dünyamızı 1.5 derece ısıtıcak
Gökhan G. 1 ay
Nature dergisinde yayımlanan bir araştırma, mevcut enerji santralleri ile kullandığımız otomobil ve elektrikli aletler sebebiyle sıcaklık değerlerinin 1.5 derecelik artış göstereceğini ortaya çıkardı.
2,2b 3
BAE, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini kullanıma soktu
Gökhan G. 1 ay
Birleşik Arap Emirliği, dünyanın tek bir alana kurulu olan en büyük güneş enerjisi santralini faaliyete soktu. Noor Abu Dhabi adlı merkez yaklaşık 90.000 haneye enerji sağlayacak.
6b 27
Siemens Gamesa’dan volkanik kayaların kullanıldığı enerji depolama merkezi
Gökhan G. 2 ay
İspanya merkezli yenilenebilir enerji ve denizüstü rüzgâr enerjisi lideri Siemens Gamesa, enerji depolamak için volkanik kayaların kullanıldığı merkezi faaliyete soktu. Detaylar haberimizde.
3,3b 6
İnce film güneş panellerinin verimliliği Selenyum katkısıyla %22’ye çıkıyor
Güneş enerjisini ucuzlatmak için canla başla mücadele eden bilim insanları, üretimi silikon panellere kıyasla çok daha ucuz olan ince film panellere selenyum ekleyerek verimliliği arttırdı.
4,8b 5
Rüzgar YEKA-2'ye 9 şirket talip
Bin megavat kapasiteli YEKA RES-2 ihalesi için 9 şirket başvuruda bulundu. Önümüzdeki Perşembe günü yapılacak yarışma ile yarışmanın kazananları Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Muğla'ya santral kuracak.
5,3b 23
Microsoft, Hollanda ile rüzgar enerjisi anlaşması yaptı
Microsoft veri merkezleri için, Hollandalı sürdürülebilir enerji şirketi ve rüzgar santrali geliştiricisi Eneco ile bir enerji satın alma anlaşması imzaladı. İşte konunun detayları.
4,1b 2
Türkiye, hidroelektriğe eklediği kapasite ile dördüncü sırada
Türkiye, 2018 yılında devreye aldığı bin 85 megavat hidroelektrik enerjisi kapasitesi ile dünyada dördüncü konuma yerleşti. Kurulu toplam kapasite bakımından ise dokuzuncu sırada yer alıyor.
6,1b 28
Şeffaf güneş panelleri, pencerelere enerji toplama özelliği kazandıracak
Gökhan G. 3 ay
Michigan State'in geliştirdiği TLSC adlı güneş panelleri, tamamen saydam olmaları nedeniyle pencereler üzerinde konumlandırılabiliyor. Görüntü kirliliği de yaratmayan buluş detayları haberimizde.
10,3b 8
Almanya, ilk elektrikli otobanını Frankfurt'ta test ediyor
Almanya'nın kamyon ve çekicileri şarj edecek ilk elektrikli otobanı hizmete açıldı. 10 kilometre uzunluğundaki yol 2022 yılına kadar test edilecek. Siemens'e göre bu projenin faydaları büyük.
8,5b 27
İngiliz enerji santralleri beş gün boyunca hiç kömür yakmadı
Bu yılın başından bu yana enerji üretiminde büyük değişim yaratan Birleşik Krallık, 1 Mayıs'tan sonraki beş gün boyunca hiç kömür yakmayarak kendi rekorunu kırdı.
5,3b 9
Alternatif Görünümler Geri Bildirim