Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)

Alternatif Enerji

Kategori
SON GÜNCELLEME
6 GÜN

GİRİLEN İÇERİKLER
4 VİDEO 98 HABER 9 GALERİ

ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
AYDA 8 İÇERİK
Kullanılmış elektrikli bisiklet bataryaları akıllı ısıtıcılara hayat verecek
Ekrem Ç. 6 gün
Elektrikli bisikletler yapıları gereği güçlü bataryalara ihtiyaç duyuyor. Fransız Lancey girişimi bu bataryaların kullanım ömrünü dolduranlarını kendi akıllı ısıtıcılarında kullanacak.
2,1b
Google’un tuz kullanarak enerji depolama projesi kendi şirketine kavuştu
Google’un geçen yıl detaylarını paylaştığı tuz kullanarak enerji depolama projesi geliştirilmeye devam ediyor. Çalışmaların daha etkili yürütülebilmesi için Malta adında yeni bir şirket kuruldu.
5,6b 4
Uydu görüntülerinden güneş paneli bulan yapay zeka geliştirildi
Stanford Üniversitesi güneş panellerinin kullanıldığı bölgeler ve sayılarını bulmak amacıyla uydu görüntülerini inceleyen yapay zeka geliştirdi. Sisteme DeepSolar adı verilmiş.
6,3b 15
Güneş enerjili araçlarda yeni rekor: 50 dolarlık enerji ile 4,100 km
Barış Cankı 4 hafta
Güneş enerjili araçlarda yeni verimlilik rekoru Avustralya'dan geldi. Violet adını verdikleri güneş enerjili aracı geliştiren ekip, 4,100 km'lik yolculukta 3.25 kWh / 100 km enerji tüketimine ulaştı.
8,1b 7
Paris İklim Anlaşması’nın hayata geçmesi için uzlaşıya varıldı
Paris İklim Anlaşması imzalanmıştı ancak uygulamaları noktasında bir türlü uzlaşmaya varılamamıştı. Sonunda 2020 yılında hükümetlerin uygulayacağı ilk düzenlemeler konusunda anlaşmaya varıldı.
4,6b 1
Avrupa Birliği, 2050 yılında iklim üzerine etkisini sıfıra indirmek istiyor
Avrupa Birliği Komisyonu 2050 yılına kadar “iklim nötr” olma çalışmalarında bulunacak. Yapılacak yenilenebilir enerji yatırımları ve elektrikli araçlar sayesinde isteklerine ulaşmayı umuyorlar.
4b 21
Süperiletken bantlar rüzgar enerjisi maliyetlerini düşürüyor
Rüzgar türbini üretmek için gerekli olan nadir metallerin yerini alacak süperiletken şeritler yardımıyla, rüzgar enerjisi maliyetleri büyük ölçüde düşürülebilecek.
19,9b 23
Petrol fiyatları 2020’li yıllarda zirve yapabilir
Artan nüfus, internete bağlı eşyaların sayısındaki artış, bitcoin madenciliği ve elektrikli araçlar nedeniyle ortaya çıkacak enerji talebi, petrol fiyatlarına 2020’li yıllarda zirve yaptırabilir.
5,3b 17
Türkiye'nin elektrik üretim kapasitesinin %5.6'sı güneş enerjisinden geliyor
Son yıllardaki yenilenebilir enerji yatırımları, enerji tüketiminde de rakamlara pozitif anlamda yansımaya başladı. Güncel verilere göre Ekim 2018’de %5.6 seviyesinde bir kurulu güce ulaşıldı.
6,4b 59
Aynı anda hem hidrojen hem de elektrik üretebilen güneş hücreleri geliştirildi
Yenilenebilir enerji kaynaklarının giderek önem kazandığı şu günlerde biliğm adamları panellerin verimliliğini arttırmanın yanı sıra fonksiyonlarını da arttırmanın da yollarını arıyor.
7,2b 5
Sony yenilenebilir enerji hedefini 10 yıl öne çekti
Japon teknoloji devi Sony, 2030 yılına kadar bütün operasyonlarına yenilenebilir enerjiyle güç vermek istiyor. Şirketin bir önceki hedefi 2040 yılını işaret ediyordu.
5b 3
Rüzgar türbinlerinin artması küresel ısınmayı tetikleyebilir
Harvard Üniversitesi'nden tarafından yapılan araştırmaya göre rüzgar türbinlerinin kontrolsüz bir şekilde artırılması küresel sıcaklık ortalaması artırabilir.
8,6b 20
Nükleer felaketten 32 yıl sonra Çernobil yeniden enerji üretecek
Tarihin en büyük nükleer felaketlerinden biri olan Çernobil reaktör kazasından 32 yıl sonra bölge yeniden enerji üretmeye başladı. Bölgeye yerleştirilen güneş panelleri 2000 konuta güç verecek.
22,5b 11
Bin megavatlık güneş enerjisi ihalesi için duyuru yayımlandı
Şanlıurfa, Hatay ve Niğde'de kurulacak ve toplamda bin megavat gücünde olacak güneş enerjisi santrallerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ihale duyurusu Resmi Gazete'de yayımlandı.
6,1b 14
Güneş enerjili e-bisiklet yarışmasında 64 gün yol giden bir yarışçının öyküsü
Fransa'nın Lyon kentinden Çin'e uzanan 13 bin kilometrelik bir yolculuğun öyküsü: Güneş Yolculuğu! Etkinliğin odak noktası, çevre dostu güneş enerjisiyle çalışan elektrikli bisikletler..
7,1b 5
Rekor: Türkiye dün ürettiği elektriğin %17’sini rüzgardan karşıladı
Ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırım meyvesini yavaş yavaş veriyor. Havaların da elverişli olması ile dün rüzgar enerjisinde önemli bir rekora ulaşıldı. İşte detaylar:
27,2b 63
Yükselen döviz kurları güneş enerjisi sektörünü de etkiledi
7103 sayılı kanunla konutlarda ve iş yerlerinde bireylerin güneş enerjisinden elektrik üretmeleri teşvik edilse de döviz kurundaki yükseliş güneş panelleri daha pahalı hale getirdi.
8,9b 16
IKEA sıfır emisyon hedefi
İsveç merkezli uluslararası mobilya mağazası IKEA çevreci yaklaşımlarına bir yenisini ekleyerek, 2020 yılı itibariyle bazı şehirlerde sıfır emisyon hedefiyle dağıtım yapacak.
3,4b 2
Mevcut sistemlerden 11 kat daha verimli yenilenebilir enerji sistemi geliştirildi
Japonya'daki Hokkaido Üniversitesi'nden araştırmacılar güneş ışığının yüzde 85'ini yakalayan ve mevcut güneş enerjisi sitemlerinden 11 kat daha verimli olan yeni bir sistem geliştirdi.
10,4b 11
Volvo, sürücü kabini olmayan elektrikli ve otonom tırını tanıttı
İsveçli üretici Volvo, geleceğe yönelik tanıttığı elektrikli ve otonom konseptleriyle şaşırtmaya devam ediyor. Şirket bu kez de sürücü kabini olmayan elektrikli ve otonom çekicisi Vera ile karşımızda.
23,2b 24
Alternatif Görünümler Geri Bildirim