Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)
Sadece Videolar için Gece Modu

Alternatif Enerji

Kategori
SON GÜNCELLEME
11 SA.

GİRİLEN İÇERİKLER
4 VİDEO 88 HABER 9 GALERİ

ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
AYDA 7 İÇERİK
Selüloz kullanılarak roket yakıtı geliştirildi
Gökhan G. 2 gün
Çinli bilim insanları selüloz kullanarak roket yakıtı geliştirdi. Uzay uçuşları için de kullanılabilecek yakıt, karbon salınımı ve çevreye verilen zararı azaltmak yönünde umut vadediyor.
2b 7
Deniz suyundan hidrojen yakıtı üretilebilecek
Gökhan G. 4 gün
Bilim insanları,deniz suyu kullanarak hidrojen yakıtı üretmenin yeni bir yolunu buldular. Heyecan verici bu gelişme ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.
3,3b 14
Güneş enerjisini toplayıp depolayan filament geliştirildi
Gökhan G. 6 gün
Araştırmacılar, güneş enerjisini toplayan ve depolayan yeni bir filament geliştirildi. İnce şerit şeklindeki taşınabilir ve esnek olan filament kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayacak.
6,7b 1
Elon Musk: 2019, Solar Roof’un yılı olacak
Gökhan G. 1 hf.
Tesla'nın yakın gelecek vizyonu hakkında açıklamalarda bulunan Elon Musk, 2019 yılı için yönünü sürdürülebilir geleceğe doğru çevirmiş gözüküyor. Solar Roof ve Powerwall şirketin odağı durumumunda.
6,7b 13
Yumurta kabuklarından enerji depolama çözümü
Gökhan G. 1 hf.
Çoğu zaman çöpe attığımız yumurta kabuklarının bir başka faydası daha ortaya çıktı. Enerji depolama alanında da ucuz bir alternatif olarak kullanılabilecek kabuklarla ilgili detaylar haberimizde.
3,3b 5
BTP adayı Selim Kotil, İstanbul için ucuz elektrik projesini açıkladı
Gökhan G. 1 hf.
Bağımsız Türkiye Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, katıldığı televizyon programında İstanbul'un enerji ihtiyacını karşılayacak projesini açıkladı. Detaylar haberimizde.
4,5b 24
DNV GL, rüzgâr türbini pervanelerinde oluşan aşınmayı takibe alıyor
Gökhan G. 2 hf.
Yağmur damlalarının rüzgâr türbini pervanelerine verdiği zararı araştıran DNV GL, 10 enerji şirketi ile pervaneleri bu tür yabancı nesnelerden korumanın yollarını arıyor. Detaylar haberimizde.
3b
Türkiye, rüzgarda Avrupa altıncısı
Rüzgar enerjisiyle ilgili çalışmalar yapan WindEurope, 2018 yılına ilişkin “Avrupada Rüzgar Enerjisi” raporunu yayınladı. Türkiye, kurulu gücüne eklediği kapasiteyle Avrupa'da altıncı oldu.
4,4b 38
Kullanılmış elektrikli bisiklet bataryaları akıllı ısıtıcılara hayat verecek
Ekrem71 2 ay
Elektrikli bisikletler yapıları gereği güçlü bataryalara ihtiyaç duyuyor. Fransız Lancey girişimi bu bataryaların kullanım ömrünü dolduranlarını kendi akıllı ısıtıcılarında kullanacak.
5,4b
Google’un tuz kullanarak enerji depolama projesi kendi şirketine kavuştu
Google’un geçen yıl detaylarını paylaştığı tuz kullanarak enerji depolama projesi geliştirilmeye devam ediyor. Çalışmaların daha etkili yürütülebilmesi için Malta adında yeni bir şirket kuruldu.
9b 5
Uydu görüntülerinden güneş paneli bulan yapay zeka geliştirildi
Stanford Üniversitesi güneş panellerinin kullanıldığı bölgeler ve sayılarını bulmak amacıyla uydu görüntülerini inceleyen yapay zeka geliştirdi. Sisteme DeepSolar adı verilmiş.
9,7b 15
Güneş enerjili araçlarda yeni rekor: 50 dolarlık enerji ile 4,100 km
Güneş enerjili araçlarda yeni verimlilik rekoru Avustralya'dan geldi. Violet adını verdikleri güneş enerjili aracı geliştiren ekip, 4,100 km'lik yolculukta 3.25 kWh / 100 km enerji tüketimine ulaştı.
11,4b 7
Paris İklim Anlaşması’nın hayata geçmesi için uzlaşıya varıldı
Paris İklim Anlaşması imzalanmıştı ancak uygulamaları noktasında bir türlü uzlaşmaya varılamamıştı. Sonunda 2020 yılında hükümetlerin uygulayacağı ilk düzenlemeler konusunda anlaşmaya varıldı.
7,8b 1
Avrupa Birliği, 2050 yılında iklim üzerine etkisini sıfıra indirmek istiyor
Avrupa Birliği Komisyonu 2050 yılına kadar “iklim nötr” olma çalışmalarında bulunacak. Yapılacak yenilenebilir enerji yatırımları ve elektrikli araçlar sayesinde isteklerine ulaşmayı umuyorlar.
7,2b 21
Süperiletken bantlar rüzgar enerjisi maliyetlerini düşürüyor
Rüzgar türbini üretmek için gerekli olan nadir metallerin yerini alacak süperiletken şeritler yardımıyla, rüzgar enerjisi maliyetleri büyük ölçüde düşürülebilecek.
23,2b 23
Petrol fiyatları 2020’li yıllarda zirve yapabilir
Artan nüfus, internete bağlı eşyaların sayısındaki artış, bitcoin madenciliği ve elektrikli araçlar nedeniyle ortaya çıkacak enerji talebi, petrol fiyatlarına 2020’li yıllarda zirve yaptırabilir.
8,4b 17
Türkiye'nin elektrik üretim kapasitesinin %5.6'sı güneş enerjisinden geliyor
Son yıllardaki yenilenebilir enerji yatırımları, enerji tüketiminde de rakamlara pozitif anlamda yansımaya başladı. Güncel verilere göre Ekim 2018’de %5.6 seviyesinde bir kurulu güce ulaşıldı.
9,6b 61
Aynı anda hem hidrojen hem de elektrik üretebilen güneş hücreleri geliştirildi
Yenilenebilir enerji kaynaklarının giderek önem kazandığı şu günlerde biliğm adamları panellerin verimliliğini arttırmanın yanı sıra fonksiyonlarını da arttırmanın da yollarını arıyor.
10,4b 5
Sony yenilenebilir enerji hedefini 10 yıl öne çekti
Japon teknoloji devi Sony, 2030 yılına kadar bütün operasyonlarına yenilenebilir enerjiyle güç vermek istiyor. Şirketin bir önceki hedefi 2040 yılını işaret ediyordu.
8,2b 3
Rüzgar türbinlerinin artması küresel ısınmayı tetikleyebilir
Harvard Üniversitesi'nden tarafından yapılan araştırmaya göre rüzgar türbinlerinin kontrolsüz bir şekilde artırılması küresel sıcaklık ortalaması artırabilir.
11,9b 20
Alternatif Görünümler Geri Bildirim