Anlık Bildirim

AMD Quad-FX'e Intel'den 8 silindirli cevap

Oy Ver

Yolların boş, benzinin nispeten ucuz olarak ifade edildiği 1960-1970'li yıllarda, Amerikan kası olarak ta ifade edilen 8 silindirli motora sahip bir Chevrolet yada benzeri otomobile forumlarımızda kaç kişi sahip bilemem ama Intel en büyük rakibi AMD'yi her alanda köşeye sıkıştırma konusunda oldukça iddialı olduğu gerçeği bir defa daha ortaya çıktı. Zira AMD'nin uzun çalışmalar sonucunda 2006'nın sonuna doğru, firma dışında hemen herkes eleştirmesine ve bizim de haberini buradan verdiğimiz, çift işlemci ve çift grafik kartını temel alan Quad-FX platformuna karşı Intel'in hazırlıklarına devam ettiği 4 çekirdekli çift işlemciye yani toplamda 8 çekirdeğe sahipV8 platformunun bazı detayları belli olmaya başladı. Şu günlerde Las Vegas'da devam eden Tüketici Elektroniği Fuarı 2007'de ilk prototipleri hakkında bilgi verilen ve özellikle profesyonel oyuncuları ( her ne kadar oyunlar değil çoklu işlemci çok çekirdek desteği vermese bile ) hedef alan yeni V8 platformu oldukça iddialı geliyor.

Intel'in yeni V8 platformu aynı AMD'nin Quad-FX platformunda olduğu gibi gücünü sahip olduğu iki adet işlemciden alıyor. Sistem üzerinde Intel'in en güncel çift çekirdekli "Kentsfield" Xeon işlemcisinden iki adet bulunmakta. Bu sayede ortaya 8 çekirdekli, oldukça güçlü hesaplama yeteneklerine sahip, yüksek potansiyelli bir sistem çıkıyor. 2.4GHz'de çalışan, 1066MHz fsb'ye sahip olan işlemcilerin genel performanslarının AMD'nin Quad-FX platformunda kullandığı FX-70 serisi işlemcilerden çok daha iyi olduğunu açıkçası artık belirtmeye pek gerek yok. İşlemcilerin yanında önemli noktalardan biri de sistem üzerinde kullanılacak bellekler. Intel V8 platformu üzerinde FB-DIMM bellek kullanmayı ön görmüş durumda. Sunuculara yönelik olarak hazırlanan, gelişiminde Intel'in de büyük katkı yaptığı FB-DIMM bellek teknolojisinin hedeflediği temel amaç, yüksek bellek kapasitelerine yönelik ihtiyacı giderebilmek (ör: 64GB). Yine firmanın V8 platformu, AMD'nin Quad-FX platformundan farklı olarak en azından şimdilik, sadece bir adet ekran kartına destek vermekte. Intel sistemin ilk prototiplerinde Nvidia'nın GeForce 8800GTX grafik kartı kullanmakta. Şimdilik tek ekran kartı ile lanse edilen sistemin, çift ekran kartı desteğine sahip olup olmayacağı, olursa nasıl olacağı aslında şu an için soru işareti. Zira firmanın önünde eğer kendi entegre grafik yongalarından türetilmiş :D çift ekran kartı kullanmaya yönelik bir hedef yoksa, tek alternatif olarak Nvidia'nın SLI teknolojisi kalıyor ki bu noktada Intel ile Nvidia'nın bir anlaşmazlık içinde olduğu biliniyor. Ayrıca V8 platformuna yönelik olarak iki firmanın yapacağı anlaşma, Intel'in 975 yonga setini kullanan anakartlar üzerinde legal olarak SLI sistem kurma imkaanını da beraberinde getirebilir.

Intel'den gelen ilk bilgilere göre, sistem yapılan testlerde 3DMark 2006 üzerinde işlemci skoru olarak, yaklaşık 6089 puana imza atmış durumda. 8 çekirdekli sisteme AMD'nin cevabı çok fazla gecikmeyebilir. Çünkü firma doğal 4 çekirdeğe sahip yeni Opteron işlemcilerini hazırlamak ile meşgul ve aksilik çıkmazsa Şubat ayında San Francisco'da yapilacak ISSCC konferansinda tanıtılması bekleniyor. Yeni 4 çekirdekli Opteron işlemcilerin Quad-FX platformunda kullanılması ile AMD'de 8x8 olarak ifade edebileceği yen sistemini duyurabilir. Şu an için eldeki verilerden hareketle iki platform arasındaki farklara baktığımızda, Intel'in yeni V8 sistemi çalışmak için FB-DIMM belleğe ihtiyaç duyarken, AMD kendi platformunda bildiğimiz " unbuffered" bellekleri kullanmakta. Ayrıca sistemde kullandığı nForce680a SLI yonga seti ile kazandığı SLI desteği AMD'yi özellikle profesyonel oyuncuların düşünülmesi ile oluşturulan bu platform rekabetinde belkide bir adım öteye taşıyacak en önemli nokta olacak gibi. En başta Intel'in maliyetleri sebebiyle eleştirdiği ve daha sonra 2007 yılının ilk sıcak çatışması olarak ifade edilen platform savşalarına girmesinde özellikle en önemli etken olarak, AMD'nin yeni nesil K8L mimarisine sahip işlemcilerinin üst düzey modellerinin de Quad-FX platformunu destekleyecek olması gösteriliyor. İlk aşamada işlemci gücü olarak Intel'in, grafik performansında ise AMD'nin önde göründüğü platformlar arası rekabet, Intel'in V8 olarak adlandırdığı yeni sistemin detayları belirginleştikçe daha da artacak. Genel performansta ve toplam maliyetlerde daha başarılı olan bu alanda da ipi önde göğüsleyecek.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim