Anlık Bildirim

Ati' den Stream Computing teknolojisi

Oy Ver
Ati, ekran kartlarındaki işlem gücünü grafik işlemlerinin yanında diğer uygulamalarda da kullanımına imkan sağlayan "Stream Computing" adlı teknolojisini bugün duyurdu. Ati, Stream Computing sayesinde, GPU' ların işlem gücünü sadece fizik hesaplarına yardımcı olmakla bırakmıyor aynı zamanda giriş seviyesi hesap işlemlerini yapmasına da olanak sağlıyor. X1900 serisi grafik kartları ile beraber kullanılabilir hale gelen Stream Computing' in hızlandırma sağladığı alanlardan bazıları şimdilik şu şekilde açıklanmış;

Homeland security: Kimlik tanımlama ve görüntü analizi gibi güvenlik uygulamalarında Stream Computing sayesinde işlemlerin hızlandırılması mümkün olabilecek. Hava alanı yada stadyum gibi yerler uygulama alanı olarak örnek verilebilir.

Financial forecasting: Büyük firmalar risk analisi ve fiyatlandırma politikaları gibi hesaplar için çok büyük işlem gücüne ihtiyaç duyuyorlar. Monte Carlo simulasyonları, Black-Scholes modelleri gibi methodların işlemleri çok uzun zaman alan hesaplar. Ati yaptığı açıklamada Stream Computing sayesinde bu hesapların süresinde büyük oranda kısalma sağlanabildiğini belirtmiş.

Database searching: Çok geniş veritabanlarında arama yapmak zorunda kalan firmalar için Stream Computing ile arama işlemini kısaltmak ve ekstra işlem gücü ihtiyacını ortadan kaldırmak olası. (Örneğin kendi üzerinde 512Mb 1.2ns hızında bellek taşıyan bir ekran kartının veritabanında arama yapması, işlemci+sabit disk konfigürasyonuna göre çok daha hızlı ve düzenli olacaktır)

Consumer applications: Dünya çapında kullanılan yazılımsal uygulamaların tamamı ( işletim sistemleri ofis uygulamaları vb) Stream Computing' in nimetlerinden faydalanabilecekler.

Videogames: Stream Computing' den önce de Ati GPU' ları oyunlarda fizik hesapları için oldukça ağır şekilde kullanılıyordu. Gerçek hayattaki fiziksel hareketleri oyunlara adepte etme yolunda çalışmalar devam ediyor.

Özetlemek gerekirse Ati, Stream Computing ile beraber GPU' lardaki işlem gücünü oyunlardan ayrı olarak diğer uygulamalarda da kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor. Kullanım alanı sadece burada yazılanlarla sınırlı değil tabiki, çok daha geniş. Böylece aynı bilgisayar hacminde yapılabilen hesap sayısı artacak bunun sonucu olarak yer ve enerji tasarrufu sağlanacak. Henüz daha çok yeni fakat ileriye dönük düşünüldüğü zaman kazandıracaklarının büyük olduğu kesin.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim