Anlık Bildirim

ATI'den fizik hızlandırma şovu ; X1900XTX ile oyunlarda 9 kat daha fazla fizik hızlandırma mümkün

Ageia'nın geçtiğimiz sene, fizik hızlandırıcı kartlardan ve bu kartların oyunlara katacağı gerçekçilikten söz etmesinden bu yana, ATI ve Nvidia cephesinden bir çok açıklama ve demo gösterileri geldi. ATI ve Nvidia, fizik işlemlerindeki hızlandırmanın, oyunlara çok şey katacağı konusunda Ageia ile hemfikirler. Fakat ATI ve Nvidia, fizik işlemlerinde hızlandırmanın fizik kartları olmadan da yapılabileceğini, şu anki ekran kartlarının, 3B hesaplamalar yanında fizik işlemlerinide yapabilecek kabiliyette olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca ekran kartlarının PhysX'den çok daha hızlı bir şekilde fizik işlemlerini hesaplayabileceğini de açıklamalarına eklemeyi unutmuyorlar.

Ekran kartı ile fizik hesapları konusunda atılmış en önemli adım, Max Payne ve Half Life 2 gibi oyunların kullandığı Havok fizik motorunun sahibi olan Havok'dan geldi. Havok, geliştirdiği Havok FX fizik motoruyla, ekran kartlarının Shader Model 3.0 hesap ünitelerinin, fizik hesaplarında kullanılabilmesine olanak veriyor. ATI Crossfire veya Nvidia SLI sistemlerde, ekran kartlarından biri fizik hesapları için kullanılırken diğerinin de 3B grafik hesaplamaları yapması, Havok FX ile mümkün.

ATI, geçtiğimiz günlerde Havok FX kullanarak bir dizi demo gösterimi yaptı. ATI'nin Havok FX'den yararlanan demolar göstermesi ayrıca Nvidia ve Havok FX yakınlaşmasının ATI'yi saf dışı eden bir yakınlaşma olmadığını gösteriyor. Zira Nvidia'nın bazı açıklamaları, ATI kartların Havok FX'den yararlanamayacakları izlenimi yaratmıştı.


ATI'nin Intel Core 2 Duo platformu üzerine kurulu "Boundless Gaming" çözümü (2 adet X1900XTX CF arasına fizik işlemleri için tek X1600Pro)

ATI'nin "Boundless Gaming" (Sınırsız, sonsuz oyun) ismini verdiği sistem aynı anda 3 ekran kartına kadar destek vermekte. ATI, ekran kartlarının 2 tanesi CF modunda 3B grafik işlemlerin altından kalkarken diğeri fizik işlemlerini yapacak şekilde 2+1 veya biri 3B grafik işleriyle uğraşırken diğeri fizik işlemlerini hızlandıracak şekilde 1+1 modlarında çalıştırılabilmesine olanak veriyor.

ATI'den fizik hızlandırma şovu ; X1900XTX ile oyunlarda 9 kat daha fazla fizik hızlandırma mümkün

Kullanıcılar böylece ellerindeki X1000 serisi eski ekran kartlarını fizik kartı olarak görev yapacak şekilde, yeni aldıkları üst seviye ATI ekran kartlarının yanında kullanabiliyorlar. kartların farklı olabilmeleri kullanıcılar açısından oldukça yararlı. Zira oyunlarda yüksek 3B deneyim için alınan bir X1900XTX'in yanına fizik hızlandırma için bir X1900XTX daha almak zorunda bırakılmak, yüksek maliyet nedeniyle bir çok kullanıcının mutsuz olmalarına neden olacaktı.

ATI, X1900XTX grafik kartının günümüz PPU'larından (Fizik işlemcisi) 9 kat daha hızlı olduğunu belirtiyor. Burada direk ismi geçmesede söz edilen fizik işlemcilerinin, Ageia'nın PhysX fizik işlemcileri olduğunu düşünmemek elde değil. Bu senenin sonlarına doğru veya 2007'nin başlarında görebileceğimiz Havok FX fizik motorundan yararlanan oyunlar, hem kullanıcıların ellerindeki teknolojiden daha verimli yararlanmalarını hem de grafik kartı üreticilerinin kullanıcılara 1 den fazla grafik kartı satın alması için yeni bir bahane daha sunabilmelerini sağlayacak.

ATI ve Nvidia gibi büyük üreticilerin de fizik hızlandırma işine girmeleri, düşük performans gösteren ve bazı uyum sorunları bulunan PhysX fizik kartlarının üreticisi Ageia'nın canını oldukça sıkacak bir gelişme. Eğer Ageia, yaşanan bu olumsuzlukları aşamaz ise ATI ve Nvidia için Ageia'ı saf dışı bırakmak, küçük bir çocuğun elindeki şekeri almak kadar kolay olacak.

Daha ayrıntılı bilgilere ve ATI'nin sunumu esnasında çekilmiş fotoğraflara ulaşmak için hardocp.com sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim