Anlık Bildirim

Biri Nvidia'yı durdursun: GeForce 8700M GT ile taşınabilir 3D performansı

Oy Ver

DirectX 10 destekli ekran kartları arenasında lider olan Nvidia arka arkaya duyurduğu yeni çözümler ile liderliğini pekiştirmeye devam ediyor. Firmanın geçtiğimiz haftalarda dizüstü bilgisayarlara yönelik olarak hazırladığı DirectX 10 destekli GeForce 8000M mobil grafik işlemci ailesini duyurmasının hemen ardından firma dizüstü bilgisayarlara arzulanan grafik performansını sağlayacağı iddia edilen yeni top modeli GeForce 8700M GT'yi de duyurdu. Gerek masaütü gerekse de dizüstü platformlarında şu an için rakipsiz olan Nvidia'nın bu pozisyonunu daha da güçlendirmek ve rakip AMD-ATi'ye fırsat vermemek adına her geçen gün konumunu daha da güçlendirecek yeni çözüm ve ürünler ile karşımıza çıkması açıkçası Nvidia'nın hırsını ortaya koyan somut deliller olarak değerlendirebilmek te mümkün.

Toshiba Satellite WXW, GeForce 8700M GT'yi kullanıyor.

Nvidia'nın performans canavarı yeni mobil grafik işlemcisi GeForce 8700M GT firmanın DirectX 9 tarafında yer alan ve ciddi başarı yakalayan GeForce Go 7950GTX modelinin yerini alacak. Performans anlamında zaten sorunu olmayan ve gerçek anlamda dizüstü bilgisayarlarda oyun oynatma keyfini yaşatabilen az sayıda grafik işlemciden biri olan GeForce Go 7950GTX, GeForce 8700M GT ile bir adım daha ileri götürülüyor. DirectX 10 destekli olan GeForce 8700M GT'yi kullanan dizüstü bilgisayarlar daha çok mobil platformun "enthusiast" dediğimiz tamamen en iyi komponentler ile en mükemmelini hedefleyen kullanıcılar için hazırlanan çözümlerinde kullanılacak.

Nvidia'nın dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı en performanslı grafik kartı olan GeForce 8700M GT DirectX 10 desteğinin yanı sıra performans anlamında da GeForce Go 7950GTX'in performansını daha yukarı taşımayı başarabiliyor. Zira yapılan testlerin sonuçlarına göre, Futuremark'ın ünlü test yazılımlarından biri olan ve ekran kartına ciddi derecede yüklenen 3DMark 2005 testinden GeForce Go 7950GTX 9,395 puan alabilirken Nvidia'nın yeni amiral gemisi olan GeForce 8700M GT ise bu skoru biraz daha geliştirerek 10,371 puan almayı başarabiliyor. Sentetik testlerin yanı sıra oyunlarda da durum değişmiyor. Günümüzün popüler oyunlarından olan Half Life 2: Lost Coast ve Far Cry ile yapılan testlerde GeForce 8700M GT yerine geçtiği model olan GeForce Go 7950GTX'den 27-34% arası daha yüksek performans sergileyebiliyor.

GeForce 8700M GT aslına bakılırsa Nvidia'nın daha önce duyurduğu GeForce 8600M GT modeli ile teknik alt yapı olarak bazı yakınlıklara da sahip. Örneğin her ikisinde de 32 adet stream işlemcisi bulunuyor. Bu noktada aradaki en önemli farklardan biri olarak GeForce 8700M GT'nin sahip olduğu yüksek saat hızları gösterilebilir. Tabii dizüstü bilgisayarlarda kullanılan donanımların genelde overclock uygulamalarına pek yatkın olmayışı olanların ise batarya süresine olumsuz anlamda etki etmesi dizüstü bilgisayarlarda kullanılan grafik işlemciler için saat hızlarının ciddi bir fark unsuru olmasını sağlıyor. Örneğin sadece saat hızından kaynaklanan farklar masaütü tarafında kullanıcılar tarafından yapılacak olası overclock işlemleri kapatılabiliyor. Bu arada GeForce 8700M GT'nin Nvidia'nın Pure Video 2 teknolojisi ile birlikte geldiğini de ifade edelim. Bu ne işe yarayacak derseni grafik işlemci yüksek tanımlı ve AVC/H.264 formatında hazırlanan videolarda işlemci üzerindeki yükü en aza indirerek video çözümleme işini kendi üzerine alabiliyor.

Nvidia'nın dizüstü pazarına yönelik yeni amiral gemisi olan GeForce 8700M GT gpu'sunu kısa bir süre içerisinde yaygın anlamda görmeye başlayabiliriz. Üreticilerden Toshiba, GeForce 8700M GT'yi kullanan yeni modeli Satellite WXW'yu gün yüzüne çıkardı bile. Toshiba dışında Sager, Eurocom, Evesham, Falcon Northwest, Vigor Gaming, Voodoo PC gibi üreticilerin de benzer modellerini kısa bir süre içerisinde hazırlaması beklenirken ülkemizde ise Monster'ın GeForce 8700M GT'yi kullanmasını bekleyebiliriz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim