Anlık Bildirim

Böbrek Kanseri Tedavisinde Tecrübeli Doktorun Önemi

Böbrek kanseri , böbrekte veya böbrek pelvisinde, üretere bağlanan böbreğin bir bölgesinde başlayan kanserdir. Böbrek kanserleri, tüm yeni kanser vakalarının...

Böbrek Kanseri Tedavisinde Tecrübeli Doktorun Önemi Tam Boyutta Gör

Böbrek kanseri, böbrekte veya böbrek pelvisinde, üretere bağlanan böbreğin bir bölgesinde başlayan kanserdir. Böbrek kanserleri, tüm yeni kanser vakalarının yaklaşık %4'ünü oluşturur; şu anda 8. önde gelen kanser türüdür. Çoğu durumda, belirgin bir semptom oluşturacak kadar büyüyene kadar böbrek kanserinin hiçbir belirti veya semptomu yoktur.

Böbrek kanserinin başlıca belirtileri arasında şunlar görülebilir.:

  • kanlı idrar (hematüri)
  • sırtın bir tarafında baskı veya ağrı hissi
  • yüksek ateş
  • tükenmişlik hissi ve iştahsızlık

Böbrek kanseri teşhisi her yıl pek çok kişiye konmaktadır. Erkekler arasında kadınlardan daha yaygın görülen böbrek kanseri genellikle 45 yaş üstündeki bireylerde teşhis edilir. Ortalama tanı yaşı 64 olarak tespit edilmiştir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanseri tedavisi evreye, hastanın yaşına ve genel sağlığına ve hasta tercihlerine göre büyük farklılıklar gösterir. Böbrek kanseri tedavisinin amacı, hastanın yaşam kalitesini korurken tümörü küçültmek ve mümkünse kanseri tedavi etmektir.

Gelişen teknoloji sayesinde bir çok tedavi yöntemi de kendini yenilemekte ve böbrek kanser tedavisinde başarılı sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Böbrek kanseri tedavisinde her geçen yıl ölüm oranları bu tedavilerin başarılı sonuçlanması sayesinde azalıyor. Kanser istatistiklerinde 5 yıllık sağ kalım oranı, hastaların ne kadarının kanser tanılandıktan sonra en az 5 yıl yaşadığını gösteren bir değerdir. Böbrek kanseri hastaları için 5 yıllık sağ kalım oranı %75 olarak tespit edilmiştir. Bu oranın yüksek olmasında laparoskopik ve robotik cerrahi gibi yüksek teknolojili tedavi yöntemlerinin yaygınlaşması da son derece etkilidir.

Robotik cerrahi ile böbrek kanseri tedavisi son yıllarda en yüksek başarı imkanı sunan güncel tedavi yöntemidir. Robotik cerrahi ile gerçekleştirilen ameliyatlarda robotik sistemin yüksek hareket kabiliyeti ve yüksek çözünürlüklü görüntüleme sistemi sayesinde cerrahi işlemler büyük bir titizlikle gerçekleşiyor.

Böbrek Kanseri Tedavisinde Tecrübeli Doktorun Önemi Tam Boyutta Gör

Robotik cerrahide başarının en büyük etmenlerinden birisi de ameliyatı gerçekleştiren cerrahın tecrübe seviyesidir. Tecrübeli bir üroloji hekimi robotik cerrahi ile hastasını böbrek kanserinden tamamen kurtarabilmektedir.

Tecrübeli Cerrah Kanserden Kurtulma Konusunda En Büyük Yardımcınız

Böbrek kanserinden kurtulma konusunda teknolojinin etkisinden bahsetmiştik. Bu yüksek teknolojiyi kullanarak operasyonları gerçekleştiren doktorun uzmanlığı ve tecrübesi de sağlığınıza kavuşma konusunda oldukça etkilidir. Yüksek başarı oranlarını yakalamak için alanında uzmanlaşmış bir üroloji doktoru ve çok sayıda operasyon gerçekleştirmiş bir cerrahı tercih etmek hastalar için önemlidir. Robotik destekli ameliyatlarda her ne kadar robotik sistem kolaylıklar sağlasa da operasyonu baştan sona kadar cerrah koordine etmekte ve gerçekleştirmektedir. Robotik cerrahi robotu ancak tecrübeli bir cerrahın elinde harikalar yaratabilir.

Dünya Çapında Başarılı Ameliyatlara İmza Atan Bir Doktor

Prof. Dr. Muray Binbay meslek hayatı boyunca bir çok başarılı operasyon gerçekleştirmiştir. Robotik cerrahi ve laparoskopik cerrahi ile kanser tedavisi konusunda uzman olan Binbay, ürolojik taş cerrahisi ve diğer ürolojik hastalıkların tedavisinde de uzun yılların getirdiği bir tecrübeye sahiptir. Prostat kanseri, böbrek kanseri, mesane kanseri gibi ürolojik kanserlerin tedavisi için uygulanan robotik cerrahi ve laparoskopik cerrahi ameliyatlarını 2500’den fazla ameliyatta uygulanıştır. Ayrıca iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanılan HoLEP ve ThuLEP gibi lazer tedavileri uygulamasında da Türkiye’deki en tecrübeli doktorlardandır.

Böbrek Kanseri Tedavisinde Tecrübeli Doktorun Önemi Tam Boyutta Gör

Prof. Dr. Murat Binbay dünya tıp literatüründe ilk kez yapılmış bir ameliyata imza atan bir doktordur. 34 yaşındaki hamile bir kadının sağ böbreğinde bulunan 6 cm büyüklüğündeki tümörün başarılı bir şekilde laparoskopik cerrahi ile alınmasını sağlamıştır. Anne ve bebek için oldukça riskli olan bu operasyon başarı ile sonuçlanmıştır.

Dünya literatüründe o zamana kadar örneği bulunmayan bu zorlu ameliyatta kanserli böbreğin tamamı alınmamış sadece tümör çıkarılmıştır. Anne karnındaki bebek için herhangi bir olumsuzluk oluşmamasına gayret gösterilen bu ameliyat neticesindeanne sağlıklı bir şekilde taburcu edilmiş ve kanserden tamamen kurtulmuştur.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Yoruma Kapalı: Bu içeriğe yorum eklenemiyor.
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim