İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (109) YORUM YAZ

tarafından 4 Ekim 2010, Pazartesi 07:40 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Nokia: Ovi Store'dan günde 2.3 milyon uygulama indiriliyor
Rehber Erdi Özüağ
109 29630

Mobil iletişim devi Nokia, yaptığı resmi açıklamayla uygulama mağazası Ovi Store da yeni bir kilometretaşı'nın daha aşıldığını duyurdu. Finlandiya merkezli firmadan yapılan açıklamaya göre Ovi Store üzerinden indirilen uygulama sayısı, birkaç hafta öncesine kadar günde 2 milyon iken gelinen son noktada günde 2.3 milyonu geçmeyi başardı.

Her gün 200 bin yeni kullanıcının oturum açtığı uygulama mağazası Ovi Store'daki yeni ivlemede, değişen tasarımın katkısı büyük. Sevkiyatı birkaç gün önce başlayan N8 ve yakında satışa sunulması beklenen E7 gibi Symbian^3 tabanlı cihazlar için tasarımı gözden geçirilen mağazada uygulama erişiminin artık çok daha kolay olduğu belirtiliyor.

Sahip olduğu %37 civarındaki pazar payı ile dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olan Nokia, Ovi Store ile yükselişte olsa da bugün Apple'ın ciddi şekilde arkasında yer alıyor. Cuppertino merkezli firmanın AppStore için açıkladığı son rakamlara göre iPhone kullanıcılar saniyede 200, günde 17.8 milyon uygulama indiriyorlar.

Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 29630 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
levot 10.10.2010 14:47:11
yeri değil !
0
getta 10.10.2010 14:37:31
quote:
Orijinalden alıntı: Miko_93

türkiye için birde güncelleme yapsalar...

0
MK* 9.10.2010 23:43:14
türkiye için birde güncelleme yapsalar...
0
philanthropic 9.10.2010 22:13:40
Elinize sağlık herkes çok güzel tespitlerde bulunmuş.bu sitede konu hakkında ust seviyede bilgisi olanlar da olması ve bilgilerini teçrübelerini paylaşmaları çok güzel..
0
Fashionality 7.10.2010 20:56:57
quote:
Orijinalden alıntı: danGerfuLL
Yeterince size ne kastettiğimi anlatmaya çalıştım. Siz de yeterince anlamamaya çalıştınız. Uzatmanın bir manası yok ayak diremeye devam edeceksiniz ne de olsa anlamamak için.


ben sizi anladım da siz benim orada ne söylemeye çalıştığımı anlamadınız sanırım.. ben apayrı bir konudan bahsettim ve sadece sizin beğenmediğiniz bir şeyin kalitesiz olamayacağını söylemeye çalıştım.. neyse daha fazla uzatmanın manası yok zira ben ne desem "siz beni anlamıyorsunuz" hesabı cevaplar yazmaya devam edeceksiniz..
0
danGerfuLL 7.10.2010 20:11:48
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

yazdığım mesajları okursanız gelişi güzel şeyler yazmadığımı nedenleriyle birlikte neden sizin fikrinizin yanlış olduğunu yazdım..

eğlence amaçlı uygulamalar bazılarına göre gereksiz gelebilir (mesela yoğun bir işte çalışan ve cihazı sadece kendi işine yarayan belli programlar ile bazı konularda pratiklik sağlamak amaçlı kullanan kişiler için) ama bazı kullancııalr sırf bu tür zevkli ve küçük uygulamalar için bu cihazı alıyorlar.. sizin beğenmediğiniz bir uygulama "kalitesiz" değildir sadece "sizin işinize yaramayan ve beğenmediğiniz" bir uygulamadır..

mesela angry birds adındaki oyun cihazda oyun oynamayı sevmeyen ya da oyun için yüksek grafik ve gerçekcilik arayanlar için çok berbat bir oyundur ama bu tip küçük oyunları seven ve bir oyunda grafik ve gerçekcilik değil de hoş vakit geçirtecek eğlenceli oyunlar arayan biri için çok kaliteli bir oyundur..

Yeterince size ne kastettiğimi anlatmaya çalıştım. Siz de yeterince anlamamaya çalıştınız. Uzatmanın bir manası yok ayak diremeye devam edeceksiniz ne de olsa anlamamak için.
0
GeceBekcisi 7.10.2010 19:45:23
quote:
Orijinalden alıntı: Erasmus78

MeeGo iyi çıksa iyi olur Nokia açısından. Ve en önemlisi (eğer tüm üreticilere açık bir OS olacaksa) sabit arayüz şart! Değiştirilememeli. Her üretici kendine has arayüz geliştirememeli. Bunu asla izin verilmemeli. Piyasadaki Android rezilliğinden dolayı daha net anlaşılır neyi kastettiğim. MeeGo ya bir firmware apdate'i geldiğinde tıpkı Apple'in yaptığı gibi o işletim sistemini kullanan herkez anında update'ini yapabilmeli. Bu çok önemli.

Ayrıca WP7 nin yaptığı gibi yüksek düzeyli bir minimum konfigürasyon seçilmeli. Gerekirse MeeGo uygulamaları başka hiç bir işletim sisteminde çalışmamalı. Hatta başka işletim sisteminde çalışan kalitesiz uygulamalar MeeGo da çalışmamalı.

Özetle Nokia kesinlikle MeeGo ile sıfırdan başlamalı. Tertemiz bir sayfa açmalı. GecekBekcisi her ne kadar hoşlanmasa da MeeGo marketine alınacak uygulamalar sıkı denetimlerden geçmeli. Yani GeceBekcisi'nin kendi deyimi ile özgürlüğü benim deyimimle narsistliği elinden alınmalı. O bir power user veya Geek diye herkesin böyle olduğu sanılmamalı. Ya da herkes Geek olmaya zorlanmamalı...

Saygılar...

Linux vakfının ev sahipliğini yaptığı ve herşeyi tamamen açık kaynaklı olan bir işletim sisteminde maalesef bu tip zorlamalar getiremezsiniz ve zaten donanım üreticilerini WP7 ve Android 3.0 gibi platformlardan iterken MeeGo'ya çeken şey de bu, kendi markaları ile fark yaratabilme imkanı.

Android'de karşılaşılan güncelleyememe sorunu ise zaten batmaya yakın oldukları için Android'e sarılan zor durumdaki cihaz üreticilerinin yeni yazılımları yeni cihazlarla satıp sürekli devam eden bir satış döngüsü elde etme ve zor durumlarından bu şekilde kurtulma şeklindeki gizli stratejilerinin bir sonucu, "herkesin kendi arayüzü olması" sadece kullanıcılara söylenen bir yalan. Apple'ın yaptığı ise sadece Apple gibi donanımı da yazılımı da tek firmadan çıkan ve başka firmaların ne yazılımı ne de donanımı kullanamadığı tamemen kapalı ortamlarda mümkün bir şey, bu hayalden vazgeçin.

Peki MeeGo da güncellemeler nasıl olacak? Symbian'da da, MeeGo'da da şu an Windows'taki gibi güncellemeler teker teker ufak paketler halinde yüklenecek. Yani en azından Nokia böyle yapacak, diğer üreticiler de buna imkan sağlar mı bilmiyorum...

Uygulama mağazasında getirilecek performans ve stabilite konusundaki kısıtlamaların gerekliliğine katılıyorum ve teknik olarak Nokia da Intel de kendi uygulama mağazasında bunu yapabilecek olsa da yapmayabilir, çünkü bunları düşünürken işin unuttuğumuz bir boyutu var: Operatörler.

Symbian'da kalan pil gücünün yüzdeyle değil de çizgilerle gösterilmesinin temel sebebinin kullanıcıların pilin azaldığını gördüğü zaman görüşme yapmama eğilimine sahip olduğu için bunu engellemek isteyen operatörler olduğunu söylesem sanırım nasıl bizim aleyhimizde bir mantıklarının ve müdahale güçlerinin olduğunu anlar ve hak verirsiniz. Herşey maalesef yazılım ve donanımla bitmiyor, kullanıcının yanı sıra şebekeyi de mutlu etmek gerekiyor ve kurduğu saadet zinciri sayesinde sadece Apple operatörlere tamamen kendi isteklerini kabul ettirebiliyor.

Yani bir diğer deyişle; Apple değilseniz ya da Apple olmazsanız, Apple'ın yaptıklarını yapamazsınız.
0
GeceBekcisi 7.10.2010 19:06:13
Yazdıklarınızı yine zevkle okudum ve söylediklerinizi biraz irdelemek istiyorum fakat bu kez madde madde cevap vermeyeceğim ready2strike.

Öncelikle 5 modelde 4 farklı işletim sistemi konusuna bir değineyim. İşin doğrusu mevzubahis 5 modelde tek işletim sistemi (Symbian OS 9), 2 farklı arayüz katmanı (N82 ve N96: S60v3, N97 X6 ve N8: S60v5) ve 2 farklı komut mimarisi (hepsinde ARM, N96'da THUMB) kullanılmıştır. Aslında söylediğiniz kadar birbirlerinden farklı değiller, aynı arayüz katmanı kullanan cihazlarda aynı uygulamaları kullanabiliyorsunuz (N96 burada istisnadır çünkü farklı bir işlemci tipi kullanıldığından uygulamaların farklı bir komut setine göre derlenmesini gerektirebiliyordu ve bu yüzden N82'de kullandığınız uygulamaları N96'da kullanamıyordunuz)

Bunun sebebini GSMArena çok ince bi noktaya değinerek şöyle açıklamış:

quote:
With Symbian^1 (or S60 5th edition, if you will) Nokia left itself an escape path in case the whole touch-driven thing didn't work out and the world suddenly decided to return to regular keys. It's things like tap-to-select, second tap to activate and reverse scrolling we are talking about, which would allow the OS to be used with a D-pad if the company were to release such a device.

Since the touch phone demand showed no signs of slowing down, this turned out to be a huge mistake, as it proved rather detrimental to the user experience. Firmware updates to S^1 devices patched things here and there but we all knew Nokia was just buying time here.

Yani Nokia (ki aslında Nokia değil, eski CEO "Olli-Pekka Kallasvuo" demeli. Bunu da konu uzarsa açıklayacağım, şimdi konuyu dağıtmayayım) geleceği yanlış öngördüğü için böyle bir hataya düşmüş. Kaldı ki N96'da da yaptıkları da aynen buydu.

N95, N82 ve E90'da kullanılan ve güçlülüğünü kanıtlanmış Texas Instuments OMAP2 platformunu, en büyük sorunu olan enerji verimsizliği (ve TI'in çözemediği başka kritik HW bugları) yüzünden değiştirmek isterken DVB-H (mobil TV) ve mobil video uygulamalarının epey tutacağını tahmin ederek stratejik ortaklarından biri olan STMicroelectronics'in (Floating Point komutları içermediği için TI OMAP2 ve Freescale MXC-3xx çözümlerine göre daha kötü olan fakat içerdiği donanımsal codec'ler nedeniyle multimedia konusunda rakipsiz olan) Nomadik STn8811A12 isimli THUMB mimarisine dayanan işlemcisini kullandılar, üstelik N96'da bir tane değil iki tane kullandılar.

Cihaz sırf bu işe ayrılmış ve bu konuda uzmanlaşmış ikinci işlemci yüzünden video ve ses işleme konusunda gerçekten epey güçlüydü ama N95'teki 330 MHz'lik işlemciye göre bir geri adım olan 264 MHz gücündeki bu işlemci Symbian OS 9.3 için zayıftı ve Symbian OS 9.3'te SMP (Symmetric Multiprocessing) desteği de olmadığı için işletim sistemi yalnızca tek işlemciyi kullanabiliyordu. Üstelik mimari değiştiği için yıllardır üzerinde geliştiği ARM mimarisine optimize olan Symbian, THUMB mimarisi için derlendiği zaman yeterli optimizasyon miktarına sahip olmadığı için 264 MHz gücündeki bu işlemciyi tam verimlilikle bile kullanamıyordu ve cihaz bu sebeplerle çok ileri bir FW sürümüne kadar ciddi anlamda kullanılmaz haldeydi.

Peki Nokia N96'da böylesine ciddi bir yanlış donanım tercihi hatası yapmışken neden aynı hatayı N97'de tekrarladı? Çünkü Nokia bugün çıkarttığı bir cihazın donanımlarını bundan en az 2 sene öncesinde belirleyip sabitler, sonra bu hedefine ulaşana dek deliler gibi çalışır. Haliyle daha 2006'da belirlenmiş bu donanımsal özellikler, iPhone'un Nokia tarafından beklenmedik çıkışı ve kullanıcılar tarafından rağbet görüşü (kendi benzeri girişimleri tutmadığı için iPhone'un da pek tutmayacağına dair tahminler içeren Nokia'nın iç yazışmaları yakın zamanda ortaya çıkmıştır) Nokia'nın 2 sene öncesinde belirlediği plandan sapmasını sağlayarak (Nokia'nın 2006'daki planına göre asıl amiral gemisi olarak çıkartacağı cihaz bugün 5800 olarak bilinen "Tube" idi çünkü N96'yı multimedya cihazı olarak hazırlayan zihniyetin ürünüydü, fakat daha sonra N97, Tube'un daha iyi bir varyasyonu olarak piyasaya sürüldü) iPhone'un yarattığı pazara yönelik (kamera ve klavye gibi) farklılıkları ile satması planlanan bir cihaz çıkartmaya çalışması esnasında GSMArena'nın da belirttiği üzere sadece dokunmatik tabanlı hazırlanmayıp hem tuşla hem de dokunma ile çalışmaya göre tasarlanmaya çalışılarak şişen S60v5'e yetmedi.

Yani uzun lafın kısası, Nokia devasa boyutunun getirisi olan ağır ve geniş bir bürokrasiye bağlı uzun vadeli projelendirme ve üretim teknikleri nedeniyle gereken değişikliklere gereken hızda cevap veremeyen bir firma olduğu için üst üste 2 amiral gemisinde (ve onları takip eden diğer cihazlarında) saçmaladı.

Yazılımların neden donanımlara uyum sağlayamadığı kısmının derinlemesine incelemesi bu şekilde. Daha sonra yazdıklarınızda epey eski cihazları örnek vermişsiniz fakat o dönemlerde gerçek anlamda donanımsal olarak hep en iyiyi sunan Nokia'nın gerçekten de o dönemki teknolojik kısıtlamalara takıldığını unutmuşsunuz.

Evet Nokia o cihazlara mesela belki daha fazla RAM koyabilirdi ama RAM teknik olarak cihaz açık kaldığı sürece (CPU bile kullanılmadığında uyku moduna girebilirken) sabit bir şekilde elektrik tüketen tek bileşen çünkü sürekli kullanım altında, uyku moduna girerse de üzerindeki bilgiler silineceği için uyku moduna giremiyor. CPU konusunda da yaptığım araştırmalara göre, o dönemlerde böyle cihazlarda kullanılabilecek daha hızlı CPU'lar olmasına rağmen aşırı güç tüketimleri nedeniyle Nokia "mobil" bir cihazda kullanabileceği en mantıklı ve hızlı işlemcileri kullanmış durumda çıkıyor. Yani 7650/3650/6600 dönemini 66 MHz 386 CPU + 16 MB RAM üzerinde Windows 3.1 çalıştırmaya benzetirsek çok daha yerinde olur.

İşte bu yüzden Symbian C++ zaten zor bulunan ve kıt olan bu sistem kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya yönelik hazırlanmış ve bu yüzden de öğrenmesi de uygulaması da epey zor olan bir dildi. Gerçi yukarıda da dediğim gibi Symbian'ın platform güvenliği nedeniyle kodların imzalanmak zorunda bırakıldığı ve bu yüzden geriye uyumluluğunun kaybedildiği 9. sürümünün hazırlandığı dönemde bu kadar verimli olmak zorunda kalınmayacağı donanımlar çıktı ama bu aşırı verimlilik Nokia'nın işine geldi, cihazlarının pil ömrünü uzun tutabildi ve karşılığında uygulama yazarlarını feda etti.

Hatta bu öyle bir hal aldı ki uygulama yazarlarına güvenmektense mevcut uygulamaları bir de kendisi hazırlayıp S60 arayüzüne dahil ederek (daha önce verdiğim Telexy Networks örneğinde olduğu gibi) S60'ın özellikler listesini arttırırken (ki Symbian'ı sevenlerin sevme nedenlerinden en büyüğü de bu oldu, işletim sistemi ihtiyacınız olan hemen hemen herşeyi barındırıyordu), Symbian için (Symbian C++'ın zorluğuna bir de SymbianSigned eklendiği için) zaten epey zahmetli olan uygulama yazma işini uygulama geliştiriciler için ne zaman ellerinde patlayacağı belli olmayan bir uğraşıya çevirdi (ki Symbian'ı sevenmeyenlerin sevmeme nedenlerinden en büyüğü de bu oldu, çok çok fazla 3. party uygulama yoktu).

Peki şimdi Nokia ne yapacak? Bu şekilde davranmasının iki uçlu sonuçlarını gördü ve Symbian^4 ile arayüzü sıfırdan yazacak olmasının sebebine ulaştı: Eski kullanıcılar işletim sistemine eklenen yeni özelliklerden memnun olsa da, bu yüzden kalabalıklaşan arayüz deneyimsiz kullanıcılara o kadar yabancılık çektiriyor ve uygulama yazarları da yukarıda saydığım sebeplerden dolayı uygulama yazmaktan uzak duruyordu, bu yüzden daha sade ve daha az öğe içeren bir arayüze geçilmeliydi. Bu yüzden Symbian^4 çıktığında (Nokia yine yanlış öngördüğü hedeflere yönelmezse) siz de göreceksiniz ki kullanımı bir iPhone kadar kolay olacak, üstelik Qt ve WRT sayesinde Symbian'a uygulama geliştirmek iPhone'a nazaran çok daha kolay (Qt'un multiplatform desteği sayesinde çok daha kârlı) olduğu için çok daha fazla uygulaması olacak.

Umarım epey uzun olan bu yazıyla başınızı ağrıtmamışımdır
0
Fashionality 7.10.2010 17:26:26
quote:
Orijinalden alıntı: danGerfuLL


Hala AppStore'dan bahsediyorsunuz. Benim AppStore'a değindiğim tek nokta AppStore'daki kadar eğlence amaçlı(Zippo gibi ve bana göre de dandik) programları Symbian'da bulamazsınız.

Savunduğunuz fikre sözüm yok; ancak yazdığım mesajları kafanıza göre yorumluyorsunuz.yazdığım mesajları okursanız gelişi güzel şeyler yazmadığımı nedenleriyle birlikte neden sizin fikrinizin yanlış olduğunu yazdım..

eğlence amaçlı uygulamalar bazılarına göre gereksiz gelebilir (mesela yoğun bir işte çalışan ve cihazı sadece kendi işine yarayan belli programlar ile bazı konularda pratiklik sağlamak amaçlı kullanan kişiler için) ama bazı kullancııalr sırf bu tür zevkli ve küçük uygulamalar için bu cihazı alıyorlar.. sizin beğenmediğiniz bir uygulama "kalitesiz" değildir sadece "sizin işinize yaramayan ve beğenmediğiniz" bir uygulamadır..

mesela angry birds adındaki oyun cihazda oyun oynamayı sevmeyen ya da oyun için yüksek grafik ve gerçekcilik arayanlar için çok berbat bir oyundur ama bu tip küçük oyunları seven ve bir oyunda grafik ve gerçekcilik değil de hoş vakit geçirtecek eğlenceli oyunlar arayan biri için çok kaliteli bir oyundur..

@ ready2strike

uzun ama güzel yazı olmuş
0
Erasmus78 7.10.2010 14:06:53
MeeGo iyi çıksa iyi olur Nokia açısından. Ve en önemlisi (eğer tüm üreticilere açık bir OS olacaksa) sabit arayüz şart! Değiştirilememeli. Her üretici kendine has arayüz geliştirememeli. Bunu asla izin verilmemeli. Piyasadaki Android rezilliğinden dolayı daha net anlaşılır neyi kastettiğim. MeeGo ya bir firmware apdate'i geldiğinde tıpkı Apple'in yaptığı gibi o işletim sistemini kullanan herkez anında update'ini yapabilmeli. Bu çok önemli.
Ayrıca WP7 nin yaptığı gibi yüksek düzeyli bir minimum konfigürasyon seçilmeli. Gerekirse MeeGo uygulamaları başka hiç bir işletim sisteminde çalışmamalı. Hatta başka işletim sisteminde çalışan kalitesiz uygulamalar MeeGo da çalışmamalı.
Özetle Nokia kesinlikle MeeGo ile sıfırdan başlamalı. Tertemiz bir sayfa açmalı. GecekBekcisi her ne kadar hoşlanmasa da MeeGo marketine alınacak uygulamalar sıkı denetimlerden geçmeli. Yani GeceBekcisi'nin kendi deyimi ile özgürlüğü benim deyimimle narsistliği elinden alınmalı. O bir power user veya Geek diye herkesin böyle olduğu sanılmamalı. Ya da herkes Geek olmaya zorlanmamalı...
Saygılar...
0
bonan61 7.10.2010 12:34:37
ovi store önce güncellendi ovi mağaza oldu sonra fener uygulaması indirdim. bir kaç gün sonra ovi mağaza da, çakışan uygulamalar var diye hata başladı. Evet deyinde kapanıp yeniden açılıyordu bende fabrika ayarlarına geri döndüm dönmez olaydım bu kez de web kısayolu haricinde internetle alakalı hiç bir yerden nete giremedim. Verdim servise 3 gündür bekliyorum. :(
0
ready2strike 7.10.2010 12:03:45
GeceBekcisi,

Sözleriniz için çok teşekkür ediyorum yine. Yazınızın tamamını okudum ve verdiğiniz linkleri inceledim. İlk olarak söylemek isterim ki belirttiğim konuların coğunda ortak bir uzlaşı sağladığımız görülüyor. Yani doğru bakış açısındayız işin. Toplu olarak markaları incelediğiniz ve eleştirdiğiniz postunuzda siz de belirtmişsiniz ki Nokia, elindeki donanım ve yazılım gücünü doğru şekilde bir potada eritemedi. Temel nedenler orada saydığınız gibi "Nasılsa satıyoruz" altında listelenmiş. (GeceBekcisi'nin bahsettiğim yazısı, herkes okusa iyi olur)

Yine o linkte, SE'nin yaptığı stratejik hatalar (şarj ve kulaklık girişleri, java üstünde gereksiz bir ısrar, ekran boyut ve renk derinliğinin değiştirilmemesi, distribütör krizleri vs.) gayet güzel anlatılmış. Yanılmıyorsam 2002-2003 yıllarında kullandığım en güzel telefonlardan biri olan T610'un şu an piyasada olan T700'den 7-8 yıla değecek ne gibi bir farkı var? İşte SE'nin kendini batırdığı yer burası. Dizaynlarını severim, karizmatiktir, ağır durur. Ama hepsi aynı. Geçmişten bugüne neredeyse hepsi aynı telefonlar. Başkalaştıramadılar kendilerini ve sonlarını hak ettiler sanki?

Samsung da keza öyle. Hala aynı tip dokunmatik ekranlı bir sürü modeli ve kızaklı birbirine benzer bir sürü modeli var. İşletim sistemleri ise bana göre son derece zayıf ve karışık. Tepkime süresi inanılmaz geç. Belki hani herkesi ilgilendirmez ama beni ilgilendiriyor bir tuşa bastım mı tepkinin gelme süresi. Bada'nın tam bir işletim sistemi olmadığından bahsetmişsiniz, doğrudur. Ama piyasanın "iPhone killer" (bu da artık ayağa düştü ama) diye tabir ettiği bir cihazında bu yazılımı kullanması, ne bileyim bana ona güvendiklerinin bir işareti olarak gözüküyor. Android'li cihazları da varken Bada ile de yola çıkmaları değişik. Ama Samsung'un da app konusunda sıkıntısı büyük. Developerları kendi tarafınıza çekemediğiniz sürece işletim sisteminizin ne derece iyi olduğunun hiçbir önemi yoktur. Hani çok kesin bir yargı oldu ama durum böyle. İzliyoruz şu an. Sadece izliyoruz. :)

Nokia'nın aslında büyük potansiyeli vardı, pazar payı vardı, MS WM'ın yeterince optimize edilememiş olması vardı, kısacası genel manada Nokia Symbian'ı piyasaya çıkarttığında rakipsizdi. Artık buna geleceği görememek mi deriz, piyasa şartlarına karşı iyi pozisyon alamama mı deriz ne deriz bilemiyorum fakat ellerinin tersiyle büyük bir kârı ittikleri gerçek... Son amiral gemisi sayılan telefonları N82, N96, N97, X6 ve yakında N8 olacak. Aslında apaçık gerçek sadece bu 5 modelde bile gözüküyor. Bana önceki postumda katıldınız, yine katılacaksınızdır eminim, bu 5 modelde 4 farklı işletim sistemi bulunması gerçeği var. Kökü Symbian ama uzantısı cok farklı. Düz ya da hadi biraz bu işlere yatkın (mesela her ne kadar çok olmasa da benim kadar diyelim) son kullanıcılar için kötü bir duruş sergileniyor burada. Neden bu kadar değiştirildi, neden uzun süre sabredilmedi, neden app destekleri tam olarak verilmedi vs. vs.. sorularla başbaşa bırakıyor bizi. Siz bahsetmişsiniz gerçi şimdi bir takım Qt bazlı ataklar olacak ve eski sürümlerde de çalışma kabiliyeti olacak. Benim bu noktadaki sorum; Nokia acaba bunu düzgün lanse etmeyi başaracak mı? Yani bakalım eski kullanıcılar "Aaa böyle bir yeni tarayıcı cıkmış, edinelim, bakalım, edelim..." diyebilecekler mi? İnşallah tanıtımı başarır Nokia. Kaybettiği nokta her zaman tanıtımın yanlış yönlendirmesiydi zaten. (Bahsetmiştiniz)

Kendinizi PowerUser olarak betimlemişsiniz. (İşte saygı duyduğum nokta orası zaten:) Bir poweruser bir cihazdan sonuna kadar verim alır, köküne kadar kullanır. Kısıtlamalara, engellemelere katlanamaz. Belki buradaki arkadasların sizi anlamakta zorluk cektiği yer ya da sizinle ters düşmelerindeki sebep budur. Yani iPhone 3Gs'in işlemcisinin 800 MHz olduğunu bilip, bunu Apple'ın 600 MHz'de kullandırttığını öğrenen kaç kişi var aramızda mesela? Daha doğrusu bu bilgiyi öğrenmenin bir artısı/eksisi var mı kimsenin üzerinde? Bir kötüleme, aşağılama amaçlı sormuyorum bu soruyu, kimse yanlış anlamasın. Sadece normal bir user ile poweruser arasındaki bakış açısı farkını göstermek istiyorum. Birinin hiç ilgisi olmayabilirken diğerinin kafasına takılan binlerce soru olabilir, demek istediğim bu. (Sakın overclock denemeyin şu dediğimden sonra zira hiçbir parça yüksek sıcaklığa dayanabilecek durumda değil. Var olan soğutmaya güvenmeyin lütfen. :) Bu düşük hızda çalışma olayı iPhone 3G'de de vardı, bunu da bilin arkadaşlar. (Apple'ı eleştirdik mi eleştireceğiz lütfen darılmaca yok. Bunlar gerçekler.)

Donanımda olduğu kadar yazılımda da kısıtlamaya gidiliyor işte AppStore'un kabul maddeleri yüzünden. Ama dedim ya, stabilite önemli. Nokia kendisinin altından kalkamayacağı kadar büyük bir line extension işine girişti. (Line extension: Belirli bir sektörde ürettiğiniz bir malın çok az farkla veya belirgin farklarla çeşitlendirilmesi, ürün sayısının arttırılması) O kadar büyüdü ki, kontrol edemedi. Ve yine dediğiniz ve benim katıldığım gibi, AppStore tarzı bir otorite mercii kuramadı. Yani yazarken bile insan şaşırıp üzülüyor fakat 2 hatayı nasıl aynı süreçte yaptılar, inanılır gibi değil. (Hakikaten 2000'lerin başından şimdiye Nokia'yı böyle irdeleyince insan bir garip oluyor. Neydi, ne oldu gibilerinden.. :)

Hiç vermeyi sevmediğim bir örnektir: PII 400 Mhz'lik 64 MB RAM'li bir makinada Windows XP kullandırtmak. Çok basit ve sığ bir örnek bu. Ama Nokia'nın mainstream smartphone kullanıcılarına yaptığı "kelek" maalesef böyle özetlenebilir ancak. Aslında taa 7650, 3650 ve 6600 zamanlarında bile bence kesinlikle bir donanım yetmezliği vardı. Bakın; multitasking vardı, iyi applicationlar vardı, komik applicationlar da vardı, kameralar iyiydi, depolama nispeten iyiydi. Bunlar o zamanlarda büyük farklar yaratırdı. Fakat yine de bana "cihazın iş yaparken zorlandığı hissiyatı"nı vermişti bu modeller. Keza açık söyleyeyim N79, N96, N97 bile veriyor o hissiyatı. (Ben mi acaipim acaba? Tepkime ve işlem yapma sürelerini çok mu gözümde büyütüyorum?) Yani acaba diyorum bu Nokia, şu smartphone işine ilk girmesine ve bu kadar uzun süren bir süreçte geçmesine rağmen yapamadı gibi sanki ha GeceBekcisi? Yani komple döküldü falan demiyorum ama yahu sizce de her cihazda bir şeyler eksik değil mi? Ya da şöyle söyleyeyim, bu kadar hızlı cihaz/yazılım değişimi yapması bir şeyleri eksik yapıp onun ayıbını örtmek üstüne kurulmuş olabilir mi? Giriş seviyesi telefonlarda liderliğini kimselere kaptırmayan bu firma ne zaman ki smartphone işine girdi, bir takım sendelemeler yaşamaya başladı. İnanmak istemiyorum aslında ama izledikleri politikanın da benı bu soruya götürdüğü gerçeğini de görmezden gelmek istemem... (Siz de zaten Symbian'ın gözden geçirilmesi, kıt kaynakları kullanabilme zorluğuna dikkat çekmişsiniz, katıldığımı belirtmek istedim. Yazılıma gücünü veren donanımı da çoğu kez esirgedi Nokia Symbian'dan dediğim gibi.)

Apple belki de az model cıkartarak bunun önüne geçti. İyi de yaptı. Ha nasıl yaptı şöyle: Kendi alanını belirledi, sınırlarını çizdi. (Bayağı diktatörlük kurdu açık açık.) Sizin sözlerinizle "dünyaya ayak uyduracağına, dünyayı kendisine uydurdu." İşin garip ve müdahale edemediğimiz yanı, dünya da ona ayak uydurmak istedi. Dedim ya, sahip çıktı. Özel appler, özel site dizaynları, özel aparatlar vs. vs. Arabalara ipod dock koydular yahu var mı böyle bir şey? USB teknolojisi bile kaç sene sonra arabalara girebilecek kadar standartlaşmışken Apple'da bu hız nasıl oluyor 3 senede? Bu işte pazarlamanın gücü. Doğru ve efektif pazarlama. "Sorunsuz bir şekilde kolaylığı sunmak." da diyebiliriz. Ben de seviyorum bu kolaylığı, bu "size özel davranılıyormuş gibi hissetirmesi" olayını. İtirazım yok. Çünkü diyorum ya ben belki de düz bir son kullanıcıyım. Ama bu demek değil ki ben sektörde olan bitenin farkında değilim. Herkesin de böyle olmasını isterim. iPhone'u seçecek insanın körü körüne seçmemesini arzu ederim. Daha doğrusu bu statü için, "alayım da havam olsun" durumları için alınması çok abes. Sana fayda sağlayacaksa alınmalı bu cihaz. Ve hakikaten alındığı zaman belirlediğin kriterlerini karşılıyorsa ve bunu başarıyla yapıyorsa orada tebriği hak eder. Ben o açıdan tebrik ederim bu cihazı.

Aslında ben iPhone'u savunur gibi görünsem de, GeceBekcisi'de Symbian'ı savunur görünse de (yani büyük ihtimalle siz öyle görüyorsunuz arkadaşlar, kandırmayalım şimdi birbirimizi hehe:) doğru noktalara parmak basıyoruz. İki tarafında birbirine ağır basan yanları var. iPhone'da farkı yaratan biraz marketing ve biraz da diktatörlük dediğim olgunun faydası. (Kesinlikle o güzel appleri yaratanları küçümsemiyorum, muazzam işler çıkartıyorlar.) Symbian developerlarının belki ellerinde bu kadar rahatlık yoktu, belki hala da yok. (Keşke yazılımcı olsaydım, böyle düz olarak geçmek istemezdim buraları) Belki dil zor, belki Nokia'nın o kıt donanımlarında bu verileri işlemek zor, belki işletim sisteminin içine erişimler zor bilemiyorum. (Bir de SymbianSigned olayı var tabii. Bütün sertifika işini başa açan bela. Bela diyorum çünkü, AppStore'un da bir nevi sertifika verdiğini düşünürsek iPhone yazılımlarına, SymbianSigned bu işe maalesef hiç ilgi göstermedi ve hiç üstüne düşmedi. Yazık. Sadece yazık.)

Evet şu flash bellek olarak kullanılamaması veyahut iTunes'a bağımlılık olayının iticiliği gerçekten doğru olabilir, hani beğenmediği için bu telefondan kurtulmuş olan, iade etmiş olan insanlar olabilir. Kesinlikle haklılardır. Ben orada genel geçer bir hüküm vermişim, genellememem gerekirdi. Ama diyoruz ya hep... Hep bakış açısı meselesi. Zaten her şey bir bakış açısı olayı...

GeceBekcisi kısacası yazdıklarınızın hepsine ben de katılıyorum. Symbian'ın son derece özgür bir platform olduğu, Nokia'nın büyük ve yadsınamaz derecede ar-ge çalışması yapan bir firma olduğu ama son senelerde inanılmaz stratejik hatalar yaptığı gerçeğini hepimiz onaylıyoruz. Buradan bir geri dönüşü MeeGo ile bekliyoruz, hayırlısı diyorum. Umarım iyi donanım ve iyi yazılımı artık uyuştururlar ve güzel noktalarıyla ön plana cıkartırlar. Bu sayede de farklı sektörlerden destek görürler inşallah. Bununla beraber, Apple'ın da kendi ekosisteminde iyi bir başarı grafiği yakaladığını da savunmak istiyorum. Zaten sizin karşı geldiğiniz olayda bir kapalı ekosistemin olması değil mi? Big Brother olayının bir kopyası var bu işleyişte, doğruya doğru. Olayı tüm gerçekliğiyle görmeme rağmen yine de seviyorum onlar tarafından sunulan hizmetleri. Apple Macintosh'lar zamanında da yaptı bunu, şimdi de yapıyor. Gözünü karartmış fanboyluk seviyesinde değil belki ama bana verdiği "değişiklik", "çeşitlilik" ve "kolaylık" olguları yüzünden seçimimi ondan yana kullanmak isterim... :)

Yahu baktım da, yine uzun yazmışım ya. Ne çok konusuyorum. Arkadaslar, yorgunluk veriyordur bu yazıları okumak biliyorum ama detaylı tartıştınız mı bir kere daha aklınızda soru kalmaz. O yüzden siz de okuyun, neden iki tarafında üstünlükleri olduğunu görün. Nokia'nın neden 10 senede kötü bir grafik çizdiğini, neden SE ve Samsung'un pazar paylarını arttırmalarına rağmen kalburüstü olamadıklarını, neden Apple'ın bir anda ortaya çıkarak tüm trendleri değiştirdiğini öğrenin. Benden değil belki ama GeceBekcisi'nin yazdıklarından çok şey çıkartabilirsiniz. Kemal Kılıçdaroğlu gibi hep belgelerle konustuğu için konuları derinlemesine öğrenmek için referanslarınız da var hem. :)

Tartışan, okuyan ve yazdıklarıma/yazdıklarımıza yorum yapan herkese teşekkür ediyorum.
0
danGerfuLL 7.10.2010 11:34:54
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

evet bi cihaza 1000 liradan fazla bi para verince cihaza sürekli program yükleyip güncel tutmaya takmış durumdayım.. bu tür üst sınıf cihazlar için program her şeydir.. düşünsenize bir cihaz aldınız çok yüksek donanıma sahip ve çok stabil bir işletim sistemin var ama cihaz için doğru dürüst çok fazla program yok.. neye yaradı şimdi o donanım ve işletim sistemi.. iPhone alanların büyük bir bölümü appstore gibi bir program havuzu olduğu için iPhone alıyor.. ayrıca konu ovi store yani dolaylı olarak "uygulama mağazaları" ile ilgili yani sürekli uygulama konusunda örnekler vermem normal bir durum.. istemiyorsanız çıkarsınız sizi zorla tutan yok..

ayrıca mesajlarnızdaki tutarsızlığı bakın ondan sonra benim yazdıklarımı eleştirin..
eğer eleştirici mesajlar almak istemiyorsanız önceki mesajlarınızda kapalı şekilde farklı işletim sistemlerini eleştiren bir mesaj yazmayacaktınız zira bu cümle sırf elence amaçlı uygulamalara yönelik bir eleştiri ise eğlence amaçlı programlar da zadece zippo uygulaması gibi programlar değil.. appstore içerisinde bir çok eğlence amaçlı "kaliteli" programlar mevcut yani symbian da olmaması ya da olmazsa olmaz türden programlar olmaması bu programları kalitesiz ya da symbian ı kaliteli yapmaz..

bir de burada herkes kendi fikirlerini savunuyor yani sırf mesajlardan rahatsızlık duymanızdan dolayı insanların kültür yapılarına laf söylemenize gerek yok.. bir şey söylediniz ben de bunun cevabını verdim eğer söylediğiniz cümledeki fikirleri savunabiliyorsanız savunun savunamayacaksanız susun.


Hala AppStore'dan bahsediyorsunuz. Benim AppStore'a değindiğim tek nokta AppStore'daki kadar eğlence amaçlı(Zippo gibi ve bana göre de dandik) programları Symbian'da bulamazsınız.

Savunduğunuz fikre sözüm yok; ancak yazdığım mesajları kafanıza göre yorumluyorsunuz.

quote:
Orijinalden alıntı: 1 HiT u DowN
O saydıkların çok işime yarayan programlar sanki, msn için fring kullanıyorum, kendi mp3 çaları yeterliydi bana zaten çok iyi değildi ses kalitesi, ofis şeyleriyle de işim olmaz.Zippo programı falan istemiyorum nerenizden çıkardıysanız bunu, bir iphone alın ve 1-2 saat oturup uygulamalara bakın anlarsınız nasıl şeyler aradığımı.Ha size yetiyorsa o zaman ne mutlu size, sinyal sorunu gibi birşey varken iphone almak zorunda kalmıyorsunuz


Zaten bir Zippo dedim ortalık ayağa kalktı. Olabilir. Beklentiniz ne yönde tam bilmediğim için ihtiyacınıza cevap vermeyebilir Symbian.
0
ellesharr 7.10.2010 10:52:47
quote:
Orijinalden alıntı: GeceBekcisi
Senden çok olduğu kesin, çünkü Qt'un açtığı kapıları görebildiğim için geride kalmak istemiyorum.

Sana burdan satır satır cevaplar sıralamak isterdim ama nasılsa hep aynı şeyleri söyleğeceğin için uğraşamıcam vaktim yok buna .sadece şuna cevap vermek istiyorum tepesindeki ebit yazısına dikkat etmemiştim ki yinede nokianın karlılık açısından geri gitmesi bile bir gösterge.Ek olarak symbianın yıllar sonra multitouchı keşfedebilmesi tabi mucize olsa gerek :)
0
1 HiT u DowN 7.10.2010 07:10:42
quote:
Orijinalden alıntı: danGerfuLL


Hepsi derken ??

Lonelycatgames firmasının programları iyidir, Office Suite yine iyi bir deneyim sunar, PowerMP3 iyi bir mp3 çalardır. Keza Windows Live Messenger kullanışlıdır vs..

Birçok işe yarayan program mevcut. Fazlasıyla da kaliteli. Ha siz ben ekranımda zippo yakacağım derseniz öyle dandik programları pek bulamazsınız Symbian'da.

O saydıkların çok işime yarayan programlar sanki, msn için fring kullanıyorum, kendi mp3 çaları yeterliydi bana zaten çok iyi değildi ses kalitesi, ofis şeyleriyle de işim olmaz.Zippo programı falan istemiyorum nerenizden çıkardıysanız bunu, bir iphone alın ve 1-2 saat oturup uygulamalara bakın anlarsınız nasıl şeyler aradığımı.Ha size yetiyorsa o zaman ne mutlu size, sinyal sorunu gibi birşey varken iphone almak zorunda kalmıyorsunuz
0
antonidas 7.10.2010 04:28:42
ovi stora da çok güzel uygulamalar var işe yaramayan uygulamalarda var tabiki
Applicationların kalitesi falan demişsinizde ne kalitesi o app
ler çok basit grafik olarak da yapılması oldukça kolay şeyler.10 sene öncesinin game boy oyunlarını koyuyorlar sizde 1.5 milyar verip oynuyorsunuz.
İphone asla türkiyedeki satış fiyatına değmeyecek bir telefon biz 3. Dünya ülkesi olduğumuz için 3 katı fiyattan satıyorlar
Boşuna ovi ile iphone u kıyaslamayın çünkü nerdeyse aynı appler ikisindede var.telif hakkı olmasa aynı uygulama 2 telefon içinde yapılır sadece ufak farklar olur
Yani biraz kafanızı çalıştırın pazarlama tuzaklarına düşmeyin
0
simply_black 7.10.2010 04:00:14
"ve bu uygulamaların 2 milyonu 5 dakika sonra siliniyor" diye tamamlayabilirsiniz bu cümleyi
0
NomadCRY 7.10.2010 03:53:07
Neyse arkadaşlar tartışıp birbirimizi kırmaya gerek yok bak güzel güzel tartışınca bir şeyler öğreniliyor işte.

GeceBekcisi ve Fashionality'e anlayışları için teşekkürler
0
GeceBekcisi 7.10.2010 03:47:23
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

@ GeceBekcisi

yazıların cidden güzel ve bilgi verici olmuş

Teşekkür ederim, keşke seyiye ve amaç hep korunsa da medeni insanlar gibi tartışmayı kavgaya çevirmeden karşılıklı bilgi alışverişi halinde sürdürebilsek ama nerdee...
0
Fashionality 7.10.2010 03:24:10
quote:
Orijinalden alıntı: danGerfuLL


Bakın eğlence amaçlı yazılan çok program bulunmaz Symbian'da. Symbian'da dandik program hiç mi yok var tabiki. Zippo'nun dandikliği de kişisel yorumum olmakla birlikte buna benzer nitelikte çok program bulunmaz.

Takmışsınız karşılaştırmaya. Benim iOS'un uygulamaları ile Symbian uygulamalarını karşılaştırdığım yok. Hayatınız uygulama olmuş. Gece gündüz uygulama ile yatıp kalkıyorsunuz sanırım.

Hesabınıza geldiği yerden cümlelerimi tutup çekip çevirmeyin. Sonra da kendi kültürünüzle de yanıt vermeye kalkmayın. Başlarım iOS'un uygulamasına da sistemine de gece gece hasta ettiniz ya Allah Allah.


evet bi cihaza 1000 liradan fazla bi para verince cihaza sürekli program yükleyip güncel tutmaya takmış durumdayım.. bu tür üst sınıf cihazlar için program her şeydir.. düşünsenize bir cihaz aldınız çok yüksek donanıma sahip ve çok stabil bir işletim sistemin var ama cihaz için doğru dürüst çok fazla program yok.. neye yaradı şimdi o donanım ve işletim sistemi.. iPhone alanların büyük bir bölümü appstore gibi bir program havuzu olduğu için iPhone alıyor.. ayrıca konu ovi store yani dolaylı olarak "uygulama mağazaları" ile ilgili yani sürekli uygulama konusunda örnekler vermem normal bir durum.. istemiyorsanız çıkarsınız sizi zorla tutan yok..

ayrıca mesajlarnızdaki tutarsızlığı bakın ondan sonra benim yazdıklarımı eleştirin..
eğer eleştirici mesajlar almak istemiyorsanız önceki mesajlarınızda kapalı şekilde farklı işletim sistemlerini eleştiren bir mesaj yazmayacaktınız zira bu cümle sırf elence amaçlı uygulamalara yönelik bir eleştiri ise eğlence amaçlı programlar da zadece zippo uygulaması gibi programlar değil.. appstore içerisinde bir çok eğlence amaçlı "kaliteli" programlar mevcut yani symbian da olmaması ya da olmazsa olmaz türden programlar olmaması bu programları kalitesiz ya da symbian ı kaliteli yapmaz..

bir de burada herkes kendi fikirlerini savunuyor yani sırf mesajlardan rahatsızlık duymanızdan dolayı insanların kültür yapılarına laf söylemenize gerek yok.. bir şey söylediniz ben de bunun cevabını verdim eğer söylediğiniz cümledeki fikirleri savunabiliyorsanız savunun savunamayacaksanız susun..

@ GeceBekcisi

yazıların cidden güzel ve bilgi verici olmuş
0
GeceBekcisi 7.10.2010 03:22:31
Öncelikle Fashionality'ye teşekkür ettiğim gibi size de seviyeli, gerilimi yükseltmeden cevap verilebilir bir üslupla kişisel saldırıdan kaçınıp sadece üzerinde konuştuğumuz konuya odaklanan bir yazı yazdığınız için teşekkür etmek istiyorum ready2strike, bu yüzden mesajın cevaplamayı en çok istediğim mesajlardan biri oldu.

quote:
1- Nokia veya diğer symbian ortakları, kısa vadeli 2-3 yıl geriye dönük bakarsak, o kadar cok ceşitli modeller çıkardılar ki, bir programın, diğer başka bir cihazda kesin, akıcı, sorunsuz olarak calısacağının garantisi bir türlü oluşmadı. Bundan symbian değil, üreticiler sorumludur. Apple 3-3.5 senede 4 model cıkarttı. Yanında da ipod touchları cıkarttı aynı donanımlarla. App destekleri için en eski olan 2g ve 3g'ler artık pek sayılmıyor. Hala yok mu o cihazlarda da çalışan appler? Var, bir sürü. Peki daha geçen sene nokia'nın bir smartphone modelini alan insan bugün mutlu mu halinden? E71'ciler, E63'çüler, N78'ler, N82'ler veya E72'ler, N79'lar... (N900 gibi platformları hesaba katmıyorum, o cihazlar ne yazık ki bizim ülkemizin bir parçası olamadılar.) Ben inanmıyorum ki elinde smartphone oldugunu bilip de net aleminde çoğu konuda bir destek görememekten memnun olan bir insan olsun. N97 ve 5800'ın çıkışlarıyla tüm gaz s60v5'e kaydırıldı ve diğer modeller açık bir şekilde arka planda bırakıldı. Ben bu olayın savunulacak tarafını göremiyorum. Arada sadece 1-1.5 sene oynuyor şu modeller arasında. Burada hakikaten nokia hatalı, bunu kabul etmek gerek.

Daha önce http://forum.donanimhaber.com/m_29731556/tm.htm adresindeki ve başka nice başlıkta değindiğim hususlar bunlar, kesinlikle katılıyorum yazdıklarınıza.
Söylediğim gibi Apple'ın yaptığı ilk dalgaydı. Nasıl ki 1970'lerde IBM'in odaları kaplayan bilgisayarlarını küçültüp herkesin kullanabileceği "Personal Computer" kavramını geliştirip, yaygınlaştırıp, IBM'i bile bu dalgaya katılmaya zorladılar; iPhone ile geliştirdikleri "yazılım ve servis odaklı donanım" konseptini de Nokia'ya kabul ettirip MeeGo'yu yapmaya zorladılar.

Fakat Apple kendi ticari seçimlerinden ötürü geçmişte olduğu gibi bugün de "niche" marketin ürünü olmakla sınırlı kalmaya mecbur, biraz da bu yüzden (ikisi de kendi alanında birer dev olan Nokia ve Intel'in ortaklaşa desteğini arkasına alan) MeeGo'nun yeni çağın (yine ikisi de kendi alanında birer dev olan Microsoft ve Intel'in ortaklaşa desteğini arkasına aldığı için şimdiki başarısını yakalayan) Windows'u olacağına ve aynı şekilde yaygınlaşacağına inanıyorum.

Eklemeden geçmek olmaz çünkü "Bu sırada Google, Android ile armut mu toplayacak?" diyenleri duyar gibiyim. Evet, aynen öyle olacak çünkü bugün Google'ın başı Android yüzünden çok ciddi davalarla ağrımakla meşgul ve karşısında başını ağrıtanlar pek istediklerini elde etmeden vazgeçecek şirketler değil (Microsoft ve Oracle). Bu konuda daha fazla detay için http://forum.donanimhaber.com/m.asp?m=43517824 adresindeki yazımı ve http://www.engadget.com/2010/10/05/google-responds-to-oracles-android-patent-lawsuit-we-break-it/ adresindeki makaleyi önerebilirim.

quote:
Teşekkür ederim şimdiden herkese, eğer okuduysanız buraya kadar... :)

Asıl ben size teşekkür ederim, bu forumda okumaya ve cevaplamaya bu kadar değer ender yorumlardan birini yazdığınız için. Umarım siz de yazımı tamamen okur ve verdiğim bağlantıları incelersiniz
0
danGerfuLL 7.10.2010 02:31:04
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality


Bakın eğlence amaçlı yazılan çok program bulunmaz Symbian'da. Symbian'da dandik program hiç mi yok var tabiki. Zippo'nun dandikliği de kişisel yorumum olmakla birlikte buna benzer nitelikte çok program bulunmaz.

Takmışsınız karşılaştırmaya. Benim iOS'un uygulamaları ile Symbian uygulamalarını karşılaştırdığım yok. Hayatınız uygulama olmuş. Gece gündüz uygulama ile yatıp kalkıyorsunuz sanırım.

Hesabınıza geldiği yerden cümlelerimi tutup çekip çevirmeyin. Sonra da kendi kültürünüzle de yanıt vermeye kalkmayın. Başlarım iOS'un uygulamasına da sistemine de gece gece hasta ettiniz ya Allah Allah.

quote:
Orijinalden alıntı: iasonion

iPhone'da program diye zippo application denen anlamsız programı biliyorsanız, apple forumundaki application topic'ini bir okuyun isterseniz.

Bana herhangi bir türk işletmenin (belediye olsun, banka olsun, B2C sitesi olsun, haber-bilgi olsun) symbian application'unu gösterebilir misiniz? (bilmediğim için soruyorum, yok'tur manasında değil yani)


Yok. Cihazlarda tarayıcı da yok o nedenle açıp okuyamazsınız da.
0
GeceBekcisi 7.10.2010 02:25:15
quote:
Orijinalden alıntı: ellesharr

gece bekçisi hiç değişmemişsin aynı performansını koruyosun takdir ettim seni zamanında iphone 3g ile nokia karşılaştırmasında bir tartışmıştık ve bana apple fanatiği diyordun görülen o ki symbian nokia fanatiği olan senmişsin aradan 2 yıl geçmiş hala burda nokia symbianın yıkılmayan kalesi savunucusu olarak insanlara bir şeyler söylüyorsun :)

Aaa merhaba ellesharr, sen de hiç değişmemişsin haşa aynı performansını koruyorsun, takdir ettim seni, birazdan aşağıda bir kaç kere belgeleriyle ıspatlayacağım üzere hala sırf Apple'ı savunacağım diye kendini küçük düşürebiliyorsun, insan 2 senede biraz büyür akıllanır yahu
Okuma yazma bilmiyorsun galiba ya da yazdıklarım işine gelmiyor. Forumda arama tuşu var, biraz arat bak bakalım neler yazmışım Symbian hakkında.


quote:
Acaba Qt kaç kez kullandın diyede sormak gerekiyor insana :)

Senden çok olduğu kesin, çünkü Qt'un açtığı kapıları görebildiğim için geride kalmak istemiyorum.
0
GeceBekcisi 7.10.2010 02:03:48
quote:
Yaşım senden büyük. Şöyle söyleyim, sen ortaokul sıralarında agu bugu derken, biz üniversite sıralarındaydık. Sen o dönem babanın elinde görürken cep telefonunu biz kullanmaktaydık. Böyle saçma yaklaşıma böyle saçma cevap.

Yaşınızın benden büyük olması aslında büyük bir talihsizlik çünkü aksi olsa sırf sizinle karşıt fikirlerdeyiz diye expert23'ün yaptıklarını haklı görebilmenizi çocukluğunuza bağlayıp anlayış gösterebilirdim ama maalesef bu davranışınızı bununla açıklayamıyorum.

Eklemeden geçmeyeyim, tanımadan yorum yaparsanız yanılırsınız. 1996'da kullandığım ilk telefonum çok büyük ihtimalle üniversite sıralarında kullandığınızla aynı telefondu, Ericsson GH 337'ydi. Hatırlayamazsanı hatırlatayım, SMS alıp gönderemediğim bir telefondu.


Size "Eklemeden geçmeyeyim. Başlıktaki ilk mesajımda bahsettiğim bağımlılığın iç yüzü için http://bit.ly/9OB9MD bağlantısını ziyaret edin. Haksız olduğumu ıspatlayabilirseniz başlıktaki ilk mesajımı da gerektiği şekilde düzenlerim. Ispatlayamazsanız, lütfen hazımsızlık içinde saldırmayın. Ya da vazgeçtim, içinizden geliyorsa saldırın ki gerçek yüzünüz ortaya çıksın." demiştim.

Kastım olan bağımlılık ifadesi "Nokia kullanıcıları iPhone kullanıcılarını gibi bağımlı değil" cümlem idi, yani kullanıcıların bağımlılığıydı, cihazın değil. Peki siz cevap verirken ne yaptınız? Kullanıcıların bağımlılığından değil cihazın bağımlılığı hakkında yazdıklarımdan yola çıktınız, yani söylediklerimin aksini ıspat edemediğiniz için konuyu saptırdınız ve yorumlarınızla bana saldırdınız. Alın size gerçek yüzünüz...

Ama madem ki emek verip birşeyler yazdınız, saygı duyup cevap vereyim...
Bütün Apple fanatiklerinin aynı cümleleri sarfetmesi sonucu hepsine eğitim amaçlı dağıtıldığı anlaşılan bu klasik (ve saçmalığı http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=43574103 adresindeki mesajla ıspatlanan) laf öbeklerinizi bir kenara bırakıyorum çünkü cevap vermeye değmezler.

Ovi'yi övdüğüm (!?!) mesajımı bulup çıkartın yoksa artık "çamur at izi kalsın" şeklindeki ve tekrarlama miktarınızdan dolayı ahlaksızlığa vardırdığınız davranışınızı herkes iyice farkedecek, benden söylemesi


quote:
Bugünden bahsedelim istersen biraz? Kişiselleştirme elbetteki uygulamaları da kapsar. Telefonu bütünüyle kişiselleştirirsin, dış kapağı da, duvarkağıdı da, zili de, ve uygulamaları da, herşeyi bu kişiselleştirmenin içindedir. Kişiselleştirme, bir eşyanın kullanıcısının beğenisine ve ihtiyaçlarına özel olarak cevap verecek hale getirilmesidir.

Tekrar ediyorum; iPhone'un güzel tarafı da bu. Kullanışlı bir arayüz, istediğin uygulamayı şak diye istediğin zaman indirebilmen. Developer'lar için kullanımı zor olabilir, son kullanıcı için kesinlikle değil.

[O nasıl, bu nasıl diye sorduğun uygulamaların tamamı ve daha fazlası JB ile yapılabiliyor, biliyorsun. Eğer ki, geek bir kişiysen zaten JB yapmamak mantıksız. Ha, ama dersen ki "işte JB falan yapmak gerekiyor, kim uğraşacak" senin yukarda bahsettiğin onca Symbian zımbırtısı ile JB yapmak arasında hiçbir fark yok benim için.]

Kişiselleştirmeye uygulamalar girmez demedim, sadece uygulama ile olmaz dedim ve eksikleri saydım, fakat sırf haklı çıkabilmek için işletim sistemine sonradan kazandırdığınız özelliklerle konuşacaksak yukarıdakine benzer şekilde daha çoook kıvırırsınız ve buna müsade edemem çünkü benden büyük birinin kıvırmayı aşıp kendini bu kadar küçük düşürmesi bana ters geliyor. (Yukarıda bahsettiğim Symbian zımbırtılarının tekini bile okusaydınız bu cümle içerisinde kullandığınızda kendinizi küçük düşürdüğünüzü farkeder, susardınız)
0
Fashionality 7.10.2010 01:54:29
quote:
Orijinalden alıntı: danGerfuLL

Appstore'daki programların kalitesini tartışmıyorum. Sadece hepsi çöp demek yeterince agresif bir yorum. Zippo'nun olup olmaması da çok önemli değil olmasa ne olur.

Bir avuç dediğiniz programların bir kısmının işlevsel olup olmadığı konusuna temas ediyorum. Tabiki iOS kadar program yok Symbian'da.


cümlelerinizde bi anlma bozukğu var o zaman zira "öyle dandik programları pek bulamazsınız symbian da" derken iOS ile symbian arasında gereksiz bir karşılaştırma yapıyorsunuz..

eski bir nokia kullanıcısı olarak ovi store un da gelişmesini isterim çünkü bu tüketiciler açısından yararlı bir rekabet ortamı oluşturur fakat şu anda appstore ile ovi store u karşılaştırmak ya da olaya işletim sistemleri açısından bakarsak symbian için çıkan program ve oyunlar ile iOS için çıkan program ve oyunların kalitesini karşılaştırmak cidden gereksiz ve saçma..
0
iasonion 7.10.2010 01:48:58
iPhone'da program diye zippo application denen anlamsız programı biliyorsanız, apple forumundaki application topic'ini bir okuyun isterseniz.

Bana herhangi bir türk işletmenin (belediye olsun, banka olsun, B2C sitesi olsun, haber-bilgi olsun) symbian application'unu gösterebilir misiniz? (bilmediğim için soruyorum, yok'tur manasında değil yani)
0
danGerfuLL 7.10.2010 01:47:10
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

symbian için zippo var ama imovie, turkcell pusula, gangstar 2 ya da nova gibi müthiş oyun ya da programlar yok.. hala bi avuç nokia programıyla appstore daki yüzbinlerce programın kalitesini mi tartışıyorsun..

edit: imla


Appstore'daki programların kalitesini tartışmıyorum. Sadece hepsi çöp demek yeterince agresif bir yorum. Zippo'nun olup olmaması da çok önemli değil olmasa ne olur.

Bir avuç dediğiniz programların bir kısmının işlevsel olup olmadığı konusuna temas ediyorum. Tabiki iOS kadar program yok Symbian'da.
0
Fashionality 7.10.2010 01:41:27
quote:
Orijinalden alıntı: danGerfuLL


Hepsi derken ??

Lonelycatgames firmasının programları iyidir, Office Suite yine iyi bir deneyim sunar, PowerMP3 iyi bir mp3 çalardır. Keza Windows Live Messenger kullanışlıdır vs..

Birçok işe yarayan program mevcut. Fazlasıyla da kaliteli. Ha siz ben ekranımda zippo yakacağım derseniz öyle dandik programları pek bulamazsınız Symbian'da.


symbian için zippo var ama imovie, turkcell pusula, gangstar 2 ya da nova gibi müthiş oyun ya da programlar yok.. hala bi avuç nokia programıyla appstore daki yüzbinlerce programın kalitesini mi tartışıyorsun..

edit: imla
0
danGerfuLL 7.10.2010 01:12:13
quote:
Orijinalden alıntı: 1 HiT u DowN

var uygulama var da hepsi çöp, n97 varken öyle boş boş gezerdim, indirdiğim en fazla 10dk dururdu telefonda o kadar kalitesizdi hepsi..


Hepsi derken ??

Lonelycatgames firmasının programları iyidir, Office Suite yine iyi bir deneyim sunar, PowerMP3 iyi bir mp3 çalardır. Keza Windows Live Messenger kullanışlıdır vs..

Birçok işe yarayan program mevcut. Fazlasıyla da kaliteli. Ha siz ben ekranımda zippo yakacağım derseniz öyle dandik programları pek bulamazsınız Symbian'da.
0
danGerfuLL 7.10.2010 00:51:30
quote:
Orijinalden alıntı: marikanwap

Haklısın rakipleri çok daha fazlasını yaparken Nokia sadece iletişim özelliği ile öne çıkabiliyor:) o yüzden smartphone piyasasında başarılı değilken alt seviyelerde (genelde sadece alo demek için kullanılan cihazlarda) oldukça başarılı:)


Bir ton para alıp '100 liralık Nokia cihazın' yaptığı işte sıkıntı yaşatan firma(lar) utansın.
0
Fashionality 6.10.2010 23:59:45
quote:
Orijinalden alıntı: ready2strike

5- Yazılım dedik oradan gidelim. Hayatı kolaylastıran yazılımlardan bahsedilmiş, cnbc-e, gazeteler, bankalar, bilyoner, sinemalar, eczaneler, sosyal ağlar vs. Bunların aşağı yukarı hepsine bir websitesi üzerinden de ulaşılabilir. Yalan değil, ulaşılabilir. Hiçbiri de ölümcül eksiklikler değil nihayetinde. Yalnız hayatımızda kullanmak zorunda kaldığımız servisleri veren büyük şirketlerin Apple'a öncelik verip, onun platformuna göre yazılımlar cıkartması ve son kullanıcının işini büyük ölçüde kolaylaştırması bence göze alınacak bir faktördür. Biz symbian kullananlar olarak, hiçbir zaman büyük firmalardan bu capta bir destek görmedik. Hem de bu işletim sisteminin yıllardır varoldugu düşünüldüğünde ve yapılabilecekleri gördüğümüzde, açık söyleyeyim benim üzüntüm bir kaç kat artıyor. Burada suç Nokia'nın mı, Symbian geliştiricilerinin mi bilemeyeceğim. Ama bizi senelerdir bir çok şeyden men ettikleri kesin. En azından gelinen şu noktada bunu görüyoruz.

Nokia'nın özgürlük verebilme olayı tamamıyle Windows'un size özgürlük vermesi gibi bir yaklaşım olabilir. Yani risk tamamen sizin elinizde. Ha tüm kontrollerden geçmiş, sistemde şişkinlik yaratmayacak, akıcı calısacak ve dediği işi (desteğine göre) her iphone/ipod touch'ta yapacak programları bulabilmek de önemli işte. Zaten savunulması gereken tarafı orası. Eleştirilecek tarafı da "kime göre neye göre" şeklinde o appstore listesine girebilme mevzusu. Bu gerçekten tartışılabilir. (Flash olayında, Firefox olaylarında gördük bunları.)

Açıkçası sizin ilk verdiğiniz örneklerden olan iphone/ipod'u flash bellek olarak kullanamama veya işte tek bir pc'den üst düzey erişim yetkisi gibi gereksiz saçmalıkları var bu Apple ürünlerinin. Ama dedik ya herkesin hayatı farklı, ben de zannetmiyorum ki iPhone veya iPod alan adam bu özelliği arasın. Sanmıyorum bunu düşündüklerini bile. İşin kullanımında, kullanıcı deneyiminde, sunulan farklı ve kolay arayüzün peşindeler onlar. Keza kendimi de ortaya atabilirim bu durumda. Cihaz olmasa bile getirdiği yenı deneyimin piyasayı sarstığını kimse inkar edemez. (2007'den itibaren ciddi bir smartphone, hatta dokunmatik smartphone pazarı olmasını iPhone'a bağlamak gerekli. P990 gibi telefonlar, Nokia Communicator'lar o zaman çok sükseydi ve hatta symbian'lıydı da ama iPhone yokken bile müthiş bir pazarları yoktu. Cok application bile yazılmıyordu. Demek istediğim bu.)

dstum muhteşem ve konuya noktayı koyacak şekilde bir yazı olmuş.. özellikle yazının içinde alıntı yaptığım şu bölümler sanırım buradaki kişilerin appstore u neden daha üstün gördüklerini anlatan en açıklayıcı kısım olmuş..

ben appstore a giriyorum ve cihaz ile tam anlamıyla uyumlu ve güvenilir olan yüzbinlerce programı kolayca cihazıma yüklüyorum.. benim için özgürlüğün tanımı budur..
0
1 HiT u DowN 6.10.2010 23:52:52
var uygulama var da hepsi çöp, n97 varken öyle boş boş gezerdim, indirdiğim en fazla 10dk dururdu telefonda o kadar kalitesizdi hepsi..
0
realbrutal 6.10.2010 23:24:25
quote:
Orijinalden alıntı: marikanwap
Haklısın rakipleri çok daha fazlasını yaparken Nokia sadece iletişim özelliği ile öne çıkabiliyor:) o yüzden smartphone piyasasında başarılı değilken alt seviyelerde (genelde sadece alo demek için kullanılan cihazlarda) oldukça başarılı:)

valla onuda benim çevremde baya kaybetti.herkes bana hak verecektir.eskiden nokia çok fazla kişide vardı.olmadık bir yerde şarj biterse(mesela misafirlikte) hemen nokia şarj varmı derdik 3-5 tane gelirdi.artık pek kimsede kalmadı nokia.genelde samsung var.çevremde yeni telefon alanların istatistiğini çıkarsak samsung baya önde çıkar
0
marikanwap 6.10.2010 21:27:30
quote:
Orijinalden alıntı: danGerfuLL

İletişimden bahsediyorum.

Haklısın rakipleri çok daha fazlasını yaparken Nokia sadece iletişim özelliği ile öne çıkabiliyor:) o yüzden smartphone piyasasında başarılı değilken alt seviyelerde (genelde sadece alo demek için kullanılan cihazlarda) oldukça başarılı:)
0
danGerfuLL 6.10.2010 19:53:48
quote:
Orijinalden alıntı: marikanwap

Nokia zaten 2007'ye kadar vardı. 2007'den sonra Nokia özellikle smartphone piyasasından nerdeyse silindi.

İlk nesil iPhone'da kısıtlama eksik çoktu evet, ama diğer sunmadığı şeyleri sunuyordu.

Ona kalırsa ilk nesil iPhone'dan beri var olan multitouch şuan da Nokia'da ne durumda?


İletişimden bahsediyorum.
0
marikanwap 6.10.2010 19:20:27
quote:
Orijinalden alıntı: danGerfuLL
Nokia kasa değiştirip bize yüksek fiyatlarda sundu diyen arkadaşlara bir çift sözüm olacak.

6600'dan itibaren Türkiye'ye gelen Symbian içeren cihazlara bir göz atın hatta 3650'den itibaren de bakabilirsiniz. Türkiye'deki operatörler desteklemese de iletişim basamaklarında ilerlemeyi fark edeceksinizdir. Teker teker her modelin diğerinden ne gibi bir fark içerdiğini yazmak hem uzun zaman alır hem de okumayı zorlaştırır o nedenle farklara siz bakabilirsiniz.

2004 yılında 2. çeyrekte çıkan 6630 bile 384 kbps ile 3G desteklerken 2007'de çıkan iPhone desteklemiyordu. Bir sonraki modeline koydu büyük gelişim oldu. 6630 ile masaüstü aparat sayesinde dahi olsa görüntülü görüşme imkanı sunulurken Apple bugün 3G aracılığıyla görüntülü görüşme imkanı vermiyor. Sadece işletim sisteminin size sunduklarını düşünmek Nokia'ya yapılan yanlış eleştirilendendir.

Nokia zaten 2007'ye kadar vardı. 2007'den sonra Nokia özellikle smartphone piyasasından nerdeyse silindi.

İlk nesil iPhone'da kısıtlama eksik çoktu evet, ama diğer sunmadığı şeyleri sunuyordu.

Ona kalırsa ilk nesil iPhone'dan beri var olan multitouch şuan da Nokia'da ne durumda?
0
realbrutal 6.10.2010 18:43:46
Ready2strike kardesim gercekten guzel bir yazi olmus.tam konuya nokta olmus.
Zamaninda symbianli telefonlari gorunca hayran kaliyordum.ptogram cesitliligi kendine hayran birakiyordu.forum forum gezip uygulama ariyordum.ama maalesef bu programlarin kalitesi bir yerde takilip kaldi.nokianin stratejileri bir cok yeniligi ilk kendilerinde cikmasini saglasada hic bir zmn bunlari genellestiremedi.

Bu arada kimse bana nokia=symbian degildir demesin.su an symbianin hakim ortagi onlardir.beraber yola ciktigi ortaklarinin hisselerini toplayip hakim ortak olmustur.bunun iyi seyler getirmesi gerekirken hep geriden geldiler.

Bende isterdim bu msji iphonedan degilde bi nokia telefonundan yazmak.ama olmaditabi
0
danGerfuLL 6.10.2010 17:52:06
Nokia kasa değiştirip bize yüksek fiyatlarda sundu diyen arkadaşlara bir çift sözüm olacak.

6600'dan itibaren Türkiye'ye gelen Symbian içeren cihazlara bir göz atın hatta 3650'den itibaren de bakabilirsiniz. Türkiye'deki operatörler desteklemese de iletişim basamaklarında ilerlemeyi fark edeceksinizdir. Teker teker her modelin diğerinden ne gibi bir fark içerdiğini yazmak hem uzun zaman alır hem de okumayı zorlaştırır o nedenle farklara siz bakabilirsiniz.

2004 yılında 2. çeyrekte çıkan 6630 bile 384 kbps ile 3G desteklerken 2007'de çıkan iPhone desteklemiyordu. Bir sonraki modeline koydu büyük gelişim oldu. 6630 ile masaüstü aparat sayesinde dahi olsa görüntülü görüşme imkanı sunulurken Apple bugün 3G aracılığıyla görüntülü görüşme imkanı vermiyor. Sadece işletim sisteminin size sunduklarını düşünmek Nokia'ya yapılan yanlış eleştirilendendir.
0
underwater 6.10.2010 17:39:38
@ready2strike
sonuna kadar okudum, bu konunun baska turlu bir izahı yok.
bu baslıktaki ve diger bu tarz tum tartısmalara noktayı koyacak bir yazı olmus.
tesekkurler
0
ready2strike 6.10.2010 16:26:52
@GeceBekcisi

Merhaba, yazdıklarınızı okuduğum kadarıyla yazılım üstüne uzmanlasmıs birisisiniz. Backgroundunuza saygı duyuyorum öncelikle. Bir Nokia N79 kullanıcısı olarak savunduğunuz şeylerde size nispeten hak veriyorum ama iphone'un benim açımdan neden bir adım önde olduğunu anlatmak isterim. Buradaki nispeten kelimesini biraz açayım izin verirseniz:

1- Nokia veya diğer symbian ortakları, kısa vadeli 2-3 yıl geriye dönük bakarsak, o kadar cok ceşitli modeller çıkardılar ki, bir programın, diğer başka bir cihazda kesin, akıcı, sorunsuz olarak calısacağının garantisi bir türlü oluşmadı. Bundan symbian değil, üreticiler sorumludur. Apple 3-3.5 senede 4 model cıkarttı. Yanında da ipod touchları cıkarttı aynı donanımlarla. App destekleri için en eski olan 2g ve 3g'ler artık pek sayılmıyor. Hala yok mu o cihazlarda da çalışan appler? Var, bir sürü. Peki daha geçen sene nokia'nın bir smartphone modelini alan insan bugün mutlu mu halinden? E71'ciler, E63'çüler, N78'ler, N82'ler veya E72'ler, N79'lar... (N900 gibi platformları hesaba katmıyorum, o cihazlar ne yazık ki bizim ülkemizin bir parçası olamadılar.) Ben inanmıyorum ki elinde smartphone oldugunu bilip de net aleminde çoğu konuda bir destek görememekten memnun olan bir insan olsun. N97 ve 5800'ın çıkışlarıyla tüm gaz s60v5'e kaydırıldı ve diğer modeller açık bir şekilde arka planda bırakıldı. Ben bu olayın savunulacak tarafını göremiyorum. Arada sadece 1-1.5 sene oynuyor şu modeller arasında. Burada hakikaten nokia hatalı, bunu kabul etmek gerek.

2- SonyEricsson ve Samsung büyük üreticiler olarak bu işletim sistemini kısa vadeli gelecekte kullanmayacaklarını açıkladılar. Bu şu açıdan önemlidir, sektörü Android veya Bada gibi daha gelişmiş işletim sistemlerine doğru sürüklemek istemektedirlerdir. Onların da yegane amacı kısa vadede iOS'u yakalayıp geçmek.

3- Şu an piyasada kullanılan en kötü 2 senelik Nokia'lar içerisinde (SE W960'ı, P990'ı, P1'i katmıyorum ama isterseniz katılabilir.) çok fazla bölünmüş versiyon symbian kullanıldı. Yani s60 3rd'ler 9.1, 9.2 çeşitleriyle eskilerde, s60 5th'ler de yenilerde. Tabii burada sektörün gelişmesi önemli ama çok kısa süre içerisinde çok hızlı versiyon atlaması gibi bir gerçek var önümüzde. Bu bile başlı başına kullanıcılar ve developerlar için bir sorun oluşturabilir. Şu an OviStore'un ve diğer açık kaynakların (forumlar, bireysel developerlar vs.) sunduğu iyi diye anabileceğimiz tüm yazılımlar 5th edition kullanan en yeni seriler için yaratılmış durumda. v9.1 veya v9.2'ler için kayda değer, kesinlikle iş bitirici programlar ne yazık ki iki elimizin parmaklarını geçmez. Ve bu versiyonlar için geliştirilern applerde muazzam bir düşüş var. Bunu Nokia'nın kendi sosyal ağ applicationını bile şimdilik (beta bile olsa) 5th versiyonlara sunması ayıptır, ben bir kullanıcı olarak ayıp karşılıyorum şahsen. Herkesin hayatı, yaşam stili farklıdır elbet, herkes farklı yazılımlara ihtiyac duyar ama... Son kullanıcı kesinlikle bir "geek" dediğimiz insanlar kadar araştırmacı ve didikleyici olamaz takdir edersiniz ki.

4- AppStore ise kendisine uygulama kabul ederken 1000 dereden su getirtiyor veyahut aklına yatmazsa onaylamıyor, yani başkası bizim yerimize karar veriyor ve sanırım bunda herkes hem fikir. Ama şu var; adamlar size stabiliteyi sunmanın garantisini veriyor. Bence bu az şey değil. Mobil bir cihaz kullanırken, daha doğrusu teknolojinin bu kadar hızlı gittiği bir zamanda stabilitenin önemi yadsınamaz. Nokia'da da Opera Mini, WLM, Smart Settings gibi sistem kaynaklarını güzel ve efektif kullanabilen iyi programlar var ama ovistore'dan indirdiğiniz her appin bu şekilde olabilmesinin ne yazık ki bir garantisi yok. Var mı? Veyahut 3rd party sitelerden bulduğumuz yazılımları indirip kurmanın bir güvencesi var mı? Bunun savunması "indirmeyin o zaman her programı" demek olabilir. İşte bu cümle bile başlı başına özgürlüğü kısıtlayıcıdır. AppStore'a giren, bu işlerden hiç anlamayan insan bile bir app indirse, yüklerken bir engelle karsılasmayacağı, yükledikten sonra telefonunu bozmayacağı, bir sorun olmadan da kaldırabileceği güvencesiyle yapmış olacak bu downloadu. Ve AppStore'un en yararlı oldugu nokta da budur. Yoksa yazılımların işe yararlığı ve mükemmelliği ayrı bir konu. Ayrıca Nokia'nın appstore yaratma girişimlerinin de oldugunu biliyorum. Senelerdir bunun için uğraştılar. Üyelikler yaptılar, ClubNokia denediler vs. Ama neden yayılamadı, neden olmadı? Üstünde durulup araştırılmalı.

5- Yazılım dedik oradan gidelim. Hayatı kolaylastıran yazılımlardan bahsedilmiş, cnbc-e, gazeteler, bankalar, bilyoner, sinemalar, eczaneler, sosyal ağlar vs. Bunların aşağı yukarı hepsine bir websitesi üzerinden de ulaşılabilir. Yalan değil, ulaşılabilir. Hiçbiri de ölümcül eksiklikler değil nihayetinde. Yalnız hayatımızda kullanmak zorunda kaldığımız servisleri veren büyük şirketlerin Apple'a öncelik verip, onun platformuna göre yazılımlar cıkartması ve son kullanıcının işini büyük ölçüde kolaylaştırması bence göze alınacak bir faktördür. Biz symbian kullananlar olarak, hiçbir zaman büyük firmalardan bu capta bir destek görmedik. Hem de bu işletim sisteminin yıllardır varoldugu düşünüldüğünde ve yapılabilecekleri gördüğümüzde, açık söyleyeyim benim üzüntüm bir kaç kat artıyor. Burada suç Nokia'nın mı, Symbian geliştiricilerinin mi bilemeyeceğim. Ama bizi senelerdir bir çok şeyden men ettikleri kesin. En azından gelinen şu noktada bunu görüyoruz.

Nokia'nın özgürlük verebilme olayı tamamıyle Windows'un size özgürlük vermesi gibi bir yaklaşım olabilir. Yani risk tamamen sizin elinizde. Ha tüm kontrollerden geçmiş, sistemde şişkinlik yaratmayacak, akıcı calısacak ve dediği işi (desteğine göre) her iphone/ipod touch'ta yapacak programları bulabilmek de önemli işte. Zaten savunulması gereken tarafı orası. Eleştirilecek tarafı da "kime göre neye göre" şeklinde o appstore listesine girebilme mevzusu. Bu gerçekten tartışılabilir. (Flash olayında, Firefox olaylarında gördük bunları.)

Açıkçası sizin ilk verdiğiniz örneklerden olan iphone/ipod'u flash bellek olarak kullanamama veya işte tek bir pc'den üst düzey erişim yetkisi gibi gereksiz saçmalıkları var bu Apple ürünlerinin. Ama dedik ya herkesin hayatı farklı, ben de zannetmiyorum ki iPhone veya iPod alan adam bu özelliği arasın. Sanmıyorum bunu düşündüklerini bile. İşin kullanımında, kullanıcı deneyiminde, sunulan farklı ve kolay arayüzün peşindeler onlar. Keza kendimi de ortaya atabilirim bu durumda. Cihaz olmasa bile getirdiği yenı deneyimin piyasayı sarstığını kimse inkar edemez. (2007'den itibaren ciddi bir smartphone, hatta dokunmatik smartphone pazarı olmasını iPhone'a bağlamak gerekli. P990 gibi telefonlar, Nokia Communicator'lar o zaman çok sükseydi ve hatta symbian'lıydı da ama iPhone yokken bile müthiş bir pazarları yoktu. Cok application bile yazılmıyordu. Demek istediğim bu.)

Yani kısacası dünyada şu an geçerli olan SİSTEM, iPhone'a sahip çıktı. Üst bir etkileşim oluşturdu onunla. Bunu ucuza yaptı ve pahalıya satıyor. Herkes de peşinden gidiyor, gitmeye çalışıyor. Nokia bunu senelerdir gerçekleştiremedi. MeeGo ile, Maemo ile ne denli cıkışlar yapabileceğini göreceğiz. Ama yine de çok ihtimal vermiyorum kendi adıma.

Teşekkür ederim şimdiden herkese, eğer okuduysanız buraya kadar... :)
0
ellesharr 6.10.2010 16:23:37
gece bekçisi hiç değişmemişsin aynı performansını koruyosun takdir ettim seni zamanında iphone 3g ile nokia karşılaştırmasında bir tartışmıştık ve bana apple fanatiği diyordun görülen o ki symbian nokia fanatiği olan senmişsin aradan 2 yıl geçmiş hala burda nokia symbianın yıkılmayan kalesi savunucusu olarak insanlara bir şeyler söylüyorsun :) http://www.asymco.com/wp-content/uploads/2010/08/Screen-shot-2010-08-13-at-8-13-11.41.20-AM.png
burdaki resimde görünüyorki şu aradaki pazar payı farkı değişimi bence her şeyi anlatmış ben tam 9 yıl nokianın ne kadar telefonu varsa kullandm kabus gibi geliyor sertifika yazıları filan şimdi düşününce...Daha nokia hala multitouch denilen teknolojiyi özümseyememiş durumda.Itunes u tek bir tekele bağımlı kalmak gibi görmek saçmalığın daniskası bir çok siteden indirince ne geçiyor eline ? Bütün her şeyi itunesda bulabilidiğim için hiç başka siteye insanın ihtiyacı yok üzülüyorum sana artık neden anlamakta zorluk çekiyorsun kendini symbian seçtiğin için çok zeki sanıyorsun veya elindeki symbianın iosdan daha iyi olduğunu nasıl düşünebiliyorsun peki sana bir şey sormak istiyorum bir program düşünelim hem ios hem symbianda çalıştıralım aynı işlemleri yapalım ve ana menüye arka planda açık kalmayacak şekilde çıkalım sence hangisi işlemini önce bitirir ? Neden hiç symbian konusunda kötü bir laf edemiyosun tabii sevgili geek kardeş bunu kabul ederse kendi felsefesine ihanet etmiş olur :) Acaba Qt kaç kez kullandın diyede sormak gerekiyor insana :)
0
expert23 6.10.2010 15:00:34
tam da aklımdan geçenleri yazmışsın dostum,eline sağlık...

quote:
Orijinalden alıntı: iasonion

Ohooo.. "dün öyleydi amaee".. 26 yaş gerçekten olgun olunması gereken bir yaştır. Dünden bahsetmeyelim istersen, Nokia'nın kullanıcılarını aşağılarcasına alt teknoloji ürünler üretip, hayvani fiyatlarla sattığı, kullanıcısına hiç bir fayda ve kullanışlık getirmeyen, sürekli kasa değiştirip ambalajlayıp ambalajlayıp kakaladığı. Düne kadar şöyledi.. Yani? Dünden mi bahsedeceğiz? Düne kadar dokunmatik ekran teknolojisi yerlerde de sürünüyordu. Application market denen zımbırtanın adı mı duyuluyordu? Nokia "lan pazar lideriyim, umrumda mı dünya"vari hareketlerle teknolojisi olduğu halde hep eksik pompalamadı mı? Düne kadar şu çok övdüğün Ovi'nin hali neydi ki? Bırakınız, geçiniz.

Bugünden bahsedelim istersen biraz? Kişiselleştirme elbetteki uygulamaları da kapsar. Telefonu bütünüyle kişiselleştirirsin, dış kapağı da, duvarkağıdı da, zili de, ve uygulamaları da, herşeyi bu kişiselleştirmenin içindedir. Kişiselleştirme, bir eşyanın kullanıcısının beğenisine ve ihtiyaçlarına özel olarak cevap verecek hale getirilmesidir.

Tekrar ediyorum; iPhone'un güzel tarafı da bu. Kullanışlı bir arayüz, istediğin uygulamayı şak diye istediğin zaman indirebilmen. Developer'lar için kullanımı zor olabilir, son kullanıcı için kesinlikle değil.

[O nasıl, bu nasıl diye sorduğun uygulamaların tamamı ve daha fazlası JB ile yapılabiliyor, biliyorsun. Eğer ki, geek bir kişiysen zaten JB yapmamak mantıksız. Ha, ama dersen ki "işte JB falan yapmak gerekiyor, kim uğraşacak" senin yukarda bahsettiğin onca Symbian zımbırtısı ile JB yapmak arasında hiçbir fark yok benim için.]
0
GeceBekcisi 6.10.2010 14:51:56
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

nokia symbian ile ne kadar piyasa hakimiyeti kurmaya çalışsa da rakipleri özellikle apple appstore ile bu işi çok iyi bir şekilde yürüttüğü için ciddi anlamda zorlanacaktır..
sağlam bir program mağazası oluşturması ve ciddi pazar payı elde etmesi benzeri donanımlar ve orantılı ekran çözünürlükleri ile çıkacak cihazlara ve tabiki kaliteli ve hemen hemen bütün üst sınıf cihazlar ile uyumluluğu olan programlara bağlı.. şu dönem için bakarsak nokia dan umutlu ve apple ile mutlu kullanıcılar var ama gelecekte durum ne olur bilinmez.. ben apple ın yarışı kolay kolay nokia ya bırakacağını zannetmiyorum..

Yukarıda da söyledim, işte burada Nokia'nın Qt yatırımı devreye giriyor.

Qt halihazırda 3. şahıs uygulama geliştiricileri tarafından oldukça sevilen ve tercih edilen bir uygulama iskeleti. Yazdığınız bir kodu hemen hemen hiç değiştirmeden Windows, MacOS ve Linux için compile edebiliyorsunuz. Nokia'nın 2008'de Qt'un geliştiricisi Trolltech'i satın alması ile birlikte bu platformlara Symbian ve Maemo'da eklendi.

Ve Nokia son hamlesini elindeki Maemo işletim sistemini Intel'in elindeki Moblin işletim sistemi ile birleştirip MeeGo'yu ortaya çıkartırken yaptı: Laptop'larda, netbook'larda, smartphone'larda, araç içi navigasyon ve bilgi sistemlerinde ve daha nice değişik cihazda kullanılması planlanan MeeGo'nun da varsayılan uygulama geliştirme iskeleti Qt seçildi.

Yazılım geliştirme konusundaki sıkıntılarını Qt'un sundukları ile çözüp itici güç olarak Intel'i de yanına alan Nokia, donanımlarında da söylediğim ve görüldüğü üzere standardizasyona gidiyor, çünkü asıl Nokia kendi yarattığı ve uzun süre liderlik ettiği fakat son 3 yıldır geri kaldığı yarışta (smartphone kavramı hemen hemen Nokia'nın icadıdır diyebiliriz) Apple'ın daha fazla birinci pozisyonda bulunmasını istemiyor bunun için dersini iyi çalışarak geliyor.quote:
Orijinalden alıntı: Erasmus78

"İlk zihniyet ne yaptığını bilen, ikincisi ise ne yaptığını bilmeyen kişi için ideal ve ben kendimi ilk gruba sokuyorum, sizse görüldüğü üzere ikinci grupta yer almaktan rahatsız olmuyorsunuz."

Hayır, ben ikinci grupta değilim. Ama ikinci gruptakileri "de" düşünen* bir mantığın tarafındayım. Sen ise ikinci gruptakileri gözden çıkarmış,"Her koyun kendi bacağından asılır." şeklinde yeryüzünde kullanılmış en narsist atasözlerinden birini kendine prensip olarak almış bir mantığın yanındasın. O kadar saçmalamışsın ki; Normalde sen zararlı olan uygulamaları yüklemediğinde iOS kullanan benle aranda hiç bir fark kalmadığı gibi Apple'in ürünlerini kullanan, sana göre "normalde Symbian veya Windows'da olsa salak sambalak uygulama yükleyenleri" dışlıyorsun. Ve bunu sana tanınan bir özgürlük olarak görüyorsun. Yani senin özgürlük dediğin şey aslında narsistliğin dibi.

Ehh, buna çok şaşırdığımı söyleyemeyeceğim. Zira yazılarından bir kaçını okuyan herkes, narsistliğin sende tavana vurduğunu kolayca görür.

* Gerçi Apple'ın onları düşündüğünü düşünmek de doğru değil. Apple aslında kendini düşünüyor. Kullanıcı deneyimi üzerinde ün salan bir firma olduğundan dolayı bu prensiple hareket ediyor. Kullancıyı düşündüğünden değil de para kazanmayı sevdiğinden dolayı böyle hareket ediyor. Bu da dolaylı olarak kullanıcının işine yarıyor.

Siz "Her koyun kendi bacağından asılır" atasözünü narsistlik olarak algılıyor olabilirsiniz fakat ben "herkesin kendi seçimlerinin sonuçlarını yaşadığı gerçeğini kabullenmişlik" olarak düşünüyorum, çünkü aksini düşündürecek bir dünyada yaşamıyorum. Yukarıda Fashionality ile olan sohbetimi okursanız özgürlüğün yanı sıra diğer bahsettiğiniz konularda da ne düşündüğümü çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Ha hala konu ile ilgili konuşmayı bir kenara bırakıp kişiliğim hakkında yorum yapıyorsunuz ya, size diyecek birşey bulamıyorum.
0
iasonion 6.10.2010 11:18:22
quote:
ve ben tüm bunların suçlusu oldum, öyle mi? Bunları göremediğinize göre sormadan edemeyeceğim, yaş kaç?


Yaşım senden büyük. Şöyle söyleyim, sen ortaokul sıralarında agu bugu derken, biz üniversite sıralarındaydık. Sen o dönem babanın elinde görürken cep telefonunu biz kullanmaktaydık. Böyle saçma yaklaşıma böyle saçma cevap.

Kendi bilgisayarım harici bir bilgisayardan, telefonuma şimdiye kadar en ufak bir data indirmedim; indirmeyi de düşünmem. Hayatım boyunca yapmadığım bir uygulamanın telefonumda olmaması kadar da mantıklı bir durum yok. Çok isteyen 3rd party yazılımla bunu yapabilir. Şu durumda kim saçmalamış oldu?

quote:
Kişiselleştirme deyimi ne zamandan beri sadece yüklediğiniz uygulamaları kapsıyor? Gerçi daha düne kadar duvar kağıdı ve uygulamaları klasörlemeyi bile desteklemeyen bir işletim sisteminden bahsederken (tüm diğer işletim sistemlerinin yıllardır yapabildiği ama iOS'ta 2. sürüme kadar ona bile destek olmayan) "kafanıza göre uygulama yükleyebilmek" doğal olarak kişiselleştirmenin tek anlamı olur. Ee, atalarımız ne demiş: Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler... Siz de haklısınız, ne diyeyim...

Neyse, kişiselleştirme demişken, hani tema desteği, hani özgürce her uyarı eylemi için zil sesi değiştirme desteği, hani font değiştirme desteği?


Ohooo.. "dün öyleydi amaee".. 26 yaş gerçekten olgun olunması gereken bir yaştır. Dünden bahsetmeyelim istersen, Nokia'nın kullanıcılarını aşağılarcasına alt teknoloji ürünler üretip, hayvani fiyatlarla sattığı, kullanıcısına hiç bir fayda ve kullanışlık getirmeyen, sürekli kasa değiştirip ambalajlayıp ambalajlayıp kakaladığı. Düne kadar şöyledi.. Yani? Dünden mi bahsedeceğiz? Düne kadar dokunmatik ekran teknolojisi yerlerde de sürünüyordu. Application market denen zımbırtanın adı mı duyuluyordu? Nokia "lan pazar lideriyim, umrumda mı dünya"vari hareketlerle teknolojisi olduğu halde hep eksik pompalamadı mı? Düne kadar şu çok övdüğün Ovi'nin hali neydi ki? Bırakınız, geçiniz.

Bugünden bahsedelim istersen biraz? Kişiselleştirme elbetteki uygulamaları da kapsar. Telefonu bütünüyle kişiselleştirirsin, dış kapağı da, duvarkağıdı da, zili de, ve uygulamaları da, herşeyi bu kişiselleştirmenin içindedir. Kişiselleştirme, bir eşyanın kullanıcısının beğenisine ve ihtiyaçlarına özel olarak cevap verecek hale getirilmesidir.

Tekrar ediyorum; iPhone'un güzel tarafı da bu. Kullanışlı bir arayüz, istediğin uygulamayı şak diye istediğin zaman indirebilmen. Developer'lar için kullanımı zor olabilir, son kullanıcı için kesinlikle değil.

[O nasıl, bu nasıl diye sorduğun uygulamaların tamamı ve daha fazlası JB ile yapılabiliyor, biliyorsun. Eğer ki, geek bir kişiysen zaten JB yapmamak mantıksız. Ha, ama dersen ki "işte JB falan yapmak gerekiyor, kim uğraşacak" senin yukarda bahsettiğin onca Symbian zımbırtısı ile JB yapmak arasında hiçbir fark yok benim için.]
0
Erasmus78 6.10.2010 10:43:45
"İlk zihniyet ne yaptığını bilen, ikincisi ise ne yaptığını bilmeyen kişi için ideal ve ben kendimi ilk gruba sokuyorum, sizse görüldüğü üzere ikinci grupta yer almaktan rahatsız olmuyorsunuz."
Hayır, ben ikinci grupta değilim. Ama ikinci gruptakileri "de" düşünen* bir mantığın tarafındayım. Sen ise ikinci gruptakileri gözden çıkarmış,"Her koyun kendi bacağından asılır." şeklinde yeryüzünde kullanılmış en narsist atasözlerinden birini kendine prensip olarak almış bir mantığın yanındasın. O kadar saçmalamışsın ki; Normalde sen zararlı olan uygulamaları yüklemediğinde iOS kullanan benle aranda hiç bir fark kalmadığı gibi Apple'in ürünlerini kullanan, sana göre "normalde Symbian veya Windows'da olsa salak sambalak uygulama yükleyenleri" dışlıyorsun. Ve bunu sana tanınan bir özgürlük olarak görüyorsun. Yani senin özgürlük dediğin şey aslında narsistliğin dibi.
Ehh, buna çok şaşırdığımı söyleyemeyeceğim. Zira yazılarından bir kaçını okuyan herkes, narsistliğin sende tavana vurduğunu kolayca görür.
* Gerçi Apple'ın onları düşündüğünü düşünmek de doğru değil. Apple aslında kendini düşünüyor. Kullanıcı deneyimi üzerinde ün salan bir firma olduğundan dolayı bu prensiple hareket ediyor. Kullancıyı düşündüğünden değil de para kazanmayı sevdiğinden dolayı böyle hareket ediyor. Bu da dolaylı olarak kullanıcının işine yarıyor.
0
ztalan 6.10.2010 08:33:38
telefona göre doğru düzgün uygulama ayrımı yapılsa daha da çok indirme yapılacak ama E60 ımız var diye neredeyse sayfa açılmayacak. E-maili bile kullanamıyoruz.
0
Fashionality 6.10.2010 05:01:26
quote:
Orijinalden alıntı: GeceBekcisi
Konu başlığımız Ovi Store'un geleceğini öngörebilmek için Nokia'daki ilginç bir kültürü size anlatayım.

Nokia bütçesinin üçte birinden fazlasını Ar&Ge'ye ayırıp her şeyi ilk keşfeden (ve dolayısı ile ilk patentleyen ve bu patent lisansları ile bitmek bilmeyen bir gelire konan) şirket olmayı tercih ediyor (ki konu içerisindeki ilk mesajımda da bunu anlatmaya çalıştım, uygulama mağazası konseptini Nokia 3 kere 3 ayrı şekilde denedi). Bir çok şeyi ilk keşfeden olduğu için ticari olarak işlevsel kullanım alanları bulmakta biraz zorlanıyor çünkü keşfettiği şeylerin çoğu henüz toplum tarafından kimi sebeplerle benimsenmemiş veya benimsenemeyecek durumda oluyor.

Bu yüzden keşiflerinin ardından bu keşifleri kullanan ilk nesil yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasını bekliyorlar, hatta kimi zaman beklemekle kalmıyor doğrudan sebep oluyorlar (şirket içindeki bazı müdürler yaratıcı çalışanlarını bilerek işten çıkartıp, Nokia'nın devasa bürokrasisine takılmadan yaratıcı fikirlerini hızlıca ve kolayca uygulayıp geliştirmeleri için kendi şirketlerini kurmalarına yardım ediyor ve daha sonra bu şirketlerin Nokia tarafından satın alınması ile bu şirket dışında olgunlaşmış yaratıcı fikirlere şirketin doğrudan sahip olmasını sağlıyorlar).

Sonuçta ilk nesil fikirlerin hatalarını gözden geçirip, üzerinde bir daha düşünülmüş daha sağlıklı ikinci nesli piyasaya sürüp bu şekilde hakimiyetini sağlıyor. Aslına bakarsanız Apple da aynısını yapıyor, iPod ilk mp3 çalar değildi ama üzerinde ikinci kez düşünülmüş bir mp3 çalardı, iPhone ilk dokunmatik telefon değildi ama üzerinde ikinci kez düşünülmüş bir telefondu vs vs.

Uygulama mağazası konsepti, aynı 7710 dokunmatik telefon konsepti gibi Nokia tarafından denendiğinde henüz toplum buna hazır olmadığı için üzerine yeterince düşülmemiş bir konseptti. Fakat Apple bunun nasıl güzel bir şekilde kullanılabileceğini gösterdi ve şimdi Nokia aldığı dersleri kullanarak (QT bu alınmış derslerden biridir mesela) ikinci nesil uygulama mağazası konsepti ile piyasada hakimiyetini kurmaya çalışacak ve devasa hacmi ve sektördeki iyi ilişkileri sayesinde kuracağına da inanıyorum, artık bundan sonrası tamamen uzun vadeli stratejilerini uygulama kararlılıklarına ve hızlarına bağlı.


nokia symbian ile ne kadar piyasa hakimiyeti kurmaya çalışsa da rakipleri özellikle apple appstore ile bu işi çok iyi bir şekilde yürüttüğü için ciddi anlamda zorlanacaktır..
sağlam bir program mağazası oluşturması ve ciddi pazar payı elde etmesi benzeri donanımlar ve orantılı ekran çözünürlükleri ile çıkacak cihazlara ve tabiki kaliteli ve hemen hemen bütün üst sınıf cihazlar ile uyumluluğu olan programlara bağlı.. şu dönem için bakarsak nokia dan umutlu ve apple ile mutlu kullanıcılar var ama gelecekte durum ne olur bilinmez.. ben apple ın yarışı kolay kolay nokia ya bırakacağını zannetmiyorum..
0
GeceBekcisi 6.10.2010 04:40:31
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

öncelikle bu karşılıklı fikir alış verişinden ve üslubunuzdan dolayı bende teşekkür ederim.. daha önceki konulardaki symbian hakkındaki yazdığınız bilgiler de cidden güzeldi..

konuya dönecek olursak
öncelikle ben bir developer değil kullanıcı olarak fikrimi belirttiğim için apple ın sıralama ölçütleri hakkında size "net" bir bilgi veremem zira yazdığım mesajlarda da yüzeysel bir anlatım yaptım..
benim için en önemli unsurlar apple ın bir program çıkmadan önce onu cihaz ile tam uyumlu, sistemi değiştirmeyecek ve performansı etkilemeyecek yani cihaza ve dolaylı olarak kullanıcıya asla zarar vermeyecek şekilde appstore da satışa sunması.. fakat bunun yanında söylediğiniz gibi ticari hırsından dolayı koyduğu bazı kriterler de mutlaka vardır zira flash a bile büyük olasılıkla apstore a ticari bir zarar vermesinden kortuğu için izin vermediğini düşünüyorum..
fakat yine de benim için şu anda appstore nokia nın ovi marketinin düzensiz yapısına göre daha yararlı bir kaynak.. yani yüzbinlerce program var ve bu programlar benim cihazımda sorunsuz çalışıyor ve ben bunun bir özgürlük olduğunu düşünüyorum..
nokia eğer dediğiniz gibi n8 ile bu dediğiniz sisteme dönebilirse (sonanımları hemen hemen aynı cihazlar ile program uyumluluğu oluşturma) ovi mağaza en azından üst sınıf modeller için ciddi bir program deposuna dönüşebilir fakat yine de alt sınıf düşük fiyatlı ve dolayısıyla düşük donanımlı cihazlar için yetersiz bir market olacak.. gerçi nokia nın iPhone ile donanım açısından yarıştırabileceği modellere yazılım açısından destek vermesi tabiki daha yararlı olacaktır..

Konu başlığımız Ovi Store'un geleceğini öngörebilmek için Nokia'daki ilginç bir kültürü size anlatayım.

Nokia bütçesinin üçte birinden fazlasını Ar&Ge'ye ayırıp her şeyi ilk keşfeden (ve dolayısı ile ilk patentleyen ve bu patent lisansları ile bitmek bilmeyen bir gelire konan) şirket olmayı tercih ediyor (ki konu içerisindeki ilk mesajımda da bunu anlatmaya çalıştım, uygulama mağazası konseptini Nokia 3 kere 3 ayrı şekilde denedi). Bir çok şeyi ilk keşfeden olduğu için ticari olarak işlevsel kullanım alanları bulmakta biraz zorlanıyor çünkü keşfettiği şeylerin çoğu henüz toplum tarafından kimi sebeplerle benimsenmemiş veya benimsenemeyecek durumda oluyor.

Bu yüzden keşiflerinin ardından bu keşifleri kullanan ilk nesil yaratıcı fikirlerin kendi bünyelerinde ve dışarıda ortaya çıkmasını bekliyorlar, hatta kimi zaman beklemekle kalmıyor doğrudan sebep oluyorlar (şirket içindeki bazı müdürler yaratıcı çalışanlarını bilerek işten çıkartıp, Nokia'nın devasa bürokrasisine takılmadan yaratıcı fikirlerini hızlıca ve kolayca uygulayıp geliştirmeleri için kendi şirketlerini kurmalarına yardım ediyor ve daha sonra bu şirketlerin Nokia tarafından satın alınması ile bu şirket dışında olgunlaşmış yaratıcı fikirlere şirketin doğrudan sahip olmasını sağlıyorlar).

İlk nesil fikirler kendi bünyelerinde çıkarsa uygulamaya koyuluyorlar ve sonuçlarını gözlemleyip ona göre devam ediyorlar (örneğin 7710 bir kaç tuşu hariç tamamen dokunmatik bir telefondu fakat piyasanın o dönemki şartları nedeniyle fazla tutulmadı, adamlar bu konsepti öldürmek yerine -7710'da kullanılan S90 arayüzünün kodlarını bile aynen kullanarak- internet tabletine dönüştürdüler ve ilk internet tabletleri olan 770'a hayat verdiler, ardından da bu hikayenin günümüzde N900 ve MeeGo'ya kadar nasıl devam ettiğini biliyorsunuzdur büyük ihtimalle..)

Sonuçta Nokia ilk nesil fikirlerin hatalarını gözden geçirip, üzerinde bir daha düşünülmüş daha sağlıklı ikinci nesli piyasaya sürüp bu şekilde hakimiyetini sağlıyor (mesela MeeGo dokunmatik telefon fikrinin Symbian'dan sonra Nokia için 2. neslidir diyebiliriz, 7710 ise bir fizibilite çalışması bir keşif gezisi gibi birşeydi). Aslına bakarsanız Apple da aynısını yapıyor, iPod ilk mp3 çalar değildi ama üzerinde ikinci kez düşünülmüş bir mp3 çalardı, iPhone ilk dokunmatik telefon değildi ama üzerinde ikinci kez düşünülmüş bir telefondu vs vs.

Uygulama mağazası konsepti, aynı 7710 dokunmatik telefon konsepti gibi Nokia tarafından denendiğinde henüz toplum buna hazır olmadığı için üzerine yeterince düşülmemiş bir konseptti. Fakat Apple bunun nasıl güzel bir şekilde kullanılabileceğini gösterdi ve şimdi Nokia aldığı dersleri kullanarak (QT bu alınmış derslerden biridir mesela) ikinci nesil uygulama mağazası konsepti ile piyasada hakimiyetini kurmaya çalışacak ve devasa hacmi ve sektördeki iyi ilişkileri sayesinde kuracağına da inanıyorum, artık bundan sonrası tamamen uzun vadeli stratejilerini uygulama kararlılıklarına ve hızlarına bağlı.
0
Fashionality 6.10.2010 04:19:11
quote:
Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

Öncelikle Nokia diyorsunuz ama o garantiyi vermeyen Symbian'ın kendisidir, Nokia değildir çünkü Symbian'ı kullanan/kullanmış tek firma Nokia değildir ve Symbian hala daha Nokia'dan bağımsız bir kurumdur.

Apple sadece söylediğiniz gibi uygulamaların cihazların performansını etkilememesine özen gösterse, bunun zararı olsa olsa uygulamalar konusunda kullanıcının bilinçlenmemesidir (bu konuda bilinçlenmemek benim için zarar değil aksine başım rahat edeceği için faydadır derseniz itiraz edemem, herkesin kişisel tercihleri farklıdır, kimi kolayı sever kimi zoru) fakat pratikte durum böyle değildi, Apple ölçütlerini ticari hırsları için de kullandı ve sonucunda haksızlığını kabul edip ölçütleri konusunda geri adım atmak zorunda kaldığı soruşturmalara maruz kaldı.

Apple'ın hemen hemen tüm cihazlarında asıl sattığı şeyin donanımdan ziyade "UX" denilen kullanıcı deneyimi olduğunu hepimiz gayet iyi bildiğimiz için Apple'ın bu şekilde davranmasını olağan buluyorum ve Apple'ın sattığı cihaz sayısı artsa bile kullanıcı deneyimini sabit tutabilmek adına mutlaka Nokia kadar çeşitlilikten sakınacağını düşünüyorum.

Nokia ise hepimizin bildiği gibi Apple'ın tam tersine kullanıcı deneyiminden ziyade donanımını satan bir firma olduğundan cihaz sayısı düşse bile bunu ölçütlerini katılaştırarak değil cihazlarının dayandığı donanım platformlarını kısıtlayarak yapacaktır. Aslında Nokia bunu şu an Symbian^3 kullanan tüm cihazların aynı çözünürlükte çalışıp aynı CPU+GPU ve aynı RAM miktarı barındırmakla çoktan yapmaya başladı bile, çünkü Nokia artık donanıma ek olarak rakipleri gibi kullanıcı deneyimi üzerinden de para kazanmak istiyor ve bunun için elindeki Symbian işletim sistemini baştan yazmaya başladı, Ovi servislerini kurdu ve her gün geliştiriyor.

Son olarak size inanmadığımdan değil (ki bunun normal olduğunu az önce ifade ettim) doğruluğundan tamamen emin olduğum bilgiyi edinmek istediğimden bunu talep ediyorum, beni yanlış anlamayın: Siz hala Apple'ın ne gibi ölçütlere göre sınama yaptığına dair resmi bir kaynak sunmadınız, ben de Google'da kısa bir aramayla da bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Ayrıca ortamın gerilimini yükseltmeden gayet medeni bir şekilde karşılıklı fikir paylaşımına olanak sağlayacak yorumlar yazdığınız için size içtenlikle teşekkür ederim.


öncelikle bu karşılıklı fikir alış verişinden ve üslubunuzdan dolayı bende teşekkür ederim.. daha önceki konulardaki symbian hakkındaki yazdığınız bilgiler de cidden güzeldi..

konuya dönecek olursak

öncelikle ben bir developer değil kullanıcı olarak fikrimi belirttiğim için apple ın sıralama ölçütleri hakkında size "net" bir bilgi veremem zira yazdığım mesajlarda da yüzeysel bir anlatım yaptım..

benim için en önemli unsurlar apple ın bir program çıkmadan önce onu cihaz ile tam uyumlu, sistemi değiştirmeyecek ve performansı etkilemeyecek yani cihaza ve dolaylı olarak kullanıcıya asla zarar vermeyecek şekilde appstore da satışa sunması.. fakat bunun yanında söylediğiniz gibi ticari hırsından dolayı koyduğu bazı kriterler de mutlaka vardır zira flash a bile büyük olasılıkla apstore a ticari bir zarar vermesinden kortuğu için izin vermediğini düşünüyorum..

fakat yine de benim için şu anda appstore nokia nın ovi marketinin düzensiz yapısına göre daha yararlı bir kaynak.. yani yüzbinlerce program var ve bu programlar benim cihazımda sorunsuz çalışıyor ve ben bunun bir özgürlük olduğunu düşünüyorum..

nokia eğer dediğiniz gibi n8 ile bu dediğiniz sisteme dönebilirse (donanımları hemen hemen aynı cihazlar ile program uyumluluğu oluşturma) ovi mağaza en azından üst sınıf modeller için ciddi bir program deposuna dönüşebilir fakat yine de alt sınıf düşük fiyatlı ve dolayısıyla düşük donanımlı cihazlar için yetersiz bir market olacak.. gerçi nokia nın iPhone ile donanım açısından yarıştırabileceği modellere yazılım açısından destek vermesi tabiki daha yararlı olacaktır..

edit: imla
0
Rain-Man 6.10.2010 04:03:23
quote:
Orijinalden alıntı: cevdetay

arkadasta 5800 var ovi storu acik unutmus telefonuda cebine koymus o sirada da carsida yuruyoruz yanimizdan her gecen yere bakiyor lan bu millet neden yanimizdan gecerken yere bakiyor dedik bir de ne gorelim nokia nin o kadar uygulamasi arkadasin cebinden yere dusuyor lapir lapir lep lep dokulur gibi

0
GeceBekcisi 6.10.2010 03:53:06
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

peki symbian bir çok modelde kullanıldığı için nokia nın her program için her cihazda çalışma garantisi vermemesi ile apple ın belirttiğiniz gibi benzer donanımlara sahip 4 cihazı olduğu ve programların appstore da yayınlanana dek cihazlarda daha kusursuz çalışması için daha fazla kriter koymasının ya da daha doğrusu cihazları için yazılan programlara daha fazla özen göstermesinin nasıl bir zararı var.. yani burada nokia nın yaptığı symbian kullanan çok fazla cihazım var bu yüzden developer lar daha rahat diyerek açık söylemek gerekirse "daha sorumsuz" (kötü anlamda değil zorunlu bir sorumsuzluk denilebilir) davranmasının mı yoksa apple ın az modeli olduğu için çıkarılan programlarda cihazlarının çözünürlükleri gibi temel özelliklerinin aynı ( ya da orantılı) olmasından dolayı daha kusursuzu araması mı yanlış.. o zaman nokia nında 4 modeli olsaydı nokia da muhtemelen çıkacak olan yazılımlar için belirlenecek olan kriterlerde aynı şeyi yapardı ya da tam tersi apple ın da iOS kullanan onlarca farklı donanıma sahip cihazı olsa apple da developerlar için daha geniş kriterler koyardı..


Öncelikle Nokia diyorsunuz ama o garantiyi vermeyen Symbian'ın kendisidir, Nokia değildir çünkü Symbian'ı kullanan/kullanmış tek firma Nokia değildir ve Symbian hala daha Nokia'dan bağımsız bir kurumdur.

Apple sadece söylediğiniz gibi uygulamaların cihazların performansını etkilememesine özen gösterse, bunun zararı olsa olsa uygulamalar konusunda kullanıcının bilinçlenmemesidir (bu konuda bilinçlenmemek benim için zarar değil aksine başım rahat edeceği için faydadır derseniz itiraz edemem, herkesin kişisel tercihleri farklıdır, kimi kolayı sever kimi zoru) fakat pratikte durum böyle değildi, Apple ölçütlerini ticari hırsları için de kullandı ve sonucunda haksızlığını kabul edip ölçütleri konusunda geri adım atmak zorunda kaldığı soruşturmalara maruz kaldı.

Apple'ın hemen hemen tüm cihazlarında asıl sattığı şeyin donanımdan ziyade "UX" denilen kullanıcı deneyimi olduğunu hepimiz gayet iyi bildiğimiz için Apple'ın bu şekilde davranmasını olağan buluyorum ve Apple'ın sattığı cihaz sayısı artsa bile kullanıcı deneyimini sabit tutabilmek adına mutlaka Nokia kadar çeşitlilikten sakınacağını düşünüyorum.

Nokia ise hepimizin bildiği gibi Apple'ın tam tersine kullanıcı deneyiminden ziyade donanımını satan bir firma olduğundan cihaz sayısı düşse bile bunu ölçütlerini katılaştırarak değil cihazlarının dayandığı donanım platformlarını kısıtlayarak yapacaktır. Aslında Nokia bunu şu an Symbian^3 kullanan tüm cihazların aynı çözünürlükte çalışıp aynı CPU+GPU ve aynı RAM miktarı barındırmakla çoktan yapmaya başladı bile, çünkü Nokia artık donanıma ek olarak rakipleri gibi kullanıcı deneyimi üzerinden de para kazanmak istiyor ve bunun için elindeki Symbian işletim sistemini baştan yazmaya başladı, Ovi servislerini kurdu ve her gün geliştiriyor.

Son olarak size inanmadığımdan değil (ki bunun normal olduğunu az önce ifade ettim) doğruluğundan tamamen emin olduğum bilgiyi edinmek istediğimden bunu talep ediyorum, beni yanlış anlamayın: Siz hala Apple'ın ne gibi ölçütlere göre sınama yaptığına dair resmi bir kaynak sunmadınız, ben de Google'da kısa bir aramayla da bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Ayrıca ortamın gerilimini yükseltmeden gayet medeni bir şekilde karşılıklı fikir paylaşımına olanak sağlayacak yorumlar yazdığınız için size içtenlikle teşekkür ederim.
0
Fashionality 6.10.2010 03:30:26
quote:
Orijinalden alıntı: GeceBekcisi
Görüldüğü üzere üzerinde çalıştığı donanım platformu sayısı 3 (iPhone 1, iPhone 3G, iTouch 1 ve iTouch 2 temelde aynı donanımdı; iPhone 3Gs ve iTouch 3 temelde aynı donanımdı, iPhone 4 ile iTouch 4 temelde aynı donanım) değil onlarca olan Symbian, uygulamayı imzalarken uygulamanın bu donanımsal platformların hepsinde çalışıp çalışmayacağını kontrol edemeyeceğini ve uygulamanın işlevselliği ile içeriğine karışmayacağını beyan ediyor. Uygulamanın işlevleri konusundaki ölçütler ise cihazın sesli görüşme, mesajlaşma gibi kritik işlevlerinin engellenmemesi ve uygulamaların uyması gereken bazı temel kurallarla kısıtlı kalıyor.

İçeriğe karışılmadığı için Google Symbian için GVoice uygulaması yapsa Symbian biz bunu imzalamıyoruz demezdi ama Apple dedi ve haklarında soruşturma açılana dek imzalamadı da; işte özgürlük budur.

Her özgürlük bir başkasının özgürlüğünün bittiği yerde başlar, bu durumda da kullanıcının sahip olabileceği uygulama çeşitleri konusundaki özgürlüğü kullanıcının her uygulamayı gönül rahatlığıyla kurabilme özgürlüğünün bittiği yerde başlıyor, çünkü yukarıda ifade ettiğim gibi Symbian uygulamaların tüm cihazlarda sorunsuz çalışabileceğinin garantisini veremiyor.

Peki bu durum beni rahatsız ediyor mu? Doğrudan söyleyebilirim ki hayır, çünkü bilgisayar dünyasından alışığım bilgisayarıma kuracağım herhangi bir uygulamanın sorumluluğunu üstlenmeye ve bu şekilde kendi kendimi uygulamalar konusunda geliştirmeye.

Temelde sürekli ebeveynlerinin kontrolü ve gözetimi altında tehlikelerden korunmuş ve bu yüzden kendini korumayı öğrenememiş birisi ile zorluklarla kendi kendine mücadele ede ede kendini korumayı öğrenmiş bir bireyi kıyaslamaktan pek farkı yok konuştuğumuz konunun, hatta aslına bakarsanız Apple kullanıcıları ile Nokia kullanıcıları da bu profillere epey uyum sağlayabilir bir araştırma yapılsa...


peki symbian bir çok modelde kullanıldığından dolayı nokia nın her program için her cihazda çalışma garantisi vermemesi ile apple ın belirttiğiniz gibi benzer donanımlara sahip 4 cihazı olduğu ve programların appstore da yayınlanana dek cihazlarda daha kusursuz çalışması için daha fazla kriter koymasının nasıl bir benzetmesi ya da karılaştırması yapılabilir ki..

yani burada nokia nın yaptığı symbian kullanan çok fazla cihazım var ve hepsinde programların doğru dürüst çalışması için uğraşamam diyerek developerlara daha rahat davranması mı özgürlük.. nokia nında 4 modeli olsaydı nokia da muhtemelen çıkacak olan yazılımlar için belirlenecek olan kriterlerde daha çok özen gösterirdi ve daha çok kural koyardı ya da tam tersi apple ın da iOS kullanan onlarca farklı donanıma sahip cihazı olsa apple da developerlar için daha geniş kriterler koyardı..

edit: imla
0
cevdetay 6.10.2010 03:21:43
arkadasta 5800 var ovi storu acik unutmus telefonuda cebine koymus o sirada da carsida yuruyoruz yanimizdan her gecen yere bakiyor lan bu millet neden yanimizdan gecerken yere bakiyor dedik bir de ne gorelim nokia nin o kadar uygulamasi arkadasin cebinden yere dusuyor lapir lapir lep lep dokulur gibi
0
GeceBekcisi 6.10.2010 02:58:12
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

peki ama o zaman kendin ile çelişmiş olmuyor musun.. yani eğer yapılan programlar belli sınırlar içerisinde ise (sertifikalamak gibi) nasıl bir özgürlük sunuyor ki..

yani şu yorumunda yazan
Verdiğim ölçütleri okusaydınız şu 3 önemli madde hemen gözünüze çarpardı:

quote:
• Evrensel cihaz destegi – arz edilen uygulamalar mevcut tüm cihazlarda degil yalnızca sınırlı sayıda cihazda sınanacaktır.
• Uygulamanın işlevselligi – sınama ölçütlerine uyuldugu sürece bir uygulamanın işlevselligi hakkında hiçbir yargılamada bulunulmayacaktır
• Yayınlanmış herhangi bir stil rehberine uyumluluk

Görüldüğü üzere üzerinde çalıştığı donanım platformu sayısı 3 (iPhone 1, iPhone 3G, iTouch 1 ve iTouch 2 temelde aynı donanımdı; iPhone 3Gs ve iTouch 3 temelde aynı donanımdı, iPhone 4 ile iTouch 4 temelde aynı donanım) değil onlarca olan Symbian, uygulamayı imzalarken uygulamanın bu donanımsal platformların hepsinde çalışıp çalışmayacağını kontrol edemeyeceğini ve uygulamanın işlevselliği ile içeriğine karışmayacağını beyan ediyor. Uygulamanın işlevleri konusundaki ölçütler ise cihazın sesli görüşme, mesajlaşma gibi kritik işlevlerinin engellenmemesi ve uygulamaların uyması gereken bazı temel kurallarla kısıtlı kalıyor.

İçeriğe karışılmadığı için Google Symbian için GVoice uygulaması yapsa Symbian biz bunu imzalamıyoruz demezdi ama Apple dedi ve haklarında soruşturma açılana dek imzalamadı da; işte özgürlük budur.

Her özgürlük bir başkasının özgürlüğünün bittiği yerde başlar, bu durumda da kullanıcının sahip olabileceği uygulama çeşitleri konusundaki özgürlüğü kullanıcının her uygulamayı gönül rahatlığıyla kurabilme özgürlüğünün bittiği yerde başlıyor, çünkü yukarıda ifade ettiğim gibi Symbian uygulamaların tüm cihazlarda sorunsuz çalışabileceğinin garantisini veremiyor.

Peki bu durum beni rahatsız ediyor mu? Doğrudan söyleyebilirim ki hayır, çünkü bilgisayar dünyasından alışığım bilgisayarıma kuracağım herhangi bir uygulamanın sorumluluğunu üstlenmeye ve bu şekilde kendi kendimi uygulamalar konusunda geliştirmeye.

Temelde sürekli ebeveynlerinin kontrolü ve gözetimi altında tehlikelerden korunmuş ve bu yüzden kendini korumayı öğrenememiş birisi ile zorluklarla kendi kendine mücadele ede ede kendini korumayı öğrenmiş bir bireyi kıyaslamaktan pek farkı yok konuştuğumuz konunun, hatta aslına bakarsanız Apple kullanıcıları ile Nokia kullanıcıları da bu profillere epey uyum sağlayabilir bir araştırma yapılsa...
0
Fashionality 6.10.2010 02:31:03
quote:
Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

peki ama o zaman kendin ile çelişmiş olmuyor musun.. yani eğer yapılan programlar belli sınırlar içerisinde ise (sertifikalamak gibi) nasıl bir özgürlük sunuyor ki..

yani şu yorumunda yazan

quote:
Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

Evet, bir zihniyet beni özgür bırakıyor "her koyun kendi bacağından asılır" diyerek, bir diğeri ise "sen kendin için neyin doğru olduğunu neyin yanlış olduğunu bizden daha iyi bilemezsin" diye kısıtlıyor.


cümlesindeki nokia nın zihniyetine göre her koyun kendi bacağından asılır sözünü söylemenin manası nedir eğer olay nokia nın developerların yaptığı symbian programlarını sertifikalarken uymak zorunda olduğu kuralların daha serbest olduğu ise ve bu serbestlik kullanıcılara zarar veriyorsa (sistemin bazı programlardan sonra daha çok kasılması gibi) ben bunu özgürlük olarak görmüyorum.. bildiğim kadarıyla appstore da yayınlanan programların en önemli özelliği sistemi hiç bir şekilde yavaşlatmaması..
0
GeceBekcisi 6.10.2010 02:09:10
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

ama sertifikasız uygulamaları da yükleyebiliyoruz (hack yapmadan) bildiğim kadarıyla.. jb yapmadığın sürece iPhone için apple ın onay verdiği programlar harici bir şey yükleyemiyorsun..

Yanlış biliyorsunuz, Symbian'da hack yapmanın amacı sertifika kontrolü yapan platform güvenliğini devre dışı bırakıp sertifikasız programların yüklenmesine yol açmaktır.

Kişiselleştirme deyimi ne zamandan beri sadece yüklediğiniz uygulamaları kapsıyor? Gerçi daha düne kadar duvar kağıdı ve uygulamaları klasörlemeyi bile desteklemeyen bir işletim sisteminden bahsederken (tüm diğer işletim sistemlerinin yıllardır yapabildiği ama iOS'ta 2. sürüme kadar ona bile destek olmayan) "kafanıza göre uygulama yükleyebilmek" doğal olarak kişiselleştirmenin tek anlamı olur. Ee, atalarımız ne demiş: Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler... Siz de haklısınız, ne diyeyim...

Neyse, kişiselleştirme demişken, hani tema desteği, hani özgürce her uyarı eylemi için zil sesi değiştirme desteği, hani font değiştirme desteği?

quote:
Ovi ileride gelişecektir, gelişmelidir de. AppStore sayesinde Nokia daha önce hiç üstünde uğraşmadığı bu platformu genele yaymaya, ulaştırmaya çalışıyor. Ancak şu an kalkıp Ovi ile AppStore'u karşılaştırmak abestir.

Şu başlığı başından sonuna dek okuyun bakalım, karşılaştırma nerede başlıyor? Haber metninde. O zaman sıkıntını yönetime bildir arkadaş, gelip bize çatma!
0
Fashionality 6.10.2010 01:46:40
quote:
Orijinalden alıntı: GeceBekcisi
İyi güzel de benzerini Symbian da uygulamaları imzalamak için yapıyor, dokümanın çevirisini yapan ben olmasam bilmicem ama gel gör ki ilk elden bilgiye sahibim. Buyrun test edilen ölçütler: http://developer.symbian.org/wiki/index.php/File:Test_Criteria.4.0.14.Turkish.pdf

Apple'ın hangi ölçütlere istinaden uygulamaları sınadığına dair resmi bir kaynak var mı elinizde? Karşılaştırmak isterim doğrusu...


ama sertifikasız uygulamaları da yükleyebiliyoruz (hack yapmadan) bildiğim kadarıyla.. jb yapmadığın sürece iPhone için apple ın onay verdiği programlar harici bir şey yükleyemiyorsun..

edit: imla
0
GeceBekcisi 6.10.2010 01:39:46
quote:
Orijinalden alıntı: Fashionality

adamlar cihazı kasmayacak, cihazın sistemini bozmayacak ve cihazın ileride çalışma performansını etkilemeyecek şekilde programları denetliyor sonrasında da güvenilir olanlarını appstore a koyuyor ve sen de gönül rahatlığıyla yüklüyorsun.. yani bu şekilde symbian da olduğu gibi bilinmeyen programlardan dolayı sisteme virüs bulaşması ya da yüklenilen programın sistemin akışını olmusuz etkilemesi gibi bir şey olmuyor.. bu bence apple ın kullanıcılara sunduğu bir hizmettir yani bi olumsuzluk değil.. eğer nokia nın yaptığı özgürlükse ben cihazıma güvenilir programlar yükleyerek apple ın tutsağı olmak istiyorum..

İyi güzel de benzerini Symbian da uygulamaları imzalamak için yapıyor, dokümanın çevirisini yapan ben olmasam bilmicem ama gel gör ki ilk elden bilgiye sahibim. Buyrun test edilen ölçütler: http://developer.symbian.org/wiki/index.php/File:Test_Criteria.4.0.14.Turkish.pdf

Apple'ın hangi ölçütlere istinaden uygulamaları sınadığına dair resmi bir kaynak var mı elinizde? Karşılaştırmak isterim doğrusu...
0
Fashionality 6.10.2010 01:32:07
quote:
Orijinalden alıntı: GeceBekcisi
Evet, bir zihniyet beni özgür bırakıyor "her koyun kendi bacağından asılır" diyerek, bir diğeri ise "sen kendin için neyin doğru olduğunu neyin yanlış olduğunu bizden daha iyi bilemezsin" diye kısıtlıyor.

İlk zihniyet ne yaptığını bilen, ikincisi ise ne yaptığını bilmeyen kişi için ideal ve ben kendimi ilk gruba sokuyorum, sizse görüldüğü üzere ikinci grupta yer almaktan rahatsız olmuyorsunuz.

Böylece kendinizi korumak için başkalarına muhtaç olduğunuzu ve dolayısı ile acizliğinizi itiraf ediyorsunuz.

Teşekkür ederim, ben almayayım, kalsın.


adamlar cihazı kasmayacak, cihazın sistemini bozmayacak ve cihazın ileride çalışma performansını etkilemeyecek şekilde programları denetliyor sonrasında da güvenilir olanlarını appstore a koyuyor ve sen de gönül rahatlığıyla yüklüyorsun.. yani bu şekilde symbian da olduğu gibi bilinmeyen programlardan dolayı sisteme virüs bulaşması ya da yüklenilen programın sistemin akışını olmusuz etkilemesi gibi bir şey olmuyor.. bu bence apple ın kullanıcılara sunduğu bir hizmettir yani bi olumsuzluk değil.. eğer nokia nın yaptığı özgürlükse ben cihazıma güvenilir programlar yükleyerek apple ın tutsağı olmak istiyorum..
0
GeceBekcisi 6.10.2010 01:12:02
quote:
Orijinalden alıntı: Erasmus78

Apple ile Nokia veya Apple ile Microsoft arasındaki zihniyet farkı burada.
Yukarıda sen Nokia ve Microsoft'u savunmaya alıp salak sambalak (ne demekse) uygulama yükleyen kullanıcıyı suçlarken, Apple o salak sambalak uygulamayı cihazlarına yüklettirmiyor. Yüklenmemesi gereken uygulamayı yüklettiriğ kaçınılmaz hatalar karşısında kullanıcısı fellik fellik forumlarda dolaştırtmıyor. Farkı görebiliyor musun? Nokia ve Microsoft'da senin kafadan. Bilmeyen (ki bunlar senin zihniyete göre salak sambalak işler yapan kişiler) kullanmasın diyorlar yani.

Evet, bir zihniyet beni özgür bırakıyor "her koyun kendi bacağından asılır" diyerek, bir diğeri ise "sen kendin için neyin doğru olduğunu neyin yanlış olduğunu bizden daha iyi bilemezsin" diye kısıtlıyor.

İlk zihniyet ne yaptığını bilen, ikincisi ise ne yaptığını bilmeyen kişi için ideal ve ben kendimi ilk gruba sokuyorum, sizse görüldüğü üzere ikinci grupta yer almaktan rahatsız olmuyorsunuz.

Böylece kendinizi korumak için başkalarına muhtaç olduğunuzu ve dolayısı ile acizliğinizi itiraf ediyorsunuz.

Teşekkür ederim, ben almayayım, kalsın.

quote:
Neymiş? Symbian'ın suçu yokmış. Suç; gerekli donanımı koymayan Nokia'nın mış? Ciddi misin? Suçlu kullanıcılar olmasın? Bir daha düşün.

Yukarıda bu konularda pek birşey anlamadığınızı itiraf ettiğiniz için olası tüm senaryoları işleyerek biraz daha açık yazıyorum:

- O işletim sistemi için gerekenden düşük konfigürasyonlu bir makineye yüklenen işletim sistemi aksıyorsa, yetersizlikten donanımın üreticisi suçludur. Buna rağmen kullanıcı işletim sistemini suçluyorsa, kullanıcı cahildir.

- O işletim sistemi için gereken düzeyde konfigürasyona sahip bir makineye yüklenen işletim sistemi aksıyorsa, işletim sisteminin üreticisi suçludur. Buna rağmen kullanıcı donanımı suçluyorsa, kullanıcı cahildir.

- Kendi başına düzgün çalışan ve yeterli donanım üzerindeki bir işletim sistemi 3. şahıslara ait uygulamalar sonucu aksıyorsa, uyumsuzluktan uygulamaların üreticisi suçludur (uygulama ya hedef donanıma uyumsuz bir uygulamadır ya da işletim sistemine sakıncalı bir uygulamadır). Buna rağmen kullanıcı işletim sistemini suçluyorsa, kullanıcı cahildir.

Bu bu kadar basit. İnanmıyorsanız herhangi bir bilgisayar teknik servisindeki konusunda donanımlı bir yetkili ile görüşün, yazdıklarımı teyit edecektir.
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj