İLANDIR

HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (11) YORUM YAZ

tarafından 17 Şubat 2017, Cuma 00:52 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Şok haber: Samsung’un veliahtına tutuklama kararı
Günlük Haber Ekrem71
11 2169
Samsung holdinginin tüm yönetimini eline almaya hazırlanırken, şok bir rüşvet soruşturması ile sarsılan veliaht Lee Jae-yong, adım adım tutuklanmaya doğru gidiyor.

Geçen yıldan bu yana Güney Kore’de devam eden rüşvet ve nüfuzu kötüye kullanma davası, çok önemli isimlerin dahil olması ile teknoloji gündemine bomba gibi düştü. Samsung’un veliahtı Lee Jae-yong, savcıların ısrarlı soruşturması sonrasında tutuklanma riski ile karşı karşıya.

 

Güney Kore yerel mahkemesi olayın çok yönlü soruşturulması için özel savcılar görevlendirdi. Savcıların ilk tutuklama talebinde mahkeme yeterli delil olmadığı için kabul etmemişti ancak şimdi önemli delillerin bulunduğu belirtiliyor.

 

Olayın tarihi

 

Samsung’un ve Güney Kore’nin en büyük rüşvet soruşturması olarak tarihe geçen olayın aslı geçen yıla dayanıyor. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin; ülkedeki büyük şirketlere, yakın dostu olan Choi soon-Sil’in yönettiği vakıflara yardım yapması için baskı uyguladığı ve yardım yapan şirketlere bunun karşılığında siyasi imtiyazlar tanıdığı iddialarıyla soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında Samsung’un da bir konuda şüpheli olabileceği değerlendirilmişti.

 

Holding, geçtiğimiz yıl Samsung C&T ve Cheil Industries adındaki iki iştirakini birleştirme hamlesi yapmıştı. Böylece bir süredir tedavi gören kurucu ve yönetim kurulu başkanı Lee Kun-hee’nin tüm yönetim yetkileri oğlu Lee Jae-yong’a geçmişti.

 

Ayrıca Bkz.Samsung Galaxy Xcover 4 geliyor

İştiraklerin birleşmesi için Samsung C&T‘nin büyük hissedarı Ulusal Emeklilik Kurumu’nun onayı alınmış ve böylece toplantıda üçte iki kabul oyu elde edilerek birleşme sağlanmıştı. Ne var ki Seul savcılığı bu süreci adil bulmadığı için soruşturma başlatmıştı. Temmuz 2015 tarihinde Samsung’un Seul’deki genel merkezi polis baskınına uğradı ve süreç ile ilgili tüm materyallere el konuldu.

 

Suçlama dosyasında Samsung’un iki sivil toplum kuruluşuna on milyonlarca dolar bağış yaptığı ve sonucunda da bu kuruluşların iki iştirakin birleşmesi konusunda yoğun bir şekilde lobi yaptığı ifade ediliyor. Yani suçlamanın odağında rüşvet var.

 

Büyük İtiraf

 

Yaklaşık 22 saat süren savcılık sorgusunda daha önce meclis soruşturmasında verdiği ifadeleri değiştiren Lee, başkan Hye’nin; arkadaşı Choi ve kızının hesabına para yatırmaları için kendilerini zorladığını ifade etti

 

Samsung’un Choi’ye ait olan vakıflara 17 milyon dolar, Choi ve kızının şirketlerine 6 milyon dolar ve Choi’nin yeğenine 1.5 milyon dolar civarında yardımda bulunduğu iddia ediliyor. Aynı soruşturmada LG ve Hyundai yöneticilerinin de sorgulandığı ifade ediliyor.

 

Başkana Kadar Uzadı

 

Diğer taraftan ülkedeki çok ünlü bir şaman tarikat liderinin kızı Choi’nin devlet başkanı Park Geun-hye’nin adeta tek sırdaşı olduğu ve ülke yönetiminde söz sahibi olduğu biliniyor. Bu bakımdan soruşturma kapsamında başkanın yetkilerinin kısıtlanabileceği hatta işin azletmeye kadar gidebileceği belirtiliyor.

 

İkinci Tutuklama Talebi

 

Soruşturmada ifadesine başvurulan bir Samsung Electronics yöneticisi, Choi’nin kızına çok pahalı safkan bir yarış atı hediye edildiğine dair ifade verdi. Savcıların hediye atın rüşvet olduğuna dair ciddi bulgular elde etmiş durumda. Samsung ise hediye atın bir bağış olarak değerlendirildiğini savunuyor.

 

Yeni gelişmeler üzerine savcılar Lee’yi yaklaşık 15 saat boyunca tekrar sorguladı. Bu sorgu sonrasında Lee’nin konusu suç teşkil eden eylemlerden fayda sağladığı ve deniz aşırı ülkelerdeki malvarlığını da sakladığına dair deliller elde edildi.

 

Ayrıca Bkz.Qualcomm’dan orta seviyeye yeni 600 serisi yonga setleri

Çok daha güçlü bir dosyayla yeniden mahkemeye başvuran savcılar bu kez tutuklama kararı aldırmayı başardı. Bugün gün içerisinde tutuklama kararının uygulanması bekleniyor.

 

Bazı hukukçular tutuklama kararını alışılmışın çok dışında buluyor. Lee’nin zaten yurtdışı çıkış yasağı bulunuyordu. Bu bakımdan tutuklama kararına gerek yoktu ancak soruşturmanın büyüklüğü nedeniyle hakimin böyle bir karar aldığı konuşuluyor.

 

Rüşvet davasının herhangi bir olağanüstü değişiklik olmazsa 18 ay civarında süreceği tahmin ediliyor. Bu süre içerisinde Lee de tutuklu olarak yargılanacak. Lee’den sonra özellikle kız kardeşler arasında bir yönetim kavgasının bağlayabileceğinden endişe ediliyor.

 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 0 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 2169 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
herocem 17.2.2017 06:09:18
Forumdaki arkadaslar sagolsun bugun de buyuk resmi gorduk. +13
eulogy 17.2.2017 01:13:37
Ekrem71
Ne zaman ıslatıyoruz bu haberi ;)
+8
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
burakk, 17.2.2017 09:09:06
Bu işin içinde bir iş var.
0
wolf silver 17.2.2017 08:13:36
İhale gene Amerikaya kaldı ?? dünyada ne oluyorsa amerika yapıyor. Amerika yönetiyor, amerika kargaşa çıkarıyor, amerika fitne fesat çıkarıyor. Bir kerede niye suçu kendinizde bulamıyorsunuz ? Niye aranızı bozuyor. Bence iyiki amerika diye bir yer bulundu.

Bizim üniversite hocası sınıfta bir soru sormuştu. "Amerika olmasaydı dünyada ne olurdu? Diye"
+1
smart1978 17.2.2017 07:55:56
Turkiye ayaginda da rusvet vs neden olmasin ?
+1
herocem 17.2.2017 06:09:18
Forumdaki arkadaslar sagolsun bugun de buyuk resmi gorduk.
+13
GkhnAkyolTr 17.2.2017 05:18:44
büyük sirketler büyük davalar tabi kardeşim nedense bu aralar samsungun basına gelmeyen kalmadı acaba bi amerikan lobisimi dönüyor arkadaslar siz ne dersiniz
+2
GkhnAkyolTr 17.2.2017 05:18:44
büyük sirketler büyük davalar tabi kardeşim nedense bu aralar samsungun basına gelmeyen kalmadı acaba bi amerikan lobisimi dönüyor arkadaslar siz ne dersiniz
0
Xeblion 17.2.2017 02:51:43
Apple lobisi Amerikanın oyunu
+1
patren 17.2.2017 02:47:20
Bu adam gelecegin cumhurbaskani olur
0
silversmith 17.2.2017 01:40:28
Özet: Not yedi, domino taşı etkisi oluşturdu! :)
0
osdorp 17.2.2017 01:36:49
Ekrem ıslattı zaten
0
eulogy 17.2.2017 01:13:37
Ekrem71
Ne zaman ıslatıyoruz bu haberi ;)
+8
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj