İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (40) YORUM YAZ

tarafından 20 Haziran 2017, Salı 00:30 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

ABD Enerji Bakanı: İklim değişikliğinin nedeni CO2 salınımı değil
Günlük Haber Hasan Aygünoğlu
40 3335
Bugün CNBC'ye bir röportaj veren ABD enerji bakanı Rick Perry, beşeri kaynaklı CO2 salınımının iklim değişikliğinin ana sebeplerinden birisi olduğuna inanmadığını belirtti.
ABD başkanı Donald Trump'ın bu ayın başlarında Paris İklim Anlaşması'ndan çekileceklerine dair yaptığı açıklamalar özellikle de ABD medyasında uzun bir süredir gündemin ana maddelerinden birisi haline geldi. Trump yönetimi hem teknoloji devlerinden hem de birçok dünya liderinden çeşitli eleştiriler alırken konuyla ilgili CNBC'ye konuşan enerji bakanı Rick Perry de ilginç açıklamalarda bulundu. Perry, iklim değişikliğinin asıl sebebinin beşeri faaliyetlerden kaynaklanan karbondioksit salınımı olmadığını belirtti.

CNBC'nin "İklim değişikliğinin en önemli nedeninin karbondioksit salınımı olduğuna inanıyor musunuz?" şeklinde yönelttiği soruyu,"Hayır, inanmıyorum. İklim değişikliğini asıl sebebi muhtemelen okyanus suları ve yaşadığımız çevre." sözlerini kullanarak cevapladı. Konuşmanın sonraki kısımlarında biraz daha farklı cevaplar veren Perry,"Aslında bu bir tartışma konusu olmamalı. İklim değişiyor mu? İnsanlar bunda etkilimi? Evet etkiliyiz. Ancak asıl soru; ne kadar etkilediğimiz ve bunu hangi politika değişikliklikleriyle önleyebileceğimiz olmalı." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rick Perry'nin bu sözlerinin bir benzerini henüz başkan olmadan önce Washington Post'a konuşan Donald Trump'da kullanmıştı. Trump, 22 Mart 2016 tarihli röportajda, "İklimde bir değişiklik olduğunu düşünüyorum. Ancak buna beşeri kaynaklı aktivitelerin neden olduğuna çok da inandığım söylenemez." sözlerine yer verirken,"Şöyle bir geçmişe baktığınızda 1920'lerde de küresel bir soğuma olduğunu görebilirsiniz. Şimdilerdeyse küresel ısınmadan bahsediliyor." şeklinde konuşmuştu.

Ayrıca Bkz.Güney Kore nükleer enerjiden vazgeçiyor: Tüm planlar iptal olacak

NASA: Bilim insanlarının %97'si tersini söylüyor


Her ne kadar hem Trump hem de Trump'ın bakanları aksini iddia ediyor olsa da bilim insanlarının çok büyük bir çoğunluğu günümüzdeki iklim değişikliğinin en büyük sebebinin beşeri faaliyetler olduğunu düşünüyor. Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) gibi ABD'nin en önemli kurumlarından bilim insanlarının %97'si NASA'nın ifadelerine göre bu konuda hemfikir olmuş durumda.
  
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 3335 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
Mr. Jingles 20.6.2017 00:41:15
Muhtemelen nedir? Bir şey söylüyor altında dayanağı yok. Bu ABD git gide bize benzemeye başladı.
...
Yorumun devamı ▼
+13
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Taylor Lautnerr 4.7.2017 22:04:49
0
DH Misafiri 4.7.2017 18:55:09
osuruktan kaynakliyor demek istiyor.
0
demirparcasi 21.6.2017 11:46:49
"Bir noktaya daha değinicem.

Big bang teorisi çok güçlü kanıtlara sahiptir. Evrenin genişlemesi, evrendeki hidrojen helyum oranı, kozmik mikrodalga arkaplan ışıması gibi.Bu yüzden bilim adamlarının büyük kısmı big bang kabul eder.

İzafiyet teorisi ise güçlü iddialara sahip değildir, kanıtlanmıştır. Deneysel çalışma ile kanıtlanmıştır.
Küresel ısınmaya yol açan fosil yakıtlar ise big bang teorisine daha yakındır. Yani kanıtlanmak değil, oldukça güçlü kanıtları vardır."

bilimsel kavramları veya teorileri karıştırıyorsunuz. Fosil yakıtların yanmasının küresel ısınmaya yol açtığı bing bang gibi bir teori değil yerçekimi gibi kanıtlanmış bir fiziksel gerçektir.

Kısaca fosil yakıtlar yandığında CO2 gazı ortaya çıkar, CO2 atmosferde sera etkisi yapar ve yüzeyin ısınmasına yol açar. BU iki bilimsel gerçek de labaratoruvar ortamında kanıtlanmıştır. Dediğim gibi daha 19. yy'da.
Basit bir mantıkla fosil yakıtlar yaktıkça, atmosferdeki CO2 miktarının artacağı ve Dünya'nın ısınacağı daha 20.yy başında ispatlanmış bir gerçektir. Bing bang gibi bir fenomenin en iyi açıklayan teori değil yer çekimi gibi yaşanarak görünebilen ölçülen bir gerçektir.

Bilim insanları fosil yakıtların yakılmasının küresel ısınmaya sebep olup olmadığını tartışmazlar. Bu açık bir gerçektir.

Tartışılan şeyler farklıdır.
Bu fosil yakıtların yanması atomosferdeki CO2 seviyesi belirgin şekilde değiştirir mi? Yanıtı evet değişiştirir ama bu bilgi 1950-60larda netleşti
CO2 ve diğer sera gazları artışı Dünya'nın ne kadar ısınmasına sebep olur? Sera gazlarının çok etkili ısınmaya sebep oldukları kanıtlanmıştır. Rakkamı tartışmalıdır. Geçmişte etkinin az olacağı varsayılmıştır ama araştırmalar artıkça bilim insanları ısınma etkisin ön gördüklerinden daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Araştırmalar devam etmektedir
Bu ısınma sonucunda ikilimler nasıl değişir? Bunu kesin şekilde ön görmek imkasız ama iklim modelleri çok gelişti ve gelişmeye devam ediyor.

Kısaca bilim insanlarının iklim değişikliğinde uğraştıkları şeyler farklı daha 20.yy başında kanıtlanmış fosil yakıtların yanmasının küresel ısınmaya yol açıp açmadığı değildir.
0
demirparcasi 21.6.2017 08:51:48
Ben volkanların, manyetik alanların vb. doğa olayların iklimi değiştirmeyeceğini iddia etmedim. O cümlede bahsettiğim günümüzde yaşadığımız iklim değişikliği. Günümüzde yaşadığımız iklim değişikliğine bu doğa olaylarının herhangi bir etkisi olduğu istatistiksel olarak ispatlanamadı. Bu konuda çok çalışma yapıldı.
Dediğim gibi insan etkisini ve sera gazı salınımlarını hariç tutsan sadece insan bağımsız doğal gelişmeler olsa Dünya şu anda yavaş yavaş bir buzul çağına giriyor olmalıydı ama milyonlarca yıldır görünmeyen bir hızla Dünya ısınıyor. Sebebi de insanların yaptıkları.
Şimdi insanların yaptıkları yüzünden insanlık büyük bir felakate doğru giderken son yüzyıldaki iklim değişikliğine berligin bir etkisi olmayan doğa olaylarını bazı yalancı ABD'li politikacılar insan kaynaklı iklim değişikliğini inkar ederken tartışmanın etikliği sorgulanmalı.
Bu şuna benziyor.
Adamın bir tanesi sigara içiyor, fast food yiyip sağlıksız besleniyor, spor falan yapmıyor bütün gün TV karşısında oturuyor ve sonuçta ciddi kalp hastası. Birileri hemen müdahale edelim ve adamın yaşam tarzını değiştirelim derken, çıkarcı ve yalancı biri boş verin o doğaldır. Emin değiliz, bir şey yapmaya gerek yok diyor.
Bu durumda hastayı kaybetmek üzereyken doktorun birinin hastalığın sebebi o adamın yaşam tarzı olduğu açıkken hadi hastanın genetiksel kökeninin, çocukken grip olmasının hastalığa etkisini tartışalım demek ne kadar etiktir? Önce amaç bariz ana sebebi çözmeye odaklanmak olmamalı?

Tekrar söyleyeyim. Bu doğa olayları incelendi ve sonuçta ısınmaya değil aslında çok hafif soğumaya yol açtıkları bulundu ama dünya ısınıyor.
0
Mete Can Karahasan 20.6.2017 22:31:25
İnorganik ekonomiyle bu kadar oluyor diyecek halleri yok herhalde.
0
tufanumur12 20.6.2017 21:24:59
Trump Darwin gibi kendi kendine teoriler üretmeye başladı. Herhalde amerikan başkanı olunca böyle bir hakları oluyor ellerinde
0
eulogy 20.6.2017 18:58:04
quote:
Orijinalden alıntı: demirparcasi
1- küresel ısınmanın insan kaynaklı olmasının temel sebebi insanın fosil yakıtları yakmasıdır. Bu ikisi genel dilde eş anlamlı kullanılır. Zaten insanoğlu güneş patlamalarını, dünyanın manyetik alanını etkileyemiyor.
2- Diğer teori diye bir şey yok. Bu konuya özel olarak ilgilenen biriyim. Dünyanın yüzey sıcaklığının artmasının ana sebebi atmosferdeki sera gazlarının artması olduğu ve atmosferdeki sera gazlarının artmasının da temel sebebinin insan aktiviteleri olduğu çok defa kanıtlanmıştır.
3- Güneş patlamaları, dünyanın manyetik alanı, volkanlar gibi insandan bağımsız etkenlerin atmosfer ve ısınmaya etkisi çok çalışılmış ve bu unsurların önemli bir etkisi olduğu ispatlanamamıştır. Hatta eğer insan etkisi olmasaydı dünya yavaş yavaş buzul çağına giriyor olmalıydı. Ama yüzbinlerce yıldaki en sıcak seviyedeyiz ve sıcaklık milyonlarca yıldır görülmemiş bir hızla artmaya devam ediyor.
4- Paylaştığın kitap, makaleler ve yazarı bu konuda bilimsel bir mutabakat olmadığını değil, tam terisne bilimsel bir mutabakat (insan ve fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliği) olmasına rağmen politikacılar, belli çıkar grupların etkisiyle toplumda mutabakat olmadığını anlatıyor.
Ortada o kadar açık kanıtlar var ki bugünün inkarcıların artık iklim değşikliği yok değil diyemiyor, düphe yaratmak için bir mutabakat olmadığı yalanını uyduruyorlar. Ama mutabakt var. Dünya'daki çağdaş ülkelerdeki bütün önemli bilim kuruluşları insan ve fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliğinin varlığını kabul ediyor. Etmeyen yok! Bilim camiasında karşıt görüşlü sadece bir kaç bilim insanı var. Ki onların niyetleri çıkarları şüpheli? En önemlisi bilmde önemli olan kişiler değil yazdıkları makaleler ve yaptıkları araştırmalardır. İnsan ve fosil kaynaklı olduğunu iddia edenler onbinlerce makale yazarken, ve makale yazma sayısı yıllar geçtikçe artarken, o inanmayanlar son yıllarda bir tane bile bilimsel makale yazmıyorlar. Yazmalarını çok isitiyorum ki karşıt cevap yazalım. Ama yazmıyorlar.
Bu arada Bilimsel dergilerde yayınlanan makalelerin, gazete ve we siteleri gibi yerlerden farklı bir şekilde belli bilimsel denetimlerden ve doğrulama süreçlerinden geçtiklerini, yanlış ve hatalı makalelerin yayınlanmadığını belirteyim.
5- Tabii ki iklimler sürekli değişir. İklimlerin değişmesi değil değişmemesi tuhaftır. Ama insan olmadan buzul çağına girmesi gerek bir iklim milyonlarca yıldır görülmemiş sıcaklık seviyesine gidiyorsa ve bu sıcaklık artış hızı daha önce görülen doğal artışların yüz defa daha hızlısıysa. Ve bu tip sıcaklık artışlarının sonucuda Dünya'da büyük felaketler ve yok oluşlar olduşsa, bu artışa sebep olan insanların durup düşünüp ne yaptıklarına bakması lazım. Yoksa kendi eliriyle kendi yok oluşlarına sebep olurlar.
6- Tek akedemisyen olduğumu düşünmüyorum. Ama paylaşmadan önce keşke makalelere bir göz atsaydın.
7-Küresel ısınmanın en güçlü argümanın sıcaklığın hızla artması değildir. EN büyük kanıt CO2, metan ve NO2 gibi gazların sera etkisi yaptığı ki labaratuvarda ortamında daha 19yy. da kanıtladı. Diğeri ise bu gazların atmosferdeki miktarlarının artığı ki bu konuda Keeling'in çalışması çok önemlidir. 3. olarak atmosferdeki karbonların izotop analizinden atmosferdeki artan karbonun fosil kaynaklığı olduğu ortaya çıktı. 4. o fosil karbonun atmosfere ulaşmasının tek yolu insan aktiviteleridir. Kömür, petrol yakmak gibi.
Korelasyonel veya regresyonel çalışmaları hangi aktivelerin ne kadar ısınma etkisini yarattığını ölçmek için. Yoksa insanın atmosferi ve sonuçta iklimi değiştireceği daha 20yy.ın başında ispatlanmıştı.
8- Bilimdışı değil ama manyetik alan değişimlerin gibi konuların bilimsel olarak etki yaptığını gösteren hiçbir çalışma yok. Ama sera gazlarının büyük etki yaptığı ile ilgili onbinlerce çalışma var. İklim değişikliği tartışılırken asıl ana sebep olan insan ve fosil yakıtları göz ardı edip, daha neredeyse hiç etkisi kanıtlanmamış sadece bir iddia aşamasındaki manyetik alan değişimini tartışmak ne kadar etiktir?
9- Kişisel fikrinden ziyade bu yazıları okuyan insanların doğru bilgi almasını önemsiyorum. İnsanoğlu yaptığı aktivitelerle, bu aktivilerein en önemlisi fosil yakıtları (kömür, petrol, doğalgaz) kullanarak iklim değişikliğine yol açıyor. Bu konu bilimsel olarak kanıtlanmış ve bilim insanlarınca mutabık kalınmış bir konudur.
Bugün tartışına iklim değşikliğinin ne kadar felakesel bir hal alacağı, nasıl önlemler alınması gerekti ve ortada bu kadar açık kanıtlar, ve küresel çapta seferberlik gerektirecek aciliyetteki bir durum varken neden ve nasıl bazı insanların ısrarla gerçeği inkar etmeleridir.


Hocam başka bir şey yazmayacağım ben.
Sen daha volkanların, dünyanın manyetik alanının iklimi değiştirmediğini savunan birisin.
Sana orada permiyen dönem sonrası iklim değişikliğinden bahsettik. Volkanların, yeraltındaki karbonun yanmasının, daha nasıl bir kanıtı olabilir ki? Daha sana söyleyecek tek kelime bulamıyorum.

Manyetik alan değişikliği tartışmak etiktir diye soru sormuşsun. Daha iki hafta önce bunların bahane olduğunu ayrı 3 entry'de belirttim. Trump'ın bunu kılıf olarak kullandığını belirttim. Diğer etmenlerinde etkisi olmakla birlikte bu paris sözleşmesini imzalamamak için bir bahane ve yeterli sebep olmadığını belirttim.
Ama dünyanın manyetik alanının, volkanların, kıta hareketlerinin iklimi değiştirmeyeceğini, bunların safsata olduğunu olduğunu söylemek bambaşka.
Asıl etik olmayan bu bence.
Al sana permiyen yokoluş dışında bir örnek daha vereyim. Hindistan kıtası asyaya çarpması sonucu alp himalayaların himalaya kolu oluştu ve bu yüzden bugün himalayaların kuzeyi kurak iklim ve tüm güney asya muson tarzı yağışlı iklimlere sahip.

Bu mu iklimi değiştirmemiş? Bu mu bilimsel değil?
Ayrıca madem bazı kavramları birbiri yerine kullanıyon. Bunu da açıklasaydın.

Bir noktaya daha değinicem.
Big bang teorisi çok güçlü kanıtlara sahiptir. Evrenin genişlemesi, evrendeki hidrojen helyum oranı, kozmik mikrodalga arkaplan ışıması gibi.Bu yüzden bilim adamlarının büyük kısmı big bang kabul eder.
İzafiyet teorisi ise güçlü iddialara sahip değildir, kanıtlanmıştır. Deneysel çalışma ile kanıtlanmıştır.

Küresel ısınmaya yol açan fosil yakıtlar ise big bang teorisine daha yakındır. Yani kanıtlanmak değil, oldukça güçlü kanıtları vardır.
0
demirparcasi 20.6.2017 17:55:11
1- küresel ısınmanın insan kaynaklı olmasının temel sebebi insanın fosil yakıtları yakmasıdır. Bu ikisi genel dilde eş anlamlı kullanılır. Zaten insanoğlu güneş patlamalarını, dünyanın manyetik alanını etkileyemiyor.
2- Diğer teori diye bir şey yok. Bu konuya özel olarak ilgilenen biriyim. Dünyanın yüzey sıcaklığının artmasının ana sebebi atmosferdeki sera gazlarının artması olduğu ve atmosferdeki sera gazlarının artmasının da temel sebebinin insan aktiviteleri olduğu çok defa kanıtlanmıştır.
3- Güneş patlamaları, dünyanın manyetik alanı, volkanlar gibi insandan bağımsız etkenlerin atmosfer ve ısınmaya etkisi çok çalışılmış ve bu unsurların önemli bir etkisi olduğu ispatlanamamıştır. Hatta eğer insan etkisi olmasaydı dünya yavaş yavaş buzul çağına giriyor olmalıydı. Ama yüzbinlerce yıldaki en sıcak seviyedeyiz ve sıcaklık milyonlarca yıldır görülmemiş bir hızla artmaya devam ediyor.
4- Paylaştığın kitap, makaleler ve yazarı bu konuda bilimsel bir mutabakat olmadığını değil, tam terisne bilimsel bir mutabakat (insan ve fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliği) olmasına rağmen politikacılar, belli çıkar grupların etkisiyle toplumda mutabakat olmadığını anlatıyor.
Ortada o kadar açık kanıtlar var ki bugünün inkarcıların artık iklim değşikliği yok değil diyemiyor, düphe yaratmak için bir mutabakat olmadığı yalanını uyduruyorlar. Ama mutabakt var. Dünya'daki çağdaş ülkelerdeki bütün önemli bilim kuruluşları insan ve fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliğinin varlığını kabul ediyor. Etmeyen yok! Bilim camiasında karşıt görüşlü sadece bir kaç bilim insanı var. Ki onların niyetleri çıkarları şüpheli? En önemlisi bilmde önemli olan kişiler değil yazdıkları makaleler ve yaptıkları araştırmalardır. İnsan ve fosil kaynaklı olduğunu iddia edenler onbinlerce makale yazarken, ve makale yazma sayısı yıllar geçtikçe artarken, o inanmayanlar son yıllarda bir tane bile bilimsel makale yazmıyorlar. Yazmalarını çok isitiyorum ki karşıt cevap yazalım. Ama yazmıyorlar.
Bu arada Bilimsel dergilerde yayınlanan makalelerin, gazete ve we siteleri gibi yerlerden farklı bir şekilde belli bilimsel denetimlerden ve doğrulama süreçlerinden geçtiklerini, yanlış ve hatalı makalelerin yayınlanmadığını belirteyim.
5- Tabii ki iklimler sürekli değişir. İklimlerin değişmesi değil değişmemesi tuhaftır. Ama insan olmadan buzul çağına girmesi gerek bir iklim milyonlarca yıldır görülmemiş sıcaklık seviyesine gidiyorsa ve bu sıcaklık artış hızı daha önce görülen doğal artışların yüz defa daha hızlısıysa. Ve bu tip sıcaklık artışlarının sonucuda Dünya'da büyük felaketler ve yok oluşlar olduşsa, bu artışa sebep olan insanların durup düşünüp ne yaptıklarına bakması lazım. Yoksa kendi eliriyle kendi yok oluşlarına sebep olurlar.
6- Tek akedemisyen olduğumu düşünmüyorum. Ama paylaşmadan önce keşke makalelere bir göz atsaydın.
7-Küresel ısınmanın en güçlü argümanın sıcaklığın hızla artması değildir. EN büyük kanıt CO2, metan ve NO2 gibi gazların sera etkisi yaptığı ki labaratuvarda ortamında daha 19yy. da kanıtladı. Diğeri ise bu gazların atmosferdeki miktarlarının artığı ki bu konuda Keeling'in çalışması çok önemlidir. 3. olarak atmosferdeki karbonların izotop analizinden atmosferdeki artan karbonun fosil kaynaklığı olduğu ortaya çıktı. 4. o fosil karbonun atmosfere ulaşmasının tek yolu insan aktiviteleridir. Kömür, petrol yakmak gibi.
Korelasyonel veya regresyonel çalışmaları hangi aktivelerin ne kadar ısınma etkisini yarattığını ölçmek için. Yoksa insanın atmosferi ve sonuçta iklimi değiştireceği daha 20yy.ın başında ispatlanmıştı.
8- Bilimdışı değil ama manyetik alan değişimlerin gibi konuların bilimsel olarak etki yaptığını gösteren hiçbir çalışma yok. Ama sera gazlarının büyük etki yaptığı ile ilgili onbinlerce çalışma var. İklim değişikliği tartışılırken asıl ana sebep olan insan ve fosil yakıtları göz ardı edip, daha neredeyse hiç etkisi kanıtlanmamış sadece bir iddia aşamasındaki manyetik alan değişimini tartışmak ne kadar etiktir?
9- Kişisel fikrinden ziyade bu yazıları okuyan insanların doğru bilgi almasını önemsiyorum. İnsanoğlu yaptığı aktivitelerle, bu aktivilerein en önemlisi fosil yakıtları (kömür, petrol, doğalgaz) kullanarak iklim değişikliğine yol açıyor. Bu konu bilimsel olarak kanıtlanmış ve bilim insanlarınca mutabık kalınmış bir konudur.
Bugün tartışına iklim değşikliğinin ne kadar felakesel bir hal alacağı, nasıl önlemler alınması gerekti ve ortada bu kadar açık kanıtlar, ve küresel çapta seferberlik gerektirecek aciliyetteki bir durum varken neden ve nasıl bazı insanların ısrarla gerçeği inkar etmeleridir.
0
eulogy 20.6.2017 17:03:20
quote:
Orijinalden alıntı: demirparcasi
Sen nerede eğitim aldın?
"Why We Disagree about Climate Change" kitabı iklim değişikliğinin insan kaynaklı olmadığını anlatmıyor. Tam tersi kitabın yazarı Prof. Dr. Mike Hulme güçlü bir fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliği savunucusu. Kitabın özü neden bazı insanların iklim değişikliğini inkar ettiği ve neden bu insanlarla anlaşamadığımızı anlatıyor. Sen bu kitabı okumadan, bırak önsözünü veya özetini bile okumadan başlıktan link vermişsin. Yazarın anlatmak istediğinin tam aksini iddia ediyorsun.
Bağlantısı verdiğin Prof. Dr. Mike Hulme makalesi yazarın 1901-1996 arasında dünya yüzey sıcaklığını tahmin etmek için geliştirdiği bir modeli anlatıyor.
Sciencedirect.com da "human caused climate change" arattım. 144.862 makale çıktı. Rahatladın mı? http://www.sciencedirect.com/search?qs=human+caused+climate+change&authors=&pub=&volume=&issue=&page=&origin=home&zone=qSearch
Bu makalelerin özetlerini ingilizcen varsa okuyabilirsin. Yok ben makaleyi görmek istiyorum dersen paralı ama üniversitelerden indirebilirsin.
Ayrıca daha fazla makale için IPCC'nin raporlarının kaynakçasına bakabilirsin. Orda da binlerce makaleye referans var.
Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.

Kendimi hakaret etmemek için inan zor tutuyorum.Sen ne konuştuğunun farkında değilsin.
1- Kimse sana küresel ısınma insan kaynaklı değil demedi.
2- Diğer bütün teorileri çöpe atan sensin. Onların bilimsel olmadığını iddia eden sensin ki bu beni sana cevap yazmaya yönlendirdi. Çünkü ancak sallama konuşan birisi dünyada bir teori dışında diğer teoriler hakkında bilimsel çalışma yapılmadığını, onların bilim dışı olduğunu iddia eder(Bak bunu iyi anla).
3- Örneğin güneş patlamaları, dünyanın manyetik alanının son 400 yılda çok hızlı bir şekilde azalmaya başlaması, güney atlantik anomalisi, tektonik hareketler ve kıta hareketleri, karbon döngüsündeki değişmeler, buzul çağının sona ermesi ile uzun vadede iklim değişimi. Bunların hepsi bilimsel argümanları kanıtları olan çalışmalar ve teoriler.
Bu teorilerden bazıları daha küresel ısınmanın adının geçmediği zamandan kalma. Bu bulgulardan, teorilerden hiçbiri küresel ısınmanın insan kaynaklı olduğuna karşı olarak üretilmiş değil. Dertleri küresel ısınma da değil. Bu teoriler siyasi amaçlı değil.
4- Kimse sana paylaştığımız kaynakların küresel ısınmaya karşı kitaplar olduğunu söylemedi. Why we disagree about climate change kitabı bir çok alandan küresel ısınmaya bakış açısı ve yaklaşımlara odaklanıyor. Diğer kitapta 3 ünite doğar yollardan iklim değişikliğine odaklanıyor. Yani iklim değişikliğini anlatıyor (tekrar yazayım, küresel ısınmanın sebepleri karşıtı değil) Bu kitapları paylaşmamdaki amaç sana;

Dünyada bir diasagree durumu olduğunu anlatmaya çalışmak, yani senin bahsettiğin gibi herkes hemfikir ve bu konuda mutabakata varmış değil.
Diğer kitapta iklim mekanizmalarını anlatıyor, onu da sana diğer teorilerin bilimsel olduğunu göstermek için paylaştım. Yani iklim değişikliği dediğimiz kavram insan ile birlikte ortaya çıkmadı. İklim değişikliği dediğimiz şey dünya varolduğundan beri var. Dünyanın varoluşundan beri iklim var ve değişiyor. Bilim insanları da bunlar üzerine çalışmalar yapıyor.
Bir diğer bilimsel bulmadığın makale alternatif teorilere ucundan değiniyor.
5- 4.6 milyar yıllık dünya tarihinde 3.8 milyar yıldır canlılar var. 3.8 milyar yıldır iklim doğal yollarla değişiyor. Eğer yazdıklarımı okusaydın permiyen dönemi sonundaki iklim değişikliği ve büyük yokoluşun insan kökenli olmadığını okurdun. Bunlar mı bilimsel değil?
6- En komiği bu.Benim yazdığım şeyi bana satıyorsun. Alıntılarımı okusaydın, makalelere üniversitelerden ulaşılabileceğini zaten yaşmıştım. Heralde Türkiye'de kendinin tek akademisyen olduğunu düşünmüyorsun?
7- Küresel ısınmanın insan kaynaklı olduğunun en güçlü argümanı, son yüzyıl içinde sıcaklığın ve iklim değişikliğinin hızlanarak artması. Bu oldukça güçlü bir iddia. Zaten bu iddia'yı daha bir kaç hafta önce tartıştım. Lakin kimse zaten bunları kabul etmemezlik yapmıyor. İnsanlar bunun üzerine kanıtlar arıyor, argümanlar geliştiriyor. Bunların kökenini ise korelasyonel ve regresyonel çalışmalar oluşturuyor. Korelasyonel ve regresyonel çalışmalar her zaman olasılık ve hata payı barındırır, bu yüzden doğrudan kanıt olamaz. Fakat oldukça güçlü ve iki hafta önce yazdığım gibi bence yeterli kanıtları olan bir iddiadır.
8- Dünyada hiç bir bilim insanı dünyanın manyetik alanındaki değişimlerin veya örneğin güney atlantik anomalisinin iklimi değiştireceğini senin gibi bilim dışı ilan etmiyor.
Dünyanın manyetik alanı iklimi değiştirecek. Sen istediğin kadar bilim dışı diye yırtın.
Dünyada hiç bir bilim insanı dünyanın manyetik alanının ve güneş patlamalarının bilim dışı olduğunu senin gibi iddia etmiyor.

9- Eğer alıntılarımı okusaydın benim kendi kişisel fikrimi de öğrenmiş olurdun. Hani yanlış zannediyom ya.
0
demirparcasi 20.6.2017 16:20:13
Bak beni yine araştırmaya yönlendirdin.
Zaten bütün iklim değişikliği hakkında uğraşanlar bu inkarcıların desteksiz ithamlarına cevap vermek için daha çok araştırma yaparlar.

Senin verdisin goofle kitap bağlantının ilgili bölümünün ilk paragrafı diyor ki.

https://books.google.co...0of%20Causes&f=false

IPCC 1990 raporuna atıf olarak yani 27 yıl önceki rapordan bahsediyor "bu faktörlerin dahil edilmesi iklimin insanın etkisine nasıl tepki vereceği resmi önemli şekilde geliştirdi. Böylelikle, insan activitesi kaynaklı potansiyel iklim değişikliği işaretleri şimdi daha iyi tanımlandı, hala önemli işaretlerin belirsizliği mevcut olmaya devam etse de"

Yani senin adamın Prof. Dr. Mike Hulme taa 27 yıl önce insan kaynaklı iklim değişikliği diyor sen bugün gelmiş yok diyorsun.
0
demirparcasi 20.6.2017 15:58:26
Sen nerede eğitim aldın?
"Why We Disagree about Climate Change" kitabı iklim değişikliğinin insan kaynaklı olmadığını anlatmıyor. Tam tersi kitabın yazarı Prof. Dr. Mike Hulme güçlü bir fosil yakıt kaynaklı iklim değişikliği savunucusu. Kitabın özü neden bazı insanların iklim değişikliğini inkar ettiği ve neden bu insanlarla anlaşamadığımızı anlatıyor. Sen bu kitabı okumadan, bırak önsözünü veya özetini bile okumadan başlıktan link vermişsin. Yazarın anlatmak istediğinin tam aksini iddia ediyorsun.
Bağlantısı verdiğin Prof. Dr. Mike Hulme makalesi yazarın 1901-1996 arasında dünya yüzey sıcaklığını tahmin etmek için geliştirdiği bir modeli anlatıyor.

Sciencedirect.com da "human caused climate change" arattım. 144.862 makale çıktı. Rahatladın mı?
http://www.sciencedirect.com/search?qs=human+caused+climate+change&authors=&pub=&volume=&issue=&page=&origin=home&zone=qSearch

Bu makalelerin özetlerini ingilizcen varsa okuyabilirsin. Yok ben makaleyi görmek istiyorum dersen paralı ama üniversitelerden indirebilirsin.
Ayrıca daha fazla makale için IPCC'nin raporlarının kaynakçasına bakabilirsin. Orda da binlerce makaleye referans var.

Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.
0
burakk, 20.6.2017 13:51:41
"Gerçek sevgiye inanır mısın?" tarzı bir soru olmuş.
0
eulogy 20.6.2017 13:51:38
quote:
Orijinalden alıntı: demirparcasi
Sadece yanlış bilgi veriyorsun. Verdiğin bağlantı bilimsel bir makale değil. Bir tane blog tarzı site. Bunun karşısında binlerce dünyanın en saygın dergilerinde yayınlanan ve iklim değişikliğinin sebebinin sera gazları olduğunu söyleyen makaleler var. Dünya'daki bütün bilim kuruluşları NASA, İngiltere Royal Socity, Fransa, Alamanya, Çin, Japonya bilim akademileri, TÜBİTAK, Birleşmiş Milletlerin IPCC'si hepsi sera gazı sebepli iklim değişikliğini kabul ediyor. Sen çıkmışsın yok diyorsun ve bir blogtan bağlantı verince işlerin çözüleceğini zannediyorsun. Bir tarafta binlerece bilim insanın, büyük emeklerle ve araştırmalarla yazdığı binlerce makale, diğer tarafta ne idüğü belirsiz web sitesinden bir yazı. Bir tarafta dünyadaki bütün bilim toplulukları ve akademileri diğer tarafta petrol şirketlerininden para alan politikacılar. Tabii ki politikacılar yalan söylemiyordur. İnsan kaynaklı iklim değişikliği yoktur. Değil mi?

Arkadaş sen dalga mı geçiyon ? Bilimsel bir makale değil mi?
Sana indeksli dergilerde 60'ı geçik makalesi olan profesörün kitabını paylaştım. O kitap adamın kendi makalelerinin toplamı.
Bu kadar yalan mı olur.
https://scholar.google.com.tr/scholar?hl=tr&q=mike+hulme&btnG=&lr=
İncele bunu.
Bu mu bilimsel değil ?
https://books.google.com.tr/books?hl=tr&lr=&id=k9n8v_7foQkC&oi=fnd&pg=PA407&dq=Detection+of+Climate+Change+and+Attribution+of+Causes&ots=Oz-MPBlPo1&sig=fQszSl17rI_H0yrLSSzcl3y4BLY&redir_esc=y#v=onepage&q=Detection%20of%20Climate%20Change%20and%20Attribution%20of%20Causes&f=false
Bu mu bilimsel değil ?
http://www.cambridge.org/gb/academic/subjects/economics/natural-resource-and-environmental-economics/why-we-disagree-about-climate-change-understanding-controversy-inaction-and-opportunity?format=PB&isbn=9780521727327#ByXJyHv2qEgdBxCG.97
Bu mu bilimsel değil ?
http://science.sciencemag.org/content/289/5477/270?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber
Adam Cambridge üniversitesinin yayınladığı Prof. Dr. Mike Hulme'nin kitabına bilimsel değil dedi.

Arkadaş sen şu iklim değişikliğinin fosil yakıtlar olduğunu kanıtlayan tek bir makale paylaşacaktın ne oldu?
0
lifeisunfare 20.6.2017 12:24:03
The concept of global warming was created by and for the Chinese in order to make U.S. manufacturing non-competitive. Donald J. Trump 45th President of the United States of America
(Küresel ısınma kavramı, ABD imalatını rekabet dışı hale getirmek için Çin tarafından ve Çinliler için yaratılmıştır.) Amerika Birleşik Devletleri 45. Başkanı
Buna yorum yapmak beni aştı arkadaşlar.
0
canguler917 20.6.2017 11:55:38
bizim bakanlara benzemeye başlamışlar
0
Damenda 20.6.2017 10:56:56
İsteseler bir yıl içerisinde tüm bu durumu düzeltebilecek hale getirirler çünkü bu güce sahipler anca insanları kandırmak için iki laf atıp bir şey yaptıklarını göstermeye çalışıyorlar hiçbir şey yapmasalar da.
Çünkü gelecek tepkiden korkuyorlar.
Bana göre gerisi boş ancak palavradan ibaret.
0
tahir40 20.6.2017 10:51:44
Vaktiyle aynı yalanları dev petrol firmalarının karı düşmesin diye kurşun için de söylüyorlardı...
+1
emre1393 20.6.2017 10:41:21
Bizdeki adalet bakanı gibi biri herhalde
0
interwap 20.6.2017 10:32:28
he he
0
TheLastNinja 20.6.2017 10:02:39
Ben de aynı fikirdeyim, Güneşin kendisi ile alakalı olduğunu düşünüyorum, tabii ki kirlilik (temiz hava ve temiz su ihtiyacı) tüm canlılar için kötü bir şey ve bunun önlemi kesinlikle alınmalı diyorum fakat küresel ısınmanın co2 ile ilgili olduğuna pek ikna olmuş değilim
0
hcebi11 20.6.2017 09:34:38
bence bazıları kefenin cebini bulmuşlar!
biz yok biliyorduk ama!
0
demirparcasi 20.6.2017 09:24:25
Evet gerçekten öyle %97 değil. Neredeyse %100 sadece bir iki tane bilim insanı kaldı sera gazı sebepli ikilim değişikliğine inanmayan. İnsan kaynaklı iklim değişliğini inkar eden sözüm ona bilim insanlarınına neden karşı çıktıklarının sebebi de belli değil. Çünkü görüşleri ile ilgli bilimsel makale yazmıyorlar. Bilimde önemli olan aslında kişiler değil yazdıkları makaleler. Binlerce iklim değişikliği ile makale var. Özellikle son son on yılda, iklim değilşikliği olmadığını iddia eden bilimsel makale yok. Sadece ne idüğü belirsiz web sitelerinde yazılan bilimden uzak, propagadan kokan yazılar var.
0
demirparcasi 20.6.2017 09:18:49
Sadece yanlış bilgi veriyorsun. Verdiğin bağlantı bilimsel bir makale değil. Bir tane blog tarzı site. Bunun karşısında binlerce dünyanın en saygın dergilerinde yayınlanan ve iklim değişikliğinin sebebinin sera gazları olduğunu söyleyen makaleler var. Dünya'daki bütün bilim kuruluşları NASA, İngiltere Royal Socity, Fransa, Alamanya, Çin, Japonya bilim akademileri, TÜBİTAK, Birleşmiş Milletlerin IPCC'si hepsi sera gazı sebepli iklim değişikliğini kabul ediyor. Sen çıkmışsın yok diyorsun ve bir blogtan bağlantı verince işlerin çözüleceğini zannediyorsun. Bir tarafta binlerece bilim insanın, büyük emeklerle ve araştırmalarla yazdığı binlerce makale, diğer tarafta ne idüğü belirsiz web sitesinden bir yazı. Bir tarafta dünyadaki bütün bilim toplulukları ve akademileri diğer tarafta petrol şirketlerininden para alan politikacılar. Tabii ki politikacılar yalan söylemiyordur. İnsan kaynaklı iklim değişikliği yoktur. Değil mi?
+1
Guest-F8946C419 20.6.2017 08:43:00
BP reklamında efsane bir tespit vardı. "Ağzı olan konuşuyor." Diye.. ne kadar doğru.. bilgisi yok ama araştırma komitesinde yer almış gibi kaynak göstermeden fikirlerini savunan var hâlâ..
+1
SeKSandDoRT 20.6.2017 08:40:11
düşmanı başka yerde aramayın, küresel ısınmanın sebebi benim,

sabah öğle akşam kuru yiyip sera gazı salıyorum,

bsg ameriga
0
mladenbmv 20.6.2017 07:06:55
nüklleer bomba deneme ve diğer füzyon v.s bomba denemelerini durdurun dünya soğumaya başlar ama buna kimse yanaşmıyor hem abd hemde rusya ve dünya ülkeleri anlaşmaları var ama buna uyan yok.bir atom bombası deneme sırasında en az 2000 derece sıcaklık çıkıyor bir kaç tane deneme yapılınca düşünün ne kadar sıcaklık artışı olucak dünyamızda.
0
eric13 20.6.2017 04:57:32
Moronlar kabinesi lol
0
Rajeesh 20.6.2017 03:57:04
koskoca amerikan başkanı yalan söylemezmiş arkadaşlar, dağılabiliriz :D:D:D
0
eulogy 20.6.2017 03:45:23
quote:
Orijinalden alıntı: Lazeran
Atmosfere salınan CO2 küresel ısınmanın en önemli sebebidir çünkü bugün itibari ile en çok salınan sera gazıdır. Bu duruma katkı sağlayan metan, nitrojen oksit gibi başka sera gazları da vardır ama miktar olarak karbondioksidin yanına yaklaşmazlar.
Küresel ısınmanın sebebi belli değildir, sebebi co2 değil, sebebi okyanus ve çevre gibi saçma sapan lafların bilimsel hiç bir değeri yoktur. İsteyen de sebebi hakkında bilimsel makalelere rahatça iki google araması ile ulaşabilir.
Ayrıca bu konu sandığınız kadar tartışmaya açık bir konu da değildir. Sebebi barizdir, geliş ülkeler önüne geçmek için paris iklim konferansında alınacak önlemler hakkında anlaşma imzalamıştır.
Şuan halkın gözünü boyamak ve bir kaç icraat yapmak için Trump yönetimi emeklilik, sağlık hizmeti, küresel ısınma fonları gibi cahillerin yakın vadede anlayamacağı bütçelerde kesitiye gidiyor. Bu küresel ısınma tartışmasının da tek sebebi bu. Cahillere oynanan bir tiyatro.
Açıkcası bu polemiğin de buraya taşınmasını ben doğru bulmuyorum. Lütfen amerikan boktan siyaseti hakkında haber yapmayın. Her delinin ne düşündüğünü merak etmiyoruz.
https://static.skepticalscience.com/images/co2_temp_1900_2008.gif

Şimdi Mike Hulme beyefendiyi arıyorum. Donanımhaberde Lazeran isimli arkadaştan gerekli doneleri aldık, iklim değişikliğinin sebepleri kanıtlanmış, sen boşuna
"Why r we disagree about climate change" diye kitap çıkarmışsın diye mail atıcam. Disagree misagree yok. Bilimsel oalrak kanıtladık, milleti bilinçlendiremedik dicem.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Ardından Intergovernmental Panel on Climate Change'in yayınladığı kitaptan ilk 8 üniteyi çıkartmalarını rica edicem. Zaten 11 ünite. Madem kanıtlanmış hiç gereği yok. Boşuna iklim değişikliği sebeplerini, mekanizmalarını, modellerini açıklamasınlar.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Sonra Livescience'ı arıcam, "siz ne biçim bilim dergisisiniz, bir daha
The Climate Change Debate: Man vs. Nature
gibi bir makale yayınlamayın diye azarlıcam.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Sonra gidicem Union of Concerned Scientists'e, dicem ki;
How Do We Know that Humans Are the Major Cause of Global Warming?
gibi makalelerle milletin aklını sulandırmayın dicem.

İstersen azarlancak bir 100 makale daha yazayım. İstersen 1000'de olur.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi senden tek ricam küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin baş sorumlusu olarak insan ve fosil yakıtların olduğunu kanıtlayan tek makale istiyorum.
0
Katalikitci 20.6.2017 03:25:30
Dur ben söyleyeyim ne olduğunu;
Kuzey Kore ve diğer non-müttefik devletler.
0
eulogy 20.6.2017 03:23:41
quote:
Orijinalden alıntı: Lazeran
Atmosfere salınan CO2 küresel ısınmanın en önemli sebebidir çünkü bugün itibari ile en çok salınan sera gazıdır. Bu duruma katkı sağlayan metan, nitrojen oksit gibi başka sera gazları da vardır ama miktar olarak karbondioksidin yanına yaklaşmazlar.
Küresel ısınmanın sebebi belli değildir, sebebi co2 değil, sebebi okyanus ve çevre gibi saçma sapan lafların bilimsel hiç bir değeri yoktur. İsteyen de sebebi hakkında bilimsel makalelere rahatça iki google araması ile ulaşabilir.
Ayrıca bu konu sandığınız kadar tartışmaya açık bir konu da değildir. Sebebi barizdir, geliş ülkeler önüne geçmek için paris iklim konferansında alınacak önlemler hakkında anlaşma imzalamıştır.
Şuan halkın gözünü boyamak ve bir kaç icraat yapmak için Trump yönetimi emeklilik, sağlık hizmeti, küresel ısınma fonları gibi cahillerin yakın vadede anlayamacağı bütçelerde kesitiye gidiyor. Bu küresel ısınma tartışmasının da tek sebebi bu. Cahillere oynanan bir tiyatro.
Açıkcası bu polemiğin de buraya taşınmasını ben doğru bulmuyorum. Lütfen amerikan boktan siyaseti hakkında haber yapmayın. Her delinin ne düşündüğünü merak etmiyoruz.
https://static.skepticalscience.com/images/co2_temp_1900_2008.gif

Hocam güzel sallıyorsun şu an :) O kadar güzel sallıyorsun ki...
Arkadaşım bak sana kocaman ve açık açık yazıyorum.
KÜRESEL ISINMANIN SEBEBİ BELLİ DEĞİLDİR.
KÜRESEL ISINMANIN SEBEBİNİ İNSANLARIN (DOĞRUDAN, DOLAYLI) YOL AÇTIĞI SERA GAZlARININ OLDUĞUNU KANITLAYAN TEK BİR BİLİMSEL MAKALE YOKTUR.
Sadece tahliller, tespitler var. Bu tespitler doğrultusunda oluşturulan korelasyonel ve regresyonel çalışmalar var. Korelasyonel ve regresyonel çalışmalar doğrudan bir kanıt değillerdir.
Küresel ısınmanın insan eliyle olabileceğinin en büyük argümanı son yüzyıldaki co2 düzeyindeki artış ve sıcaklık üzerine tahliller.
İki google araştırmasıymış.
Aşağıdaki iki alıntıda (biri gizli, alıntıyı göstere tıkla) bana ait. Eski konuda paylaştıklarım. Hani google aratması yazıyon ya, lütfen oku.
quote:
Permiyen dönemin sonundaki büyük yokoluşda, sebep insan değildi. Yeraltında şu anda tükettiğimizden yüzbinlerce kat fazla karbon kısa denilebilecek bir dönemde yanarak atmosfere salındı. Bu olay doğaldı. Tamamen tektonik hareketlerin, kıta hareketlerinin sonucuydu.
Benim amacım, fosil yakıtları savunmak değil. Gerçeği öğrenmek. Ben küresel ısınmaya fosil yakıtların tüketiminden çok çok daha etkili doğal bir olgunun veya sürecin sebep olduğunu düşünüyorum. Bu benim kendi fikrim de değil. Bir çok bilim insanının ortak fikri.
İnsanoğlu bir daha fosil yakıt kullanmasa küresel ısınma diye bir şey kalmayacak fikri, çok çok sakıncalı. Tabi bu yazdıklarımın hiçbiri fosil yakıtların kullanımını aklamaz. Çünkü son yüzyıldaki iklim değişikliği çok belirgin. Yani isna oğlu dünyaya doğaya karşı borcunu ödemeli, görevini yapmalı. Buna rağmen fosil yakıtların tüketimden kaldırılması yeterli olmayabilir. Zaten amaç fosil yakıtlar değil, konu ile ilgili tartışma ile ufuk genişletmek, belki bilgiye ulaşmak, gerçeğe ulaşmak.
Şu kitabın 35. sayfasından itibaren;
Detection of Climate Change and Attribution of Causes
E1 ve E2 bölümü özellikle okunmalı. https://books.google.co...ate%20change&f=false
Why we disagree about climate change ise konu hakkında temel bilgi sahibi olunabilecek basit bir kitap. İyi bir anlatımı var.
Konu hakkında bilgi sahibi olmadığımız için, mecburen bu alanın içinde bizim bilgi düzeyimize uygun, alan içinde olan biteni özetleyen bilim insanlarının anlaşılabilir makalelerine ihtiyaç var. http://science.sciencemag.org/content/289/5477/270
Gelelim zurnanın zort dediği yere.
The Climate Change Debate: Man vs. Nature http://www.livescience....e-debate-man-nature.html
How Do We Know that Humans Are the Major Cause of Global Warming? http://www.ucsusa.org/g...gw-faq.html#.WTIWKsYlHDc
What Are The Chances That Climate Change Is "Natural"?http://www.iflscience.c...-climate-change-natural/ http://www.drroyspencer...ming-natural-or-manmade/
Sonuç olarak küresel ısınma ve iklim değişikliği var. Doğal veya insan + doğal. İşte bu kararın eşiğindeyiz. Bilim insaları bunu tartışadursun, aydınlatadursun, biz insanoğlu olarak üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız.
İlk mesajımdada yazmıştım. Trump doğru söylüyor. Gerçektende paris antlaşması bazı devletlerin avantajına ve amerika birleşik devletlerinin dezavantajına olabilir. Bu doğrudur, fakat bu doğru, senin o sözleşmeyi geri çevirmen için yeterli bir sebep değil. Sen benim işime gelmiyo diyerek bu sözleşmeden kaçamazsın. Diğer ülkeleri de böyle bir sinsi amaçla doğrudan suçlayamazsın. Kaldı ki bu ülkeler sen katılsan da katılmasan da bu sözleşmenin altına imza atıyorlar.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Öncelikle Climate Change - Global Warming kavramlarının farkını idrak etmek gerek.

Şimdi senden ricam basit.
Bir tane fosil yakıtların küresel ısınmaya yol açtığını kanıtlayan bilimsel makale paylaşırmısın.
Koskoca Amerikan başkanı bu konu tartışmalı diyor ve sen doğrudan kesin bir dille yalan söylediğini ifade ediyorsun ya.
Madem basit bir google araması;
Bir tane fosil yakıtların küresel ısınmanın baş sorumlusu olduğunu kanıtlayan bilimsel makale istiyorum senden.
0
SigSauer6 20.6.2017 03:22:12
Naemiş?
0
WB 20.6.2017 02:59:46
200 yildir dogayi katledip simdi en ileri doga dostu olarak cikmazlar mi karsina, guler misin aglar misin..
+2
caneycaney 20.6.2017 02:35:01
okyanus suları ve yaşadığımız çevre hayatımda gördüğüm en mantıklı sebep
pişik olma nedeniniz nedir?Okyanus suları
hmm ok
+1
Lazeran 20.6.2017 02:34:38
Atmosfere salınan CO2 küresel ısınmanın en önemli sebebidir çünkü bugün itibari ile en çok salınan sera gazıdır. Bu duruma katkı sağlayan metan, nitrojen oksit gibi başka sera gazları da vardır ama miktar olarak karbondioksidin yanına yaklaşmazlar.
Küresel ısınmanın sebebi belli değildir, sebebi co2 değil, sebebi okyanus ve çevre gibi saçma sapan lafların bilimsel hiç bir değeri yoktur. İsteyen de sebebi hakkında bilimsel makalelere rahatça iki google araması ile ulaşabilir.
Ayrıca bu konu sandığınız kadar tartışmaya açık bir konu da değildir. Sebebi barizdir, geliş ülkeler önüne geçmek için paris iklim konferansında alınacak önlemler hakkında anlaşma imzalamıştır.
Şuan halkın gözünü boyamak ve bir kaç icraat yapmak için Trump yönetimi emeklilik, sağlık hizmeti, küresel ısınma fonları gibi cahillerin yakın vadede anlayamacağı bütçelerde kesitiye gidiyor. Bu küresel ısınma tartışmasının da tek sebebi bu. Cahillere oynanan bir tiyatro.
Açıkcası bu polemiğin de buraya taşınmasını ben doğru bulmuyorum. Lütfen amerikan boktan siyaseti hakkında haber yapmayın. Her delinin ne düşündüğünü merak etmiyoruz.
https://static.skepticalscience.com/images/co2_temp_1900_2008.gif
0
eulogy 20.6.2017 01:46:29
Ulen 300000000 kere yazdık. Küresel ısınmanın sebepleri belirli değil, bilimsel camiada tartışmalar sürüyor diye.
10'u geçik makale paylaştım burda.
+1
kadirirdem 20.6.2017 01:25:08
Trump ve teknoloji liderlerinin ters düşmesine benzemiş bu olay :D
0
pspoor 20.6.2017 00:51:41
quote:
Orijinalden alıntı: Mr. Jingles
Muhtemelen nedir? Bir şey söylüyor altında dayanağı yok. Bu ABD git gide bize benzemeye başladı.

Öncelike donanimhaber isimli siteden haberi okudugunu unutma, bundan sonra ise cnbc nin bir cöp kanali oldugunu.
Hatta haberi verirken bilim adamlarinin %97 si diye verien bölümün de bir carpitmadan ibaret oldugunu bilmen lazim.
+2
Mr. Jingles 20.6.2017 00:41:15
quote:
Hayır, inanmıyorum. İklim değişikliğini asıl sebebi muhtemelen okyanus suları ve yaşadığımız çevre.

Muhtemelen nedir? Bir şey söylüyor altında dayanağı yok. Bu ABD git gide bize benzemeye başladı.
+13
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj