İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (54) YORUM YAZ

tarafından 7 Aralık 2017, Perşembe 13:11 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Hyperloop projesine sıcak bakıyor”
Günlük Haber Ahmet Gözütok
54 32667
Hyperloop Transportation Technologies CEO’su Dirk Ahlborn, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini desteklediğini ve muhtemel işbirliklerinin masada olduğunu söyledi.


Elon Musk’ın hemen her fırsatta bulunduğu atıflar ile popüler hale gelen ve geleceğin ulaşım ağı olarak ifade edilen Hyperloop konusunda tüm dünyada ilgi çekici gelişmeler yaşanıyor. Hyperloop Transportation Technologies tarafından geliştirilen ve çelikten 10 kat güçlü, 5 kat hafif olarak ifade edilen vibranyumun ulaşım ağında kullanılacak en önemli materyal olarak ifade edilmesi, hayallerin yavaş yavaş gerçeğe dönmesi yolunda atılan önemli bir adımdı.


Elon Musk’ın kazı şirketi Boring Company ile bu noktada önemli bir misyon üstlenme konusundaki pozitif duruşu da düşünülünce iş daha heyecan verici bir noktaya geliyor. Bu konuda yaşanan gelişmeler bir yana Hyperloop Transportation Technologies CEO’su Dirk Ahlborn, İstanbul’da ana konuşmacı olarak yer aldığı Geleceğin Akıllı Şehirleri Zirvesi kapsamında yaptığı açıklamalar heyecan uyandırdı.


Erdoğan ile 2 Kez Görüşüldü

Zirvede İstanbul - Ankara arasının Hyperloop ile 40 dakikada geçilebileceğini söylemesi bir yana bu konuda hükumetle işbirliği içinde olduklarını da ifade etti. Washington’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir sunum yaptıklarını ifade eden CEO, iki kez gerçekleştirdikleri toplantıda Erdoğan’ın Hyperloop teknolojisine hayli sıcak baktığını dile getirdi. CEO ayrıca Merkel ve Putin ile de temaslarda bulunmuş.


Neden Türkiye?

Üç yıl içinde Hyperloop ağı ile ilk yolcuları taşımak isteyen Ahlborn, Türk hükumeti gerekli düzenlemeleri yapsın diye birlikte çalışmaların yürütüldüğünü belirtiyor. VEO Türkiye’ye sıcak bakmalarındaki etkiyi şöyle ifade etmiş;


"Bu arada Türk şirketleriyle çalışıp Türk ekosistemini geliştirmeye çalışıyoruz. Türkiye pazarına yatırım yapmak istiyoruz. Birçok hükümetle inovasyon merkezi kurmak için görüşüyoruz. Türkiye de bunlardan biri olsun diye umuyoruz. Türkiye'de birçok ekonomide olmayan avantajlar var. İmalat sanayisi var, makine üreticileri var, Türkiye birçok sektörün küresel çapta tedarikçisi. Türkiye ulaştırma teknolojilerinde hem dijital hem fiziksel bir hub olabilir.”


İşletme Maliyetleri Çok Düşecek

Dünyada demir yolları devlete önemli külfetler getirebiliyor. Kurulum maliyetleri zaten çok yüksek rakamlarda ama işletme rakamları da her yıl gider kalemi olarak bütçeye ekleniyor. Örneğin New York metrosunun yıllık zararı 2.2 Milyar Dolar, Almanya’nın demir yollarına ayırdığı aylık sadece destek fonu 22 milyar Euro düzeyinde. Hyperloop’un işletme maliyeti ise kat kat düşük.


Hyperloop Nasıl Çalışıyor?

Buradan yola çıkarak elektromanyetik mıknatılar ile sürtünmeyi en aza indirgeyen Hyperloop teknolojisi, kompresör fanları kullanarak mümkün olan en az enerji ile (bir anlamda kapsüller bir noktadan diğer noktaya fırlatılarak) yüksek hızlara erişerek ulaşım sağlamayı olanaklı kılıyor ve bu özellikleri ile de kara, hava, deniz ve demir yollarından sonra beşinci ulaşım ağı olarak ifade ediliyor.

 
Bu haberin bağlantısı
URL
En Çok Beğenilen Yorumlar
pCkOpAtuS Perşembe, 14:17
Elon musk ı yandaş ilan etti istemezükcüler.Yok artık. +47
MustafaC53 Perşembe, 13:21
Ülkemiz adına sevindirici haber. +28
BrighterThanU Perşembe, 13:41
Kesin yandaş ile konsorsiyum yaptırıp, para yedirirler. Maalesef aklıma ilk bu geliyor. Rüşvet, adam kayırma ve ahlaksızlığın tavan yaptığı bir ülkede başka birşey düşünemiyorum. +23
arruna Perşembe, 13:43
Ne olacak ki başka 🙂 ailecek yeyip yedirecekler.
...
Yorumun devamı ▼
+12
CARNIVALE Perşembe, 17:23
artık ümmet, akpnin dönüşlerine yetişebilecek +11
hayda26 Perşembe, 23:49
Vibranyum hayali element değil miydi? nedense aklıma Marvel geldi. +8
gamer777 Perşembe, 18:01
Ya bu muhalifler çok gerici ilkel tipler anlaşılan hiçbirşeyi istemiyorlar +6
zaomss Perşembe, 15:45
Şükür bir “de” yi yanlış yazmayı unutmuşuz. Koca bir saçmalık yaratmamışız. Kimin beğeni kasmak için yorum yaptığını neyi nerede yazdığından anlayabiliyoruz. Burası DH +5
Rachsuchtig Perşembe, 15:08
quote:
Orijinalden alıntı: arruna

Akpliler hadi yine iyisiniz yıllar sonra kelime dağarcığınıza bir cümle daha ekleniyor "adam hyperloop yaptı ulan"

Sakat galiba
+5
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Bluflame Pazar, 01:37
quote:
Orijinalden alıntı: BurakYZ

Erzurum - Ankara arasına yapılmasını istediğim proje, inşallah yapılır.

imkansız, bu devlet için sadece istanbul var, gerisi önemsiz gereksiz yerler.
+1
BurakYZ Cumartesi, 23:45
Erzurum - Ankara arasına yapılmasını istediğim proje, inşallah yapılır.
0
sdc55 Cumartesi, 23:14
çok iyi bir gelişme bence her zaman böyle haberler bekleriz
0
Astforum Cumartesi, 19:37
Böyle bir şeyin maliyeti çok yüksektir. Bize gelene kadar oooooooooooo. :)
0
Black_Eagle35 Cumartesi, 16:16
sebep şu burda o tren yada trensi makinaın kaza yapması durumunda kanunda tanımlanmış adam başı 32 tl dir.

yani 100 kişi paramparça olsa o kazada 3200 tl öderler

usa da ise durum farklıdır ölen kişi başına 3-5 milyon dolar dava açılır
0
atilasat Cumartesi, 13:15
forumda sorgulayan beyinler ve biatcı beyinleri böyle haberlede daha net görebiliyoruz.
+1
kartal172 Cumartesi, 12:14
Ekmeğin fiyatındaki değişikliğin nedeni anlaşıldı
0
TriploitMezun Cuma, 18:08
Ooo çok güzel gelişme eğer olursa helal olsun. Ama 20 yıl dilinden düşürmez reis, biz memleketi hyperlooplarla döşedik, bunlar ne yaptı?
+3
StaatSanWalt Cuma, 18:03
Hizli tren dediginiz normal trenin daha sessisiyse hyperloop muhtemelen hizli tren kadar olur ( yerli araba, yerli ucak gibi hic olmazsa ayri tabi)
0
serty23 Cuma, 17:08
Vibranyum değildir o ya adamantiyumdur 😂
0
ilgezer Cuma, 16:44
yenilikçi yaklaşımlara ve yatırımlara durduk yere hayır demek olmaz. çamur atmaktan ve komplo teorileri üretmektense desteklemek bir yurttaş olarak vazifemizdir.
sadece elimize yüzümüze bulaştırmadan, araya şahsi menfaatleri karıştırmadan fikri ve projeyi adam gibi uygulamaya geçirmek gerektiğini unutmamak gerekiyor.
+3
Sirkadyen Cuma, 13:51
quote:
Orijinalden alıntı: TetraYazilim

Vibranyumun, periyodik tabloda yer almayan, tamamen hayal gücünün eseri bir element. ve bu hayali element ulaşım ağında kullanılacak en önemli materyalmiş..

Vibranyum ismi Hyperloop şirketinin taktığı bir kelime, yeni ve güçlendirilmiş bir karbon-fiber türü kullanıyorlar yolcu vagonlarının yapımında. İsmine de vibranyum demişler, hammaddenin aslı karbon-fiber yani.
+1
Centaurus A Cuma, 12:21
Hayırdır Marvel evreninde mi yaşıyoruz. Vibranyum ile Captain America ya kalkan mı yapıyorsunuz? Araştırdığımda karşıma çıkan şey sadece Marvel Wiki olduktan sonra denecek bir şey yok. Bizi yiyorlar gibi nede olsa haber niteliği taşıyan her şey doğrudur.
0
narayan Cuma, 11:30
Haber o kadar kötü kaleme alınmış ki insan haberin doğruluğunu sorgular hale geliyor.
"Örneğin New York metrosunun yıllık zararı 2.2 Milyar Dolar, Almanya’nın demir yollarına ayırdığı aylık sadece destek fonu 22 milyar Euro düzeyinde. Hyperloop’un işletme maliyeti ise kat kat düşük."
- hadi yıllık New York metrosunun yıllık zararı 2.2 Milyar dolar olduğu mantık sınırları dahilinde, olabilir.
- Almanyanın demiryollarına harcadığı 22 Milyar euro nedir?
- "aylık sadece destek fonu" ile ne denmek istenmektedir? Eğer 22 Milyar euro aylık olarak harcıyolarsa, alman hükümeti her aileye birer bmw 3 hediye etsin, demir yollarını kaldırsın, bu iş huzur içinde çözülsün.
- Hyperloop işletme maliyeti kat kat düşük denmekle kaç kaç kastedilmektedir? nerede işletilmektedir ki gerçek maliyetleri bilinmektedir?
+2
Verdampfer Cuma, 08:43
Çok iyi! Hayırlı olsun ülkemiz adına. Petrol bağımlılığından ne zaman büyük oranda kurtulursak işte o zaman çağ atlarız.
+1
Bluflame Cuma, 07:29
yeni çılgın projeler lazım oldu heralde
0
Krone Cuma, 01:38
Güzel hayaller. Çelikten 10 kat güçlü 5 kat hafif hemide vibranyum ? Elon Musk'ı severiz ederiz ama Hyperloop henüz somut olarak bir şeyler kanıtlayabilmiş değil. Kısa mesafede test aşamasında. Şimdilik hayal diyorum ben, Türkiye için.
+2
kadirirdem Cuma, 01:13
Bence süper bir proje.
0
zaomss Cuma, 01:04
1) beni neden alıntıladınız? Bu isteğinizi cumhurbaşkanına mı ileteyim?nasıl?
2)yorum(lar)ımda bu projeye inancımla yada gerçekleşeceğine olan güvenimin sonsuzluğuyla ilgili herhangi bir söylemde buldunduğumu da sanmıyorum. Aksine basit bir cam filmini bile ali cengiz oyununa döndüren şu hükümetin değil hyperloop, tünel kazmasını bile pek kolay başaracağını sanmıyorum
0
Civitas Terrana Cuma, 00:57
quote:
Orijinalden alıntı: zaomss

Çok mu düşündün nerden laf edebilirim nasıl boş konuşabilirim diye,çok düşünmüşsün ama yorumu okuyanın içinden zavallı diyesi geliyor

Yav he he Hyperloopmuş Daha hızlı treni Kayseri'ye kadar uzatamayan hükümet mi Hyperloop inşa edecek?

Sen ciddi ciddi buna inanıyor musun arkadaşım?
+3
muratdns Cuma, 00:53
Captain America da bu projede kullanılsın diye kalkanını bağışlamış😂
+4
TetraYazilim Cuma, 00:46
Vibranyumun, periyodik tabloda yer almayan, tamamen hayal gücünün eseri bir element. ve bu hayali element ulaşım ağında kullanılacak en önemli materyalmiş..
+3
hayda26 Perşembe, 23:49
Vibranyum hayali element değil miydi? nedense aklıma Marvel geldi.
+8
inexo Perşembe, 23:48
Bence ülkemizde bunun fabrikası için teşvikler verilmeli ortadoğu asya pazarlamasını biz yapalım. Daha istihdama dönük uzun vadeli ve geleceğe yatırım olarak düşünülmeli bu yeni teknolojiler
0
HünkarBeğendi Perşembe, 23:48
elon musk ın global jet fadıl olduğunu yakında göreceksiniz. birçok üst düzey girişimci bu işin sonunu görebiliyor. ancak sorun değil ileride olmadı türkçeyi öğretir ilkokul mezunu popçularımızdan biriyle evlendirir komisyonla kara para aklamak için kullanırız. elon musk, mark zuckerberg gibi bir cia projesidir, abd ekonomik tetikcilerini versiyon 2 ye güncellemiştir. abd bu batık projelerin finansmanı adı altında bizden haraç kesmekteyken, birileri bunu oya çevirmeye çalışmaktadır. giden gariban halkın parası olsun önemli değil.
+1
sniper23 Perşembe, 23:28
Hayal gibi duruyor.
0
Sirkadyen Perşembe, 23:00
Geleceğini pek sanmıyorum ama Ankara-İstanbul arasını Hyperloop ile gitmek güzel olurdu. Hayırlısı olsun.
+1
RaptorFX Perşembe, 21:55
Güzel bir gelişme. Eğer böyle bir şeye öncülük ederlerse tebrik etmek lazım.
0
Rachsuchtig Perşembe, 19:03
Bu haberin altına

quote:
Akpliler hadi yine iyisiniz yıllar sonra kelime dağarcığınıza bir cümle daha ekleniyor "adam hyperloop yaptı ulan"Gibi bir yorum yapmayacak kadar aklî melekelerim yerinde. Şimdi sen bana comar yaftası da vurursun
+1
artenis Perşembe, 18:44
quote:
Orijinalden alıntı: CARNIVALE

artık ümmet, akpnin dönüşlerine yetişebilecek

ahahahaha
YE-Tİ-ŞE-MEEEZZ !
eski ekonomi bakanı yok mu, itirafçı sarraf açıkladı ya bunun kirli çamaşırlarını anında instagramında AYET paylaştı.
Hyper loop la bile bu adamlara yetişilmez ama eğer hesap günü varsa hem oy verenin hem de bu adamların yakasındayım ;)
+1
gamer777 Perşembe, 18:01
Ya bu muhalifler çok gerici ilkel tipler anlaşılan hiçbirşeyi istemiyorlar
+6
CARNIVALE Perşembe, 17:23
artık ümmet, akpnin dönüşlerine yetişebilecek
+11
DH Misafiri Perşembe, 16:49
Tabii ki bu tür teknolojik devrimleri Akp şöyledir böyledir diye tasvir etmemek gerekir. Buradaki en güzel düşünce, teknolojik seyahat anlamında Türkiyenin bir “ HUB “ görevi görecek olması. Tabii ki umarım olmaz bundan nemalananlar olacaktır. Güzel işler olacaksa taktir de etmeliyiz aksi taktirde hiç bir yol alamayız. Allah utandırmasın.
+2
Homer Jay Simpson Perşembe, 16:47
quote:
Orijinalden alıntı: zaomss

Çok mu düşündün nerden laf edebilirim nasıl boş konuşabilirim diye,çok düşünmüşsün ama yorumu okuyanın içinden zavallı diyesi geliyor

Yoo hiçte gelmiyor gayet komik. Hani artık planet çocuktan bile erdoğanın çıkacağından korktuğum günlerde mizahla akpye laf atmak çok doğal. Kendi adına konuş yani.
+2
Ac1DBuRN Perşembe, 16:47
Hyperloop'a ayıracağımız bütçeyi de hüpletelim diyorlar sanırım.
0
arruna Perşembe, 16:31
quote:
Orijinalden alıntı: Rachsuchtig

Bizim soyda sakat yok ben adınıza üzgünüm

Fiziksel olarak olmayabilir ama zihinsel olarak illa ki vardır zataaliniz bu konuda başı çekebilir
0
cocainbar Perşembe, 16:11
gelmesine gelmezde, hadi geldi diyelim. bu projeyi yapiyoruz diye bakalim kac yolcu garantisi verirler hiç bilinmez. yani yine saglam gecirirler millete. gerçi mustehak bize.
0
Rachsuchtig Perşembe, 16:04
Bizim soyda sakat yok ben adınıza üzgünüm
+1
zaomss Perşembe, 15:45
Şükür bir “de” yi yanlış yazmayı unutmuşuz. Koca bir saçmalık yaratmamışız. Kimin beğeni kasmak için yorum yaptığını neyi nerede yazdığından anlayabiliyoruz. Burası DH
+5
arruna Perşembe, 15:34
quote:
Orijinalden alıntı: Rachsuchtig

Sakat galiba

sizinle kan bağım yok dolayısıyla üzgünüm değilim
+1
arruna Perşembe, 15:33
quote:
Orijinalden alıntı: zaomss

Akpli olduğumu nerden çıkardın? Kaldı ki değilim zaten. Ama sizin gibi hakarete meraklı boş arpa çuvalları iyi ki var, ülke de karşıt fikirlere olan saygının durumu görülüyor rahatlıkla.
Yazık ki bundan 20 sene sonra bile sen böyle kalacaksın.

"ülke de" değil "ülkede" lütfen önce doğru yazalım.
Ayrıca ben bir durum tespiti yaptım olmayan değil mevcut bir konu hakkında konuştum hem ne duyar kastınız 2-3 beğeni için lütfen ama müsterih olunuz birazcık.
0
Surpentor Perşembe, 15:33
Oltayla atıyorlar bir yem haber sazanlarda hemen oltaya geliyor.
Ortada anlaşma diye birşey yok.
+2
hamzasoph Perşembe, 15:30
metrobüse patates gibi binip ezik domates gibi iniyoruz. bizde olsa nasıl olur acaba
+2
eraglises Perşembe, 15:09
raylı ulaşımı geçtim elektrik, internet falan yok

trafoya bi kedi giriyor ülke pert
+1
Rachsuchtig Perşembe, 15:08
quote:
Orijinalden alıntı: arruna

Akpliler hadi yine iyisiniz yıllar sonra kelime dağarcığınıza bir cümle daha ekleniyor "adam hyperloop yaptı ulan"

Sakat galiba
+5
kralkarga Perşembe, 14:36
İnşallah yapılır ama inşallah yolcu garantisi vermezler köprü ve tünellere verdikleri araç geçiş garantisi gibi.
0
Frost05 Perşembe, 14:28
Daha ülkede adamakıllı raylı ulaşım sistemi yok, hyperloop ile ilgili varsayım ortaya atılıyor. Yemezler. Boş iş bunlar.
+3
zaomss Perşembe, 14:20
Akpli olduğumu nerden çıkardın? Kaldı ki değilim zaten. Ama sizin gibi hakarete meraklı boş arpa çuvalları iyi ki var, ülke de karşıt fikirlere olan saygının durumu görülüyor rahatlıkla.
Yazık ki bundan 20 sene sonra bile sen böyle kalacaksın.
+5
pCkOpAtuS Perşembe, 14:17
Elon musk ı yandaş ilan etti istemezükcüler.Yok artık.
+47
Adoring Perşembe, 13:55
Bu sefer kandırılmaz umarım.
+3
arruna Perşembe, 13:43
quote:
Orijinalden alıntı: BrighterThanU

Kesin yandaş ile konsorsiyum yaptırıp, para yedirirler. Maalesef aklıma ilk bu geliyor. Rüşvet, adam kayırma ve ahlaksızlığın tavan yaptığı bir ülkede başka birşey düşünemiyorum.

Ne olacak ki başka 🙂 ailecek yeyip yedirecekler.
+12
BrighterThanU Perşembe, 13:41
Kesin yandaş ile konsorsiyum yaptırıp, para yedirirler. Maalesef aklıma ilk bu geliyor. Rüşvet, adam kayırma ve ahlaksızlığın tavan yaptığı bir ülkede başka birşey düşünemiyorum.
+23
dr20mouse Perşembe, 13:22
Güzel bir ulaşım sistemi. Ankara İstanbul arası olması da iyi olur.
+5
MustafaC53 Perşembe, 13:21
Ülkemiz adına sevindirici haber.
+28
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj