İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (9) YORUM YAZ

tarafından 17 Şubat 2017, Cuma 09:00 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Hava kirliliği diyabet hastalığını tetikliyor
Günlük Haber Metehan Göktaş
9 1469
Bilim adamlarının yaptığı son araştırma çağımızın belki de en büyük sorunlarından birisi olan hava kirliliğinin vücudumuz için ne denli zararlı olduğunu bir kere daha gözler önüne serdi.
 
Güney Kaliforniya Üniversitesinin Diyabet ve Obesiteyi Araştırma Enstitüsü’ndeki görevli araştırmacılar yaptıkları son deneyde oldukça çarpıcı sonuçlar elde ettiler. Çalışmaya göre hava kirliliği pankreas hücrelerinizi dahi etkiliyor. Öyle ki kirli hava soluyan bireylerin pankreasının gerektiği gibi çalışmadığı ortaya çıkmış.
 
Yaşları 8 ila 15 arasında değişen, çalışmadan önce diyabet hastası olmayan 314 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmanın gösterdiği kirli havaya sahip şehirlerde yaşayan çocuklarda meydana gelen değişim oldukça şaşırtıcıydı: Kirli havaya sahip şehirlerde yaşayan çocuklar 18 yaşına geldiklerinde vücudumuzda kan şekerinin düzenlemesinden sorumlu pankreaslarının insülin salgılayan hücrelerinin normalden %13 daha az çalıştığı gözlemlenmiş.
 
 
 
Diyabetin günümüzde ABD’de ve tüm dünyada neredeyse bir salgın gibi yaygın görülmeye başladığını belirten Kıdemli yazar Dr. Frank Gilliland, şeker hastalığının sebebinin insanların hareketsiz bir yaşam sürmeleri ve yüksek kalorili diyetlerle beslenmelerinin yanı sıra yeni yapılan çalışmada da görüldüğü üzere hava kirliliği de olabileceğinin altını çizdi.

Dünya Genelinde Tablo Vahim

Bununla birlikte ABD’nin Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi’nin verilerine göre son 30 yılda Amerika’da diyabet vakaları 4 kat artış göstermiş. Araştırmacıların tahminlerine göre bu durum böyle giderse 2050 yılına gelindiğinde ABD vatandaşlarının yaklaşık 3’te 1’i diyabet, görme problemleri, böbrek yetmezliği, ekstremite amputasyonu ve erken ölüm gibi tablolarla karşı karşıya kalabilir. Ayrıca WHO’nun bir diğer verisine göre ise her yıl 12.6 milyon insan çevre ve hava kirliliği nedeniyle vefat ediyor.
 
 

Ülkemizde Durum Nasıl?

Öte yandan ülkemizdeki hava kirliliği de önemli boyuta ulaşmış durumda. Geçtiğimiz gün sizlere aktardığımız üzere ülkemiz Avrupa’nın havası en kirli 10 kentinin 8’ine sahip ve Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre Avrupa’daki büyük şehirlerin hava kirliliği dikkate alınarak hazırlanan sıralamasında ne yazık ki İstanbul en üst sırada yer aldı.
 
Ek olarak ülkemizde hava kirliliğine bağlı hastalıklardan hayatını kaybedenlerin trafik kazasında yaşamını yitirenlerden 11 kat daha fazla olduğu düşünüldüğünde durumun ciddiyeti bir kat daha ortaya çıkmış oluyor. Son olarak uzmanlar kirli havadan olabildiğince az etkilenebilmek için yürüyüş saatlarimizi iş çıkış saatine denk getirmememiz ve kirliliğe sebep olan kaynaklardan olabildiğince uzak durmamız tavsiyesinde bulundu.
 
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 1469 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
kadirirdem Cumartesi, 02:47
Büyük şehirde yaşamayacaksın en güzeli gideceksin Karadeniz'e önü deniz arkası orman orada mis gibi hava ve organik ürünler ile yaşayacaksın.
0
redoracle Cuma, 20:36
Eve hava temizleme aleti alsak sağlımıza iyi yönde etki eder mi acaba,son günlerde almayı düşünmeye başladım ama bazılarının zararlı olduğu bile söyleniyor.
0
likeablex Cuma, 18:39
Ne hale geldik yazık.
0
sniper23 Cuma, 16:53
quote:
Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

biz bu ülkede nasıl hayatta kalıyoruz hayret hastalıklar bi yandan. sahte denetimsiz gıda ürünleri .trafik siyaset enflasyon işsizlik .saysam ansiklobedi olur teroristleri ,düşmanları hainleride unutmayalım.

Cehalet = Keyif mantığıyla yaşıyoruz (Cehalet kalkanımız). Yoksa her şeyi bilsek zaten yaşamak imkansız.
+1
ufuk-34JD58 Cuma, 13:29
biz bu ülkede nasıl hayatta kalıyoruz hayret hastalıklar bi yandan. sahte denetimsiz gıda ürünleri .trafik siyaset enflasyon işsizlik .saysam ansiklobedi olur teroristleri ,düşmanları hainleride unutmayalım.
0
PurposeLess sinan Cuma, 13:24
Afyon'dayım imdat!
0
ergenius Cuma, 12:05
Sitede sıkıntı var yarım saattir yorum yapamadım şimdi de 3 foto atmış
0
ergenius Cuma, 12:04
İstanbul listede yok . Keşke haber yaparken biraz daha özenip merak ettiğimiz detayları da verseydiniz. Listedeki çoğu şehire gitme fırsatı buldum . Sebebi tamamen yasaklı olmasına rağmen kullanılan kalitesiz kömür ve bu kömür vatandaşa yakıt yardımı adı altında dağıtılıyor
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
+3
selcuksert38 Cuma, 12:01
ALİAĞA VE VB AĞIR SANAYİ NİN OLDUĞU BÖLGELERDE AKCİĞER KANSERİ DİĞER BÖLGELERE GÖRE KAT KAT FAZLADIR.
BU KANSERE YAKALANIRSANIZ YAŞAM ÖMRÜ EN İYİ İHTİMALLE BİKAÇ SENEDİR.
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj