İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (37) YORUM YAZ

tarafından 16 Şubat 2017, Perşembe 23:01 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Kaçak elektrik kullanımını azaltacak yeni sistem uygulamaya konuluyor
Günlük Haber Emre Karakullukçu
37 3736
Kaçak elektrik kullanımının yüksek oranlara ulaştığı illerde, izinsiz müdahalelerin yapılmaması için elektrik sayaçları evlerin ve işyerlerinin dış kısmına yerleştirilecek.

 

Elektrik dağıtım şirketleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerindeki kaçak elektrik kullanımın oranını azaltabilmek amacıyla yeni bir sistemi uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Şirketler, elektrik kullanımını ölçen sayaçları evlerin ve işyerlerinin dış kısımlarına, elektrik direklerinde bulunan panolara yerleştirerek sayaçlara yapılan izinsiz müdahaleleri engellemeyi amaçlıyor.
 

Bu yeni uygulamanın yanı sıra sayaçların kontrolü uzaktan sağlanacak ve kaçak elektrik kullandığı tespit edilen bölgelere daha sık polis baskını yapılacak.

Kaçak elektrik kullanımının azaltılması hedefleniyor

Dicle Eletkrik Dağıtım A.Ş. tarafından paylaşılan verilere göre 2015 senesinde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerindeki 21.5 milyar kWh elektrik kullanıldı. Kullanılan elektriğin yalnızca yüzde 22’sinin faturalandırılabildiği, geriye kalan 16 milyar kWh elektriğin ise kaçak olarak kullanıldığı bildirildi. Atatürk Barajı’nın 2015 senesinde  4.6 kWh elektrik üretebildiği göz önünde bulundurulursa, 6 ilde kullanılan kaçak elektrik miktarı neredeyse 4 Atatürk Barajı’na denk geliyor.

 

Elektrik hatları zarar görüyor

Kaçak elektrik kullanımı şehirlerdeki elektrik dağıtım şebekelerini de kötü yönde etkiliyor. Şirketler tarafından elde edilen verilere göre geliştirilen şebekeler, elektrik kullanımının yüksek miktarlara ulaşması durumunda zarar görüyorlar. Kaçak elektrik kullanımı, bölgede elektrik kesintilerinin yaşanmasına da neden oluyor. Paylaşılan verilere göre elektrik kesintilerinin yüzde 90’ı kaçak elektrik kullanımından kaynaklanıyor.

6 il, İstanbul kadar elektrik kullandı 

TEDAŞ’ın 2014 raporunda yer alan verilere göre yalnızca 5.7 milyon toplam nüfusa sahip olan 6 il, 14.6 milyondan fazla nüfusa sahip olan İstanbul kadar elektrik kullandı. Bu verilere göre kişi başına İstanbul’dan 2.5 kat daha fazla elektrik tüketen 6 il, kaçak elektrik kullanımında batı illerinin çok daha ilerisinde.

2015 senesinde oransal olarak en fazla kaçak elektrik kullanımı yüzde 86.1 oranıyla Mardin’de gerçekleşti. Mardin’i yüzde 80.4 oranla Şırnak, yüzde 75.3 oranla Şanlıurfa, yüzde 72.6 oranla Diyarbakır, yüzde 67.6 oranla Batman ve yüzde 40.64 oranla Siirt izliyor. Aynı bölgede bulunan ve yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan Gaziantep ise 6 ilden çok daha az oranda kaçak elektrik kullanmış. Verilere göre Gaziantep’te kullanılan 4.4 milyar kWh elektriğin yalnızca 434 milyon kWh’si faturalandırılamadı.


Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 2 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 3736 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
blacksaver Perşembe, 23:05
avrupa'da sayaçlardan internet hattına bağlanan bir link kablosu vardır ki elektrik dağıtan firma anlık olarak takip eder bir anormal durum olursa direkt olarak elektiriğinizi keserler sizler istersen
...
Yorumun devamı ▼
+44
nokta_28 Perşembe, 23:18
Geçen senelerde Dicle elektrik A.Ş Diyarbakır belediyesinin elektrik faturasını ödemediği için elektriklerini kesmeye gitmişti.. Hatta hata dönemim belediye başkanı da Dicle Elektrik A.Ş' nin sularını
...
Yorumun devamı ▼
+35
stalker(1979) Perşembe, 23:50
Kaçak elektrik ile baş etmenin yolu yok. İllaki bir şeyler buluyorlar. Zaten firmalar işin kolayını bulmuş. Ödemeyenlerin faturasını ödeyenlere yık gitsin ooooh mis gibi. Dürüst vatandaşın cezalandırı
...
Yorumun devamı ▼
+28
Firaristt Perşembe, 23:21
Bunca kaçak kullanıma rağmen neden elektrik veriyorlar ki? Darbe yapılmış gibi gerekirse asker sokağa çıksın, sonra elektrik kontrollü olarak verilsin. Kaçak kullanım mı çıktı bir ilçede? Kes gitsin.
...
Yorumun devamı ▼
+22
-Altay- Cuma, 01:57
Abi verme elektriği. Karanlıkta otursunlar. Sen devletsin, müsamaha gösterirsen bunlar daha azılı davranırlar. Elektrik beleş, su beleş, vergi denen bişey yok, üstüne 15 çocuk. Bide devletten de çocuk
...
Yorumun devamı ▼
+8
ozmenakif Cuma, 12:21
16 milyar kwh enerji bize kitlenmiş. 1 kwh yaklaşık 40 kuruş. 16 milyar kwh 6,4 milyar TL yapıyor. Türkiye'de 33 milyon elektrik abonesi varmış. Buna göre abone başına 194 TL kitlenmiş oluyor. Güzel p
...
Yorumun devamı ▼
+5
hasgesci Cuma, 17:56
Kaçak elektrik kullananlara ve bunlara göz yumanlara hakkımızı helal etmiyoruz.
Herkesin hesaba çekileceği günde görüşürüz.
+4
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
xmen121 22.2.2017
İnşallah tamamen biter
0
likeablex Cuma, 18:44
Hangi devirde yaşıyoruz artık şuna çözüm bulunsun acil. Ben her ay muntazam faturasını ödeyen vatandaşım banane "kayıp kaçak bedeli" nden. Ne saçma sistem böyle. 1 gün geciktirmeden ödüyorum. E cezamı bu? Böyle gitmez.
+1
hasgesci Cuma, 17:56
Kaçak elektrik kullananlara ve bunlara göz yumanlara hakkımızı helal etmiyoruz.
Herkesin hesaba çekileceği günde görüşürüz.
+4
Jeopol Cuma, 17:47
Hirsizlara her turlu destegi verip hirsizlar caliyor demek ayribbir sacmalik.
Ya hirsizligi hirsizligin yapildigi bolgeye odetirsin ya da hic elektrik vermezsin kendilerinden yok olurlar.
+2
hidrojennn Cuma, 14:46
quote:
Orijinalden alıntı: wolf silver

Ben elektrik parasını ödemesinler mi dedim? Bu istanbul çok getiri sağlıyor diyeceğiniz için yorumumda tek kuruş demiştim. Tamam istanbul bu kadar parayı getiriyor. O zaman hepsini oraya harcayın, hangi il ne kadar harcıyorsa ona o kadar yatırım yapsın, yada her il, ilçe, köy, muhtarlıklar bağımsız olsun. Herkes ürettiğini yesin geçinsin bu nasıl saçmalık? O parayı keyfine mi getiriyor? Kuzeydoğudaki,doğudaki, güneydoğudaki güneydeki adamlar sayesinde getiriyor. Biz oradaki tüketimleri yapıyoruz.. Kazanmak başkadır, harcamak başkadır.

yani dediklerinde bir karışıklık var. burada bir kısmı hedef gösteriyorlar diyorsun? İstanbul, İzmir v.s. illerde yapılanlarda dogu illerinin vergi mükelleflerini payı var diyorsun. ülkede toplanan verginin %48'i İstanbul'dan toplanıyor.en az vergi veren 3 ilde Mardin, Hakkari ve Van. kaçak elektrik tüketimi de çok. yeşil kart kullanımı tavan yapmış. devlet yardımının da en çok dağıtıldığı yerler. yani sırf doğu yok, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz var. burada da tüketim yapılıyor. buralarda da fakirlikler var. buralarda tüketim yapıyor. tabi ki devlet her yere hizmet verecek. ben senin yazdığına katılmadığım için öyle yazdım. ben İstanbul'da oturan biri olarak diyorum ki burada köprü yapıldı, tünel yapıldı. lanse edildiği gibi bunları devlet yapmadı, yap işlet devret bunlar. özel şirketler yaptılar işletecekler 25 yıl kar edecekler. biz İstanbul'da Türkiye'nin en yüksek belediye otobüs ücretini öderiz, köprüden geçerken para öderiz, 1 ay elektriği ödemesini geciktirsek elektriğimiz kesilir. yola 1 saat park etsek 7 tl ücret öderiz. şimdi doğuda da namuslu çalışkan, vergisini veren insanlar da var. bazı illerde bazı durumların artık alışkanlık haline geldiğini düşünüyorum. mesela kürt vatandaşlarımızın çoğunlukta olduğu Ardahan, Elazığ gibi iller de var vergide veriyorlar, kaçak elektrik kullanım oranı da öteki illere göre düşük %11. Devlet adil olmalı bir kısmın ağırlığını yakaladığı vergi mükellefi ve elektrik abonesi olmuş vatandaşa yüklememeli. adam ödemiyorsa elektriğini İstanbul'daki, İzmir'deki, Antalya'daki, Konya'daki, Ardahan'daki, Samsun'daki adamın elektriğini kestiği gibi kesmeli.
+1
wolf silver Cuma, 13:57
quote:
Orijinalden alıntı: hidrojennn
yazdığın gibi olmuyor malesef. Erzurum, Elazığ'daki insan İstanbul, Ankara , İzmir'de yapılanların parasını ödemiyor. tam tersine bu ilde oturanlar o illerde yapılanların parasını ödüyor. Büyük illerdekiler ödedikleri verdi miktarı kadar hizmet almıyor. Milletin kullandığı elektrik parasının ödenmesini istemek hedef göstermek olmuyor. Erzurum'daki adam, Rize'deki adam elelktrik parası ödüyorsa Batman'daki adam da ödeyecek.

bir haberden satırlar.
Türkiye ekonomisinin lokomotifi İstanbul 89 milyar 632 milyon 899 bin lirayla hazineye en fazla vergi aktaran kent oldu. Bunu 23 milyar 159 milyon 219 bin lirayla Ankara, 22 milyar 146 milyon 894 bin lirayla Kocaeli, 21 milyar 141 milyon 660 bin lirayla İzmir takip etti.

Ben elektrik parasını ödemesinler mi dedim? Bu istanbul çok getiri sağlıyor diyeceğiniz için yorumumda tek kuruş demiştim. Tamam istanbul bu kadar parayı getiriyor. O zaman hepsini oraya harcayın, hangi il ne kadar harcıyorsa ona o kadar yatırım yapsın, yada her il, ilçe, köy, muhtarlıklar bağımsız olsun. Herkes ürettiğini yesin geçinsin bu nasıl saçmalık? O parayı keyfine mi getiriyor? Kuzeydoğudaki,doğudaki, güneydoğudaki güneydeki adamlar sayesinde getiriyor. Biz oradaki tüketimleri yapıyoruz.. Kazanmak başkadır, harcamak başkadır.
0
hidrojennn Cuma, 13:20
quote:
Orijinalden alıntı: wolf silver

Bide alt yapıyı kaçak elektriğe bağlayan dağıtım şirketleri yok mu? Yada yukarıda admin bu kaçak elektriği alt yapıya bağlamış çok zarar görüyormuş pehhh.. Şimdi türk telekomda genel olarak internet yavaşliğinı alt yapıya bağlıyor. Alt yapıya yatırım yapın isterlerse 100 milyar kwh kaçak olsa olsada yine de kaldırir. Saçma sapan teoriler üretmeyin..Gelelim toplumun genel bir kesimini hedef alma..

Vay efendim kaçak elektriği onlar kullanıyor bizde ödüyoruz..

PEKİ İSTANBULDA, ANKARADA, İZMİRDE yapılan ihalelerde şu kadar kişi geçmezse devlet günlük olarak şu kadar parayı ödeyecek demiyor mu?

İstanbulda- izmitte-Ankara-izmir de olan köprüdür, alt geçittir, tüneldır bunların parasını niye Artvinde, karstaa, erzurumda, vanda, şırnak ta, hakkaride, mardinde, diyarbakırda, kiliste hatayda bu köşede bulunan illerin Vergisiyle niye onlar ödeniyor? Bu nasıl saçmalık? Burada 1 kuruş dahi ödeyen adam niye onu ödüyor??Çok acik ve net bir şekilde söylüyorum. Toplumu yada herhangi bir kesimi hedef gösteren kişi benim gözümde fetoden, pkk dan işid den bir farkı yok. Bu tür nifak çıkaranlara karşı dikkatli olun. Silahlı örgütler bu ülkeyi bölemez bölecek güçleride yok. Yalnız şu hedef gösterenlere dikkat edin. Suriyede Esadda Kürtleri, sünnileri yada toplumun belli bir kesiminde ayrıcalık yaptı diğerlerini köşeye attı ne oldu? Ülke 2-3 parçaya bölünme üzere.. Aman aman bir kaç saçma sapan konuşan insanların gazına gelmeyin. Aklı selim hareket edin. Suriye gibi olmayalım. Etrafımızda bu kadar düşman varken......

yazdığın gibi olmuyor malesef. Erzurum, Elazığ'daki insan İstanbul, Ankara , İzmir'de yapılanların parasını ödemiyor. tam tersine bu ilde oturanlar o illerde yapılanların parasını ödüyor. Büyük illerdekiler ödedikleri vergi miktarı kadar hizmet almıyor. Milletin kullandığı elektrik parasının ödenmesini istemek hedef göstermek olmuyor. Erzurum'daki adam, Rize'deki adam elektrik parası ödüyorsa Batman'daki adam da ödeyecek.

bir haberden satırlar.
Türkiye ekonomisinin lokomotifi İstanbul 89 milyar 632 milyon 899 bin lirayla hazineye en fazla vergi aktaran kent oldu. Bunu 23 milyar 159 milyon 219 bin lirayla Ankara, 22 milyar 146 milyon 894 bin lirayla Kocaeli, 21 milyar 141 milyon 660 bin lirayla İzmir takip etti.
+1
ozmenakif Cuma, 13:15
quote:
Orijinalden alıntı: wolf silver

Bide alt yapıyı kaçak elektriğe bağlayan dağıtım şirketleri yok mu? Yada yukarıda admin bu kaçak elektriği alt yapıya bağlamış çok zarar görüyormuş pehhh.. Şimdi türk telekomda genel olarak internet yavaşliğinı alt yapıya bağlıyor. Alt yapıya yatırım yapın isterlerse 100 milyar kwh kaçak olsa olsada yine de kaldırir. Saçma sapan teoriler üretmeyin..

Gelelim toplumun genel bir kesimini hedef alma..
Vay efendim kaçak elektriği onlar kullanıyor bizde ödüyoruz..
PEKİ İSTANBULDA, ANKARADA, İZMİRDE yapılan ihalelerde şu kadar kişi geçmezse devlet günlük olarak şu kadar parayı ödeyecek demiyor mu?
İstanbulda- izmitte-Ankara-izmir de olan köprüdür, alt geçittir, tüneldır bunların parasını niye Artvinde, karstaa, erzurumda, vanda, şırnak ta, hakkaride, mardinde, diyarbakırda, kiliste hatayda bu köşede bulunan illerin Vergisiyle niye onlar ödeniyor? Bu nasıl saçmalık? Burada 1 kuruş dahi ödeyen adam niye onu ödüyor??

Çok acik ve net bir şekilde söylüyorum. Toplumu yada herhangi bir kesimi hedef gösteren kişi benim gözümde fetoden, pkk dan işid den bir farkı yok. Bu tür nifak çıkaranlara karşı dikkatli olun. Silahlı örgütler bu ülkeyi bölemez bölecek güçleride yok. Yalnız şu hedef gösterenlere dikkat edin. Suriyede Esadda Kürtleri, sünnileri yada toplumun belli bir kesiminde ayrıcalık yaptı diğerlerini köşeye attı ne oldu? Ülke 2-3 parçaya bölünme üzere.. Aman aman bir kaç saçma sapan konuşan insanların gazına gelmeyin. Aklı selim hareket edin. Suriye gibi olmayalım. Etrafımızda bu kadar düşman varken......

Dostum burada toplumun bir kesimini hedef alma falan yok. Birinin suçunu başkasına kitleme olayına karşı duruş var. Ayrıca bahsettiğin köprülerin, otoyolların parasının garanti edilip bizim vergilerimizle ödenmesine de olur veren ben henüz görmedim. Birilerini zengin edip parasını bizden alıyorlar. Kaçak elektrik İstanbul'da, İzmir'de, Ankara'da da kullanılıyor sadece güneydoğuda değil. Özetle alayına karşıyız!
0
wolf silver Cuma, 12:52
Bide alt yapıyı kaçak elektriğe bağlayan dağıtım şirketleri yok mu? Yada yukarıda admin bu kaçak elektriği alt yapıya bağlamış çok zarar görüyormuş pehhh.. Şimdi türk telekomda genel olarak internet yavaşliğinı alt yapıya bağlıyor. Alt yapıya yatırım yapın isterlerse 100 milyar kwh kaçak olsa olsada yine de kaldırir. Saçma sapan teoriler üretmeyin..

Gelelim toplumun genel bir kesimini hedef alma..
Vay efendim kaçak elektriği onlar kullanıyor bizde ödüyoruz..
PEKİ İSTANBULDA, ANKARADA, İZMİRDE yapılan ihalelerde şu kadar kişi geçmezse devlet günlük olarak şu kadar parayı ödeyecek demiyor mu?
İstanbulda- izmitte-Ankara-izmir de olan köprüdür, alt geçittir, tüneldır bunların parasını niye Artvinde, karstaa, erzurumda, vanda, şırnak ta, hakkaride, mardinde, diyarbakırda, kiliste hatayda bu köşede bulunan illerin Vergisiyle niye onlar ödeniyor? Bu nasıl saçmalık? Burada 1 kuruş dahi ödeyen adam niye onu ödüyor??

Çok acik ve net bir şekilde söylüyorum. Toplumu yada herhangi bir kesimi hedef gösteren kişi benim gözümde fetoden, pkk dan işid den bir farkı yok. Bu tür nifak çıkaranlara karşı dikkatli olun. Silahlı örgütler bu ülkeyi bölemez bölecek güçleride yok. Yalnız şu hedef gösterenlere dikkat edin. Suriyede Esadda Kürtleri, sünnileri yada toplumun belli bir kesiminde ayrıcalık yaptı diğerlerini köşeye attı ne oldu? Ülke 2-3 parçaya bölünme üzere.. Aman aman bir kaç saçma sapan konuşan insanların gazına gelmeyin. Aklı selim hareket edin. Suriye gibi olmayalım. Etrafımızda bu kadar düşman varken......
0
BekirTemel Cuma, 12:40
Halk saf oldukça, onları temsil edenler sömürüye, çakallar kaçak elektriğe devam edecek.
0
ozmenakif Cuma, 12:21
16 milyar kwh enerji bize kitlenmiş. 1 kwh yaklaşık 40 kuruş. 16 milyar kwh 6,4 milyar TL yapıyor. Türkiye'de 33 milyon elektrik abonesi varmış. Buna göre abone başına 194 TL kitlenmiş oluyor. Güzel para
+5
hidrojennn Cuma, 11:53
quote:
Orijinalden alıntı: fantomasds

Yalnız bölge insanı hedef gösteriliyor burada. Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi kaçağı önlemek için haberde bahsi geçen projeyi bir ilçede pilot olarak uyguladı. İlçede kaçak kullanım %15. Ama bu %15 öyle insafsız kullanıyor ki fatura geri kalan %85'e de kesiliyor. Sonuçta doğulular kaçakçı yaftası yapıştırılıyor. İnşallah sağlanan teşvik paketleriyle oralarda istihdam artar da kaçak kullanım oranları da düşer.
Şunu da not edelim kaçak kullanımı olmadığı il yok, her ilde var bu melanet. İstanbulda sayaç okuma ekibi gelince uzaktan kumandayla araba kapısını kitler gibi sayacına müdahale eden bile var. Konuyu değerlendirirken o illerin sosyoekonomik durumlarının da göz önünde bulundurulmasını rica ediyorum. İnşallah azalacak bu kaçak kullanımı. Kaçak kullananlardan en az sizin kadar mağdur olan bir vatandaş olarak yazıyorum bu satırları.

Van'da gazete kaçak elektrik kullanım oranı%52 diye haber yapmış. kimse kimseyi hedef göstermiyor, bir gerçek var onu dile getiriyor. o yüzde %15 Türkiye çapında genel kaçak oranı.

http://www.sehrivangazetesi.com/haber-van_kacak_elektrik_kullaniminda_ilk_3te-13572.html
dediğin ilçede kaçak elektrik kullanım oranı senin dediğin gibi %15 değilmiş, %60'mış. elektrik sayaçlarını direk elektrik direğine alınınca %10'a düşmüş. yani olay senin düşündüğün kadar pembe değil. haberi de alta.
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1228928-vanda-kacak-elektrige-yeni-onlem
+2
tbbtl Cuma, 11:53
Eksikliği tamamlamak adına tüm Türkiye de kaçak elektrik kullananlara ve kullandıranlara hakkımızı helal etmiyoruz.
+3
tbbtl Cuma, 11:49
Dicle elektrik A.Ş-Diyarbakır belediyesi olayını hiç bir zaman unutmadık ve hatta çocuklarımıza da anlatıyoruz. Mardin, Şırnak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman ve Siirt te kaçak elektrik kullanan kişiler sizlere ailecek hakkımızı helal etmiyoruz. İnşaallah 30 kuşak sonrası çocuklarınızdan da çıkar bu haram para. Kaçak kullanıldığını bilipte engellemeyenlerede (yukarıdan aşağıya) hakkımızı helal etmiyoruz. Mardin Kızıltepe evinde işyerinde klima takılı olmayan yer varmı. Herkesin altında en lüks arabalar. Bir tarladaki kuyunun günlük elektrik tüketimi bellidir. Bir evin en az elektrik tüketimi bellidir. Bizmi çözecez bu konuyu. Ha, çok istiyorsanız bir tane çözüm önerisi söyleyeyim. nasıl yeni bir eve taşındığınızda elektrik ve suyun açılması için dask belgesi isteniyorsa devlet dairesindeki bir çok işlemde kurumundan alınmış (aylık-üç aylık-yıllık) elektrik fatura dökümü istenebilir.
+3
hidrojennn Cuma, 11:16
quote:
Orijinalden alıntı: bankai
Yanlişiniz var ülke ye yansitilmiyor örnek olarak Dicle A.ş nasıl tüm ülkeye faturasını yansitacak baktığı bölgenin faturasına yansıtıyor hocam

4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun geçici 9. Maddesi’ne göre 01.04.2011 tarihinden itibaren elektrik tarifesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirleniyor. EPDK kayıp-kaçak oranlarını, dağıtım şirketleri ile birlikte -onların taleplerine göre- belirleyerek faturalara yansıtıyor. Bedel 30 milyon aboneden tahsil ediliyor.
edit: gerekli bilgi bu linkte var.
http://gazelektrik.com/s-s-s/kacak-elektrigi-kim-oduyor
+1
fantomasds Cuma, 11:07
Yalnız bölge insanı hedef gösteriliyor burada. Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi kaçağı önlemek için haberde bahsi geçen projeyi bir ilçede pilot olarak uyguladı. İlçede kaçak kullanım %15. Ama bu %15 öyle insafsız kullanıyor ki fatura geri kalan %85'e de kesiliyor. Sonuçta doğulular kaçakçı yaftası yapıştırılıyor. İnşallah sağlanan teşvik paketleriyle oralarda istihdam artar da kaçak kullanım oranları da düşer.
Şunu da not edelim kaçak kullanımı olmadığı il yok, her ilde var bu melanet. İstanbulda sayaç okuma ekibi gelince uzaktan kumandayla araba kapısını kitler gibi sayacına müdahale eden bile var. Konuyu değerlendirirken o illerin sosyoekonomik durumlarının da göz önünde bulundurulmasını rica ediyorum. İnşallah azalacak bu kaçak kullanımı. Kaçak kullananlardan en az sizin kadar mağdur olan bir vatandaş olarak yazıyorum bu satırları.
+2
ceo-tr Cuma, 10:32
şu kaçak elektrik haberleri çıkınca her defasında neler neler yazmak geliyor içimden ama yazarsam banlanırım kesin. o yüzden ne kadar kaçak elektrik kullanan varsa hakkım haram, zehir, zıkkım olsun.
+2
Mesudum Cuma, 09:10
quote:
Şirketler, elektrik kullanımını ölçen sayaçları evlerin ve işyerlerinin dış kısımlarına, elektrik direklerinde bulunan panolara yerleştirerek sayaçlara yapılan izinsiz müdahaleleri engellemeyi amaçlıyor.

Bundan sonra aynı pervasızlığa göz yumulacaksa, yeni hedef direkler ve bunların üzerindeki panolar olacaktır. Çünkü faturasız kullanımın yolu, sayacın önünden hat almaya dayanır.
Bunu Batıya yaygınlaştırmaya kalkarsanız, suistimaller söz konusu olacak, evde tükettiğimiz elektrik ile faturaya yansıyan tüketim rakamlarını karşılaştırma şansımız olmayacaktır.
Direkteki sayacın arkasından bir binaya hat çekilecekse, vatandaş resmi dairelere çekilen hatta kanca atıp işini bedavaya getirmeye çalışabilir. Eğer komşusunun hattına kanca atacağını düşünürsek yeni (kan) davaları ortaya çıkabilir.
Denetim işini tamamen özel şirkete yıkmak da doğru değil. O bölgelerde değil sadece, her yerde, insanların keselerine el atarsanız haklı olmanıza bakılmadan müsamaha göremezsiniz. Korumasız ve devlet güvencesiz ortamda dahi işini yapmaya çalışan elektrik mühendislerin canlarından olduklarını da gördük çünkü.
0
s_mail Cuma, 08:23
komşuma 10lira fatura geliyor bize 3 ay içinde iki defa 600 bir defa 800tl yazıldı. Neden mi çünkü devlet dürüst vatandaşını *kiyor... çare bulunmasa bende kaçak kullanacam buda böyle biline.
0
bankai Cuma, 08:06
Yanlişiniz var ülke ye yansitilmiyor örnek olarak Dicle A.ş nasıl tüm ülkeye faturasını yansitacak baktığı bölgenin faturasına yansıtıyor hocam
+1
mladenbmv Cuma, 07:17
kaçak olan kullanan insanların bankalarda hesapları varsa oralardan tahsil edilsin.
0
dirokzan Cuma, 03:31
Kaçak kullananlar gün gibi ortada.
Dedaş denilen firma zahmet edip sokaklara insin kontrol etsin.Kaçak bedelini faturaya yansıtmak işlerine geliyor tabi.Benim oturduğum semtte tek bir hane bile kaçak kullanmaz ama hemen yanı başımizdaki bazı semtler elektrik şehre geldiği günden beri fatura odememistir.
Neden göz yumuyorsun arkadaş ?
Kömür,makarna ikilisinin yanına kaçak elektriği de eklemek gerek...
0
eragir Cuma, 02:54
Hiç bir şey yapmaya gerek yok gidin Almanya'ya bakın orada kaçak oranı %0, kaçak elektrik büyük suç, ayrıca da insanların gelir düzeyi yüksek olduğundan kimse tenezzül etmez...
+1
UML Cuma, 02:51
16 milyar kWh elektriğin faturası dürüst vatandaşa girmiş diyebiliriz.

Sanki benim görevim gidip kaçak kullananı tespit etmek de cezasını bana ödetiyolar. Hakkım son kuruşuna kadar haram olsun.
+3
-Altay- Cuma, 01:57
Abi verme elektriği. Karanlıkta otursunlar. Sen devletsin, müsamaha gösterirsen bunlar daha azılı davranırlar.
Elektrik beleş, su beleş, vergi denen bişey yok, üstüne 15 çocuk. Bide devletten de çocuk parası alıyor mis gibi. Ohhh.
+8
hidrojennn Cuma, 01:31
quote:
Orijinalden alıntı: bankai

Merak etme sen odemiyorsun şehir yada bolge nin faturasını yansıtılıyor

o bölge ve şehire yansıtılmıyor. eskiden kaçak kayıp bedeli adı altında bütün ülke faturalarına %30 fazlalık olarak yansıtıyordu, doğuda çok kaçak elektrik kullanıldığı için öteki bölgelerde çok itiraz oluyordu. için şimdi gene bütün ülkeye yansıtılıyor ama genel faturaya geçirildiği için anlayamıyoruz bile. kaçak kullanım oranları Şırnak, yüzde 75,3 ile Şanlıurfa, yüzde 72,6 ile Diyarbakır, yüzde 67,6 ile Batman ve yüzde 40,64 ile Siirt liste böyle uzuyor. burada bir sürü devlet kuruluşu olmasa (okul, askeriye, vb, valilik v.b.) kullanım oranların da tam rezillik olacak.
+2
silversmith Cuma, 01:30
Çözüm: Kaçak elektrik bedeli, kaçak elektrik kullanmayan abonelere, bundan sonra eşit taksitlerle yansıtılacaktır!
0
Lord Melkor Cuma, 01:28
Kaçak kullanım hangi bölgedeyse o bölgedekiler öder. Yabi Diyarbakırdaki İstanbuldakini ilgilendirmez.
+1
kadirirdem Cuma, 01:19
bu güzel olur.
0
H.B.V Cuma, 01:17
Kime yansıtılıyor Gürcistan vatandaşına mı allahalla
0
bankai Cuma, 00:56
Merak etme sen odemiyorsun şehir yada bolge nin faturasını yansıtılıyor
0
stalker(1979) Perşembe, 23:50
Kaçak elektrik ile baş etmenin yolu yok. İllaki bir şeyler buluyorlar. Zaten firmalar işin kolayını bulmuş. Ödemeyenlerin faturasını ödeyenlere yık gitsin ooooh mis gibi.
Dürüst vatandaşın cezalandırıldığı bir sistem oluşturmuşlar.
+28
Firaristt Perşembe, 23:21
Bunca kaçak kullanıma rağmen neden elektrik veriyorlar ki? Darbe yapılmış gibi gerekirse asker sokağa çıksın, sonra elektrik kontrollü olarak verilsin. Kaçak kullanım mı çıktı bir ilçede? Kes gitsin. Biz de geberene kadar vergi içinde yüzelim, milletin keyfinin ücretini ödeyelim. Devlet, Devlet gibi davransın, hakkımızı korusun.
Veya her il, ilçe o bölgede kullanılan elektrik, su gibi hizmetlerden sorumlu tutulsun. İstanbul'daki insan yaşadığı semtin veya ilin tüketimine göre ödeme yapmalı. Diyarbakır'daki kaçak elektrik kullanımının ücretini ben niye ödüyorum??
+22
nokta_28 Perşembe, 23:18
Geçen senelerde Dicle elektrik A.Ş Diyarbakır belediyesinin elektrik faturasını ödemediği için elektriklerini kesmeye gitmişti.. Hatta hata dönemim belediye başkanı da Dicle Elektrik A.Ş' nin sularını kesmekle tehdit etmiş ve idare binasının önünde izinsiz kazı çalışması başlatmıştı. Malesef o yıllardaki çözüm süreci yüzünden devlet büyükleri araya girip eski düzene devam etmelerini sağlamıştı. Hani Türk insanı unutur ya yada hep unutkandır... Ama bak dün gibi gözümün önüne geldi olay.. Eğer o zaman firma o elektrik faturasını tahsil edebilseydi bu gün bu rezillikeri yapmaya gerek yoktu...
+35
Ac1DBuRN Perşembe, 23:14
Kaçak elektriği tespit etmek veya bunu engellemeye çalışmak iyi güzelde, zaten çalan şehirler veya köyler belli. Bu işten hiç anlamayan biri olarak hane sayısını ve tüketilen elektriği önüme koyarım ve diyebilirimki bu bölgede bir terslik var. Niye gidip de gerek işlemleri yapmıyorsunuz? Önce "mevcut" kaçakçılığı önle ardından "önlemini" al. Elin ahırının elektrik faturasını ödemekten bıktı bu millet.
+3
Lord Melkor Perşembe, 23:14
Çalma olayları gerçekten çok çirkin. Güneş enerjili trafik lambası panelleri en fazla 1-2 hafta dayanıyor.
+2
blacksaver Perşembe, 23:05
avrupa'da sayaçlardan internet hattına bağlanan bir link kablosu vardır ki elektrik dağıtan firma anlık olarak takip eder bir anormal durum olursa direkt olarak elektiriğinizi keserler sizler isterseniz internet üzerinden online kaç Kwh elektrik tükettiğinizi takip edebilirsiniz böyle bir sistem yapabilirler ama telefon kablolarının bile çalındığı memlekette elbette bu bir çözüm olmaz yerin altından çekip üstüne beton dökseler kabloların yine hiltiyle delip kopartırlar burası türkiye ve ben bu cahillerle dolu ülkenin ileri görüşlü ve çağdaş bir vatandaşı olmaya çalışıyorum, ne yazık ki...
+44
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj