İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (12) YORUM YAZ

tarafından 12 Şubat 2018, Pazartesi 21:29 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Kanserin metastazını önleyebilecek yeni bir yöntem geliştirildi
Günlük Haber Metehan Göktaş
12 2559
Günümüzde kanserle ilgili çalışmalarda yüz güldürücü sonuçlar elde edilmekte. Yapılan son araştırmada kanserin yayılmasını ve büyümesinin önüne geçilmesini sağlayacak sonuçlar elde edildi.
 
Son dönemde kanserin erken safhalarda gelişimini önlemeye ve vücudun diğer kompartmanlarına yayılmasını önlemeye yönelik araştırmalar revaçta. Bu çalışmaların son örneği The Scripps Research Institute’de gerçekleştirilen deney oldu.

Şu ana dek yapılan çalışmalarda hücrelerin büyüyüp gelişmesinin kontrolünde görev alan TGF-B proteini hedef alınmıştı fakat bu proteinin bloke edilmesinin vücutta ciddi yan etkilere sebep olduğu anlaşılmıştı. Bu yan etkiyi ortadan kaldırmayı amaçlayan bilim adamları çareyi TGF-B’yı da kontrol eden proteinin yani LTBP3’ün ekspresyonunu engellemekte bulmuşlar.
 
Piliç embriyolarından ve kemirgenlerdeki kanser modellerinden yararlanan ekip, insandakine benzer yapıda prostat karsinoması ile baş ve boyun bölgesindeki karsinomların yanı sıra fibrosarkomlar da elde etmiş. Uzmanlar daha sonrasında LTBP3 proteinin üretimini engellediklerinde primer odaktaki tümörlerin metastaza uğramadığını gözlemlemişler.
 
 
 
Çalışmanın kurucusu Elena Deryugina yaptığı konuşmada LTBP3’ün üretiminin engellendiği tümörlerin anjiyogenez faaliyetlerinin önemli ölçüde azaldığına ve bu sayede kanser dokusunun büyüme-gelişmesinin de önlenebileceğine yer verdi.

Sağ kalım oranları artabilir

 
Uzmanlara göre yeni keşifin uygulamaya geçmesiyle birlikte kanser vakalarının erken safhadaki metastazının önüne geçilebilecek ve böylelikle sağ kalım oranları önemli ölçüde arttırılabilecek. Son olarak ekibin bir sonraki çalışmasının TGF-B ve LTBP3’ün tümörlerin anjiyogenezindeki görevi üzerine olacağını da aktaralım.
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 2 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 2559 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
BekirHan 12.2.2018 22:02:08
Haber içeriklerinizi okuduğumda Türkçe' yi katledişinizi korkuyla izliyorum. Kompartman nedir yahu? Bölüm, bölge desenize. Ekspresyon nedir? Expression dan buraya mı geldiniz? Üretim, oluşum diyem
...
Yorumun devamı ▼
+18
Verticall 12.2.2018 22:32:01
Haber tıbbi bir dil ile hazırlanmış. Doktorum ve anlamakta zorluk çekmedim. Doktorlara yönelik olan bir sitede yayınlansa herhangi bir sıkıntı olmazdı. Ancak haklı olduğunuz bir nokta var ki DH daha g
...
Yorumun devamı ▼
+16
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
BekirHan Cuma, 09:19
Pardon ne demek istediğinizi anlayamadım. g** kılı derken? Böyle birşey mi söyledim?
0
asderty Perşembe, 02:01
Ben de bu tarz iddialı başlıkların kesinlikle atılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç kesin ve halihazırda uygulanıyor değilse, kesinlikle "geliştirildi" veya "3 yıla sonuç alınır" gibi başlık veya içerikler olmamalı, hatta ceza bile verilmeli.
0
Mete Can Karahasan Çarşamba, 23:41
Arkadaşımız bir tıp öğrencisi olarak hitabınızdaki göt kıllığından daha yüksek bir saygıyı hakediyor; baştan onu belirteyim.
Kompartman: göz, hücre gibi eşanlamlıları daha büyük yanlış anlaşılmalara sebep verebilir, bölüm ise tıpta geçemeyecek kadar müphem kalır.
Ekspresyon: ifade, sunum gibi tabirleri yeterli gelmez; yürürlükte olma gibi bir anlamı vardır.
İlmi, göt kıllığı seviyesinde takip ettiğimizden aradaki uçurumu bu öğrencinin kalbini ve de şevkini kırma vesilesiyle kapatabileceğiniz hazırcılığına kapılmayın. Daha iyisini siz yapın, zaten böylece tezahürlerinizin neticesizliğini birinci elden duyumsarsınız.
0
cgrozl Çarşamba, 23:08
Allah şifa versin eşine duacıyım...
0
son üye Çarşamba, 21:15
Genetik bölümü öğrencisi olarak diyebilirim ki çeviriniz facia,

Seçtiğiniz Türkçe kelimelere hayret ediyorum

Yinede haber haberdir emeğe saygı
0
jaws78 Salı, 20:23
Ailemden,rahmetli olan annem de dahil olmak üzere pek çok kişiyi bu illet yüzünden kaybettim. Şimdi son olarak ta sevgili eşim için bu tanıyı koydular. Başlığı görünce atladım. Sonuç mu? Umut tacirliği haberi...Yakıştıramadım bu siteye bu başlığı. Yapmayın lütfen.
+2
Mianfei Salı, 08:11
Böyle başlıklar atılması yasaklanmalı, umut en büyük silahtır ve sadece hit veya herhangi bir gazetede olabilir, okunacağım diye böyle umut verici başlıklar atılmamalı. İnsanların ne halde nelerden medet umduğunu görseniz şurda 2 click için başlığın adını böyle koymazsınız. Belki kasıtlı belki kasıtsız her türlü düşüncesiz bir hareket. İnsanlara en ufak umut vermeyin ki ertesi gün aaa 5 yil sürer heralde bunun piyasaya düşmesi henüz test aşaması diye üzülmesinler. Böyle milyon tane araştırma yapıldı ve haberi sunuldu. Yeter artık
+3
Tugrul_512bit Salı, 05:01
Reçete tercümesi yapılır.
+1
WB Salı, 01:48
Haberin dilinde bir sorun yok, sorun alanina girmeyen haberleri yayinlayan dh’de.
0
Bukalemun Salı, 01:04
USA 150 milyar dolar ve Türkiye 3 milyar dolar harcıyor :(( Kanser büyük bir pazar ! Kimse kaybetmek istemez. Tabi önce silah ve uyuşturucu ...
0
Verticall 12.2.2018 22:32:01
Haber tıbbi bir dil ile hazırlanmış. Doktorum ve anlamakta zorluk çekmedim. Doktorlara yönelik olan bir sitede yayınlansa herhangi bir sıkıntı olmazdı. Ancak haklı olduğunuz bir nokta var ki DH daha geniş kitlelere hitap ediyor ve içerik biraz daha anlaşılır olabilirmiş.
Ancak yine de bu tarz haberleri DH'de görmek güzel. Elinize sağlık.
+16
BekirHan 12.2.2018 22:02:08
Haber içeriklerinizi okuduğumda Türkçe' yi katledişinizi korkuyla izliyorum. Kompartman nedir yahu? Bölüm, bölge desenize. Ekspresyon nedir? Expression dan buraya mı geldiniz? Üretim, oluşum diyemiyor muyuz biz buna? Yazık yahu!...
+18
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj