İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (7) YORUM YAZ

tarafından 10 Ocak 2017, Salı 13:03 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Araştırmacılar yaraları iyileştiren örümcek ipeği üretmeyi başardı
Günlük Haber Furkan Babur
7 2707
İngiliz araştırmacıların laboratuvar ortamında ürettikleri örümcek ipeği yaraların tedavisinde ve ilk yardım müdahalelerinde yarayı iyileştirme özelliğine sahip.

400 Milyon yıldır ipek üreten örümceklerin ipeklerindeki gizem hala tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Örümceklerin ürettiği; su geçirmez, saç telinden ince, pamuktan hafif, plastikten esnek ancak çelikten beş kat sağlam ipekler, gerek ameliyat ipliği olarak gerek de yapay tendon ve bağ üretimi olarak tıpta çok geniş bir kullanım alanına sahip ancak örümceklerin bu ipeği üretirken çok fazla enerji harcıyor olması, üretilen örümcek ağının az olmasına ve tıpta çok sık kullanılamamasına neden oluyordu. İngiliz araştırmacılar ise laboratuvar ortamında örümcek ipeğine benzer yapıda bir antibiyotik üretmeyi başardı.
 
 

Beş yıllık çalışmanın ardından örümcek uzmanı ve kimyagerlerden oluşan Nottingham Üniversitesi’ndeki araştırmacılar memeli hayvanların kalın bağırsağında yaşayan escherichia coli bakterisinden sentezlenen ipeklere ilave moleküller ekleyerek neredeyse gerçek örümcek ipeği kadar başarılı bir ipek elde etti. Üstelik üretimi çok daha ucuz ve kolay bir şekilde.

 

Pansuman ve Diyabet Tedavisinde Kullanılacak

Üretilen bu ipeğin ilk yardım müdahalelerinde etkin bir rol üstlenmesi bekleniyor. Henüz insan sağlığına olumsuz bir etkisinin tespit edilmediği örümcek ipeğinden yapılan bandajlar yarayı temiz tutmaya ve kan kaybını engellemeye yarayacak üstelik sahip olduğu antibiyotik özelliği ile enfeksiyon riskini de ortadan kaldıracak. Ayrıca doğal bir biyopolimer olan örümcek ipeği görevini yerine getirdikten sonra biyolojik olarak kolayca parçalanabiliyor.

  

Advanced Materials dergisinde yayınlanan çalışmanın yazarlarından Profesör Neil Thomas, ipeklerin pansumanlarda ve diyabetik sonucu vücutta oluşan yaraların tedavisinde kullanılabileceğinin ve dokular kendini yenileyene kadar biyolojik olarak parçalanmadan önce, vücutta iskele görevi göreceğini belirtti.

 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 2 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 2707 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
Mehmet_Ali61 10.1.2017 13:50:48
Şu fotoğrafa bakınca bayılıyorum, kendini insanlık için çalışma atayanlar +11
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
asılsız.ihbar Salı, 10:41
adamlar çalışıyorya kimin için çalıştıklarını bile bilmiyorlar, canlarını feda ediyorlar hemde tanımadıkları insanlar içinn
0
DH Misafiri Pazartesi, 12:32
ufacık örümceğin şu ağını muntazam bir şekilde yaratan Allaha inanmayıp herşeyin tesadüf olduğunu düşünenlerin vay haline
0
Kerim5100 11.1.2017 11:42:57
Bizde bunu kullanana iyileşme vergisi getirirler :D
0
kadirirdem 11.1.2017 00:44:32
helal olsun , çalışan neler yapıyor...
0
Bukalemun 10.1.2017 16:17:26
Hep tesadüf ! Bilim bunu açıklayabilmeliydi. 400 Milyon yıl dan sonrasını okumadım.
0
Mehmet_Ali61 10.1.2017 13:50:48
Şu fotoğrafa bakınca bayılıyorum, kendini insanlık için çalışma atayanlar
+11
grafman09 10.1.2017 13:49:43
Tebrikler, buna benzer bir çalışma duymuştum daha önce.
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj