İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (79) YORUM YAZ

tarafından 8 Haziran 2012, Cuma 09:34 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

AMD Radeon HD 8000 serisine ilişkin ilk işaretler
Günlük Haber Erdi Özüağ
79 6820
 
AMD'nin yayınladığı yeni Catalyst Beta sürücüsünde, Radeon HD 8000 serisine ait bir takım izler olduğu öne sürüldü. Çift grafik işlemcili Radeon HD 7990 modeliyle ilgili olarak henüz herhangi bir açıklamada bulunmayan AMD'nin, kapalı kapıları ardında yeni jenerasyon için hazırlık aşamasında olduğu biliniyor. Hatta sektör içerisindeki mevcut kanı, hem işlemci hem de ekran kartı tarafındaki yeni jenerasyon modellerin, Ekim ayı gibi yani Microsoft'un yenilikçi işletim sistemi Windows 8'le eş zamanlı olarak çıkacağı yönünde.
 
Ekran kartı piyasasını yakinen takip edenlerin bildiği üzere, AMD'nin Radeon HD 8000 serisinin Sea Islands kod adlarını taşıyacağı düşünülüyordu ancak haberimize konu olan beta aşamasındaki sürücüde yer alan model bilgileri bunun aksini gösteriyor. Aynı zamanda piyasaya sunulacak yeni Fusion işlemcilere yönelik te bir takım kod adları içeren sürücüye göre AMD, Radeon HD 8000 serisi altında en az 16 yeni model üzerinde çalışıyor. Venus kod adını kullanan grafik yongasının XTX ve XT versiyonları ile Radeon HD 8970 ve Radeon HD 8950'ye güç verecek olan AMD, Venus LE ve Venus Pro grafik yongalarını Radeon HD 8800 serisinde, Oland kodlu grafik yongasını ise Radeon HD 8700 serisinde kullanacak. Mevcut seri altında Radeon HD 7830 veya Radeon HD 7790 gibi ara modeller görmüş olmasak ta - en azından şu an için - Radeon HD 8000 serisinde Oland GPU'sunu kullanan Radeon HD 8790 modelinin gelmesi de yine olasılıklar dahilinde yer alıyor.
 
Yüksek performans tutkunları kuşkusuz Radeon HD 8900 serisinin çıkış tarihini merak ediyor olmalı. Henüz AMD tarafından resmi olarak doğrulanmamakla birlikte, son çıkan bilgiler Aralık-Ocak dönemini işaret ediyor. AMD'nin genel lansman stratejisine baktığımızda ise bazı istisnalar dışında Aralık ayını pek tercih etmediğini görüyoruz. Nvidia'nın Kepler jenerasyonuna karşı uzun süredir lider olduğu enerji verimliliğinde geriye düşen AMD'nin, Radeon HD 8000 serisindeki tasarım anlayışında bir yandan performans arttırırken, diğer taraftan verimliliği daha üst seviyelere taşıyacak önemli güncellemeler yapması bekleniyor.  
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 6820 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
FRoGKaTa 8.6.2012 12:22:36
quote:
Orijinalden alıntı: mehmet 52

gtx 670 varken şu an ihtiyacımız yok 8000 serisine.

Teknolojide böyle birşey yok. Böyle düşünüyorsan şuan atari oynaman gerekir.
+25
TiesTorN 8.6.2012 09:41:34
boş beleş işler... yeni konsollar gelsin önce, yeni kartlar haybeye çıkıyor. +13
urazs 8.6.2012 12:28:01
Aynen katılıyorum, laf ola beri gele, oyun yok o kartları kullanan hakkını veren millet sırf hırsından milyarlar saçıyor, yeni nesil konsollar çıktıktan sonra anlamı olacak o kartların.O zaman da zate
...
Yorumun devamı ▼
+12
_Dominic_Toretto_ 8.6.2012 16:19:12
Bi batıramadın şu AMD'yi cenkyy. Yıllardır battı batacak. Fanatiklik ne boyutlara gelmiş Allah'ım
...
Yorumun devamı ▼
+5
pcgamebeer 8.6.2012 16:52:31
neredeyse 1000 dolarlık kart sürüyorlar piyasayaevet performans kartı ama belli bir grup dışında kim alacak bunları??performansa bağlı fiyat yükselmesini anlarım ama teknolojinin gelişmesine ters oran
...
Yorumun devamı ▼
+4
(((TeAcHeR))) 8.6.2012 14:03:12
hacı peşpeşe herkesten alıntı yaptım ama dövmeyi çok sevdim yaa :)adam millete kol gibi geçiriyoruz diyor siz hala dövmedesiniz +4
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
arakadamaniac 16.7.2012 16:13:20
iyi işte crysis 3 çıkar fps'leri karşılaştırırız o kadar her yıl oyundan fazla ekran kartı sürülüyo piyasaya şuanda 6850 gibi bir kartla her oyunu rahatlıkla oynayabiliyorken bin tl'lik kart almanın mantığı nedir bilemiyorum, sanki ultra açınca bambaşka bi boyut alıyo grafikler hepsi konsol portu neticede, her sene bu kartların hakkını verecek pc'ye özel veya tam optimize edilmiş oyunlar çıkar ozaman eyv, ama çöp konsol grafikleriyle azıcık fark olacak diye her sene bin tl veremem açıkçası verenlerede mani olmam
+1
CVenturas 16.7.2012 15:59:43
quote:
Orijinalden alıntı: cenkyyy

Amd nin son çırpınışları

Hocam nasıl olur da son çırpınışları dersiniz.. Bunu senelerdir söylüyorlar ama amd rekabetçi fiyatlandırması ile rakiplerine her zaman bir cevap veriyor. Küçük kayıplar yaşanıyor bu doğru ama AMD çok büyük bir firma her segmentte ürünü var/olacak. AMD batarsa o çok sevdiğiniz nvidia maalesef sizi bir anda satacak ve fiyatlar da oldukça güzel olacaktır. Yine de bu kadar düşman olmanızı anlamıyorum.
0
false shepherd 16.7.2012 15:32:30
Bir şeyi eklemek istiyorum: Adaptive AA eskiden beri var AMD'de, nVidia'nın Transparency AA'sına karşılık olarak.
Eskiden ayrı bir ayardı, sonradan Adapive Multi-sample AA ve Super-sample AA şeklinde AA modları arasına dahil edildi.

Lucid'inse esas olayı sistemin tepki hızını arttırmak, bildiğim kadarıyla. Vsync açınca oluşan input lag'i azaltmak gibi.
0
M@U 6.7.2012 13:52:52
Adaptive Vsync konusunda ufak bir ayrıntıyı belirteyim. Bildiğim kadarıyla Adaptive Vsync ile Virtual Vsync farklı şeyler. Virtual Vsync, tearing dediğimiz yırtılmayı engelleyen bir Vsync özelliği. Ancak bu özellik açıldığında FPS düşmüyor. Bu sayede "stuttering" denilen hadiseye de mahal verilmemiş oluyor. Tam tekniğini bilmiyorum, ancak yırtılmayı gidermek için monitör tazeleme hızı ile fps'nin eşit olması gerekiyor diye biliyorum. Buna çözüm olarak yapay tazeleme hızı kullanılmış olabilir.

Nvidia'nın Adaptive Vsync'ine gelecek olursak, burada klasik fps'yi düşürme olayını görüyoruz. Yani kartın çizeceği kare sayısı monitörün tazeleme hızı ile eşitleniyor. Bu sayede 60 fps devamlı olarak veriliyor. Ancak bazı sahnelerde kartın gücü 60 fps için yetersiz kalırsa, o noktada Adaptive Vsync'in olayı ortaya çıkıyor ve Vsync kapanıyor. Bu sayede fps 30'a düşmüyor, ekran kartı kaç kare çizebiliyorsa o direk olarak veriliyor monitöre. 50 ise 50, 40 ise 40... Bu sayede de shuttering dediğimiz o anlık kasılma hissi ortadan kalkıyor.

Bu iki teknik çok farklı. Ancak ben Virtual Vsync'i daha iyi gibi gördüm diyebilirim. Yine de bir yapaylık söz konusu. Yani monitör 60 fps'den fazlasını gösteremediği taktirde 100 fps yazısını görsem ne olacak. Tabi bunun başka bir sıkıntı oluşturup oluşturmadığını bilmiyorum.

Lucid Virtu'da böyle bir teknik varken, AMD devamlı olarak açık kaynak üzerine giden taraf olarak bunda da Lucid Virtu'nun tekniğini kullanabilir. Ama bu durumda çok büyük bir reklam aracı olmaz ve yine istenen desteği yakalayamayabilir (HD3D, Bullet Physc, APP gibi...) Yani AMD'ye tam anlamıyla kendine özgü bir teknik gerekir ki bu da kolay olmaz sanıyorum. Kaldı ki bu hali ile bile taklit gibi görüneceğinden (çünkü ilk yapan kendisi değil ve Nvidia yaptıktan sonra yapmış olacak) HD8000 serisi tanıtımlarında kullansa da çok fazla ses getirmez. Tabi yine de farklı bir özellik getirip Adaptive Vsync'ten daha iyi bir şey sunmazsa.

AA olayına çok girmek istemiyorum. FXAA açık bir yapı. Oyun firmaları kullanmakta. MLAA da benzer yapıda. İki firma da bu özellikleri desteklenen oyunlarda kullanabiliyorlar ve özellikle FXAA'da iki firmanın da performans kaybı benzer. Bu sayede FXAA ortak bir yapı olmaya daha yakın görünüyor. Tabi Nvidia kendi tanıtımlarında bunu özellikle kullanıyor ama AMD'nin aleyhinde bir durum olmaması güzel bir durum. MLAA'da Nvidia kartların performans kaybı daha fazla diye biliyorum. Ayrıca kalite açısında ben de FXAA'yı gördüğüm kadarıyla daha iyi buluyorum. Ancak bu konuda AMD'nin yeni bir şey yapmasına pek gerek olduğu sanmıyorum. Mevcudu geliştirse yeter. Bir de şuanki güncel kartların klasik AA modlarındaki performans kaybını halletmesi gerekiyor.

AMD'nin AA konusunda en büyük ihtiyacı, performansı geliştirmek haricinde, Nvidia'nın TXAA'sına yanıt verebilmesi. TXAA eğer tutulursa bomba bir özellik olur. Görünüşe göre oldukça kaliteli bir özellik olacak. İşte bu özellik destek görürse Nvidia'ya doğrudan kart sattırabilecek bir özellik olabilir. Bana göre Adaptive Vsync de benzer durumda ama direk görüntüyü ekliyecek bir özelliği tanıtmak daha kolay olur. AMD'nin de benzer bir teknolojiye ihtiyacı var.

Vsync'de fare + klavye tepkisi sürücüden ayarlanabiliyor diye biliyorum ama yalnızca Nvidia tarafında bu özelliğin olduğuna eminim. AMD'de de vardır sanıyorum. Bahsedilen Vsync özelliklerinde bu tip bir sorun görünmüyor.Gpu hızı konusuna gelecek olursak, tarihte varsayım olmaz diyebilirim. Zira sizin Kepler'den kastınız GK104 gpu'su. Ancak Kepler dediğimiz bir mimari ve GK104'ten ibaret değil. Nvidia önce sunmuş olsaydı diyemiyoruz pek, zira yıllardır önce sunmuyor Nvidia ve sunduğu zaman da büyük gpu ile çıkış yapıyor. Yani Nvidia önce sunmuş olsa GK104 gibi küçük bir gpu da sunmazdı. Doğrudan eldeki büyük gpu'yu sürerdi ortaya. O zaman da 1 ghz'lik Tahiti de çözüm olmazdı AMD için. O nedenle varsayım üzerinden gidemeyiz.

Şimdi madde madde gideyim ki durumu kendi açımdan daha iyi anlatabileyim:

- Tahiti gpu'su ilk 28 nm ve GCN mimarisinin kullanıldığı ilk gpu. Böyle bir gpu'da güç tüketimi, sıcaklık gibi sorunlar yaşanması muhtemeldir ve yaşanmıştır. Ayrıca kullanılan soğutucu da oldukça güçlüdür, bu sayede kartı serin tutabilmekte ancak gürültülü çalışmaktadır.

- 6 ay sonra sunulan Ghz Edition da bile güç tüketimi ve gürültü sorunu artarak devam etmiştir. Eğer daha iyi bir soğutucu kullanmak mümkün olsa, AMD hiç durmaz onu kullanırdı. Demek ki engelleyen bir şey var.

- 6 ay öncesine dönersek, 28 nm üretim tekniğinin düşük verimliliği ile üretilen bir gpu idi Tahiti. Bu durumda gpu'yu yüksek hızda çalıştırmanın pek imkanı yoktu. Eğer böyle bir şey yapmaya kalkışsaydı AMD, yukarda da dediğim gibi; gpu'yu yüksek voltaj ile çalıştırmak durumunda olacağından, çoğu gpu HD7970 olamayacaktı ve verimlilik iyice azalacaktı. Bu da o kartın ölüm fermanı olurdu. Zira çok az sayıda üretilirdi, ayrıca çok çok fazla güç tüketirdi, çok daha fazla ısındığı içinde çok daha gürültülü çalışırdı. Bu da kartı oldukça başarısız gösterirdi. Üstüne bir de azalan oc pontasiyelini ekleyin. Yani HD7970'in düşük saat hızı ile sunulmasının tek bir sebebi yok. AMD'nin o günkü imkanları oydu ve ona göre bir kart yaptı.

- Ghz Edition hazırlanırken, bizzat AMD şunları dile getiriyordu: "Artan verimlilik sayesinde daha düşük voltaj ile daha yüksek frekanslara çıkmak mümkün hale gelmiştir. Bu sayede Tahiti gpu'ları da daha yüksek hızlara çıkabilmektedir." Yani 6 ay sonra AMD, Tahiti'yi anca daha yüksek hızda sunulabilir hale getirdi. Ancak bu durumda bile güç tüketimi arttı, sıcaklık arttı ve kart daha gürültülü çalışmaya başladı. Üstüne bir de oc potansiyeli azaldı. Çünkü AMD cepten yemişti. Yani kartın mevcut oc potansiyelini kullanmıştı.

- Bellek konusuna gelirsek; bu konuda firmaların seçimi oldukça kısıtlı. Özellikle AMD tarafında bu seçim, son iki seride daha da zorlu geçti. HD7970, esasen 3 GB belleğe ihtiyaç duyan bir kart değil. Ancak zorunlu olarak bu miktar kullanılmak durumundadır. Mesele yine çok sebepli. Kartta kullanılan gpu, belli bir bellek bant genişliğine ihtiyaç duyar. Bellek bant genişliğini belirleyen faktörler ise bellek hızı ve bellek veri yoludur. Şuan firmaların kullanabilecekleri ve emin oldukları en yüksek bellek hızı 6 ghz'dir. AMD bu hızda bellek kullanıp, bellek veri yolunu 256 bit olarak tutsaydı, yeterli bellek bant genişliği sağlayamayacaktı büyük ihtimalle. Bu nedenle bellek veri yolunu 384 bit'e çıkardı ve maliyeti artırmamak için biraz daha düşük hızda bellek yongaları kullandı. 384 bit bellek veri yolu, ihtiyaç duyulan bellek bant genişliğini sağlamış olsa da bir başka sorunu gündeme getirdi: Bellek miktarı. Ne yazık ki bellek miktarını belirleyen en büyük noktalardan biri yine bellek veri yoludur. 384 bit bellek veri yolu kullanılması demek, o kartta 768 MB, 1,5 GB, 3 GB gibi bellek miktarlarının kullanılmasını gerektirir. İşte bu noktada AMD 3 GB'ı seçmek zorunda kalmıştır. Zira 1,5 GB belleğin yetip yetmeyeceği belli olmadığı gibi bir önceki seride 2 GB standart hale geldiği için 1,5 GB bellek kullanmak firmaya büyük eleştirilerin gelmesine yol açardı. O nedenle gerekmese de 3 GB bellek kullandı AMD.

- HD8000 serisine gelirsek, bu seride üst seviye gpu'ların Tahiti'den daha iyi olacağına hiç şüphem yok. Nedenleri ise belli: 28 nm üretim süreci gelişti ve deneyim kazanıldı, GCN mimarisi oturdu. Bu noktadan sonra AMD'nin yapacağı (ve yaptığı) en önemli şey, bu üretim sürecine uygun gpu'yu ortaya koymak. Bu da kesinlikle gerçekleşecektir.

- HD2000-HD3000 yahut HD2000'den HD4000'e geçiş gibi durumlar tam olarak tekerrür etmezler. Nedeni yine açık. Nanometrik gelişim süreci yavaşladı. 6 ayda yeni bir seri sunmak artık çok zor (Gerçi Nvidia G400-G500'de bunu yaptı ancak G400 berbat durumdaydı ve gelişime açık pek çok yönü vardı). Şimdi 6 ayda yalnızca gpu'yu hızlandırmak mümkün oluyor. Hatırlayacağınız üzere R600-RV670 arasındaki fark, yalnızca gpu'nun küçültülerek güç tüketimini düzeltmek olmuştu. Grafik gücü ve özellikleri neredeyse aynıydı. Ne AA ne de AF konusunda bir gelişim sağlanabilmişti. HD4000 serisi ise tam tersine performansa yönelik bir seri olmuştu ve mimarinin eskik yönleri tamamlanarak güçlendirilmiş, gpu boyutu çok büyütülmeden performans iki katına çıkarılmıştı. Hem de aynı nod'da (55 nm) kalınarak. Ancak bugün 28 nm'deyiz ve en az 2 yıl devam edecek bir üretim süreci ön görülmekte. Bu durumda AMD hem güç tüketimini iyileştimek durumunda hem de performansı artırmak... Bunu yapmak için yeterli zamanı var. Dediğim gibi 20-22 nm'ye geçiş suan oldukça uzak. Bu durumda da 28 nm için uygun olan yapıyı ortaya çıkarabilir. Zaten öngörüler de o yönde. Benzer güç tüketimi ile %30-40 kadar performans artışı sağlayanabileceği söylenmekte. Bu durumda GK104'ün W/P oranı da yakalanmış olur. Diğer taraftan 28 nm üretim sürecinin sınırları da görülmüş olur. Tıpkı 40 nm ile iki seri görmüş olmamız gibi (DX10'daki bazı kartları da hesaba katarsak 3 seri gördüğümüzü bile söylememiz mümkündür).

Daha önce yaşanmış süreçlere ve şuanki duruma bakarak benim tahminim HD8000-G700 serisi arasında F/P, W/P, mm^2/P olarak benzer bir durumun olacağı ve rekabetin aynen HD6000-G500 serilerinde olduğu gibi güçleneceği şeklindedir. Bu durumda 28 nm üretim sürecinin 2. serilerinde daha uygun fiyata daha fazla performans ve özellik sunan kartlar göreceğimiz kesindir. Ancak mesele AMD'nin yeni özellikler sunmak zorunda olmasıdır ki bence bunlar da olacaktır. Ayrıca yeni mimari için daha stabil sürücüler de gelecektir. Özellikle eski kartlara sürücü desteğinin kesilmesi ile ve yenilenen sürücü geliştirme yol haritası ile AMD'nin daha iyi sürücüler sunacağı da açıktır. Ghz Edition ile gelen 10.7 sürücüsü bunun ilk örneğidir. AMD 2012'nin ilk yarısında hem yazılım tarafında hem de donanım tarafında rakibinin gerisinde kalmış olsa bile yeni serisi ile tüm açıkları kapatacaktır sanıyorum. G400'den G500'e geçişte bu durumu görmüştük. Yine benzer bir durum olacaktır diye düşünüyorum.
+1
Armin van Buuren* 6.7.2012 12:29:35
quote:
Orijinalden alıntı: M@U
Yalnızca şu kısma takıldım. Diğer kısımlara da baya bir şey yazabilirim ancak gereksiz uzar mesele.

AMD'nin HD7970'i o hızda çıkarmasının nesi hata idi? Kartı ve kartta kullanılan gpu'yu siz mi ürettiniz? O dönemdeki üretim durumunu, verimlilik durumunu biliyor musunuz? Aradan geçen 6 ay boyunca herhangi bir iyileştirmenin söz konusu olmadığı Ghz Edition ile ortaya çıktı zaten. Eğer kartı ilk çıktığı dönemde 1-1.05 ghz hızında sunmuş olsaydı AMD, güç tüketimi, gürültü durumundan ne kadar eleştirileceğini düşündünüz mü? Ayrıca ilk dönemde düşük verimlilik hakimken kaç tane gpu'da 1 ghz üzeri hız stabil şekilde sağlanabilecekti? Şuan bile AMD, gpu'nun oc potansiyelini kullanarak Ghz Edition modelini sunmuş durumda. Yani Ghz Edition'ların oc performansı normal kartların çok da ötesine gitmiyor. Bu da yüzdesel olarak büyük düşüşlere sebep olmuş görünüyor. E HD7970'in reklamı büyük oranda oc üzerinden gerçekleşti. Pek çok gpu referans saat hızında bile çalışamayacağı için HD7970 olamayacakken, geri kalanların oc potansiyeli ne olacaktı?

Yani tek taraflı düşünüp, firma düşük hızda sundu hata yaptı gibi bir düşünce olamaz. Adamlar en ufak hamlede bile 50 farklı meseleyi düşünmek zorunda. Eğer HD7970, 1 ghz üzeri saat hızları ile sunulmuş olsaydı, GCN mimarisine ikinci Fermi yahut ikinci R600 gözüyle bakılırdı. Çünkü durumu berbat olurdu.

Ayrıca AMD'de FXAA'ya karşılık MLAA var. Adaptive AA diye bir şey yok. Sanırım Adaptive Vsync demek istediniz. Onun da AMD'de bir karşılığı yok ve oldukça önemli bir mesele. Acilen buna bir yanıt vermeli AMD ve stabil biçimde çalışmalı. Ayrıca çok basit olduğunu sanmayın. Eğer öyle olsaydı HD7970 Ghz Edition'la birlikte Gpu Boost'un değil Adaptive Vsync'in çakmasını görürdük.

Adaptive AA yazmışım, kusura bakmayın. Adaptive Vsync yani 60 aşağısında uçurum olmamasını kastettim. Aslında Lucid virtu gibi bir teknolojiyi geliştirip anakartta tek chip olarak tearing olmadan çalışabilse güzel olur.

Basit dememin sebebi, 3. parti firmaların Virtu adı altında çok daha gelişmiş bir teknoloji yapabildiğine göre, (ama işlemcideki GPU'dan destek alıyor, neyse) AMD'nin de bunu hayli hayli yapabileceğini düşünüyorum.

AMD'nin 7970 GHz edition'da çıkarmamasının sebebini bunu çok büyük yenilikmiş gibi 8000'de büyük reklam yaparak sunacağının olduğunu sanıyorum. MLAA pek verimli değil bana göre. Kenarlarla arka planı karıştırıp blurlamak bana göre eski oyunlarda iyi gözüküyor. Nvidia'nın FXAA'sı daha net bir görüntü sunuyor yeni oyunlarda diye düşünüyorum.

AMD'nin burada yapabileceği en güzel şey VSYNC'yi monitor-refresh rate sınırından çıkararak fare-klavye girişlerinden gecikmeyi önlemesi olur. Bunun zor bir işlem olduğunun farkındayım fakat yapılırsa AMD büyük bir iş başarmış olur.

http://www.youtube.com/watch?v=EPhXqQFb7wE 4:07'den sonrasını izleyin.

Bunu ayrı görüntüyü yeniden işleyip gönderecek chip'le mi yaparlar, GPU'ya mı işletirler orasını bilemem fakat büyük bir çığır açmış olur AMD. Hatta bu özellik sayesinde FPS limiti ayarlayabilir Catalyst'den.

GPU hızı konusuna gelince. Eğer önce Nvidia Kepler'i çıkartmış olsaydı, AMD paşa paşa 7970'i 1 GHz+'da çıkarırdı. Üzerine de koyardı kocaman soğutucuyu, biraz soğutucu kalitesini arttırıp çıkartırdı. Yanlış mı düşünüyorum? Ve 3 GB bellekli dünyanın en hızlı ekran kartını almak isteyenler, 7970 alsın diye reklam yapardı. Fiyatı da ucuz tuttuğunda almak için çok iyi neden olurdu. 8000 serisine kadar da gözünü kulağını güç hakkında kapatıp, ara sıra medyaya 8000 güç tüketimiyle ilgili haber yayıp, kart satardı. Başka türlü 680 gibi enerji/performans oranı yüksek bir mimariye karşı durma ihtimali yok. İnşallah AMD Sea Islands'da iyi iş çıkarır da bunları konuşmak zorunda kalmayız tekrardan.

Evet, dediğinizde haklısınız. Kartları ben üretmedim. Fakat böyle O.c'ye güzel tepki veren bir mimarınin ısı ve enerji tüketimiyle limitlenmesini kabullenemiyorum.

Şimdi RV600'den RV600 V2(3xxx) serisine geçiş gibi değil de, HD2xxx'den HD4xxx serisine atlayış gibi bir mimari geliştirmesine giderse AMD, piyasa baya hareketlenir.

Edit: İmla
0
M@U 6.7.2012 10:51:30
quote:
Orijinalden alıntı: FilozofTR

Bu sefer AMD'nin yapmaması gereken şey 7970'de yaptığı hatadır. İşlemci hızını 925 MHz çıkartması çok büyük bir hataydı. Bu sefer AMD bu açığını turbo ile kapatacak sanırsam. Acaba AMD gene mi önce kart çıkartmaya çalışacak onu merak ediyorum. Ve FXAA ve Adaptive AA gibi teknoloji geliştirecek mi? (adaptive aa basit, büyük ihtimalle çıkar.)


Yalnızca şu kısma takıldım. Diğer kısımlara da baya bir şey yazabilirim ancak gereksiz uzar mesele.

AMD'nin HD7970'i o hızda çıkarmasının nesi hata idi? Kartı ve kartta kullanılan gpu'yu siz mi ürettiniz? O dönemdeki üretim durumunu, verimlilik durumunu biliyor musunuz? Aradan geçen 6 ay boyunca herhangi bir iyileştirmenin söz konusu olmadığı Ghz Edition ile ortaya çıktı zaten. Eğer kartı ilk çıktığı dönemde 1-1.05 ghz hızında sunmuş olsaydı AMD, güç tüketimi, gürültü durumundan ne kadar eleştirileceğini düşündünüz mü? Ayrıca ilk dönemde düşük verimlilik hakimken kaç tane gpu'da 1 ghz üzeri hız stabil şekilde sağlanabilecekti? Şuan bile AMD, gpu'nun oc potansiyelini kullanarak Ghz Edition modelini sunmuş durumda. Yani Ghz Edition'ların oc performansı normal kartların çok da ötesine gitmiyor. Bu da yüzdesel olarak büyük düşüşlere sebep olmuş görünüyor. E HD7970'in reklamı büyük oranda oc üzerinden gerçekleşti. Pek çok gpu referans saat hızında bile çalışamayacağı için HD7970 olamayacakken, geri kalanların oc potansiyeli ne olacaktı?

Yani tek taraflı düşünüp, firma düşük hızda sundu hata yaptı gibi bir düşünce olamaz. Adamlar en ufak hamlede bile 50 farklı meseleyi düşünmek zorunda. Eğer HD7970, 1 ghz üzeri saat hızları ile sunulmuş olsaydı, GCN mimarisine ikinci Fermi yahut ikinci R600 gözüyle bakılırdı. Çünkü durumu berbat olurdu.

Ayrıca AMD'de FXAA'ya karşılık MLAA var. Adaptive AA diye bir şey yok. Sanırım Adaptive Vsync demek istediniz. Onun da AMD'de bir karşılığı yok ve oldukça önemli bir mesele. Acilen buna bir yanıt vermeli AMD ve stabil biçimde çalışmalı. Ayrıca çok basit olduğunu sanmayın. Eğer öyle olsaydı HD7970 Ghz Edition'la birlikte Gpu Boost'un değil Adaptive Vsync'in çakmasını görürdük.
+2
Armin van Buuren* 6.7.2012 08:58:54
Nvidia fanboyları Kepler çıkana kadar forumda saklanmışlardı beyler, biliyorsunuz. Ama gene arada AMD/TI ekran kartı konularına girip Kepler gelecek falan diyorlardı.

Sonra Nvidia kartını turbo özelliğiyle çıkardı ve herkes konulardaki 3-5 fps'yi görünce havalara uçtu. Yok bilmem AMD alınmazmış... Sonra gene sürücü sorunu diye girdiler damardan.

Burada AMD'nin yaptığı hata/becerisizlik 22NM'yi enerji kullanımına dökememek oldu. Nvidia'da cimrilik yapıp bellekten kesti. Fakat şu an Nvidia 150 dolardan, AMD 300 dolardan kart satıyor ve Nvidia eşit performans sunuyor gibi konuşmalar geçiyor forumlarda.

Eskiden İntel Pentium'ları Athlon'ların geçtiği dönemleri hatırladım. O zamanlar da HT diyorlardı. Prescott'lar 100 dereceleri buluyordu ama AMD çok ısınıyordu diyorlardı.

C2D'ler çıkınca ne oldu? Tüm fanboylar geri sokaklara döküldü. Hala forumda görüyorsunuz, oyun oynayacak 1.5 milyarlık pc'ye 2500k öneriyorlar.

Yabancı forumları inceleyin.

Mesela şuraya bakın : http://hardforum.com/showthread.php?p=1038780015 Bir Nvidia fanboycuğu. 670 o.c'nin 7970 o.c yi geçeceğini söylemiş. Adamlar mümkün olmadığına inandıramamışlar adamı.

"Even the 680 overclocked cannot beat an overclocked 7970."

İşte bu replik konunun bitişi oluyor. Eğer AMD 8000 serisi gpu'larında adam gibi enerji verimliliği sağlarsa(ki bu tabii ısıyı azaltacaktır.), aynı o.c verimliliğini korursa ve belki daha fazla o.c core clock hızına çıkabilirsek çok iyi kart serisi gelir.

http://hwbot.org/submission/2293183_ryba_purepc.pl_3dmark11___performance_radeon_hd_7970_16259_marks

Bunu yandaki listeye bakın görebilirsiniz. 1750/2000 7970, 2002/3703 MHz'in sadece 200 puan arkasında. Listenin devamında ise hiç 680/670 yok.

Bu sefer AMD'nin yapmaması gereken şey 7970'de yaptığı hatadır. İşlemci hızını 925 MHz çıkartması çok büyük bir hataydı. Bu sefer AMD bu açığını turbo ile kapatacak sanırsam. Acaba AMD gene mi önce kart çıkartmaya çalışacak onu merak ediyorum. Ve FXAA ve Adaptive Vsync gibi teknoloji geliştirecek mi? (adaptive vsync basit, büyük ihtimalle çıkar.)

İşte AMD bunları becerirse burada hep sürücü sorunları konuşulur. (Pek de olmasa da.)

Sözü uzattım baya, pek de bağlamayı beceremedim ama olsun. İnşallah çıkacak olan kartlar rekabeti daha da iyileştirir, bunlar bize yarayacak hareketler. AMD elini işlemci piyasasında da güçlendirse iyi olacak. Intel gene fiyatları dayamaya başladı. Ama hoşlanmayanlar AMD konularında gezmesin Nvidia fanboyları. Sanki yeminliler de her konu altına Forever Nvidia, amd'nin çırpınışları v.s yazıyorlar. Sanki AMD batınca Nvidia önlerine adam gibi kart koyacak.

Not: Fanboy değilim, merak etmeyin. Her zaman Fiyat/Performans merakım vardır. Şu an alacak olsam satar kartımı 7850 ya da 670 alırım. Çünkü benim için üstüne gerek yok. Ama yeni oyunlar çıkınca değişebilir piyasa tabii ki.

Edit: İmla.
+2
scutaro 6.7.2012 08:08:05
Yeni bilgiler gelmeye başladı, böylelikle 2013'de hem AMD'nin yeni nesil kartlarını hem de GK110'u görebiliriz.

http://www.pclabs.com.tr/2012/07/05/amd-radeon-hd-8000-nesline-yonelik-teknik-detaylar-netlik-kazaniyor/
0
marfoglu 12.6.2012 01:07:46
Gtx600lere karsi 7900 serisinin oldugu gibi bir duum yasamaz umarim yine amd.umarim bu seer durumu toplarlarlar.Gerci piyasada oyunda yok rekabet olacak ama kulanici yine karsiligini alamayacak.
0
Hümiyettin 12.6.2012 01:00:47
quote:
Orijinalden alıntı: xrummer

Nvidia Pyshics ile gerçekten iyi çıkış yaptı. Bence şu an en iyisi Nvidia...

Ne çıkışı ? Physx' in performans düşürme dışında pek bir artısını göremiyorum
0
H.E.B Sup 12.6.2012 00:52:42
O Jen Huanın yaptığı hareketin doğruluk payı bulunmakta.Zira bide Amdeden biri yapsa tam olur.Fiyatlar kol gibi maşallah.
0
xrummer 12.6.2012 00:22:52
Nvidia Pyshics ile gerçekten iyi çıkış yaptı. Bence şu an en iyisi Nvidia...
0
xrummer 12.6.2012 00:19:42
Nvidia Pyshics ile gerçekten iyi çıkış yaptı. Bence şu an en iyisi Nvidia...
-2
alpa07 11.6.2012 16:17:56
Bak git
0
< 8.6.2012 20:28:29
quote:
Orijinalden alıntı: DH Misafiri

İnadına nVidia
İnadına GeForce
İnadına Jen Hsung Huan
quote:
Orijinalden alıntı: cenkyyy

Amd nin son çırpınışlarıhttp://85.111.7.201/Vatandas/
0
Hümiyettin 8.6.2012 19:16:23
@ pcgamebeer


Sonuna kadar katılıyorum. Buna bende karşıyım.
0
highgen 8.6.2012 19:12:17
quote:
Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))
adam millete kol gibi geçiriyoruz diyor siz hala dövmedesiniz0
Vacao 8.6.2012 18:33:07
Hadi be git insanlık namına kurtar o zaman çırpınan amd yi belki tarihe geçersin.
-1
Vacao 8.6.2012 18:32:04
Lol. Yok amd battı gidin cenaze namazını kılın bari bu kadar fanatikligini belli etmene gerek yok. Sana nvidia cebine para koyuyo. Number One fanboy
0
Valar Morghulis 8.6.2012 18:14:39
quote:
Orijinalden alıntı: X-FI

Nvidia, başka söze gerek yok. ;)

Nvidia 6xx serisi ile oldukça büyük bir iş başardı orası aşikar. Ama bunun AMD'nin 8xxx serisi ile ne alakası var anlamadım. Çok değil 1-2 sene önce bu sitenin yorumlarında bilgi akardı. Şimdilerde böyle şeyler göremiyoruz. Sözüm yalnızca size değil.

NOT : Cagatay çok fanboy gördüm ama senin kadarını görmedim. Birde AMD fanı vardı playstyle ona da ayar oluyorum.
0
X-FI 8.6.2012 18:09:19
Nvidia, başka söze gerek yok. ;)
-7
Valar Morghulis 8.6.2012 17:52:16
quote:
Orijinalden alıntı: scutaro
APU farklı bir platform, güç tüketiminin düşmesi cpu'nun Piledriver çekirdek tasarımıyla akalı bir durum. AMD'nin ilk nesil FX işlemcilerini güncelleştirme sebeplerinden biri de bu.

AMD'nin HD 89xx serisini 79xx'lerin güncelleştirmesi olarak piyasaya çıkaracağını sanmıyorum, daha güçlü ve yeni seri olacaktır.

Bu durumda fazla bir güç verimliliği olması uzak ihtimal bence, GCN mimarisinde büyük revizyonlar yapılırsa o başka.

Aslında alakası var dostum AMD güç tüketimi iyileştirmeleri için bir firmadan patent almıştı. Haberi yapılmıştı burada. %20-25 civarı güç tüketimi azaltan bir etkisi oldu. Hangi firmadan aldığını hatırlamıyorum. Sonuçta Nvidia' da farklı değildi. GTX480 aşırı verimsiz bir karttı. Kaldı ki 7970 güçsüz bir kart değil. Sağlam bir hız aşırtma ile GTX680 yakalanıyor ve hatta geçildiği oluyor. Ama kuşkusuz GTX670; GTX680, HD7970 ve HD7950 satışını baltalayacaktır. AMD 7950'ler de shader açma olayını devam ettirseydi o zaman bir şans olurdu gerçekten shader açma AMD için çok büyük bir kozdu.
0
rastlantisal 8.6.2012 17:47:24
Tüm yorumları okudum. Sonunda hayrete düştüm ve hayal kırıklığına kapıldım.
Bu fanatizmin manasını anlayamıyorum. "Biri yükselsin, öbürü yok olsun" mantığını benimseyemiyorum. Firmalardan biri tek kaldığında fiyatların ne denli tepelere çıkacağını bilecek kadar uzun süredir sektördeyim. Zamanında 3DFX ve İntel'de fiyatlar ne derece çığırından çıkmıştı hatırlıyorum. Kaybeden de ben, buraya yazan veya sadece bilgisayar kullanan herkes oldu. Şimdi bir kısım insanların şuursuzca tekel istediklerini görüyor ve şaşırıyorum.
İntel'in rakibi yokken P3 450 işlemcinin fiyatını araştırmanızı tavsiye ederim. Aynı şekilde AMD K7 serisini çıkardığında intelin P3 600 işlemcisinin fiyatını araştırmanızı tavsiye ederim.
3DFX'in karşısında S3 firması tutunamayıp düştüğünde Voodoo fiyatlarının nerelerde olduğunu ve Nvidia'nın güçlü bir şekilde 3DFX karşısında durunca fiyatların nerelere geldiğine bakmanızı tavsiye ederim.
Nvidia tek tabanca kaldığındaki fiyatlarını ve karşısına ATI Radeon serisi ile çıktığında, Nvidia fiyatlarının ne denli değiştiğine bakmanızı tavsiye ederim.
Lafın özü, rekabet candır. Tuttuğu takım gol atınca sevineni anlarımda rakip takımı kökünden yakmak isteyen tipi hiç anlamam.
Akıllı olalım arkadaşlar. Ne istediğimize dikkat edelim...
Saygılarımla.
+2
demo11 8.6.2012 17:21:43
AMD de iNTEL DE Microsoft da batsın !! alt tarafı konsolun oynattığı oyunları oynamaya çalışıyoruz ama gel görki para gözlü aç gözlü insanlar yüzünden daha konsolun oynattığı oyunları bile oynayamıyoruz 6 senelik teklonojiyi bize yeni diye kaktırıyorlar!!!!
-1
UzmaN345 8.6.2012 17:16:17
quote:
Orijinalden alıntı: pcgamebeer

neredeyse 1000 dolarlık kart sürüyorlar piyasaya

evet performans kartı ama belli bir grup dışında kim alacak bunları??

performansa bağlı fiyat yükselmesini anlarım

ama teknolojinin gelişmesine ters orantılı bir şekilde fiyatların yükselmesine halen akıl sır erdiremedim. her yeni nesil, fiyat çıtasını daha da yukarıya çıkarıyor çünkü...

o nedenle şahsen 400-500 dolar üstü performans kartı istemiyorum...çıksa da umrumda değil...

Dostum haklısın kartlar gelişiyor iki gpu yaptıgı işi tek gpu yapıyor üretim maliyetleri düşüyor ama fiyat performans oranı hala 2010 gibi GTX 680 1000 tl GTX 670 800 tl 7970 700tl olmalıydı adam ikitane 6950 CF yaptımı GTX680 yakalıyor hemde daha ucuza...
Bu verdigim fiyatlar en fazla bukadar olmalı ve Max Peyne 3 gördük GTX680 istiyor ama hikaye konsoldan port edilmiş direk yoksa o grafikleri 9800 bile ful yakın açması lazım dogru duzgun oyunda yok piyasada...
İkitane 5850 var bende yola devam daha dogru düzgün 5850 CF zorluyan oyun olmadı sadece oyundan kaynaklı sorunlar var max paynedeki gibi 4 gb v bellek istiyor oyun D
+1
M@U 8.6.2012 17:09:32
quote:
Orijinalden alıntı: scutaro
APU farklı bir platform, güç tüketiminin düşmesi cpu'nun Piledriver çekirdek tasarımıyla akalı bir durum. AMD'nin ilk nesil FX işlemcilerini güncelleştirme sebeplerinden biri de bu.

AMD'nin HD 89xx serisini 79xx'lerin güncelleştirmesi olarak piyasaya çıkaracağını sanmıyorum, daha güçlü ve yeni seri olacaktır.

Bu durumda fazla bir güç verimliliği olması uzak ihtimal bence, GCN mimarisinde büyük revizyonlar yapılırsa o başka.

@Valar Morghulis'ın dediği gibi GCN mimarisi güncellenerek verimliliği artırılacaktır. GF100, GF110, GK104 geçişine benzer bir yol izlenecektir. Zaten mimari değişimler genelde bu şekilde gerçekleşiyor. HD2900, HD3800, HD4800 serileri de birebir aynı süreçtir.

AMD'nin yeni mimariye geçiş konusunda izlediği yolu beğeniyorum şahsen. Hem R600 mimarisine geçişte hem de GCN mimarisine geçişte benzer bir süreç izledi AMD. Ancak izlediği yolu bu mimaride daha da geliştirdi diyebiliriz. Zira Tahiti gpu'su çok iyi bir gpu olmasa da R600 yahut GF100 gibi vasatın altında bir gpu da değil. Bu açıdan bakıldığında yeni seriler HD3800-HD4800 arasındaki gibi yahut GTX580-GTX680 arasındaki gibi devasa verimlilik farkı olmayabilir. Çünkü biraz önce de söylediğim gibi Tahiti, eski geçişler kadar kötü durumda değil. Zaten Pitcairn bize bu mimarinin mevcut üretim teknikleri ile de gayet verimli olabileceğini göstermiştir.

GCN mimarisini AMD uzun bir süre kullanacaktır. Özellikle de nanometrik ilerlemenin ve performans artış hızının yavaşladığı şu dönemde bu mimarinin türevleri AMD için uzun vadede üreteceği gpu'lara güç verecektir.@Master_Evil

Mümkün değil! Ne DX10.1'in ne de DX11'in o büyüüüüüük(!) nimetlerinden faydalanamıyorsunuz demektir.
+1
cenkyyy 8.6.2012 16:58:26
quote:
Orijinalden alıntı: *Furious*
Bi batıramadın şu AMD'yi cenkyy.

Yıllardır battı batacak. Fanatiklik ne boyutlara gelmiş Allah'ım

Neyin fanatikligi?
-5
pcgamebeer 8.6.2012 16:52:31
neredeyse 1000 dolarlık kart sürüyorlar piyasaya
evet performans kartı ama belli bir grup dışında kim alacak bunları??
performansa bağlı fiyat yükselmesini anlarım
ama teknolojinin gelişmesine ters orantılı bir şekilde fiyatların yükselmesine halen akıl sır erdiremedim. her yeni nesil, fiyat çıtasını daha da yukarıya çıkarıyor çünkü...
o nedenle şahsen 400-500 dolar üstü performans kartı istemiyorum...çıksa da umrumda değil...
+4
Master_Evil 8.6.2012 16:43:31
yeni konsollar gelmeden ekran kartı almicam sanırım max payne3 için gtx670 lazım dediler gtx260la full ayar oynuyorum
0
DemirAtlı 8.6.2012 16:41:21
quote:
Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))
adam millete kol gibi geçiriyoruz diyor siz hala dövmedesiniz

teacher kardeş, hafızanı biraz zorlarsan geçenki gtx670 muhabbetinde en çok kızanlardan bir taneside ben olduğumu hatırlarsın. Nvidia nın fiyat politikasına kızıyormuyum kızıyorum bazen bundan nefret ediyormuyum ediyorum ama kartlarınıda çok seviyorum.
gtx670 gibi bir karta koşa koşa gidip 1000TL verenler düşünsün kol gibi geçirme mevzusunu [:'(]
0
demo11 8.6.2012 16:32:54
asus 5770 kullanıyorum daha önce cod mw2 70 fps sabit alırken şimdi 75 Den 17 fps kadar düşüyor amd çok iyi çalışıyor maşşallah!!
0
_Dominic_Toretto_ 8.6.2012 16:19:12
quote:
Orijinalden alıntı: M@U
Neye göre?

Bi batıramadın şu AMD'yi cenkyy.

Yıllardır battı batacak. Fanatiklik ne boyutlara gelmiş Allah'ım
+5
scutaro 8.6.2012 16:15:52
quote:
Orijinalden alıntı: Valar Morghulis

7xxx serisi ara geçiş serisiydi. Adamlar yeni mimariye geçerlerken acemiliklerini attılar. 8xxx serisi 7xxx rv2 gibi bir şey. Kısacası biraz revize edip piyasaya sürülcek. 8xxx üretimine başlandığında 7xxx üretilmeyecek. Tahminim güç tüketimini oldukça düşürecekler. AMD, Trinity ile bunu kanıtladı.

APU farklı bir platform, güç tüketiminin düşmesi cpu'nun Piledriver çekirdek tasarımıyla akalı bir durum. AMD'nin ilk nesil FX işlemcilerini güncelleştirme sebeplerinden biri de bu.

AMD'nin HD 89xx serisini 79xx'lerin güncelleştirmesi olarak piyasaya çıkaracağını sanmıyorum, daha güçlü ve yeni seri olacaktır.

Bu durumda fazla bir güç verimliliği olması uzak ihtimal bence, GCN mimarisinde büyük revizyonlar yapılırsa o başka.
0
M@U 8.6.2012 16:04:37
quote:
Orijinalden alıntı: cenkyyy

Amd nin son çırpınışları

Neye göre?
0
carloska 8.6.2012 15:24:43
AMD bi açıklamasında windows, directx11 in un ekran kartı performansını engellediğini gerçek gücünü gösteremediğini yazmıştı.. madem öyle sizde konsol yapın şeker sizde un sizde gerisi tefarruat zaten yapın şöle yüksek çözünürlüklü konsollar nasıl olsa oyun motorları konsollara daha yatkın performans kaybıda olmaz bütün bileşenler gerçek gücünü gösterir..

NOT :bu konularda fazla bilgi sahibi değilik eksik yada yanlış yerler hakkında bilgilendirirseniz sevinirim
+1
Batuist 8.6.2012 14:39:37
misafir yorumlar kapatılsın istiyoruz.. saçmalıklarla doluyor sonra...
+2
eric13 8.6.2012 14:35:48
Bebeler yine baslamis sacma yorumlarina :) he amdnin son cirpinislari baska ? Allahim iyiki ekran karti bolumune artik fazla girmiyorum insanin iq seviyesine zarar ....
+1
-MoDeStUs- 8.6.2012 14:06:59
quote:
Orijinalden alıntı: (((TeAcHeR)))
adam millete kol gibi geçiriyoruz diyor siz hala dövmedesiniz

+1
paradoks! 8.6.2012 14:06:53
2 yılda bir çıksa şu ekran kartları :/ arkadaş alsan bir dert almasan bir dert hele yeni konsolların hangi kartlara tekabül edeceğini denk getirememe durumu çok fena :) bilgisayara doğru düzgün performansı yansıtacak oyun çıkmazken her sene canavar gibi kartlar ama hala oyunlar konsollara yapılıyor donanım tuzağı olma yolunda bilgisayar yakında her karta bir oyun yapacak firmalar aldırmak için zaten görüldüğü üzere sadece grafik olarak üst seviyelere çıkan oyunlar mevcut diğer unsurlar o kadar gelişmiş durumda değil nereye doğru gidiyor bu piyasa anlamış değilim
+2
(((TeAcHeR))) 8.6.2012 14:03:12
quote:
Orijinalden alıntı: DemirAtlı

hacı peşpeşe herkesten alıntı yaptım ama dövmeyi çok sevdim yaa :)

adam millete kol gibi geçiriyoruz diyor siz hala dövmedesiniz
+4
_Dominic_Toretto_ 8.6.2012 13:57:53
Konu yine sapmaya başladı, yakında tartışma patlak verir.

Bırakın şu ondan şaşman buna taparım falan filan geçiniz lütfen.
+2
demo11 8.6.2012 13:57:30
Durmak Yok HD 1000 e kadar! hahahaha
-1
Mr.Alp 8.6.2012 13:56:47
Amd durumu kurtarmaya çalışıyor
-1
-Amigo[Nuri]- 8.6.2012 13:51:46
quote:
Orijinalden alıntı: DH Misafiri

İnadına nVidia
İnadına GeForce
İnadına Jen Hsung HuanKesinlikle NVIDIA'dan Şaşmam.

Hd 7970 Gtx 670'e Bile Yeniliyor.Aslında Gtx 680 ile Kapışmak İçin Üretilmişti.
Gtx 680 Yok Satıyor.Gtx 690 Alınmaya Başlandı.
Adamlar Dha 7990 Çıkarmadan Hd 8000 Serisine Geçmişler.Bence Biraz Beklemeli ve Overclok Edition ve Limited Edition Gibi Ürünlerle Bir Nebze Satış Yapmalıydı.
-4
MxFxOx 8.6.2012 13:42:43
ortada bişe yok daha hemen her seneki mevzu başlamış proflar çıkar yakında
0
alp0007 8.6.2012 12:58:07
Bence " verimliliği daha üst seviyelere taşıyacak önemli güncellemeler yapması bekleniyor" en önemli cümle.
AMD üst grupta rekabette zorlanıyorsa daha az güç harcayan F/P odaklı ürünlere yönelmeli.
0
alikiziltoprak 8.6.2012 12:46:39
Hep aynı tas aynı hamam. Şöyle yenilikçi rekabetçi bir gelişme yok...
+2
urazs 8.6.2012 12:42:02
...ATİ hiç bir zaman AMD nin yıllardır İntel karşısında olduğu durumda o kadar uzun süre kalmadı hatırlatırım...
Hmm anlam karmaşası olmuş, şöyle olacaktı; AMD senelerdir İntel karşısında kaldığı gibi zor durumda kalmadı uzun süre Nvidia karşısında.
0
zargana_11 8.6.2012 12:41:46
quote:
Orijinalden alıntı: bocekgrafik
Ya da yeni gelecek konsol fiyatlarında önceki nesle göre bariz yükselişe de sebep olabilir. 600 $ civarında fiyatla gelirse yeni konsollar, kimse şaşırmasın.

Yeni donanıma sahip konsollar çıkınca, piyasadaki oyun kalitesi değişmek zorunda kalacağından, biz pc kullananlar bundan memnun olacağız. Yanlış hatırlamıyorsam ps3 çıktığında satış fiyatı 400$'dı. Yeni konsollar yine aşağı yukarı aynı fiyatta olacaktır.

Bugün piyasada bulunan konsollar sadece bir ağırlık görevi görerek oyun piyasası başta olmak üzere, grafik kartlarını da dibe çekiyorlar.
0
urazs 8.6.2012 12:37:27
Boş insan yorumları, laf olsun diye atılan...
+2
urazs 8.6.2012 12:36:16
Bide bunlar söyleyen fan boy takılan arkadaşlar hem AMD hem Nvidia kartları almıyorlar mı birde o esnada popüler olan trend olan '' en bi güçlü '' olan kartı hangi firma çıkarttıysa...
Yahu kardeşim, kim o esnada iyiyse onu alıyorsunuz işte...Neyin fan boyluğu, bir ona bir buna laf atmalar. :)
+1
urazs 8.6.2012 12:33:48
Yani kim o esnada başarılıysa daha öndeyse onun fanı modunda ya AMD bitti ya NVİDİA bitti lafları hep dönem dönem.
Bu bir döngü kimsenin battığı bittiği de yok. AMD de koskoca firma ve GPU işini CPU işinden daha iyi yaptığı da ortada.
İntel in karşısında ki durumunu Nvidia karşısında yaşamadığı bilinen bir şey.
Tamam İntelle başa çıkması zor artık adamlar aldı yürüdü gitti senelerdir.
Core mimarisine geçtiğinden beri ( ilk Core 2 duo lardan beri ) AMD geriliyor İntel karşısında hala ama Nvidia karşısında dönem dönem başarılı işleri de oluyor.
0
DemirAtlı 8.6.2012 12:29:26
quote:
Orijinalden alıntı: *Furious*
Yeni Xbox ve PlayStation'da AMD GPU kullanılabilir diye bir haber vardı. AMD Konsollarda iyi iş çıkarıyor.

Bakınız GameCube, Xbox 360

valla son çıkan yeni seri ekran kartlarına bakınca Nvidia 'nın Keppler serisiyle gerçekten daha verimli kartlar ürettiği açık yeni nesil konsollarda nvidia görürsek pek şaşırmam.
0
urazs 8.6.2012 12:28:01
quote:
Orijinalden alıntı: TiesTorN
boş beleş işler... yeni konsollar gelsin önce, yeni kartlar haybeye çıkıyor.

Aynen katılıyorum, laf ola beri gele, oyun yok o kartları kullanan hakkını veren millet sırf hırsından milyarlar saçıyor, yeni nesil konsollar çıktıktan sonra anlamı olacak o kartların.
O zaman da zaten şimdinin 1400 tl lik kartının performansını veren kartı alacaksın 600 tl ye..
Ha ayrıca AMD ( o zamanlar ATİ )battı bitti diyen arkadaşlar GTX 9800 300 küsur dolardan satılırken kendisinden 100 150 dolar arası daha ucuza çıkan ve neredeyse GTX 9800 performansı veren hd 4850 zamanını hatırlatırım...
Hepimiz ihya olmuştuk, Nvidia da o zamanlar zor zamanlar geçirdi, Hd 5000 serisi de ATİ için daha başarılı geçen bir seriydi biliyorsunuz.
Çocuk gibi yorum yapmasanız laf olsun diye ? Bu işler bir öyle bir böyle. ATİ hiç bir zaman AMD nin yıllardır İntel karşısında olduğu durumda o kadar uzun süre kalmadı hatırlatırım. Nvidia kullanıcısıyım abuk yorum yapmayın o yüzden.
+12
bocekgrafik 8.6.2012 12:26:57
quote:
Orijinalden alıntı: ogkasa

amd inşallah bu yarşta geride kalmaz yoksa nvidianın üst seviye ekran kartı fiyatına 3 tane yeni nesil konsol alınabilcek duruma gelir

Ya da yeni gelecek konsol fiyatlarında önceki nesle göre bariz yükselişe de sebep olabilir. 600 $ civarında fiyatla gelirse yeni konsollar, kimse şaşırmasın.
0
FRoGKaTa 8.6.2012 12:22:36
quote:
Orijinalden alıntı: mehmet 52

gtx 670 varken şu an ihtiyacımız yok 8000 serisine.

Teknolojide böyle birşey yok. Böyle düşünüyorsan şuan atari oynaman gerekir.
+25
ogkasa 8.6.2012 12:22:18
amd inşallah bu yarşta geride kalmaz yoksa nvidianın üst seviye ekran kartı fiyatına 3 tane yeni nesil konsol alınabilcek duruma gelir
+1
_Dominic_Toretto_ 8.6.2012 12:18:22
quote:
Orijinalden alıntı: DemirAtlı

aslında haklısın ama şuda var , aralarındaki rekabette sadece performans kriteri yok verimlilik kriteride çok önemli zira o ufacık konsola öyle bir güç sığdırmalılarki daha az enerji tüketerek daha az ısınmasıda gerekiyor. Görünen o ki Nvidia 'nın atılımları bu yönde daha başarılı ve AMD yi bu yönde sekteye uğratabilir. Yeni konsollarda Keppler veya Maxwell görebiliriz. AMD ne cpuda ne GPU da rakiplerinden önde olmayı başaramadı.

Yeni Xbox ve PlayStation'da AMD GPU kullanılabilir diye bir haber vardı. AMD Konsollarda iyi iş çıkarıyor.

Bakınız GameCube, Xbox 360
0
DemirAtlı 8.6.2012 12:16:13
quote:
Orijinalden alıntı: DH Misafiri
İnadına nVidiaİnadına GeForceİnadına Jen Hsung Huan

hacı peşpeşe herkesten alıntı yaptım ama dövmeyi çok sevdim yaa :)
0
DemirAtlı 8.6.2012 12:14:45
quote:
Orijinalden alıntı: bocekgrafik
Yeni çıkacak konsollar, yeni nesil kartların satışlarına büyük darbe vurabilir.

aynen katılıyorum zaten o yüzden dandirik GTX670 pcb şi şu anda o fiyatlardan satılabiliyor. Nvidia da bunları öngörüyor hatta öngörmüyor bizzat piyasayı domine ediyor. Fazla sürmez konsollar çıksın fiyatlar baştan aşağı şekillenir herkesin şu kart 2. 8800Gt efsanesi dediği dönem ozaman başlayacak.
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj