İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık BETA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Beta Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (7) YORUM YAZ

tarafından 13 Haziran 2018, Çarşamba 17:00 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Harici Intel grafik birimi 2020 yılında geliyor
Günlük Haber Ekrem71
7 1526
Intel’in gerçek anlamda oyunculara yönelik güçlü grafik birimleri 2020 yılında piyasaya çıkacak. Raja’nın başında olduğu ekip büyük bir bütçeyle yoğun bir çalışmaya girişti.

Intel’in Raja Khoduri’yi transfer etmesinin ardından harici grafik birimini ne zaman geliştireceği merakla beklenmeye başlamıştı. Otoriteler en az 3 yıllık bir süreç beklerken Intel sürpriz yaptı.

 

Intel grafik birimleri ne zaman geliyor?

 

Bilindiği gibi Intel’in işlemcilere entegre grafik birimleri hiç bir zaman tatmin edici seviyede olmadı ve oyun severler giriş seviyesi de olsa bağımsız ekran kartlarına yöneldi. Özellikle AMD ile yapılan ortaklık sonrasında Intel’in grafik performansında çıtayı yükseltmek istediği görülmüştü.

 

Aslında Intel ve AMD ortaklığının perde gerisinde Intel’in kendi grafik birimini geliştirmek adına yapılmış önemli bir hamle olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı zar üzerinde farklı yongaları birleştiren EMIB teknolojisinin olgunlaşması adına AMD ile dirsek teması kurulacak gibi gözüküyor.

 

Ayrıca Bkz.Intel’den 22 çekirdekli masaüstü işlemci

Intel işlemcilerinde kullanılan Iris grafik birimi Nvidia teknolojilerinin lisansı üzerine inşa ediliyordu. Geçen yıl Intel’in Nvidia ile olan lisans anlaşmasının bittiği biliniyor ancak patentlere halen ulaşım hakkı olduğu belirtiliyor. Yani Iris grafik birimleri yeni grafik birimi gelse dahi alt seviye işlemcilerde yer almaya devam edecek.

 

Raja’nın transfer edilmesi ile birlikte yoğun bir çalışma sürecine giren Intel, 2020 yılında ilk örneklerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Firma resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruda bu tarihi verdi.

 

Şu andan itibaren yaklaşık 1.5-2 yıl gibi bir zaman dilimi olduğunu söyleyebiliriz. Sıfırdan grafik birimi geliştirmek zor bir süreç ve 4 yıla kadar yayılabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Intel’in bu kadar kısa sürede bunu nasıl başaracağı merak konusu. Ayrıca Iris birimlerinin aksine oyunları rahat bir şekilde kaldırabilecek kadar güçlü olması gerekiyor.

 

Elbette Raja’nın ekibine çok büyük bir bütçe ayrıldığı biliniyor. Bu bakımdan Raja’nın AMD’ye göre daha rahat hareket ettiğini söyleyebiliriz. AMD’yi yeniden grafik pazarında rekabete sokan Raja’nın Intel’i hangi noktalara getireceğini zamanla göreceğiz.

 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 1526 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
No Way Out Çarşamba, 18:12
Adam AMD'nin grafik birimini batırdı sonra Intele geçti mission completed. +8
H34RTL3SS Çarşamba, 20:17
grafik sürücü güncelleştirmelerinde sunulacak seçenekler arasında %30 performans kaybıyla güvenlik paketi de olacakmış :) biz öyle gördük +6
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Father Torque Perşembe, 10:01
Raja'nın yaptıkları, yapacaklarının teminatı olmaz umarım çünkü Intel'in de GPU sektörüne sağlam bir şekilde girmesi aslında çok güzel olur. Ne zamandır NVidia ve AMD'nin yanına bir üçüncü firmanın daha gelmesi gerekiyordu, gerçi Intel ne kadar donanım sektöründe bir dev olsa da grafik konusunda yolun oldukça başında, zaten sırf orta esgmentte rekabete girse bile yeterli olacaktır. Çünkü giriş seviyesi AMD, üst segment ise NVidia tarafından zaten parsellenmiş durumda.
0
Zero Limit Perşembe, 09:53
intel bu konuda eskaza başarı filan gösterirse, nvidia dan bile beter politikalar uygular. nvidia yı bile mumla ararız
+1
01myavuz Perşembe, 02:58
Minerleri görünce dayanamadı tabii!
0
Dovahkiin Çarşamba, 21:58
Raja reis işin içindeyse alınmayacak kart belli oldu.
+1
eulogy Çarşamba, 21:44
Şu an gpu geliştirme olayı bitti, gpu üzerinden buzdolabına erişen açık üzerinde çalışıyolar.
+1
H34RTL3SS Çarşamba, 20:17
grafik sürücü güncelleştirmelerinde sunulacak seçenekler arasında %30 performans kaybıyla güvenlik paketi de olacakmış :) biz öyle gördük
+6
No Way Out Çarşamba, 18:12
Adam AMD'nin grafik birimini batırdı sonra Intele geçti mission completed.
+8
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj