Anlık Bildirim

Gigabyte AMD Phenom ailesini 3 yeni anakart ile karşılıyor

Oy Ver

Kısa bir süre içerisinde yeni nesil Phenom işlemcilerini pazara sunacak olan AMD, yeni işlemcileri ile birlikte işlemcilere yataklık edecek anakartlarda kullanılmak üzere 7 serisi olarak ta bilinen yeni nesil yonga seti ailesinin de resmi duyurusunu yapacak. Gelecek yılın başında çıkması beklenen entegre grafik işlemcili 780 serisini bir kenara bırakırsak eğer AMD'nin 7 serisi yonga seti ailesi 770, 790X ve 790FX olmak üzere 3 farklı varyasyona sahip olacak. Üretici firmaların yeni anakartlarını piyasaya sunmak için gün saydığı şu günlerde sektörün önde gelen oyuncularından Gigabyte, 790X ve 790FX yonga setlerini kullanan yeni modellerini resmen duyurdu. Firmanın yeni anakartları olacak GA-MA790FX-DQ6, GA-MA790FX-DS5 ve GA-MA790X-DS4 modellerine yakından bakıyoruz.

Gigabyte'ın yeni anakartlarına geçmeden önce yonga setleri hakkında bazı temel bilgileri paylaşmakta fayda var. AMD'nin 7 serisi yonga seti ailesinin en güçlü üyesi 790FX modeli olacak. Yeni nesil Phenom işlemcilerine tam destek veren yonga seti AMD'nin şu an satılmakta olan mevcut işlemcileri ile de uyumlu olacak. Tabi 790FX yonga seti ile birlikte gelen en çarpıcı özellik ise kuşkusuz Quad-Crossfire desteği olacak. 2 adet PCIe X16 slotu üzerinden 4 ekran kartının kullanımına olanak tanıyan bu teknoloji kullanıcılara 790FX yonga seti ile sunulacak. Tabi 790FX'in sahip olduğu HyperTransport 3, PCIe 2.0 ve DDR-2 1066MHz bellek desteği gibi önemli teknolojileri de atlamamak gerek.

GA-MA790FX-DQ6

790FX'in küçük kardeşi 790X çip seti ise temel özellikleri itibariyle abisi konumundaki 790FX yonga setine son derece benziyor. Her iki yonga seti arasındaki temel fark olarak 790FX yonga setinin desteklediği Quad-Crossfire teknolojisinin 790X yonga setinde olmaması gösterilebilir. Tabi 4 ekran kartı bana gelmez ama tekde yetmez diyenlerde için 790X yonga seti Corssfire ve PCIe 2.0 desteğini de sunacak. 770 yonga seti ise serinin en temel modeli olacak. Performans anlamında bazı iddialı özelliklerin kırpıldığı 770 yonga seti giriş seviyesinde yer alacak ve muhtemelen $100 altı anakarltara güç verecek. Çoklu ekran kartı kullanımına destek vermeyen 770 yonga seti işlemci desteği konusunda ise 790FX ve 790X yonga setlerinden geri kalmıyor.

Anakart dünyasının lider isimlerinden Gigabyte'ın AMD'nin Phenom işlemcileri için hazırladığı yeni anakartlarının ilk dikkat çeken özelliği kullanılan yonga setleri. Zira Gigabyte ilk etapta AMD'nin 770 yonga setini kullanmayı tercih etmemiş. Fakat firma muhtemelen ileride duyuracağı daha uygun fiyatlı modellerde 770 yonga setini de kullanacaktır. Gigabyte'ın yeni anakartlarından GA-MA790FX-DQ6 ve GA-MA790FX-DS5, AMD'nin 790FX yonga setini kullanırken GA-MA790X-DS4 modeli ise 790X çip setini kullanıyor. Bahsettiğimiz gibi AMD'nin yeni ve en iddialı yonga seti olan 790FX'in nimetlerini sonuna kadar kullanan GA-MA790FX-DQ6 modeli Gigabyte'ın DQ6 serisine yönelik karakteristik özellikleri de beraberinde kullanıcılara sunuyor.

Gigabyte AMD Phenom ailesini 3 yeni anakart ile karşılıyor

GA-MA790FX-DS5

Gigabyte'ın GA-MA790FX-DQ6 modeli üzerinde ısı iletim temelli gelişmiş bir pasif soğutma sistemi yer almakta. Katı kapasitör zengini olan anakart AMD'nin yeni nesil doğal 4 çekirdekli Phenom işlemcilerine desteğin yanı sıra soket AM2 formundaki mevcut tek ve çift çekirdekli Athlon64 işlemcileri ile de uyumlu Quad-Crossfire teknolojisi için 4 adet PCIe 2.0 uyumlu PCIe X16 slotuna sahip olan anakart ayrıca 1 adet PCIe X1 ve 2 adet te geleneksel PCI slotuna sahip. Overclock konusunda da iddialı olacağı söylenen anakart üzerinde ayrıca 7.1 kanal yüksek tanımlı ses, gigabit ethernet, 6xSATA-II ve 6 adet te USB 2.0 konnektörü yer almakta.

Gigabyte'ın diğer modellerine baktığımız zaman DQ6 modeli gibi 790FX yonga setini kullanan GA-MA790FX-DS5'in temel teknik özellikler açısından DQ6 modeli ile son derece benzer olduğu farklılıkların ise ekran kartı desteği ve pasif soğutma sisteminde yattığını söyeyebiliriz. Zira 4 adet PCIe slotu yerinie 2a det PCIe X16 slotu üzerinden Crossfire desteği sunan anakart soğutma konusunda ise kuzey ve güney köprüsünü birbirine bağlayan ısı aktarım hattına sahip değil. Gigabyte'ın bir diğer ve 3'lü arasından en uygun fiyatlı modeli olması beklenen GA-MA790X-DS4 modeli ise daha basit indirgenmiş bir soğutaya sahip. Tabi anakartın SATA bağlantı noktaları da diğer modellere göre kırpılmış. Çift PCIe X16 slotu bulunan ve Crossfire destekleyen anakart 7.1 kanal ses ve gigabit ethernet desteğine de sahip.

Gigabyte AMD Phenom ailesini 3 yeni anakart ile karşılıyor

GA-MA790X-DS4

Gigabyte'ın 790FX-DQ6 modeli yurt dışı ile eş zamanlı olarak ülkemiz pazarında da ortalama 330$'lık etiketi fiyatı üzerinden kullanıcıların beğenisine sunuldu. Şimdi gözler firmanın diğer iki yeni modelinde. Bakalım yeni modeller hem fiyat hemde performans anlamında nasıl bir çizgiyi takip edecekler göreceğiz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim