İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (2) YORUM YAZ

tarafından 12 Temmuz 2018, Perşembe 10:30 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Samsung 96 katmanlı 3D V-NAND yongalarının üretimine başladı
Günlük Haber Metehan Göktaş
2 1322
Flash Memory Summit 2017’de 5. nesil 3D NAND’larını tanıtan firma yeni çözümlerinin hacimli üretimine başladı. Performanstan güç tüketimine bir çok alanda geliştirmelerin detayları haberimizde:
 
DRAM ve NAND yonga denilince ilk akla gelen firma şüphesiz Samsung. 96 katmanlı 3D NAND yongalarının hacimli üretimine başlayan firma yeni hafıza çözümleriyle pazardaki konumunu daha da güçlendirmek istiyor.

Yeni nesil 3D NAND kümeleri ile birlikte halihazırdaki 64 katmanlı yongaların yerini 96 katmanlı bellekler alacak. Katman artışıyla birlikte kapasite artışı da beklenir fakat firmanın duyurusuna göre ilk başta şu anda kullanımda olan SSD’lerde yer alan yongalarla ayın yoğunluğa sahip bellekler üretilecek. Bunun sebebi henüz bilinmiyor ancak ilerleyen dönemde çıta 1 Tbit (128 GB) seviyesine çekileceğini belirtelim.

1.4 Gbps'lik arayüze geçiş

 
Performans kanadında ilk başta 800 Mbps hızındaki NAND Flash kümeleriyle tampon bellek arasındaki arayüzün 1.4 Gbps seviyesine yüklseltildiği göze çarpıyor. Okuma işlemleri esnasında yaşanan gecikme 48 katmandan 64 katmana geçişte geliştirilen bir başlık değildi fakat Samsung 96 katmanlı yongalarla birlikte 50µs gibi oldukça dikkat çeken bir değer elde etmeyi başarmış. Yazma gecikmesi ise %30 azaltılarak 500µs’ye çekilmiş.
 
Bellek çözümlerinin çalışma voltajını 1.8v’dan 1.2v’a indirildiğini belirten Samsung bu sayede kaydadeğer güç tasarrufu sağlandığını iddia ederken üretim verimliliğinde ise yaklaşık %30’luk artış elde edilmiş. Son olarak yeni NAND yongalarını içeren modellerin raflardaki yerini ne zaman alacağı ise henüz bilinmiyor.
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 2 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 1322 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Dev_Rabbit 2 gün önce (14:07)
Samsung adamdır
0
firat_kilic 13.7.2018 01:46:37
işte bunu üretiyorsan varsın demektir
+2
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj