Anlık Bildirim

Intel: "Barcelona başlamadan bitti" 45nm Penryn işlemciler V8 ile testte

Oy Ver

Dün itibariyle ilk test sonuçları gün yüzüne çıkan ve bizimde hiç vakit kaybetmeden sizler ile paylaştığımız AMD'nin Barcelona işlemcisine ait skorlardan sonra Intel'in uzun süredir üzerinde çalıştığı ve geçtiğimiz Nisan ayında yapılan IDF'de ilk test sonuçları firma tarafından resmen açıklanan 45nm Penryn işlemcilerine yönelik olarak yine Intel tarafından adeta AMD'nin Barcelona işlemcisine atıfta bulunurcasına Cinebench uygulamasına yönelik yeni test sonuçları da yayınlandı. Skorları yayınlanan yeni test sonuçlarından önce test esnasında kullanılan sistemin detaylarından da biraz bahsetmekte fayda var.


Intel'in dört çekirdekli 45nm Penryn işlemcisi

Intel'in test sisteminde 45nm Penryn işlemcilerinin yataklık ettiği V8 platformu kullanıldı. Bilindiği gibi V8 platformu AMD'nin Quad-FX veya yeni jenerasyon işlemciler ile birlikte FASN8 olarak ta ifade edilen özel platformuna cevap olarak geliştirildi. Platformda iki adet Penryn işlemcisi kullanıldı. Dört çekirdekli yapıya sahip olan bu işlemciler 3GHz saat hızında çalışmaktalar (İşlemcilerin gerçek hızları 3.33GHz ) ve her işlemci üzerinde tam 12MB seviye 2 ön bellek bulunuyor evet 12MB yani toplamda 24MB'lık seviye 2 bellekten bahsediyoruz. Bu miktar günümüz modern işlemcileri ile karşılaştırdığımızda ortaya ciddi bir fark çıkarıyor. Tabii artan bellek boyutunun işlemci üretim maliyetlerine ve ısıl güç tasarımına olan katkısının da hangi yönde olacağını ancak işlemciler piyasaya çıktıktan sonra görebileceğiz.

Intel: 'Barcelona başlamadan bitti' 45nm Penryn işlemciler V8 ile testte

2x45nm Penryn işlemcisi - 3GHz'de çalışan 8 çekirdek bir arada

Her biri 3GHz'de çalışan 8 fiziksel çekirdeğin aktif halde görev beklediği sistemin bellek ihtiyacını ise tam 16,358MB (16GB) FB-DIMM bellekler gideriyor. Bilindiği üzere AMD'nin Quad-FX platformunda kullanılan standart DDR-II bellekler aksine Intel'in V8 platformunda firmanın gelişiminde Kingston ile birlikte aktif rol oynadığı ve sunucu odaklı hazırlanan FB-DIMM belleklerin kullanımı uygun görülmüştü. Ayrıca test sisteminde işletim sistemi olarak Windows Vista Ultimate 64-bit'in kullanıldığını da ifade edelim. Bu arada test sonuçlarına geçmeden önce, Intel'den Matt Dunford (Performans karşılaştırma ve değerlendirme yöneticisi), Mahmoud Khroashadi (Performans değerlendirme görevlisi) ve Franc ois Piednoel'in (Baş Performans Analizcisi) yüzlerinin test esnasında sürekli güldüğünü ve 45nm Penryn işlemcisi ile AMD'nin Barcelona işlemcisi arasındaki rekabetin daha başlamadan bittiğini ifade ettiklerinin de altını çizelim.

Intel: 'Barcelona başlamadan bitti' 45nm Penryn işlemciler V8 ile testte

V8 platformu için test sonuçları son derece iddialı. Çift işlemcili sistem adeta uçmuş ama tabii bu skorun alınabilmesi için kullanılan uygulamanın da sistemi desteklemesi gerekiyor. Zaten Intel özellikle 45nm üretim teknolojisine geçiş ile birlikte işlemci mimarisine eklediği ve toplam 47 adet olduğu söylenen yeni SSE4 komut seti ile başta render işlemleri olmak üzere özellikle çoklu ortam uygulamalarında ciddi fark yaratacağını iddia ediyor.

Test sonuçlarına gelirsek, Intel'in 3GHz'de çalışan ve her biri 12MB seviye 2 ön belleğe sahip olan dört çekirdekli çift 45nm Penryn işlemcisinin yer aldığı V8 platformunun Cinebench 10 testlerinde adeta uçtu dersek açıkçası pekte abartmış olmayız. Zira çift işlemcili platform Intel'in aralarında çift ve dört çekirdekli Penryn işlemcilerinin de bulunduğu birçok işlemciye neredeyse %100'ü bulan oranlarda fark atabildiği gözlemleniyor. Intel'in V8 platformu Cinebench 10 uygulamasının render testlerinden 22,936 puanlık skor almayı başarıyor. Render testine yönelik olarak AMD'nin açıkladığı resmi bir test sonucu bulunmuyor ama firmaya yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre Barcelona işlemcisinin çiftinin aynı testten yaklaşık olarak 16000 puan alabilidği söyleniyor. Bu noktada saat hızları 3GHz'e düşürülen Penryn işlemcilerinin aldığı yaklaşık 23000 puanlık skor etkileyici görünüyor diyebiliriz.

Intel: 'Barcelona başlamadan bitti' 45nm Penryn işlemciler V8 ile testte

Intel: 'Barcelona başlamadan bitti' 45nm Penryn işlemciler V8 ile testte

Not: Intel'in V8 platformunda kullanılan 45nm Penryn işlemcilerinin şu an satılmakta olan ve çift işlemci desteği bulunan Xeon (Dempsey ve Woodcrest) işlemcilerde olduğu gibi LGA771 formunda hazırlandıklarını da belirtelim. Aynı yolu Quad-FX platformunda AMD'de de izlemiş ve firma bu platforma can verecek Athlon64 FX-70 serisi işlemcilerini sunucular için tasarlanan Opteron işlemcilerin büyük bir bölümünde olduğu gibi soket 1207 formunda tasarlamıştı. Ayrıca Intel'in V8 platformunda kod adı Skulltrail olan anakartın kullanıldığını ve bu anakartın çoklu ekran kartı kullanımına da izin verdiğini belirtelim. Zira Intel'in Nvidia'dan SLI lisansı da alması ile Intel cephesinde yeni dünya rekorları seri halde gelmeye başlayabilir.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim