Anlık Bildirim

Intel'den iki yeni işlemci: Yorkfield Core 2 Extreme ve Core 2 Duo E4600

Oy Ver

İşlemci devi Intel ürün gamını genişletmeye devam ediyor. Firma bir yandan piyasaya süreceği işlemcilere yönelik hazırlıklarına devam ederken öbür taraftansa yeni nesil işlemcilerine yönelik çalışmalarını da sürdürüyor. Intel son yol haritasını güncelleyerek iki yeni işlemciyi daha planları dahiline ekledi. Firmanın yol haritasına eklediği işlemcilerden performans anlamında en önemlisi 45nm üretim teknolojisine sahip olacak dört çekirdekli "Yorkfield" Core 2 Extreme olurken son kullanıcıların önemli bir bölümü açısından önemli olan modelse Intel'in nispeten daha ekonomik Core 2 serisi olan E4000 ailesine katılacak E4600 modeli olacak.

Intel'in Yorkfield tabanlı yeni Core 2 Extreme işlemcisi 1333MHz fsb'ye sahip olacak ve büyük bir ihtimalle Kentsfield tabanlı Core 2 QX6850 modelinin 45nm üretim sürecine dahil olmuş devam modeli olarak konumlandırılacak zira bilindiği gibi dört çekirdeğe sahip olan QX6850 modeli de 1333MHz'lik fsb saat hızı ile gelecek. Intel'in Yorkfield tabanlı yeni işlemcisinin saat hızı bilinmiyor zira firma 45nm üretim teknolojisine sahip çekirdekler üzerinde yeni revizyon çalışmalarına son sürat devam ediyor. Bu nedenle 45nm üretim teknolojisine sahip işlemcilerin kesinlişmiş saat hızları şu an için tam anlamıyla belli değil ama elimizdeki veriler ışığında işlemcilerin frekans değerlerinin 3GHz'in üzerinde olacağını söylemek hani pek kehanette sayılmaz.

Gün yüzüne çıkan diğer detaylara göre, Yorkfiled tabanlı yeni Core 2 Extreme işlemcisi Intel'in başta sanallaştırma teknolojisi olarak bildiğimiz VT olmak üzere, Enhanced Intel SpeedStep, Intel 64 ve Execute Disable Bit teknolojilerine de destek verecek. Şu an satılmakta olan bazı işlemcilerde kullanılanTXT teknolojisi ise Intel'in 45nm üretim teknolojisine geçiş ile birlikte ürünlerine dahil etmeyeceği teknolojiler arasındaki yerini alacak gibi görünüyor. Intel'in Yorkfield tabanlı Core 2 Extreme işlemcisi için ön görülen piyasaya çıkış tarihi yılın son çeyreği olarak belirlenmiş durumda.

Intel'in Core 2 serisi dahilinde yer alan E4000 serisi işlemciler de yılın son çeyreğ ile hız kazanacak. Zira Intel E4600 modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yeni model ile birlikte E4000 serisinin maksimum sürat değeri 2.6GHz'e ulaşmış olacak. 2.6GHz'lik saat hızının yanı sıra 800MHz fsb'ye sahip olacak E4600 temel özellikleri itibariyle E4000 serisinin diğer modellerinden daha farklı olmayacak. Tabii Core 2 Duo E4600 işlemcisinin pazara sunulması E4500 modelinin de fiyatının düşmesini sağlayacak. Intel, Core 2 Duo E4600 işlemcisini 1000'lik alımlarda 133$'lık fiyat etiketi ile pazara sunmaya hazırlanırken, Core 2 Duo E4500 işlemcisinin fiyatı da yine 1000'lik alımlarda 113$'a kadar düşmüş olacak.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim