İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (50) YORUM YAZ

tarafından 2 Nisan 2013, Salı 14:49 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

64-bit ARM işlemcilerin üretimi için geri sayım başladı, 2014 telefonlar "gerçek" yeni nesil cihazlar olacak
Günlük Haber Erdi Özüağ
50 2222
 
 
2013'ün en hızlı telefonu hangisi olacak, Galaxy S4 mü, HTC One mı yoksa Haziran'da tanıtılması beklenen iPhone 5S mi ? Bu tartışma uzun süre daha devam edecek gibi görünüyor ancak diğer taraftan tüm telefonları eski nesil olarak görmemize neden olacak teknolojik gelişim için ARM ve yarıiletken üreticilerinin hazırlıkları dasürüyor ve 2014 ile birlikte mobil cihazlar tarihinin en radikal dönüşümlerinden birinin yaşanması bekleniyor.
 
Cortex-A8, Cortex-A9 ve Cortex-A15 gibi işlemciler, farklı teknik özelliklere ve performans seviyelerine sahip olmakla birlikte temelde ARMv7 mimarisi üzerinde şekillenen 32-bit işlemciler olduklarını görüyoruz. Samsung Exynos Octa işlemcisi Cortex A15 tasarımını temel alırken, örneğin şu an satılmakta olan Tegra 2 ve Tegra 3 ise Cortex A9 tasarımlarını baz almakta. Qualcomm'un Snapdragon ailesi ise modeline göre diğer üreticilerde olmayan çeşitli özelleştirmeler barındırmakta ve örneğin Snapdragon 600 ve 800 serisi işlemciler, kısmen Cortex-A9, kısmense Cortex-A15 özelliklerine sahip olup ayrıca Cortex tasarımında yer almayan yani Qualcomm tarafından geliştirilen ek yeteneklerle güçlendirilmiş durumdalar. Kısaca özetlemek gerekirse; şu an akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan ARM işlemciler 32-bit olup, belli başlı noktalar itibariyle birbirlerinden ayrılmaktalar. Ancak duyurusu bir süre önce yapılan Cortex-A50 serisi tamamiyle yeni ARM işlemciler, çok büyük bir dönüşüm gerçekleştirip, ultra mobil dünyayı 64-bit ile tanıştıracak.
 
ARM'ın yeni işlemci ailesi ARMv8 mimarisini temel alıyor ve 64-bit desteği ile yepyeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Cortex-A53 ve Cortex-A57 olmak üzere ilk etapta iki farklı model ile karşımıza çıkacak olan yeni işlemci ile karşımız çıkacak olan platformda, Cortex-A53, %40 kadar daha küçük zar alanında Cortex-A9 performansı sunacak (32-bit modunda) ve ekstra yenilikleri bünyesinde barındıracak. Enerji verimliliğinin de ciddi oranda geliştirildiği bu işlemci, 2014 içerisinde özellikle orta segment odaklı akıllı telefonlarda karşımıza çıkması bekleniyor. Asıl büyük gelişim ise Cortex-A57 ile birlikte gerçekleştirilecek ve günümüzün en hızlı modern işlemcileri ile kıyaslandığında 3x kat daha yüksek performans verecek.
 
ARM'ın açıklamalarına bakılırsa Cortex-A57 aynı zamanda günümüzün tablet ve dizüstü bilgisayar işlemcilerine kıyasla 5x daha fazla güç verimliliği sağlayacak. Yeni komut setlerinin de performans gelişimine ciddi katkı sağlayacağı işlemci, x86 mimarilerine kıyasla ARM'ın en zayıf kaldığı noktalardan bir tanesi olan kayar nokta performansında da çok ciddi bir artışın önünü açacak. 16 çekirdeğe kadar ölçeklenebilecek olan Cortex-A57 ile ARM, sadece akıllı telefonlarla sınırlı kalmayıp, dizüstü bilgisayar pazarına da yaygın giriş yapmanın planlarını yapıyor olacak. Açıklanan verilere bakılırsa, en yüksek performans seviyesindeki güç tüketimi açısından, big.Little tasarımının avantajları ve 20nm fabrikasyon süreciyle üretimin artışları sayesinde önemli bir fark elde edilmiş olacak. 
 
Peki bu kadar açıklamayı neden yaptık? ARM ve TSMC bugün yaptığı açıklama ile Cortex-A57 işlemcisi için 16nm FinFET (Cortex-A57 işlemciler için 20nm transistör) teknolojisiyle üretime dönük tasarım çalışmalarının tamamlandığını duyurdu. Bu şu demek oluyor, iki firma artık hacimli üretime hazır ve 2014 ile birlikte TSMC tesislerinde üretilmiş Cortex-A57 işlemcilerin çıkışı ve bu işlemcileri kullanan telefonların lanse edilişine tanık olacağız. Belki akıllara şu gelebilir, zaten her yıl düzenli olarak yeni işlemciler ve bu işlemcileri kullanan yeni telefonlar çıkıyor ancak altını bir kez daha çizmek gerekiyor; bu sefer ki değişim çok daha önemli ve dikkat çekici zira haberimizin üst kısımlarında da belirttiğimiz üzere ARM, uzun bir aradan sonra "tamamiyle" yeni bir mimariye geçiş yapıyor ve 64-bit desteği geliyor.
 
Performansı farkı, yeni GPU'lar, yeni üretim teknolojileri, enerji verimliliği ve 64-bit desteğini dikkate aldığımızda, önümüzdeki yıl çıkacak üst seviye telefonlar, gerçek anlamda radikal bir değişimi simgeleyecek ve malesef bu yılın tüm telefonları, hızlı bir şekilde unutulmaya başlanacak. 
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 2222 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
fx57 2.4.2013 17:57:21
Merhaba, Zaten bu yüzden ARM, Cortex-A57 işlemcisinin performans değerlerini açıklarken, özellikle 32-bit moduna vurgu yapıyor. Yani bahsedilen performans farkları, 32-bit modunda Cortex-A57 vs. mev
...
Yorumun devamı ▼
+27
DH Misafiri 2.4.2013 14:59:35
Özetle... Mümkünse bu sene telefonunuzu değiştirmeyin. +11
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
multiTYRT 9.4.2013 06:54:45
Neymiş bu Samsung'un kendi yapmış gibi söyleyip övüneceği teknoloji mi?
0
1myst 9.4.2013 01:52:34
2014 yılında S5 Miniye geçme vakti yaklaşıyor.
0
Golden Gate 9.4.2013 01:49:29
Telefonu işlemciden ibaret sanmak nedir.

Bu işlemciyi koyunca telefonlar uçacak falanmı sanıyorsunuz. Şu andaki günlük kullanımızda herhangi bir değişme olmayacakki

Asıl şimdi telefon değiştirme vakti. Demekki seneye işlemciyi dayayıp başka bir yenilik yapmayacaklar. İşlemcinin oyun oynamak dışında telefona tek faydası yok . Samsung s4'te 1.2 ghz işlemci kullanıyor oyunlar ve ağır programlar dışında. Hala işin stabilitede bittiğini anlayamamış bu üreticiler. Haberi veren editörde öyle abartmışki . Bir an seneye telefonlar amuda falan kalkacak sandım ...

Ayrıca unutmayınki işlemci tabanı değişince uygulamalar uyumsuz olacak , ilk partilerde ısınma sorunları çıkacak ve daha fazlası. Daha ortada birşey yokkende resmen millet bu sene telefon değiştirilmez demiş. Ortaya her atılan şeye kapılıp özünüzü unutuyorsunuz be kardeşim ne adamlarsınız
-2
danGerfuLL 9.4.2013 01:35:34
Komut setleri değiştikçe güç tüketimleri sürekli artıyor. ARMv5, ARMv6 komut setlerinden sonra çıkan ARMv7 komut setli çipsetlere ARM11(ARMv6 komut setli) için yeterli olan bataryaları koyunca cihazların günü çıkaramaması gündeme gelmişti.(Bkz.. HTC HD2) Hala da devam ediyor.

Her çıkan komut seti performansı bir adım öteye götürürken, güç tüketimini bir adım geriye getiriyor. ARMv7 komut setli ilk işlemcilerden sonra(Bkz. Snapdragon 1 platformu, QSD 8250, QSD 8650) ARMv7 komut setli Cortex A8, Cortex A9, Cortex A5, Cortex A7 ve Cortex A15 çıktı ki, düşük güç tüketimi konusunda A5 ve A7 ön plana çıkarıldı. A5 kullandım, nispeten tüketimi düşüktü; ancak ARM11'e çok yakın bir performans veriyordu yani ARMv7 olması da pek bir anlam ifade etmiyordu. Zannımca A53'te bu şekilde olacaktır, tam bir A9 performansı veremeyecektir muhtemelen A8'e daha yakın sonuçlar verecektir.

A57 ise düşük güç tüketimi filan sergilemeyecektir bu yanılgıya ARMv7 komut seti çıktığında düştük. İnsanları şu şekilde bir yanılgıya sürüklemekle meşgul ARM, nm düştükçe güç tüketimi de o oranda düşecektir; fakat alanın küçülmesi her durumda düşük güç tüketimi anlamına gelmiyor.

Diğer yandan A9 ve A15'lerde dahi ısınma sorunları yer yer can sıkıcı bir hal alırken A57'yi nasıl soğuk tutmayı düşünüyorlar? İşlemciye yüklendikçe alev topuna dönecekse elimdeki alet ben A9 ya da A15'ten devam etmeyi seçerim şahsen, varsın düşük performans versin render almayacağım sonuçta. Yapacağım işler belli.

2014'te hep beraber göreceğiz sanırım, şu an tahmin yürütmekten öte bir şey yapamıyoruz.
+2
Hicks 8.4.2013 21:03:16
quote:
Orijinalden alıntı: Lee Van CleefMerhaba,

Her mesajinizin sonuna neden Hicks diye ekleme gereği duyuyorsunuz ki? Telgraf araciligi ile haberlesmiyoruz sonuçta.

Teşekkürler,

Lee Van Cleef

Merhaba,

Yazım kurallarına ve düzgün Türkçe kullanımına dikkat etmeye çalışıyorum. Bazı bölümler ve bazı kişiler bunu pek fazla anlayamıyor ama olsun, anlayabilenler benim için yeterli. Bu kadar kötü bir Türkçe kullanan ve yazım kurallarını hiçe sayan bir kesim var ki, onlara ne söylesek boş...

Teşekkürler,

Hicks
0
Armin van Buuren* 8.4.2013 20:56:10
quote:
Orijinalden alıntı: HicksMerhaba,

Burada unutulmaması gereken bahsi gecen platformun mobil platform olmasıdır. PC gibi donanımı edinip üzerine istediğiniz işletim sistemini yükleyemezsiniz, kaldi ki PC ortamında bile ancak 3. nesilden sonra 64 bit yaygin kullanıma erişti, ondan önceki donanım çöp oldu. Onun için diyorum ki bu gelişme satın alma planlarınızı etkilemesin, yoksa haber değeri çok fazla olan bir konu elbette...

Teşekkürler,

Hicks

Merhaba,

Her mesajinizin sonuna neden Hicks diye ekleme gereği duyuyorsunuz ki? Telgraf araciligi ile haberlesmiyoruz sonuçta.

Teşekkürler,

Lee Van Cleef
0
sertacarslan 3.4.2013 08:41:05
İşlemcinin enerji tasarruflu olması yetmiyor ki! Şu pil düşmanı ekrana ve wifi'ye de bir çare bulsalar ne güzel olacak!
0
Rubisco 3.4.2013 00:35:33
64 bitin performans anlamında etkisi zannedildiğinden daha az. Esas olan zaten 64 bit modda Armv8'in çalışma detayları. A57 A15'den %30 civarında daha fazla performans göstermesi bekleniyor 3kat 5 kat değil(32 bit yük altında). ARM gillere 64 bit Linux kernel altında x32 ABI kullanma imkanı vermesi açısından bazı ilginçlikler de var(daha yok ama neyse).

A15 ler çok güç tükettiği için telefonlara tek başına gelebilecek konumda değil. big.little 'da maliyetli sonuçta. A7 ler A9lara göre biraz güçsüz. Ancak ekonomik ve yaygın olarak A15'ler A9 'ların güç tüketimi ile üretilebilseydi daha yaygıın olarak kullanılacaktı. Bu da ancak yeni noda geçilmesi ile olur. Ama benzeri durumdaki güç tüketimin yüksek olması A57 için de geçerli. Yeni nodlar güç tüketimini düşürüp A9 lardan aşağı çekerse şimdiki güç tüketimleri ile karşılaştırılabilir olacaklar. Bunların hiçbiri de 2 günlük işler değil.
+2
darkaura 3.4.2013 00:27:33
bu telefon neslini atlamayi planliyordum. isabet oldu. elimdeki telefon hala fazlasiyla yeterli.
0
Hicks 2.4.2013 23:59:45
quote:
Orijinalden alıntı: fx57
Merhaba,

Zaten bu yüzden ARM, Cortex-A57 işlemcisinin performans değerlerini açıklarken, özellikle 32-bit moduna vurgu yapıyor. Yani bahsedilen performans farkları, 32-bit modunda Cortex-A57 vs. mevcut Cortex işlemcileri olarak düşünülebilir. Diğer taraftan 1 yıllık satın alma planı yapmak tabi ki çok doğru değil, bu haberin göstermek istediği tek bir amaç var ki o da şu; yakın gelecekte mobil cihazlar için belki de ARM tarihinin en büyük dönüşümlerinden bir tanesi yaşanacak ve bundan ötürü X2 modeli çıktığında değer kaybeden X modelinden ziyade, 64-bit işlemcilerle birlikte mevcut cihazlar daha da hızlı gözden düşecekler. Yazılım-donanım uyumu tabi ki önemli ancak daha önce PC dünyasında da yaşadığımız üzere söz konusu sadece işlemci bile olsa daha yenisi, daha günceli her zaman tercih nedeni olmuştur. Cortex-A50 serisi işlemciler de yazılım hazır olmasa bile ileriye dönük olarak bu yeteneğin (64-bit) temelini atmış olacak, şu anki işlemcilerin yapamayacağı en büyük eksiklik te bu olacak. Daha yenisini beklemek diye bir şey mümkün değil, zira her zaman hep daha iyileri olacaktır ama sözün özü, bir dönüşüm bizleri bekliyor olacak, bunu da bilmek ve farkında olmak gerekiyor..

Teşekkür ederim.

Sevgiler,

Merhaba,

Burada unutulmaması gereken bahsi gecen platformun mobil platform olmasıdır. PC gibi donanımı edinip üzerine istediğiniz işletim sistemini yükleyemezsiniz, kaldi ki PC ortamında bile ancak 3. nesilden sonra 64 bit yaygin kullanıma erişti, ondan önceki donanım çöp oldu. Onun için diyorum ki bu gelişme satın alma planlarınızı etkilemesin, yoksa haber değeri çok fazla olan bir konu elbette...

Teşekkürler,

Hicks
-1
orhankara95 2.4.2013 23:04:02
Maaş %5, telefon performansı %10, telefon fiyatı %20 artsın.
0
DH Misafiri 2.4.2013 22:50:02
intel hata yaptı. x86 yı zamanında nvidia yada lisanslayacaktı. hatta başka firmalarada lisanslaması lazımdı. arm ın bu kadar yaygın olmasının sebebi budur yoksa güç tüketimi olarak zaten aralarında kapanmayacak bi fark yok. arm yerine x86 da mobilde gayet başarılı olabilirdi.
-1
ati39 2.4.2013 22:37:16
büyk bir değişim ve değişim ve yenilik dedikleri buı işte..ıvır zıvır şeylerin değişmesi ile yeni fonksiyonların gelmesiyle değişim olmaz zaten ...değişim budur..umarım dedikleri gibi olur..
0
bankai20 2.4.2013 21:17:51
quote:
Orijinalden alıntı: *GameOver*
everything little little into the middle

0
xpclient 2.4.2013 21:17:37
Bİz o 3x daha hızlı,5x daha parlak,10x daha küçük palavralarını çok duyduk yahu.
X katsayısı o kadar küçük ki başına ne koyarsan koy o yıl geldimi, pek bişi farketmiyor.
Şimdiye göre hızlı,ama o zamanının yazılımlarına karşı nasıl olacak tahmin ediyoruz.
+3
Mihrali Bey 2.4.2013 20:46:14
Daha Cortex 15'liler gelmedi TR'ye. Habere bak!
0
interwap 2.4.2013 20:37:49
iPhone 5s çıkmadan eskidi.
+3
aslannn 2.4.2013 20:33:28
Asıl Pilden haber olur : 3gün (72saat) gercek full kullanım süreli(3g-wifi-parlaklık full-oyun vs..) olan li-on ve veya yakıt hücreli piller işte ozaman VAY BEEE deriz..
0
Lepanto 2.4.2013 19:01:05
Daha çok beklenir Cortex-A57 için. A-15 için de ha gelecek de gelecek derken ne kadar beklettiler tüketicileri, bu sene yeni yeni giriyor pazara. Hatta Samsung dışında A-15'li model çıkaran yok hala. O yüzden A-57'yi beklemek gibi bir hata yapmayın derim, ihtiyacınız varsa alın istediğiniz telefonu. Tabi ihtiyacınız yoksa da almayın, tüketim çılgınlığına gerek yok.
+2
Ceqa 2.4.2013 18:03:48
en iyisini beklerseniz daha çok beklersiniz sonu yok bu teknolojinin
+1
fx57 2.4.2013 17:57:21
quote:
Orijinalden alıntı: Hicks

Merhaba,

Islemcilerin yeni komut setlerini kullanmasi ve yeni mimariye gecisleri beraberinde cok fazla uyumluluk sorunu yaratacaktır, 1-2 sene icinde şu anki gibi yaygınlaşacağını pek mumkun gormuyorum. Sadece donanımın hazır olması hic birsey ifade etmez, kullanan yazılım konusu cok onemli. Once platform (OS) daha sonra ise App seviyesi uyum saglamalı ama bunlar cok zaman alacak isler. Demem o ki, bu habere guvenip satın alma planlarınızı degistirmeyin...

Tesekkurler,

Hicks

Merhaba,

Zaten bu yüzden ARM, Cortex-A57 işlemcisinin performans değerlerini açıklarken, özellikle 32-bit moduna vurgu yapıyor. Yani bahsedilen performans farkları, 32-bit modunda Cortex-A57 vs. mevcut Cortex işlemcileri olarak düşünülebilir. Diğer taraftan 1 yıllık satın alma planı yapmak tabi ki çok doğru değil, bu haberin göstermek istediği tek bir amaç var ki o da şu; yakın gelecekte mobil cihazlar için belki de ARM tarihinin en büyük dönüşümlerinden bir tanesi yaşanacak ve bundan ötürü X2 modeli çıktığında değer kaybeden X modelinden ziyade, 64-bit işlemcilerle birlikte mevcut cihazlar daha da hızlı gözden düşecekler. Yazılım-donanım uyumu tabi ki önemli ancak daha önce PC dünyasında da yaşadığımız üzere söz konusu sadece işlemci bile olsa daha yenisi, daha günceli her zaman tercih nedeni olmuştur. Cortex-A50 serisi işlemciler de yazılım hazır olmasa bile ileriye dönük olarak bu yeteneğin (64-bit) temelini atmış olacak, şu anki işlemcilerin yapamayacağı en büyük eksiklik te bu olacak. Daha yenisini beklemek diye bir şey mümkün değil, zira her zaman hep daha iyileri olacaktır ama sözün özü, bir dönüşüm bizleri bekliyor olacak, bunu da bilmek ve farkında olmak gerekiyor..

Teşekkür ederim.

Sevgiler,
+27
Foxbat 2.4.2013 17:54:19
Arm 2014'te ciddi ciddi x87 ile aşık atmaya başlayacak. Sadece mobil de değil mesela AMD de 2014'te 64 bit Arm mimarili opteron server işlemcileri üretmeye başlayacak. Ama öyle hemen x86'nın helvasını yemeyin. Arm'nin daha kırk fırın ekmek yemesi lazım.
+2
potur 2.4.2013 17:50:45
quote:
Orijinalden alıntı: Hicks

Merhaba,

Islemcilerin yeni komut setlerini kullanmasi ve yeni mimariye gecisleri beraberinde cok fazla uyumluluk sorunu yaratacaktır, 1-2 sene icinde şu anki gibi yaygınlaşacağını pek mumkun gormuyorum. Sadece donanımın hazır olması hic birsey ifade etmez, kullanan yazılım konusu cok onemli. Once platform (OS) daha sonra ise App seviyesi uyum saglamalı ama bunlar cok zaman alacak isler. Demem o ki, bu habere guvenip satın alma planlarınızı degistirmeyin...

Tesekkurler,

Hicks

Çok doğru bir yazı eskiye gidin biraz xp 64 bit çıktığın da ne kadar sorun olmuş du
0
celo68 2.4.2013 17:48:31
Bu telefonların, tabletlerin 3. nesiline kadar beklemek lazım zira donanım, yazılım problemleri ve birbirleriyle olan uyum sorunları öyle çabucak çözülemeyecektir. En az 2 sene bekleyip işler rayına oturduktan sonra alınmalı.
Birde hacimli üretim de sorun çıkma ihtimali de var ki oraya hiç değinmiyorum...
0
makbulut 2.4.2013 17:46:46
işte güzel bir haber.
0
[__Zahid__] 2.4.2013 17:42:13
quote:
Orijinalden alıntı: Hicks

Merhaba,

Islemcilerin yeni komut setlerini kullanmasi ve yeni mimariye gecisleri beraberinde cok fazla uyumluluk sorunu yaratacaktır, 1-2 sene icinde şu anki gibi yaygınlaşacağını pek mumkun gormuyorum. Sadece donanımın hazır olması hic birsey ifade etmez, kullanan yazılım konusu cok onemli. Once platform (OS) daha sonra ise App seviyesi uyum saglamalı ama bunlar cok zaman alacak isler. Demem o ki, bu habere guvenip satın alma planlarınızı degistirmeyin...

Tesekkurler,

Hicks

umarım haklı çıkarsınız çünkü htc one ile s4 ten birini almaya kafayı koymş durumdayım.
0
Hicks 2.4.2013 17:38:53
Merhaba,

Islemcilerin yeni komut setlerini kullanmasi ve yeni mimariye gecisleri beraberinde cok fazla uyumluluk sorunu yaratacaktır, 1-2 sene icinde şu anki gibi yaygınlaşacağını pek mumkun gormuyorum. Sadece donanımın hazır olması hic birsey ifade etmez, kullanan yazılım konusu cok onemli. Once platform (OS) daha sonra ise App seviyesi uyum saglamalı ama bunlar cok zaman alacak isler. Demem o ki, bu habere guvenip satın alma planlarınızı degistirmeyin...

Tesekkurler,

Hicks
+1
masterlux 2.4.2013 17:32:13
Gerçek yeni nesil işlemciler sevindirici bir haber ama bahsedildiği gibi 2014 yılındaki telefonlarda görebileceğimizi düşünmüyorum.2015 yılınında tanışacakmışız gibi geliyor bu işlemci yapısını kullanan telefonlarla.
0
*GameOver* 2.4.2013 17:18:42
quote:
Orijinalden alıntı: itachi237

littlebigplanet yüzünden insanların littlebig diyesi geliyor

everything little little into the middle
+2
grafman09 2.4.2013 17:16:33
Çok güzel haberler bunlar, seneye piyasaya sürerlerse, bugün telefon, bilgisayar alanlar, Çok güzel temennilerde bulunur, :)) seneye, ciddi bir sol kulak çınlaması sizi bekliyor, sayın üreticiler..
0
DH Misafiri 2.4.2013 17:13:57
intel hata yaptı. x86 yı zamanında nvidia yada lisanslayacaktı. hatta başka firmalarada lisanslaması lazımdı. arm ın bu kadar yaygın olmasının sebebi budur yoksa güç tüketimi olarak zaten aralarında kapanmayacak bi fark yok. arm yerine x86 da mobilde gayet başarılı olabilirdi.
0
sinyorahıskalı 2.4.2013 17:02:01
Hem ciddi performans artışı hem de daha uzun batarya süresi sağlayacaksa bu senenin telefonlarına hiç öyle 2000 tl'ler dökmeye gerek yok.
0
atroce 2.4.2013 16:54:37
qualcomm 800 ü ve adreno 330 u bekleyelim diyorduk ki adreno 420 haberi çıktı, onu mu beklesek demeye kalmadan, şimdi de yep yeni bir mimari

mobile sektör acayip hızlı ilerliyor her çıkan işlemci öncekine göre 3x hızlı 5x performans vs. yakında masaüstü pc işlemcilerini geçecek bu sektör
+1
bekoc 2.4.2013 16:50:35
10-11 sene önce 22nm yani bakırın altına inilemez deniyor bunun için yeni teknoloji keşfi gerekiyordu. 10 senede süre vermişlerdi. yakalamışlar helal olsun.
+1
[__Zahid__] 2.4.2013 16:26:33
Okadar htc one-s4 arasinda gidip geldim şimdi siz diyosunuz şuan kullandigin telefonu 7. yila tamamla. 6 yildir tel degistirmedim, degistirsemse pişman olucam yani seneye.
-2
Düşünen Biri 2.4.2013 16:10:51
Biz a9 - a15 diye tartışalım adamlar a57 yi duyursunlar
0
i3e 2.4.2013 16:08:02
sayın erdi özüağ, mobil işletim sistemlerinin (android-ios-wp-tizen-sailfish-ubuntu-firefox os falan) 64 bit versiyonları var mı?
+1
ketrp 2.4.2013 16:06:02
Gerçekten çok iyi bir haber ama üst düzey telefonlarda kullanılan işlemciler gayet yeterli bence iPhone 5 kullanıyorum donanım kısmında hiç bir sıkıntım yok. Pil konusunda gelişim olursa devrim olur.
0
Dexstz 2.4.2013 15:57:48
Sevindim bu habere
0
itachi237 2.4.2013 15:45:08
quote:
Orijinalden alıntı: i3e
little.big değil, big.LITTLE

littlebigplanet yüzünden insanların littlebig diyesi geliyor
+1
QuantumVM 2.4.2013 15:43:54
Eğer 3x performans olursa i5 kadar performans verir. Microsoft'un bi an önce Windows'un ARM versiyonunu hazırlaması lazım. 5 kat daha az enerji ile sanırım tabletler 2 gün gider.
0
i3e 2.4.2013 15:21:25
bu tablo pek bir fark göstermiyor A15(6.13)-A57(6.75) ve A7(2.45)-A53(2.25) arasında (sağdaki sütunda)

http://www.itproportal.com/2012/10/31/arm-cortex-a57-and-a53-vs-cortex-a8-a9-a15-and-a7-a-performance-analysis/
0
Nokia Specialist 2.4.2013 15:08:57
tam değiştirecekken bu haberi gördüm
0
Firaristt 2.4.2013 15:02:34
Gerçekten güzel bir haber. Bu seneki cihazların belli özellikler haricinde basit güncellemelerden ibaret olması beni pek heyecanlandırmamıştı. Zaten S3'üm ile memnundum, S4'e çok az bir fark(200 Lira veya daha az) ile geçsem fena olmaz ama almazsam da dokunmaz, sorun etmem, etkilemez diyordum. iyi oldu. Seneye çıkacak modelleri beklemeyi düşünüyordum bu haber de tam yerinde, zamanında geldi.
Erdi abinin haberlerini seviyorum. Gerçeten doyurucu oluyor. Evet, arada cümleleri fazla uzattığı olduğu oluyor ama tatmin ediyor... Haber için teşekkürler :)
+3
sis651 2.4.2013 15:01:11
Intel vs, x86 64 tarafında bir gelişmeye bu kadar sevinmem. :)
0
i3e 2.4.2013 14:59:59
little.big değil, big.LITTLE
+2
DH Misafiri 2.4.2013 14:59:35
Özetle... Mümkünse bu sene telefonunuzu değiştirmeyin.
+11
bukalemun56 2.4.2013 14:56:22
intel, zamanında amd den yediği dayağı bu sefer mobilden yiyecek.:)
0
Olur Öyle Şeyler 2.4.2013 14:56:10
Crysis 4'ü iPhone 5S'e yada iPhone 6'ya bekliyoruz
-5
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj