İLANDIR

-
Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (255) YORUM YAZ

tarafından 24 Eylül 2011, Cumartesi 10:48 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

AMD Bulldozer hakkında her şey: İşlemciler, teknik özellikler, test sonuçları...
Günlük Haber Erdi Özüağ
255 335966
AMD'nin 12 Ekim'de duyurmaya hazırlandığı Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemcileri için artık tüm detaylar netleşti. Yılbaşından bu yana çok sayıda özel haberini yayınladığımız FX işlemci ailesi için AMD'nin hazırladığı lansman sunumu da elimize ulaştı. Bu sunum kapsamında AMD'nin pazara sunacağı birinci etap FX işlemcilerinin teknik özelliklerine ve  en çok merak edilen detay olarak performans sonuçlarını masaya yatıracağız. 
 
 
AMD'nin lansman sunumunda bizi "dünyanın en hızlı işlem çözümü AMD'den" başlıklı döküman karşılıyor. Bilindiği üzere AMD'nin 8 çekirdekli FX8150 işlemcisi, profesyonel hız aşırtmacılardan oluşan Team AMD ekibi tarafından geçtiğimiz günlerde 8429MHz'e çıkartılmış ve bu değer bir işlemci ile elde edilen en yüksek çalışma frekansı olarak aynı zamanda AMD'nin adını Guinnes Rekorlar Kitabına yazdırmasını sağlamıştı.
 
Bulldozer mimarisini temel alan yeni nesil FX işlemcileri hem sektör hem de AMD adına önemli ilkleri getiriyorlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi en yüksek frekansa ulaşan FX işlemci ailesi aynı zamanda dünyanın ilk 8 çekirdekli masaüstü işlemci modellerini de içeriyor.  AMD'nin açıklamalarına göre "uç seviyede oyun deneyimi" için dizayn edilen işlemcilerin, Crossfire X ve Eyefinity teknolojileriyle benzersiz bir deneyim sunduğu belirtiliyor.
 
Yeni mimarinin modern iş yükleri ve kişisel performans ayarlamaları göz önüne alınarak tasarlandığını belirtilen AMD aynı zamanda daha yüksek çalışma frekansları ve hız aşırtma yeteneklerinin geliştirilmesi adına FX işlemci ailesinin çarpan kilidi açık olarak geldiğine dikkat çekiyor. AMD'nin üzerinde durduğu bir diğer nokta ise, FX ailesinin dengeli performans yaklaşımının parçası olarak fiyat/performans olarak öne çıkması.
 
 
AMD'nin FX işlemci ailesi 7 farklı modelden oluşuyor. 12 Ekim'de yapılacak lansmanda bu modellerden üçü pazara sunulacak olsa da ilerleyen haftalarda diğer modellerin de raflardaki yerini alması bekleniyor. AMD'nin yeni FX işlemci ailesi şu modellerden oluşuyor; FX-4100, FX-B4150, FX-4170, FX-6100, FX-8100, FX-8120 ve FX-8150. Model ismi 4 ile başlayan işlemciler 4 çekirdekli, 6 ile başlayanlar 6 ve 8 ile başlayanlar da 8 çekirdekli.
 
FX ailesinin pazara sunulacak ilk modelleri 8 çekirdekli FX-8150 ve 8120 ile 6 çekirdekli FX-6100 modelleri olacak. Gelin şimdi isterseniz bu modellerin detaylarını mercek altına alalım. AMD tarihinin en hızlı işlemcisi olan FX-8150, standart olarak 3.6GHz'de çalışıyor ve Turbo Core 2.0 teknolojisiyle çekirdek çalışma frekansını iki farklı hızlandırma modu kapsamında uygulama ihtiyacına göre 3.9GHz ve 4.2GHz'e kadar otomatik olarak yükseltebiliyor.
 
 
Hem Seviye 2 hem de Seviye 3 bellek kapasitesi 8MB olan yani toplamda 16MB bellek kapasitesine sahip olan işlemci, sahip olduğu entegre bellek kontrolcüsü üzerinden 1866MHz'e kadar çift kanal DDR3 desteği sunarken, bu değerin AMD'nin onayladığı referans hız olduğunu hız aşırtma ile daha yüksek frekansların da gündeme gelebileceğini belirtmek gerekiyor. Soket AM3+ formunda olan yeni işlemci aynı zamanda SSE3, SSE4.1 - 4.2, AES, ve AVX ile birlikte AMD'nin geliştirdiği FMA4 ve XOP komut setlerini destekliyor.
 
Isıl güç tasarımı 125 Watt olan FX-8150, 245 dolar olarak belirlenen yurt dışı satış fiyatıyla 12 Ekim'de kullanıma sunulmuş olacak. Bu arada merak edenler için AMD'nin FX-8170 işlemcisini hazırladığını ancak 2012 öncesinde beklenmediğini de not düşelim. FX-8120  ise genel olarak benzer özellikler sergiliyor ancak daha düşük hızlarda çalışıyor. FX-8120 standart olarak 3.1GHz'de çalışıyor ve Turbo Core 2.0 ile 4GHz'e kadar çıkabiliyor. Bu arada FX-8150'den farklı olarak FX-8120'nin hem 125W hem de 95W TDP'li versiyonu olacak.
 
AMD'nin birinci etap FX lansmanı ile pazara sunulacak üçüncü ve son işlemcisi ise 6 çekirdekli FX-6100 olacak. Standart olarak 3.3GHz'de çalışan ve 3.9GHz'e kadar otomatik olarak çıkabilen işlemci 6MB Seviye 2 ve 8MB Seviye 3 bellek kapasitesi ile geliyor. Isıl güç tasarımı 95 Watt olan FX-6100 işlemcisinin kuzey köprüsü hızı ise 2GHz olarak belirlenmiş. Fiyatlara gelecek olursak FX-8120 modeli 205$, FX-6100 ise 175$ seviyesinden sunulacak.
 
 
FX işlemci ailesinin çıkış tarihi ve fiyatıyla ilgili haberimizde, AMD'nin yeni işlemcilerini aynı zamanda Intel'in Core i5 ailesine karşı konumlandırdığını belirtmiştik. AMD'nin resmi lansman dökümanları da bunu doğruluyor. Intel'in Sandy Bridge tabanlı Core i5 ve Core i7 işlemcileriyle kıyaslandığında FX ailesinin "inkar edilemez teknoloji üstünlüğüne" sahip olduğu belirten AMD, her seviyede daha fazla özellik sunduğuna özellikle dikkat çekiyor.
 
Core i5 ile kıyaslandığında FX ailesinin fazladan 4 çekirdek, 8 kat daha fazla L2 bellek, daha yüksek saat hızları, gelişmiş komut setleri ve çarpan kilidi açık yapı sunduğunu belirten AMD, tüm bunları 245$ ve altı fiyat segmentlerine getireceğini belirtiyor. FX işlemci ailesi ve Eyefinity teknolojisinin benzersiz bir oyun deneyimi yaşatacağını belirten AMD, Core i5 ile kıyaslandığında 7680 X 1600 çözünürlüğünde %40+'a varan, 5760 x 1200 çözünürlüğünde ise %20+'a varan performans avantajına sahip olduğunu belirtiyor. Tabi bu noktada Eyefinity teknolojisi için AMD platformunun daha iyi optimizasyon sunduğu unutulmamalı.
 
 
FX işlemci modellerini Intel'in Core i5 ve Core i7 çözümleriyle kıyaslayan AMD, tüm testlerde Core i5-2500K'yı geride bırakırken, Core i7 2600K'nın ise zaman zaman önünde zaman zaman gerisinde bazende başabaş olduğunu görüyoruz yani bu tabloya göre genel ortalamada AMD'nin Core i7-2600K ile benzer seviyeye ulaştığını söylemek mümkün. Her ne kadar fiyat daha ucuz olsa bile elde edilen sonuçların daha fazla çekirdekli bir işlemci ile gerçekleştiriliyor olması, mimari başarıma yönelik çeştli soru işaretlerine neden olabilir.
 
Bulldozer mimarisiyle birlikte AMD iki farklı Turbo seçeneği sunuyor. Bu seçeneklerden ilkinde uygulama ihtiyacına göre çekirdeklerin yarısı C6 uyku durumuna alınırken diğer yarısı hızlandırılıyor ve bu aşamada çekirdek hız artışları daha agresif olarak gerçekleştiriliyor. İkinci mod ise AMD'nin ilk defa Bulldozer mimarisi ile gündemine aldığı tüm işlemcileri hızlandırma modu. Bu aşamada tüm çekirdekler aktif tutuluyor ve baz frekansları arttırılıyor. AMD'ye göre her iki mod da %10'a varan performans kazanımları sağlayabiliyor.
 
 
AMD, Bulldozer mimarisi ile birlikte Intel'in uzun süredir kullanmakta olduğu AES ve AVX komut setlerini de işlemcilerine eklemeye başladı. AES ile şifreleme, AVX ile de kayar nokta performansında gelişim kaydettiğini belirten AMD, TrueCrypt testinde, Phenom II X6 1100T ile kıyaslandığında AES destekli FX-8150'nin 3.7 kat daha hızlı olmayı başardığını ifade ediyor. Komut seti tarafında AMD, Intel'de olmayan FMA4 ve XOP komutlar ile OCL Perf Mandelbrot gibi yeni nesil uygulamalardaki karmaşık matematik hesaplamalarında yüksek başarım sergilediğini, FX-8150'nin i7-2600K'dan 569 kata varan oranda hızlı olduğunu söylüyor.
 
AMD, 8 çekirdekli FX işlemcisinin oyunlarda Phenom II X6 1100T ile kıyaslandığında önemli kazanımlar sağladığını da söylüyor. Dirt 3 ile 2560 x 1600 çözünürlüğünde ve Deus EX: Human Revolution'da 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde gerçekleştirilen testlerde, FX-8150 işlemcili sistemin %10 civarında daha yüksek performans sergilediği açıklandı. AMD, Bulldozer mimarisinin esnek tasarım anlayışı sayesinde hız aşırtmanın performansa ciddi katkılar sağladığını da söylüyor. Bu noktada 3.6GHz'de çalışan FX-8150 işlemcisinin Cinebench R11.5'de 5.95 puan aldığını söyleyen AMD, hız aşırtma ile 4.8GHz'e çıkıldığında ise elde edilen skorun %30 artış ile 7.8 puana yükseldiğini ifade ediyor.
  
  
AMD'nin son karşılaştırma tablosu ise FX-8150 ve Core i7-980X'i aynı ringde buluşturuyor. AMD'ye göre benzer konfigürasyondaki sistemlerde FX platformu, Core i7-980X'li Westmere platformuna göre 800 dolar fiyat avantajı sağlıyor ki buradaki farkı işlemcilerin satış fiyatları belirliyor. AMD'ye göre aradaki bu fiyat farkı çok daha güçlü ekran kartlarının satın alınması için kullanılabilir zira tabloya göre FX-8150, 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde Core i7-980X ile aynı ya da oyun/uygulamaya göre daha yüksek performans sunabiliyor.
 
AMD'nin çok uzun süredir merakla beklenen FX işlemcileri artık sadece birkaç hafta uzaklıkta. 6 ve 8 çekirdekli modellerle pazara girecek olan yeni işlemci ailesi özellikle agresif fiyatlandırma stratejisi ile öne çıkacak gibi görünüyor. Yüksek hız aşırtma başarımına sahip olan FX işlemcilerin piyasaya çıkmasıyla birlikte Intel'in mevcut işlemcilerinde fiyat ayarlamasına gideceği ve i7-2700K gibi yeni modeller sunacağı ifade ediliyor. 
 
Tabi diğer taraftan şu anki en hızlı Intel işlemcisinden en az %15-20 daha hızlı olacağı belirtilen Sandy Bridge-E işlemciler yani LGA2011 platformu da Kasım ayında lanse edilmiş olacak. Kısacası yılın son çeyreğin işlemci dünyasında son yılların en çekişmeli, rekabet dozu en yüksek dönemi olacak gibi görünüyor. Donanım Haber olarak biz de tüm bu süreci yakından takip etmeye ve özel haberler eşliğinde aktarmaya devam edeceğiz.
 
 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 335966 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
DH Misafiri 24.9.2011 11:27:32
Bence şu an oyun motorları Bulldozer mimarisine destek vermediği, çok çekirdek konusunda tam optimize olmadığı için sonuçlar böyle, zamanla iyileşecektir. Hatırlayanlar bilir, Pentium 4 ilk çıktığında
...
Yorumun devamı ▼
+32
Foxbat 24.9.2011 13:41:38
Sonuçlar beklediğim gibi çıktı diyebilirim (tabii ki daha iyi olsun isterdim). Tahmin ettiğim ikinci ihtimal gerçekleşti: Fx, Sand b. ile başa baş performans gösterecek ve İntel'in olası indirimine ka
...
Yorumun devamı ▼
+21
::Ashes:: 24.9.2011 12:01:32
haberi okumadan yorum yapanlar olmuş. Galeride i7 980x'i geçtiği tablo var oyun testleri. 1100t'yi yüksek çözünürlükte oyunlarda %10 geçmesi başarıdır bunu kıstas alamazsınız. o çözünürlükt
...
Yorumun devamı ▼
+20
aceleciburak 25.9.2011 00:06:31
işin özü beyler Dolar kurunun 1.84 olduğu bir Türkiyede gidip intelin 2600K işlemcisine tonla para dökmek bence bi anlamda israf oluyor.Bi çok arkadaş Sandy-E işlemcileri söylüyo Dolar kuru bu seviyed
...
Yorumun devamı ▼
+10
başı dönen semazen 25.9.2011 05:20:01
arkadaş ne demişler deveye diken, insana da.. intel olsun bari habire platform değiştirip, pc güncellemelerini imkansız hale getirerek, ya eski pc de sürünmeye ya da toptan platform değiştirerek pa
...
Yorumun devamı ▼
+8
OverClocK1ng 25.9.2011 04:12:07
başarıdır... +8
blackbullet 24.9.2011 15:47:37
bu biradamlar 2500k fiyatına 2600k performansı vermiş hatta 980x işlemci performansı yakalamışbu ikioyunlarda ben daha işlemciyi aldım şu oyunu full oynatıyor diyen duymadım bugün 980x alsanız dahi hi
...
Yorumun devamı ▼
+7
MÜŞAVİR 24.9.2011 12:49:47
Oyuncular pek bişey beklemesin dedim. İşlemciyi ya da %10 luk artışı beğenmeme anlamı çıkmıyor burdan. Oyun için sistem toplayacaklar için halen geçerli olan asgari işlemci, Azami ekran kartı seçimin
...
Yorumun devamı ▼
+7
MÜŞAVİR 24.9.2011 11:06:03
...
Yorumun devamı ▼
+7
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
cats.in.the.cradle 18.6.2013 03:19:11
AMD FX-9000 Series Processors Available For Pre-Order – FX-9590 Performance Unveiled, Costs $920
http://wccftech.com/amd-fx-9000-series-processors-preorder-fx9590-performance-unveiled-costs-920/

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
+1
cats.in.the.cradle 17.6.2013 21:45:37
AMD FX-9370 8C AM3+ 16MB 220W 4.7G WOF UNLOCKED.......FD9370FHHKWOF.......$576.27
AMD FX-9590 8C AM3+ 16MB 220W 5.0G WOF UNLOCKED.......FD9590FHHKWOF.......$920.31

http://www.pcsuperstore.com/search.php?keywords=FHHKWOF&x=0&y=0
0
-MoDeStUs- 14.6.2013 18:25:04
cıddı cıddı o fıyatlardan gelırse off dıyorum faıl otesı bır ıslemcı olacak gıbı..zaten bıldıgımız ıslemcı mhz ı abanıp surmusler baskada hıcbır halt yok..
0
dexter342 14.6.2013 18:15:05
faildriver
0
xdeliruzgar 14.6.2013 13:45:53
Umarım bu 795 dolar efsaneden oteye gitmez. 4770k yı bile gecip gecemeyecegi belli olmayan bir işlemci icin hayli yuksek bir fiyat. Kaldıki intelin su anda en pahalı masaustu işlemcisi ile kıyaslandıgında arada 200 dolarlık bir farkın olması tercihleri amd degil direk olarak intel e yonlendirecektir.
0
12oguzhan 14.6.2013 13:26:01
peki ya amd fx 6 çekirdek serisine ne oldu
0
cats.in.the.cradle 14.6.2013 11:52:37
FX-9590 (Centurion) test sonuçları
http://www.pcgameshardware.de/FX-9590-CPU-257460/Tests/AMD-FX-9590-Centurion-Test-1073781/

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
0
Rubisco 11.6.2013 18:53:29
400$ ve 800$ ://
0
cats.in.the.cradle 11.6.2013 18:47:31
FX-9590 and FX-9370: AMD Launches Centurion before with up to 5 GHz and 220 Watt TDP
http://www.pcgameshardware.de/CPU-Hardware-154106/Specials/FX-9590-FX-9370-AMD-Centurion-1073412/

Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
0
Rubisco 2.6.2013 12:05:28
Fark kapatmak faln için değil, PR + inceleme siteleri + oc. yapmayanları dikkate alarak bu tarz daha yüksek frekansa sahip ürünleri çıkartıyorlar. Sonuçta aynı çip aynı mimari. Olsa olsa Richlanddekine benzer bi miktar güç iyileştirmesi vardır o kadar. Amaç burda FX alıp 4.5ghz oc etmeye pek niyetli olmayanları / oc yapmayacakları cezbetmek, yada 4.5 4.6 da kullanıp stok Intel'e göre biraz daha iyi / başabaş perf verdiğini göstermek. Insalar 3.6ghz 3.8 ghz stok frekansda, turbo kapalı testlere bakıp dandik diye karar veriyor. Fazla zorlamadan voltaj manyağı yapmadan güç tüketimi fırlamıyosa, 4.3 ghz mesela inceleme sitelerindekine göre biraz daha iyi sonuç veriyorsa ve insanlar stok frek. 4.3 de olsa aaa iimiş diyip alabilecekse, o zman mantıklı oluyor bu tür hamlelerin hepsi. Bilen gider zaten en düşük modelini alır oc sini yapar. Hedef kitle onlar değil zaten.

fx-9000 denen şey 300-500$ fiyatı yoksa, mesela 5.5 ghz e oc edilebiliyorsa, çektiği güç 4.0 - 4.8 - 5.5 arasında 3 kat farka yol açmıyorsa ne ala.

Visherayı 4.3 gibi hafif oc etmekle, 5 ghz e oc etmek arasında çekilen güç açısından fark var bi yerden sonra ipin ucu kopuyor.

Ama 5.5 ghz e oc edilebilen özel çiplerden ise ayrı bi kullanıcı kitlesi olr , çok çok satmaz belki orası da çok önemli değil zaten satabildiği sürece sorun yok. Ha normal aynı çip ise, yukarda ilk dediklerime geliyor, 200$'a 4.8ghz çip satılacak, alan alır yani. Bilen gider en ucuzunu alır 8320 gibi 4.3 4.5 de kullanır işini görür.
0
Rocky Balboa® 2.6.2013 11:50:54
Fx 9000 220w tdp hey maşallah Biz güç tüketiminin düşmesini beklerken dahada yükseliyor. Umarım şu konsollardan kazandıkları paranın bir bölümünü işlemci tarafına harcarlarda güç tüketimi düşük güçlü işlemciler sunarlar piyasaya.
0
Nokia Specialist 2.6.2013 07:46:23
bir zaman gelecek herkez AMD kullanacak alayına bulldozer
0
cats.in.the.cradle 2.6.2013 00:30:44
kaynak : Hassan Mujtaba
http://wccftech.com/amd-readies-fx-9000-highperformance-cpu-clocked-5-ghz-fx-8770-leaked/


x86 Piledriver mimarisi tabanlı her iki işlemci de pc ahalisi arasında ilgi uyandırmayabilirse de , aslında kayda değer olan şey
işlemcilerin saat hızları . AMD nin bir FX CPU geliştirmesi ( diyeyim ) olan FX-9000 saat hızını 4.8 GHz / 5.0 GHz e( base ve Turbo core)
yükseltiyor ki bu şu ana kadar çıkan her işlemciden daha yüksek . FX-9000 , 8 Piledriver modullü , 8 MB lık L3 cache , AM3+ socket uyumlu
ve 1866 MHz+ bellek destekli . ( Saat hızından başka ) diğer bir değişiklik ise 220W lık TDP ki bu , intel SB-E işlemcilerine kıyasla oldukça yüksek bir değer ,
ısıyı dağıtmak için hayli hacimli soğutucu gerektirecek .

FX-9000 çipi hakkında yazarken , aklıma gelen ilk şey FX-Centurion oldu . Yine FX-9000 gibi 5 GHz lik bir hız sunacağı ve FX-9000 ile aynı
dezayna sahip olduğu rivayet edilen bir işlemci . Bu söylentiyi sızdıran Hexus , aynı zamanda , $795 lık fiatı etiketinin bu çipi , işlemcilerin GeForce Titan ı
yapacağını ( fiat bazlı yazıyor ) yazmış idi . FX-9000 çipinin Centurion olması imkan dahilinde ; eski rivayetle uygun olduğundan ( en
azından ) öyle gözüküyor , fakat bahse girmem doğrusu .

Sızdırılan ikinci işlemci FX-8770 , aynı şekilde FX-8350 in yerini alacak olan , 8 çekirdekli ve 220W lık TDP ye sahip . Saat hızları
( base ve Turbo core) henüz belli olmamakla birlikte , 5.0 GHz e yakın olmasını kuvvetle ihtimal dahilinde görüyorum . Fiatlandırma veya
çıkış tarihinden bahis edilmemiş olmamakla beraber.......

0
-MoDeStUs- 1.6.2013 22:26:08
zamanında ıntelın pentıum ıle mhz artırma olayının benzerını sımdı amd yapıyor..cekırdek basarımı farkını kapatmak ıcın mhz e abanıyor..
0
cats.in.the.cradle 1.6.2013 21:43:23
AMD prepares FX-9000 up to 5.0 GHz
http://www.sweclockers.com/nyhet/17101-amd-forbereder-fx-9000-pa-upp-till-50-ghz

translate.google :
http://translate.google.com.tr/translate?sl=auto&tl=en&js=n&prev=_t&hl=tr&ie=UTF-8&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.sweclockers.com%2Fnyhet%2F17101-amd-forbereder-fx-9000-pa-upp-till-50-ghz

sitenin haberine göre AMD yeni FX-9000 ve FX-8770 işlemcilerini hazırlamakta :

AMD FX-9000 : 4,8 GHz / 5,0 GHz
AMD FX-8770 : belli değil / belli değil
0
Nokia Specialist 23.4.2013 15:04:08
quote:
Orijinalden alıntı: DH Misafiri

AMD'ni piyasaya sunacağı ve fiyatı 300$dan başlayan işlemcisi ile inteli7 970 hemen hemen aynı özellikte ve arada dağlar kadar fiyat olarak fark var. ayrıca amd'nin bize kattıkları ile intelin bize kattıkları çok farklı şeyler intel iskikrar sunarken amd sınırları zorlamayı gösteriyor. Amd işlemci alacaksanız overclock yapmayı bilmeniz gerekir ve amd eğer intel kadar işlemci satıyor olsaydı ar-ge ye daha fazla para ayırıyor olsaydı intel şuan büyük ihtimalle kapanmış olurdu...

+Yan yatmis sekiz
0
Nokia Specialist 23.4.2013 15:01:54
Alayina amd
-1
DH Misafiri 23.4.2013 13:09:10
çocuklarımızın gelecegi için www.laylaytoysokuloncesi.com[Kunye=]
-1
KEREM04283 2.10.2012 10:36:38
takip
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj