İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (70) YORUM YAZ

tarafından 22 Ağustos 2011, Pazartesi 21:07 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

AMD'nin Bulldozer işlemcileri için yeni dökümanlar yayınlandı
Günlük Haber Erdi Özüağ
70 14069
AMD'nin yüksek performans segmenti için hazırladığı "yenilikçi" Bulldozer işlemcilerinde artık son dönemece girilmek üzere. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen GamesCom etkinliğinde Bulldozer FX işlemcili çalışan sistem sergileyen AMD, çok uzun süredir merakla beklenen Bulldozer işlemci ailesi için tasarım detaylarına ışık tutan bazı yeni dökümanlar yayınladı.
 
Bulldozer mimarisi, Intel ve AMD'nin güncel mikroişlemci tasarımlarıyla kıyaslandığında AMD adına yeni bir sayfa açıyor ve radikal değişikler sunan yepyeni bir mimari anlayışı, farklı bir mühendislik yaklaşımıyla masanın üzerine koyuyor. 2003 yılında lanse edilen K8 mimarisinden (Athlon64 ve Opteron işlemciler) bu yana AMD adına en büyük güncelleme olan Bulldozer, bağımsız ve paylaşımlı işlemci kaynaklarının bir arada olduğu ölçeklenebilir yapı sunuyor.

 

 
Bulldozer kod adlı yeni nesil işlemci mimarisinin genetik yapısını modül sistemi oluşturuyor.  İki adet 128-bit FMA özellikli kayar nokta ünitesi, 256-bit genişliğinde tek bir FPU biriminde kombine edilirken, bu tasarım her biri 4 iş hattına sahip olan iki tam sayı çekirdeği ile destekleniyor. Yeni mimari ile birlikte AMD ayrıca paylaşımlı L2  (Seviye 2 bellek) tasarımını da gündemine alıyor. Bilindiği üzere şirketin güncel mikroişlemci tasarımında her çekirdek için bağımsız L2 birimi, çekirdekler arası ortak kullanıma açık L3 bellek ile desteklenirken, Bulldozer ile birlikte paylaşımlı L2 bellek birimi kullanılıyor ve tüm bu özellikler tek bir modülü oluşturuyor.
 
 
En basit tanımlama ile 4 çekirdekli Bulldozer işlemcisinde 2, 6 çekirdekli Bulldozer işlemcisinde 3 ve 8 çekirdekli Bulldozer işlemcisinde ise 4 adet modül bulunuyor. Bu noktada bir detayın altını çizmek gerekiyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Hot Chips konferansı'nda AMD, Bulldozer mimarisinin temel bazı tasarım özelliklerini paylaştıktan sonra yeni bir tartışma başlamış ve kimi kaynaklar, paylaşılan fonksiyonların yapısı itibariyle aslında her modülün tek bir çekirdek olduğu iddiasını gündeme getirmişlerdi. AMD ise bunun gerçeği yansıtmadığını her modülün iki fiziksel çekirdek içerdiğini altına basa basa dile getiriyor. Tamsayı iş hattı ve Seviye 1 bellek gibi yüksek kullanımlı fonksiyon ve özelliklerin paylaştırılamayacağını ifade eden AMD, buna karşın kayar nokta iş hatları ve Seviye 2 bellek gibi fonksiyonlarının ise çekirdekler arasında paylaştırılabileceğini ifade ediyor. Paylaştırılan fonksiyonların sağladığı kazanımn ise modül içerisindeki çekirdeklerin her birinin, kayar nokta gibi daha büyük ve daha hızlı fonksiyonları kullanabilmesi ve bunun toplamda her çekirdek için atanmış daha küçük fonksiyon kaynaklarına göre toplamda daha az zar alanı gerektirmesi.
 
AMD'nin yeni tasarım anlayışı yapısı itibariyle Intel'in Hyper-Threading destekli tek çekirdek tasarımından ayrılıyor. Bulldozer mimarisinde  her izlek için atanmış programlayıcılar ve tam sayı üniteleri kullanılırken, Intel'in HT destekli çekirdek tasarımında ise tüm izlekler var  olan hazır kaynaklar için çekişmeli. Buraya kadar kısaca özetlemek gerekirse, her bir modülde yer alan çekirdekler iki adet 128-bit FMAC destekli kayar nokta ünitesini, iki adet 128-bit tam sayı SIMD ünitesini ve Seviye 2 bellek birimini paylaşıyorlar. Birden fazla modül ise Seviye 3 bellek birimi ile birlikte güncellenen çift kanal bellek kontrolcüsünü paylaşıyor. Bulldozer mimarisi aynı zamanda bellek seviyesinde daha yüksek paralellik getiriyor. Kapsamlı Yeni Güç Yönetim Özellikleri de Bulldozer mimarisinin bir diğer önemli yenilik alanı.  Öte yandan 256-bit kayar nokta uygulamalarına destek içeren AVX komuseti desteği de yeni mimari için AMD tarafından altı çizilen özellikler arasında yer alıyor.
 
 
Bulldozer mimarisindeki her modülde 2MB büyüklüğünde Seviye 2 bellek kapasitesi yer alıyor yani yeni mimariyi kullanan FX serisi işlemciler modeline göre 8MB'a varan L2 bellek birimi ile geliyor. Seviye 3 bellek kapasitesinin de 8MB olduğu düşünülürse 8 çekirdekli yeni FX işlemcilerinde 16MB bellek birimine yer verilecek. Her çekirdek için 16kB büyüklüğünde dört yollu Seviye 1 bellek kapasitesine ve her modül içinse 64 kB büyüklüğünde çift yollu Seviye 1 bellek kapasitesine yer veriliyor. Her çekirdek için her döngüde 4 bağımsız aritmetik ve bellek hesabı yapabilen çift ALU ve çift AGU donanımlı çift tamsayı çekirdeği bulunurken, bunlar aynı zamanda çok izlekli tamsayı uygulamalarında performansı ciddi oranda arttıran tamsayı programlayıcılarını ve uygulama işhatlarını çoğaltarak çift izleğin her biri için dedike donanım sunma yetenekleri getiriyor. Modül tasarımının AMD tarafından gündeme getirilen en büyük avantajlarından birinin zar boyutunu diğer tasarımlara göre daha kompakt tutabilmesinin olduğunu söylemiştik. Bu noktada AMD cephesinden gelen verilere bakılırsa, aynı modül içerisinde yer alan ikinci tamsayı çekirdeğinin, ilgili modülün zar  boyutunu %12 arttırdığı, çip seviyesinde değerlendirildiğinde ise toplam zar boyutunu %5 arttırdığı ifade ediliyor.
 
 
Bulldozer mimarisinde, her modülde yer alan simetrik yapıdaki 128-bit FMAC kayar nokta birimleri eğer tamsayı çekirdekleri AVX komutsetlerini hızla bitirmeye karar verirse, bu birimleri 256-bit genişliğinde daha büyük bir birim olarak konfigüre oluyorlar. Yeni mimaride, Intel'in kısaca AVX olarak bilinen Gelişmiş Vektör Uzantıları'na ek olarak SSE4.1, SSE4.2, AES ve CLMUL ile birlikte AMD'nin 128-bit genişliğindeki XOP, FMA4 ve CVT16 gibi komut setleri de destekleniyor. Aslına bakılırsa bunlar, AMD'nin SSE5 komut setleri ile benzer görevleri içeriyor ancak farklı olarak Intel AVX ile de kodlama seviyesinde uyum sergiliyorlar. Bu noktada AMD'ye özel FMA4 ve XOP komutları için ayrı parantez açmak gerekiyor. AMD'nin resmi dökümalarına göre FMA4 yüksek başarımlı bilgi işlem uygulamalarında, XOP ise nümerik uygulamalar, çoku ortam uygulamaları ses/radyo için kullanılan uygulamalarda kullanılıyor. Yazımızda sıkça geçen ve Bulldozer tarafından desteklenen AVX komutları ise sinyal işleme, çoklu ortam, bilimsel simülasyonlar, finansal analizler ve 3D modelleme gibi alanlarda kullanılıyor.
 
AMD'nin Bulldozer tasarımında her modül 213 milyon transistör içeriyor. 0.8v ile 1.3v arası gerilim düzeyinde görev yapması beklenen modüllerde, 4GHz ve üzeri hızların mümkün olduğu da ifade ediliyor. Bulldozer mimarisindeki Turbo Core 2.0 teknolojisiyle ilgili ilk detayları dünyada ilk defa Donanimhaber.com farkıyla daha önceki haberlerimizde sizlerle paylaşmıştık. AMD'nin son çıkan dökümanları bir kez daha bizleri doğrulamış oldu zira Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemci ailesinde Turbo Core 2.0 teknolojisi iki farklı profile sahip. İşlemcinin o anki ısıl tasarım gücüne bağlı uygulamanın ihtiyaçları doğrultusunda ya çekirdelerin yarısı C6 uyku moduna alınarak diğer yarısında saat hızları arttırılıyor ya da tüm çekirdekler için saat hızı arttırımına gidilebiliyor. Bu noktada Turbo öncesi işlemcinin bu artışı uygun olmayacağı yönündeki kontrol donanım ve yazılım sürecinde Intel'in Turbo Boost teknolojisine göre bir takım farklılıklar da içermiyor değil.
 
 
Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemcilerin daha genel özelliklerine de kısaca değinmekte fayda var. GlobalFoundries'in Dresden, Almanya'daki tesislerinde 11 metal katmanlı 32nm SOI fabrikasyon süreciyle üretilen yeni işlemcilerle birlikte AMD de, Intel'in çok uzun süredir kullandığı gibi High-K Metal Kapı kullanımına geçiş yapıyor ve üretim aşamasındaki bu güncelleme sayesinde transistörledeki akım kaçalarının çok daha aza indirgenmesi sağlanıyor. Hyper Transport 3.1 teknolojisini destekleyen yeni nesil FX işlemciler bu sayede 25.6 GB/sn seviyesinde bağlantı bant genişliğine sahip olacak ve bu bağlantı 3.20 GHz, 6.4 GT/sn hızında gerçekleştirilecek. Entegre bellek kontrolcüsü üzerinden 1866MHz'e kadar çift kanal DDR3 bellek desteği sunan Bulldozer tabanlı işlemciler, aynı zamanda hız aşırtma ile daha yüksek bellek hızlarıyla da kullanılabilecek.
 
Soket AM3+ formunda hazırlanan işlemciler sadece Soket AM3+ formundaki anakartlarla yani 900 serisi çipsete sahip anakartlarla kullanılabilecek. Bu noktada geriye dönük destek olmayacak ancak şu an satılmakta olan Soket AM3 formundaki Athlon II ve Phenom II işlemciler için ileriye dönük destek mümkün kılınıyor ve bu işlemcilerin 900 serisi anakartlarla kullanılmasına olanak tanınıyor ki zaten bu anakartlar Haziran ayından beri piyasada ve çok sayıda kullanıcı Athlon II / Phenom II işlemcilerle tecrübe etti bile. Bulldozer tabanlı FX işlemcilerin ısıl tasarım güçleri 125 Watt olacak ancak AMD bazı modellerin 95 Watt TDP'li alternatif versiyonlarını da pazara sunacak. 2012'de ise Bulldozer mimarisini kullanan ve Trinity kod adlı Fusion işlemciler devreye girmiş olacak ve AMD yeni mikroişlemci mimarisini farklı fiyat segmentlerinde de sunmaya başlayacak. Henüz resmi satış fiyatları bilinmeyen 2011 model FX işlemci ailesinin 350$'ın altında fiyatlandırma ile sunulması beklenirken, işlemcilerinin tamamının çarpan kilidi açık olarak sunulacağını yani hız aşırtma dostu profil sergileyeceklerini belirtmekte de fayda var. 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 14069 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
RaptorFX 23.8.2011 15:50:38
Bir türlü gelemedi diyenlere şok cevap
BULDOZER YA AĞIR AĞIR GELİYOR :D
+7
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
DarKLq 4.9.2011 17:48:01
quote:
Orijinalden alıntı: Hobar


Ona kalırsa alo deyip mesaj çekmeye iphone alan salaklar da var.


Aynı benım kaynım tabi , tabi.
-1
Hobar 4.9.2011 16:57:54
quote:
Orijinalden alıntı: DarKLq


Meali : Bir çok porno izliyen genç bile hiç bir işlerine yaramıcakken , almıcakken sıkıntı yapmaya başladı.

Temenni : Fusionlara dönmez umarım bekleme süresi


Ona kalırsa alo deyip mesaj çekmeye iphone alan salaklar da var.
0
demircibu 4.9.2011 16:38:36
intel 22nm üretimine başladı bile sandy bridge 2.versiyonlar gelcek hala gelicek buldozer intel tur bindirdi... farklı bir deyimle formulada yarış bitti 2.farklı etapta yarış başlıcak amd hala öyle olcakda şöyle yapcamda bu böylede buldozer yine çıkıcaktı vs vs ile dolanırken piyasada intel müthiş fiyat hamlesi ile i7 2500k ve 2600k ile ben burdayım dedi amd daha bu işlemcileri geçemedi
0
smyrna 1.9.2011 10:15:19
Bekliyoruz bakalim. Bu Amd islemcileri gordukce zamaninda İntel aldigima cok pisman oluyorum. Amd gercekten islemci de cok iyi.
0
DarKLq 1.9.2011 08:09:41
quote:
Orijinalden alıntı: gegirti


niye sempron filtre mi koyuyor?


Meali : Bir çok porno izliyen genç bile hiç bir işlerine yaramıcakken , almıcakken sıkıntı yapmaya başladı.

Temenni : Fusionlara dönmez umarım bekleme süresi
0
gegirti 1.9.2011 07:59:24
quote:
Orijinalden alıntı: DarKLq

Insanlar tanıyorum porno izlemek için buldozeri bekliyen


niye sempron filtre mi koyuyor?
+1
DarKLq 1.9.2011 07:56:54
Insanlar tanıyorum porno izlemek için buldozeri bekliyen
+1
7Mhz 1.9.2011 02:34:01
Gigabyte, 9 serisi anakartları için Bulldozer destekli biosları yayınladı. Geliyorlar mı, bilgisi olan var mı?

0
DH Misafiri 29.8.2011 06:51:36
Bu kadar özellik ve 350$'ı görünce diyorum ki; AMD rekor bi yükselişe çıkıcak. ve Yeni Xbox da bunun üzerine cabası olucak ..!
0
thunderwatcher 26.8.2011 12:21:16
Bulldozer çıkana kadar LGA2012 çıkacak... Bir adım geriye düşenin öne geçebilmesi için 2 adım birden atması lazım arkadaşlar. AMD bir adımı 5 senede atarsa her sene mimari güncelleyen inteli geçmesi biraz zor. Tam yakalamış gibi olur, 3 ay içerisinde intel yeni işlemci çıkartır. Bu işler böyle...
0
BluePage 25.8.2011 23:52:22
Buda şehir efsanesine döndü ne zamandan beri gelecek
0
veto1214 25.8.2011 23:27:30
intel tekelişirse yandık 2500Kyı 1milyar a filan satar Ama durun daha VIA var
0
hakanlevent 25.8.2011 23:20:18
NOKİA ANNAYI VEREMEDİ AMD BULLDOZERİ BATIRMADAN CIKARIN BARİ İNTEN 22 NM VERİCEK ELİNE
0
mr.respect 25.8.2011 23:02:16
Bi intel bi amd. Bu böyle devam eder inşallah. Tekelleşirse yandık beyler. Sizde bi intel takın bi amd takın.
0
DH Misafiri 25.8.2011 22:37:10
Aynen öyle İntel İ9 u çıkardı ses etmiyor.AMD Bulldozer piyasaya girince i9 u bi çekacak piyasa allak bullak olacak.AMD de batacak.Bu ne yaw kaç ay oldu adı var kendi yok.En büyük intel OLEYY OLEYY İNTELLL
-1
HoLY.oNE 25.8.2011 10:34:38
intel yeni serisiyle şu buldozerlere gömücek de bu kadar beklemek fos çıkcak gibime geliyorda hadi hayılısı
0
vernoncougar 25.8.2011 09:18:36
bulldozer falan masal mısalı, amd nın ıslemcılerı ucuz tek olay bu. Intel'le bırakın boy olcusmeyı rakıp daha dahı olamazlar.
-1
B.M.W 24.8.2011 19:13:06
quote:
Orijinalden alıntı: cherami

2012 deki trinity kodlu bulldozeri bekleyim bari.nasılsa alıştık beklemeye dökümanlara sahte testlere falan eğlenceli oluyor beklemesi..artık beklemenin bir amacı daha var..Trinity..


ona da bir celme takarlar 2013 e ertelenir

2014 ddr4 ucuzlamadan kolay kolay bir daha pc almayi dusunmuyorum bd lga2011 falan bos bos seyler hepsi 4-5 ay icinde %50 inmis olacak ki elindeki iyi sistemi olup bozup ona gecenler de bench disinda bir fark gormeyecekler
0
cherami 24.8.2011 19:05:53
2012 deki trinity kodlu bulldozeri bekleyim bari.nasılsa alıştık beklemeye dökümanlara sahte testlere falan eğlenceli oluyor beklemesi..artık beklemenin bir amacı daha var..Trinity..
0
yesil1026 24.8.2011 16:34:35
Bakalım AMD'nin modül başına 2 tane 128 bit FMAC ünitesi, Sandy Bridge'e karşı neler yapabilecek, ve tabi daha fazla L2 cache nelere kadirmiş göreceğiz gelsin de şu Bulldozerler.
0
setek01 24.8.2011 15:50:36
İntel işlemcisini yapar fiyatını belirler ürünü de piyasaya zamanında sürer. Bu kadar döküman bu kadar gizli! testler artık haftada 1 tane bulldozer haberi çıkmasa olmayacak. Ancak burada tabi ki detay inilmesi gereken bir durum var. Olay sadece herhangi bir yeni işlemciden ibaret değil yani ilk gelecek olan Bulldozerler'den çok ümitli değilim. Alır mıyım? Hayır. Ama sonraki revizyonlarda mimarinin tam oturacağını artık herkes zaten kabullendi. Aklı başında ne yaptığını bilen kullanıcılar da zaten bu düşünce içindeler. Fakat imkanları deneyimi ve pazarlama stratejisi daha güçlü olan İntel daha uzun yıllar bir adım önde olacaktır. Ancak İntel'in son bir yıldaki ürün fiyat politikası da değişti. Artık çarpanı açık extreme işlemci fiyatllarında işlemciler daha uygun fiyatlarla satılıyor. Yeni duyurulan LGA2011 3830k 2600k'dan biraz daha düşük fiyattan satılacak. AMD hala 320 USD fiyat konusunda bir adım atmadıkça her gün 10 sayfa dökümanda gelse sonuç nafile. Bu arada 990 Chipset anakartlarda da ortaya çıkan fiyatlarda kimse kusura bakmasın pek içaçıcı değil.
0
iskambildestesi 24.8.2011 15:29:58
amd ye bayılıyorum her haberde 7 den 70 e cisiyet din ve ırk ayrımı yapmaksızın herkese sayfalar dolusu yorum yazdırıyor ve kavga ettiriyor mükemmel
0
Rubisco 24.8.2011 15:12:03
quote:
Orijinalden alıntı: atyay


http://s2.dosya.tc/server/gyxQHU/32_64.rar.html
Muhtemelen sendede benzer sonuçlar çıkıcak.Alu yani tam sayı işlemlerinde 64 bitlik verini 64 bit olarak derlenmesi performans getirirken 32 bitlik verinin 64 bit olarak derlenmesi performans kaybına neden oldu,kayar nokta yani fpu işleminde ise 64 bit derlendiğinde 32 bitlik veriler kullanıldığında performans kazanırken 64 bitlik verilerde neredeyse birbirinin aynısı değerler çıktı.
Bu program ile aslında sana yukarda anlatığım olayı kendi kendime çürütmüş oldum ,çıkan sonuçlarla ilgili çok kafa yordum,aklıma birsürü olasılık geldi ama tam olarak nedenini bulamadım.
Kodla alakalı olabilir, derleyici ile alakalı olabilir, işlemci ile alakalı olabilir, bi sürü ihtimal var. c2d da ubuntu 64 bit de, native 64 uygulamalar, 32 bit üstünde 32bit versiyonlarına göre çok daha iyi performans gösterebilirken, 32bit-64bit farkı i7 de, c2d daki 32-64 farkına göre çok daha düşük olabiliyor. Bi yerde vardı bi testte, apache benchmark , i7 üstünde x86_64 Ubuntu vs. i686 to i686 PAE kernel, 64 bit şaşırtıcı şekilde geri kalıyor. Derleyicinin yada programcının koduyla alakalı olabilir bilemiyorum.

Edit : Link http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_natty_pae64&num=3
0
kst37 24.8.2011 15:09:10
Bulldozer kelimesi bile çoğu kişiyi cezbedebilir
0
MetronoM 24.8.2011 09:39:26
AMD ARTIK İYİCE BAYMAYA BAŞLADIN !!!! (tüm sistemlerim hep amd'ydi ve hala amd)
-2
atyay 24.8.2011 03:00:09
quote:
Orijinalden alıntı: canerpense


Yorum için teşekkür ederim, 128 bit işlemci derken yeni x86, AMD64 ve 128bit SSE komutsetleri içermeyen, Intel'in kullandığı komut setlerinden tamamiyle bağımsız, farklı komut setleriyle çalışan, x86 emüle edebilen "safkan x128" bir işlemci demeye çalışmıştım; bu tarz bir işlemcinin üretilmesinin gereksizliğini anlatmaya çalışırken.

"XOP, FMA4 ve CVT16" gibi komut setlerinin ne kadar farklı olarak lanse edilsede; teknik olarak AVX'e çok yakın olması, SSE5'in bir revizyonu olması, Intel'in yeni VEX kodlama şemasının büyük bir kısmının kullanma iznini AMD'ye vermemesi, AMD'nin kullandığı komut setlerinin bir şekilde Intel'in gelecekte üreteceği işlemcilerde kullanacağı komut setlerini içermemesi, yani kısaca -patent sorunları çıkarmaması için- için Intel AVX ve SSE5 komut setlerinin varyasyonları olarak dizayn edildiği görülebilir.

İşlemci komut setleri konusunda en bilgili kişi olmadığımı biliyorum, sadece bildiklerimi paylaşmak istedim.


Caner,intel ile amdnin komut setleri birbirinden tamamen alakasız farklı olamaz,kendilerine ait özel komut setleri olabilir ama tamamı farklı olursa intelde çalışan uygulamalar amdde çalışmaz,amd de çalışanlarda intelde çalışmaz,emule edilmeside yazılım tarafında olur,donanımda emule etmek demek direk o komut setlerinin desteklenmesi demek.

Yalnış hatırlamıyosam zamanında ekran kartı bölümünde bi konunun içinde 32-64 bit farkının neden hisedilmediğini sormuştun,bende elimden geldiğince açıklamaya çalışmıştım,belki görmemiş olabilirsin yazdıklarımı.
32bit 64bit olayı bellek veri yolu gibi değil bunu sende biliyosundur,olay tamamen kulanılan verinin boyutuyla alakalı bi durum,32 bitlik işlemciler 64 bitlik verileri 32bit derlendiklerinde(zorunlu olarak) tek saat darbesinde hesaplayamıyor bunun için bikaç saat darbesi kullanılıyor,64 bitlik işlemcilerde ise 64 bit derlendiklerinde tek saat darbesinde hesapladığından hız artmıyor 64 bitden kaynaklanan sorun ortadan kalktığından performans artıyor,ancak farkın hisedilmesi 32-64 bit verinin kulanılma oranına bağlı olarak bazen hisediliyor bazen hisedilmiyor.
Bunun için bikaç ay önce basit bi program yapmıştım,tam sayı(alu) ve rasyonel sayılı(fpu) 32 ve 64 bitlik verileri üzerinde hesaplama yapan bi programı hem 32 hemde 64 bit olarak derledim,hesaplamalar tamamen birbirinin aynısı değişen tek şey veri türü(alu,fpu) ve veri boyutu(32bit,64bit),beni şaşırtan ilginç sonuçlar çıktı.


http://s2.dosya.tc/server/gyxQHU/32_64.rar.html
Muhtemelen sendede benzer sonuçlar çıkıcak.Alu yani tam sayı işlemlerinde 64 bitlik verini 64 bit olarak derlenmesi performans getirirken 32 bitlik verinin 64 bit olarak derlenmesi performans kaybına neden oldu,kayar nokta yani fpu işleminde ise 64 bit derlendiğinde 32 bitlik veriler kullanıldığında performans kazanırken 64 bitlik verilerde neredeyse birbirinin aynısı değerler çıktı.
Bu program ile aslında sana yukarda anlatığım olayı kendi kendime çürütmüş oldum ,çıkan sonuçlarla ilgili çok kafa yordum,aklıma birsürü olasılık geldi ama tam olarak nedenini bulamadım.

Bunları niye anlattım?senin beklentin olan 128 bitlik hesaplama yapan işlemcilerde performansın artması olayı sadece komut setleri tarafından desteklendiğinde yani birden fazla komutun tek bir komut haline dönüştürülmesi halinde olabilir,çünkü programlamada kulanılan 64 bitlik veriler nerdeyse herşey için fazlasıyla yeterli ki 64 bit bile herzaman kullanılmaz 32 bitlik veri boyutu bile yeterlidier çoğu şey için.Komut setlerinin desteklenmesi ise okadar kolay bişey değildir,komut setleri ihtiyaca göre çıkartılır,fx57 nin yazısında belirtiği gibi sinyal işleme, çoklu ortam, bilimsel simülasyonlar, finansal analizler ve 3D modelleme gibi alanlarda çok kullanılan algoritmaların hızlandırılması için çıkartılır.
Atıyorum: a=(a+(b*c)^2)/d gibi bi komutun bu alanlarda çok kullanıldığını farzedelim,normalde bu komut mikro kod ile desteklenmez ise
x1=b*c
x2=x1^2
x3=a+x2
a=x3/d
şeklinde bikaç satırdan oluşan kodlara çevrilir ki bu makine diline çevrildiğinde kod uzunluğu daha fazla olur,mühendisler bu komutun piyasada çok kulanıldığını farkettiklerinde işi hızlandırmak için bunu tek seferde bellekten çekilebilmesi için mimariye yeni bi mikrokod eklerler ve derleyiciyede bu mikrokodu tanıtırlar,derleyici tek satırdan oluşan kodu farketiğinde eklenen yeni mikrokod sayesinde artık onu bikaç satırdan oluşan haline çevirmek yerine tek satırlık halini işlemcinin tanıycağı şekilde makina diline yani binery koda çevirir,bu sayede işlemci bikaç satırlık kodu çekmek yerine 1 tane uzun bir komutu çeker ve bellekten kaynaklanan gecikmelerin önüne geçilerek performans elde edilir,bundan sonrası ise mimariye bakar.Normalde cisc mimari tekniği gereği bu mikro kodu hesaplıycak özel bi hesaplayıcı bulunması gerekir ancak şuanki işlemcilerde bulunan tüm komut setlerini düşününce,her mikro kod için özel hesaplayıcı bulundurmak işlemci zarını gereksiz büyüteceğinden,uygulamalarında var olan tüm komut setlerinin çok azını kulandığından, ekstra büyüme performansa çok az katkı sağlıycak.Buyüzden uzun zamandır hem intel hem amd cisc&risc karışımı bi teknik kulanıyorlar.Parça parça kodları bellekten çekmek yerine mikrokod ile tanıtılan uzun bir kod tek seferde çekilerek çekirdeğin içersinde parçalara ayrılıyor.

Özetle işlemcideki veri işlem bitinin artması bellekt veri yolu genişliği gibi doğrudan değil dolaylı yoldan getirileri var.
0
veto1214 24.8.2011 02:49:21
Yıl 2022 biz hala 32nm bulldozerleri beklioz İntel 3 nm ye geçio Amd Hala bulldozerleri çıkarcak
0
Hobar 24.8.2011 02:47:41
quote:
Orijinalden alıntı: Mr.Legend

Geldiğinde de ezse bari
0
MaTaDoR 23.8.2011 21:25:04
quote:
Orijinalden alıntı: RaptorFX
Bir türlü gelemedi diyenlere şok cevapBULDOZER YA AĞIR AĞIR GELİYOR :D

Allah da seni güldürsün :D
Bulldozer deyince içimizdeki amd fanını durduramayıp Intel'in üzerinden ezip geçecek gibi yorumladık hemen.
Halbuki AMD, işini ağır fakat sağlam adımlarla yapan bir işlemci yapmış aslında. Bu işlemciyi çekiçle dövsek mavi ekran verdiremeyiz bence :P
0
ZAGROSs 23.8.2011 20:42:42
Yil olmus 2011, amd hala bulldozer cikaricak
0
Chembond 23.8.2011 20:32:22
quote:
Orijinalden alıntı: Rubisco


128bit işlemci demişiniz, işlemciden değil de 128bit kayar nokta biriminden bahsediyorsunuz heralde? Sonuçta bunların hepsi x86 extension, bişeylerin yapılması için elzem olan şeyler değil yani(işlemciye desteklemediği bi komutu gönderemeyince, bi matris çarpımını mesela, eski usül yapıcak, elbette dünya kadar performans farkı demek bu ama, işlemci mimarisinde bir değişim gerektirmez). 128 bit işlemci diyince tamamen başka bi kulvardan bahsetmiş oluyosunuz çünkü. Yeni bi mimariye geçip bütün sektörü buna sürüklemeye çalışmak sonuçta bi kumar, amd 64 bit ile bunu kaybetti. Heryer 32bit işletim sistemi ve programlarla dolu, tamamen 64bit ile bunun verimli kullanıp perofrmans alabilen şeyler çok kısıtlı. Yada 128 bit işlemci demek istediniz ama anlatmak istediklerinizle yazdıklarınız benim kafamda uyuşmadı. Sonuçta SIMD lerin hepsi extension, 32bit sistemde bile sorunsuz çalışırlar, extensionlar için işlemci mimarisinde değişime gidilmesine gerkek yok.

256 bit AVX işlenmesi gerektiğinde, 2 adet 128bit FMAC tek bir 256bit gibi davranıcak. FMAC ler 128bit simetrik olarak çalışabilirken, 256 bit AVX kod işlemesi gerektiğinde her iki FMAC kullanılıyor. 256bit AVX işlenmesi gerektiğinden Sandy Bridgelerin 2 kat fazla veri işleme kapasitesi bulunuyor. Bu 256bit AVX'in uygulamalarda ne kadar desteklendiği ile alakalı gerçi. Bi yerlerde 2x128bit AVX işlemenin 1x256bit AVX işlemekten %2-4 daha hızlı olduğu yazıyordu(BD üstünde ne olur spekülasyon tabi ki). 128bit FMA4 de faln ben güzel performans vereceğini sanıyorum.

Tabi esas olan i7 lerle göre uygun bi fiyatı olursa tadından geçilmez. %10 fazla performansa %10 ucuz olursa, intel mesela direk fiyat kırarak karşılık verebilir.


Yorum için teşekkür ederim, 128 bit işlemci derken yeni x86, AMD64 ve 128bit SSE komutsetleri içermeyen, Intel'in kullandığı komut setlerinden tamamiyle bağımsız, farklı komut setleriyle çalışan, x86 emüle edebilen "safkan x128" bir işlemci demeye çalışmıştım; bu tarz bir işlemcinin üretilmesinin gereksizliğini anlatmaya çalışırken.

"XOP, FMA4 ve CVT16" gibi komut setlerinin ne kadar farklı olarak lanse edilsede; teknik olarak AVX'e çok yakın olması, SSE5'in bir revizyonu olması, Intel'in yeni VEX kodlama şemasının büyük bir kısmının kullanma iznini AMD'ye vermemesi, AMD'nin kullandığı komut setlerinin bir şekilde Intel'in gelecekte üreteceği işlemcilerde kullanacağı komut setlerini içermemesi, yani kısaca -patent sorunları çıkarmaması için- için Intel AVX ve SSE5 komut setlerinin varyasyonları olarak dizayn edildiği görülebilir.

İşlemci komut setleri konusunda en bilgili kişi olmadığımı biliyorum, sadece bildiklerimi paylaşmak istedim.
0
DH Misafiri 23.8.2011 20:25:40
sakin olun arkadaslar. bildiğiniz gibi "hızlı atın b*ku seyrek düşer" bırakın yavaş yavaş gelsin :) sakin ol şampiyon
0
Rubisco 23.8.2011 19:19:14
quote:
Orijinalden alıntı: canerpense


Intelin Core i2xxx serisinde SSE5'e geçmeyip ve SSE4.2 ve 256bit AVX komutsetini kullanması ve piyasanın bu şekilde gelişmesi; daha doğrusu mevcut yazılımların tamamıyla yeni komut setleri içeren bir 128bit işlemci yerine, sadece 256AVX (Anladığım kadarı ile aslında Intel dizaynında 2*128bit ancak AMD dizaynında yeri geldiğinde tek bir birim gibi davranabiliyorlar) komut setine uyum sağlaması için çok daha kolay dönüştürülebileceği ve Windows 7'nin halihazırda 128bit desteği sunmaması gerçeğinin üzerine, AMD'de aynı yoldan devam etmeye karar vermiş demekki.

Yani Intel'in AVX komut setine uyumlu, belkide daha hızlı ve 256bit komut seti işleyebilen bir işlemci geliştirmiş AMD. Belki hatırlayanınız vardır, zamanında AMD'nin Bulldozer Intel'den %50 daha hızlı dediği durum, AVX yada AMD'ye özel komutsetlerini işleme durumu olabilir... Genel işlemci performansını yansıtmayabilir bu iddia.

Sızdırılan testlere bakıldığında işlemcilerin pekte güçlü olmadığı gözüküyor -AMD'nin iddiasını çürütür şekilde- ancak Intel'in 2*128bit AVX'ini alıp 1*256bit işlemenin yanı sıra, kaynaklar için yarışan çekirdekler yerine özel kaynak atanan modül yapısı ve AMD'ye özel 128bit komut setlerinin yazılımcılarca benimsenip mevcut yazılımlara uygulanması genel performansı arttırabilir diyorum özetle.


128bit işlemci demişiniz, işlemciden değil de 128bit kayar nokta biriminden bahsediyorsunuz heralde? Sonuçta bunların hepsi x86 extension, bişeylerin yapılması için elzem olan şeyler değil yani(işlemciye desteklemediği bi komutu gönderemeyince, bi matris çarpımını mesela, eski usül yapıcak, elbette dünya kadar performans farkı demek bu ama, işlemci mimarisinde bir değişim gerektirmez). 128 bit işlemci diyince tamamen başka bi kulvardan bahsetmiş oluyosunuz çünkü. Yeni bi mimariye geçip bütün sektörü buna sürüklemeye çalışmak sonuçta bi kumar, amd 64 bit ile bunu kaybetti. Heryer 32bit işletim sistemi ve programlarla dolu, tamamen 64bit ile bunun verimli kullanıp perofrmans alabilen şeyler çok kısıtlı. Yada 128 bit işlemci demek istediniz ama anlatmak istediklerinizle yazdıklarınız benim kafamda uyuşmadı. Sonuçta SIMD lerin hepsi extension, 32bit sistemde bile sorunsuz çalışırlar, extensionlar için işlemci mimarisinde değişime gidilmesine gerkek yok.

256 bit AVX işlenmesi gerektiğinde, 2 adet 128bit FMAC tek bir 256bit gibi davranıcak. FMAC ler 128bit simetrik olarak çalışabilirken, 256 bit AVX kod işlemesi gerektiğinde her iki FMAC kullanılıyor. 256bit AVX işlenmesi gerektiğinden Sandy Bridgelerin 2 kat fazla veri işleme kapasitesi bulunuyor. Bu 256bit AVX'in uygulamalarda ne kadar desteklendiği ile alakalı gerçi. Bi yerlerde 2x128bit AVX işlemenin 1x256bit AVX işlemekten %2-4 daha hızlı olduğu yazıyordu(BD üstünde ne olur spekülasyon tabi ki). 128bit FMA4 de faln ben güzel performans vereceğini sanıyorum.

Tabi esas olan i7 lerle göre uygun bi fiyatı olursa tadından geçilmez. %10 fazla performansa %10 ucuz olursa, intel mesela direk fiyat kırarak karşılık verebilir.
0
soar.kerrigan 23.8.2011 19:16:35
quote:
Orijinalden alıntı: RaptorFX

Bir türlü gelemedi diyenlere şok cevap

BULDOZER YA AĞIR AĞIR GELİYOR :D


ahahah adam nereyi gormus.

belkide bir baglanti vardir arasinda
0
tahir40 23.8.2011 19:06:35
quote:
Orijinalden alıntı: RaptorFX

Bir türlü gelemedi diyenlere şok cevap

BULDOZER YA AĞIR AĞIR GELİYOR :D


Ya Allah da seni güldürsün emi Severim AMD'yi. Belki her zaman en hızlısını yapmaz ama Amd Oc kapasitesi yüksek ve performansına göre uygun fiyatlı işlemci/ekran kartı üretir. AMD uyumlu anakartlar da genelde daha uygun fiyatlı olur intel çiplilere göre...
+2
Mr.Legend 23.8.2011 15:53:41
quote:
Orijinalden alıntı: RaptorFX

Bir türlü gelemedi diyenlere şok cevap
BULDOZER YA AĞIR AĞIR GELİYOR :D

+1
RaptorFX 23.8.2011 15:50:38
Bir türlü gelemedi diyenlere şok cevap
BULDOZER YA AĞIR AĞIR GELİYOR :D
+7
Mr.Legend 23.8.2011 15:29:22
quote:
Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Selam! Herşeyi ifade etmişsiniz ama ben birşey anlamadım bu yazıdan...

benim yorumumu okusana bi
0
DH Misafiri 23.8.2011 14:20:13
Selam! Herşeyi ifade etmişsiniz ama ben birşey anlamadım bu yazıdan...
0
Chembond 23.8.2011 14:12:41
quote:
Orijinalden alıntı: atyay


FX57 gayet iyi anlatmış:

quote:
Bulldozer mimarisinde her izlek için atanmış programlayıcılar ve tam sayı üniteleri kullanılırken...

...Buraya kadar kısaca özetlemek gerekirse, her bir modülde yer alan çekirdekler iki adet 128-bit FMAC destekli kayar nokta ünitesini, iki adet 128-bit tam sayı SIMD ünitesini ve Seviye 2 bellek birimini paylaşıyorlar.

...Öte yandan 256-bit kayar nokta uygulamalarına destek içeren AVX komuseti desteği de yeni mimari için AMD tarafından altı çizilen özellikler arasında yer alıyor.

...Bulldozer mimarisinde, her modülde yer alan simetrik yapıdaki 128-bit FMAC kayar nokta birimleri eğer tamsayı çekirdekleri AVX komutsetlerini hızla bitirmeye karar verirse, bu birimleri 256-bit genişliğinde daha büyük bir birim olarak konfigüre oluyorlar. Yeni mimaride, Intel'in kısaca AVX olarak bilinen Gelişmiş Vektör Uzantıları'na ek olarak SSE4.1, SSE4.2, AES ve CLMUL ile birlikte AMD'nin 128-bit genişliğindeki XOP, FMA4 ve CVT16 gibi komut setleri de destekleniyor. Aslına bakılırsa bunlar, AMD'nin SSE5 komut setleri ile benzer görevleri içeriyor ancak farklı olarak Intel AVX ile de kodlama seviyesinde uyum sergiliyorlar.

...Bu noktada AMD'ye özel FMA4 ve XOP komutları için ayrı parantez açmak gerekiyor. AMD'nin resmi dökümalarına göre FMA4 yüksek başarımlı bilgi işlem uygulamalarında, XOP ise nümerik uygulamalar, çoku ortam uygulamaları ses/radyo için kullanılan uygulamalarda kullanılıyor. Yazımızda sıkça geçen ve Bulldozer tarafından desteklenen AVX komutları ise sinyal işleme, çoklu ortam, bilimsel simülasyonlar, finansal analizler ve 3D modelleme gibi alanlarda kullanılıyor.


Intelin Core i2xxx serisinde SSE5'e geçmeyip ve SSE4.2 ve 256bit AVX komutsetini kullanması ve piyasanın bu şekilde gelişmesi; daha doğrusu mevcut yazılımların tamamıyla yeni komut setleri içeren bir 128bit işlemci yerine, sadece 256AVX (Anladığım kadarı ile aslında Intel dizaynında 2*128bit ancak AMD dizaynında yeri geldiğinde tek bir birim gibi davranabiliyorlar) komut setine uyum sağlaması için çok daha kolay dönüştürülebileceği ve Windows 7'nin halihazırda 128bit desteği sunmaması gerçeğinin üzerine, AMD'de aynı yoldan devam etmeye karar vermiş demekki.

Yani Intel'in AVX komut setine uyumlu, belkide daha hızlı ve 256bit komut seti işleyebilen bir işlemci geliştirmiş AMD. Belki hatırlayanınız vardır, zamanında AMD'nin Bulldozer Intel'den %50 daha hızlı dediği durum, AVX yada AMD'ye özel komutsetlerini işleme durumu olabilir... Genel işlemci performansını yansıtmayabilir bu iddia.

Sızdırılan testlere bakıldığında işlemcilerin pekte güçlü olmadığı gözüküyor -AMD'nin iddiasını çürütür şekilde- ancak Intel'in 2*128bit AVX'ini alıp 1*256bit işlemenin yanı sıra, kaynaklar için yarışan çekirdekler yerine özel kaynak atanan modül yapısı ve AMD'ye özel 128bit komut setlerinin yazılımcılarca benimsenip mevcut yazılımlara uygulanması genel performansı arttırabilir diyorum özetle.
0
salamander19 23.8.2011 10:00:21
çıkacaksa çıksın artık. sırf diablo 3 oynamak için yeni sistem kurucam zaten.
0
fz18 23.8.2011 09:30:42
çıkış tarihini bilen yok mu?
0
ugacomtr 23.8.2011 09:20:52
16 core çok pis kore :)
+1
blizzard3 23.8.2011 01:51:18
bu saatten sonra cıksada artık biseye benzemez :)
0
atyay 23.8.2011 01:45:58
quote:
Orijinalden alıntı: canerpense

Umarım gerçek manada 128bit performansını görebiliriz bu işlemcilerin, o zaman fark olacaktır.


128 bit performansımı?Ne demek istediğini tam anlayamadım biraz açabilirmisin?
0
Mr.Legend 23.8.2011 01:45:23
quote:
Orijinalden alıntı: GoldPunch

Şu Diablo 3 ve AMD'nin Bulldozer işlemcileri kaç aydır gelecekler.

Peki ya half life 3 e ne demeli?
0
soar.kerrigan 23.8.2011 01:33:56
quote:
Orijinalden alıntı: GoldPunch

Şu Diablo 3 ve AMD'nin Bulldozer işlemcileri kaç aydır gelecekler.


Hhahah daha cok beklersin. Ben sc2 yi 2002 de duymustum ilk sdfsdfdsf.
0
OverClocK1ng 23.8.2011 01:12:03
quote:
Orijinalden alıntı: canerpense
Millet gaza gelmiş bile... Sızdırılan benchmarkları görmemişler sanırım.

Valla Caner doğru olmayabilir de. Yukarıdakileri okuyorum, çok iyi şeyler ama madem bu kadar iyiyse niye benchmarklar o kadar düşük. Hangisine inanacağımı şaşırdım. Official olarak birkeç yerde testleri görmeden inanmamaya karar verdim...
0
GoldPunch 23.8.2011 01:07:56
Şu Diablo 3 ve AMD'nin Bulldozer işlemcileri kaç aydır gelecekler.
0
soar.kerrigan 23.8.2011 01:00:18
quote:
Orijinalden alıntı: canerpense


Profilimin altında link var, iOC grubunun kurucularındanım. Daha piyasaya sunulmamış ürünler hakkında "başkaları tarafından" sızdırılan bilgileri paylaşıyorum. Tabi grup uluslararası olduğundan dili genelde İngilizce kullanıyorum, eğer İngilizceniz varsa grubumuza bekleriz. Neden bulldozer işlemciler hakkında bilgi sahibi olduğumu, neye göre konuştuğumu orada paylaştıklarımı okuyunca sizde görürsünüz sanırım.

Forumda paylaştığım ve evimde kullandığım sistemden "çubuk ittirerek OC yapan insanlar"dan olmadığımı, daha Windows altında çalışan doğru düzgün OC yazılımı yokken bu hevese sahip olduğumu görebilirsiniz, yada görmeyebilirsiniz...

Not: Sizin dahi bilmediğiniz şeyleri bildiğimiz için özür dileriz...
Umarım gerçek manada 128bit performansını görebiliriz bu işlemcilerin, o zaman fark olacaktır.


Dogru soyluyorsundur. Ben ona bisey diyemem. Ama burada bilmedigi konu hakkinda konusan insan sayisi cinin nufusunu gecer. Bu forumda niye takiliyorsun dersen bende bilmiyorum oylesine seyretmeye geliyorum diyebilirim.

Hatta bir ara birisi bana daha 17 yasindasin falan velet gibi tavirlar takinmisti burada. Ona simdi guluyorum.
0
Humboldt 23.8.2011 00:28:27
Boşversin dökümanı alicengiz oyunlarını

i7 2600k 4.5 ile karşılıklı adam gibi gerçekten bir test yayınlasınlar artık.

Okumuyorum bile direkt testlere bakıyorum bd haberlerinde artık çünkü 6 aydır sıktı iyice amdden soğudum
+3
Chembond 23.8.2011 00:22:23
quote:
Orijinalden alıntı: soar.kerrigan

Abi o degil ya. Bizim millette ne var boyle. Islemci hakkinda bisey bilmiyordur uretimi, tasarimi falan. Ben dahi bilmiyorum. Bu insnalar nasil biliyorlar ben onu anliyamiyorum. Bunlar intelde falanmi calisiyor ondan suphelenmeye basladim artik. Internette okudugu seylerle geliyor burda islemci hakkinda yorum yapiyor.

Hahah hele seye cok guluyorum yav. Islemciye cubugu iterek voltaj veren insanlar burada dahi gibi konusuyorlar.


Profilimin altında link var, iOC grubunun kurucularındanım. Daha piyasaya sunulmamış ürünler hakkında "başkaları tarafından" sızdırılan bilgileri paylaşıyorum. Tabi grup uluslararası olduğundan dili genelde İngilizce kullanıyorum, eğer İngilizceniz varsa grubumuza bekleriz. Neden bulldozer işlemciler hakkında bilgi sahibi olduğumu, neye göre konuştuğumu orada paylaştıklarımı okuyunca sizde görürsünüz sanırım.

Forumda paylaştığım ve evimde kullandığım sistemden "çubuk ittirerek OC yapan insanlar"dan olmadığımı, daha Windows altında çalışan doğru düzgün OC yazılımı yokken bu hevese sahip olduğumu görebilirsiniz, yada görmeyebilirsiniz...

Not: Sizin dahi bilmediğiniz şeyleri bildiğimiz için özür dileriz...
Umarım gerçek manada 128bit performansını görebiliriz bu işlemcilerin, o zaman fark olacaktır.
+1
renklem 22.8.2011 23:31:31
benim anlamadığım nokta gerekse zar boyutu gerekse diğer özellikleri yeni açıklanan işlemcilerin testleri neden açıklamadan önce bize sunuldu. bu durumda testler fake mi. işin açıkçası ben i7 2600k işlemci kullansam da amd'nin hiçbir zaman intel'den altta kalmasını istemiyorum rekabet bize yarayacak.
+3
Mr.Legend 22.8.2011 23:24:28
Yazidaki terimlerin %60 ini anlamadim. Sanirim bu yazi aramizdaki elektronik muhendislerine hitap ediyor sanirim . Yorumlar da bunu gosteriyor


Ha ne diyordum. AMD icin iyi bir yukselis olur umarim.
+2
mussi47 22.8.2011 23:05:23
en çok merak ettiğim konu doğal usb 3.0 desteği olacak mı?
0
umutarslan.com 22.8.2011 22:52:06
amd photoshop bilen eleman arıyordu bunlar için galiba


eksiler gelsin
-8
soar.kerrigan 22.8.2011 22:51:29
Museci seni.

Alkol bir kere agzima degdirdim meraktan. Bidahada merak etmedim.
Sigarada ayneen oyle. Sigarada kusucaktim neredeyse.

O yuzden sorry icemeyiz.
-1
Castiel 22.8.2011 22:47:40
quote:
Orijinalden alıntı: soar.kerrigan


Evet turkcem kotu biraz. Ama nedense en hizli turkceyi konusuyorum. Hatta cogu kisi dedigimi anlamiyor cok hizli konustugumdan sdfsdfsdf.

Hastayim evet biraz kafa guzel gibi.


tamam sen sımdı sakınce yat dınlen ben görürsem söylerım
0
soar.kerrigan 22.8.2011 22:46:24
quote:
Orijinalden alıntı: Muse00

ne demek ıstedıgın anlaşılmıyor kı bırak turkceyı 20 farklı dılı öğren gene ne dedıgın anlasılmıyor ne ıctıysen ucuzsa bızde ıcelımEvet turkcem kotu biraz. Ama nedense en hizli turkceyi konusuyorum. Hatta cogu kisi dedigimi anlamiyor cok hizli konustugumdan sdfsdfsdf.

Hastayim evet biraz kafa guzel gibi.
0
Castiel 22.8.2011 22:45:05
quote:
Orijinalden alıntı: soar.kerrigan


Arkadaslar isleri bitirmisler. Islemci uretimi, tasarimi onlar icin cocuk oyuncagi oldugu icin garip geliyor. Abi turkce konusmaktan sogudum ya bu insanlari gordukce.

ne demek ıstedıgın anlaşılmıyor kı bırak turkceyı 20 farklı dılı öğren gene ne dedıgın anlasılmıyor ne ıctıysen ucuzsa bızde ıcelım
-3
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj