İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (134) YORUM YAZ

tarafından 30 Nisan 2010, Cuma 04:09 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

AMD Phenom II X6 1055T inceleme
Günlük Haber Erdi Özüağ
134 47491
AMD'nin 6 çekirdekli yeni işlemcilerinden Phenom II X6 1055T'yi inceliyoruz.

Istanbul kod adını taşıyan 6 çekirdekli Opteron işlemcilerini yaklaşık bir yıl kadar önce pazara sunan AMD,masaüstü sistemler için hazırladığı 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemci ailesini de lanse etti. Intel'in Core i7 980X Extreme Edition hamlesinden birkaç hafta sonra gelen Phenom II X6 ailesi, AMD adına büyük önem taşıyor çünkü bu işlemciler önümüzdeki yıla kadar firmanın sunduğu en yüksek performanslı ürün seçeneklerini oluşturacaklar. Bulldozer mimarisi için hazırlıklarını sürdüren ve 2011'de lanse etmesi beklenen AMD, Thuban kod adını taşıyan 6 çekirdekli masaüstü işlemcileriyle, fiyat/performans odaklı bir strateji üzerinden iddialı olmayı ve güçlü bir pozisyon elde etmeyi umuyor.

AMD Phenom II X6 ailesi, sahip olduğu karakteristik özellikler ve kullandığı mimari açısından Phenom II X4 işlemcileriyle oldukça benzer. Ancak Phenom II X6 ailesini farklı kılan özellikler de yok değil. İşte bu özelliklere geçmeden 6 çekirdekli işlemci ailesinin genel detaylarından bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. GlobalFoundries'in Dresden, Almanya'daki D1 tesislerinde, 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanan 6 çekirdekli Phenom II X6 ailesi, AMD'nin güncel ürün gamında yer alan diğer tüm masaüstü işlemci modelleri gibi Soket AM3 formuna sahip. Yaygın soket formunu koruduğu için geriye doğru uyumluluk sergileyen işlemciler, piyasadaki Soket AM3 anakartların tamamına yakını ile uyumluluk sorunu olmaksızın, sadece BIOS güncellemesi ile kullanılabiliyor ki geriye doğru uyumluluk AMD'nin iddialı olduğu bir nokta.

Elimize ulaşan Phenom II X61055T, mühendislik örneği olduğu için CPU-Z tarafından tam tanımlanamadı.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru endüstride ilk defa 99$ seviyesinden dört çekirdekli işlemci sunmaya başlayan AMD'nin, çekirdek sayısı açısından modeline göre, çift çekirdekli Intel işlemci fiyatına dört çekirdekli modeller sunduğunu biliyoruz Daha fazlasını daha ucuza sunma politikasını tercih ederek, Bulldozer jenerasyonu öncesinde rekabet gücünü korumak isteyen AMD'nin, 999$ seviyesinden lanse edilen Intel Core i7 980X Extreme Edition'a göre çok daha düşük fiyatlarla satılacak 6 çekirdekli işlemciler sunması kaçınılmazdı. Phenom II X6 ailesi ile beklendiği gibi fiyat odaklı bir strateji çizen AMD, Intel'in çift (bazı) ve dört çekirdekli modelleriyle benzer seviyeden 6 çekirdekli işlemciler sunmaya başladı.

Phenom II X6: Kod Adı Thuban
Kontrolsüz Güç, Güç Değildir: Turbolanmış çekirdekler!

AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemciler için yapılacak genel bir değerlendirme şu cümleyle tamamlanabilir: "Istanbul kod adlı Opteron 6100 işlemcilerinin, masaüstü sistemler için Soket AM3 formuna uyarlanmış yüksek hızlı versiyonları..." Ama durum tam olarak bundan ibaret değil zira kaydadeğer çok önemli bir yenilik var; Turbo Core Teknolojisi. Evet AMD, Phenom II X6 işlemcileriyle mikroişlemci mimarisinde herhangi bir değişikliğe gitmedi ama işlemci paketi altına eklediği Turbo Core teknolojisiyle dikkat çekici bir güncellemeye imza atmış oldu.

AMD'nin Turbo Core adını verdiği teknoloji, prensip olarak Intel tarafından ilk defa Nehalem mimarisiyle birlikte lanse edilen Turbo Boost teknolojisini anımsatıyor. Intel'in hem masaüstü hem de mobil işlemcilerinde kullandığı bu teknoloji ile amaç, daha verimli işlemciler üretebilmek. Nasıl oluyor diyenler için konuya şöyle bir açıklık getirebiliriz; Adının başında Turbo yer alan her iki teknolojide de hedef, ioşlemci kaynaklarının verimli kullanımıdır. Bir örnekle açıklamak gerekirse, dört çekirdekli işlemciye sahip bir sistemde, sadece tek izlekli bir uygulama ya da daha açık bir anlatımla sadece tek çekirdek destekleyen bir uygulama için çekirdeklerin tamamını kullanmak, performansa bir katkı sağlamayacaktır. İşte her iki Turbo teknolojisinde de esas, kullanılmayan çekirdekleri kapatarak, kaynaklarının aktif çekirdeklerin hızlarını attırmak için kullanmaktır.

Turbo Boost ve Turbo Core teknolojileri, uygulama ihtiyacına ve işlemcinin yük durumuna göre, çekirdekleri dinamik olarak kontrol ediyor ve kullancıyı bu döngüye dahil etmeden, aktif çekirdeklerin hızını otomatik olarak arttırabiliyorlar. AMD'den yapılan açıklamaya göre, Turbo Core teknolojisi ile 6 çekirdekli işlemcilerde, çekirdek hızı işlemci modeline göre 500MHz'e kadar arttırılabiliyor. üç çekirdeğe kadar gerçekleştirilen hızlandırma sayesind tek, çift veya üç çekirdek destekli uygulamalarda daha yüksek performans alınması söz konusu olabilecek.

Phenom II X6: Modeller
Tek Seri, Dört + Bir Model ve Black Edition!

Intel'in 6 çekirdekli masaüstü işlemcisi tek bir model ile başladı: 999$ seviyesinden lanse edilen Core i7 980X Extreme Edition. Daha önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere Intel, 6 çekirdekli masaüstü işlemci ailesini daha düşük maliyetli (800 Avro) Core i7 970 ile güncellemeyi planlıyor. 3.2GHz'de çalışması beklenen, Core i7 980X'den farklı olarak çarpan kilidi kapalı olarak gelecek. Intel'den farklı olarak AMD'nin 6 çekirdekli ürün gamının 4+1 modelden oluştuğunu görüyoruz. Beşinci modele geçmeden önce var olan işlemcileri yakından tanıyalım;

AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 ailesinin en hızlı temsilcisi, Phenom II X6 1090T Black Edition. Standart olarak 3.2GHz'de çalışan işlemcinin çekirdekleri (üç çekirdeğe kadar), Turbo Core teknolojisi ile 3.6GHz'de yani referans çalışma frekansının 400MHz üzerinde görev yapabiliyorlar. Phenom II X6 ailesinin Black Edition logolu tek temsilcisi olan olan 1090T, çarpan kilidi açık olarak geliyor ve daha yüksek hız aşırtma başarımı sunuyor . Phenom II X6 1090T modelinin overclock performansına güvenen AMD, Black Ops etkinliğinde bunu göstermeyi planlıyor.

AMD Phenom II X6 1055T, Asus Crosshair IV Formula üzerinde poz veriyor.

Phenom II X6 ailesinin ikinci en hızlı modeli olan 1075T, aynı zamanda serinin en geç çıkacak modeli unvanına da sahip. AMD'den gelen bilgilere göre üçüncü çeyrekte yani yaz döneminde çıkması beklenen 6 çekirdekli Phenom II 1075T, standart olarak 3.0GHz'de çalışıyor ve Turbo Core teknolojisi ile 3.5GHz'e kadar çıkabiliyor. 1090T Black Edition modelinde olduğu gibi ısıl güç tasarımı 125 Watt olan işlemci, 1090T haricindeki diğer tüm X6 modellerinde olduğu gibi çarpan kilidi kapalı olarak geliyor. Phenom II 1035T ve 1055T ise serinin en yavaş modelleri olarak öne çıkıyorlar. Sırasıyla 2.6GHz ve 2.8GHz'de çalışan işlemciler, Turbo Core teknolojisi ile 500MHz'lik hız artışı kazanabiliyorlar.

üzerinde yer alan ES ibaresinden de anlaşılabileceği üzere işlemcimiz mühendislik örneği.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 ailesi, 4+1 modelden oluşuyor. Sırasıyla Phenom II 1035T, 1055T, 1075T ve 1090T modellerinden oluşan seriye +1 olarak dışarıdan ilave edebileceğimiz model ise Phenom II X4 960T. Zosma kod adın taşıyan bu işlemci, aslına bakılırsa çift çekirdeği devre dışı bırakılmış Phenom II X6'dan başkası değil. 8 serisi yonga setleriyle birlikte çekirdek aşırtma özelliğini kapatan AMD, konuyla ilgili sessizliğini korusa da Phenom II X4 960T'nin 6 çekirdekli yapılabileceği anakart üreticilerince doğrulandı.

Phenom II X6: Yeni İşlemci, Yeni Platform, Yeni Yonga Seti
Yüksek Performans Segmenti için 890FX Yonga Seti ve Asus Crosshair IV Formula

AMD, 6 çekirdekli Phenom II X6 işlemcileriyle birlikte 890FX yonga setini de duyurdu. Yüksek performans segmenti için hazırlanan 890FX, AMD'nin Leo platformuna zemin hazırlıyor. 790FX yonga setinin yerini alan 890FX için üzerinde durabileceğimiz en önemli yenilik, yeni güney köprüsü SB850 olacak. İlk defa 890GX çipsetiyle kullanılmaya başlanan yeni güney köprüsü, doğal SATA-III desteği ile öne çıkıyor.

Soket AM3 formundaki AMD işlemcilerin tamamına destek sunan 890FX, çoklu ekran kartı kurulumlarına olanak tanıyor. 790FX'te olduğu gibi Quad Crossfire desteği ile 8x+8x+8x+8x konfigürasyonunda dörtlü ekran kartı konfigürasyonlarını mümkün kılan yonga seti, ATi Radeon HD 5870 Eyefinity6 Edition'ın dört tanesi kullanılarak yapılacak Quad Crossfire ile aynı anda 24 monitörün kullanılabilmesine de olanak tanıyor.

Asus'un 890FX çipsetli Crosshair IV Formula model, testlerimiz esnasında bize eşlik etti. Büyütmek için tıklayınız.

8 serisi yeni yonga setlerinde çekirdek aşırtma özelliğini kaldıran AMD'nin aksine anakart üreticileri bu desteği 890FX çipsetli modelleriyle de devam ettiriyorlar. Kimi üreticiler bu desteği harici bir kontrol yongası ile sağarken, kimileriyse BIOS üzerinden çekirdek aşırtma desteği sunmanın bir yolunu bulmuşlar. OverDrive 3.2.1 yazılımıyla uyumlu olan yeni yonga seti, gelişmiş hız aşırtma özellikleriyle de iddialı.

Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Phenom II X6 testlerimiz esnasında bizlere anakart olarak Asus Crosshair IV Formula eşlik etti. Asus'un, AMD işlemciler için hazırladığı üst seviye anakartlardan biri olan Crosshair IV Formula, kaslı görünümü ve güçlü özellikleriyle dikkat çekmeyi başarıyor. Republic OF Gamers serisinin var olan tüm özelliklerini bünyesinde barındıran anakart, DDR3 destekli AMD işlemcilerle problemsiz ve zahmetsiz kullanılabiliyor.

Asus Crosshair IV Formula, çekirdek aşırtma desteği ile geliyor. Büyütmek için tıklayınız.

Soğutucu tasarımıyla öne çıkana ankart, Quad Crossfire desteği için dört adet PCIe x16 slotuyla birlikte geliyor. Yüksek kaliteli komponentlerle donatılan 890FX çipsetli Crosshair IV Formula, çekirdek aşırtma desteği de sunuyor. Kullanıcıların tek tuşla çekirdek aşırtma yapabilmelerine olanak tanıyan anakart, SB850 köprüsüyle gelen SATA-III desteğine ek olarak NEC'in yongası sayesinde USB 3.0 desteği de sunuyor.

Phenom II X6: Performans Değerlendirmesi
Phenom II X6 1055T için Test Sonuçları

AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 işemcileri arasında test merkezimizi ziyaret eden ilk model, mühendislik örneği aşamasındaki 1055T oldu. Basın için hazırlanan işlemciler, volkanik patlamasından ötürü yolda kalınca, Türkiye'deki örnek tek işlemciyi bulduk ve test masasına yatırdık. İşlemci mühendislik örneği olduğu için ekran görüntüsünden de anlaşılabileceği üzere CPU-Z'nin son sürümü tarafından sağlıklı bir şekilde tanımlanamadığını görüyoruz. AMD tarafından, 200 doların altında satılacak 6 çekirdekli ilk işlemci olarak lanse edilen Phenom II X6 1055T için test sonuçlarına geçmeden önce, testler esnasında kullandığımız donanımlara yakından bakmakta fayda var.

 

Test Sonuçları
200$'altındaki Phenom II X6 1055'nin Performans Analizi

3DMark Vantage

Büyütmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

Futuremark tarafından geliştirilen 3DMark Vantage, DirectX 11 destekli yeni nesil 3DMark sürümü öncesinde firmanın en güncel ölçüm değerlendirme paketi olarak güncelleğini koruyor. ATi Radeon HD 5870 ve ATi Catalyst 10.3 sürücülerini kullanarak yaptığımız testlerde, Gerek Performance gerekse de Extreme testlerinde Core i7 965 ile Intel'in her koşulda testi önde bitirdiğini görüyoruz. Bunun arkasındaki temel neden; mikroişlemci mimarisi. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, Phenom II X6 ailesi, artan çekirdek sayısı ve Turbo Core teknolojisi gibi bazı güncellemeler haricinde, mevcut Phenom II işlemcilerinden daha farklı değiller. Ve bilindiği gibi Phenom II işlemcilerinde kullanılan K10.5 mimarisi, genel olarak döngü başına işlem yeteneği açısından Nehalem mimarisinin gerisinde kalıyor ve bu da Phenom II işlemcilerini, 3DMark gibi çoklu izlek desteğine sahip olmayan testlerde, rakip modellerin gerisine itiyor.. Phenom II X4 965 Black Edition ve Phenom II X6 1055T'nin aldığı sonuçların oldukça yakın olduğunu görüyoruz ki bunda 6 çekirdekli işlemcinin sahip olduğu Turbo özelliğinin etkisi büyük.

SiSoft Sandra 2010

Büyütmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

AMD'nin 6 çekirdekli Phenom II X6 1055T işlemcisiyle gerçekleştirdiğimiz SiSoft Sandra 2010 testinden elde ettiğimiz sonuçları tablolardan görebilirsiniz. İşlemci aritmetik testinden elde ettiğimiz skorları AMD'nin dört çekirdekli en hızlı işlemcisi unvanını koruyan ancak yakında yerini 3.6GHz'de çalışan Phenom II X4 975'e bırakması beklenen Phenom II X4 965 Black Edition ile kıyasladığımız, kaydadeğer bir fark oluştuğunu görüyoruz. Zira temel işlem yeteneklerinin ölçüldüğü "İşlemci Aritmetik" testinin tamamında geri kalan Phenom II X4 965 Black Edition'ın sırasıyla 46, 52.43 ve 39.4 GigaFLOP'luk skorlara imza attığını görüyoruz. Core i7 965 Extreme Edition ise, sahip olduğu mimarinin, döngü başına işlem avantajı sayesinde hatırı sayılır bir fark atmayı başarıyor. Zira Phenom II X6 1055T'nin ilk tabloda yer alan işlemci aritmetik testi sonuçları ile kıyaslandığında Core i7 965 Extreme Edition'ın sırasıyla 80, 93.88 ve 66.1 GigaFLOP'luk sonuçlara imza attığını söyleyebiliriz.

İşlemci MultiMedya testinde ise sonuçlarda bazı değişiklikler olduğunu görüyoruz. Phenom II X6 1055T, 3.4GHz'de çalışan dört çekirdekli Phenom II X4 965 BE, aritmetik testlerinde olduğu gibi geride bırakmayı başarıyor. MPixel/saniye üzerinden hesaplanan çoklu ortam odaklı ölçüm sonuçlarına göre arimetik testinde elde edilen sonuçların, Phenom II X6 1055T lehine arttığını söylemek mümkün çünkü Phenom II X4 965 BE sırasıyla 128, 159, 96.21 ve 52.88 MPixel/saniye sonuçlarına imza attığını görüyoruz. SiSoft Sandra 2010 işlemci çoklu ortam testlerinde, Phenom II X4 965 BE'ye karşı farkı geliştirmeyi başaran 6 çekirdekli Phenom II X6 1055T'nin, Core i7 965 ile arimetik testinde oluşan alehte farkı da azalttığını görüyoruz. Zira 151.47, 173.1, 129.83 ve 70.28 MPixel/saniye sonuçlarını alan Core i7 965 EE ile bu testte farkın kapandığını görüyoruz.

Büyütmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

İşlemciye entegre bellek kontrolcüsü (IMC) kullanımına Nehalem mimarisiyle geçen Intel'in aksine AMD, entegre bellek kontrolcüsü kullanmakta. İşte bu nedenden ötürü AMD, mimari açıdan en zayıf olduğu dönemde bile bellek hassasiyetli test ve ölçüm değerlendirmelerinde güçlü sonuçlar vermeyi başarmıştır. SiSoft Sandra 2010 ile gerçekleştirdiğimiz bellek testleri sonucunda elde ettiğimiz sonuçları yukarıda görebilirsiniz. Karşılaştırma yapmak gerekirse Phenom II X4 965 Black Edition'ın bellek bant genişliği testlerinden 12.65, 12.62 ve 12.67 GB/saniye skor aldığını, 3.2GHz'de çalışan Intel Core i7 965 EE'nin ise 19.68, 19.66 ve 19.7 GB/saniye ile en yüksek sonuçlara imza attığını görüyoruz.

Cinebench R11.5 64-bit

Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

çoklu izlek desteğine sahip Cinebench, çok çekirdekli işlemci testlerinde önemli bir rol üstleniyor. Yaptığımız testler sonucunda 6 çekirdekli Phenom II X6 1055T'nin AMD'nin dört çekirdekli tüm işlemcilerinden daha hızlı olduğunu gördük. Kayar nokta hesaplamalarına yüklenen teste, Intel'in dört çekirdekli Core i7 965 Extreme Edition işlemcisini dahil ettiğimizde ise sıralamanın değiştiğini ve liderliğin i7 965'e geçtiğini gördük. Tahmin edilebileceği üzere çok çekirdek destekli bir uygulamada dört çekirdekli bir işlemcinin daha iyi sonuç vermesinin arkasındaki temel neden; mikroişlemci mimarisi. K10.5 mimarisinden alabileceği tüm verimi almaya çalışan AMD için performans liderliği, Bulldozer öncesinde mevcut şartlarla pek mümkün görünmese de firma, çok çekirdekli işlemcileri daha uygun fiyatlarla sunarak Bulldozer mimarisi öncesinde rekabette güçlü olmak istiyor. İşte bu noktada 199$ seviyesinden sunulan Phenom II X6 1055T, pek çok kullanıcı için dikkat çekici bir seçenek olacabilir.

x264 HD Benchmark 720p

Büyütmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

İşlemcilerin video performansı ölçmek için açık kaynaklı bir uygulama olan x264'ü kullandık. Pass 1 ve Pass 2 olmak üzere iki aşamalı test sonuçlarında standart olarak 2.8GHz'de çalışan Phenom II X6 1055T'nin, 3.4GHz'de görev yapan Phenom II X4 965 Black Edition'ın gerisinde kaldığını görüyoruz. Core i7 965 Extreme Edition'ın her koşulda en hızlı olmayı başardığı x264 HD Benchmark'ın Pass 2 ölçümlerinde, Phenom II X6 1055T'nin, testimize katılan en hızlı AMD temsilcisi olmayı başardığını görüyoruz. Bir kez daha görüleceği üzere, mikroişlemci mimarisinde güncellemeye gidilmediği sürece, artan hız ve çekirdek sayısının daha çok AMD içerisindeki sıralamaya etki ettiğini görüyoruz.

Oyun Testleri: Standart ve Eyefinity
Yukarıda da belirttiğimiz gibi test sistemimizde, AMD tarafından dünyanın en hızlı ekran kartı olarak lanse edilen ve şu ana kadar bu unvanını korumayı başaran Radeon HD 5970'e yer veriyoruz. Farklı çözünürlüklerde gerçekleştirdiğimiz oyun testlerinde, Eyefinity teknolojisine de yer verdik ve Phenom II X6 1055T'nin performansını, çoklu monitör kurulumlarında da gözlemlemeye çalıştık. İşte detaylar;

Dirt 2

Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

DirectX 11 destekli ilk oyunlardan biri olan Dirt 2, şimdiye kadar hazırlanmış en iyi yarış simülasyonlarından biri olarak gösteriliyor. Normal şartlar altında geçtiğimiz Eylül ayında çıkması beklenen oyun, AMD'nin devreye girmesi ve DirectX 11 güncellemesi istemesiyle birlikte ertelenmiş ve Aralık ayında pazara sunulmuştu. Doğal bir DirectX 11 oyunu olmayan yani baştan sona DirectX 11 API'si kullanarak hazırlanmayan oyun, kısmi DirectX 11 desteği içeriyor olsa bile görsel anlamda sınıfının en iyileri arasında yer almayı başarıyor. Elde ettiğimiz sonuçlardan da görülebileceği üzere Core i7 965 Extreme Edition, az farkla da olsa önde yer almayı başarıyor. Tabii bu noktada Core i7 965'in, Phenom II X6 1055T ile kıyaslandığında yaklaşık dört kat daha pahalı olduğunu ve platform geçiş maliyetlerinin daha yüksek olduğunu belirtmek gerekiyor.

Metro 2033

Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Rus yazar Dmitry Glukhovsky'nin aynı isimli kitabını temel alan Metro 2033, oyun dünyasının en yenileri arasında yer alıyor. Ukrayna merkezli 4K Games tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz ay yayımlanan oyun, kendi türünün 2010 yılında piyasa çıkmış en başarılı yapımları arasında gösteriliyor. Metro 2033 testlerini 1920 x 1200 çözünürlüğünde gerçekleştirirken, hem DirectX 10 hem de DirectX 11 modlarını kullandık. Metro 2033 ile alınan sonuçlardan da anlaşılabileceği üzere, Phenom II X6 1055T önde yer alırken, oluşan fark hissedilmeyecek kadar az.

Crysis Warhead 1.2

Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

En popüler FPS oyunlarından biri olan Crysis Warhead 1.2 ile yaptığımız testlerde de tablonun pek değişmediğine tanık oluyoruz. Hem 1680 x 1050 hem de 1920 x 1200 çözünürlüklerinde aldığımız testlerde, fark olarak Metro 2033'ün tam tersi bir durum oluştuğunu görüyoruz. Performans farkı 1 kare/saniye'nin altına kadar girerken, Core i7 965 Extreme Edition'ın burun farkıyla önde olduğunu görüyoruz.

Batman Arkham Asylum

Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Son dönemin en başarılı yapımlarından biri olan Batman Arkham Asylum, özellikle PhysX desteği ile öne çıkmayı başarmıştı. Hem 1920 x 1200 hem de üç monitörlü Eyefinity kurulumuyla 5040x1050 piksel çözünürlüklerinde yaptığımız test sonucunda, Eyefinity kurulumunda yükün tamamına yakınını çift GPU'lu Radeon HD 5970 üstlendiği için sistemler arasında neredeyse yok denecek kadar az bir fark oluşurken, 1920 x 1200 çözünürlüğüne düştüğümüzde ise farkın Intel lehine ciddi bir şekilde açıldığını görüyoruz.

Battlefield Bad Company 2

Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

çok oyunculu oyun tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan Battlefield Bad Compan 2 de, testlerimize dahil ettiğimiz oyunlar arasında yer aldı. 1680 x 1050, 1920 x 1200 ve üçlü monitör Eyefinity kurulumuyla 5040 x 1050 piksel olmak üzere üç farklı çözünürlükte test aldığımız oyunda, detayları ise yüksek seviyde tuttuk. 6 çekirdekli işlemci kullanmayı planlayanların yüksek çözünürlükte oyun oynamayı hedeflediği düşünülürse, bu noktada asıl yatırım aracının ekran kartı olacağını söyleyebiliriz. İşte bu noktada AMD, 6 çekirdekli işlemcilerinin ciddi bir maliyet avantajına sahip olduğunu dolayısıyla kullanıcıların Core i7 980X veya Core i7 965 EE fiyatına Phenom II X6 işlemcili sistem toplayabileceğini iddia ediyor.

Güç Tüketimi

Büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz.

Testlerimize konuk olan mühendislik örneği Phenom II X6 1055T, 6 çekirdekli işlemci ailesinin 3.2GHz'de çalışan Phenom II X6 1090T Black Edition ve üçüncü çeyrekte çıkması beklenen Phenom II X6 1075T modellerinden sonraki en hızlı üçüncü temsilcisi. Standart olarak 2.8GHz'de çalışan ve Turbo Core teknolojisiyle 3.3GHz'e kadar çıkabilen işlemci ile Asus Crosshair IV Formula üzerinde yaptığımız güç tüketim ölçümlerinde, masaüstünde yani bekleme durumunda 85 Watt, yük altında ise 213 Watt güç çektiğini tespit ettik. Bekleme durumunda Athlon II X4 serisi kadar güç çeken işlemci, yük altında ise Intel Core i7 920, 930 gibi işlemcilere yakın bir güç tüketim profili çizdiğini görüyoruz.

Sonuç

Phenom II X6 1055T, AMD tarafından 200 doların altındaki 6 çekirdekli ilk ve tek işlemci olarak lanse ediliyor. 2.8GHz'de çalışan ve Turbo ile 3.3GHz'e kadar çıkabilen işlemci, AMD tarafından Core i7 860'a rakip olarak gösteriliyor. Soket AM3 formundaki yapısı ile mevcut AMD kullanıcılarının büyük bir kısmı için sadece işlemci yatırımı ile güncelleme olanağı tanıyan 1055T, çoklu izlek desteği sunan uygulamalar için kendi fiyat segmentindeki satın alınabilirliği en yüksek modellerin başında geliyor zira çift çekirdekli kimi Intel işlemcilerinin aynı fiyat seviyesinden satılmakta olduğunu görüyoruz. 3D modelleme ve video düzenleme gibi çok çekirdek destekli uygulamalarla çalışan ve 200$ civarında yeni bir işlemci yatırımı yapmak isteyen kullanıcılar, Phenom II X6 1055T'yi ciddi şekilde düşünebilirler. öte tarafta tek çekirdek kullanan yani izlek yükü hafif uygulamalarda ve karma kullanımda ise Intel Lynnfield ve Bloomfield platformlarının avantajlı durumda olduğunu görüyoruz.

Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 47491 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
AMD HASTASI 044 18.4.2014 21:33:06
Ahh bi alamadim
0
1myst 18.4.2014 21:24:27
Yine işim düştü bu konuya yine resim yok.

Hocam bi el atın şu resimlere..
0
Reliq 3.9.2013 08:34:22
Bırakta görünmesin phenommu kaldı
+1
1myst 3.9.2013 08:29:09
Resimler görünmüyor.
0
DH Misafiri 26.12.2011 10:42:07
arkadaşalrım merhaba benim işlemci yukarıda bahsedilen amd phenom x6 1055 merak ettiğim konu şu bu turbo core özelliği kendiliğinden mi oluyor yoksa yapılması gereken bir şey var mı nasıl hızını 3.3 ghz çıkarıyoruz cevap yazarsanız sevinirim ...
+1
DH Misafiri 8.12.2011 22:59:47
Resimler görülmüyor...
0
rigel67 25.5.2011 17:38:33
forever amd
0
klarnetcibooy 13.5.2011 15:27:32
arkadaşlar bende 1055T işlemci ve m4a68t-m v2 anakart var
bi sorum olacak işlemci çok ısınıyor bios güncelledim 0702 yaptım oyunlara giriyorum biraz oynayıp hemen reset atıyorum biostan baktığımda işlemci 66 dereceye fırlamış oluyor.
Sizce ne yapmam gerek ? Fan cooler masterin var bi tane sadece aliminyum yapraklı 9 cm fanlı ve orjinal kendi fanı ıkısınle de ölçümler aynı
daha once m4a78lt-m LE anakart almıstım fakat TDP 95W destekliyormuş
işlemci 125 W mış
anakartı değiştirdim m4a68t-m v2 aldım bios güncelledim. sonuç hemen hemen aynı. bişey farketmedi.
0
dark-knight 18.2.2011 11:38:28
quote:
Orijinalden alıntı: LGatakan

arkadaşlar, herkes overclockdan bahsetmiş. Ben OC seven biri değilim. OC siz de oyun oynanır, winrar'ı performanslı olr mu bu meretin :D


oyunlar için gayet yeterli hocam
ben rapidshareden çok download yaptığım için aynı anda bir sürü rardan extract yapıyorum sürekli . Winrar performansı da iyi
0
mezka 18.2.2011 09:54:12
fotoğraflar gözükmüyor silinmiş galiba :S düzeltirseniz sevinirim
0
LGatakan 4.1.2011 23:58:42
arkadaşlar, herkes overclockdan bahsetmiş. Ben OC seven biri değilim. OC siz de oyun oynanır, winrar'ı performanslı olr mu bu meretin :D
0
J'aime le gâteau 20.7.2010 00:50:15
AMD yapmış yine 2. el düşünüyorum bulabilirsem alıcam.
0
deus-ex 19.7.2010 13:57:26
2. elde çok fazla bulamayabilirsiniz, fakat fiyatları bu şekilde. Ben de sıfır olarak 220TL ye aldım geçen sene. UD4P de gayet başarılı bir anakarttır, bulursanız ona da göz atabilirsiniz.

Aynı şekilde msi ın da güzel birkaç amd anakartı var.

Amd nin bir avantajı da yıllarca board değişikliği yapmadan da cpu ları bios güncelleyerek kullanmanız mümkün oluyor. En azından şu ana kadar bu böyle oldu.

OC konusunda, ben 955 işlemci ile 1.425V da 3.78ghz de stabilite yakaladım. Günlük standart voltajla 3.60 ghz de kullanıyorum, benim açımdan gayet yeterli.

Hani isteyen intel alır isteyen amd alır, beni de zerre alakadar etmez Fakat anlayışa üzülüyorum.
0
apollonx 19.7.2010 11:03:56
quote:
Orijinalden alıntı: ufuq35

Gigabyte UD5P kullanıyorum, tavsiye ederim. 10 sata ve 8usb yeterli olur sanırım.

2. elde 200TL civarlarında bulmak mümkün.


Bu anakart güzelmişte 2. el de hiç görmedim 200 tl olanını, daha iyice bir takip edelim bakalım. OC performansı nasıl peki?
0
apollonx 19.7.2010 11:01:13
USB yada sata sayısını ek aparatlarla arttırmak zaten mümkün ama bunu dünya para verilen bir anakarta yapmaya ne gerek var? Artık mouse klavye ps2 almak mantıklı değil haliyle arka panelde 2 usb bunlara gidiyor, arka panelde en az 8-10 tane usb şart. Gelelim sata olayına, cd-romlarda artık sata, örneğin bende 4 hdd 2 dvd-rw var anakartım p35 ve full dolu anakart. Yeni anakartlardada 8 sata ve 1 e-sata standart olmalı. inteldeki gibi geniş yelpaze anakart çıkmıyor insanın karşısına, belli başlı firmaların belli başlı ürünleri, çünkü adamlar parayı socket falan tantanasına intelden kazandıklarından yatırımlar hep oraya bu da ayrı bir yanlış. He bir de 1055t sistem kuranların nedir bu istikrar yok sistemde şikayetleri bunuda anlamak lazım, acaba yeni anakartlarda bios sorunu falanmı var?
0
Hobar 19.7.2010 01:08:41
quote:
Orijinalden alıntı: apollonx

AMD 'de işlemciler iyide anakartlar tam bir fiyasko, çok az seçenek var, mevcut seçeneklerde yetersiz 6 sata 4usb nedir yaa kaç yıl öncesi bunlar bide dünya para. Demek ki sadece işlemci yapmayla olmuyor bu işler.


tamamen yanlış. amd anakartlar fiyat/performans ve bütünleşik gpu yönününden intele göre çok daha avantajlıdır. 2005 yılında aldığım asus anakartta 10 usb 8 sata çıkışı vardı. günümüz hem intel hem amd üst seviye anakartların arkasında genelde 6 tane usb var. bu sayı kasa arkası ve önüne takılacak ek parçalarla artıyor. bazı ps2 portları kaldırılmış anakartların arkasında 8 tane usb olabiliyor.
0
deus-ex 19.7.2010 00:55:17
Gigabyte UD5P kullanıyorum, tavsiye ederim. 10 sata ve 8usb yeterli olur sanırım.

2. elde 200TL civarlarında bulmak mümkün.
0
yontem07 18.7.2010 16:49:24
amd phenom ii X6 1055T
biostar 890 gxe
ocz gold 4gb 1600 mhz

sadece çarpan değiştirililerek voltaj vermeden ve stok fan ile
işlemci 3,6 Ghz (yükte 40-45derece)
ramler 1700mhz'de

everest'te yapılan karşılaştırma testi
(işlemciyi biostan voltaj vermeden 3,6ghz'a ayarladım ama testte 4ghz'in üstünde gözüktü )

http://www.r apidshare.com/files/407528214/Report.htm


0
apollonx 18.7.2010 16:42:22
AMD 'de işlemciler iyide anakartlar tam bir fiyasko, çok az seçenek var, mevcut seçeneklerde yetersiz 6 sata 4usb nedir yaa kaç yıl öncesi bunlar bide dünya para. Demek ki sadece işlemci yapmayla olmuyor bu işler.
0
Requiem_For_a Dream 18.7.2010 16:29:34
İşlemciyi aldım sonunda bi köşede yatıyo
Ama anakart seçeneği çok az geldi bana bi tümleşik ekran kartlı anakartda istemiyorum
Amd anakartlarda 790fx le 890gx/fx arasındaki farklar nelerdir bilen varmı
(Performans diyip noktalamayın okadarını bende biliyorum)
0
deus-ex 18.7.2010 13:03:31
Arkadaş daha hala intel daha konforlu daha hızlı daha kalite vs vs diyen adamlar yok mu !!!

Umarım intel daha da artırır fiyatlarını. Hem adamlar daha fazla kazanır hem de biz bu kazıktan daha fazla tatmin oluruz !!!

Birisi intel ile amd arasında konfor farkını açıklayabilir mi_? Audi ile bmw demiş bir arkadaş, cpu ile otomobilin ne alakası var arkadaşım_? Birisine min. 100 bin TL veriyorsun, yedek parçasından tut, vergisine, motor gücüne, yol tutuşuna, yatık tuketimine, konforuna, kasa tipi-iç dizaynına kadar seni birebir etkileyen milyon tane detayı var. Zaten milyon tane de marka mevcut. Bunu getirip amd-intel e benzetmek saçmalıktan öte birşeydir.
0
Requiem_For_a Dream 17.7.2010 23:54:09
Anakart güzelde tümleşik ekran kartı olmasaymış süper olurmuş
Bi türlü ısınamadım tümleşik ekran kartlı anakartlara

quote:
Orijinalden alıntı: shukko


GIGABYTE 890GPA-UD3H, AMD 890GX, DDR3, 2X PCIExp, Socket 938 AM3, CrossFireX, ATI HD4290

kullaniyorum 1055T ile birlikte
su ana kadar sifir sorun.

Not: hic overclock denemesi yapmadim bu anakart ile.
0
575m 17.7.2010 20:25:43
quote:
Orijinalden alıntı: Hobar


ayıb etmişsin .


0
OZKNaln 17.7.2010 19:44:21
cok ıyı..
0
Hobar 17.7.2010 17:47:02
quote:
Orijinalden alıntı: shukkoNot: hic overclock denemesi yapmadim.


ayıb etmişsin .
0
575m 17.7.2010 03:54:34
quote:
Orijinalden alıntı: angelus26

Amd ye dönmeyi düşünüyorum ama bu işlemciye güzel bi anakart bulamadım ne alabilirim sizce...

ASUS M4A87TD/USB3.0 uygun fiyatlı ideal bir anakart
0
shukko 17.7.2010 02:46:18
quote:
Orijinalden alıntı: angelus26

Amd ye dönmeyi düşünüyorum ama bu işlemciye güzel bi anakart bulamadım ne alabilirim sizce...


GIGABYTE 890GPA-UD3H, AMD 890GX, DDR3, 2X PCIExp, Socket 938 AM3, CrossFireX, ATI HD4290

kullaniyorum 1055T ile birlikte
su ana kadar sifir sorun.

Not: hic overclock denemesi yapmadim bu anakart ile.
0
Requiem_For_a Dream 17.7.2010 02:08:38
Amd ye dönmeyi düşünüyorum ama bu işlemciye güzel bi anakart bulamadım ne alabilirim sizce...
0
575m 17.7.2010 01:16:30
quote:
Orijinalden alıntı: SLaYeR KiNG


hayatının hatasını yaparsın..

detay için açtığım konuları okumalısın..

Arkadaşım sana bi tavsiye remlerini çıkartıp sisteme doğru düzgün başka bir rem takıp OC'yi öyle dene..Forumda işlemci-anakart bölümüne takılıp da Gigabyte ile OCZ remlerin anlaşamadığını bilmeyen çok az kişi vardır.
Bunu kötü birşey olarak algılama, olabilir herşeyi bilmek zorunda değilsin.
Konunun tamamını okumadım ama genel tavsiye yazayım..İşlemcini pek çok işlemcide olduğu fsbden oc edeceksin çarpan kilidi açık olmadığından..Bunu zaten öğrenmişsindir. FSByi artırmak demek aynı zamanda remlerin hızını da artırmak demek olduğundan
remlerin çarpanını düşürmen gerek ki fsbyi artırdığında yine standart veya biraz üstü bir hızda çalışıp stabilite kaybolmasın..250 fsb aşşa-yukarı her anakartın çıkabildiği işlemcinin de zorlanmadığı bir hız seviyesi (250x14=3500mhz) Öncelikle direk bu hızdan başlayabilirsin. İşlemci ve remlere hafiften volyaj ver. Mesela işlemci 1.45 remler 1.75 olabilir.Anakart da remler için hazır değerler olması lazım 1066 varsa onu seç. Yoksa, eğer çarpan olarak değiştirebileceğin bi yer bul..5.33 varsa onu seç. Bazı anakartlarda 8:3 ,5:3 gibi şeyler çıkıyor..Eğer bu şekildeyse rasgele seçip daha sonra remlerin kaç mhz de çalışıtığına bakman gerek..250 fsbye getirdiğinde remlerin 1333 ile açıldığını görmen gerek.Benim sistem eski olduğundan tam detaya giremiyorum..Verdiğim değerler genel-ideal değerlerdir. Bu arada NB( Northbridge-Kuzey Köprüsü) çarpanını da düşür (x8 yaparsan 250 fsb ile default hızında çalışmış olur 250x8=2000) ''HT'' de aynı şekilde olacak. Bikaç deneme yap dediğim gibi..Soracağın bişey olursa mesaj atarsın bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.
0
bycakirr 16.7.2010 14:19:17
ben amd kullanmaya 2 hafta önce başladım çok memnunum şimdilik x4 965 işimi görüyor ilerde x6 belki x8 geçerim intele gerek yok aradaki 3-5 sn fark için o kadar para o adama verilmez yaşasın amd
0
SLaYeR KiNG 13.7.2010 16:57:27
quote:
Orijinalden alıntı: sonsuzuncu

Yaza ilk işim AMD'ye geçmek olacak.


hayatının hatasını yaparsın..

detay için açtığım konuları okumalısın..
0
killnOd 13.7.2010 02:34:19
quote:
Orijinalden alıntı: Blackworms

Default hızlarla X6 1055T kullanmaktayım bir süredir; fakat sistemde nedenini tam olarak çözemediğim bir ağırlık mevcut. Aslında tam olarak bir ağırlık denemez ama çeşitli nedenlerden dolayı da bu şekilde bir hisse kapılmış olabilirim. W7 64-Bit OS ile, 4 GB DDR2'den dönüp, tek slot 2 GB 1600 MHz DDR3 bellek kullanmak, bu denli bir yavaşlamaya neden olur mu, veyahut 4 GB'dan dönen birisi için çok göze batar mı? AMD'lerin veri yolu kaç kanaldır, en stabil değerler kaç GB belleklerle alınır? Veyahut 1055T default ayarlarda fazla etkili değildir ve muhtemel bir O/C mi söz konusudur? Ayrıca, Intel Q8200'den döndüğüm için AMD stabilitesini mi tam kavrayamadım? Zira, ilk defa AMD kullanmaktayım; fakat Q8200 de dikkate alınacak bir işlemci değildir sonuçta default değerlerle. Nedir problemim acaba, çok sinir olmaya başladım.


Sahsi gorusum olarak sunu soyleyebilirim ki 64bit kullaniyorsaniz 6gb ve yukarisini tavsiye ediyorum.Suanda anladigim kadariyla 2gb kullaniyorsunuz su durumda 32bit bir isletim sistemi kullanmaniz lehinize olacakdir.Ayrica islemci default hali ile fazlasiyla yeterlidir bence ki zaten cogu zaman kendisi 3.3ghz e cikiyor diger cekirdekler kullanilmadigi zaman.Ayrica cogu kisinin pek onemsemedigi ama ciddi anlamda performans kaybina sebebiyet veriyen bir diger bilesende HDD ler dir.Butceniz uygunsa SSD alabilirsiniz.Ama daha ucuz alternatif olarak WD VelociRAPTOR da onerilebilir.
0
Ëmir 13.7.2010 00:18:57
İşlemci çok güzel. Ben de Amd işlemci satın geçiş yapacağım.
0
belverus 12.7.2010 23:29:48
audi ve bmw arasındaki farkı açıklayabilir misin bana?
0
coreindie 12.7.2010 10:58:11
Aslında intel c++ compilerde hile yapıyor, kodların arasında "genuine" geçince intel register setleri güzel çalışıyor, ama amd işlemcilere gelince zor yolu seçiyor ve intel compiler üreticisi olarak amd ye 1 milyar dolar daha vermeli. Amd bellek yönetimini daha iyi ve bant genişliğini arttırarakve htt i/o voltaj ayarlamasını iyi yaparak biraz daha stabil olmalı. Oyunlar önemli değilde programlarda da hile yapıyorlar.Amd işlemciler her alanda intel işlemcilerden eksiği yok ve fiyat ve performans olarak çok iyiler.
İntel işlemcilerde sadece yongasetinin i/o voltajını arttırıp stabiliteyi yakalıyor.
İntel işinin erbabı, oyun bile açamayan sadece 2d frame işinde iyi onboard boardları güzel güzel ısıtıp ısıtıp satıyor. Ama amd fena geliyor gibi. Sırf yongaseti için amd alınır.
0
leop 10.7.2010 17:47:06
quote:
Orijinalden alıntı: belverus

amd ve intel arasında bariz bir kalite farkı var kim ne derse desin. bugune kadar 6 işlemci kullandım 4 intel 2 amd. Tecrübeyle sabit intel derim. Alınmayın benim kişisel görüşüm bu...


bahsettiginiz kalite farkini aciklar misiniz lutfen..

veya soyle sorayim amd islemcisi x uygulamasinda intel islemciden hizliysa, intelin kalite farkinin bu duruma etkisi ve kullaniciya faydasi nedir ?
0
ozgur06 9.7.2010 20:52:56
Valla core i5 750 sistem toplayacam bu yazıyı okumanın hiç bi etkisi olmadı bende,intelin ismi yeter diyorum kalitedir intel her zaman.
0
Blackworms 9.7.2010 14:25:21
Default hızlarla X6 1055T kullanmaktayım bir süredir; fakat sistemde nedenini tam olarak çözemediğim bir ağırlık mevcut. Aslında tam olarak bir ağırlık denemez ama çeşitli nedenlerden dolayı da bu şekilde bir hisse kapılmış olabilirim. W7 64-Bit OS ile, 4 GB DDR2'den dönüp, tek slot 2 GB 1600 MHz DDR3 bellek kullanmak, bu denli bir yavaşlamaya neden olur mu, veyahut 4 GB'dan dönen birisi için çok göze batar mı? AMD'lerin veri yolu kaç kanaldır, en stabil değerler kaç GB belleklerle alınır? Veyahut 1055T default ayarlarda fazla etkili değildir ve muhtemel bir O/C mi söz konusudur? Ayrıca, Intel Q8200'den döndüğüm için AMD stabilitesini mi tam kavrayamadım? Zira, ilk defa AMD kullanmaktayım; fakat Q8200 de dikkate alınacak bir işlemci değildir sonuçta default değerlerle. Nedir problemim acaba, çok sinir olmaya başladım.
0
belverus 9.7.2010 11:00:53
amd ve intel arasında bariz bir kalite farkı var kim ne derse desin. bugune kadar 6 işlemci kullandım 4 intel 2 amd. Tecrübeyle sabit intel derim. Alınmayın benim kişisel görüşüm bu...
0
leop 8.7.2010 22:28:28
quote:
Orijinalden alıntı: belverus

beyler ihtiyaca göre seçim yapmak çok önemli. Paranız varsa intelden şaşmayın derim, ama amd alıpta çok kötü diyebilecek biri yoktur heralde. Beklentileri karşılama meselesi...


bahsedilen islemcinin 4 cekirdek i7 lerden daha hizli oldugunun farkinda misin ?

su an bilgisayar alan birisi icin 4 cekirdek i7 almak yanlis secim olur.

bu dedigim de intel i7 930 fiyatina 6 cekirdek cikarana kadar gecerliligini koruyacaktir.

amd x6 lar tas gibi islemciler satin alirken tereddut etmek yersiz olur.
0
ser_ka_n 8.7.2010 19:29:07
Phenom II X6 1045T comes in Q3 2010

95W, 2.7GHz or 3.2GHz with Turbo

AMD is not over with the introduction of six core CPUs. Its top 3.2GHz Phenom II X6 1090T will remain the fastest, at least until end of Q1 2011, but there will be a few new cores to launch.........

http://www.fudzilla.com/processors/processors/phenom-ii-x6-1045t-comes-in-q3-2010
0
belverus 8.7.2010 11:55:05
beyler ihtiyaca göre seçim yapmak çok önemli. Paranız varsa intelden şaşmayın derim, ama amd alıpta çok kötü diyebilecek biri yoktur heralde. Beklentileri karşılama meselesi...
0
emrebo 8.7.2010 11:31:17
Abi amd çok iyi tam bir f/p ürünü,bende bu yaz inş 1090T almayı planlıyorum.İntel Amd seviyesine kadar fiyat indirmesse bundan sonra intel benim için bitmiştir.Zaten bu uygulamalar 4 çekirdekden fazla değil,mühendislerin yaptığı 8 çekirdekli uygulama testleri vardı forumda,1.ci 1090T,2.ci 1055T sonra zaten i7 falan geliyor arkadan x4 965 falan öyle gidiyor.Tabi 980x muhtemelen geçer 1090 ı ama yinede bu fiyata göre 2. işlemci gayet çok iyi,ama korktuğum durum 1090 t yi alırım,sonra bir bakarsan i7 920,860 gibi ucuz 6 çekirdekler gelirse ne olur diye düşünüyorum
0
DH Misafiri 3.7.2010 22:13:38
Yuh artık ya Vallhi Helal olsun bu işlemciyi görene kadar sıkı bi intel fanatiği idim fakat yeminle yarından tezi yok sistemi baştan aşşagı değiştiriyorum
0
demircibu 26.6.2010 12:23:35
ve fiyatına bakın

218,00 USD +KDV
409,01 TL KDV dahil
Havale ile 392,65 TL (%4 indirim)

yapcağım ilk sistemde şu işlemciyi denicem:D
0
demircibu 26.6.2010 12:20:07
Phenom II X6 1055T bu işlemci ile amd yüksek seviyede iş yapar intel core7 ye şimdi ciddi ciddi rakip oldu ve bu fiyata helal olsun derim intel daha iyi ama çok kazık fiyata ürün satıyordu çünkü rakabet ortamı yoktu ben amdde gördüğüm tek eksik şudur reklam yapmıyor yapamıyor laptop pazarında resmen yerlerde sürünüyor ...
etkinlikler tanıtımlar yada spronsorluklar ile kendini göstermeli amd ...
0
huseyincarnege 25.6.2010 14:50:51
amd intele göre hız bakımınnda cok fatk etmiyo tek farkı fiyatları amd garibancore cıkarıyo intelise kazıkcore
üretiyo olay bu :)
0
vidoko 23.6.2010 16:28:33
yakında buldozeler 32nm çıkacak oazaman görcez farkı:)
0
ilhdmr 21.6.2010 12:49:56
amd nin fiyat politakasını hep beğenmişimdir. her seferinde f/p ürünleri sunuyor ve kısıtlı bütçelerle çok iyi sistemler oluşmasına katkı sağlıyor. amd de ilk işlemcim sempron 2400+ dü. aslında p4 2.4 alacaktım ama param denkleşmeyince bilgisayarcınında söylediklerinden etkilenip amd almıştım. ki p4 2.4 iki kat pahalıydı sempron 2400+ den. ilk haftalar çok pişman olmuştum. heleki 1.8 ghz yazısını görünce. lakin sonra iyiki almışım dedim. çünkü performansı beklediğim gibiydi ve üstelik çok ucuzdu.

geçenlerde yeni bilgisayar topladım i5 in alacağım modeli ile amd nin modellerini karşılaştırdığımda yine amd nin çok ucuza denk geldiğini ayrıca X6 lar içinde aldığım 120 dolarlık anakartın(gigabyte 790xt) uyumlu oldğunu ve ilerde işlemcimi değiştirmemin yeterli olacağını düşündüm.

şimdi bu testleri görünce yine iyi bir karar verdiğimi anladım. iki yıl bu işlemci(x4 945) çok iyi götürür. 3.0 olmasına rağmen stabil 3.6 da günlük kullanıyorum. belki uğraşsam 3.8 de uygundur muhtemelen. ama benim aklımdaki 3.6 idi ve bu hıza hiç bir sorunla karşılaşmadan ulaştım.

iki yıl sonra muhtemelen 1090 ya da bu zaman süresince çıkacak aynı socket tipi daha yüksek çekirdek hızına sahip bir işlemciyi çok ucuza alıp takacağım. böylelikle benim istediğim performansı çok ucuza elde edeceğim. bilgisayar fiyatına işlemci almak akıl karı olmazdı zaten..

herkese iyi günler...
0
ExECaLiBuR 19.6.2010 02:24:58
X6 için board seçeneği kısıtlı. i5, i7 cephesi öyle değil. Özellikle sata portu sayısı en fazla 8 tane. 10 olmazsa eğer bu sayı, bu gidişle i7 toplayacağım.
0
vidoko 18.6.2010 13:50:13
belki amd yeni bir chipsetle tekrar eski kulllanıcılarını düşünebilir bir kaç işlemci modeli ile yüksek performasta ..satabilir yani..
0
Zortul 18.6.2010 12:14:02
Güzel olmuş
0
berkemin 18.6.2010 11:54:53
1-ben güç tüketimi nasıl hesapladığınızı öğrenmek istiyorum , burada sistem GPU ile birlikte (+110~120 watt) 340 watt gibi bir değer yapar , böyle bir durum yani hem cpu hem gpu nun tam yük altına girmesi olasımı...

2-1055T için 213 watt değerine TURBO işlevi aktif haldeyken mi ulaşıyor ,

3-1055T ile 1090T nin güç tüketimleri aynımıdır.

4-Bir CPU %20 ocu ya maruz kaldığında güç tüketimi doğru orantılı olarak %20 mi artmış olur.

550 watt bir psu sahibiyim , yükseltmek istemiyorum acıkcası cevaplarsanız memnun olurum,
0
=lachesis= 17.5.2010 20:49:27
fiyat performans liderinden güzel bir işlemci daha haber için teşekürler
0
Volkanbaba 10.5.2010 12:27:52
Güzel işlemci yapmış intel helal olsun
0
Drs06 10.5.2010 12:05:19
fiyatına göre mükemmel bence..
0
575m 10.5.2010 01:44:36
İşlemcide ısınma sorunu kesinlikle yok..Bizzat denedim...Elinde 5770 gibi bir kart varsa oyun performansı gayet tatmin edici.xp yi geç bu saatten sonra pek esprisi yok..Zaten xpnin 64 bit sürümü pek kararlı değildi benim araştırmalarıma göre. Win7 64bit tavsiyem.
0
balki1721 10.5.2010 01:08:30
beyler ben bu işlemciden almak istiyorum ve anakart olarakta
ASUS M4A785TD-V EVO AM3 AMD 785G/SB710 DDR3 veya gigabyte tın bir modeli yine böle bir ayarda anakart alıcam ram 2 alıcam sonra 4 yaparım ekran kartımda yeni o idare eder şimdik.bu sistemle yeni çıkıcak oyunları rahatça takılmadan oynarım sanırım mesela crysis 2 , call of duty black ops vbvb bide amdnin bu işlemcisinde ısınma sorunu olurmu ve son soru olarakta 64 bit tabanlı win xp kullansam mı iyi yoksa illa win 7 mi kullanmak lazım tam performansa ne gerek? bilenler aydınlatırsa sevinirim
0
asinehir 9.5.2010 10:39:14
quote:
Orijinalden alıntı: Mens Rea


BIOS sürümün nedir? Muhtemelen onu güncellemen gerekiyor.O anakartın son bios sürümü 1301 sendeki daha eski versiyon olmalı.Sitesinden bios güncelleme programı olan asus update'i ve son biosu indirip güncelleyebilirsin.Anakartın cd'sinde de asus update programı var.bios surumunu asus updoat 1301 ile guncelledim bu guncellemede 2.2 tb hdd guncellemesi falan geldi sanırım çunku amd işlemciler hakkında bir sey yazmadı aynı sorun devam ediyor gerci bilgisayar çok guzel çalısıyor henuz ekran kartı takmama ragmen onboard olarak oynadıgım oyunlar pes2010, avatar sanırım bu oyuları akıcı bir şekilde oynuyorsam 1055t ve 4 gb ram sayesinde guzel guzel oynuyorum gerci ekran kartım 4290 ama 128 mb sanırım bu sekilde bile son cıkan oyunları oynamak buyuk basarı birazdan battlefield2 ve street fighter4 oyununu yukleyip performansını gozden geçirecegim
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj