Anlık Bildirim

İyi Bir Youtube Kanalı Oluşturmak için 7 İpucu

Birilerinin size Youtube kanalı başlatmak konusunda geç kaldığınızı söylediğinde, bu konuyu görmezden gelebilirsiniz. Youtube hızla büyümeye devam ediyor ve içerik oluşturucularının sıfırdan ...

İyi Bir Youtube Kanalı Oluşturmak için 7 İpucu Tam Boyutta Gör

Birilerinin size Youtube kanalı başlatmak konusunda geç kaldığınızı söylediğinde, bu konuyu görmezden gelebilirsiniz. Youtube hızla büyümeye devam ediyor ve içerik oluşturucularının sıfırdan başlayarak, başarılı bir Youtube kanalı oluşturması için yapabileceğiniz birçok püf noktası bulunuyor.

Youtube Kanalı Başlatma Motivasyonunuza Bakın

Her başarılı Youtube kanalı; konu kapsamı, hedef kitle ve varoluş nedeni olmak üzere, 3 temel üzerine kuruluyor. Bir Youtube kanalına sahip olmak, size potansiyel müşteri ve ücretsiz pazarlama avantajı sağlar.

 • Konu kapsamı ile, videolarınızın ne konuda olacağını seçebilirsiniz.
 • Videolarınızın amacı, hedef kitlenizi oluşturur.
 • Videolarınızın izlenme gerekliliği, varoluş nedeninizi açıklar.

Youtube kanalınızı başlatmadan önce, bunlara çok dikkat etmeli ve bu motivasyonda başlayarak, Youtube abone arttırma yollarını bulabilirsiniz.

Fikir ve Kavramları Ön Plana Çıkarın

Youtube kanalınızı başlatmak için tüm ekipmana ve donanıma sahip olabilirsiniz. Ancak kanalınız harika bir fikir ya da konsept taşımıyorsa, ekipmanınız hiçbir işe yaramıyor. Videolarınız için en az 50 ila 100 fikir bulmuş olmalısınız.

 • Rakiplerinizi araştırarak, ne yaptıklarını görebilirsiniz.
 • Hobilerle ilgili neler ilgi çekiyor, inceleyebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin nerelerde yetersiz kaldıklarını görebilir ve daha iyi içerik oluşturabilirsiniz.

Youtube kanalı kurmak, yeni bir iş kurmaya çok benzer ve buna göre davranırsanız, platformda tutunmanız daha kolay olacaktır.

Video Yükleme Sıklığını Belirleyin

Ne tür içerikler hazırlayacağınız, onları hangi hedef kitleye göstereceğiniz, prodüksiyon programına karar vermeniz önemlidir. Aynı zamanda video yükleme sıklığını belirlemeniz, hedef kitlenizin sizi takip etmesini kolaylaştırır.

 • Vlog ve Let’s Play için her gün
 • Araştırma ağırlıklı içerikler için her hafta
 • Yüksek kalitede skeçler için her ay

Önemli olan kanalınıza ne kadar zaman ayırmak istediğiniz, hangi hedef kitleye hitap etmek istediğinizi belirlemektir.

Hedeflerinizi Ulaşılabilir Koyun

Youtube’de başarılı bir kanala sahip olmak istiyorsanız; ölçülebilirlik, süreklilik ve kontrol edilebilirlik unsurlarına dikkat etmeniz gerekiyor.

 • Ölçülebilirlik: Herhangi bir zamanda, hedefe ulaşıp ulaşamayacağınızı bilmenize yarayan, nicel bir bileşene sahip olmalıdır.
 • Süreli: Hedefinizin her zaman, gerçekçi bir bitiş tarihi olmasını gerektiği unutulmamalıdır.
 • Kontrol edilebilirlik: hedefiniz, sonuç değil, gerçekleştirmeyi başaracağınız bir eylem sıfatında olmalıdır.

Bu yüzden birkaç hedef oluşturmak ve ardından bu hedefe ulaşmak için daha fazlasını oluşturmaya devam etmelisiniz.

Videolarınızda Dikkat Dağınıklığına İzin Vermeyin

Videolarını dolambaçlı yollara kaçmadan, uzun duraklamalara izin vermeden, video yayınlamak kazandırıyor. Eğer sıkıcı olursanız, dolambaçlı konuşmalara girerseniz, insanların farklı önerilen videolara geçmesine müsaade etmiş olursunuz.

İzleyicinin Gelecek Videoda Ne Olduğunu Merak Etmesini Sağlayın

Küçük resim videolarının başlığı ve içeriği birbiriyle alakalı olmalıdır. Hiçbir insan, küçük resimle alakası olmayan videoyu seyretmek istemez. Küçük resimlerle bir hikâye yaratmaya çalışabilir ve bir durumu oluşturan ya da alay eden bir resim gösterebilirsiniz.

Böylece sizi izleyecek kişiler, bundan sonra ne olacağını merak edecek ve sizi takip etmeye devam edecektir. Bunun yanında abone sayınızı yükseltmek ve daha fazla izleyici elde etmek için Youtube abonesatın al işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Görüntülerde Bir Tutarlılık Yaratın

Küçük resimlerinizin tutarlı olması, insanların videolarınıza ilk bakışta ne olduğunu anlamasına olanak tanır. Bu tutarlılık; benzer bir metin yazısı, bir logo, tanıdık renkler, şekil ya da tasarım öğeleri ya da kişilerin yüzünü kapsayabilir.

Hangisini seçerseniz seçin, tutarlı olmanız ve küçük resimlerdeki stile bağlı kalmanız; izleyicilerinizin içeriklerinizi beğenmesine olanak tanıyacaktır. Bunun yanında abone sayınızı artırmak, izleme oranlarını yükseltmek ve daha fazla beğeni toplamak için, güvenilir Youtube Market aracılığıyla, profesyonel Youtube çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Yoruma Kapalı: Bu içeriğe yorum eklenemiyor.
Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim