Anlık Bildirim

Microsoft'dan yeni Lifecam WEB kamerası ailesi

Oy Ver

Microsoft, yeni iletişim platformu Windows Live Messenger ile uyumlu donanımlar geliştirmeye devam ediyor. İlk olarak Live Messenger uyumlu VoIP ve normal telefon görüşmelerine olanak veren telefonların tanıtımını yapan firma, yakın bir zamanda alınabilir olacak Live Messenger uyumlu WEB kameralarıyla klavye, fare ve oyun aksesuarları gibi çevre birimleri ardından WEB kamerası pazarına da giriş yapmış oluyor.

Microsoft Livecam olarak isimlendirilen WEB kamerası ailesi, VX-3000 ve VX-6000 model numaraları ile anılan 2 üyeden oluşuyor. Gürültü azaltıcı dahili mikrofon, az ışıklı ortamlarda çalışabilme, Live Messenger kısa yol tuşu, LCD ve CRT monitörlerde kullanılmasına olanak veren evrensel askı gibi ortak özellikleri bulunan kameralar lens, dijital yakışmalştırma yetenekleri, resim ve video kayıt çözünürlükleri bakımından birbirlerinden ayrılıyorlar.

Ailenin zayıf üyesi VX-3000, 640x480 piksel 30 kare/sn video çözünürlüğüne ve interpolasyonla 1280x1024 piksel (1.3MP) fotoğraf çözünürlüğüne sahipken ailenin güçlü üyesi VX-6000'in 1280x1024 (1.3MP) 30 kare/sn video çözünürlüğü ve interpolasyonla 2560x2048 piksel (5MP) fotoğraf çözünürlüğü bulunuyor. VX-6000 yüksek çözünürlükteki CMOS sensörünün yanısıra geniş açılı lens, 3x dijital yakınlaştırma ve USB 2.0 üzerinden bilgisayar ile bağlantı kuruyor olması gibi ek donanımsal özelliklere sahip. Lifecam ailesi ürünlerde ayrıca otomatik yüz takip özelliği de bulunmakta.

Bu özellik sayesinde dijital olarak yakınlaştırma yaptığınızda, kamera görüntünüzün yakınlaştırdığınız alanın dışına çıkmaması için otomatik olarak hareket ettiğiniz yöne doğru yakışlantırma odağını değiştiriyor. Logitech'in ve Creative'in otomatik olarak kullanıcıyı takip eden motorlu modellerinin sanal bir versiyonu olan özellik, geniş açılı lense sahip kameranınızın sadece sizi göstermesini istediğiniz durumlarda işinize yarayabilir.

Lifecam ailesi kameraların sahip oldukları kısa yol tuşu, Windows Live Messenger üzerinden görüntülü konuşma başlatmanızı sağlamasının yanında ek olarak çektiğiniz resimleri Windows Live Space'e yüklemenize de olanak vermekte. Kameranın Windows Live Messenger ile ortak kullandığı tek şey olan kısa yol tuşunu, ilerleyen zamanlarda diğer firmalarında kamera modellerinde görmemiz olası.

Temmuz ayının 15'inde satışına başlanması beklenen kameralardan VX-3000 50$, VX-6000 ise 100$ fiyat etiketi taşıyor. Düşük çözünürlükte olmasına rağmen, Lifecam ailesinde standart olan gürültü önleyici mikrofon, az ışıklı ortamlarda çalışabilme ve kısayol tuşunu içeren VX-3000 ekonomi ve kaliteyi birlikte isteyenler için uygun bir ürünken VX-6000, yüksek performans isteyen kullanıcıların Logitech ve Creative'in üst düzey kamera modellerine ek olarak değerlendirmeleri gereken bir ürün. VX-6000'in örnek fotoğraflarına ve video örneklerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim