İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (4) YORUM YAZ

tarafından 11 Ocak 2017, Çarşamba 17:50 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Yapay zekâ teknolojileri Snapdragon 835 ile sınıf atlayacak
Günlük Haber Ahmet Gözütok
4 4200
CES 2017 kapsamında resmiyet kazanan Snapdragon 835, üst seviye akıllı telefonlarda heyecan verici bir deneyim sunmanın yanı sıra yapay zeka alanında da önemli bir misyon yükleniyor.


 
Snapdragon 835’i tanıtarak CES 2017’de önemli bir adım atan Qualcomm, çok gündeme gelmese de bu işlemcide önemli bir optimizasyonu da entegre olarak sunmaya başlamıştı. Google’ın açık kaynak kodlu hale getirdiği makine öğrenmesi ve yapay zeka motoru TensorFlow artık Snapdragon 835’te yer alan Hexagon 682 DSP ile daha optimize bir hale getirildi. Buna göre Qualcomm Hexagon DSP için optimize edilmiş yazılımlar, daha hızlı çalışıp daha az enerji tüketecek.

 

Geliştiricilerin yapay zeka alanında açık kaynak kodlu çalışarak ortaya koyduğu yeni yazılımlar, bu sayede donanımsal olarak temelden bir destek ile daha verimli deneyimlenebilecek. Android ve iOS tarafında TensorFlow için kütüphane desteği zaten uzunca bir zamandır sunuluyordu.

 

Görsel tanıma, konuşma tanıma gibi görevleri öğrenebilen yapay zeka motoru, lojistik regresyon, dışardan gelecek veri analizi ile öğrenme gibi yapılarda da kullanılabiliyor. Mesela Google, Fotoğraflar uygulamasında objelerin algılanmasında TensorFlow kullanıyor. Ayrıca sesin metne dökülmesi işinde de aynı motor etkin rol oynuyor.

 

Qualcomm, Google ile işbirliğine giderek, TensorFlow’un daha verimli çalışabilmesi adına verimliliğe dönük bir dizi optimizasyon gerçekleştirdi. Bu optimizasyonlar sayesinde TensorFlow temelli bir yazılımın Hexagon 682 DSP’yi kullanarak elde edeceği sonuç, normal işlemciyi kullanarak elde edeceği sonuca kıyasla çok daha kısa sürede tamamlanmış oluyor. Bu düzenleme, özellikle yapay zeka konusundaki çalışmaların çok geniş bir temele yayılması ve Android uygulamalarının bu ölçüde evrimleşmesi adına yeni bir dönem başlatabilir.

 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 4200 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
barocker 12.1.2017 03:41:31
Her yeni işlemci yada cihaz çıktığında şöyle acaip böyle acaip, bilmediğimiz teknik terimler, süslü cümleler falan ama gerçeklere baktığımızda telefonda yaptığımız yapacağımız şeyler belli, sosyal med
...
Yorumun devamı ▼
+5
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
barocker 12.1.2017 03:41:31
Her yeni işlemci yada cihaz çıktığında şöyle acaip böyle acaip, bilmediğimiz teknik terimler, süslü cümleler falan ama gerçeklere baktığımızda telefonda yaptığımız yapacağımız şeyler belli, sosyal medya uygulamaları, bikaç oyun, whatsapp belki birazda asphalt yada fifa falan oynarsın oldu bitti. Snapdragon 800 serisi kullanan Nexus 5 bunların hepsini yapabiliyor zaten, o zaman yeni işlemcinin yada yeni cihazın olayı ne esprisi ne anlamış değilim? Yutuyoruz bir şekilde, bende dahil yutuyoruz. Gittim gaza geldim oneplus 3t aldım ama neticede nexus 5 den ne farkı varki sanki. Bundan sonra uzunca bir süre yeni bir telefon almayı düşünmüyorum.
+5
ahmet. 11.1.2017 19:52:00
Anlam kayması olmuş, toparladım. Teşekkürler.
+2
koloccini 11.1.2017 19:44:08
Bu optimizasyonlar sayesinde TensorFlow temelli bir yazılımın normal işlemciyi kullanarak elde edeceği sonuç, Hexagon 682 DSP’yi kullanarak elde edeceği sonuca kıyasla çok daha kısa sürede tamamlanmış oluyor.
Tam tersi olması gerekmiyor mu?
0
strathmorea 11.1.2017 19:10:03
Onu bırakın da kutu açma video sitesi olacak yakında adınız. İncelemeler o kadar geç geliyor ki artık kabak tadı vermeye başladı.
+2
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj