Anlık Bildirim

Monitör satışlarının bu yıl 150 milyona ulaşması bekleniyor

Pandeminin etkisiyle monitörlere olan talep hızla artarken arz ise talebe yetişemiyor. Bu yıl 150 milyon monitör satışı tahmin edilirken arz sıkıntısı fiyatları arttıracak.

Monitör satışlarının bu yıl 150 milyona ulaşması bekleniyor Tam Boyutta Gör

Pandemi dönemini en iyi şekilde geçirenlerden birisi de monitör segmenti oldu. Oyun sektörünün daha da hareketlenmesi ve uzaktan etkileşim nedeniyle artan bilgisayar ihtiyacı monitör segmentini olumlu etkiledi. 

Monitör satışları rekor kırdı

TrendForce tarafından yapılan pazar analizine göre 2020 yılında 140 milyon monitör satışı yapıldı. Yıl bazında yüzde 8.6 büyüyen segment son 10 yılın en büyük sıçramasını gerçekleştirdi. Talebin sürekli artması yeni yıl için de beklentilerini arttırdı. 

Yılın ilk çeyreğindeki yüzde 34.1 artış da hesaba katıldığında 2021 yılı için 150 milyon adet satış ön görülüyor. Yıl bazında yüzde 7.3 artış söz konusu. Oyuncu monitörleri ise 25.9 milyon ile yüzde 17.3 büyüyecek. 

Monitör segmentinde Samsung ve Asus en yüksek satışlara ulaşacak. Panel üretimini azaltarak üçüncü taraflardan tedariğe başlayan Samsung buna rağmen yüzde 20 büyüyor. Asus ise oyuncu monitörlerinin etkisiyle yüzde 10 artış gösteriyor. 

Küresel çip krizinin de etkisiyle monitör pazarında da stok sıkıntısı bekleniyor. Düşen arz nedeniyle panel modüllerinin ortalama fiyatının yüzde 3.5-4.5 civarına çıktığı ifade ediliyor. Önümüzdeki aylarda da ortalama fiyatın yükseleceği ifade ediliyor. 
 

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim