Anlık Bildirim

Nvidia Ge-Force 6800 GT'den 6800 Ultra Extreme yapımı

Oy Ver

Nvidia'nın en üst seviye kartlarının piyasada boy göstermesiyle overclock meraklıları kartların biosunu incelerken buldukları voltaj farklılığı 6800 serisinin nispeten düşük çekirdek hızı için tam bir nimet. Nvidia'nın yeni kartlarında çekirdek voltajı özel bioslarla arttırılabiliyor ! Olayın temelinde ise soğutma sistemi yatıyor. 6800 serisindeki özel soğutma sisteminde ekran kartının biosu 2D modunda çekirdeğe az voltaj ve düşük çalışma hızları sunuyor. Böylece sistem 2D modunda fazla ısınmıyor dolayısı ile daha az ses çıkarıyor. Kart 3D moduna geçince kartın biosu gpu'nun gerilimini ve saat hızlarını arttırıyor. Yani bios bir nevi voltaj yönetimi yapıyor. Kartların çekirdek hızı arttıkça da çalışma gerilimleri artıyor.

En yüksek hızdaki Ge-Force 6800 Ultra Extreme modelinde gpu'ya 3D modunda 1.5 Volt göderiliyor. Bu değer 6800 GT'lerde 1.3 Volt, Ge-Force 6800 Ultra'larda ise 1.4 Volt olarak ayarlı. Özel editörlerle 6800 sahipleri kendi orjinal bioslarını değiştirerek yada hazır bioslarla bu işlemi uygulayabilirler. Kartlarının sınırlarını zorlamak istiyenler bu modlu bioslarla kartlarının çekirdek hızlarını normalden çok daha yukarı hızlara çıkarabilirler. Gerekli editör ve bios dosyalarını bu link'den çekebilirsiniz. Anlayacağınız çekirdeklerin hepsi tahminen aynı yada benzer ama voltaj ve soğutmaları birbirinden farklı o kadar.

Yukarıda üç değişik kademe görüyorsunuz bunlardan birincisi 2D modu, diğeri düşük güç gereksindiren 3D modu ve sonuncusuda, yüksek güç gerektiren 3D modu. Normal bir 6800 GT'de sıralama 1.1 Volt, 1.3 Volt ve 1.4 Volt diye gidiyor (resimde modifiyeli olan mevcut). Bunu sürücü güç gereksinimine göre otomatik olarak hızı ve voltajı ayarlamak için kullandığını tahmin ediyoruz. Ancak denemelerimizde bu ayarlar çalışmadı tahminen sürücüler veya bios şimdilik bu özelliği kullanıcılara kapatmış durumda. Eğer çalışsaydı Rivatuner sayesinde bu her değer için ayrı hızlar atayabilir ve de belli bir güç seviyesine sistemi kısıtlayabilirdik (mesela hep 1.1 volt ve fansız 6800 :-). Bizde kartı Level 2'ye yani 1.4 Volt'a alamadığımıza göre Level 1'i 1.5 Volt olan modifiye bir bios yükledik.

Ge-Force 6800 GT Voltaj
Maksimum overclock
Maks. Sıcaklık
1.3 Volt
390 Mhz
75 °C
1.4 Volt
420 Mhz
83 °C
1.5 Volt
435 Mhz
95 °C

Elimizdeki Ge-Force 6800 GT ile yaptığımız testte normal bios ile maksimum 390 Mhz yapabilirken, 1.4 Volt sayesinde maksimum 420 Mhz, 1.5 Volt ilede 435 Mhz'e çıktık.Fakat çekirdek sıcaklığı 95 C'e kadar geldi. Hatta 440 Mhz bile oldu ama sıcaklık nedeniyle test kapandı. Önemli hatırlatma: Nvidia 6800 serisinin gpuları standart halinde bile yüksek sıcaklıklara ulaşmaktadır. Tavsiyemiz bu modu uygulamadan önce kartınızın soğutma sistemini değiştirmeniz ve Uygulama anında ise çekirdek sıcaklığından gözünüzü ayırmamanız, devamlı takip etmenizdir. Ayrıca bu modu uygularken oluşabilecek herhangi bir zarardan şahsım ve site sorumlu değildir:

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim