İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (38) YORUM YAZ

tarafından 13 Ekim 2017, Cuma 01:46 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

General Motors yöneticisinden Elon Musk'ı kızdıracak sözler
Günlük Haber Erhan Tan
38 2981
General Motors yöneticisi Scott Miller, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportaj sırasında Elon Musk ve Tesla'yı kızdıracak açıklamalarda bulundu. Miller'a göre Musk'ın iddiaları gerçeği yansıtmıyor.
 
Ekim 2016'dan sonra ürettiği tüm otomobillerine yerleştirdiği Autopilot 2.0 donanımı konusunda oldukça iddialı olan Tesla, bu "süperbilgisayar" sayesinde araçlarının tamamen otonom sürüşe çok yakın olduğunu açıklamıştı. Elon Musk daha sonra yaptığı açıklamalarda tamamen otonom sürüşe geçmelerinin birkaç yıl alabileceğini söylemiş olsa da şirketin bu iddiası otomobil dünyasından tepki görmeye devam ediyor.
 
Son olarak da General Motors cephesinden Tesla'yı hedef alan bir açıklama geldi. Elon Musk ve Tesla'yı hedef alan bu açıklama, geçtiğimiz günlerde bir Avustralya kanalına konuşan General Motors'un otonom araç entegrasyonundan sorumlu yöneticisi Scott Miller'dan geldi. Miller; Musk'ın birkaç yıl içince otomobillerinin 5. seviye otonomiye sahip olacağı yönündeki iddialarının saçmalıktan ibaret olduğunu söyledi.
 
Amerikan Otomotiv Mühendisleri Derneği, 2014 yılında bir rapor hazırlamış ve bu raporunda otonom sürüş teknolojilerini kapasitelerine göre 5 seviyeye ayırmıştı. Bu sınıflandırmaya göre bir otomobilin 5. seviye otonomiye sahip olması için sürücüye kesinlikle ihtiyaç duymaması gerekiyor. Günümüzdeki en gelişmiş sürücüsüz araçlar bile şimdilik 3. seviyenin üzerine çıkabilmiş değil.
 
Tam otonom otomobiller geliştirmek için gerekenler ve mevcut teknolojiler göz önüne alındığında, sadece kameralar ve radarlar ile 5. seviye otonom araçlara sahip olmanın imkansız olduğunu söyleyen Miller, Musk'ın açıklamalarının gerçek dışı olduğunu ifade etti.
 
General Motors yöneticisine göre Tesla'nın mevcut Autopilot sistemi 5. seviye otonom sürüş sunmak için ne gerekli donanıma ne de gerekli yazılıma sahip.
 
Sürücüsüz araçların seri üretimini gerçekleştiren ilk otomobil üreticisi olan General Motors, bu alanda iddialı olmaya devam ediyor. Amerikan otomobil devi, geçtiğimiz günlerde, LIDAR teknolojileri geliştiren Strobe'u bünyesine katarak bu alanda ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha gösterdi. 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 2981 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
V4LKyR 13.10.2017 04:52:09
Yazılımların arıza verme olasılığı her zaman yüksek midir? QWE:QW:EQWŞ:QWŞQWŞEQWE:QWE:
...
Yorumun devamı ▼
+25
Reaglew 13.10.2017 05:27:35
96 yılında kıçı kırık süper bilgisayar gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusunu yendi. Geçenlerde yapay zeka çok ünlü bir dota 2 oyuncusunu yendi. Yakında otonom araba dünyanın en iyi rallicisini felan
...
Yorumun devamı ▼
+22
OzWall 13.10.2017 05:00:38
kardeşim 2017 yılındayız ve zaten canını gün içerisinde bir çok yazılıma,teknolojiye emanet ediyorsun, evinin dibindeki binlerce voltluk yüksek gerilim paneli, kulağındayken aniden patlayabilecek bir
...
Yorumun devamı ▼
+18
Father Torque 13.10.2017 08:37:38
Ulan Elon Musk dediğin adam zaten kalkıp senin kıytırık GM firmanla rekabete bile girmiyor, adamın asıl amacı uzay madenciliği, marsa gitmek, vb. Tesla şirketi sadece bu amaca yönelik ekonomik gelir s
...
Yorumun devamı ▼
+9
themky 13.10.2017 07:30:45
Bugün İstanbul Metrosu otonom çalışmakta operatörler kapıyı kontrol etmekteler yalnızca, bindiğiniz uça çoğunlukla oto-pilot ile uçuş yapmakta. Trafikte güvendiğiniz trafik ışıkları ve sinyalizasyonla
...
Yorumun devamı ▼
+5
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
Umutcan Salı, 03:27
Yazılımlar hata veriyor da insanlar hatasız mı? Şöför uyuyabiliyor, kalp krizi felç vb. geçirebiliyor bunun sonu da ölümle sonuçlanıyor.
Bence 5. seviye otonomi geldiğinde trafikteki insanların %90'ından daha titizlikle araç yönlendireceği kesin.
Hele bizim minibüs şöförleri ve taksilerin yerine geçerlerse kaza oranları azalır. Otonom araçlar yaygınlaştığında bence devletlerin de yollara buna uygun
radyo dalgalı sinyalizasyon sistemleri koyması gerekecek. Mesela yol çalışması varsa kablosuz olarak araca 1km ötedeki yol çalışmasının verisi iletilecek araç buna göre
davranacak. Veya bariyer olmayan, uçurum bir bölgede aracın doğru yönlendirilmesi sağlanacak.
0
beyinsis Pazartesi, 21:29
quote:
Orijinalden alıntı: OzWall

kardeşim 2017 yılındayız ve zaten canını gün içerisinde bir çok yazılıma,teknolojiye emanet ediyorsun, evinin dibindeki binlerce voltluk yüksek gerilim paneli, kulağındayken aniden patlayabilecek bir telefon, bunlar neden korkutmuyor seni? Çünkü sorunsuzlukları kendini ispatladı, zira bundan 300 yıl önce, "elektirik diye bir şey çıkacak bunu kusursuz kontrol edemezseniz size teması halinde acılar içinde yanarak öleceksiniz" desek, küçük pillere bile önyargı ile bakarsın, elini sürmezsin
"yazılımların arıza verme olasılığı her zaman yüksektir. " bu da tamamen kıraathane cümlesi, tüm ihtimaller hesaplandığında kusursuz bir yazılım yapabilir, yazılımı kusurlu yapan şey güvenliktir ve yine insanların ta kendisidir, yani singapurdaki bir adam sen ankara sokaklarında gezerken direksiyonuna müdahale edebilir demek oluyor bu
Bana soracak olursan ben de güvenmem ama çocuklarım en olmadı torunlarım için bu araçlara güvenip güvenmemek tartışma konusu dahi olmayacaktır

Kazın ayağı öyle değil. Otonom sürğş yazılımı dediğin çok karmaşık bir şeydir. Hatasız yazılım yoktur. Bir yazılım ne kadar karmmaşıksa o kadar çok bug olur. Ne yazık ki otonom sürüş hata kaldırmaz. Bu iş bir gün olacak ama çok yakında değil.
0
TEPEE PREMİUM PACK Pazartesi, 21:29
otonom deyince aklıma şu aracın önünde duran adama volvonun bir güzel çarpıp tanıyamaması geliyor nedense..
0
Du Hast Pazartesi, 20:30
quote:
Orijinalden alıntı: 3arbar

can güvenliğinin mevzubahis konusu olduğu durumlarda kimse yazılıma güvenip direksiyonu bırakmaz aga.

yazılımların arıza verme olasılığı her zaman yüksektir.

ileride petrol rezervlerinin azalması durumunda oluşacak olan şey elektirikli araçlardır.otonom araçlar boş gereksiz ve riskli dir .

abs,esp yi söktürün aracınızdan o zaman. dümdüz kara düzen olsun herşey. yazılım bir hata yapar tekerleğin birisini yolda giderken bir anda kilitler takla bile atarsınız. korktuğunuz yazılımlara hergün canınızı emanet ediyorsunuz farkında değilsiniz.

birde yazılım neye ara veriyor? çay molasına falan mı çıkıyor?
0
AO Pazartesi, 17:49
5. seviyeye geçiş sadece otomobilleri mükemmelleştirmekle olmaz yollarında bu araçlara yardım edecek şekilde düzenlenmesi lazım. Yani araçlar ile yollar bir biriyle konuşmaya başlarsa sıkıntı olmaz diğer taraftan hava araçlarıda hızla gelişiyor, Drone otomobil üretimi muhtemelen kara araçları 5. seviyeye ulaşana kadar yaygınlaşacak ve 5. seviye o kadarda önemli olmayacak. Otomobildeki batarya ömrü uzadığında otomatikman Drone larında havada kalma süreleri uzayacak.
0
TsuBLK Pazar, 01:44
polemik yapma GM chevroleti geri getir
0
Nikomer Cumartesi, 22:50
Bakmak ile görmek arasında fark var. Ben orada ki kazayı çoğu insan göremez dedim ve ekliyorum o spot lambasına sadece "bakabilirler".

Arkadaşın hava atmak için video çekip çekmediğini bilemeyeceğim ama kazanın küçüğü büyüğü olmaz. Verdiği tepki de farkında olmadığını kanıtlıyor sanki.

Tembel insanların işine yarayabilir evet ama bu çok bir küçük dilim olarak kalacak zannımca çünkü insanın fark edemediği hareketleri ve insanın kör noktalarını görüyor bu alet. Tesla alan bir insanın çevreye duyarsız olduğunu pek sanmıyorum ayrıca :)
0
sınav_testmis_kanka Cumartesi, 19:16
quote:
Orijinalden alıntı: 3arbar

dünyayı daha iyi bir hale getirmek mi? sen hayal dünyasında yaşıyorsun sanırım.hergün onlarca insan öldürülüyor.silah ticareti sağlık ticareti gibi şeyler var.milyar dolarlar dönüyor bu sektörlerde.

amaçları ise insanı kontrol altında tutmak ve köleleştirmek.

Dönen kirli işlerin bende farkındayım ama sakin olmalısın.
0
3arbar Cumartesi, 18:30
bu arada şunuda söylim.yeni nesil ergenler (10-15 yaş arası) biraz amerikalı gibi yetişiyorlar türkiyede.(eğitim sisteminin geldiği nokta maalesef bu)

amerikalılarda genelde hiçbişey bilmezler.herşeyi olduğu gibi sanırlar.

geçende bir popüler youtubır video yayınlamış.1040 liraya traş olmuş.yorumlara bakıyorsun bunu ciddiye alıyorlar.yok bir traşa o kadar ödenir mi falan filan.oysa video tamamen reklam amaçlı çekilmiş.yorum yazanlar tabi 10-15 yaş arası.bu video amerikada çekilse (ki benzer formatta çok video var)yorumlarda aynı tepkiler oluyor.amerikan kafası genelde düşünmeyen kafa olduğu için sadece gördüğünün gerçek olduğunu sanıyor.
0
3arbar Cumartesi, 18:22
bu arada benim için en ideal çözüm yani ideal ulaşım araçları AT lardır. karada atlar ve denizde gemiler.

toprağın asfaltlanması ve bu asfalt yollarda yüzbinlerce insanın kaza geçirmesi.batı medeniyetinden hayırlı bişey beklemek safdilliktir.net
0
3arbar Cumartesi, 18:17
quote:
Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

Sen fazla film izliyorsun bence.

Adamın işi ticaret sen diyorsun arabanı tek tuşla yoldan çıkarabilir.

Emin ol o işler öyle olmuyor.

Sonuçta bir de açık kapı gözleyen kötü niyetliler var.

Adamın derdi sana satmak ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek. (Tesla için konuşuyorum, zira Almanların derdi Amerika ile ortak paydada herşeyi sömürmek.)

dünyayı daha iyi bir hale getirmek mi? sen hayal dünyasında yaşıyorsun sanırım.hergün onlarca insan öldürülüyor.silah ticareti sağlık ticareti gibi şeyler var.milyar dolarlar dönüyor bu sektörlerde.

amaçları ise insanı kontrol altında tutmak ve köleleştirmek.
0
kayzer75 Cumartesi, 17:45
Elon Musk fazla iddialı biri belki su an otonom sürüş dediği kadar değildir ama ona eleştiri getiren GM hiç inandırıcı değil. Geleceği hiç göremeyip, hibrit/elektrikli araçlara prim vermeyip kazulet dev gibi hacimli benzin motorlara sahip SUV/MPV'lere yönelip sonra da iflas etmesi bunun kanıtı zaten. Belki de GM'nin tamamen başka firmaya satılması daha iyi olabilir
0
Logic_Man Cumartesi, 16:10
Elon Musk'ın tamda istediği GM vs. gibi büyük otomobil firmalarının bu işlere girmesiydi. O karşısına rakip istedi. Çünkü biliyorduki, rekabet olmadan elektrikli-otonom araç sektörünü büyütmek ve fosil yakıtlı araçların satışını azaltmak mümkün değil.

Hatta bi ara; Tesla araçlarını geliştirirken kullandığı teknolojilerden patent ücreti istemeden, diğer firmaların kullanabilmesini sağlayacağı haberleri çıkmıştı.

5 sene içinde elektrikli araçlar çok yaygınlaşır. 2030'lara doğruda "tam otonom" araçlar yaygınlaşır.
0
sınav_testmis_kanka Cumartesi, 15:41
quote:
Orijinalden alıntı: 3arbar
dikkat edersen olay genelde toplu taşımalarda.yani zaten sıkıntısız bir güzergah var.
ama iş bireysele döndü mü zıvanadan çıkar.
bireyselde yazılıma güvenmek intihardır.yazılım sahibi(genelde yüzde 99 amerikalılar) senin fikirlerini beğenmedi.yazılımla tek tuşla senin arabanı yoldan çıkarır ve ispat da edemezsin.
bu işler çocuk oyuncağı değil aga.günümüz dünyasıda güllük gülistanlık değil.

Sen fazla film izliyorsun bence.

Adamın işi ticaret sen diyorsun arabanı tek tuşla yoldan çıkarabilir.

Emin ol o işler öyle olmuyor.

Sonuçta bir de açık kapı gözleyen kötü niyetliler var.

Adamın derdi sana satmak ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek. (Tesla için konuşuyorum, zira Almanların derdi Amerika ile ortak paydada herşeyi sömürmek.)
0
sınav_testmis_kanka Cumartesi, 15:36
quote:
Orijinalden alıntı: Logic_Man

Birde şöyle düşünelim; Tesla olmasaydı GM bunları konuşuyor veya bu işlerle uğraşıyor olurmuydu?

Tesla olmasa bu Almancılar (Alman otomobillerin aşıklarından bahsediyorum) hala makyajlanmış Passat'ı, Bluemotion'u, uyduruk donanımlara kaç TL ekstra para vereceklerini överlerdi.

Kral belli kimse kendini yormasın.

Almanlar'da bu işi ciddiye alan henüz yok. Adamlar içine binmesi zor olan İ8'i savunuyor daha ne diyeyim.

Hayatında o kapıyı yakından görmemiş, memurdan hallice geliri olan adamlar binemedikleri arabayı savunuyor.

Kapitolizm böyle birşey işte.

(Hiçbir yaşlı kurda cevap vermiyorum, boşa kendinizi yormayın.)
0
sınav_testmis_kanka Cumartesi, 15:34
quote:
Orijinalden alıntı: themky

Tarihe bakıldığında bu durumda genelde olumlu konuşan ve teknolojinin gelişeceğini belirten haklı çıkar ama konu Elon Musk olunca ben biraz çekindim. Adam çok havadan atıyor, sonra herkes "muhteşem" sıfatıyla başlık çekiyor...

Havadan mı? 4. seviye otonom da bile kaç kaza gördün de konuşuyorsun?

Beta sürecinde olan bir sisteme güvenen kullanıcıların hatası.

Ne diyor Tesla, otonom moddayken uyumayın. Ama kamillerin çoğu uyuyor.
0
Logic_Man Cumartesi, 15:24
Birde şöyle düşünelim; Tesla olmasaydı GM bunları konuşuyor veya bu işlerle uğraşıyor olurmuydu?
+1
x X x Cumartesi, 15:07
quote:
Orijinalden alıntı: Nikomer

Scott Miller boş yapmış. https://youtu.be/-s_bSIM3ClM?t=1m38s
10:20 de detaylı açıklamada mevcut otonom seviyeleri hakkında.
Ayrıca teslanın önlediği kazaların haberleri yapılmıyorken yaptığı tek tük kazaların haberleri ana sayfalarda çıkıyor(dh için konuşmuyorum). Burdan anlıyoruz ki Tesla, birilerin canını acayip yakmış olmalı ki teknolojik olarak çıtayı çok üstelere çıkaran hatta daha önemlisi insanların ve çevrenin yararına çok güzel işler yapan bir firmayı kötülemek tamamen rakip firmaların karlarının düştüğünün göstergesidir.

https://www.youtube.com/watch?v=C3DbrYx-SN4 ağır canlarını yakmış ya hatta :D
iddia ediyorum burda ki kaza iyi trafik okuyabilen şöförlerin dikkatine bile girmez https://www.youtube.com/watch?v=APnN2mClkmk
Tesla önünde ki arabanın hızlı gittiğini ve onun önünde ki arabanın yavaş gittiğini fark edip çarpışma olacağının kararına varıyor.
Burda da kendisini kazadan koruduğu örnekler mevcut https://www.youtube.com/watch?v=--xITOqlBCM
Ben sadece bir öğrenciyim. Arabam dahi yok (paramda yok da neyse :D) fakat Tesla gibi firmalara destek çıkılmalı tüketiciler tarafından.

İddia ediyorumki diye bahsettiğiniz videodaki mevcut durum iyi trafik okuyabilen şoförün dikkatine girer mi bilinmez ama Corsa'nın önündeki aracın arka stop lambalarının şoförün gözüne gireceği kesin. Kafa seviyesinin kamera seviyesinden daha aşağıda olduğu göz önünde bulundurulduğunda da bu stop lambalarını farketmemek zor.

Son linkteki 3. kişinin ise 'Tesla'm otomatik dursunda bir video çekeyim' fikri aklına geldikten hemen sonra bu videoyu çektiği belli.

Yorumların bazılarında belirtildiği gibi, özellikle tembel insanların daha fazla işine yarayacak bu sistem, yola ve çevreye verilen dikkatin daha da azalmasına sebep olacak, bu bariz.
Haricindeki gelişmeler ise gayet olumlu tabi, otonom adına.
0
sniper23 13.10.2017 17:49:52
quote:
Orijinalden alıntı: 3arbar
dikkat edersen olay genelde toplu taşımalarda.yani zaten sıkıntısız bir güzergah var.
ama iş bireysele döndü mü zıvanadan çıkar.
bireyselde yazılıma güvenmek intihardır.yazılım sahibi(genelde yüzde 99 amerikalılar) senin fikirlerini beğenmedi.yazılımla tek tuşla senin arabanı yoldan çıkarır ve ispat da edemezsin.
bu işler çocuk oyuncağı değil aga.günümüz dünyasıda güllük gülistanlık değil.

Ajan falan mısın ki senin arabayı yoldan çıkarsınlar?
0
3arbar 13.10.2017 16:07:27
quote:
Orijinalden alıntı: themky
Bugün İstanbul Metrosu otonom çalışmakta operatörler kapıyı kontrol etmekteler yalnızca, bindiğiniz uça çoğunlukla oto-pilot ile uçuş yapmakta. Trafikte güvendiğiniz trafik ışıkları ve sinyalizasyonlar otonom şekilde çalışmakta... İkisine de yeşil verdiği ne kadar görülmüş? Artık öyle bir durum ki İstanbul'daki bazı konumlardaki trafik lambaları trafiğe göre süre ayarlamakta... Yazılımdan korkmayın

dikkat edersen olay genelde toplu taşımalarda.yani zaten sıkıntısız bir güzergah var.
ama iş bireysele döndü mü zıvanadan çıkar.
bireyselde yazılıma güvenmek intihardır.yazılım sahibi(genelde yüzde 99 amerikalılar) senin fikirlerini beğenmedi.yazılımla tek tuşla senin arabanı yoldan çıkarır ve ispat da edemezsin.
bu işler çocuk oyuncağı değil aga.günümüz dünyasıda güllük gülistanlık değil.
0
AKTeknisyen 13.10.2017 15:36:11
GM'nin dünyaya bir faydası olacak olsa idi (kendi kârını düşünmekten başka) gidipte deli gibi ilgi gören GM EV1 elektrikli araç modelini satıp sonra zorla geri toplamazlardı.Heriflerin araçları iade etmek istemeyenlerin kafasına bir silah dayamadıkları kalmıştı.
O tarihte Elektrikli araç işine devam edilse idi bu gün içten yanmalı diye bir şey yoktu ortalıkta.Belki o zaman Ortadoğu denilen yeri rahat bırakırdı ABd.Bu kadar masum insanında kanı akmazdı.
+1
hakyurek 13.10.2017 13:34:56
tamamen otonom olmasi icin yollarin bunun icin uygun olmasi ..yada moda deyimle akili yollara ihtiyac var.. arabaya nerde oldugunu bizat yolun soylemesi lazim.. onunde set var ..isik var.. donus var.. hepsini yol ile ortaklasa calisarak yapabilirsiniz.. sadece sensor ve gps yada navigasyonla ancak cok guzel duzgun boyali yollarda calisir araba
0
Nikomer 13.10.2017 12:52:21
Scott Miller boş yapmış. https://youtu.be/-s_bSIM3ClM?t=1m38s
10:20 de detaylı açıklamada mevcut otonom seviyeleri hakkında.
Ayrıca teslanın önlediği kazaların haberleri yapılmıyorken yaptığı tek tük kazaların haberleri ana sayfalarda çıkıyor(dh için konuşmuyorum). Burdan anlıyoruz ki Tesla, birilerin canını acayip yakmış olmalı ki teknolojik olarak çıtayı çok üstelere çıkaran hatta daha önemlisi insanların ve çevrenin yararına çok güzel işler yapan bir firmayı kötülemek tamamen rakip firmaların karlarının düştüğünün göstergesidir.

https://www.youtube.com/watch?v=C3DbrYx-SN4 ağır canlarını yakmış ya hatta :D
iddia ediyorum burda ki kaza iyi trafik okuyabilen şöförlerin dikkatine bile girmez https://www.youtube.com/watch?v=APnN2mClkmk
Tesla önünde ki arabanın hızlı gittiğini ve onun önünde ki arabanın yavaş gittiğini fark edip çarpışma olacağının kararına varıyor.
Burda da kendisini kazadan koruduğu örnekler mevcut https://www.youtube.com/watch?v=--xITOqlBCM
Ben sadece bir öğrenciyim. Arabam dahi yok (paramda yok da neyse :D) fakat Tesla gibi firmalara destek çıkılmalı tüketiciler tarafından.
0
DolceVita. 13.10.2017 12:46:49
Elon Musk'ın vizyonu ve yatırımlarını takdir ediyorum. 20-30 yılda ancak yapılacak hamleler için diğer şirketleri harekete geçmeye mecbur bırakması bile yeterli bi sebep.

Fakat 5. Seviye otonomu ben de çok yakın görmüyorum. Bunun için çok gelişmiş yapay zekaya ihtiyaç var.

Hiç satranç falan demeyin, otonom sürüş satranç gibi kuralları ve hareket sınırları belli olan bir olay değil. En basitinden yolların bile otonom sürüşe göre yeniden yapılandırılması gerekiyor.

Elon Musk dediği sürede 5. Seviye otonoma geçer mi? Geçer. Ama bunun için günümüzden çok ileride bir yapay zeka üzerinde çalışıyor olması lazım şu an itibariyle.
0
sınav_testmis_kanka 13.10.2017 12:20:31
quote:
Orijinalden alıntı: 3arbar

can güvenliğinin mevzubahis konusu olduğu durumlarda kimse yazılıma güvenip direksiyonu bırakmaz aga.

yazılımların arıza verme olasılığı her zaman yüksektir.

ileride petrol rezervlerinin azalması durumunda oluşacak olan şey elektirikli araçlardır.otonom araçlar boş gereksiz ve riskli dir .

Yalnız Tesla'lar tamamen otonom değil.

Sürücü isterse direksiyon simidini sıkarak otonoma geçiş yapabiliyor.
0
_dilemma 13.10.2017 12:16:16
hülya avşarın bile şarkıcı, türkücü, tenisçi, tv programcısı, ev kadını, anne ...... vs vs olduğu bir ülkede (her şeyi bilen adam(lar)ı saymıyorum) bu gençlerinde bilmediği bir konu hakkında fikrini beyan etmekten öteye geçip değerlendirme ve hatta eleştiride bulunmasını garipsemek anlamsız olur sanırım.
0
arel.gr 13.10.2017 10:14:45
kadirirdem 'e ilham verecek iyi yorumlar yazilmis, bakalim hangisini onurlandiracak !
0
haberelectro 13.10.2017 09:23:45
Doğruları söylemiş.
0
Father Torque 13.10.2017 08:37:38
Ulan Elon Musk dediğin adam zaten kalkıp senin kıytırık GM firmanla rekabete bile girmiyor, adamın asıl amacı uzay madenciliği, marsa gitmek, vb. Tesla şirketi sadece bu amaca yönelik ekonomik gelir sağlamakla görevli bir nevi. Adam okyanusun ortasında tamamen otonom bir deniz platformuna roket indiriyor, GM başkanı zavallım hala kendi bilebildiği kadarıyla 5. seviye olmaz diye iddia ediyor. Ha, Elon Musk'ın söyleyip de zamanında yerine getiremediği sözleri de yok değil hani ama adam en azından kendisine bunu bir hedef olarak koyuyor. GM başkanı gibilerine kalsa bırak otonom seviye 5'i otonom araçları bile konuşmuyorduk daha.
+9
darkaura 13.10.2017 08:10:25
Insan hepsini lidar, gps ve diger sensorler olmadan sadece 2 kamerayla yapabiliyor. Gercekden gelismis bir yazilim neden yapamasin. Nitekim yeni machine learning teknikleriyle goruntude ne oldugunu anlayabilen cok gelismis yazilimlar bugun mevcut. Eski araba ureticileri hala yeni devrin dinamiklerimi kapasitesini anlayacak kafa yapisinda degiller. Nokia gibi digitallesmeyi, bilgi teknolojilerini urunlerine ekleyecekleri extra ozellikler olarak algiliyorlar.
+3
Silent Guardian 13.10.2017 08:00:52
Siz LIDAR ile bu işin olmayacağını anlayana kadar adamlar 5. seviyeye geçer.

Nasılsa Tesla gelene kadar otonom’un böyle ivmeleneceğini de bilmiyordunuz, en büyük meziyetiniz şeritte tutmak ve öndeki araca göre hız ayarlamaktı.

Dipnot: Tesla Radar kullanıyor, bunlar LIDAR. Radar yağmurda çamurda karda kışta sorunsuzken lidar etkileniyor. Radar eski(oturmuş) ve ucuz teknoloji.
+2
themky 13.10.2017 07:30:45
Bugün İstanbul Metrosu otonom çalışmakta operatörler kapıyı kontrol etmekteler yalnızca, bindiğiniz uça çoğunlukla oto-pilot ile uçuş yapmakta. Trafikte güvendiğiniz trafik ışıkları ve sinyalizasyonlar otonom şekilde çalışmakta... İkisine de yeşil verdiği ne kadar görülmüş? Artık öyle bir durum ki İstanbul'daki bazı konumlardaki trafik lambaları trafiğe göre süre ayarlamakta... Yazılımdan korkmayın
+5
themky 13.10.2017 07:26:39
Tarihe bakıldığında bu durumda genelde olumlu konuşan ve teknolojinin gelişeceğini belirten haklı çıkar ama konu Elon Musk olunca ben biraz çekindim. Adam çok havadan atıyor, sonra herkes "muhteşem" sıfatıyla başlık çekiyor...
0
Reaglew 13.10.2017 05:27:35
96 yılında kıçı kırık süper bilgisayar gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusunu yendi. Geçenlerde yapay zeka çok ünlü bir dota 2 oyuncusunu yendi. Yakında otonom araba dünyanın en iyi rallicisini felan yener siz kafanızı yormayın makinaya can mı emanet edilir diye. O derece vizyonunuz yoksa gelecekte size yer yok demektir.
+22
OzWall 13.10.2017 05:00:38
quote:
Orijinalden alıntı: 3arbar

can güvenliğinin mevzubahis konusu olduğu durumlarda kimse yazılıma güvenip direksiyonu bırakmaz aga.

yazılımların arıza verme olasılığı her zaman yüksektir.

ileride petrol rezervlerinin azalması durumunda oluşacak olan şey elektirikli araçlardır.otonom araçlar boş gereksiz ve riskli dir .

kardeşim 2017 yılındayız ve zaten canını gün içerisinde bir çok yazılıma,teknolojiye emanet ediyorsun, evinin dibindeki binlerce voltluk yüksek gerilim paneli, kulağındayken aniden patlayabilecek bir telefon, bunlar neden korkutmuyor seni? Çünkü sorunsuzlukları kendini ispatladı, zira bundan 300 yıl önce, "elektirik diye bir şey çıkacak bunu kusursuz kontrol edemezseniz size teması halinde acılar içinde yanarak öleceksiniz" desek, küçük pillere bile önyargı ile bakarsın, elini sürmezsin
"yazılımların arıza verme olasılığı her zaman yüksektir. " bu da tamamen kıraathane cümlesi, tüm ihtimaller hesaplandığında kusursuz bir yazılım yapabilir, yazılımı kusurlu yapan şey güvenliktir ve yine insanların ta kendisidir, yani singapurdaki bir adam sen ankara sokaklarında gezerken direksiyonuna müdahale edebilir demek oluyor bu
Bana soracak olursan ben de güvenmem ama çocuklarım en olmadı torunlarım için bu araçlara güvenip güvenmemek tartışma konusu dahi olmayacaktır
+18
V4LKyR 13.10.2017 04:52:09
quote:
Orijinalden alıntı: 3arbar

can güvenliğinin mevzubahis konusu olduğu durumlarda kimse yazılıma güvenip direksiyonu bırakmaz aga.

yazılımların arıza verme olasılığı her zaman yüksektir.

ileride petrol rezervlerinin azalması durumunda oluşacak olan şey elektirikli araçlardır.otonom araçlar boş gereksiz ve riskli dir .

Yazılımların arıza verme olasılığı her zaman yüksek midir?

QWE:QW:EQWŞ:QWŞQWŞEQWE:QWE:

+25
3arbar 13.10.2017 03:07:45
can güvenliğinin mevzubahis konusu olduğu durumlarda kimse yazılıma güvenip direksiyonu bırakmaz aga.

yazılımların arıza verme olasılığı her zaman yüksektir.

ileride petrol rezervlerinin azalması durumunda oluşacak olan şey elektirikli araçlardır.otonom araçlar boş gereksiz ve riskli dir .
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj