İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (47) YORUM YAZ

tarafından 17 Şubat 2017, Cuma 12:56 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Trafik Sigortası’nda yeni dönem: Sürücüler sigortalanacak
Günlük Haber Ahmet Gözütok
47 6980
Trafik Sigortaları ile ilgili düzenlemeler bir türlü rayına oturtulamadı. Yüksek primlere müdahale eden Maliye Bakanlığı bu kez sistemi baştan sona değiştirecek bir düzenlemeye hazırlanıyor.


Zorunlu Trafik Sigortası son birkaç yılda çok konuşulan hususların başında geliyor. Sigorta şirketlerinin değişen düzenlemeler doğrultusunda ciddi anlamda yüksek primler belirlemesi, Maliye Bakanlığını da harekete geçirmiş ve vatandaşa astronomik rakamlar çıkaran şirketlere cezalar kesilmişti.

 

Tüm bunlar halen tam manasıyla bir çözüme kavuşmuş değilken Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten düzenleme sinyali geldi. Eski Maliye Bakanı olan Şimşek, sistemde bazı eksikliklerin olduğunu, bu aksaklıkların da primlerin yükselmesine neden olduğunu dile getiriyor.

 

 
Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre Maliye Bakanlığı yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Bu sistemde aracın sigortalanmasının yanı sıra sürücünün de sigortalanması ekseninde birtakım yapılanmalar olacak. Sigortalanan araçların daha tecrübesiz ve risk derecesi yüksek sürücüler tarafından sürülmesi ihtimali nedeniyle sigorta şirketleri primlere bu riskleri de ekliyor. Haliyle bu da rakamları yukarı çekiyor.

 

Sürücünün de hesaba dahil edileceği yeni sistem sayesinde risk oranı düşük sürücülerin daha düşük prim ödemesi gibi bir durum da ortaya çıkmış olacak ve daha şeffaf bir sistem ortaya konulabilecek. Elbette ki işin detayları bununla sınırlı değildir ancak şimdilik Şimşek’in açıklamalarından bu kadarını biliyoruz. İlerleyen günlerde detaylar daha somut bir hal alacaktır.

 
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 0 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 6980 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
Front-Back Cuma, 13:09
2 sene önceki sistem gayet güzeldi ve herkes halinden memnundu. Ne zaman birşey ile ilgili bir düzenleme yapılıyor işte o zaman işler karışıyor.Yaptığınız düzenleme üzerine düzenleme derken siz doğru
...
Yorumun devamı ▼
+61
muradisdan Cuma, 13:24
boşuna heveslenmeyin sigorta fiyatları sadece dahada artacak +42
mutabek Cuma, 13:17
İnsanları sigortalayana kadar insan gibi araba sürmesini öğretmek lazım. o da bu eğitim sistemi ile olmaz.İnsan olmayı, saygılı olmayı, ahlaklı olmayı öğretin önce. İnsan yetiştirin.insan yetiştirirs
...
Yorumun devamı ▼
+33
Audi383848 Cuma, 19:04
Şu sigorta fiyatlari niye aşağı cekilmiyor.1000-2000 tl sigorta nedir ya? +6
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
shadowtr 27.2.2017
Araba sayısı 20-25 milyonsa sürücü sayısı 40-45 milyon...

Yine vatandaşı söğüşlemeye devam.

Arabayı muayeneye soktum yalan yanlış muayeneye 200 lira, hikayeden egzoz emisyon ölçümüne 50 lira alıyorlar. Gündüz ışığında far ölçümü yapıp kısa far hüzmesi yüksek yazacak kadar embesil teknisyenlere sahipler. İnanın içim acıyor bu saçmalıklara bu kadar para vermek. Gerçekten adam gibi bir muayene yapılıyor olsa neyse.
0
mehmetyilmaz77 26.2.2017
Bizde düzenleme veya ayarlama, zam anlamına geliyor.
0
alks 26.2.2017
quote:
Orijinalden alıntı: Nike Tyson

Ben 2009 model araca hasarsizlik ile birlikte 399 lira oduyorum .

Maalesef hocam, bir yılda gelen zam oranı %150 . 10 yıldır sigorta yaptırıyorum, en ufaz hasarım falan yok. Durum bu
0
Nike Tyson 26.2.2017
quote:
Orijinalden alıntı: alks

Aracımın sigorta poliçe fiyatları;
2014 yılı 140,00 tl

2015 yılı 329,00 tl

2016 yılı 440,00 tl
Sigortada en fazla indirimin olduğu 7. basamaktayım, olabilecek en iyi indirim oranlarına sahibim ama anormal fiyat yükselmesi yukarda.


Ben 2009 model araca hasarsizlik ile birlikte 399 lira oduyorum .
0
alks 26.2.2017
Aracımın sigorta poliçe fiyatları;
2014 yılı 140,00 tl

2015 yılı 329,00 tl

2016 yılı 440,00 tl
Sigortada en fazla indirimin olduğu 7. basamaktayım, olabilecek en iyi indirim oranlarına sahibim ama anormal fiyat yükselmesi yukarda.
0
Konya_alii8a 26.2.2017
böyle saçma sapan kanun çıraçakların hiç bi şey degiştirmeseler daha iyi zaten çıkardıkları şaçma kanunlardan bıktık mi
lletin hayrına hiç birsey çıkarmaz bunlar insanları vergi sömürüsü yetmezmiş gibi tek düşündükleri vergiden kalan parayı nasıl alırız yaptıkları ve yapabildikleri düşündükleri tek ve en iyi yaptıları iş bu hakla hukukla hiç işleri olmaz
0
interwap 2 gün önce (00:00)
Ne zaman sigorta fiyatları serbest bırakıldı fiyatlar fırladı. Şimdi de kalkmış fiyatları düşürme ayağı yapmayın. Yapılanlar tam bşr faso fiso. Kimse savunmasın.
+1
callandor Cumartesi, 06:46
Selam,

ABD'deki sistemin benzeri sanırsam. Çok genel manada burada sürücü sigortalanıyor. Aynı sigortayı kiralık araç kullanırken de, portföyündeki araçlar için de kullanıyor. Bazı büyük firmalar ehliyetin alınış tarihinden itibaren 3 yıl sonrasında indirime başlıyor. İstediğiniz an daha ucuz teklife geçebiliyorsunuz. Lakin sigortasız kullanılmış bir aracın 2.el fiyatı daha yüksek olabiliyor, risk faktörü yüzünden. Alıcı için çok önemli değil belki fakat satıcı için olumsuz bir durum.
0
pokezoom Cumartesi, 04:20
quote:
Orijinalden alıntı: mutabek

İnsanları sigortalayana kadar insan gibi araba sürmesini öğretmek lazım. o da bu eğitim sistemi ile olmaz.İnsan olmayı, saygılı olmayı, ahlaklı olmayı öğretin önce. İnsan yetiştirin.insan yetiştirirsen bu insanlar da hem yaya olup yürürken hem de araba direksiyonuna geçip şöfor olunca kaza riski esas o zaman azalır.primler de düşer .insanlar daha yolda yürümeyi bilmiyorken bunları direksiyon başına geçirip iyi araba kullanmalarını beklemek hayal.
bkz. zabıta kuralları içinde yer alır : yolda 2 kişiden fazla yan yana gelip yürümek yasaktır.Cezası vardır. Yaya trafiği aksamasın diye.kol kola girip binadan binaya kadar yolu kapatıp yürüyenlerin ülkesinde iyi şoför çıkmasını beklemek akıl karı değildir.bencil, düşüncesiz, bilgisiz, saygısız, vurdunduymaz, akılsız, vs . insanlardan dolayı primler çıkar inmez.

O senin dedigin şey uzun vadeli şey kardeşim. Adam 30-40 yaşına gelmiş. Bazı şeyleri zamanında ogrenememisse bu saatten sonra da öğrenmez zaten. Sıfırdan ilkokul çağından trafik eğitimi görmeye başlamalı zaten insan. Sadece araba sürmek için değil. Yaya olarak herşey olarak görecek. Bunu şimdiden yapmaya kalksalar, zaten yapamazlarda farzetki şimdiden yapmaya kalksan bu olayın meyvesini en az 20 sene sonra yersin. Eee eğitim eğitim diyip ben 20 sene kol gibi trafik sigortası ödemek zorunda mıyım ?
Ben alıştım artık İstanbul keşmekeş trafiğinde cebellesmeye. Mücadele edebiliyorum cahillkle, bilgisiz insanla. Bunye o kadar cahil cuhela görünce bağışıklık kazanıp durumu normal karşılar oldu.
Zaten benzin geçmiş 5 lirayi, sozde 2 sene devam edecek olan ÖTV normal bi şey olmuş. 1.4 üzeri araci kullanmak haram olmuş, araba fiyatları hersene zamlandikca zamlaniyor. Hgs, KDV, ÖTV, araç vergisi, noter ücreti, benzin zammı, sigortası fırlamış gitmis. Yemişim egitimini. Herseyde suçu eğitim eğitim diyip millete atmayın. Sanki millet kör cahil, 2.0 araba almasını bilmediklerinden mi almıyorlar. Bundan 3-4 sene önce benzin fiyatları hariç diğer hepsi gene makul fiyatlardaydi. Ben eğitim gibi çok masraflı ve zaman alacak şey istemiyom devletten.
Sigortayı eski fiyatlara ceksinler, köprü ve HGS ücretleri eskisi gibi olsun, ÖTV kalksın yeter. Bunları bu kadar ucurmanin bi anlamı yok. Adam eğitim verecek diye ben yaşantım boyu o eğitim nufusa islesin diye bekleyip bu sigorta fiyatlarını ödemeye katlanacak değilim.
0
Dark Territory Cumartesi, 02:56
Gecenlerde bi ulkede trafik isiklari kazaya sebebiyet verdiginden kaldiriliyodu. İsiklar yokken kaza cok nadir oluyomuş çünkü soforler bilincli, nasil hareket edeceklerini biliyolar. Bizde trafik isiklari 2 dk ariza verip sari yesil kirmizi yanip sonse trafik arap saci oluyo . medeniyet baska bisey
0
kadirirdem Cumartesi, 02:42
Sürücüler bilinçlendirilmesi bence daha mantıklı olur.
0
pej Cuma, 23:02
quote:
Orijinalden alıntı: shakircan

donumuzu da sigortalayın.

Sarayın elektrik paraları,Suriyeliler için cep harçlığı, makam arabaları, yerli araba,yerli uzay aracı, varlık fonu sermayesi v.s.v.s... meee... meee...
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklayın
+1
Sanki Bana Pele Cuma, 22:29
O 1218 lira hala içimde.
+1
TITAN291 Cuma, 22:15
yetmez ama evetçiler nerede.

0
DG Chester Cuma, 22:00
yeminle haberin zamanlaması manidar tam bir hafta önce bi kaza yaptım , hata kesinlikle bende değildi (karşı tarafın sigortacısı bile hatanın kesinlikle bende olmadığını belirtti) ehliyetimi 2013 yılında aldım , diğer sürücü 32 yıldır ehliyetim var ilk kazam bu hatalı ben değilim filan dedi ama arabamın sol arka tarafına aracının sağ ön kısmı ile çarpmayı da başardı resmen içime kırdı direksiyonu yani ..
valla o mantıkla düşünürsek bu ülkede sırf primi artmasın vs diye aralarında kaza mevzuunu çözüp aracını sanayiye sokar kesin millet .. uzun yazdım biraz ama doluyum ya.. bununda arka yolunu bulurlar içim ona yanıyor valla ..
0
stalker(1979) Cuma, 21:31
Düzenleme yapılacak dendiyse yandık. Daha da kazık fiyatlara hazır olun. Şimdiye kadar öyle oldu çünkü.
+1
fragman44 Cuma, 20:08
vatandaşın aleyhine olacaktır kesin
+1
anekos Cuma, 19:24
ALLAH BELANIZI VERSİN...
+2
Experimentation Cuma, 19:14
yine para gidecek anlaşıldı
+3
Audi383848 Cuma, 19:04
Şu sigorta fiyatlari niye aşağı cekilmiyor.1000-2000 tl sigorta nedir ya?
+6
drmelihx Cuma, 18:14
Yeni dönem yeni düzenleme yeni güncelleme hepsi ayni okun teranesi...
0
hasgesci Cuma, 18:12
Sigortacıları düşündükleri kadar bizleri düşünmüyorlar, fiyatlar inecek dediler ama inmedi. Sigortacılar bayram ediyor ve kazık bize kalıyor, tebrik ederim.
Bizi kazıklayanlara ve bunlara göz yumanlara hakkımızı helal etmiyoruz.
+2
serafon Cuma, 17:53
Olaya hak ekseninde baktığınızda aslında bu sigorta olayı tamamen haksızlık, en azından şu anki haliyle. Birisi kaza yaptığı zaman sözde haksızlığa uğramasın diye herkesten peşin peşin para toplanıyor. E o para benim, benden izinsiz alamazsın, kullanamazsın. Ben bir zarar işlemezsem veya ödediğim primden daha az zarar işlersem benim hakkım yeniyor, öte yandan ben çok zarar işlersem o havuza para koyan diğerlerinin hakkı yeniyor. Arada da birilerine ekstra bir sürü para gidiyor. Amaç sürücü hakkını korumaksa, teminat gibi bir şey alınır. Sürücünün parası bir yerde birikir, zarar anında oradan ödenir, ama o para sonuçta sürücünündür ve belli şartları sağlayınca o parayı kullanabilir. Bu bir örnek. Bankacılık gibi sigortacılık da esas amacından sapmış sadece sahiplerine ve az bir kişiye çıkar sağlayan duruma dönüşmüşler bence.
+2
lterlemez Cuma, 17:47
quote:
Orijinalden alıntı: degobar

1978 yılında bir inşaat firmasında çalışırken Libya şantiyesini denetleme gittiğimizde hem firma araçlarının hem de şehirde dolaşan araçların büyük kısmının hasarlı olduğunu gördüğümde merak edip, şantiye şefine sormuştum; bu araçlar neden tamir olmuyor diye.

Kimse trafik kurallarına uymadığından devamlı kaza oluyor yaptırıyoruz gene hasarlanıyor bizde bir müddet sonra kanıksadık sigortası da yüksek oluyor her zaman yaptırmıyoruz demişti.

Şikayetler artınca Kaddafi sigorta sistemini kaldırdı ve kaza yapan araçlara devlet el koyup açık pazarda o hali ile satışa koyuyordu parasını da hazine irat kaydediyormuş.

6 ayda kazalar bıçak gibi kesilmiş ve uygulamayı uzun bir müddet devam ettirip, sürücüleri terbiye ettirdikten sonra yavaş yavaş sigortalı döneme geri dönmüşler


İtalya da aynı şekilde ama daha az oradaki sayı; vallahi ağzım açık kaldı Napoli'de, trafik azgın bir akarsu gibi akıyor resmen ama gelin görün ki kaldırımın neresinde olursanız olun (ister yaya geçidinin başında isteseniz yol kenarının ortasında isterseniz ışıklarda-yayaya kırmızı yanmasına rağmen-), ayağınızı bırakın yola basmayı ayak parmağının tırnağının ucunu gösterin yetiyor. Sizi gören ilk sürücü, arkasındaki geleni, nasıl geldiğini umursamıyor bile, basıyor frene (öyle usturuplu da değil, ani fren). Sizin geçmenizi bekliyor.

İtalya'da da sigorta primlerinin pahalı olduğunu öğrendim. Bayağı çok var, yamuk yumuk araç ama umursamadan kullanıyor herkes.

Bu arada, Kaddafi çok güzel çözüm yolu bulmuş.
+1
V4LKyR Cuma, 17:47
Gerçekten de, yolda yürümeyi bile bilmeyen çok insan var.
0
lterlemez Cuma, 17:40
Bir kere sigortanın adam gibi işlemesi için trafik kurallarının ve buna bağlı yasaların adam gibi işlemesi lazım. Sağdan/soldan sıkıştıranı mı dersiniz, kırmızı da geçeni mi dersiniz, park yasağı olan yere park eden mi dersiniz. Sırf şerit değiştirmiyor diye 100-120 ile dibinizden takip eden mi dersiniz, sis olmadığı halde halojen/xeon farları ile birlikte sis farlarını gözünüze sokan mı dersiniz artık, bunların hepsinin düzelmesi gerekiyor önce. Sonra sigorta ve benzeri konulara geçilmesi gerekiyor.
+1
41gokhan41 Cuma, 17:22
Sanırım kökü geliyor
0
salamander19 Cuma, 17:18
ehliyeti olan ama aracı olmayan insanlar.
18 yaşını geçmiş her insanın arabası yok. ama neredeyse hepsinin ehliyeti var.
şimdi arabası olan kişiden araç sigortası yaptırması istenirse bu anca ehliyetli insanların 5/1 ine felan denk gelir.
ama ehliyet alana sigorta yapılırsa bu da tüm insanlara denk gelir.
bildiğin soygun bu. zaten vergi yükü, paranın değersizleşmesi, düşük ücret altında ezilen bizler
bırak araba almayı zar zor geçinmeye çalışıyorken, sırf zamanında borç harç aldığımız ehliyet yüzünden yıllık sigorta ödeyeceğiz
Allah hepinizi bildiği gibi yapsın.
0
BumberShoot Cuma, 16:58
quote:
Orijinalden alıntı: mutabek

İnsanları sigortalayana kadar insan gibi araba sürmesini öğretmek lazım. o da bu eğitim sistemi ile olmaz.İnsan olmayı, saygılı olmayı, ahlaklı olmayı öğretin önce. İnsan yetiştirin.insan yetiştirirsen bu insanlar da hem yaya olup yürürken hem de araba direksiyonuna geçip şöfor olunca kaza riski esas o zaman azalır.primler de düşer .insanlar daha yolda yürümeyi bilmiyorken bunları direksiyon başına geçirip iyi araba kullanmalarını beklemek hayal.
bkz. zabıta kuralları içinde yer alır : yolda 2 kişiden fazla yan yana gelip yürümek yasaktır.Cezası vardır. Yaya trafiği aksamasın diye.kol kola girip binadan binaya kadar yolu kapatıp yürüyenlerin ülkesinde iyi şoför çıkmasını beklemek akıl karı değildir.bencil, düşüncesiz, bilgisiz, saygısız, vurdunduymaz, akılsız, vs . insanlardan dolayı primler çıkar inmez.

Çok doğru bir yaklaşım ama sürücü kurslarında bile doğru düzgün eğitim verilmiyor onlarda aldıkları paraya bakıyor ehliyet almak çok daha detaylı bir eğitim ile olmalı
+1
rene54 Cuma, 16:14
İyi Sürücüye iyi fiyat dediler...
5 yıllık hasarsızlıkla 200 tl den -- 600 TL ye çıktı poliçem.
Kaza yapan arkadaşım var 200 TL den -- 1150 TL ye çıktı..
hiç suçum kazam yokken 400 lira zam yedim Allahtan iyi sürücüyüm !!!
+1
degobar Cuma, 15:31
1978 yılında bir inşaat firmasında çalışırken Libya şantiyesini denetleme gittiğimizde hem firma araçlarının hem de şehirde dolaşan araçların büyük kısmının hasarlı olduğunu gördüğümde merak edip, şantiye şefine sormuştum; bu araçlar neden tamir olmuyor diye.

Kimse trafik kurallarına uymadığından devamlı kaza oluyor yaptırıyoruz gene hasarlanıyor bizde bir müddet sonra kanıksadık sigortası da yüksek oluyor her zaman yaptırmıyoruz demişti.

Şikayetler artınca Kaddafi sigorta sistemini kaldırdı ve kaza yapan araçlara devlet el koyup açık pazarda o hali ile satışa koyuyordu parasını da hazine irat kaydediyormuş.

6 ayda kazalar bıçak gibi kesilmiş ve uygulamayı uzun bir müddet devam ettirip, sürücüleri terbiye ettirdikten sonra yavaş yavaş sigortalı döneme geri dönmüşler
+3
wickersan Cuma, 15:12
SONUÇ : Biraz eklemeyle Arabaya ayrı Sürücüye ayrı sigorta yapılır apracıklar daha güzel toplanır.
+3
Farwynd Cuma, 15:09
Rayına oturmadı değil, yeterki kadar para sağlamadı olacaktı. Bu adamlar aynı şeyi geçenlerde vergilendirme sistemiyle de yaptılar. Sözde fiyatlar düşecekti ama hepsi arttı.
+3
emre1393 Cuma, 15:01
saraya para lazım tabi
+3
H.B.V Cuma, 14:44
Para mı lazım yani
0
ARTHUR. Cuma, 14:42
Sigortaya zamlar kapıda beyler, ben öyle anladım yanlışmıyım . Araba haricinde birde vatandaşı sigorta edecekler .
+3
Karbon 12 Cuma, 14:40
quote:
Orijinalden alıntı: echomaniac

Avrupa'da bu sigorta işlemleri nasıl acaba burda her türlü dümen dönüyor

Avrupa çok büyük bir yer ama Almanya'da tutanak düzgün tutuluyor. "Sistemin şeffalaşması" denilmiş. Sistemin şeffaf olması için bilginin düzgün toplanması lazım. Almanya'da kaza olduğunda polis geliyor, arabadaki iki polis iki ayrı tutanak tutuyor. İmkan varsa ekipler genç-yaşlı, kadın-erkek şeklinde oluşturulmaya çalışıyor ki sosyal yaklaşıma göre gerçekten sapma varsa kontrol edilebilsin. Yol hatası, köşeye park etmiş araba, lastiği aşınmış mı kontrol ediliyor. Tabii çoğu kişi hatasını baştan kabul ediyor.

Biz düzgün tutanak tutmadığımız için hasarlı kazaların gerçek nedenlerini bilmiyoruz. Sigortalar da adil bir prim dağılımı yapamıyorlar.
+3
bulentcandan Cuma, 14:32
Kazalı aracın tamiri için şişirilmiş fiyatlar olduğu sürece ve adam gibi denetlenmediği sürece sigorta fiyatları yüksek kalacaktır. Bir çok kişinin de dediği gibi; eğitim, ahlak, düşünce gerekli. zor.
+3
echomaniac Cuma, 14:18
Avrupa'da bu sigorta işlemleri nasıl acaba burda her türlü dümen dönüyor
0
shakircan Cuma, 13:49
donumuzu da sigortalayın.
+3
zdniz Cuma, 13:45
zorunlu olan bişeyin denetimini serbest bırakarak attınız zaten millete kazıgı geçenki düzenlemedede iyiçe içine ettiniz şimdide ayrıca kişiyi sigorta düzenlemesi getirin 2 büklüm tekrar sokun sözde ucuzlataçaz diye sigorta şirketinin yükümlülüklerinde hafiflik yaptılar ne ucuzladı nede ucuzluçagı var giren millete girdi kazanan peki vergi alan devlet ve yandaş sigorta şirketi ADAMLAR KARTEL KURDULAR HALA DAHA DEVLET AYAKTA UYUYOR
+3
rCoder Cuma, 13:42
Ahanda büyük tuzak, şimdi arabası olmayan adamda sigorta mı yaptıracak, kendin sigortasız olarak başkasının arabasını kullanırsan ne olacak?
Bireysel sigortan yoksa araba kullanmaya korkacak mısın ?
+2
mokinto Cuma, 13:31
quote:
Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

şu sigortayı kaldırsalarda kurtulsak

Şaka değil mi?
+1
muradisdan Cuma, 13:24
boşuna heveslenmeyin sigorta fiyatları sadece dahada artacak
+42
mutabek Cuma, 13:17
İnsanları sigortalayana kadar insan gibi araba sürmesini öğretmek lazım. o da bu eğitim sistemi ile olmaz.İnsan olmayı, saygılı olmayı, ahlaklı olmayı öğretin önce. İnsan yetiştirin.insan yetiştirirsen bu insanlar da hem yaya olup yürürken hem de araba direksiyonuna geçip şöfor olunca kaza riski esas o zaman azalır.primler de düşer .insanlar daha yolda yürümeyi bilmiyorken bunları direksiyon başına geçirip iyi araba kullanmalarını beklemek hayal.
bkz. zabıta kuralları içinde yer alır : yolda 2 kişiden fazla yan yana gelip yürümek yasaktır.Cezası vardır. Yaya trafiği aksamasın diye.kol kola girip binadan binaya kadar yolu kapatıp yürüyenlerin ülkesinde iyi şoför çıkmasını beklemek akıl karı değildir.bencil, düşüncesiz, bilgisiz, saygısız, vurdunduymaz, akılsız, vs . insanlardan dolayı primler çıkar inmez.
+33
Front-Back Cuma, 13:09
2 sene önceki sistem gayet güzeldi ve herkes halinden memnundu. Ne zaman birşey ile ilgili bir düzenleme yapılıyor işte o zaman işler karışıyor.
Yaptığınız düzenleme üzerine düzenleme derken siz doğru yolu bulana kadar vatandaşın cebinden gereksiz para çıkıyor.
+61
ufuk-34JD58 Cuma, 13:06
şu sigortayı kaldırsalarda kurtulsak
+3
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj