Anlık Bildirim

Palmone Life Drive ; Cebinizdeki ofis ve eğlence merkezi

Oy Ver

PDA pazarında Palm, Microsoft'un agrasif Pocket PC atağından sonra bir zamanlar tamamına sahip olduğu pazarda oldukça büyük bir payı rakibine kaptırdı. Pocket PC'nin işlemci gücü multitasking yetenekleri karşısında çaresiz kalan Palm, akıllıca bir kararla Motorola işlemciler yerine Intel'in XScale mobile işlemcilerine geçerek ve işletim sistemi olan Palm OS'u en azından arka planda müzik çalma, ses kaydetme gibi basit işleri yapabilecek kadar multi tasking özelliği ile donatarak, cihazlarının satış oranlarını rakibine nazaran daha üstte tutmayı başardı.

Palm'in yeni silahı palmone Life Drive, gelişmiş multimedya yetenekleri, 4GB'lık yerleşik micro drive depolama alanı, uzun pil ömrü, Wi-Fi, Bluetooth gibi kablosuz bağlantı yetenekleri ve nispeten düşük fiyatı ile PocketPClerin başını biraz daha ağrıtacak gibi görünüyor. Life Drive, 121x73x19 mm boyutlarında ve 190 gram ağırlığında, bu boyutlarla gömlek cebinize pek uygun olmasada pantolan yada ceket cebinde taşınabilecek bir cihaz. Palmone, Life Drive'ı tasarlarken küçük, multimedya özellikleri ağırlıkta olan ve bilgisayar kullanıcılarının günümüzde giderek artan bilgi depolama, taşıma, multimedya oynatım ve kablosuz iletişim ihtiyaçlarının hepsini en basite indirgenmiş kullanım şekli ile şık bir kasada sunmayı amaçlamış. Cihazın dış çerçevesi Pocket PC lerde alışık olmadığımız şekilde aliminyum kaplı ve cihaza oldukça sağlam ve çekici bir görünüm katmış.

Life Drive ile kablosuz ağlar üzerinden Internete bağlanabilir, web sayfalarını gezebilir, e-posta kontröllerinizi yapabilir, USB 2.0 üzerinden bilgisayarınıza bağlayıp USB Stroge özelliği sayesinde taşınabilir disk olarak kullanabilir, dijital fotoğraf makinanızla çektiğiniz resimleri SD kart slotu sayesinde Life Drive'a aktarabilir, ASF, MPEG1, MPEG4, MP3 gibi medya formatlarını çalıp görüntüleyebilirsiniz. Cihaz ile beraber gelen standart yazılımlar neredeyse bir PDA ile yapabilecek herşeyi size sunmakta ve tabi ki genişletilebilirlik sayesinde eğer siz daha fazlasını isterseniz ek yazılımlarla ürünün özelliklerini arttırmakta mümkün. Ürün ofis dökümanlarını görüntüleme, düzenleme yeteneğinede sahip ve Microsoft'un Pocket PC 2005 ile Pocket PC lere ekleyeceği Power Point dosyaları ile uyumluluk Life Drive'da şimdide hazır.

Life Drive'ın teknik özellikleri her ne kadar günümüzdeki üst düzey pocket PC ler kadar olmasada, kullanıcıya sunduğu özellikleri fazlasıyla yerine getirebilmesi için yeterli. Life Drive Intel 416 MHz XScale işlemciye sahip, uygulamaların çalışması için 64 MB'da ram bulundurmakta. Cihaz içerisinde 4GB micro drive depolama alanı bulundurmasının yanında SD/MMC/SDIO destekli bir de genişleme yuvasına sahip. Kullanıcılar bu genişleme yuvası sayesinde isterlerse ek hafıza istelerse de kamera veya ileride çıkacak çeşitli aksesuarları ürün ile birlikte kullanabiliyorlar. Cihazda işletim sistemi olarak Palm OS 5.4 kullanılmakta.

Life Drive, kablosuz ağlar konusunda oldukça yetenekli, kablosuz ağlara bağlanmak için Wi-Fi (802.11b) ve Bluetooth desteği ürün ile birlikte kullanıcıya sunulan özellikler arasında. Cihaz Wi-Fi üzerinden sadece Internet paylaşımı ile kalmayıp VPN desteği sayesinde ağa dahil olarak bilgisayarlara erişmenize olanak vermekte. Life Drive ağ üzerinde ki bilgisayarlardan patlaştırılmış olan klasör ve dosyalara erişip kopyalama dahi yapabilmekte.

Palmone Life Drive ; Cebinizdeki ofis ve eğlence merkezi

Live Drive'da ekran olarak 3.8'' boyutlarında 320x480 65.000 renk dokunmatik TFT kullanılmış. 3.8'' ekran belki günümüzdeki PDA standartlarının biraz altında kalıyor fakat cihazın boyutları düşünülürse pekte önemsenecek birşey değil. Life Drive'ı rakibi Pocket PC lerden bir adım daha öne geçiren bir konu da oldukça uzun olan kullanım süresi.

Mobiletechreview.com editörünün yaptığı testte 1.5 saat web gezintisi, 40 dakika video izleme, SD kart üzerinden 50 resim görüntüleme, 1 saat boyunca oyun, 25 dakika boyunca MS Word dökümanları ile uğraşma ve 40 dakika MP3 dinleme ardından cihazda %36'lık bir pil kullanım ömrü kalmış. Editör bir diğer denemesinde de ekran kapalıyken 6 saat boyunca MP3 dinlemek ve 2 saatlik video izlemenin ardından bataryanın sadece %50 azaldığını gözlemlemiş. Bu değerler ve kullanım ömrü gerçekten çok etkileyici öyleki gündelik işler için kullanıldığında 2-3 gün boyunca hiç şarj gerektirmeden cihazı yanınızda taşıyabilirsiniz. Life Drive içerisinde gelen medya oynatıcı, MP3 çalma esnasında ekranı kapayarak pil tasarrufu sağlayabilmekte. Pocket PC lerde ek programlarla sağlanan bu yetenek pil ömrü açısından oldukça önemli.

Life Drive 499$ lık yurt dışı fiyatıyla oldukça etkileyici bir ürün. Günümüzde işi sadece MP3 çalmak olan ve 4 GB kapasiteye sahip cihazların 200$ civarında fiyatlarla satıldıkları düşünülürse fiyatın ne kadar uygun olduğu daha iyi anlaşılabilir. Gelişmiş kablosuz bağlantı özellikleri, yerleşik olarak gelen 4GB lık micro drive depolama alanı, hızlı sayılabilecek işlemci ve 64 MB bellek ile Life Drive, mobile multimedya ihtiyaçları git gide artan günümüzde kullanıcıların hemen sahip olmak isteyecekleri bir ürün.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim