Anlık Bildirim

Piyasanın yeni gözdesi D805 ve diğer işlemcilere genel bakış

Oy Ver
Conroe ve AM2' nin ayak sesleri duyulmaya başlanmışken, yeni sistem almak isteyen yada upgrade olayına girişmek isteyen kullanıcıların kafası karışmış durumda. Acaba beklesek mi yoksa mevcut çözümlerden birine mi yönelsek ikilemi arasında kalan kullanıcılar için çeşitli alternatifler var. En yüksek performansı isteyenler için 400$' a yakın fiyatı ile Athlon 64 X2 3800+ şu anda tek seçim olmasına rağmen, önümüzdeki aylarda değişecek socket yapıları kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Dolayısı ile Athlon 64 X2 3800+ biraz ölü yatırım gibi duruyor.

Fakat 0.65nm üretim teknolojisine geçen Intel, biraz da artık yeni nesil işlemcilerin çıkmasına yakın, pazardan pay kapmak uğruna çok büyük fiyat indirimlerine gitti. 0,9nm ile üretilen D8xx serisinin 2.8GHz hızındaki D820 modeli, 250 dolar civarından 170 dolar seviyelerine kadar geriledi. 200 dolar altında çift çekirdekli bir işlemci enterasan bir olduğu kadar da dikkat çekici duruyor. Fakat asıl bomba, Intel' in sessiz sedasız bu seriye yeni eklediği D805 oldu. Raflardaki yerini sessizce alan işlemcinin adından oldukça fazla söz edilmeye başlandı.

140 dolarlık fiyatı sayesinde, herhangi LGA bir anakart ile birlikte giriş seviyesi fiyata çift çekirdekli sistem sunan D805, bugünlerde en çok tercih edilecen işlemcilerden biri. Oyunlarda tek çekirdekli Athlon 64' lerin üstünlüğü hala devam ederken, çok görevli uygulamalar, YSMark, 3dsmax yada video encode işlemleri gibi kullanımlarda, çift çekirdeğin avantajı ortaya çıkıyor ve D serisi Athlon 64' lerden iyi seçenekler haline geliyorlar.

Normalde 800MHz FSB' de çalışan D serisinin aksine, D805 533MHz FSB' de çalışıyor ve 2.66GHz hızında. Celeron işlemcilerden sadece 20 dolar fazla fiyata sahip olan işlemci, belirttiğimiz gibi ucuz yollu giriş seviyesi sistem kurmak isteyenlere çift çekirdek imkanı sunarken, aynı zamanda yüksek overclock potansiyeli ile yeni işlemcileri bekleyen pro kullanıcıları bu süre zarfında oyalayabilecek bir çözüm. Düşük FSB hızı sayesinde, anakart ve bellekleri zorlamadan çok esnek overlock olanağı sunan D805 ile, 4GHz sınırnı geçen kullanıcıların sayısı oldukça fazla. (Donanımhaber forumlarında örneklerine rastlıyoruz link1, link2) Biraz şanslıysanız en azından günlük 3.5 - 3.6GHz seviylerinde çalışan çift çekirdekli bir sisteme sahip olmamanız için hiçbir neden yok.

Kısaca toparlamak gerekirse, yeni işlemcileri bekleyemeyecek olan ve en iyi performansı isteyen masaüstü kullanıcıları için şimdilik en iyi seçenek Athlon 64 X2 3800+, giriş-orta seviye oyuncular için en mantıklı seçim Athlon64 serisinden bi işlemci, oyunla işim olmaz daha çok multimedya bazlı ve çift çekirdeğin avantantajını kullanan uygulamalarda performans istiyorum diyen kullanıcılar için Pentium D serisi ideal. Özellikle overclock kabiliyeti ve inanılmaz uygun fiyatı ile D805 çok cazip.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim