İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz. Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (8) YORUM YAZ

tarafından 21 Nisan 2017, Cuma 10:45 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

Facebook zihninizi okumaya çalışıyor
Günlük Haber Furkan Babur
8 2465
Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, kullanıcıların yalnızca zihinlerini kullanarak iletişim kurmalarına izin verecek bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

 

 
Google, Facebook ve diğer internet platformları, kullanıcıların geçmiş hareketlerinden yola çıkarak onlara uygun ürünlerin reklamlarını karşılarına çıkarma politikası izliyor. Facebook ise şimdi bunu bir adım öteye taşıyarak insanların sadece düşüncelerini okuyarak onlarla iletişime geçmenin yollarını arıyor. 


 

Daha önce de şirketin bu konuda çalışamalar yaptığı iddia edilmiş hatta CEO Mark Zuckerberg gelecekteki Facebook sürümlerinin, kullanıcıların düşüncelerini mükemmel bir şekilde yakalayacağını ve dünyayla paylaşacağını söyleyerek üstü kapalı bir şekilde olsa da bu iddiaları doğrulaşmıştı. Şimdi ise F8 geliştirici konferansında konuşan Zuckerberg; kullanıcıların "yalnızca zihnini kullanarak" iletişim kurmasına izin verecek beyin arayüzleri üzerine çalıştıklarını açıkladı.


 

Facebook'un Gizli Projeler Birimi: Building 8 

Zuckerberg'in ifade ettiği bu çalışmaların Facebook'un gizli projeler birimi olarak adlandırılan Building 8 biriminde gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda da Facebook, Building 8 için verdiği iş ilanında  beyin-bilgisayar arabirimi (BCI) yaratmaktan ve devrim niteliğinde bir iletişim platformu oluşturmaktan sorumlu olacak mühendisler aradığını yazmıştı.


 

Şirketin kullanmak istediği teknolojinin; beyin faaliyetlerini haritalamak ve daha sonra başkaları tarafından kolaylıkla anlaşılabilecek bir biçime çevirmek için bir çeşit beyin görüntüleme yönteminden faydalanacağı tahmin edilirken aslında Facebook'un, beyin arayüzü geliştirmeye çalışan tek şirket olmadığını belirtmekte fayda var. ABD ordusuna yeni teknolojiler üreten DARPA ve Elon Musk'ın yeni şirketi Neuralink de bu alanda çalışmalar yapıyor.


 

Tabi aklımızdan geçen her şeyin Facebook hesabımızda paylaşılma ihtimali kullanıcılar için oldukça rahatsız edici neyse ki Facebook henüz bu teknolojinin ne seviyelerde olduğu veya ne zaman kullanıma geçeceği ile ilgili bir açıklama yapmış değil. Tahminlere göre birkaç yıl daha düşüncelerimizi saklayabileceğiz ancak ilerleyen yıllarda bilgisayar-beyin arayüzlerinin yaygınlaşmasına karşı kullanıcıların tepkisi nasıl olacak merak konusu.
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 1 üye, 0 misafir ve 1 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 2465 kez bakıldı.
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
kadirirdem Cumartesi, 01:49
Her şeyimizi biliyorsunuz şimdi bir zihin kalmıştı oda olsun.Oradan bağlanın bizi de yönetin olmadı.
0
X-FI Cuma, 21:49
Shitter.
0
Macella Cuma, 18:45
zaten okuyor hiçbir alış veriş sitesine girmediğim halde reklamlarda aklımdan geçen şeyler çıkıyor dondurdum aylardır girmiyorum kafa rahat.
0
sniper23 Cuma, 12:49
CIA bunu beğendi.
+2
SEO-Uzmanı Cuma, 12:47
facebook nedir !?
iliminatünun aksaray şubesi
+1
lawyer77 Cuma, 12:22
Bu facebook yakında bizim beyinleri deney amaçlı kullanacak silelim biz en iyisi
0
serafon Cuma, 12:21
Hani facebook 2020 leri göremeyecekti. Ne olduğu ortaya çıkmış bir platformu mevcut haliyle hala insanların kullanmaya devam etmesi, belalarını aradıklarını gösteriyor!
0
BlindGuardianNN Cuma, 10:51
facebook bulduk zihin okuyuculusunu istiyoruz
0
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj