Anlık Bildirim

Super Talent 2.5" Flaş disk ; katı diskler ne kadar avantajlılar?

Oy Ver

Sabit diskler gerek kapasite, gerek veri aktarım hızı bakımından oldukça hızlı bir şekilde evrim geçiriyorlar. 5-6 yıl önce 80GB'lık kapasitelere sahip sabit diskleri alkışlarken bu gün 7200RPM dönüş hızına sahip 750GB kapasiteli sabit diskler kullanıcıların beğenisine sunulmuş durumdalar. Dikey kayıt (Perpendicular Recording) teknolojisi sayesinde 1TB kapasiteye sahip diskleri görmemiz de fazla zaman almayacak. Fakat disk teknolojisinin evrimleşme sürecinde değişim sadece kapasite ve plaka dönüş hızından ibaret değil. Flaş hafıza tabanlı katı diskler, düşük erişim süreleri, az enerji harcamaları, mekanik parçaya sahip olmadıkları için darbelere karşı dayanıklı olmaları, uzun ömürlü olmaları ve az ısınmalarıyla şu anki standart sabit disklerin ulaşabilecekleri en üst seviyeyi temsil ediyorlar.

Samsung ve PQI'ın 16GB'dan başlayan ve 64GB kapasiteye kadar ulaşan katı diskleri bu seneki CES fuarında sergilenmişlerdi. Fakat sergilenen disklerin gerçek hayat performansları hakkında bir döküman yayınlanmadı. Geçtiğimiz günlerde Techreport.com ekibi kullanıcıların performanslarını oldukça merak ettikleri katı disklerden birinin ayrıntılı test sonuçlarını yayınladı. Ekibin test etme şansı bulduğu Super Talent üretimi 8GB'lık flaş disk, 2.5" boyutlarında ve IDE arabirimini kullanıyor.


Resimler techreport.com'dan alınmıştır

Standart 2.5" disk boyutlarında kasası olan flaş diskin 40gram ağırlığı ve 6mm kalınlığı bulunuyor. Disk, diz üstü bilgisayarlar için üretilmiş fakat istendiği taktirde 3. parti dönüştürücülerle masa üstü bilgisayarınızda da kullanmanız mümkün. 4GB, 8GB ve 16GB kapasitelere sahip 3 farklı model halinde satışa sunulacak olan flaş disk, kapasite bakımından alışıldık sabit disklerin çok gerisinde kalsa da diz üstü bilgisayarlarla özelikle şantiyeler ve benzeri ağır şartlarda çalışılması gereken durumlarda, kapasiteden önce şarj süresi ve dayanıklılığın geldiğini unutmamak lazım. 4GB ofis programları ve Windows için ucu ucuna yetecek bir alanken 8GB işlerinizi rahatça yürütebilmeniz için gerekli programları kurmaya rahatlıkla yetecektir.

Techreport.com ekibi Super Talent'in flaş diskinin performansını iyi bir şekilde analiz edebilmek için diski, bir çok test programında piyasanın önde gelen diz üstü sabit diskleriyle karşılaştırmış. Flaş disk oldukça düşük olan rastgele erişim süresi sayesinde oyun yükleme süresi gibi bir çok küçük dosyanın ardı ardına erişilmesi gereken durumlarda diğer diz üstü sabit disklerini geride bırakarak 7200RPM'lik masa üstü sabit diskinin ardından 2. liğe yerleşmiş.


Resimler techreport.com'dan alınmıştır. (Düşük sonuç iyidir)


Resimler techreport.com'dan alınmıştır. (Düşük sonuç iyidir)

Fakat sıra büyük dosyaların hızlı aktarılması gereken testlere geldiğinde flaş disk oldukça büyük hayal kırıklığı yaratarak bazı testler hariç 4200RPM hızında çalışan diz üstü sabit disklerinin bile gerisinde yer alıyor. Alışıldık sabit diskler, flaş disklere nazaran yüksek rastgele erişim sürelerine sahip olsalar da konu bilgi aktarım hızına geldiğinde en yakın flaş hafıza tabanlı rakiplerine 3 kata kadar fark atıyorlar. Durum böyle olunca dosya kopyalama, dosya oluşturma, büyük medya dosyalarını açma gibi uygulamalarda flaş disk tam bir fren etkisi yapıyor.


Resimler techreport.com'dan alınmıştır. (Düşük sonuç iyidir)


Resimler techreport.com'dan alınmıştır.

Techreport.com adresini ziyaret ederek oldukça ayrıntılı bir çok testine ulaşabileceğiniz flaş disk, rastgele erişim süresinin önem taşıdığı database, WEB server, oyun yükleme ve benzeri uygulamalarda üst sıralarda yer alırken, veri aktarım hızının ön plana çıktığı uygulamalarda oldukça gerilere düşmekte. Super Talent flaş diskin tek artısı rastgele erişim süresinin düşüklüğü değil tabii, Super Talent flaş disk diz üstü bilgisayarlar için oldukça önemli olan dayanıklılık ve düşük enerji tüketimi testlerinde rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. Ayrıca ses ve ısınma konusunda da yine rakiplerinden oldukça üstün.

Performans grafikleri her ne kadar masa üstü kullanıcılarının ilgisini çekmekten çok uzak olsalar da zaten flaş disklerin şu an için odaklandığı ilk konu taşınabilir bilgisayarlar. Zira taşınabilir bilgisayarlarda şarj süresi ve dayanıklılık büyük önem taşıyor. Ayrıca kullanıcıların bir çoğu mobil ortamda büyük boyutlardaki dosyaları ordan oraya kopyalamak, açmak veya işlemek yerine genelde ofis dosyaları ve benzeri küçük dosyaların görüntülenmesi, işlenmesi ve kayıt altına alınmasıyla uğraşıyorlar. Kısaca flaş diskin sizin için iyi bir seçim veya kötü bir seçim olmasını ihtiyaçlarınız belirliyor. Super Talent'in flaş disklerini şu an yurtdışından temin etmek mümkün. Diskin 4GB lık modeli 200$, 8GB'lık modeli 320$, 16GB'lık modeli 530$ fiyat etiketi taşıyor.

Flaş disklerin düşük kapasitelere sahip olmaları ve oldukça düşük bilgi aktarım hızları şu an için herkese hitap etmelerine engel olsa da zamanla bu engeller aşılacaktır. Özellikle Samsung'un flaş disklerin kapasite arttırımı ve hızlı hale getirilmesi konusunda ciddi çalışmaları var. Belki çok hızlı bir geçiş yaşanmayacak ve flaş diskler mekanik versiyonlarının kapasitelerine ulaşamayacaklar fakat flaş disklerin sahip oldukları avantajlar eğer bilgi aktarım hızı sorunu çözülürse bir çok kullanıcının kapasiteyi göz ardı etmesini yetecek düzeyde.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Sıcak Fırsatlar Forumunda Tıklananlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim