Anlık Bildirim

Sytrin KuFormula VF1 ; yeni yüksek performanslı VGA soğutucu

Ekran kartlarının beraberlerinde gelen standart soğutucular, hız aşırtma için yetersiz olmalarının yanında oldukça gürültücü fanlara sahipler. Standart soğutucuların düşük performansları ve yüksek gürültü oranlarına sahip olmaları, kullanıcıları daha performanslı ve daha sessiz soğutucular almaya yönlendiriyor. Bir çok üretici, gittikçe büyüyen soğutucu pazarında, ekran kartı soğutması üzerine odaklanmış ürünleriyle yer almaktalar.

Sizlere geçtiğimiz sene haberini yaptığımız Nextherm ICS 8200 klimalı kasa gibi kaliteli kasa ve soğutma aksesuarlarının üreticisi olan Sytrin, KuFormula VF1 ve VF1 Plus isimli ürünleriyle ekran kartı soğutucuları pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor.

GPU üzerindeki ana bloktan alınan ısıyı, 2 ısı pompasıyla 50 adet alüminyum yaprağa dağıtan KuFormula VF1 Plus ekran kartı soğutucusu, beraberinde PCI slotlarına takılan, 3 farklı hız ayarı bulunan fan tutucusu ve ufak blower fan ile gelmekte. Soğutucunun KuFormula VF1 modelinde blower tipi fan ve PCI slotlarına takılan hız kontrollü fan tutucusu bulunmamakta. Soğutucu ekran kartınızın PCB'sini rahatsız etmeyecek bir ağırlıkta. 242gram ağırlığı bulunan KuFormula VF1, her ekran kartıyla rahatlıkla kullanılabilir.

Sytrin KuFormula VF1 ; yeni yüksek performanslı VGA soğutucu

Sadece GPU'yu soğutan bir yapısı olan KuFormula VF1 Plus'da bellek soğutması için beraberinde pasif ısı emiciler geliyor. Soğutucu ekran kartına montajlandıktan sonra 1 PCI slotu isgal etmekte. Belleklerin soğutan pasif ısı emiciler, herhangi bir montaj sorununa yer vermemek için olabildiğince alçak üretilmişler. KuFormula VF1 Plus, ATI ve Nvidia'nın bir çok ekran kartı modeline sorunsuz bir şekilde montajlanabiliyor. Ürün ile birlikte değişik ekran kartı modellerine uyum sağlayabilmesi için gerekli parçalarda kullanıcıya sunulanlar arasındalar.

Sytrin KuFormula VF1 ; yeni yüksek performanslı VGA soğutucu

Soğutma stili Arctic Cooling'in Accelero X serisi ekran kartı soğutucuları benzeyen KuFormula VF1 Plus, sıcak havayı anakart üzerine üfleyerek ekran kartından uzaklaştırmakta. Bu yöntem sıcak havanın kasa içerisinde kalması ve anakartı ısıtması nedeniyle bir çok kullanıcıyı huzursuz etmekte fakat bu yöntemin anakart ve diğer donanım bileşenleri üzerinden herhangi bir negatif etkisi bulunmamakta. en azından yapılan testlerde ve kullanıcı bazında henüz bir sorunla karşılaşılmış değil.

Soğutucunun performansı hakkında yorum yapmak için elimizde bir çok kaynak bulunuyor. 7'den fazla yurtdışı kaynaklı donanım inceleme sitesinde test edilen KuFormula VF1 GeForce 6600, 7800GTX, ATI Radeon X800, X850 gibi grafik kartlarında denenmiş ve Thermal Right, Arctic Cooling gibi üreticilerin ürünleri ile karşılaştırılmış.

İlk olarak Ocia.net'in KuFormula VF1 Plus'ı ThermalRight'ın V1'i ile karşı karşıya getirdiği incelemeye göz atalım. Standart GPU/Bellek hızları 400/800 MHz olan GeForce 6600'ün hız aşırma ile 500/1000 MHz değerlerine çıkartılarak kullanıldığı testlerde KuFormula düşük ve yüksek fan hızlarında ThermalRight V1'i geride bırakmayı başarmış.

Sytrin KuFormula VF1 ; yeni yüksek performanslı VGA soğutucu

Guru3D.com'un KuFormula VF1'i nV Silencer ile karşı karşıya getirdiği incelemede ise GeForce 6800GT ekran kartı kullanılmış. 3DMark2006 boyunca GPU'nun en düşük ve en yüksek sıcaklıklarının kayıt altına alındığı testte KuFormula VF1, nV Silencer'a 7 derece fark atmayı başarmış. Test esnasında blower fanın hızı en yüksekte tutulmuş. Burada berlirtmek uygun olacak, KuFormula VF1 ile gelen blower fan düşük, orta ve yüksek hız ayarlarında sırasıyla 24, 28, 32 dBA gürültü oranına sahip.

Çok sessiz sayılmasada kulaklarınızı rahatsız etmeyecek bir fanı bulunuyor. Kullanıcı blower fandan memnun kalmazsa PCI slotuna takılan 3 seviyeli hız kontrolcüsüne sahip fan tutacağına, blower fanı çıkartarak 12CM'e kadar dilediği fanı takabilmekte. Ayrıca fanın kasaya montaj şeklinden dolayı KuFormula VF1, SLI kullanıma müsayit değil.

Sytrin KuFormula VF1 ; yeni yüksek performanslı VGA soğutucu

Diğer incelemelerine haberin sonundaki linklerden ulaşabileceğiniz KuFormula VF1 Plus, Sytrin'in ilk denemesinde oldukça başarılı bir ürün ortaya çıkardığını gösteriyor. İncelemelerde oldukça yüksek puanlar alan ürün, yurtdışında 39$'dan başlayan fiyatlarla temin edilebilir durumda. Ülkemize ithal edilir mi bilinmez fakat ATI X1300 veya Nvidia 6200 gibi ekran kartlarıyla fansız olarakta kullanılabilecek KuFormula VF1 Plus, bir çok kullanıcının sahip olmak isteyeceği bir ürün.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Tavsiyelerimiz

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim