Anlık Bildirim

Televizyon navigasyonunda Sesli komut devri ; Promptu Voice Controlled Television

Oy Ver

AgileTV isimli dijital yayın teknolojileri ile ilgili ürünler üreten bir firma tarafından geliştirilen Promptu, televizyonlarda ses ve görüntüde yaşanan değişimden sonra kontrol mekanizmasınında ne kadar ileri gidebileceğinin bir göstergesi. Televizyonunuzu sesle kumanda etmeye nedersiniz?

Promptu, kablolu TV hizmeti veren kuruluşların destekleri ile çalışan bir sistem ve o an kanallarda olan veya ileri tarihlerde yayınlanacak olan içeriğin aktarıldığı alıcı ile bu alıcıyı sesli veya elle kumanda etmek için kullanılan kumandadan oluşuyor. Kullanıcılar hiç ses tanımlama ve kayıt işlemleri gibi uzun süreli uygulamalarla uğraşmadan direk cihazı alır almaz sesli komutlar vermeye başlayabiliyorlar. Cihaz sadece ingilizce komutları algılamakta, sistem henüz çok yeni olduğundan tam kullanıma geçtiğinde diğer diller için geliştirme yapılıp yapılmayacağını göreceğiz.

Ürünün kullanılmasına gelince Promptu, 70 den fazla sesli komuta duyarlı ve bu sesli komutlar arasında, o an yayınlanmak olan spor, belgesel yada benzeri değişik içerikteki yayınları isteğe göre filitrelemekten tutunda, beğendiğiniz bir sanatçının oynadığı filmi, yayınlar içerisinde aratmaya kadar bir çok seçenek mevcut.

Bu sesli komutlardan örnekler verirsek mesela kullanıcı, direk bir kanala geçmek istediğinde "BBC" yada "Discovery" demesi ilgili kanalın açılmasına yetiyor. Eğer kumanda üzerinde tanımlı bir tuş varsa "CHANEL 7" dediğinde, yedi (7) nolu tuştaki kanal görüntüleniyor. Eğer kullanıcı sadece spor programlarını görmek istiyorsa "Scan Sports" dediğinde o an kanallarda yayınlanan spor programlarının listesi geliyor ve aralarından istediğini seçebiliyor. Dahada fazlası isterseniz "Find Actor Tom Cruise" komutunu sesli verip ilgili aktorün yer aldığı filmlerin listesinede ulaşmanız mümkün.

Aslında sistemin getirileri arasında bulunan sesli komut sistemi daha önceden kullanıcı tarafından özelleştirebilir kumandalar ile denenmiş bir teknik fakat bu sistemde fark kullanılan yazılım ve kumanda sisteminde. Arama seçenekleri oldukça fazla ve istenen içeriğe ulaşılması kablolu şebeke sağlayıcısının desteği ile oldukça kolaylaştırılmış durumda.

Televizyon navigasyonunda Sesli komut devri ; Promptu Voice Controlled Television
Televizyon navigasyonunda Sesli komut devri ; Promptu Voice Controlled Television

Promptu'da kumanda ile alıcı cihaz arasındaki haberleşme kızıl ötesi ile yapılıyor. Bu yüzden kullanıcı sesli komut vereceği zaman en iyi başarım için kızıl ötesi verici kısmı tam olarak alıcıya tutmak zorunda. Sistemin kumandasında diğer kumandalara ek olarak sadece bir mikrafon ve sesli komut düğmesi bulunmakta.

Şu an için yeni duyrulmuş ve henüz servis vermeye başlamamış olmasına rağmen Promptu, sağladıkları ile gerçekten televizyonda yayınlanan içeriğin kontrol edilmesinde oldukça etkili bir sistem. Belki ileride ülkemizdeki kablolu servis sağlayacıların destekleri ile bizlerinde kullanabileceği televizyon üzerinden erişilebilen interaktif içerikler işimizi oldukça kolaylaştıracaklar.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim