Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  Haber Gir indirim kodu
  Anlık Bildirim

  Üretimde dijital dönüşüm mucizesi

  Dijital teknolojilerdeki gelişmelerle birlikte üretim sektöründeki firmalar rekabet ortamında fark yaratabilmek için dijital dönüşüm çözümlerine başvuruyor. Dijitalleşme üretim sektörü için...
  Oy Ver

  Dijital teknolojilerdeki gelişmelerle birlikte üretim sektöründeki firmalar rekabet ortamında fark yaratabilmek için dijital dönüşüm çözümlerine başvuruyor. Dijitalleşme üretim sektö için süreçlerin iyileştirilmesinde dijital bilgilerin uygulanmasıyla 90’lı yıllarda başladı. Günümüzde uygulamanın kapsamı genişledi ve Endüstri 4.0 teknolojileri üretimde dijital dönüşüm kavramını sektörün odak noktasına yerleştirdi.

  Üretim sektöründe başarı elde etmek daha hızlı ve az maliyetli üretim yapmayı gerektiriyor. İşte tam da bu noktada dijital dönüşümü tetikleyen Endüstri 4.0 teknolojileri devreye giriyor ve dijital üretim önem kazanıyor.

  Endüstri 4.0 ile gelen teknolojiler      

  Endüstri 4.0, Dördüncü Sanayi Devrimi olarak da anılıyor. Endüstri 4.0’ın devrim olarak ifade edilmesi birkaç farklı teknolojiyi birden sağlayabilmesinden kaynaklanıyor. İlk defa 2011’de Hannover Fuarı’nda belirtilen Endüstri 4.0, geleneksel fabrikaları akıllı fabrikalara dönüştürüyor. İnternetin endüstriyel organizasyonlara girmesiyle ortaya çıkan Endüstri 4.0 endüstriyel şirketlerin iş süreçlerinde, köklü değişikliklere işaret ediyor.

  Bilişim dünyası ile endüstriyi bir araya getiren Endüstri 4.0; 3D yazıcı, nesnelerin interneti (IoT), akıllı fabrika, otonom sistemler, artırılmış gerçeklik, yapay zekâ, büyük veri ve biyoteknoloji, nanoteknoloji gibi teknolojiyle daha hızlı, daha güvenilir ve daha sağlam ürünler üretmeye olanak tanıyor.

  Otomasyon sistemleriyle donatılmış akıllı fabrikaların mihenk taşını oluşturduğu Endüstri 4.0, anlık izlenebilir olması ve raporlara anında ulaşılabilmeyi sağlamasıyla şeffaf bir üretim ortamı oluşturuyor. Böylece üretimin her aşaması kontrol altında tutuluyor. Endüstri 4.0, az maliyetle düşük enerji harcayarak verimliliği kaliteyi artırmayı amaçlıyor. İşçi temelli hataların ortadan kaldırıldığı çevre dostu bu mühendislik alanı, yeni hizmet ve iş modelleri geliştiriyor.

  Fabrikalar, tedarik zincirleri ve mağazalar gibi pek çok alanda Endüstri 4.0 kullanımı yaygınlaşıyor. Endüstri 4.0’ın endüstriyel girişimlerin daha verimli ve üretken olmalarını sağlama potansiyeli bulunuyor. Türkiyede Endüstri 4.0 otomotiv sektöründe kullanılıyor. Dünyanın önde gelen üretim merkezlerinden biri olan Türkiye, Endüstri 4.0 gerçeğini hem devlet politikası hem şirket politikası olarak benimseyebiliyor. Endüstri 4.0 alanında rüştünü ispatlamış firmalar Türkiye’nin endüstri 4.0 alanında ilerlemesine olanak tanıyor. Türkiye, orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde, Afro-Avrasya’nın tasarım ve üretim üssü olmayı hedefliyor.

  Dijital üretim ile gelen avantajlar

  Üretimde dijital dönüşüm ile ortaya çıkan dijital üretim, üretim operasyonlarına fayda sağlamak için dijital teknolojilerden yararlanmayı ifade ediyor. İmalat hizmetinde, tedarik zincirinin yönetilmesinde bilgisayar sistemlerinin kullanılması kar, rekabet avantajı ve yüksek verimlilikle sonuçlanıyor.

  Süreçleri yönetmede entegre bir yaklaşım oluşturan dijital üretim, gerçek zamanlı veri analiz metotları kullanarak verimliliği artırıyor. Temelinde Endüstri 4.0’ın mihenk taşı akıllı fabrikaları, tedarik zinciri yönetim sistemi ve ürün yaşam döngüsünden oluşan dijital üretim, departmanlar arası karmaşık üretim süreçlerini bir araya getiriyor. Dijital üretim ile bulut tabanlı araçlar tedarikçilerin verimli bir şekilde işbirliği yapmasına olanak tanıyor.

  Dijital üretimin; veri alışverişinin otomatikleşmesiyle verimin artması, insan hatasından kaynaklanan işlemleri önleyerek ek maliyet oluşmasını önlemesi, hızlı inovasyon ve üretim ve bakım maliyetlerinin azalması gibi avantajları bulunuyor. Bir dijital üretim teknolojisi kullanmaya başlamadan önce üretim sorunlarının ve hedeflerin belirlenmesi gerekiyor. Üretimde dijitalleşme için vizyon sahibi bir liderin yöneticiliği de önem taşıyor.

  Akıllı üretim için ortam yaratan Endüstri 4.0 eski tip patronlar ile yeni nesil lider yöneticiler arasındaki farkı da ortaya koyuyor. Entegre üretim trendi geleceği şekillendirecek gibi görünüyor. Trendi kaçırmamak ve üretimde verimliliği sağlayabilmek için Logo Yazılım’ın üretim sektörüne yönelik dijital dönüşüm çözümlerini kullanabilirsiniz.

  Daha fazlası için Dijitaldonusum.com'u ziyaret edin

  Dünya dijital dönüşüm çevresinde gelişiyor ve değişiyor. Dijital dönüşüm konulu içerikler sayesinde rasyonel bir bakış açısı kazanarak ufkunuzu genişletebilirsiniz. Dijital Olgunluk Seviye Tespit anketi ile yeni dünyaya uyum sağlama yeterliliğinizi ölçebilir, iş süreçleri ve teknolojinin bütüncül dönüşümü için yol haritası belirleyebilirsiniz. Yapay zekadan robotik endüstriye, e-dönüşümden e-ticaret, girişimcilikten yeni nesil İK yönetimine yeni teknolojilerle değişen iş dünyasını yansıtan içerikleri platformumuzda bulabilirsiniz. https://dijitaldonusum.com  Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
  istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
  DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
  Yoruma Kapalı: Bu içeriğe yorum eklenemiyor.
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim