İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
Uygulama Haber
WhatsApp'a sadece Android O'da çalışan yeni bir özellik geldi
WhatsApp beta dün 2.17.265 numaralı sürüme güncellenirken çoğu kullanıcının göremediği bir yenilikle geldi. Zira değişikliği fark edebilmek için Android'in en yeni sürümünü çalıştıran bir cihaza sahip olmak gerekiyordu. WhatsApp artık Android O'da görüntülü aramalar için resim içinde resim (picture-in-picture) özelliğini destekliyor.
 
Bildiğiniz gibi Android Nougat ve alt sürümlerde görüntülü arama başlatıldığında geri tuşuna dokunursanız, arama arka plana gider ve sesli görüşme devam ederken video duraklar. Böylece sohbet ekranına geri dönerek telefonunuzda başka bir işlem yapabilirsiniz. Yeni özellikle birlikte Android O'da geri tuşuna dokunduğunuzda, video yüzen bir pencere haline gelecek ve telefonunuzda başka işlem yaparken bir yandan da görüntülü görüşmeye devam edebileceksiniz.
 
[bkzdh=92528]
Yüzen video hareket ettirilebiliyor ancak yalnızca ekranın kenarlarından birine taşıyabiliyorsunuz. Üzerine dokunduğunuzda ise normal boyutuna geri dönüyor. Aşağı doğru kaydırılınca görüşmeyi arka plana atarak, Nougat ve daha düşük sürümlerde olduğu gibi videoyu duraklattığını belirtelim.
 
Resim içinde resim (picture-in-picture) API'si sadece Android O'ya eklenmiş durumda. Dolayısıyla bu özellik Android'in eski sürümleri için geçerli olmayacak gibi görünüyor. Öte yandan WhatsApp''ın bu yeniliği destekleyen ilk uygulama olmadığını belirtelim. Resim içinde resim özelliğini daha önce Duo, VLC Beta, Play Movies ve Chrome gibi uygulamalarda da görmüştük. Giderek daha fazla uygulamanın bu akıma katılması bekleniyor.
 
WhatsApp'ın bu yeni özelliğini denemek isterseniz Android O Geliştirici Önizleme sürümünü çalıştıran bir cihaza sahip olmanız gerekecek. Ayrıca Play Store'daki WhatsApp beta programına katılmanız ya da APK Mirror üzerinden manuel olarak en yeni APK dosyasını indirmeniz de lazım.

2 saat önce 7 Onur Seven 1073
Google Play Protect, Android cihazları zararlı yazılımlardan koruyacak
Google, Android ekosistemindeki kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan korumaya yönelik yeni bir adım attı. Arama devi Google Mobil Servisler 11 veya üstünü çalıştıran tüm Android cihazlar için Play Protect ana ekranı kullanıma sundu. Otomatik olarak etkinleşecek Google Play Protect, cihazlara yüklenen uygulamalarda kötü amaçlı yazılım taraması yapacak.
 
Makine öğrenimi kullanılarak, günde bir milyar cihaz ve yaklaşık 50 milyar uygulama taranacak. Elbette uygulama mağazasında 50 milyar uygulama mevcut değil, bu rakam aynı uygulamanın birden fazla kez yüklenmesini de kapsıyor. Koruma sisteminin temel amacı cihazınızı, verilerinizi ve uygulamalarınızı güvende tutmak. Bunun için telefonunuz veya tabletiniz düzenli olarak otomatik şekilde taranarak kontrol edilecek.
 
[bkzdh=92518]
Google Play Protect, ayrıca kullanıcıların cihazlarını 'Cihazımı Bul' özelliğini kullanarak kolayca bulmalarını da sağlayacak. Sistem, kaybolan cihazın uzaktan kilitlenmesine veya kullanıcıların kilit ekranında bir mesaj görüntülemesine de olanak sağlıyor. Böylece bulan kişiye kiminle iletişime geçeceğini bildirmek mümkün. Eğer cihazın tamamen kaybolduğundan eminseniz tüm verileri silebilirsiniz.
 
 

Zararlı uygulamalara kalkan olacak

Arama devi, Google Play Store'daki tüm Android uygulamalarının yanı sıra uygulama geliştiricilerinin de doğru bir şekilde denetlendiğini ve onaylandığını söylüyor. Google Play Protect, Play Store'daki Android uygulamalarında Judy ve Xavier gibi zararlı yazılımların tespit edilmesinden haftalar sonra geldi. Check Point Research Team'e göre, en az 41 uygulamada bulunan Judy isimli malware, 8.5 milyon ila 36.5 milyon arasında kullanıcıyı etkilemiş durumda. Daha yaygın olan Xavier'in ise Google Play Store'daki 800'den fazla uygulamada tespit edilmiş.
 
Google Play Protect, Google Mobil Servisler 11 veya üstünü çalıştıran tüm kullanıcılara sunulmaya başlandı. Cihazınıza gelip gelmediğini kontrol etmek için Ayarlar -> Google -> Güvenlik -> Uygulamaları Doğrulama bölümüne bakabilirsiniz. Kullanıcılara bildirim göndererek uygulamaların tarandığını ve cihazın güvenli olduğunu hatırlatacak Play Store'daki Play Protect kartının ise herkese ulaşması biraz zaman alacak gibi görünüyor.
 
[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=FMSwhXjEIao]

6 saat önce 6 Onur Seven 1827
Çin’de WhatsApp’a engel

Çok sıkı sansür uygulamaları ile tanınan ve Facebook, Instagram, Google gibi devlerin erişime kapatıldığı Çin’de sıra WhatsApp’a geldi. Batı kaynaklı uygulamalara karşı çok katı olan Çin, uygulamanın pek çok özelliğini engelledi.

 

Kırpıldı

 

Gelen bilgilere göre Çin sınırları içerisinde WhatsApp sadece metin tabanlı mesaj gönderebiliyor. Bunun haricinde görsel, video paylaşımı, sesli veya görüntülü arama özellikleri kullanılamıyor. Yani WhatsApp yıllar önceki ilk haline dönmüş durumda.

 

Çin hükümeti, kontrol edemediği uygulamalara kesinlikle izin vermiyor. WhatsApp gibi uçtan uca şifreleme ile korunan ve dışarıdan müdahale edilemeyen Telegram da bir süre önce yasaklanmıştı. Çin, vatandaşların verilerini toplayan uygulamaların mutlaka bu verileri ülke sınırları içerisinde tutmasını istiyor. Hatta bir platformun kaynak kodlarını talep ettiği bile oluyor. Geçtiğimiz günlerde onay almayan VPN servisleri tamamen yasaklanmıştı.

 

[bkzdh=92483]

Çin hükümeti vatandaşına karşı elbette bu kadar merhametsiz değil. Çin sınırları içerisinde haberleşmek ve paylaşım yapabilmek için hükümet kontrolü altındaki uygulamalar kullanılabiliyor. Örneğin Facebook alternatifi Ren Ren, Twitter alternatifi Weibo, YouTube alternatifi Youku, Google alternatifi Baidu bunlar arasında. Bu uygulamalar Çin’in büyük internet nüfusu sayesinde en az rakipleri kadar yüksek kullanıcı rakamlarına sahip. 

 

14 saat önce 16 Ekrem71 1249
Google uygulamasına Facebook benzeri haber akışı geldi
Google, iOS ve Android cihazlardaki ana arama uygulamasını, Facebook benzeri bir haber akışı ekleyerek güncelledi. Google uygulaması, artık kullanıcıların ilgi duyduğu en son haberleri, hava durumunu ve maç skorlarını sunabilecek.
 
Google uygulamasının yeni haber akışı ilk olarak Aralık 2016'da Android kullanıcıları için "önizleme olarak" tanıtılmıştı. Şirket artık makine öğrenme algoritmalarını daha ileri düzeyde geliştirdiğini ve böylece haber akışının sürekli olarak kullanıcılara ilgi çekici içerik gösterebileceğini söylüyor.
 
[bkzdh=92500]
Arama devi konuyla ilgili açıklamasında "Önemli spor olayları, haberler, ilgi çekici videolar ve müzikler gibi pek çok konuda kartlar göreceksiniz. Artık akışınız yalnızca Google ile olan etkileşiminize dayalı değil, aynı zamanda bölgenizdeki ve dünyanın dört bir yanındaki trendleri de göz önünde bulunduruyor. Telefonunuzdaki Google uygulamasını ne kadar çok kullanırsanız haber akışınız o kadar iyi olur" ifadelerini kullandı.
 
Resmin büyük halini görebilmek için tıklayın
Orijinal boyut için tıklatın

İlgi alanına yönelik içerik gösterilecek

Google uygulamasının akışı da, kişilerin kullanma biçimine bağlı olarak değişmeye devam edecek. Örneğin, bir kullanıcı fotoğrafçılıkla ilgileniyorsa ve her zaman o konuyla alakalı şeyler aratmışsa Google akışı fotoğrafçılıkla ilgili haber ve makaleler gösterecek. Uygulama, kullanıcının arama geçmişini temel alarak bunu yapabiliyor.
 
Buradaki en önemli şey, kullanıcıların akışta gördüklerini kontrol etmeleri. Kendileriyle alakasız bir içerik gördükleri anda basit bir dokunuşla ilgili kartı akıştan çıkarabilirler. Google'ın ana uygulamasındaki yeni haber akışı, ABD'deki iOS ve Android cihaz sahipleri tarafından kullanılabiliyor. Özelliğin önümüzdeki birkaç hafta içinde diğer ülkelere de gelmesi bekleniyor.

Dün (23:07) 3 Onur Seven 1374
Yerli oyun Slidey 128 ülkede Apple tarafından tavsiye ediliyor

Saygın Topatan ve Narcade tarafından geliştirilen Slidey, zekice kurgulanmış Tetris tadında bulmacalar içeriyor. Slidey, en çok oynanan oyunlar sıralamasında üst sıraları zorluyor.

 

Slidey oldukça hızlı öğrenilen ve oynadıkça ustalaşılan, özgün oyun kurgusu ve modern tasarımıyla keyifli bir oyun deneyimi sunuyor. Kolay oynanışı sayesinde metroda, yolda veya kısa bir molada rahatlıkla oynayabiliyor. Oyunun hem pratik hem eğlenceli yapısı sayesinde App Store'da kullanıcılar tarafından 5 yıldız elde etti.
 
[bkzdh=92428]

 

Slidey, kısa zamanda elde ettiği yükselişinin ardından Apple editörlerinin seçtiği ve kullanıcılara önerdiği oyunlar arasına girmeyi başardı. Tam 128 ülkenin App Store ana sayfasında "Bu Tetris tadındaki zekice kurgulanmış bulmaca oyununa bayıldık" başlığıyla öne çıkarıldı.

 

Şuan için sadece iOS platformunda ücretsiz olarak yayınlanan Slidey, yakın zamanda Android platformuna da çıkışını gerçekleştirecek.
 

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=zMns3iUJ_lY]

Dün (15:15) 2 Yusuf Akbaş 1939
Adobe Photoshop Lightroom'a yeni arayüz geldi
Adobe bugün Photoshop Lightroom uygulamasının Android sürümü için, kapsamlı değişiklikler getiren bir güncelleme yayınladı. Uygulama yeniden tasarlanmış bir arayüzle artık tamamen Android merkezli bir tasarıma sahip olmuş durumda. Kullanıcı arayüzünün haricinde uygulamada diğer bazı değişiklikler de var.
 
[bkzdh=92473]
Photoshop Lightroom, ACR 9.12 sürümünde bulunan en yeni kameralar ve lensleri desteklemesinin yanında, genel kararlılık iyileştirmeleriyle birlikte geliyor. Uygulamanın temelde aynı şeyleri yaptığını ancak bunları yaparken biraz daha akıcı ve hızlı olduğunu söyleyebiliriz.
 
Lightroom v3.0 güncellemesiyle birlikte uygulamanın arayüzü yeniden tasarlanmış olabilir, ancak çarpıcı bir fark beklemeyin. Daha fazla animasyon ve yumuşak geçişlere sahip olmuş. Lightroom'u ücretsiz olarak kullanabilirsiniz, ancak birkaç özellik için Creative Cloud hesabı ile giriş yapmanız gerekebilir. Böylece düzenlediğiniz fotoğrafları cihazlarınız arasında senkronize edebilirsiniz.
 
Google Play Store: Adobe Photoshop Lightroom

Dün (13:10) 5 Onur Seven 1292
Efsane online oyun RuneScape mobil platforma geliyor
Jagex, dünyadaki en popüler MMORPG (Devasa Online Rol Yapma Oyunu) oyunlarından biri olan RuneScape'i mobil platformlara taşıyacağını açıkladı. Oyunun modern ve klasik sürümlerinin her ikisini de mobil platformlarda göreceğiz. İlk olarak Old School RuneScape, kış aylarında telefon ve tabletler için indirilebilir olacak. RuneScape ise 2018 yılı içerisinde gelecek.
 
[bkzdh=92415]
RuneScape, 2001'de tarayıcı tabanlı bir oyun olarak macerasına başladı. Ardından dünyanın en popüler çevrimiçi oyunlarından biri oldu. Modern sürüm önemli ölçüde değişmiş durumda, bu nedenle orijina oyunun fanları Old School sürümünü beğenebilirler.
 
Oyunun her iki versiyonu da çapraz oynamayı destekleyecek. Böylece kullanıcılar PC ve mobil platform arasında sorunsuz bir şekilde oyunlarını sürdürebilecekler. Öte yandan yapımcı firma Jagex'in bu kararı almasındaki en önemli etken mobil platformun yükselişi olmuş. Şirket, yapılan anketlerde aktif oyuncuların %90'ından fazlasının oyunları mobilde oynamak istediğinin ortaya çıktığını söylüyor.

2 gün önce (21:00) 9 Onur Seven 1551
Microsoft'tan kapalı alanlar için çevrimdışı navigasyon

Bir alışveriş merkezine ya da büyük bir binaya giderken navigasyon uygulamaları rotanızı oluşturuyor. Peki ya içeri girdikten sonra ne oluyor? Navigasyon uygulamalarında hem iç mekan tasarımları bulunmuyor hem de kapalı alanlarda GPS ve Wi-Fi sinyali kesiliyor. Microsoft, bu soruna çözüm olarak Path Guide adındaki çevrimdışı navigasyon uygulamasını tanıttı.
 

Hareket Sensörü ile Çalışıyor

 
Path Guide uygulaması telefonun dahili hareket sensöründen aldığı adım bilgilerine göre sizi yönlendiriyor. Kullanıcıya kolaylık sağlaması amacıyla dönüş yerlerinin fotoğrafları kullanıcıya rehberlik ediyor.
 
Bina içerisindeki navigasyon bilgilerini kullanıcılar uygulamaya ekliyor. Veri eklemek için binanın dışına çıkıp kayıt modunu etkinleştirdikten sonra hedefe kadar yürüyorsunuz. Dilerseniz daha detaylı veri olması adına dönüş yapılacak yerlerin fotoğrafını çekebiliyorsunuz. Son olarak uygulama kapalı alan rotasını otomatik olarak oluşturuyor.
 
[bkzdh=92440]
Path Guide uygulaması; alışveriş merkezi, iş hanı, sahil parkı gibi alanlarda kullanılabilir. Rota verilerini kullanıcılar eklediği için Path Guide'ın gelişimini kullanıcılar sağlayacak. Microsoft, uygulamadan herhangi bir ticari amaç gütmüyor, tamamen ücretsiz ve reklamsız olarak sunuluyor. Şuan için sadece Android platformunda kullanılabilen Path Guide'ı buradan indirebilirsiniz.
 

2 gün önce (19:40) 6 Yusuf Akbaş 1301
Google Duo, 100 milyon yükleme barajını aştı
Birkaç ay önce  Google Play Store'da 50 milyon indirme sayısına ulaşan Google Duo, şimdi 100 milyon barajını aşmış durumda. Bu başarı uygulamanın 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğu anlamına gelmese de, kullanıcılar arasında gittikçe popülerlik kazandığını gösteriyor.
 
[bkzdh=92445]
Uygulama geçen yılki Google I/O konferansı sırasında Allo uygulamasıyla birlikte kullanıma sunulmuştu. Duo, Apple'ın FaceTime ve Microsoft'un Skype uygulamalarına karşı arama devinin bir cevabıydı. Başlangıçta uygulamanın sadece görüntülü görüşmeyi desteklemesi, rakiplerinden geride kalmasına neden oldu. Ancak şirket birkaç ay önce sesli arama özelliğini sunmasıyla birlikte bu durum değişti.
 
Google Duo basit ve kullanımı kolay bir uygulama olarak öne çıkıyor. En önemlisi de -Google'ın iddialarına göre- yüksek miktarda veri tüketmemesi. Ayrıca uygulamanın düşük bağlantı hızlarında da başarılı bir performans gösterdiğini belirtelim. Google Duo'yu buraya tıklayarak Play Store üzerinden cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Pazartesi, 21:00 14 Onur Seven 1917
WhatsApp'a YouTube entegrasyonu geliyor
WhatsApp son birkaç ayda birçok yeniliğe sahip oldu. Ortaya çıkan yeni bir sızıntı ise şirketin YouTube entegrasyonunu test ettiğini gösteriyor. Yani yakında WhatsApp, YouTube videolarını uygulamadan ayrılmadan izlemenize olanak sağlayacak.
 
Yeni özellik, uygulamanın iOS platformu için yayınlanan WhatsApp beta sürümünde tespit edildi ve kullanıcıların resim içinde resim modunda YouTube video bağlantılarını oynatmasına izin verecek. Ekranda görünen yüzer pencerenin çimdikleyerek yakınlaştırma hareketi kullanılarak yeniden boyutlandırılabileceğini belirtelim.
 
Ayrıca uygulama kullanıcılara videoyu tam ekran modunda açma ve sohbet penceresini gizleme seçeneği de sunacak. Bu özelliğin Android kullanıcıları için ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda ise henüz bir bilgi yok.
 
[bkzdh=92436]
Şirket, son birkaç ay içinde mesajlaşma platformunda birçok yeni değişiklik yaptı. Kısa süre önce iOS kullanıcıları için "Gece Modu" isimli kamera özelliği kullanıma sunulmuştu. Yeni özellik kullanıcıların uygulama içindeki kamerayla gece karanlığında daha parlak ve net fotoğraf çekmesini sağlıyor.
 
Ayrıca WhatsApp geçtiğimiz günlerde, tüm dosya formatlarını paylaşacak şekilde güncellendi. Kullanıcılar artık platform üzerinden APK dosyaları ve sıkıştırılmış klasörleri paylaşabiliyorlar. Android kullanıcıları maksimum 100MB boyutunda dosya paylaşabilirken, iOS kullanıcıları için sınır 128MB olarak belirlenmiş durumda.

Pazartesi, 16:00 15 Onur Seven 2502