İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
Uygulama Haber
Afrin Operasyonu ile ilgili gelişmeleri askeri operasyon haritasından anlık takip edin
Dünya genelindeki savaş ve iç savaşların anlık takibinin yapılmasını sağlayan medya platformu Liveuamap, askeri operasyon haritalarıyla çatışma bölgelerindeki durumun internet üzerinden canlı olarak takip edilmesini sağlıyor. Servisi kullanarak operasyon bölgelerine ait harita, mesaj, resim ve video gibi verilere anında ulaşabiliyorsunuz.
 

96684

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki terör örgütü mevzilerini vurmaya başlamasıyla ülke olarak oldukça kritik bir döneme girmiş bulunmaktayız. TSK, Afrin'e yönelik operasyon hazırlığını sürdürürken bölgedeki durumu anlık olarak takip etmek isteyenler Liveuamap isimli uygulamayı telefonlarına kurarak son durumu gerçek zamanlı olarak izleme şansına sahipler.
 

Çatışma bölgelerinden anında haber alın

Akıllı telefonunuza indireceğiniz Liveuamap uygulaması Türkiye, Ukrayna, Avrupa, Orta Doğu, ABD, İsrail, IŞİD, Kuzey Amerika, Hindistan, Çin ve Rusya ile ilgili son dakika haberleri veriyor. Yani uygulamayı kullanarak bu bölgelerdeki Mülteci Krizi, Orta Doğu savaşları, Ukrayna'daki savaş, Kırım, Putin, IŞİD, Suriye iç savaşı, Astana görüşmeleri, Fırat Kalkanı ve Afrin Operasyonu gibi önem taşıyan kritik olayları yakından takip edebiliyorsunuz.
 

96661

Telefonunuza kuracağınız Liveuamap uygulamasında yer alan askeri operasyon haritasıyla birlikte kritik bölgelerdeki durumu görüntüleyebileceğiniz gibi anlık haber, resim ve videolara da erişebileceksiniz. Uygulamanın Türkçe dil seçeneğine sahip olduğunu belirtelim. Cihazınıza yükledikten sonra Bölgeler menüsünden "Suriye"yi seçerseniz Afrin operasyonunun tüm detaylarını anlık olarak görüntüleyebilir, TSK tarafından PYD-YPG'nin oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun batı ucu olan Afrin'e düzenlenecek harekatı anlık olarak takibe alabilirsiniz.
 
Liveuamap uygulamasını indirin: Android | iOS 

Dün (22:00) 9 Onur Seven 3240
Twitter'ın Android sürümünde "yer imleri" özelliği test ediliyor
Twitter geçtiğimiz yıl kullanıcılarının istedikleri tweet'leri daha sonraki bir tarihte okumak üzere kaydetmelerini sağlayacak "yer imleri" özelliği sunmayı planladığını açıklamıştı. Daha sonrasında özel test sürecine giren bu özelliğin şimdilerde Twitter'ın Android uygulamasının en son beta sürümünde yer aldığı ortaya çıktı.
 

96682

Özelliğin ismi aslında ne işe yarayacağını açıkça ortaya koyuyor. Kullanıcılar yer imleri özelliğiye boş zamanlarında okumak üzere tweet'leri saklayabilecekler. Şu anda Twitter kullanıcıları daha sonra okumak istedikleri bir tweet olduğunda beğenerek veya kendilerine DM yoluyla göndererek bir anlamda saklamış oluyorlar. Bu da pek pratik ve kullanışlı bir yöntem değil.
 

Twitter'da yer imleri özelliği yakında gelebilir

Yer imlerine eklenen tweet'lerin ne kadar süre saklanabileceği belli değil. Örneğin orijinal tweet silindiğinde kullanıcılarda hala bir kopyası kalabilecek mi? Muhtemelen durum böyle olmayacaktır ancak bu özellik beta olduğu için henüz keşfedilmemiş yönleri var. Yer imlerinin şu an Android platformunda beta sürecine girmesi, yakında genel kullanıma sunulacağını gösteriyor. Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Dün (20:00) 1 Onur Seven 385
Huawei telefonlarına RCS mesaj desteği geliyor

Son dönemin yükselen teknolojilerinden birisi olan RCS standardı, Samsung ve General Mobile telefonlarından sonra şimdi de Huawei telefonlarında boy göstermeye başlayacak.  

 

RSC nedir?

 

RCS (Rich Communication Services) hizmeti, bildiğimiz SMS ve MMS hizmetlerinin üzerine daha fazla özellik ekleyerek, hali hazırdaki mesajlaşma yazılımlarından geri kalmamasını amaçlıyor. Hizmet internet üzerinden çalışıyor.

 

Bu özellikler arasında bağımsız mesajlaşma, bire bir sohbet, grup sohbeti, içerik paylaşımı, dosya transferi, sesli mesaj, video mesajı, ağ destekli kara liste, konum paylaşımı gibi pek çok ayrıntı yer alıyor. Avantajı ise marka veya platforma özgü olmaması ve bu sayede yaygın olarak kullanılabilmesi.

 

RCS hizmeti, 2012 yılında pilot olarak uygulanmaya başlamıştı. Hali hazırda 35 ülkede Turkcell dahil 48 operatör tarafından 156 cihaz üzerinde RCS hizmeti kullanılıyor ve farklı isimler almış durumda.

 

96674

Bir sunucu temelinde çalıştığı için RCS hizmeti biraz maliyetli. Bu bakımdan operatörler konuya biraz uzak bakıyorlar. Standart SMS/MMS ve çevrim içi mesajlaşma uygulamaları yeterli görülüyor. Google ise Jibe Cloud adını verdiği bulut sunucular üzerinden RCS hizmeti sunuyor ve ortaklıklar yaparak yayılmasına çalışıyor.

 

Genelde RCS hizmeti Android Messages üzerinden sunuluyor. Google ve Huawei arasında yapılan ortaklık kapsamında tüm Huawei akıllı telefonlarının RCS destekli Android Messages uygulaması ile donatılacağı açıklandı. Zengin mesaj özelliklerinin yanı sıra Google Duo temelli video sohbet de mümkün olacak.

 

Yeni bir güncelleme ile gelecek mesajlaşma teknolojisi ayrıca kurumlara yönelik olan cihazlarda da yer alacak. Google kurumsal tarafta da uygulamanın RCS desteği sunacağını duyurdu. Güncelleme kısa süre içerisinde başlayacak. 

 

Dün (21:05) 4 Ekrem71 1678
Periscope ile Periskop arasındaki isim kavgası devam ediyor

Canlı yayın uygulaması Persicope ile Türk şirketi Periskop’un isim kavgası devam ediyor. Periskop, canlı yayın şirketine açtığı davayı kazanmış ve uygulama geliştiricileri Türkiye’de uygulama adını Scope olarak değiştirmişti.

 

Periskop’un Genel Müdürü Gökhan Selamet, isim değişiminin yeterli olmadığını belirterek tamamen değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

 

"İsmi tamamen değişmeli"

Kullanıcılar tarafından uygulamanın adının hala daha Periscope olarak anıldığını belirten Selamet, “Periscope marka ismini ‘Scope’ olarak değiştirse de hâlâ bizle anılıyor. Kullanıcılar, ‘Scope’ demiyor, Periscope diyor. TV programlarında Periscope deniliyor. Bundan büyük rahatsızlık duyuyoruz. Günde onlarca yüzlerce şikâyet telefonu geliyor. Bu da yetmiyor, canlı yayın uygulaması Periscope’a açılan davalar, savcılığın başlattığı suç duyuruları da bize geliyor. Yaşadığımız bu durumdan gerçekten bıktım, sıkıldım” dedi. Uygulamanın Scope ismiyle yola devam etmesinin çözüm olmayacağını, isminin tamamen değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Marka haklarının elinde bulunduran Periskop şirketi, ismin yazılışını Periscope A.Ş. olarak değiştirecek. Gökhan Selamet, mahkeme kararından dolayı böyle bir haklarının olduğunu söylüyor. Periskop ve Scope uygulamasının geleceği merak konusu.

 

Dün (17:30) 4 Yusuf Akbaş 1625
Sevilen oyun World of Warships'in mobil versiyonu yayınlandı
 
 
İkinci Dünya Savaşı'nı konu alan sevilen PC oyunu World of Warships; iOS ve Android platformlarında World of Warships Blitz ismiyle çıkış yaptı. Wargaming tarafından sunulan oyun, PC sürümüyle oldukça benzerlik gösteriyor lakin takdir edersiniz ki birtakım grafik ve özelliklerden feragat edilerek mobil platformlara uyumlu hale getirilmiş. 
 
Temelini İkinci Dünya Savaşı'nda yaşanan deniz muharebeleri oluşturan oyunda, 7 kişilik takımlar kurarak savaş gemisi muharebelerinde düşmanla çarpışmanız bekleniyor. ABD, Japonya, Rusya ve Britanya'dan çeşitli zırhlılar, kruvazörler, muhripler ve hatta uçak gemilerinin dahi bulunduğu oyun PC deneyimin aratmayacak cinsten. 
 
 

96656

 
Strateji tabanlı PvP oyunu World of Warships Blitz ile keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Google Play Store ve App Store'da tamamen ücretsiz olarak sunulan oyunu aşağıdaki linklere tıklayarak mobil cihazınıza yükleyebilirsiniz. 
 

Dün (18:05) 4 Anıl Burak Karadede 780
Xiaomi, telefonlarındaki WhatsApp sorununun kendisinden kaynaklandığını itiraf etti
Geçtiğimiz hafta Xiaomi kullanıcıları WhatsApp ile ilgili bir sorun yaşamış ve uygulamayı açtıklarında "Eski bir sürüm kullanıyorsunuz. En yeni sürümü indirmek için lütfen Google Play Store gidin" şeklinde bir mesajla karşılaştıklarını bildirmişlerdi. İşin ilginç tarafı kullanıcıların uygulamayı Play Store'dan güncellemeyi denediklerinde güncel olduğunu görmeleri. Doğal olarak hiçbir şey yapamamışlar.
 

96680

Xiaomi, 13 Ocak'tan bu yana devam eden sorunun kendilerinden kaynaklandığını kabul ederek düzelttiğini duyurdu. Şirket sözcüsünün açıklamasına göre Xiaomi, Mi App Store üzerine WhatsApp'a ait APK dosyasının beta bir sürümünü yüklemiş. Xiaomi hizmeti de varsayılan olarak uygulamaları otomatik olarak güncellediği için kullanıcılar beta sürümü kullanmak ve eski sürüm hatasıyla mücadele etmek durumunda kalmışlar.
 

Xiaomi: Kullanıcılarımızdan özür dileriz

Xiaomi, kullanıcılara yaşattığı bu sorundan dolayı özür diledi ve App Store'daki WhatsApp uygulamasını daha yeni bir sürümle güncellediğini duyrudu. Şirket bundan sonra daha dikkatli olacağı konusunda da söz verdi. Hala sorun yaşayan kullanıcıların mesajlaşma uygulamasını Mi App Store üzerinden güncellemeleri gerekiyor. Google Play Store'dan kaldırıp yeniden yüklemeniz de sorunu çözebilir.

Dün (16:29) 10 Onur Seven 2263
WhatsApp Business yayınlandı: WhatsApp Business nedir?

Büyük ve küçük ölçekli işletmelerin müşterileriyle WhatsApp uygulamasından iletişim kurmasına yardımcı araçlar içeren WhatsApp Business uygulaması yayınlandı.
 

WhatsApp Business nedir? Nasıl kullanılır?

Küçük ölçekli işletmeler için ücretsiz indirilebilen Android uygulaması olan WhatsApp Business, işletmelerin kullanım deneyimini arttıracak ve bugüne kadar WhatsApp’ta olmayan pek çok araç sunuyor.

 

İş profilleri özelliği ile müşterilere işletmenizin adresini, e-posta adresini ve web site bilgilerini gösterebilirsiniz.

96656

Hızlı cevap özelliği sayesinde sık sorulan sorulara hızlı yanıt verebilir, müşterilere işinizi tanıtmak için karşılama mesajı oluşturabilir ve meşgul olduğunuzu belirten uzakta mesajları gibi akıllı mesajlaşma araçlarıyla zaman kazanabilirsiniz.

 

Örneğin "Dört sandalyeli yemek odası takımı ne kadar?" sorusuna hazır yanıt verebilir, mesai saatleri dışında atılan mesajlara "Merhabalar. Şuan mesai saatleri dışındayız. Saat 08.00-17.00 arasında sizinle iletişime geçeceğiz" gibi hazır mesajlar atabilirsiniz.
 

 

WhatsApp Business için Web’de yeni özellikleri içeren özel bir arayüz bulunuyor.

 

WhatsApp Business kullanan işletmeler, sohbet listesinde İşletme Hesabı olarak listeleniyor. Hesap telefon numaraları iş telefon numaralarıyla eşleştiği teyit edilen bazı işletmeler Doğrulanmış Hesap rozetine sahip olacak.

 

Pek çok işletme, müşterileri ile iletişim kurmak için WhatsApp’ı kullanıyor. Hindistan ve Brezilya’da küçük çaplı işletmelerin yüzde 80’den fazlası WhatsApp üzerinden müşterileriyle bağlantı kuruyor. Ülkemizde de küçük çaplı üreticiler, e-ticaret mağazaları ve haber ajansları WhatsApp’ı kullanıyor. WhatsApp Business’ın sunduğu yardımcı araçlar daha fazla işletmenin iletişim için WhatsApp’ı tercih etmesine neden olacaktır.

 

WhatsApp Business, Google Play’de Endonezya, İtalya, Meksika, İngiltere ve ABD’de ücretsiz olarak indirilebiliyor. Önümüzdeki haftalarda Türkiye’de ve diğer ülkelerde kullanıma sunulacak. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

 

Dün (14:00) 9 Yusuf Akbaş 4107
Zlatan Legends ile efsaneyi yaşayın

Dünya futbolunun efsane isimlerinden Zlatan İbrahimovic, mobil dünyada da mücadele ediyor. Zlatan Legends kendi türünde bir ilk olma özelliğine sahip bir sonsuz koşu oyunu.

 

Mobilde de efsane

 

Bir futbolcuyu ilk kez bu kadar öne çıkaran Zlatan Legends oyununda ünlü oyuncunun egosunun yansımalarını aynen görebiliyoruz. Evrenin kahramanı durumunda olan Zlatan, evrenler arası bir turnuvaya çağrılıyor. Ne var ki diğer evrenlerden gelenler de Zlatan çünkü tüm evrenlerde Zlatan hep kahraman.

 

Böyle bir animasyon girişinin ardından sonsuz koşu tarzındaki oyuna başlıyorsunuz. Çek ve bırak şeklinde ilerleyen oyunda Zlatan sürekli topa vurarak ilerlemesini sağlıyor. Amaç kırmızı duvarlara çarptırmadan topu en fazla mesafeye sürmek ve arkadan gelen lavlara yakalanmamak.

 

96607

Sarı duvarlar topun sekmesini sağlıyor. Bu bakımdan oyuncular sürekli çek bırak yaparak topun yönünü değiştirmeye çalışıyor. Bu esnada altınları toplamayı da ihmal etmiyor. Kolay başlayan oyun ilerledikçe sıkı refleksler gerektiren zorluklar geliyor.

 

Ayrıca Zlatan’ın farklı yeteneklerini güçlendiren ekip arkadaşları mevcut. Bunlar elmaslarınızı kullanarak süper şut, koruma kalkanı gibi yetenekleri daha da güçlü hale getiriyor. Diğer oyuncularla skor yarışı da yapabiliyorsunuz. Zlatan sevenler için eğlenceli zamanlar sunan oyun sonsuz koşu türünü sevenlere de hitap ediyor.

 
 
Zlatan Legends: Google Play II App Store
[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=wQuw-tj81VI]

 


Dün (10:00) 3 Ekrem71 1003
Instagram’a metin oluşturma aracı geliyor

Facebook tarafından satın alındığından bu yana ana hedefi Snapchat olan Instagram, rakibinin pek çok özelliğini benimseyerek kendisine uyarladı. Sosyal ağın son özelliği ise metin tabanlı klipler oluşturma oldu.

 

Sadece metin yazarak paylaşım

 

Japonya ve Avrupa’da küçük bir kesim ile test sürecine devam eden özellik, çeşitli fontlarda hazırladığınız metin mesajlarınızı süsleyerek klipler hazırlamanızı ve paylaşmanızı sağlıyor. Böylece kullanıcılar uzun zaman harcamadan en bilindik şekliyle metni hazırlayıp gönderiyor.

 

96649

Boomerang ve Superzoom gibi özelliklerin yanında yer alan yeni Yaz özelliği, geçişli bir arka planda açılıyor. Farklı fontlardan seçim yaparak yazısını hazırlayan kullanıcı yine arka planı da değiştirebiliyor. Hatta bir fotoğraf ekleyebiliyor. Son şeklini verdikten sonra yazı paylaşıma hazır hale geliyor.

 

Paylaşmak istediği düşünceye uygun bir fotoğraf ayarlayamayanlar için alternatif olabilecek bu yöntemin ne zaman kesin olarak kullanıma sunulacağı şimdilik bilinmiyor. En iyi tahmin kış sonlarında olacağı yönünde.[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=T-AtAmc-dr0]

 

 

2 gün önce (23:30) 3 Ekrem71 1237
Instagram’a “son görülme” özelliği geldi; ekran görüntüsü bildirimi yolda

Uzun zamandır WhatsApp ve diğer platformlarda bulunan son görülme özelliği Instagram’ın mesajlaşma sayfasına eklendi. Instagram’ın Direct Message sayfasında kullanıcıların en son ne zaman aktif olduğunu görebiliyoruz.
 

96650

Taraflar birbirini takip etse de etmese de son aktif olma zamanını görüntüleyebiliyor. Son aktif olma zamanını Şuan aktif, 7d önce aktifti, 2s önce aktifti, dün aktifti şeklinde gösteriyor. Bu özelliği kullanmak için uygulamayı güncellemeniz yeterli.

 

Instagram son görülme özelliği nasıl kapatılır?

Son görülme vaktinizi gizlemek için Ayarlar sayfasında "Hareket Durumunu Göster" seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz. Devre dışı bıraktığınızda diğer kişilerin son aktif olma zamanını göremeyeceksiniz.
 

İki yeni özellik yolda

WAbetainfo’nun paylaştığı verilere göre Instagram iki yeni özelliği test ediyor. Metin tabanlı hikaye özelliği Type ve ekran görüntüsü bildirimi.

 
 

Type isimli özellik, Facebook’ta bulunan metin tabanlı durum güncellemesine benziyor. Renkli arkaplan üzerine özelleştirilebilir metin ile arkadaşlarınıza paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

Bir başka özellik ise pek çok kişinin korkulu rüyası olacak, yuvaların yıkılmasına sebep olacak. Snapchat’te bulunan ekran görüntüsü yakalandığında bildirim gitme özelliği Instagram’a da geliyor.

 

 

Hali hazırda DM’den atılan fotoğrafların ekran görüntüsü alındığında bildirim gidiyor. Artık herkese açık hikayelerin ekran görüntüsü alındığında da bildirim gidecek. Yukarıdaki görselde, ilk defa ekran görüntüsü aldığınızda karşılaşacağınız “Bundan sonra ekran görüntüsü aldığınızda karşı tarafa bildirim gidecek” uyarısını görebilirsiniz. Testler tamamlandıktan sonra bu iki özellik tüm kullanıcılara sunulacak.
 
 

2 gün önce (13:49) 22 Yusuf Akbaş 3784