İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
Uygulama Haber
Yapay zekâ iş dünyasına da el attı

Dünyanın en büyük iletişim ve pazarlama gruplarından Publicis Groupe, yapay zekâ teknolojisini iş dünyasına entegre eden ilk firma oldu. Microsoft ile birlikte geliştirilen Marcel adlı yapay zekâ teknolojisi, firmanın 80 bin çalışanı ile reklam verenleri buluşturuyor.

 

İş dünyasında ilk

 

80.000'den fazla kişi ve 1.200'den fazla tüzel kişilik, 200'den fazla uzmanlık ve binlerce müşteriyi kapsayan yaklaşık 5 milyardan fazla veri dosyasına sahip olan Publicis Groupe bu verileri açmak için, Microsoft AI ve Publicis Groupe Bilgi Grafiği teknolojilerine dayanan Marcel AI platformunu oluşturdu. Marcel ismi holdingin kurucusundan geliyor.

 

Bu Bilgi Grafiği, grup içerisinde var olan yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri birleştirerek birbiriyle ilişkilendiriyor. Publicis Groupe, iş ortağı Microsoft'un gelişmiş yapay zekâ araçlarını kullanarak, çalışanlarına faydalı olması için verileri işlemek, filtrelemek, birleştirmek ve organize etmek için kullanacak.

 

100111

Sektöre yenilikçi bir anlayış getirmek isteyen Publicis Groupe, çalışmalarına geçen yıl Haziran ayında başlamış ve tüm sektör etkinliklerini iptal ederek tüm kaynaklarını Marcel projesine kaydırmış.  

 

Marcel, dünya genelindeki 80 bin Publicis Groupe çalışanını tek bir veri tabanında anlık olarak buluşturuyor. Böylece kitle kaynak kullanımıyla küresel fikir paylaşımı, projeler hakkında geri bildirim ve yorum alışverişi yapılabiliyor.

 

Marcel’in bir diğer önemli özelliği de reklam verenleri bu 80 bin kişilik kitleyle birebir buluşturması. Reklam verenler Marcel üzerinden yaratıcılara doğrudan bilgi verebiliyor. Böylece dünya genelinden takımlar oluşturularak 200’den fazla uzmanlık biriminden hizmet alabilme fırsatı doğuyor.

 

Marcel, mobil uygulama olarak da hizmete girecek. Yakın gelecekte bir masaüstü sürümü veya talep doğrultusunda geliştirilecek farklı ara yüzleri de sunacak. Marcel’i çalışanlar sesli veya metin girişi ile kullanabiliyor.

 

Yapay zekâ motoru, kullanıcının hızla bağlantı kurmasına ve hedefleri tamamlamasına yardımcı olmak için sorgulamalarda iyileştirmeler önerecek, ilgili bilgi, bağlantı ve fırsatları proaktif olarak sunacak. Haziran ayında ajans, rol ve coğrafyaya göre seçilen 1.000 kişiye beta sürümle sunulacak Marcel’in 2020’de Publicis Groupe çalışanlarının % 90'ına ulaşması hedefleniyor

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=eid8C_dTVvo]

 

1 saat önce 1 Ekrem71 290
WhatsApp kullanıcılarına müjde: Resim ve videolarınız artık galeride görünmeyecek
Bildiğiniz gibi WhatsApp kullanıcılarının uygulama üzerinden aldıkları medya dosyaları aynı zamanda telefon galerisinde de görünüyor. Haliyle bu durum bazı kişiler için uygun olmayabilir. Popüler mesajlaşma uygulamasının 2.18.159 numaralı beta sürümüyle birlikte "Medya görünürlüğü" isimli yeni bir seçenek kullanıma sunuldu. Böylelikle kullanıcılar indirilen WhatsApp görüntülerinin galeri bölümünde görünüp görünmeyeceğini seçme imkanına kavuştular.
 

100076

Uygulamayı en son beta sürümüne güncellediğinizde medya görünürlüğü varsayılan olarak açık şekilde geliyor. Bahsi geçen özelliğe ulaşmak için Ayarlar > Veri ve depolama kullanımı yolunu izlemek yeterli. Buradan tercihinize göre "Medyayı galeride göster" kutucuğunun işaretini kaldırabilir veya aynı şekilde bırakabilirsiniz.
 

Yeni özelliği hemen kullanabilirsiniz

WhatsApp medya dosyalarını galeride göstermese bile bu görüntülere herhangi bir dosya yöneticisi uygulaması aracılığıyla kolayca erişilebileceğini unutmayın. Yeni özelliği denemek için sabırsızlanan ve güncellemenin resmi olarak kullanıma sunulmasını beklemek istemeyenler uygulamanın beta sürümünü Google Play Beta programından veya APKMirror aracılığıyla APK formatında indirebilirler.

Cuma, 18:00 23 Onur Seven 32045
WhatsApp'ta can sıkıcı hata: Kullanıcılar engelledikleri kişilerden mesaj almaya başladı
WhatsApp'ta kullanıcıların engelledikleri kişilerden mesaj almasına neden olan ciddi bir hata ortaya çıktı. Popüler mesajlaşma uygulamasını kullanan çok sayıda kişi, engellediği kişilerin hala kendilerine ulaşarak mesaj gönderebildiğini söylüyor.
 
Sorun henüz resmi olarak giderilmese de uygulanabilecek geçici bir çözüm var. Karşı taraftaki kişinin engeli kaldırılırsa ve tekrar engellenirse problem çözülüyor. Ancak birçok kullanıcı bunun farkında olmayabilir.
 

100046

Bununla birlikte hata sadece insanların engellediği kişilerden mesaj almasına yol açmıyor aynı zamanda bu kullanıcıların gizliliğinin ciddi bir şekilde ihlal edilmesine de neden oluyor. Zira engellenen kişiler onları engelleyenlerin durum güncellemelerini ve profil detaylarını görebiliyorlar.
 

Engellenen kişiler istedikleri kadar mesaj gönderebiliyor

Maalesef bu durum kendilerini rahatsız eden kişilerden mesaj almak istemeyen kullanıcıları sıkıntıya sokmuş durumda. Söz konusu hata, bu şahısların engellemeden etkilenmeden karşı tarafa diledikleri kadar mesaj göndermesine izin veriyor.
 
Hem iOS hem de Android kullanıcılarını etkiliyen bu sorunun sunucu taraflı bir hatadan kaynaklandığı belirtiliyor. Yani sorun muhtemelen WhatsApp sunucularında. Şirket ise henüz hatanın ne zaman düzeltileceği konusunda bir açıklama yapmamış durumda.

Perşembe, 14:30 8 Onur Seven 3056
Jurassic World Alive indirmeye sunuldu

Hasılat rekorları kıran Jurassic World filminin ardından önümüzdeki hafta vizyona girecek ikinci film merakla beklenirken, zengin gerçeklik temelinde hazırlanan Jurassic World Alive mobil oyunu da indirmeye sunuldu.

 

Jurassic World Alive neler sunuyor?

 

Universal Studios ve Ludia iş birliğiyle geliştirilen Jurassic World Alive pek çok açıdan Pokemon GO oyununa benziyor. Google Maps destekli gerçek harita üzerinde yürüyor ve dinozorları yakalamaya çalışıyorsunuz.

 

Oyunun hikayesi Dinozor Koruma Grubu olarak ikinci kez nesli tükenmekten dinozorları korumanızı anlatıyor. Haritada size ait alan içerisine bir dinozor girdiğinde Drone’u havalandırıyor ve ok atarak DNA toplamaya çalışıyorsunuz.

 

100013

Belirli bir miktar DNA topladıktan sonra bu dinozoru laboratuvar ortamında yeniden üretmeniz mümkün oluyor. Bazı türler melezlenebiliyor ve ortaya daha güçlü dinozorlar çıkıyor. Topladığınız ekibinizle ileride mücadelelere girişiyorsunuz.

 

100’den fazla dinozorun olduğu oyunda geliştikçe PvP arena mücadelelerinin kilidi açılıyor. 7 farklı mekânda dinozor ekibinizle diğer oyunculara karşı mücadele ediyorsunuz.

 

Oyunda yürümek şart ancak aylık 40TL karşılığında uzaktaki dinozorları da vurabileceğiniz bir güçlendirme paketine abone oluyorsunuz. Bu pakette DNA toplamak için ihtiyacınız olan oklar da var. Normalde haritada sayısız güçlendirme paketi var ancak hediye sayısı sınırlı. Ayrıca açtıktan sonra 15 dakika bekleme süresi var. Oyun ücretsiz.

 
Jurassic World Alive: Google PLay II App Store[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=u7CHr-dOUN4]

 

Perşembe, 11:30 4 Ekrem71 1482
EA, oyun yansıtma hizmeti Gamefly’ı satın aldı

Geçtiğimiz yıllarda şartların tam oluşmaması nedeniyle çevrim içi oyun yansıtma hizmetleri ilgi görmemişti. Geniş bant internetin yaygınlaşması, bulut altyapılarının gelişmesi gibi faktörler son dönemde yansıtma hizmetlerini yeniden gündeme getirdi. Bu alanda yatırımlar artıyor.

 

Önemli hamle

 

Sony PlayStation Now, Nvidia GeForce Now ve Rovio Hatch platformları hali hazırda abonelik tabanlı olarak kullanıcılara çevrim içi oyun yansıtan platformlar. Bu teknolojinin en büyük avantajı güçlü donanımlar istememesi. İşlem gücü bulut üzerinde gerçekleştiği için belirli bir düzeyde bilgisayar veya mobil cihaz üzerinde oyun oynayabiliyorsunuz.

 

100016

Bir süre önce Microsoft’un oyun yansıtma hizmeti ile ilgili çalışmaları gündeme gelmişti. Şimdi ise EA önemli bir adım attı ve Gamefly adındaki oyun yansıtma platformunu bünyesine kattı.

 

Satın alma ne kadar bir bedelle yapıldı açıklanmadı ancak Mayıs sonunda satışın kapanacağı belirtiliyor. Gamefly ekibi ve teknolojileri yani oyun yansıtma hizmeti komple EA çatısı altına giriyor.

 

EA bu platformu nasıl düzenleyecek ve kendisine göre nasıl uyarlayacak şimdilik bilinmiyor ancak oyunları tecrübe etmek için yeni yollar geliştirileceği ifade ediliyor. Önemli bir kataloğa sahip EA’in bunu bulut altyapısı üzerinden sunması büyük bir ilgi görebilir.

 

Perşembe, 11:00 3 Ekrem71 1031
iOS tarafının beğenilen çizim uygulaması Procreate Pocket güncellendi

Genelde çizim uygulamaları en iyi tabletler üzerinde deneyimleniyor ancak Procreate Pocket yeni güncellemesinde iPhone sahiplerine en iyi çizim deneyimini yaşatmayı amaçlıyor.

 

Procreate Pocket neler sunuyor?

 

Savage Interactive tarafından geliştirilen Procreate Pocket uygulaması Apple Pencil gibi faktörler nedeniyle iPad üzerinde daha iyi bir deneyim sunmaktaydı. Son güncelleme ile iPad sürümündeki pek çok özellik iPhone sürümüne de geldi.

 

100003

Uygulamayı baştan tasarlayan geliştiriciler kodları sıfırdan yazarak Silica M motorunun içerisine entegre ettiler. 3D Touch özelliği ile daha ince kontrol, çiziminizi kayıt edebilen timelapse özelliği, 136 farklı fırça, ıslak çizimi taklit edebilen efektler bunlar arasında. Ayrıca sadece bu sürüme özel 30 saniyelik timelapse dosyalarını dışarı aktarma ve özel fırça setlerini paylaşma özellikleri de eklenmiş. Uygulama 23TL fiyat etiketine sahip.

 

 

 

Çarşamba, 12:33 1 Ekrem71 1157
Apollo uygulaması iPhone kameralarıyla harika işler yapıyor

Apple’ın son iki yıldır telefonlarında çift kamera kombinasyonu sunması fotoğrafçılık alanında çıtayı oldukça yükseltti. Firma çift kameralarını en verimli şekilde kullanıcıya sunuyor olsa da henüz tüm potansiyeli ortaya çıkmış değil. Apollo uygulaması bunun en iyi kanıtı.

 

Apollo uygulaması özellikleri

 

Sadece iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin portre modu üzerinde çalışan Apollo uygulaması, bu moddan elde ettiği derinlik verilerini kullanarak gerçekçi fotoğraflar ortaya çıkarabiliyor. Uygulama ışık kaynağının yönünü değiştirebiliyor, farklı ışık kaynakları ekleyebiliyor, parlaklığı ve renkleri ayarlayabiliyor. Derinlik verisi ile bunu yapabilen ilk uygulama durumunda.

 

99979

Deney amacıyla geçen yıl başlayan Apollo projesi büyük gelişme göstererek geçtiğimiz hafta App Store üzerinde hayata geçirildi. Ekip ilk aşamada çok kötü sonuçlar alsa da zaman içerisinde farklı yöntemler deneyerek uygulamayı en iyi hale getirmeyi başarmış.

 

Kullanıcılar portre modunda çektikleri 2 boyutlu bir fotoğrafı farklı ışık kaynakları uygulayarak etkileyici 3 boyutlu fotoğraflara dönüştürebiliyor. Fotoğrafların kamerayla çekilmiş gibi gerçekçi olması önemli bir başarı. Uygulama 9TL fiyat etiketine sahip.

 
  

Salı, 18:30 10 Ekrem71 8762
Google Duo'ya ekran paylaşımı özelliği geldi
Ekran paylaşımı, birine bir şey göstermek istediğimizde veya karşı taraftaki kişiye teknik destek gibi konularda yardımcı olmamız gerektiğinde son derecece kullanışlı oluyor. Bildiğiniz gibi artık kullanıcılar akıllı telefon ekranlarını bile paylaşabiliyorlar. Arama devi Google, bu son derece faydalı özelliği Duo uygulamasına ekledi.
 

99973

Bilmeyenler için Duo'nun birkaç yıl önce Allo ile birlikte duyurulan ve herkesin kolayca görüntülü görüşme yapabileceği bir uygulama olduğunu belirtelim. Aslına bakılırsa uygulamaya ekran paylaşımı özelliğinin geleceği Ekim 2017'den beri biliniyor. Altı aydan daha uzun bir sürenin ardından nihayet genel kullanıma sunuluyor. Ancak görünüşe bakılırsa özellikte bazı hatalar var.
 

Ekran donuyor

Farklı Android sürümlerinde yapılan testlerde, ekranını paylaşan kişinin ekranında donma meydana geldiği belirtiliyor. Aynı sorunu yaşayan çok sayıda kullanıcı olduğu için muhtemelen genel bir hata söz konusu. Donma sorununun önümüzdeki günlerde yayınlanacak bir güncellemeyle düzeltilmesi bekleniyor. Ekran paylaşımı özelliği Google Duo'nun en son sürümü (v34) ile kullanılabiliyor. Henüz Google Play Store'a gelmeyen 34 numaralı sürümü buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Pazartesi, 19:00 4 Onur Seven 1551
TeenSafe çocuk güvenliği uygulaması veri sızdırıyor

Zaman zaman çok güvendiğimiz ve güvenlik amaçlı kullandığımız uygulamaların dahi bir açıklarının olduğunu üzücü bir şekilde öğreniyoruz. Ebeveynlerin çocuklarının telefon alışkanlıklarını takip etmesini sağlayan TeenSafe buna son örnek.

 

Adı TeenSafe kendi değil

 

TeenSafe uygulaması çocuklarınızın akıllı telefonlarında neler yaptığını ebeveynlerin takip etmesini ve gerektiğinde telefonu uzaktan kilitleyebilmesini sağlayan bir platform. Ana uygulamayı kurduktan sonra bilgisayar üzerinden Android ve iPhone cihazlarını sisteme dahil ediyorsunuz.

 

99963

TeenSafe ilk bakışta ebeveynler için iyi bir alternatif gibi görünse de verileri uzak sunucularda saklaması en önemli dezavantajı. Platform verilerini Amazon bulut servislerinde saklıyor ancak korumasız olmaları nedeniyle saldırılara karşı açık.

 

İngiliz araştırmacı Robert Wiggins tarafından keşfedilen bu açık nedeniyle saldırganların şifresiz bir şekilde sunuculara ulaşabileceği belirtiliyor. Tek bir sunucuda mevcut olan bu açık TeenSafe hesaplarını, Apple kimliklerini, şifrelerini, IMEI numaralarını sızıntılara açık hale getiriyor.

 

Uygulamanın kurulum için iPhone’u Bul ve iki aşamalı güvenlik adımlarını devre dışı bıraktırması verilerin çok daha kolay bir şekilde elde edilmesine sebep oluyor. Bu sunucuda yaklaşık 10 bin hesabın verilerinin olduğu belirtilirken ne kadarının sızdırıldığı ise bilinmiyor.

 

TeenSafe açık barındıran sunucusunu kapatmış durumda ve incelemelere başladı. Ne var ki binlerce ailenin hassas bilgilerinin korunamaması ve sızdırılmış olması çok büyük bir dezavantaj.

 

Pazartesi, 18:30 1 Ekrem71 720
Yakın zamanda Android'e çıkacak konsol kalitesinde 10 oyun

Son dönemde mobil oyunlara olan ilgide beklentilerin üzerinde bir artış gözlemleniyor. Özellikle PUBG Mobile, mobil oyun dünyasına büyük hareketlilik getirdi. Geçtiğimiz aylarda Razer, ZTE ve Xiaomi oyunculara yönelik Android telefonlarını tanıttı. Yakın dönemde Asus'un da ROG markası ile bir oyuncu telefonu çıkarması bekleniyor.
 
Android platformunda üreticilerin ve oyunseverlerin bu ilgisi oyun geliştiricilerini de harekete geçirdi. Çok sayıda önemli mobil oyunun duyurusu yapıldı. İşte Yakın zamanda Android için çıkacak konsol kalitesinde 10 oyun:
 

1.Fortnite: Battle Royale

Fornite, günümüzün en popüler online oyunları arasında yer alıyor. Konsol, bilgisayarlar ve iOS platformunda yer alan Fortnite yakın zamanda Android için çıkışını gerçekleştirecek.

 

PUBG’nin Android versiyonu büyük ilgi gördü ve pek çok rekora imza attı. Fornite’ın da benzer bir başarıyı yakalayacağı tahmin ediliyor. Oyun, 1 ayı aşkın süredir iOS platformunda yer alıyor ve Android için yaz aylarında çıkışını gerçekleştirecek.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=iyYzfMOUvZU] 

2. Project Cars GO

Xbox One, PS4 ve PC platformunun sevilen yarış simülasyonlarından Project Cars, geçtiğimiz günlerde mobil için duyuruldu. Project Cars Go adını alacak oyun iOS ve Android platformlarında yer alacak. Henüz oyun hakkında detaylı bilgi açıklanmadı. Mobil platformda yarış simülasyonu eksikliği uzun zamandır devam ediyor. Bu nedenle Project Cars GO, şimdiden oyunseverlerin merakla beklediği oyunlar arasına girmeyi başardı.

 

3. The Walking Dead: The Final Season

Hikâye odaklı oynanışa sahip The Walking Dead oyununu final sezonu bu sene içerisinde yayınlanacak. Telltale Games tarafından hazırlanan oyunun dördüncü sezonunda Clementine’in oynayacağız ve 2012 yılında başlayan The Walking Dead macerasını sonlandıracağız.

 

99589

 

4. PayDay: Crime War

Multiplayer FPS ve TPS oyunlarının oldukça gündemde olduğu bu dönemde çevrimiçi banka soygunu mücadelesi verdiğimiz PayDay, mobil cihazlara geliyor. Takım bazlı PvP oynanışsa sahip PayDay: Crime War, iOS ve Android uygulama marketlerinde yerini alacak.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=-LS6o2h0rVw] 

5.Westworld

Geçtiğimiz haftalarda ikinci sezonu vizyona giren Westworld dizisinin mobil oyunu yakın zamanda iOS ve Android kullanıcıları ile buluşacak. Oyunda Delos çalışanı olarak görev yapıyoruz Yapay zekâl ev sahiplerinin üretilmesinden bakımına ve Delos Park’ın yönetimine kadar her ayrıntıyla ilgilendiğiniz oyunda müşterileri de memnun etmeniz gerekiyor. Konusu ve yayınlanan oynanış görüntüleriyle Westworld mobil oyunu, sadece dizi hayranları değil pek çok mobil oyunsever tarafından ilgiyle karşılanacak.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=FqMenCt-aVQ] 

6. Contra: Return

Atari döneminin ve 90’lı yılların efsane oyunlarından Contra, yakın zamanda mobil cihazlarımız ile buluşacak. PUBG Mobile’ın geliştiricisi Tencent Games tarafından mobile uyarlanan oyun geçtiğimiz yıl Çin’de çıkışını gerçekleştirmişti. Önümüzdeki aylarda global çıkışını gerçekleştirmesi bekleniyor.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=XjiVPncP4hU] 

7. Life is Strange

Hikaye tabanlı oynanışı ve yapılan seçimler ile değişen olay örgüsüne sahip Life is Strange iOS için çıkışını gerçekleştirdi. Bu yıl içerisinde Android platformunda da yayınlanacak.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=B-YnKltyP0o] 

8. Assassin’s Creed Rebellion

Mobil cihazlarda pek çok Assassin’s Creed oyunu yayınlandı ancak bunlar mobil cihaz için uygun bir oynanışa sahip değildi. Ubisoft bu defa mobil oynanışa daha uygun bir ücretsiz Assasin’s Creed oyunu çıkarıyor. Assassin’s Creed Rebellion geçtiğimiz ay iOS platformunda bazı ülkelerde yayınlandı. Önümüzdeki aylarda Android ve iOS için global çıkışını gerçekleştirecek.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=7VYoA2pheMw] 

9. ARK: Survival Evolved Mobile

Hayatta kalma oyunlarından olan ARK: Survival Evolved, yıl içerisinde Android ve iOS uygulama marketlerinde yerini alacak. Oyun, PC ve konsoldaki oynanışa benzer bir oynanış ile gelecek.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=sq6wIIAAil8] 

10. Jurassic World Alive

Pokemon GO’ya benzer bir oynanışa sahip Jurassic World Alive’da Jurassic Park’tan kaçan dinozorların peşine düşeceğiz. AR teknolojisi ile bezenmiş Jurassic World Alive, Android ve iOS için çıkacak.

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=PjVdN44mXj4]

20.5.2018 15:18:42 72 Yusuf Akbaş 9002