İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz. Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
Uygulama Haber
Google Play Awards 2017 adayları belli oldu, Türkiye’den de bir uygulama var

Google’ın geleneksel hale getirdiği ve her yıl I/O etkinliğinde düzenlediği Google Play Awards ödülleri için adaylar açıklandı. Pek çoğunu tanıdığımız adaylar arasında ülkemizden de bir uygulama yer alıyor.

 

Aslında yerli uygulama demek mümkün değil. Dünyada pek çok şehrin en ince ayrıntısına kadar toplu taşıma güzergahlarını çıkaran Citymapper’ın İstanbul için hazırladığı harita bu yıl en iyi uygulama adayları arasına girmiş. Ayrıca sanal gerçeklik ve zengin gerçeklik için de yarışmada ödül kategorisi ayrılmış. Adaylara bakmak gerekirse:

 

En iyi uygulama

 

Quik - Ücretsiz Video Editörü

Memrise Dil Öğren

Fabulous: Motivate Me! - Düzenli ve sağlıklı yaşam için bilim tabanlı koçluk uygulaması

Money Lover - Gider yöneticisi

Money Lover - Gider yöneticisi

Citymapper - İstanbul Ulaşım

 

En iyi oyun

 

Choices: Stories You Play

TRANSFORMERS: Savaşçılar

 

[bkzdh=90519]

Etkileyici bağımsız oyunlar

 

Reigns

Kingdom: New Lands

Mars: Mars

Causality

Mushroom 11

 

En iyi yeni girişler

 

HOOKED - Sohbet tabanlı hikaye anlatma

Discord - Oyunculara yönelik sohbet uygulaması

CastBox - Best Podcast & Audio

Simple Habit Meditation

 

En iyi Android Wear uygulamaları

 

Lifesum - Sağlıklı yaşam

Runtastic Running & Fitness

Foursquare

Bring! Shopping List

Seven - 7 Minute Workout

 

En iyi TV deneyimi

 

Netflix

Red Bull TV

Haystack TV: Daily News

Haystack TV: Daily News

 

En iyi VR deneyimi

 

Virtual Virtual Reality

The Arcslinger

Mekorama VR

Gunjack 2: End of Shift

The Turning Forest

 

En iyi AR deneyimi

 

Dinosaurs Among Us

HOLO (beta)

WOORLD

Crayola Color Blaster

 

En iyi çocuk uygulamaları

 

Hot Wheels: Race Off

Animal Jam - Play Wild!

Teeny Titans - Teen Titans Go

Toca Life: Vacation

Think! Think!

 

En iyi çoklu oyuncu

 

FIFA Mobile Football

Lords Mobile

Hearthstone

Modern Strike Online

Dawn of TItans

 

En iyi erişilebilirlik

 

IFTTT

A Blind Legend

Eye-D -for visually impaired

SwiftKey Symbols

Open Sesame! Touch Free Access

 

En iyi sosyallik

 

ProDeaf Tradutor

Charity Miles Walk&Run Tracker

Sea Hero Quest

ShareTheMeal – Help children

Peek Acuity

 

Tüm aday uygulamaları ve oyunları ilgili sayfa linkinden indirerek deneyebilirsiniz.

 
 

  

2 gün önce (15:00) 10 Ekrem71 2781
Microsoft Office'in tam sürümü 2 Mayıs'ta Windows Mağazası'na geliyor
Microsoft, 2 Mayıs tarihinde düzenleyeceği basın toplantısında yeni Windows 10 Cloud'u ortaya çıkarmaya hazırlanıyor ancak şirket aynı etkinliğin bir parçası olarak başka sürprizlere de yer verebilir.
 
Microsoft Office'in Windows Mağazası'na taşınan tam sürümünün de 2 Mayıs'ta gün ışığına çıkması bekleniyor. Şirket şu anda yiyeceklerle ilgili kod adlarla uygulamaları test etme sürecinde. Geçici listede Microsoft Word, Excel, PowerPoint ve Project için sırasıyla Sandviç, Çorba, Makarna ve Pizza gibi isimler kullanılıyor. Gerçek isimler masaüstü Office paketi Windows 10 evrensel uygulama platformunda resmi olarak yayınlandıktan sonra kullanılmaya devam edecek.
 

Office Mobile'ın sonu mu?

 
Windows Mağazasına taşınan masaüstü Microsoft Office paketi, iki farklı role sahip. Her şeyden önce Windows 10 Cloud sadece Windows Mağazasında yayınlanan uygulamalarla sınırlı olacağından, işletim sistemi kullanıcılarına güçlü bir üretkenlik paketi sunulacak.
 
Microsoft'un Windows Mağaza uygulamaları ile kısıtlı işletim sistemi Windows RT'yi piyasaya sürdüğü 2012'de de aynı strateji kullanılmıştı. O sırada şirket özellikle bu işletim sistemini çalıştıran cihazlar için Microsoft Office'in ARM sürümünü yayınladı.
 
[bkzdh=90658]
Aynı zamanda Microsoft Office uygulamalarını Project Centennial ile taşımak ve bunları Windows Mağazasında yayınlamak, şirketin şu anda mağazada yer verdiği Windows 10 Mobile, iOS ve Android için kullanılabilen dokunmatik ekran uyumlu hafif sürüm Office Mobile'dan vazgeçebileceği anlamına geliyor.
 
Tüm detaylar önümüzdeki hafta Windows 10 Cloud ve bu işletim sistemini çalıştıran yeni bir Surface cihazının tanıtıldığı şirketin 2 Mayıs etkinliğinde açıklanacak.
 

Pazartesi, 16:00 6 Onur Seven 3118
Nonstop Chuck Norris ile dur durak yok

Bir dönemin en ünlü dövüş yıldızlarından birisi olan Chuck Norris, mobil platformlarda boy göstermeye başlıyor. Flare Games imzalı Nonstop Chuck Norris, oyunculara durmayan bir aksiyon heyecanı yaşatmayı amaçlıyor.

 

Sürekli heyecan

 

Royal Revolt ve Nonstop Knight gibi oyunları ile mobil dünyanın önemli geliştiricileri arasında yer alan Flare Games, Nonstop Chuck Norris oyununda da önceki yapımların mekaniklerini temel almış.

 

Nonstop Chuck Norris otomatik olarak koşan ve düşmanlara doğru atak yapan kahramanımız etrafında şekilleniyor. Kullanıcıya sadece Chuck Norris’in ne tür hamleler yapacağını seçmek gerekiyor. Oyunda ilerledikçe açılan yetenekler ekranın sağ alt kısmına yerleşiyor ve belirli bir cooldown süresi sonrasında yetenekleri tekrar tekrar kullanabiliyorsunuz.

 

[bkzdh=90646]

Düşmanlar giderek güçlendiği ve zorlu bölüm sonu canavarları ortaya çıktığı için kahramanınızı güçlendirmek zorundasınız. Özçekim çubuğu, trafik lambası, tırpan gibi ilginç silahlar kullanabildiğiniz oyunda görseller başarılı bir şekilde geliştirilmiş. Oyun ücretsiz.

 
 
 

 

 

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=vttRxriERDc]

 

Pazartesi, 11:40 5 Ekrem71 1634
Snapchat’ten önemli bir patent adımı

Teknoloji dünyasında rahat bir şekilde faaliyet gösterebilmek için herhangi bir telif hakkına takılmamak şart. Aksi takdirde yıllarca süren davaların içerisinde kendinizi buluyorsunuz. Popüler mesajlaşma uygulaması Snapchat, bu anlamda önemli bir adım atıyor.

 

Rekor fiyat

 

Firmanın İsrailli Mobli firmasının elinde bulunan konum tabanlı filtreler ile ilgili patenti satın aldığı açıklandı. Patent için 7.7 milyon dolar ödenirken, İsrail teknoloji sektöründe bir patent için şimdiye kadar ödenen en yüksek miktar oldu. Önceki rekor 2.7 milyon dolar ile Google’a aitti.

 

Mobli. 2011 yılında Instagram’a rakip olacak bir sosyal ağ geliştirmiş ancak başarılı olamamıştı. Sosyal ağı için konum tabanlı filtre fikrini ortaya atan Mobli, 2012 yılında patent için başvurdu ve 2014 yılında da onay aldı. Patent konuma göre sunucu tabanlı filtreleri tanımlıyor yani yeni filtreler için uygulamanın sürekli güncellenmesine gerek yok.

 

[bkzdh=90619]

Peki patent neden bu kadar önemli? Aslında önemli olan Snapchat’in konum tabanlı filteleri. Fotoğraf veya video kaydettikten sonra sürükleme yaparak ortaya çıkan bu filtreler, belirli bir konuma özgü oluyor ve gerekli araçları kullanan herkes tarafından geliştirilebiliyor.

 

Snapchat, 400 milyon dolarlık gelirinin 360 milyon dolarını reklamcılara konum tabanlı filtreler satarak elde ediyor ancak bugüne kadar herhangi bir patent almamıştı. Facebook gibi rakiplerinin bu patenti elde etmesi gelirlere büyük bir darbe vurabilirdi. Zaten Mobli’nin Facebook ile de görüştüğü iddia ediliyor. Patenti satın alarak Snapchat önemli bir engeli önünden kaldırmış oldu. 

 

Cumartesi, 13:30 3 Ekrem71 2563
Wunderlist gidiyor To-Do geliyor

Bir dönemin en popüler yapılacak listesi uygulaması olan Wunderlist, Microsoft’un da dikkatinden kaçmamış ve geçen yıl geliştirici 6Wunderkinder’i bünyesine katmıştı. Firma popüler uygulamayı sona erdirme kararı aldı.

 

Sıfırdan başlıyor

 

Geçen yılki satın alım sonrasında Wunderlist uygulamasının bir süre daha devam edeceği açıklanmıştı. O süre artık sona erdi. Microsoft, uygulamayı daha da geliştirmek yerine sıfırdan yeni bir uygulama yapma kararı aldı.

 

Yakın zamanda Wunderlist uygulaması mağazalardan kaldırılacak ve teknolojileri ile baştan inşa edilen To-Do onun yerini alacak. Yapılacak listesi uygulaması an itibariyle uygulama mağazalarındaki yerini aldı. Firma uygulamayı en iyi hale getirdiğini düşündüğünde de Wunderlist’i sona erdirecek.

 

[bkzdh=90432]

Şimdilik kesin tarihler verilemiyor ancak en iyi ihtimalle yıl sonunda Wunderlist yayından kalkmış olacak. Bu bakımdan Wunderlist kullanıcılarının yavaş yavaş kendilerine yeni bir alternatif araması tavsiye ediliyor. To-Do uygulaması şu an erken dönemde ve pek çok özellikten yoksun durumda.

 
 
 

 

 

 

 

 

Cumartesi, 09:30 12 Ekrem71 1495
Live Photos artık web sitelerine gömülebiliyor

İlk olarak iPhone 6S serisi ile görmeye başladığımız tepkisel hareketli fotoğraflar Live Photos yavaş yavaş kabuğundan çıkıyor. Geçen yıl Tumblr sitelerine entegrasyon sağlayan özellik şimdi tüm web sitelerine geliyor.

 

Herkesle paylaşın

 

Live Photos sadece kullanıcının kendi telefonunda kaldığı için eleştiriliyordu. İlk kez Google kendi Fotoğraflar iOS uygulamasına güncelleme yaparak destek vermeye başlamıştı. Sonrasında ise Tumblr kendi yazılım geliştirme aracı ile sitelerine Live Photos entegrasyonunu mümkün kılmıştı ancak yaygın bir entegrasyon aracı mevcut değildi.

 

Apple dün itibariyle geliştirici portalına güncelleme yaptı ve LivePhotosKit adıyla yeni bir JavaScript arayüzü ekledi. Geliştiriciler Live Photos içerikerini bir döküman nesnesi olarak ekleyebilecek ve ne kadar süre ile oynatılacağını veya nasıl oynamaya başlayacağını belirleyebilecek.

 

[bkzdh=90618]

Apple yeni arayüzün hemen tüm masaüstü ve mobil tarayıcılarda uyumlu bir şekilde çalışacağını ifade ediyor. Bununla birlikte henüz tam anlamıyla arayüz faaliyete geçmiş değil. Live Photos içerikerini sitenize entegre etmek için Google’ın GIF çevirici Motion Stills uygulaması halen en popüler alternatif durumda. 

 

Cuma, 15:24 3 Ekrem71 2176
Android O ile şantaj yazılımlarına karşı tedbirler arttırılıyor

Son dönemde en çok can yakan siber saldırıların başında şantaj yazılımları geliyor. Depolama belleğinin belirli bir kısmını veya tamamını şifreleyen bu yazılım, kullanıcıdan para karşılığı şifreyi açma talebinde bulunuyor. Aksi takdirde kullanıcının önemli verileri rehin kalıyor. Şantaj yazılımları masaüstü tarafında daha çok görünürken Android tarafında da yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı.

 

En can yakıcı zararlı yazılım

 

Şantaj uygulamaları yükleme kaldırma izlerini sisteme tanıtmadığı için kullanıcının silmesi çok mümkün olmuyor. Bu bakımdan tek çare olarak fabrika ayarlarına dönme seçeneği kalıyor. Kullanıcı tüm verilerini kaybediyor ancak Google Drive üzerinde yedekliyse bu da bir sorun oluşturmuyor.

 

Google, Android 5.0 işletim sisteminden bu yana bu konuya ağırlık vermiş. 50 000 civarında olayı analiz eden güvenlik uzmanları, şantaj yazılımlarının davranışlarını anlamaya çalışmış. Buna paralel olarak da farklı yöntemler geliştirilmiş.

 

Örneğin Android Lollipop sürümünde arka planda çalışan uygulamaları algılayan Activity Manager özelliği üçüncü taraf geliştiricilere kapatılmış ve yerine daha kontrollü bir dizine yönlendirme yapılmış. Android 7.0 Nougat sürümünde ise yönetici yetkileri veren DeviceAdmin arayüzü alışık olmadık şekilde kendisine erişim isteyen uygulamaları kaldıracak yapıya getirilmiş.

 

[bkzdh=90594]

Android O sürümünde ise Google uygulamaları kaldırmaya yönelik bazı güvenlik yöntemleri üzerinde çalışıyor. Kendisini kaldırmayı imkansız hale getirmeye çalışan bu tür uygulamalar yeni güvenlik yöntemleri sayesinde daha kolay bir şekilde tespit edilecek ve kaldırılacak.

 

Google, yeni sürümde karşımıza çıkan tüm güvenlik tedbirlerinin aslında örnek bir zararlı yazılım olayına binaen geliştirildiğini ve sisteme entegre edildiğini ifade ediyor. Yani Google daha çok gerçek hayat tecrübelerine dayanarak güvenlik konusunda çalışmalar yapıyor. 

 

20.4.2017 16:00:00 13 Ekrem71 1838
Hololems ile Lemmings’ler evinize geliyor

Microsoft’un zengin gerçeklik ve sanal gerçeklik konseptlerini bir araya getiren Hololens gözlüğü için ilginç çalışmalar gelmeye devam ediyor. Mağazaya çıkan Hololems oyunu efsane Lemmings karakterlerini odanıza dolduruyor.

 

Sadece Hololens için geliştirilen oyun bulunduğunuz ortamı Lemmings alanı haline getiriyor. Çeşitli noktalara engeller koyuyor ve çıkış noktasını bulmanızı istiyor. Lemmings karakterlerinin farklı özelliklerini kullanarak çıkış noktasına kadar bir nota çizmeniz gerekiyor.

 

[bkzdh=90432]

Lemmings oyunu yayınlandığı 1991 yılında büyük ilgi görmüş ve milyonlarca satmıştı. Bu sevimli yaratıkları odanızın bir köşesinde oynamak şüphesiz çok eğlenceli olacaktır ancak paralel yoldan ülkemizde de 20 000TL seviyelerinde bulunabilen Hololens gözlüğünden edinmeniz gerekiyor.

 


 

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=_KZQcfr8e50]

 

17.4.2017 17:00:00 11 Ekrem71 1560
Kodu Cup Türkiye 2017 yarışması başlıyor

İlköğretim çağındaki öğrencilere kodlamanın temellerini öğretmeyi amaçlayan Kodu Cup Türkiye yarışması ikinci yaşını kutluyor. Bu yıl yarışmanın teması ise Yeni Nesil Turizm olarak belirlenmiş.

 

Kodlamaya ilk adım

 

Kodu Cup Türkiye 2017 yarışması QNB Finansbank, Microsoft Türkiye ve Habitat Derneği’nin işbirliği ile düzenleniyor. Yarışmaya 8-14 yaş arasındaki öğrenciler kendi ekiplerini kurarak katılabiliyor. Temel amaç öğrencilere kodlamayı öğretmek.

 

Yarışmaya katılan çocuklar oyunlarını, Microsoft tarafından geliştirilen ve çocuklara kodlamayı öğretmeyi amaçlayan ücretsiz oyun geliştirme aracı Kodu programı ile tasarlayacak. Yarışmaya Türkiye’de bir okulda okuyan, 8-14 yaş aralığında olan öğrenciler, 3 kişilik ekiplerle katılabiliyor. Kodu Cup 2017 için yapılacak kayıtlar, geçen yıllarda olduğu gibi öğrencilerin okullarındaki bir öğretmen tarafından gerçekleştirilecek.

 

Yarışmaya katılacak öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz https://msdn.microsoft.com/tr-tr/koducup.aspx sayfasında başvuru detaylarına ulaşabilecekler. Kodu dosyasının nasıl oluşturulacağı ve masaüstüne kaydedileceği ise https://youtu.be/wFOJfAC6TKA adresinde ayrıntılı olarak anlatılıyor. Finale kalan takımlar, lider öğretmenlerine gönderilecek e-posta ile bilgilendirilecek ve facebook.com/minikparmaklargelecegiprogramliyor sayfasından da kamuoyuna duyurulacak. Finalin yapılacağı tarih ve yer de aynı sayfada ilan edilecek.

 

Başvurular arasından yapılan değerlendirme ile 8-11 yaş aralığından beş ve 12-14 yaş aralığından beş olmak üzere toplam 10 ekip final günü yapılacak sunumlara katılmaya hak kazanacak. Çocuklar, aileleri ve öğretmenleri ile birlikte İstanbul’da yapılacak finale davet edilecek. Finalde yarışmacılar hazırladıkları oyunları jüriye anlatacaklar. Kodu Cup Türkiye 2017 yarışmasının teması “Yeni Nesil Turizm” olacak. Yeni Nesil Turizm temasında yarışmaya katılanlar “Ekoturizm”, “Tarih Turizmi” ve “Kültür Turizmi” konularında çalışabilecek.

 

[bkzdh=90502]

Jüri; “Başvuru Formu”, “Oyunun Senaryosu”, “Oyunun Genel Tasarımı” ve “Oyunun Oynanma Deneyimi” kriterleri doğrultusunda yapacağı değerlendirme ile önce her iki yaş grubundan da ilk üçe giren ekipleri sonra da birincileri belirleyecek. İlk üçe girenler çeşitli ödüllere sahip olurken, birinci olan ekipler de Kodu Cup’ı kucaklayacak.

 

Son başvuru tarihi 30 Nisan 2017 olan yarışmaya ekipleri ile katılmak isteyen öğrenciler Kodu programını ücretsiz olarak www.kodugamelab.com sitesinden indirilebilir ve kurulum detaylarını https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/kodu.aspx web sayfasındaki “Kodu Oyun Laboratuvarı” videosunun altında ayrıntılı olarak öğrenebilir.

 

16.4.2017 09:00:00 5 Ekrem71 1359
Google Fotoğraflar etkileyici video sabitleme yapabiliyor

Google’ın geniş bir kitle yakalamayı başaran fotoğraf servisi Fotoğraflar, video arşivcilerinin hoşuna gidecek önemli bir özelliğe kavuşuyor. Yeni özellik bulanık videolarınızı etkileyici derecede dengeli hale getiriyor.

 

Hali hazırda kullanılabilir olan yeni özellik videolarınızı işleyerek bulanıklıkları yok ediyor ve daha keskin görüntüler ortaya çıkarıyor. Böylece anılarınız daha net hale gelmiş oluyor. Bunun elbette bir bedeli var ve videoların kaliteleri biraz daha düşüyor. Yine de değer verdiğiniz videoların daha net hale gelmesi için es geçilebilir.

 

[bkzdh=90477]

Video dengeleme özelliği Google Fotoğraflar uygulamasının 2.13 numaralı sürümünde kullanıma sunuldu. Kullanıcılar ilk olarak uygulama içerisinde videoyu seçiyor ve alt kısımdaki kalem işaretine dokunduktan sonra dengeleme seçeneği karşılarına geliyor. Videonun uzunluğuna göre dengeleme biraz uzun sürebiliyor.


 

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=QuDT1rh1mAI]

 

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=XIQ0BoLLKVg]

 

15.4.2017 12:30:00 11 Ekrem71 2955