İLANDIR

Uygulama Haber
GarageBand ve Logic Pro X uygulamaları güncelleniyor

Apple’ın her seviyeden müzisyene yönelik, iPhone, iPad ve Mac’te kullanılabilen müzik uygulamaları önemli yeniliklere kavuşuyor. Logic Pro X ve GarageBand uygulamaları bugünden itibaren güncelleme almaya başladı.

 

GarageBand iOS Sürümü

 

GarageBand 2.2 güncellemesi ile sintisayzır Alchemy uygulamaya dahil oluyor. Dünyanın en yenilikçi modern sintisayzırlarından biri olan ve Logic Pro kullanıcılarının büyük beğenisini toplayan Alchemy, birçok müzik türünden Apple tarafından tasarlanmış 150’yi aşkın ses parçasını kapsayan zengin bir koleksiyon sunuyor.

 

Alchemy’deki Transform Pad sayesinde, kullanıcılar gerçek zamanlı olarak sekiz ses enstantanesi arasında geçiş yaparak etkileyici sintisayzır performansları yaratabilecekler. Ayrıca kullanıcılara en iyi performanslarını birden çok olanak tanıyan ve en beğendikleri kayıtlar arasında seçim ve geçiş yapma imkanı sunan Çoklu Kayıt özelliğiyle de müzik kaydetmek kolaylaşıyor.

 

[bkzdh= 88668]

Bu sürümde tek dokunuşla ulaşılabilen, eğlenceli vokal efektleri sunan ve kullanıcılara perde düzeltme, bozulma ve gecikme gibi daha da geliştirilmiş stüdyo efektleri sağlayan yeniden tasarlanmış bir Audio Recorder da bulunuyor.

 

Miksleri üzerinde daha da fazla kontrol sağlamak isteyen deneyimli kullanıcılar, interaktif grafikli bir Visual EQ ve genişletilebilir, yaratıcı ses tasarımı için üçüncü taraf Audio Unit eklentisi efektlerini kullanma olanağı dahil olmak üzere, ileri düzey ses işleme araçlarından oluşan yeni bir koleksiyondan yararlanabilecekler.

 

Diğer taraftan Touch Instruments’ı keşfetmeyi kolaylaştıran ve tam olarak aradığınız sesleri bulmanızı sağlayan, yeniden tasarlanmış bir ses tarayıcısı da mevcut.

 

Logic Pro X

 

Logic Pro X, müzisyenlere ve ses mühendislerine müziklerini düzenlerken ve mikslerken daha fazla kontrole sahip olma olanağı tanıyarak Logic’i ses prodüksiyonu için daha da güçlü bir araç haline getiren gelişmiş yeni özellikler sunuyor. Bu özelliklere bakmak gerekirse:

 

MacBook Pro’daki devrim yaratan yeni Touch Bar için destek sağlayarak zaman çizgisi görünümünde projenizde gezinme olanağı sunması ve seçilen tüm parçalar için ses düzeyi kontrolleri ile Akıllı Kontroller’e rahatça erişmenize imkanı tanıması.

 

Yeni performans kontrolleri, çeşitli müzik gamlarına göre özelleştirilebilen piyano klavyesini kullanarak veya vuruş oluşturmak için davul tablalarına dokunarak, Touch Bar ile yazılım müzik aletlerini çalmanıza ve kaydetmenize olanak veriyor.

 

Atanabilir tuş komutu düğmeleri, Touch Bar kontrollerini özelleştirmenize imkan sunarak sık kullandığınız klavye kısayollarını ihtiyacınız olduğunda kolayca erişebileceğiniz şekilde düzenlemenizi sağlıyor.

 

[bkzdh= 88704]

Parça Alternatifleri, kullanıcıların herhangi bir parçanın bölgeleri ve düzenlemelerinden oluşan farklı çalma listeleri oluşturup bu çalma listeleri arasında geçiş yapmalarına olanak tanıyor. Bu özellik çeşitli yaratıcı fikirlerle denemeler yapmayı veya geliştirme aşamasındaki bir parçanın farklı versiyonlarını değerlendirmeyi kolaylaştırıyor.

 

Seçime Dayalı İşleme, kullanıcıların Logic veya üçüncü taraf efekt eklentilerinden oluşan tüm kombinasyonları seçilen bir veya daha fazla ses bölgesine uygulamalarına olanak sunuyor. Ses kalitesini optimize etmek için çok kullanışlı olan bu özellik, yaratıcı ses tasarımı için de harika bir araç.

 

Logic Pro X, 64 bit toplama motoru, 192 ek veri yolu ve gerçek stereo pan ile stereo sinyaller için ayrı kontrol sağlayarak profesyonel miksleme için daha da güçlü bir araç haline geliyor. Her iki güncellemede bugün itibariyle kullanıcılara ücretsiz olarak dağıtıma başladı. 

 

4 saat önce 4 Ekrem71 323
Uygulama ekonomisi bu yıl 90 milyar indirme ve 127 milyar dolar gelire ulaştı

Aslında akıllı telefonların ilk yıllarına kadar giden mobil uygulamalar, özellikle iOS ve Android işletim sisteminin sahaya inmesiyle modern dönemine kavuştu. Her ihtiyaca yönelik fonksiyonel uygulamalar veya ilgi çekici oyunlar giderek dev bir ekonominin oluşmasını sağladı.

 

App Annie tarafından hazırlanan rapora göre 2016 yılında uygulama ekonomisi zirve yaptı. Android ve iOS kaynaklı hazırlanan raporda, uygulama ekonomisinin 127 milyar dolarlık gelir elde ettiği ifade ediliyor. Toplam indirme sayısı ise 90 milyar oldu.

 

[bkzdh= 88668]

Platformlar genelde yüzde 30 kesinti prensibini benimsediği için geliştiricilerin elde ettiği rakam 89 milyar dolar civarında. Buna uygulama satışları, alternatif uygulama mağazalarının gelirleri, abonelikler ve uygulama içi eşya satışları dahil. Yıl bazında yüzde 15 civarında bir artış söz konusu. Sadece App Store ve Google Play açısından geliştiricilerin elde ettiği rakam 35 milyar dolar civarında. Rapordan bazı başlıklar şöyle:

 

 

  1. Google Play mağazasında toplam indirme sayısı bakımından Hindistan lider duruma geldi. İkinci sırada ise ABD var. Uygulama benimsenme oranları Meksika, Brezilya ve Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerde daha fazla artıyor.
  2. Uygulamalarda harcanan zaman 900 milyar saat oldu. Ortalama olarak yüzde 20 artış yaşanırken ABD’de bu artış yüzde 25 oldu.
  3. Uygulamalarda en çok kazananlar Spotify, Line, Netflix, Tinder ve HBO Now şeklinde sıralanıyor.
  4. Uygulama gelirlerinde oyunlar başı çekiyor. App Store üzerinde gelirlerin yüzde 75’i oyunlardan geliyor. Google Play mağazasında ise bu oran yüzde 90.
  5. Oyunlar arasında Monster Strike 1.2 milyar dolar gelir ile birinci sırada yer alıyor. İkinci sırada Clash Of Clans var. Üçüncü sıradaki Pokemon Go ise 950 milyon dolar toplamış.

 

 

Her yıl akıllı telefon pazarına yeni eklenen yüz milyonlarca kullanıcı var. Bu bakımdan uygulama ekonomisi giderek büyüyor. Önümüzdeki yıllarda bu rakamların katlanarak arttığına şahit olacağız. 

 

10 saat önce 5 Ekrem71 1859
Google Haritalar artık uygun park yerlerini gösterecek
Google, kullanıcılara Haritalar uygulamasında yeni özellikler sunma konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Teknoloji devi yakında bulunduğunuz konumdaki uygun park yerlerini göstermeye başlayacak. Yeni özellik Haritalar'ın 9.44 sürümünde bazı kullanıcılara sunulmaya başlandı bile.
 
[bkzdh=88676]
Google Haritalar, park yerlerini rota süresi tahmininin yanında küçük yuvarlak P simgesi olarak gösterecek. Bu özellik kesinlikle park yerlerinin sınırlı olması nedeniyle büyük şehirlerde yaşayanlar için oldukça faydalı olacaktır. Buna ek olarak uygulama park yeri durumunu Sınırlı, Orta ve Kolay olmak üzere üç seviyede görüntüleyecek. Konumda sınırlı park yeri olduğunda, kullanıcılar kırmızı renkte P simgesi görecek. Google Haritalar kullanıcıları hedeflerine doğru ilerledikçe park yeri durumuyla ilgili daha detaylı bir açıklamaya sahip olabilecekler.
 

AVM'ler ve havaalanları için park yeri gösterilecek

 
Uygulama, şu anda pek çok insanın günlük olarak ziyaret ettiği alışveriş merkezleri, havaalanları vb. gibi yerlerdeki park yeri durumunu gösterebiliyor. Ancak şu an için Google Haritalar 9.44 beta sürümünü kullanan herkes bu özelliği göremiyor. Bu nedenle yeni park durumu özelliğinin hangi ülkelerde kullanıma sunulacağını söylemek zor. Google bu özelliği test ediyor ve yakın zamanda mutlaka daha detaylı bilgilere sahip olabileceğiz.
 

Dün (11:10) 15 Onur Seven 3725
Mobil oyunlar Cristiano Ronaldo'dan fazla kazanıyor
Mobil oyun sektörünün son derece karlı olduğunu biliyoruz, ancak en popüler mobil oyunların saniyede ne kadar kazanç sağladığını görmek oldukça etkileyici. Music Magpie, Think Gaming'in verileri kullanarak oyunların saniyede ne kadar kazandığına dair interaktif bir grafik hazırlamış durumda. En başarılı oyun ise beklenildiği gibi Pokémon Go olarak öne çıkıyor.
 
Clash of Clans 558 dolar (458 £) ve Candy Crush Saga 503 dolar (413 £) kazanırken Pokémon Go, beş dakikada inanılmaz şekilde 617 dolar (506 £) kazanç sağlamayı başarıyor. Listedeki diğer büyük oyunlar Game of War – Fire Age, Mobile Strike, Clash Royale ve Candy Crush Soda Saga olarak sıralanmış durumda.
 
[bkzdh=88627]
Real Madrid'in yıldız futbolcusu Cristiano Ronaldo, beş dakika içinde yaklaşık 220 dolar (181 £) civarında para kazanıyor. Yani bu da aynı süre içerisinde Clash Royale'den daha az kazandığı anlamına geliyor. Bu arada rakamların sadece kazancı yansıttığını ve giderlerin dahil olmadığını belirtmekte fayda var. Music Magpie üzerinden bu büyüleyici grafiği kendiniz de izleyebilirsiniz.
 

Pazar, 21:02 20 Onur Seven 6948
WhatsApp'ta büyük açık: uçtan uca şifreleme aşılabiliyor mu?

Son dönemde ortaya çıkan kişisel verilerin gizliliği hassasiyeti nedeniyle artık pek çok platformun uçtan uca şifreleme yöntemine geçtiğini görüyoruz. Peki bu şifreleme yöntemi de güvenilir değilse ne olacak? Şu anda bu sorunun muhatabı WhatsApp.

 

Kritik Bir Açık

Bir milyara yaklaşan kullanıcı sayısıyla dev bir sohbet platformuna dönüşen WhatsApp, bir süredir uçtan uca şifreleme yöntemini kullanıyor. Facebook da bu yöntemin kırılamadığını dile getiriyordu ancak yeni bir araştırma, şifreleme protokolünde bulunan bir açığın mesajları kolaylıkla okunabilir bir hale getirdiğini gösteriyor.

 

[bkzdh= 88536]

Pek çok sivil toplum kuruluşunun tepkisini çeken ve eleştirilere neden olan bu açık, WhatsApp’ın şifrelemeleri çevrimdışı olarak da üretmek istemesinden kaynaklanıyor. Kullanıcı çevrimdışı olarak mesajı göndermek istediğinde sistem yeni bir şifre üretiyor ve bu mesajda kullanılıyor ancak normalde şifrelenmiş mesaj karşı tarafa ulaştığında bu şifrenin geçerli olması gerek. WhatsApp’ta ise karşı tarafa ulaşmadan şifre geçerli oluyor. Ayrıca bununla ilgili göndericiye de bir uyarı yapılmıyor.

 

Facebook Kayıtsız Kaldı 

Signal uygulaması da benzer bir şifreleme kullanıyor ancak çevrimdışı olarak şifre oluşturulursa gönderilen mesaj karşı tarafa ulaşmıyor ve ayrıca gönderene bir uyarı mesajı geliyor. Bu yapılmazsa oluşan şifreyi elde ederek mesajlara ulaşabilmek mümkün oluyor. Yani kısaca WhatsApp istediği zaman mesajları okuyabilme imkanına sahip.

 

Araştırmacılar söz konusu açığı Facebook’a Nisan ayında rapor etmiş ancak aldıkları cevap bunun beklenen bir davranış olduğu ve konunun takip edildiği şeklinde olmuş. Bu da Facebook’un kişisel verilerin gizliliğini ihlal edebileceğine dair tedirginliği arttırıyor.

 

[bkzdh= 88586]

Alanında uzman pek çok araştırmacı ve sivil toplum kuruluşu WhatsApp’ın bu açığının hükümetler tarafından rahatlıkla kullanılabileceğini düşünüyor. Hali hazırda platforma karşı ciddi bir tepki oluşmuş olsa da WhatsApp, kullanıcıların her güvenlik kodu değiştirildiğinde uyarıldığı bir sistem olduğunu ve ayarlar kısmından bunun açılması gerektiğini belirtiyor. Yani sorumluluğu kullanıcıya atıyor.

 

Gelen tepkiler epey büyük ve muhtemelen WhatsApp’a geri adım attıracaktır. Aksi takdirde platformun güvenli imajı büyük ölçüde zedelenecektir. İlerleyen günlerde konuya ilişkin gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya çalışacağız.

 

Cuma, 19:06 18 Ekrem71 245187
iOS için Tor Browser Onion ücretsiz oldu


Kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan Tor ağı, şifrelenmiş bir şekilde internete çıkış sağlıyor. iOS tarafında Tor ağı üzerinden web’de gezinme imkanı sunan Onion Browser, uzun bir süredir (3 yılı aşkın zamandır) yayındaydı. Sonunda ise ücretsiz hale getirildi.

 

Özellikle son sürümü ile 64bit olmayan cihazlarda da sorunsuz çalışmaya başlayan tarayıcı hem iPad hem de iPhone cihazlarda kullanılabiliyor. Yazılımın yüklenebilmesi için istenen minimum işletim sistemi sürümü ise iOS 8.2 olarak belirlenmiş.

 

Son derce stabil çalışan yazılım, ilk yükleme esnasında bir takım konfigürasyonları ayarlayabilmek adına birkaç dakika sizi bekletiyor ancak sonrasında hızlı bir şekilde erişim sağlamaya başlıyorsunuz. Onion Browser’ı burada yer alan AppStore bağlantısından ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

11.1.2017 13:02:47 12 Ahmet Gözütok 15727
Kayıp AirPod'unuzu bulmanıza yardımcı olacak uygulama çıktı (Güncellendi: Apple uygulamayı kaldırdı!)
iOS App Store'da kayıp AirPod'unuzu bulmanıza yardımcı olacak "Finder for AirPods" adlı bir uygulama var. Finder for AirPods uygulaması kayıp AirPod'tan ne kadar uzakta olduğunuzu göstermek için iPhone'unuzu ve kayıp AirPod'un Bluetooth bağlantısını kullanıyor.
 
Önce hangi AirPod'un kayıp olduğunu seçmeniz ve daha sonra sahip olduğunuz AirPod'u şarj kutusuna yerleştirmeniz gerekiyor. Uygulama daha sonra, iPhone'unuz ile kayıp AirPod arasındaki Bluetooth sinyal gücünü gösterecek. Böylece AirPod'la aranızdaki mesafeyi görebileceksiniz.
 
Yakınlaştıkça, gösterge çizgisi daha da kalınlaşacak ve AirPod'u nerede bulacağınıza dair fikir edinebileceksiniz. AirPods'un kablosuz menzili için resmi bilgi yok ancak Bluetooth ses için menzil aralığı 914 cm. civarında. MacRumors tarafından yapılan testlerde Finder for Airpods uygulamasının  nispeten başarılı olduğu ifade ediliyor. Ancak tamamen mükemmel sonuç vermemiş. Birincisi uygulama, çok katlı bir binada kayıp AirPod'u bulmakta zorlanmış ve hangi katta olduğunu tespit edememiş.
 
[bkzdh=88481]
Bir diğer sorun ise, eksik olan AirPod'un uygulamayla birlikte bulunması için açık olması gerektiği. AirPods'un şarj kutusunun dışındayken yalnızca 5 saatlik bir pil ömrü olduğu için bu sorun olabilir. Beş saatten fazla bir süre kaybettiyseniz kayıp AirPod'u iyi şekilde aramak zorunda kalabilir ve sonuç olarak yenisi için 69 dolar harcamanız gerekebilir.
 
Bu dezavantajlara rağmen, şimdiye kadar uygulamayı inceleyen kullanıcılar genel olarak olumlu değerlendirmeler yapmış ve ortalama 4.5 yıldız vermişler. Uygulamanın ücreti 3.99 dolar ancak AirPod'larınızı kaybettiğiniz her zaman kullanabilirsiniz ve 69 dolarınızı kurtarabilir.
 
iTunes App Store: Finder for AirPods (3.99$)
 
GÜNCELLEME: Kayıp AirPod'ları bulmanıza yardımcı olan Finder for AirPods isimli uygulama, Apple tarafından kısa bir süre önce iTunes App Store üzerinden kaldırıldı. Bildiğiniz üzere AirPod'lardan birini kaybederseniz 69 dolar ödeyerek yenisini satın alabiliyorsunuz. Bu durum ister istemez akıllara Apple'ın kulaklığı bulmanız yerine size yenisini satmak istediğini getiriyor.
 

7.1.2017 19:30:00 22 Onur Seven 13172
Warp Shift bu hafta iOS için ücretsiz

Galaxy On Fire serisi ile mobil dünyanın sevilen geliştiricileri arasında yerini alan Fishlabs, Warp Shift oyunu ile de çok beğenildi. Oyun şimdi kısa süreliğine App Store üzerinde ücretsiz hale getirildi.

 

Oyuncuları strateji kurmaya yönlendiren Warp Shift bir bulmaca oyunu. Oyunda amaç karakteri bloklar içerisinden geçirerek çıkış noktasına ulaştırmak. Bunun için blokların yerini değiştiriyor, portallardan yararlanıyor ve engellere dikkat ediyorsunuz.

 

[bkzdh= 88214]

6 farklı dünyada 90 bölüm sunan oyun ilk başta 4 bloklu bulmacalar ile karşınıza çıkıyor. Sonrasında blok sayıları ve haliyle zorluklar da artıyor. Zaman zaman müzikler size ipucu verebiliyor. Sürükleme ve dokunuşlarla kontrol edilen oyunun görsel tasarımı da oldukça başarılı. Oyun Android için 10TL fiyat etiketine sahip.

 
 

 

 

 

3.1.2017 14:45:00 9 Ekrem71 9596
Google'ın klavye uygulaması Gboard, 500 milyon indirme sayısını aştı
Google geçtiğimiz ay yenileyerek ek özelliklerle donattığı Google Klavye uygulamasını "Gboard" adı altında Android kullanıcılarına sunmuştu. Uygulama, an itibariyle Google Play Store'da 500 milyon indirme sayısını geçmiş durumda.
 
Gboard artık Google Fotoğraflar, Dropbox, YouTube ve Skype da dahil olmak üzere yarım milyar indirmeyi aşan uygulama grubunun bir parçası olmuş durumda. Google'ın mesajlaşma uygulaması Allo'nun henüz 50 milyon indirme sayısına ulaştığını belirtelim.
 
Açıkçası, Gboard iki hafta içinde 500 milyon yüklemeye ulaşmadı, ancak son güncelleme indirme sayısını yükselterek kilometre taşına ulaşması için yeterli oldu. Gboard, 120'den fazla dili destekleyen ve diller arasında anında geçiş yapmanız için çok dilli yazma özelliğine sahip fonksiyonel bir klavye uygulaması olarak tanımlanıyor. Dahası, çok sayıda otomatik düzeltme seçeneğinin yanı sıra kişisel sözlüğe manuel olarak sözcük ekleme araçları da var.
 

Gboard, GIF'leri ve emojileri destekliyor

 
Beklendiği gibi Gboard, GIF ve emoji desteği de sunuyor. GIF'leri aramak ve arkadaşlarınızla paylaşmak için klavyeyi kullanabiliyorsunuz. Gboard ayrıca emojileri daha kolay bulmanızı sağlayacak emoji arama özelliğine de sahip durumda.
 
[bkzdh=88349]
Gboard'a yapılan en yeni güncelleme Kaydırarak Yazma (Glide Typing) özelliğini getirdi. Kaydırarak Yazma, parmağınızı harften harfe kaydırarak daha hızlı yazabilmenizi sağlıyor. Uygulama, parmağınızı harften harfe kaydırırken yazmaya çalıştığınız kelimeyi bulmak için geliştirilmiş sözcük tahmin araçları ile geliyor.
 
Sesle yazma, klavye üzerindeki harflere basmak zorunda kalmadan hareket halindeyken metninizi söyleyerek kolayca yazdırmanızı sağlıyor. Gboard, yerleşik "Google Arama" özelliği de içeriyor. Böylece kullanıcılar yakındaki mağazalar ve restoranlar, videolar ve resimler, hava durumu tahminleri, haber makaleleri, spor karşılaşmalarının skorları ve daha pek çok şey de dahil olmak üzere Google üzerinden arama yapıp paylaşabiliyorlar.
 
Google Play Store: Gboard - Google Klavye
 

2.1.2017 22:12:05 55 Onur Seven 17562
Pek çok marka ve modele WhatsApp desteği kesiliyor

WhatsApp’ın işletim sistemi sürümü eskide kalan ve artık güncelleme almaya imkanı olmayan cihazlara yönelik desteğini keseceği duyurusu hayata geçiyor. Bu haftadan itibaren pek çok marka ve model için WhatsApp erişime kapatılacak.

 

Cihaz Listesi

Alınan karara göre WhatsApp erişimi kapatılacak olan cihaz listesi şu şekilde:

  • Android 2.2 sürümü ve aşağısı ile çalışan akıllı telefonlar
  • iOS 6 ve aşağısı ile çalışan başta iPhone 3GS olmak üzere akıllı telefonlar
  • Windows Phone 7 ile çalışan akıllı telefonlar.

  

Çok eski sürümler olsa da halen bu telefonları kullanan milyonlarca insan var. WhatsApp’ın yeni sürümünü kullanmak isteyen bu telefonların sahipleri artık yeni bir akıllı telefona geçiş yapmak zorunda.

 

BlackBerry OS, BlackBerry 10, Nokia S40 ve Nokia Symbian S60 işletim sistemine sahip telefonlar da desteği kaybedecek ancak firma 30 Haziran 2017 tarihine kadar süre tanımış durumda. Bu tarihten sonra onlar da WhatsApp kullanamayacak.

 

[bkzdh= 88342]

Bilindiği üzere kişisel verilerin gizliliği büyük önem taşıyor ve ne yazık ki eski işletim sistemi sürümlerinde sayısız açık bu tarz iletişim platformları için risk oluşturuyor. WhatsApp da artık bu konuda taviz vermek istemiyor. 

 

2.1.2017 18:00:00 39 Ekrem71 27924