; NASA, Dünya'yı 1 milyon kilometre uzaklıktan işte böyle görüntüledi

İLANDIR

Yeni arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de deneyip geri bildirimde bulunabilirsiniz.
Gizle Geri Bildirim Alfa Sürümü Dene
HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (20) YORUM YAZ

tarafından 16 Mayıs 2018, Çarşamba 23:30 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

NASA, Dünya'yı 1 milyon kilometre uzaklıktan işte böyle görüntüledi
Günlük Haber Hasan Aygünoğlu
20 5568
Amerikan uzay ajansı NASA, Dünya'yı tam 1 milyon kilometre uzaklıktan görüntüledi. İlginç fotoğrafta Yeryüzü yalnızca küçük ve mavi bir nokta büyüklüğünde görünüyor.
NASA'nın Mars'ın jeolojik yapısını inceleme amacıyla düzenlediği yeni görevi InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations), hatırlayacağınız üzere bu ayın başlarında fırlatılmıştı. Kızıl Gezegen'e doğru tam altı aylık bir uzay yolculuğuna çıkan InSight, beraberinde götürdüğü iki küp uyduyla (Mars Cube One) beraber şu sıralar Dünya'dan milyonlarca kilometre uzaklıkta bulunuyor.

InSight görevi dahilinde Mars'a gönderilen küp uydu Mars Cube One (Wall-E), Dünya'nın yukarıda görmüş olduğunuz bu ilginç fotoğrafını yaklaşık 1 milyon kilometre uzaklıkta bulunduğu sıralarda görüntülemiş. Yeryüzü'nün yalnızca küçük, mavi bir nokta büyüklüğünde göründüğü fotoğrafta ayrıca Dünya'mızın yalnız uydusu Ay da yer alıyor. Ancak Ay o kadar küçük bir görüntüye sahip ki farkedebilmek için çok dikkatli bir şekilde bakmanız gerekiyor.
 
NASA'lı bilim insanlarının Wall-E takma adıyla isimlendirdiği küp uydunun yakaladığı bu görüntü, yıldızlararası uzaya ulaşan ilk uzay aracı Voyager'ın 1990 yılında yakaladığı ünlü fotoğrafı 'Soluk Mavi Dünya'ya benzetiliyor. Ancak elbette Wall-E'nin yakaladığı bu fotoğraf her ne kadar çok ilginç bir görüntü sunuyor olsa da uzaklık anlamında Voyager'in fotoğrafı kadar etkileyici değil. Zira Voyager, 1990 yılında o ünlü fotoğrafı görüntülediği sırada tam 6 milyar kilometre uzaklıkta bulunuyordu.

Mars Cube One uydularının son durumlarından bahseden NASA mühendisi Andy Klesh,"Küp uydular bugün Dünya yörüngesinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ancak daha önce hiçbir küp uydu uzayda Mars Cube One kadar uzaklığa gidememişti. Dolayısıyla bu görev bizim için önemli bir kilometre taşı olacak. Her iki küp uydumuz da şu anda tamamıyla sağlıklı ve fonksiyonel durumda." sözlerini kullanıyor.

Ayrıca Bkz.Amerika, Mars'a nükleer enerji santrali götürüyor "Kilopower"

Derin uzayın yoğun radyasyonuna dayanabilecekler mi?


Yaklaşık bir evrak çantası boyutlarında olan Mars Cube One uyduları, derin uzay için tasarlanmış yeni bir küp uydu jenerasyonuna ait. NASA, bu yeni jenerasyon uyduların 6 aylık derin uzay yolculuğuna dayanıp dayanamayacağını görmek istiyor. Zira düşük maliyetle üretilen küp uydular daha önce derin uzayın yoğun radyasyonu karşısında hayatta kalmayı başaramamıştı.

WALL-E ve Eva isimli Mars Cube One uyduları başarılı bir şekilde Mars'ın yörüngesine yerleşebilmeleri halinde küçük uydular hem InSight görevine yardımcı olacak hem de Kızıl Gezegen yörüngesinde bazı küçük testler gerçekleştirecek. WALL-E ve EVA, tıpkı orijinal filmdeki WALL-E karakteri gibi sıkıştırılmış gaz kullanarak uzayda hareket edebilecek. Yangın söndürücülere benzer bir sistem kullanan uydular 8 farklı yönde gaz ateşleyecek ve yörüngede konumlarını istedikleri gibi değiştirebilecekler.

Minik uydu ikilisi ayrıca yüzeydeki InSight uzay aracının Dünya'yla olan iletişiminde de yine bazı küçük roller oynayacak. Dünya-Mars arasındaki iletişimde yeni bir teknik deneyecek olan uydular başarıya ulaşmaları halinde InSight'ın NASA'yla daha hızlı bir şekilde iletişime geçmesini sağlayacak. Ancak elbette WALL-E ve Eva'nın InSight görevinin bilimsel başarısıyla ilgili herhangi bir ilgisi olmayacak. Küçük uydular Mars'ın yörüngesine başarılı bir şekilde yerleşemese dahi InSight Dünya'yla yine normal bir şekilde iletişime geçebilecek. 
  
Bu haberin bağlantısı
URL
Şu anda 0 üye, 1 misafir ve 2 mobil kullanıcının görüntülediği bu içeriğe toplam 5568 kez bakıldı.
En Çok Beğenilen Yorumlar
crazywinner3 16.5.2018
Wall-e ve eva'yı görünce duygulandım ne filmdi. +15
darkaura 17.5.2018
Ne kadar sig bir millet haline geldik. Bilim, uzay konularinin altina dinden, politik cekismelerden baska bir sey yazilmaz oldu. Eskiden en azindan derin analizler yapan, olayin icerigini anlayabilen
...
Yorumun devamı ▼
+11
Redunay 17.5.2018
O minicik gezegendeki minicik bir insanın minicik bir kan damlası yere düşseydi bütün evren yok olacaktı. +9
TheStarBox 17.5.2018
Ya 21.yüzyılın ilk çeyreğinin sonuna geliyoruz... Hala daha 600 yıl önce kanıtlanmış bir şeye nasıl inanmıyorsunuz onu anlamıyorum.600 yıl önce macellan kanıtlamış deniz yoluya.Hayır bir tane düz düny
...
Yorumun devamı ▼
+4
Yorumlar eskiden yeniye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
DH Misafiri 19.5.2018
Yakın bir fotoğrafını çekmek daha kolay diye düşünüyorum. Ama dünyanın sadece neredeyse çeyreği kadar bir bölümünü kapsayan değil direkt olarak dünyayı bir bütün halde göreceğimiz bir resim.
0
Tensi 19.5.2018
1 milyon km de dunyanin daha buyuk gorunmesi gerekyor. Ayin capi 3.474 km, dunyaya uzakligi 384.400. Oran olarak 1/110. Dunyanin 12.742 km, 1.000.000 km ile oranlayinca yaklasik 1/79. Yani o mesafeden dunyanin, ayin dunyadaki gorunusunden daha buyuk gorunmesi lazim. Bence bir hata yaptilar. Haberi yazanlar 10 milyon yerine 1 milyon yazdilar galiba.
0
ImRoyal 17.5.2018
inanmak da senin en doğal hakkın.
0
haylaz__ 17.5.2018
Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz
0
Zarangoz 17.5.2018
Güneşle beraber selfi yapsaydı daha iyi giderdi.
0
TheStarBox 17.5.2018
Ya 21.yüzyılın ilk çeyreğinin sonuna geliyoruz... Hala daha 600 yıl önce kanıtlanmış bir şeye nasıl inanmıyorsunuz onu anlamıyorum.
600 yıl önce macellan kanıtlamış deniz yoluya.
Hayır bir tane düz dünyacı da gemiye atlayıp "durun lan size kanıtlayacam" diyemiyor ona tav oluyorum.Çünkü bu iddiayı ortaya atanların hepsi cahil cühela adamlar.Komplo teorisyenleri.
+4
silver1978 17.5.2018
Belgeselde izledim nasa çalışanlarının ağzından dünya resimlerinde photoshop uyguladığı ispatlandı şimdi bu fotoya nasıl inanalım.
dünyayı balık göz mercek olmadan bir fotosunu çeksinler sonra inanırız.
0
joven 17.5.2018
Haklısınız

hayırlı ramazanlar
+1
joven 17.5.2018
Mesajınıza saygı duymakla birlikte zerre kadar katılmıyorum tabi inanmamak sizin endoğal hakkınız

saygılar
0
ImRoyal 17.5.2018
Herşeyi şu an bilseydik din diye bir şey olmazdı. İnsanları din peşinde sürüklemek üzerine devletler olmazdı. hiçbir şey bilmeseydik ve bilemeyecek olsaydık o zaman da bilim olmazdı. Din ve bilim birbirini iten iki öğedir. birisi arttığında diğeri azalır. Bilgi arttıkça korku azalır. Din korkunun felsefesidir. Birbirini tamamlamaz ya da boşluklarını doldurmazlar. Birbirlerini iterek iki kutup olarak varlıklarını sürdürürler. Uyum içinde değildirler. Tersine birbirleriyle çatışırlar. İnsan sürekli bilen bir varlık olduğu için bir zaman sonra inanç ve din yok olacaktır. Bu kaçınılmazdır. Yerini daha büyük çaplı inançlara bırakacaktır. Çünkü bilemeyeceğimiz kadar çok bilgi var hem dünyada hem de evrende.
+2
ImRoyal 17.5.2018
Bundan islami bir anlam çıkarmanız beni sadece üzüyor. Verdiğim mesajın bununla hiçbir ilgisi yoktu ama demek ki insanın yolu neyse ona göre anlamlar çıkarıyor. Ben islam felsefesinden daha yeni daha güçlü bir düşünceye dikkat çekmeye çalışıyorum. herkesi kapsayan ve hiçkimseden nefret etmeyen. İslam nefret dinidir. Adının selamdan gelmesi de sadece yapılmış politik bir ironiden ibarettir. Aynen Afrika'nın totatiler diktatörlüklerinin kendilerine demokratik özgür gibi sözcüklerle başlayan devlet adları seçmeleri gibi.
+1
tanerss 17.5.2018
0
Redunay 17.5.2018
O minicik gezegendeki minicik bir insanın minicik bir kan damlası yere düşseydi bütün evren yok olacaktı.
+9
mokinto 17.5.2018
quote:
Orijinalden alıntı: joven

Din ve bilim bir elmanın iki ayrılmaz bir bütünüdür dinsiz bilim peşinde koşabilirsiniz
bu sizin en tabi hakkınız yalnız inanan insanlara hakaret etme hakkını nereden aldınız
size tek katıldığım mesajlar içerik olarak içi dolu ve zengin olmalıki bilmeyenler yada
konu hakkında merak edenler bilgilensin.

Sevgili Joven, bence ayrılmaz bütünü değil de birbirinin bosluklarini dolduran unsurlardir. Saygı her zaman en önemli konu. Ayrıca din hiç bir zaman bilimle celismez. Bilimin alanına giren dinsel atiflari biz insanlar uretmisizdir ya da uretiyoruzdur.
+2
joven 17.5.2018
Din ve bilim bir elmanın iki ayrılmaz bir bütünüdür dinsiz bilim peşinde koşabilirsiniz
bu sizin en tabi hakkınız yalnız inanan insanlara hakaret etme hakkını nereden aldınız
size tek katıldığım mesajlar içerik olarak içi dolu ve zengin olmalıki bilmeyenler yada
konu hakkında merak edenler bilgilensin.
+3
darkaura 17.5.2018
Ne kadar sig bir millet haline geldik. Bilim, uzay konularinin altina dinden, politik cekismelerden baska bir sey yazilmaz oldu. Eskiden en azindan derin analizler yapan, olayin icerigini anlayabilen bir kac kiside olsa cikardi. Oda kalmadi.
+11
TetraYazilim 17.5.2018
Sana katılıyorum, biz kaşındık biz istedik. Şimdide bizi yaratana bir sürü yakıştırmalar yaparak kendimizi haklı göstermeye çalışıyoruz.
Allah merhametlidir, aynı zamanda adaletlidir de. bu arkasına sığındımız bahanelerimiz ortadan kalkınca isteyebileceğimiz tek bir şey var oda "bir şans" daha.
+3
serafon 16.5.2018
Kendimiz kaşınmışız:
Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara sunduk da onlar bunu yüklenmekten kaçındılar ve ondan korkuya kapıldılar. Onu insan yüklendi. Şüphesiz o çok zalimdir, çok cahildir.
+3
crazywinner3 16.5.2018
Wall-e ve eva'yı görünce duygulandım ne filmdi.
+15
ImRoyal 16.5.2018
Bilmek acı verici bir yetenek. Bu bir işkence yöntemiyse bizi yaratan güç tarafından bunu sona erdirmesi için şu an iyi bir zaman. Evet sona erdirmediğine göre bundan zevk alıyor.
+1
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj