TTNET
HAFTANIN
TTNET DESTEK
HİZMET ÖZETİ
- 24606 TTNET Kullanıcısına hizmet verildi.
Casper Logitech
Kaydol

Kullanıcı Adı

Şifre

Beni Hatırla Şifremi Unuttum
HTC: Desire için Android 2.3, bu ay içersinde geliyor 1e1 Haber: "3. Bölüm" Yepyeni teknoloji programı! Yeni Bölüm! HABERE ATLA YORUMLARI GÖR (93) YORUM YAZ

tarafından 9 Temmuz 2011, Cumartesi 00:00 tarihinde yazıldı Donanımhaber TR

AMD'nin 8 çekirdekli Bulldozer FX işlemcisi ve test sonuçları
Günlük Haber Erdi ÖZÜAĞ "Fx57"
93
Önemli Açıklama:

Merhaba,

7 Temmuz itibariyle Donanimhaber.com çatısı altında beşinci yılımı geride bıraktım. Bu süre boyunca 16 binden fazla haber yayınladım. İlk başladığımda amacım siz değerli üye ve okuyucularımıza haberleri mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde aktarmak, dünyada olup biten donanım gelişmelerini tüm ayrıntılarıyla paylaşmaktı. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için çok efor sarf ettik, hiç ara vermeden geceli gündüzlü haber yayını yaptık. Bir süre sonra daha fazla neler yapabiliriz diye düşünürken, "kaynak olarak kullandığımız sitelere kaynak olabilir miyiz" yani donanım gelişmelerini ilk elden dünyaya duyurabilir miyiz diye araştırmaya başladık. Bu gayretlerimizin bir sonucu olarak ta 2008 yılından bu yana yüzlerce haberimiz yurt dışında kendisine yer buldu, pek çok ürün ya da gelişmeyi ilk yayınlayan kurum olduk. 

AMD'nin çok uzun süredir merakla beklenen Bulldozer işlemcileri için de bugüne kadar ortaya çıkan resmi detayların neredeyse tamamını biz yayınladık. Aralık ayında başlayan yayınlarımız belli aralıklarla devam etti ve edecek te. Tabi bu kadar dökümandan sonra amacımız artık işlemcinin kendisine ulaşmak ve AMD'nin kendi performans verileri dışında bağımsız testleri de sizlerle paylaşmaktı. Yurt dışında OBR - Obrovsky- isimli kişi/yayında mühendislik örneği bir Bulldozer işlemci örneği olduğu, yurt dışındaki siteleri yakından takip edenler zaten biliyor. Benim kendisiyle daha önceden bir irtibatım vardı. Elindeki Bulldozer örneğiyle ilgili olarak konuşmaya başladığımızda, editör refleksi olarak işlemciyi bize sağlayıp sağlayamayacağını da sordum. Gelen cevap; işlemciye ulaşabilmek için ciddi bir ödeme yaptığı ancak merak ettiğim detayları ve istediğim test sonuçlarını bana sağlayabileceğini yönündeydi. Buna karşılık olarak ta benden Bulldozer'le ilgili detayları içeren (modellerin isim ve saat hızı bilgilerini) bazı dökümanlar talep etti.

Yaptığımız görüşmeler sonucunda Obrovsky, geçtiğimiz günlerde bazı test sonuçlarını benimle paylaştı. Ben de herkesin merakla beklediği test sonuçlarını vakit çevirmeden yayına hazır hale getirdim ve sizlerle paylaştım. Ancak burada Obrovsky'nin bir tuzak kurduğunu, bu tuzağa düştüğümün farkında değildim. Zira bu arkadaşın, dökümanları ilk defa bir Türk sitesinin yayınlamasını kabullenemeyen, niyeti kötü biri olduğunu anlamadım belki de en büyük hatayı burada yaptım. Obrovsky bizim üzerimizden prim yapmaya çalıştığını, kendi sitesindeki yazısında açıkça ortaya koymuş durumda. Yayınladığımız haberlerin dünya çapında yarattığı etki ortada ki şimdiye kadar yayınladığımız özel haber dökümanlarının tamamı evet tamamı %100 resmi materyaldir. Bunun farkında olan Obrovsky de bugün yayınladığı yazısında Donanimhaber.com'a sonuçlarını kendisinin verdiğini, bilerek yanlış sonuç vererek onları (bizi) yanılttığını belirterek güvenlilirliğimize leke atmaya çalışan bir girişimde bulunmuştur. Açıkçası biz yayınladığımız test sonuçlarının kendisine ait olduğunu özellikle vurgulamak istedik hatta işlemciyle ilgili görüşlerini içeren bir video çekerse eğer, ilgili haberde yer verebileceğimizi de söyledim ancak adının geçmemesini özellikle rica etti.

Engadget.com'dan Dailytech.com'a, TechPowerUp'dan Xbit-Labs'e kadar... İngilizce, Rusça, Almanca, Çince, Japonca, Fransızca... Farklı dillerde yayın yapan dünya çapında pek çok sitede haberlerimiz yer alıyor. Obrovsky kötü bir oyun oynamaya çalışmıştır ancak kaybeden de kendisi olacaktır. Zira biz özel haberlerimize devam edeceğiz. AMD olsun Intel olsun Nvidia olsun elimize geçen bilgi ve belgelere sitemizde yer vermeye devam edeceğiz. Hatta önümüzdeki günlerde Intel cephesiyle ilgili "bomba" diyebileceğimiz çeşitli test sonuçlarını (resmi dökümanlar eşliğinde) da sizlerle paylaşacağız ki işlemci dünyasının bu sonuçları uzun süredir beklediğini söyleyebilirim. Siz değerli üye ve okuyucularımızın desteğiyle bugünlere kadar geldik yine desteğinizle birlikte daha büyük işlere de imza atacağımızdan kuşkunuz olmasın. Bu süreç içerisinde malesef düşmanlarımızın sayısı da artmaya devam edecek ancak bu olaydan sonra bizim de onlara karşı artık çok daha dikkatli olacağımınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Açıklamada da belirttiğim üzere bu haber haricinde yayınladığımız Bulldozer dökümanlarının tamamı orjinaldir. Zaten AMD ile yaşadığımız Radeon HD 6990 krizi de aslında bu durumun bir göstergesi olmuştur. Anlayışınıza sığınarak haberde yer alan yanlış test sonuçlarından ötürü öncelikle haberi hazırlayan şahsım ardından da kurumum adına hepinizden özür dilerim.

Sevgiler,

Erdi Özüağ "Fx57"
Donanimhaber.com
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------ 
 
 
AMD yıllardır üzerinde çalıştığı, şirket tarihinin en büyük yatırımı olarak gösterilen yeni nesil işlemcilerini pazara sunmaya başladı. Ocak ayında netbook'lara yönelik Fusion işlemcilerini kullanıma sunan firma, kısa bir süre önce  de performans odaklı masaüstü ve mobil sistemler için hazırladığı Fusion A serisi işlemcilerini lanse etmişti. Giriş ve orta segmentte ürün gamını yenileyen firmada tüm gözler Bulldozer jenerasyonuna çevrilmiş durumda. Geliştirme çalışmaları Fusion'dan da eskiye giden Bulldozer işlemcileri için geri sayım başladı.
 
 
Bulldozer kod adını taşıyan yeni nesil mikroişlemci mimarisi çok uzun süredir konuşulmakta. Phenom II işlemci ailesinin yerini alacak modellerde kullanılacak yeni mimarinin tasarım çalışmaları uzun süre önce tamamlanmış olmasına rağmen, henüz piyasaya çıkan bir işlemci bulunmuyor. Aslına bakılırsa Bulldozer mimarisini temel alan Zambezi kod adlı  yeni nesil FX işlemcilerinin Haziran ayında pazara sunulması bekleniyordu ancak öyle olmadı ve AMD, birkaç aylık ertelemeye gittiğini açıkladı. Elimizdeki bilgilere göre en iyi ihtimalle Ağustos sonuna doğru çıkması beklenen işlemciler için HD 7000 serisi ile birlikte Eylül ayında bir lansman da yapılabilir.
 
 
AMD'nin yeni nesil işlemcilerini hangi nedenlerle ertelediği bilinmiyor ancak çeşitli kaynaklar mevcut revizyonlarda frekans sorunu yaşandığı ve şirketin istediği değerleree ulaşamadığını öne sürüyor. Açıkçası erteleme süresi de dikkate alındığında bu ihtimalin güç kazandığını söylemek mümkün.  Yeni revizyona geçiş yaparak işlemcilerin standart çalışma frekanslarını arttırmayı hedefleyen AMD, dünyanın 8 çekirdekli ilk işlemcilerini pazara sunarak, Intel'in en yeni mikroişlemci tasarımını temel alan en hızlı işlemcisinden (Core i7-2600K) daha hızlı olacağını belirtiyor ancak bu konuda herhangi bir test örneği dağıtmaktan kaçınıyor. 
 
GlobalFoundries'in Dresden'deki tesislerinde 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanan Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemci ailesinin 4, 6 ve 8 çekirdekli versiyonları olacak. İlk etapta iki adet 8 çekirdekli, bir adet 6 ve bir adet te 4 çekirdekli işlemci sunacak olan AMD, yıl sona ermeden önce aynı işlemcilerin daha hızlı versiyonlarını da duyuracak. Yeni işlemcilere ve elimizdeki test sonuçlarına geçmeden önce Bulldozer mimarisini kısaca hatırlamakta fayda var. AMD'nin, x86 işlemci mimarisine en büyük katkılarından biri olarak gösterilen Bulldozer, M-Space tasarım anlayışını esas alıyor.
 
 
AMD'nin yeni işlemci mimarisinin en büyük özelliği çekirdeklerin modüller içerisinde organize olması. Herhangi bir yazılım tarafından tanımlanamayan bu yapı son kullanıcılar için mühendislik ibaresinden daha fazlası değil. Her modül iki çekirdek içerirken, bu çekirdekler iki adet 128-bit FMAC birimleri ile kayar nokta ünitesini ve iki adet 128-bit tam sayı SIMD (Çoklu Veri Paralelliği Sağlayan Tek Çevrimli Komutlar) ünitesi ve L2 bellek birimini paylaşıyorlar.
 
Bu modüller kendi aralarında ise L3 bellek birimi ve  çift kanal bellek kontrolcüsünü ortak kullanıyorlar. Bu noktada kimi kullanıcılar, birimlerin paylaşımı açısından aslında her modül tek bir çekirdeğe karşılık geliyor tarzında yaklaşımlar sergiliyor olsa bile AMD bunu kesinlikle kabul etmiyor ve endüstride ilk defa doğal tasarıma sahip 8 çekirdekli x86 işlemcilerini sunacağını altına basa basa dile getiriyor. Peki AMD'nin modül tasarımını Intel'in Hyper-Threading yaklaşımından ayıran fark nedir ? Burada önemli olan unsur şu; Bulldozer mimarisi, her izlek için atanmış programlayıcılar ve tamsayı ünitelerine sahip. 
 
256-bit kayar nokta operasyonlarını destekleyen Gelişmiş Vektör Uzantıları (AVX) ile güçlendirilen Bulldozer mimarisinde işlemciler, 8MB'a kadar Seviye 3 bellek kapasitesine sahip olacak. IMC olarak bilinen entegre bellek kontrolcüsünün 1866MHz'e kadar çift kanal DDR3 bellek kullanımına resmi destek (daha üst hızlara çıkmak ta mümkün) sunacağı işlemcilerde Seviye 2 bellek kapasitesinin büyüklüğü ise işlemci modeline göre 2MB'a kadar çıkabilecek ve bu kaynak modül içerisindeki çekirdekler tarafından bölüşülecek. Tahsis edilmiş iki tam sayı çekirdeği içerisinde her çekirdek için her döngüde 4 bağımsız aritmetik hesabı ve bellek operasyonu yapan iki adet ALU ve iki adet AGU birimlerine yer veriliyor.
 
Yeni mimari ile birlikte çok izlekli tam sayı uygulamaları için önemli ölçüde performans kazanımı getirileceği belirtilen tam sayı programlama ve uygulama iş hattı çoklayıcısı bulunuyor. Bulldozer tabanlı işlemcilerdeki her modül, 30.9mm2 zar alanı içerisinde 213 milyon transistöre (L2 bellek dahil) sahip. Modül içerisindeki ikinci tamsayı çekirdeği modül alanını %12 arttırırken, çip seviyesindeki toplam zar alanına karşılığı ise %5. 
 
 
GlobalFoundries tarafından 11-metal katmanlı SOI üretim süreci ve firmanın birinci nesil High-K Metal Kapı teknolojisi kullanılarak üretilen işlemcilerde, her modül 0.8v ile 1.3v gerilim seviyesinde görev yapacak ve 3.5GHz ya da daha yüksek hızlarda çalışabilecek. Hyper Transport 3.1 (3.20 GHz, 6.4 GT/sn, 25.6 GB/sn) desteği ile gelecek olan işlemciler, Intel'in 256-bit kayar nokta operasyonlarına olanak tanıyan AVX komut setleriyle birlikte  SSE4.1, SSE4.2, AES, CLMUL ve AMD'nin 128-bit  komut setlerine  (XOP, FMA4 ve CVT16) sahip olacak. AMD'nin Bulldozer tabanlı yeni nesil FX işlemcileri, Turbo Core teknolojisini de destekleyecek. Dünyada ik defa yine Donanimhaber.com tarafından yayınlanan resmi AMD dökümanında da yer aldığı üzere Bulldozer tabanlı işlemciler de iki farklı Turbo Core teknolojisi olacak. Tüm çekirdekler aktifken çalışma frekansı 500MHz'e kadar, çekirdeklerin yarısı aktifken ise 1GHz'e kadar otomatik olarak arttırabilecek. 
 
Soket AM3+ formunda hazırlanan işlemciler, AMD'nin 9 serisi anakartlarında yani 970, 990X veya 990FX çipsetli anakartlarda kullanılabilecek. Athlon II ve Phenom II serisi işlemciler de bu anakartlarda kullanılabilirken, Bulldozer tabanlı işlemcilerin 8 serisi anakartlarda kullanılması şu an için biraz karışık bir durum. Ancak mevcut tablo çerçevesinde her anakartta olmasa bile  8 serisi bazı anakartlarda BIOS güncellemesi ile Bulldozer işlemci kullanımının mümkün olacağını söyleyebiliriz. İşlemci modeline göre en yüksek ısıl tasarımı 25 Watt olacak Bulldozer tabanlı yeni jenerasyon için Donanım Haber farkıyla test sonuçlarını da yayınlıyoruz.
 
 
B1 revizyonuna sahip olan mühendislik örneği işlemci, standart olarak 3.2GHz'de görev yapıyor ve Turbo Core 2 teknolojisi ile 8 çekirdek aktif 3.6GHz'e, 4 çekirdek aktif olarak ta 4.2GHz'e çıkabiliyor. GeForce GTX 580 ile birlikte kullanımında aynı Core i7-2600K'daki gibi bekleme durumunda 97 Watt güç çeken Bulldozer platformu, yük altında ise Core i7-990X işlemcili sistemden yaklaşık 10 Watt daha az güç tüketiyor. Örnek işlemci olduğu ve B1 revizyonu temel aldığı için burada yayınlayacağımız sonuçları, piyasaya çıkacak Bulldozer işlemcilerin geneli için kesin sonuç kabul etmemek gerekiyor zira testteki işlemcinin muhtemelen bir L3 sorunu yaşadığını da belirtmek gerekiyor. Gigabyte'ın 990FX-UD5 anakartının kullanıldığı testlerin sonuçları için hemen altta yer alan galeriye göz atabilirsiniz. Yakın zamanda bu testlere, 8 çekirdekli işlemcinin farklı alanlarda neler yapabildiğini içeren test sonuçları da eklenecek.
 
Editörün Notu: Erken mühendislik örneği AMD işlemcilerde, işlemci model kimliği farklı şekillerde kodlandığından, kaynağı gizli tutmak açısından o kısımlarda siyah şerit kullanılmıştır.
 
Bu haberin bağlantısı
URL
En Çok Beğenilen Yorumlar Yorum Yaz ▼
Turkforce 09.07.2011 19:05:59
Intel fanatiklerinin windows7'de XP Mode çalıştırabilmek için takla attığı & işlemci özelliklerine baktığında güncel işlemci modeli olmasına rağmen 64bit desteği olmadığını gördüğü günlerin üzer
...
Yorumun devamı ▼
+33
aceleciburak 09.07.2011 01:24:51
bi ayrıntı dikkatimi çekti cpu-z nin ekran görüntüsündeki sürüm 1.57.1 olarak verilmiş oysaki 1.57 sürümü 18 şubatta çıkmıştı şuan an için bulldozeri ve Llano yu taniyan 1.58 sürümü var ve çıkş tarihi
...
Yorumun devamı ▼
+11
alperentok 11.07.2011 01:03:47
yılarca intelle kazıklandıktan sonra phenom ııx4 955 be li sistem topladım sonrada kendi kendime kızdım niye yıllarca ön yargılı davrandım diye.AMD ısınıyor denirdi intelle yandığımı farketmezdim!!Şu
...
Yorumun devamı ▼
+7
Yorumlar yeniden eskiye doğru listelenmektedir. Sıralamayı değiştirmek için sağdaki menüyü kullanabilirsiniz.
theyapici 09.07.2011 00:53:06
görüntü var ses yok hadi bakalım belki iyileştirmeler felan yapılıyordur? 0
savas82 09.07.2011 00:54:55
gerek yok bu işlemciye phenom x 2 ler yeter fiyat performansına bakarsak hızlı gelişen AMD işlemcileri arasında en pahalı serisi olacaktır. 0
djduke 09.07.2011 00:56:00
BANA TESTLER ÇOK KÖTÜ GELDİ . YANILIYORMUYUM .. CİNEBENCHTE O PUANI BEN İ7 920 4,1 GHZ İLE ALMAKTAYIM. EVEREST BENCH İSE BENCE YERLERDE. 0
suleymangonca 09.07.2011 00:56:18
Oh ne güzel 4 çekirdek aktif 4.2ghz olacak oyunlar için müthiş olur oc siz 4.2ghz -2
murat2O98 09.07.2011 01:01:02
700 tlye satılan 2600k ile aynı performans olsun 100 tl ucuz olsun yeter zaten ama daha performanslı ve ucuz da olursa iyi olur +2
aceleciburak 09.07.2011 01:03:05
Yazının son kısmında bahsedilmiş Bunlar piyasaya çıkacak işlemciler değil B1 revizyon olduğu zaten yazıda geçiyo ki istenilen hızlara çıkamadığı için B0 ve B1 revizyon olarak piyasaya sürmediler bekleyip görmek lazım... 0
DH Misafiri 09.07.2011 01:10:23
şu modül olayı karıştırdı ya 8 mi 4 mü davası ama amd gercek 8 diyosa dicek bi laf yok. 0
Towarscke 09.07.2011 01:16:19
Pi sayisinda AMD, Intel ile yarisa girmiyor pek zaten.. Bellek okuma,yazma hizlari beni uzdu acikcasi..
Diger testlere bakiyorum ve diger sitelerin testleri ile karsilastiriyorum.. 3D Mark 11, Cinebench ve Video encoding'de AMD, 2600K'yi gecmis..
gorunen koy klavuz istemez.. tabiki bu bir tasarim ornegi.. gelecek islemciler, tam olarak ne kadar performansa sahip olur, onu bilemem..
ama su ana kadar AMD ilgili testlerde acikca onde..
+3
aceleciburak 09.07.2011 01:24:51
bi ayrıntı dikkatimi çekti cpu-z nin ekran görüntüsündeki sürüm 1.57.1 olarak verilmiş oysaki 1.57 sürümü 18 şubatta çıkmıştı şuan an için bulldozeri ve Llano yu taniyan 1.58 sürümü var ve çıkş tarihi 24 haziran

testin yapıldığı tarihi az çok saptamaya çalışırsak nisan yada mayıs gibi yapılmış olduğunu düşünebilirz çünkü cpu-z nin 1.57.1 sürümü nisan ayında çıkmış

ince bir ayrıntı ancak önemli bi nokta olabilir
+11
aceleciburak 09.07.2011 01:36:29
hemen bir düzeltme yapayım hem bios sürümünü içeren resimlere hemde everest memory bencmark resimlerine baktım bios F4 gözüküyor 990FX için gigabyte global siteye baktım şimdi bios tarihi için 08/07/2011 gösteriyor everestinde 1.80.1471 beta sürümü 7 temmuz çıkışlı kafa karışıklığı olmaması açısından düzeltme ihtiyacı duydum.hatalı bi durum olmasın. 0
orhuncoskun 09.07.2011 02:37:09
Hep fiyatına ve hızına bakıyorsunuz çektiği watt'a bakarmısınız soba mübarek. P4 D işlemcilerin ilk çıktığı watt, soğutucular allahtan gelişmiş var. 0
nadir_en 09.07.2011 02:47:29
benim takıldığım nokta amd erteleyip duruyor buldozeri.. demek ki tam anlamıyla istediği verimi alamadı işlemciden. inşallah bu kadar beklettiğine değer amd... +1
BraveHeart 09.07.2011 03:02:23
quote:

Orijinalden alıntı: orhuncoskun

Hep fiyatına ve hızına bakıyorsunuz çektiği watt'a bakarmısınız soba mübarek. P4 D işlemcilerin ilk çıktığı watt, soğutucular allahtan gelişmiş var.


Aynen bende ona takıldım biraz, 186W .
0
XPPROF 09.07.2011 03:09:11
quote:

Orijinalden alıntı: BraveHeart


quote:

Orijinalden alıntı: orhuncoskun

Hep fiyatına ve hızına bakıyorsunuz çektiği watt'a bakarmısınız soba mübarek. P4 D işlemcilerin ilk çıktığı watt, soğutucular allahtan gelişmiş var.


Aynen bende ona takıldım biraz, 186W .


Cpu-z yerine yazıyı okusaydınız

quote:

İşlemci modeline göre en yüksek ısıl tasarımı gücü 125 Watt olacak Bulldozer tabanlı yeni jenerasyonla için Donanım Haber farkıyla test sonuçlarını da yayınlıyoruz.

Bu arada yeni jenerasyonlar olucak
0
BraveHeart 09.07.2011 03:24:15
quote:

Orijinalden alıntı: XPPROF


quote:

Orijinalden alıntı: BraveHeart


quote:

Orijinalden alıntı: orhuncoskun

Hep fiyatına ve hızına bakıyorsunuz çektiği watt'a bakarmısınız soba mübarek. P4 D işlemcilerin ilk çıktığı watt, soğutucular allahtan gelişmiş var.


Aynen bende ona takıldım biraz, 186W .


Cpu-z yerine yazıyı okusaydınız

quote:

İşlemci modeline göre en yüksek ısıl tasarımı gücü 125 Watt olacak Bulldozer tabanlı yeni jenerasyonla için Donanım Haber farkıyla test sonuçlarını da yayınlıyoruz.

Bu arada yeni jenerasyonlar olucak


Okuduk, neden öyle yazıyor peki ?
0
dodomoco 09.07.2011 09:00:29
oyunda geçsin gerisi önemli değil ikide bir pı testi yapmıcaz sonuçta değil mi bastır amd 0
theyapici 09.07.2011 09:12:06
ha bir de şu var ki bu işlemcide gpu yok 2600k da var bunun fusion verisiyonunu merak ediyorum asıl 0
liberche 09.07.2011 10:33:32
amd şaşmam arkadaşlar intel uçuyor kanatlarıyla :d AMD ısınıyo diyenler artık geçsin bu durumları sistem prima testlerinde bile 40 dereceyi geçmiyor :D intel paramı hibe etceme bu yönlü çok daha iyi +1
med_cezir197 09.07.2011 10:54:05
İlk nesil bulldozerler benim için bir fiyasko olmuştur artık amd bekleyenli kandırmayı bırakmalı . amd fanatiği olarak sabrım taştı . intel alacağım . 0
şoray uzun yolda 09.07.2011 11:35:58
580 ekran kartıyla i7 bir sistem deafultta 3dmark 2011 den kaç puan alıyor aceba

6265 puan almış bulldozer 3.2ghz de karşılaştırma için iyi olurdu

super pi 1m yi 19sn de bitimesi vahim gibi

core 2 duo e4300@3ghz ile 19sn de bitiriyorum.
-1
DH Misafiri 09.07.2011 11:49:43
Donanım Haber yine bir ilki başarmış. Türkiye'nin de dünya çapında bir donanım sitesi var. Haklı başarınız için ne kadar teşekkür etsek azdır. 0
renklem 09.07.2011 13:05:23
DH'ye tebrikler umarım kısa sürede diğer sentetik test sonuçları ve oyun testleri gibi ortalama kullanıcıyı ilgilendiren testleri de koyarsınız... 0
WinteR 09.07.2011 13:12:59
Güç tüketinde yük altında 990X ile mi yarışıyor, 2600K'dan nerdeyse 80 watt daha fazla tüketen bir işlemci ile ??? Aralarındaa 60-70 watt fark var dememkki. Bu arada 2600K bekleme durumunda 75-77 watt çekiyor, 97 watt değil. Ayrıca AMD nin açıklamasındaki stratejik erteleme bahsi geçen L3'den kaynaklanıyor. -4
setek01 09.07.2011 13:34:53
quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke

Pi sayisinda AMD, Intel ile yarisa girmiyor pek zaten.. Bellek okuma,yazma hizlari beni uzdu acikcasi.. Diger testlere bakiyorum ve diger sitelerin testleri ile karsilastiriyorum.. 3D Mark 11, Cinebench ve Video encodingde AMD, 2600Kyi gecmis.. gorunen koy klavuz istemez.. tabiki bu bir tasarim ornegi.. gelecek islemciler, tam olarak ne kadar performansa sahip olur, onu bilemem.. ama su ana kadar AMD ilgili testlerde acikca onde..


Hocam uygun olduğun bir zamanda rakamlarla yazabilir misin? Ne kadar fark ne kadar zaman geçtikten sonra neye göre. Bir de yolda İntel'in yeni işlemcileri var. Bu işlemci başarılı olabilir mi? Yoksa Fx57'nin yazdığı gibi asıl yıl sonundaki diğer revizyonu beklemek gerektiği leb demeden leblebi gibi anlaşılmıyor mu?
Pi testini ben de hariç tutuyorum. Bu kadar sene ben de sistem aldım sattım yenisini aldım genelde seni kendime göre bu işte daha kapsamlı bir kullanıcı olarak kabul ettiğimi değerli fikirlerine önem verdiğimi daha önce de belirttim.
Ama 7 ay önce çıkmış ve ilk defa F/P olarak İntel gelenkerini aşmış bir işlemci ile kıyaslama yapılırken yaklaşık aynı fiyata satılacağı (320 USD) daha önce lanse edilmiş bir işlemci için verilen testlerde her resme sadece 10 saniye baktığımda bile gördüğüm tek şey bana göre henüz olmamış hocam. Eğer yanlışım ya da görmediğim eksik bir şeyler varsa affola.
Saygılar.
0
iskambildestesi 09.07.2011 14:38:16
bir gecede bu kadar yorum ve işlemci çıkmadan hatta başlıkta test yazmasına rağmen ortada test bile yokken. demekki işlemci çıkıp gerçek tesstler yayınlanınca site çöker. kimse buldozerin çıkıcağını unutmasın diye böyle olaylar yayınlanmaya devam edecek. 0
DH Misafiri 09.07.2011 14:41:03
Phenom 1 ve 2 muhabbeti gibi olacak bu. diğer seride oturur ancak bu işlemciler.

bu arada şu buldozer mimarisi, rafa kaldırılan UltraSPARC Rock işlemcisine acayip benziyor.
0
heatblast 09.07.2011 14:42:16
amd'de durum sıkıntılı gibi i7 2600k çıkalı 6 ay oldu ama bu çıkacak 8 çekirdekli habere göre zar zor geçiyor der gibiler. güç tüketimide çok fazla 186W nedir Allah aşkına rakibinden 50w daha fazla güç tüketiyor yeni bir fermi vakası olacak gibi. amd performans, güç tüketimi alanında bir galibiyeti yok sadece fiyat kaldı elinde. izliyeceği yok düşük fiyatla F/P olarak satmaya çalışacak gibi. hızlandırmasıda iyi 4.2 ghz hıza çıkması yeterli bir hız ama i7 2600k'nın 5ghz hızına karşılık ne yapacak overclockta.
test örneği dağıtmamasında düşündürücü
0
CeFurkan 09.07.2011 15:45:45
bu mu amd nin yeni kralı

işte işlemcim %5 %10 yük altında iken (programları kapatmadım çalışmaları lazım) yaptığım test sonucu

işlemci i 7 2600k 4.8 ghz


http://img88.imageshack.us/img88/8493/sonuc.png
-4
emiLL 09.07.2011 16:08:41
amd fanı olmama rağmen bu firma harbiden miğde bulandırıyor.Sen yıllarca arge yap çıkarabildiğin işlemci 995x e fark atması gerekirken kalk 2600 k ile yarışan işlemci çıkart bunuda aylarca ertele.

-Şimdi biri çıkar 995x e fark atan işlemciyi kaç paraya satıcaklar biliyomusun der.Kardeşim öle bi işlemci cıkar,koy 300 dolar fiyat etiketi sürümden kazan herkes mutlu olsun
0
cestvrai 09.07.2011 16:17:36
3.2 gz es bulldozer chipi 4.8gz i7 2600k ile karşılaştıran arkadaşım
seni tebrik ediyorum bu kadar adil bir karsılastirma olur..

amd bu chip ile 2600kyi gecmeyi hedefliyor
chip 320usd olacak
980x 990x ile karsılastırmanın alemi yok zira
koskoca forumda 1-2 kiside var bu islemci

amd is back in the game diyebiliriz
+2
oem 09.07.2011 16:48:54
quote:

Orijinalden alıntı: cestvrai

3.2 gz es bulldozer chipi 4.8gz i7 2600k ile karşılaştıran arkadaşım
seni tebrik ediyorum bu kadar adil bir karsılastirma olur..

amd bu chip ile 2600kyi gecmeyi hedefliyor
chip 320usd olacak
980x 990x ile karsılastırmanın alemi yok zira
koskoca forumda 1-2 kiside var bu islemci

amd is back in the game diyebiliriz


+1
O arkadaş 3,2 Ghz hızında test yapsa da daha adil bir karşılaştırma olsa...
0
CeFurkan 09.07.2011 17:06:59
quote:

Orijinalden alıntı: oem


quote:

Orijinalden alıntı: cestvrai

3.2 gz es bulldozer chipi 4.8gz i7 2600k ile karşılaştıran arkadaşım
seni tebrik ediyorum bu kadar adil bir karsılastirma olur..

amd bu chip ile 2600kyi gecmeyi hedefliyor
chip 320usd olacak
980x 990x ile karsılastırmanın alemi yok zira
koskoca forumda 1-2 kiside var bu islemci

amd is back in the game diyebiliriz [:'(]


+1
O arkadaş 3,2 Ghz hızında test yapsa da daha adil bir karşılaştırma olsa...


amd intel ghz leri aynı diye bir kural yok. bu kart kral felan değil satın alınca artık siz günlük kullanım değerlerinizi koyarsınız bizde koyarız bakarız hangisi kral

ayrıca 2600k da sadece 4 adet fiziksel işlemci varken bunda 8 tane var
-5
Hobar 09.07.2011 17:33:09
defalut halinde 2600k yı geçmiş görünüyor. ama 8 çekirdek olduğu unutulmamalı bir de l3 cache in sorunlu olduğu söyleniyor.

Bu durumda 8 çekirdek kullanmayan oyunlardaki performansı, fiyatı, oc potansiyeli belirleyici olacak. Ama bana kalırsa biraz daha iyi olmasını beklerdim. cinebenchte 30000 i aşabilmeliydi.
0
djduke 09.07.2011 17:33:30
AMD F/P ye oynar. İntel fiyat düşürdüğü anda napar onu bilmiyorum. eski AMD kullanan biri olarak, intelden memnunum.(fiyat politikası hariç) 0
cestvrai 09.07.2011 17:36:21
2600 k + HT: 8cekirdek
stock hızında fx8130p 2600kdan daha hızlı bir islemci olacak gibi gözüküyor
overclockta da iddiali bir chip
sonucta millet verdigi paraya bakar
320dolara fx8130p daha performanslıysa 315usdlik 2600k tercih
etmenin pek bir anlamı kalmaz..
0
powerhead 09.07.2011 17:41:47
Performans beklentim çok uçuk değildi fakat yine de sonuçlar iç açıcı gelmedi. +1
Turkforce 09.07.2011 19:05:59
quote:

Orijinalden alıntı: djduke

AMD F/P ye oynar. İntel fiyat düşürdüğü anda napar onu bilmiyorum. eski AMD kullanan biri olarak, intelden memnunum.(fiyat politikası hariç)


15 senedir ne yapıyorsa onu yapar herhalde. Dünyadan haberiniz yok ama yorumlarda herşeyi siz biliyorsunuz. Vikipedi sayfasını okuyup az bilgi edinseniz nasıl olur. Hatta bunun dışında amd ile intelin mahkemelik olduğunu ve bu mahkemenin sonucunda intelin üçkağıtçılığı yüzünden yüklü bir tazminat ödediğini ve üstüne birsürü patentinden faydalanma hakkını verdiğini söylemeye gerek var mı ?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Advanced_Micro_Devices

Eğer üşenirseniz bu da alıntı;
quote:

AMD, 2003 yılında masaüstü sistemler için 64 bit işlemci üreten ilk şirket olmuştur.


Intel fanatiklerinin windows7'de XP Mode çalıştırabilmek için takla attığı & işlemci özelliklerine baktığında güncel işlemci modeli olmasına rağmen 64bit desteği olmadığını gördüğü günlerin üzerinden çok zaman geçmedi.

AMD - Via & Cyrix gibi firmalar olmasaydı hala 90'lı yıllardaki gibi intelin işlemci çıkarması için ve kazıklanmak için dua eder olurduk.
Rekabet iyidir. AMD bu işin fiyat & performans kısmındadır. İntel her zaman en hızlısını çıkarabilir ama hiçbir zaman fiyat / performans işlemci çıkarmaz.
+33
setek01 09.07.2011 20:24:50
quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce

quote:

Orijinalden alıntı: djduke

AMD F/P ye oynar. İntel fiyat düşürdüğü anda napar onu bilmiyorum. eski AMD kullanan biri olarak, intelden memnunum.(fiyat politikası hariç)


15 senedir ne yapıyorsa onu yapar herhalde. Dünyadan haberiniz yok ama yorumlarda herşeyi siz biliyorsunuz. Vikipedi sayfasını okuyup az bilgi edinseniz nasıl olur. Hatta bunun dışında amd ile intelin mahkemelik olduğunu ve bu mahkemenin sonucunda intelin üçkağıtçılığı yüzünden yüklü bir tazminat ödediğini ve üstüne birsürü patentinden faydalanma hakkını verdiğini söylemeye gerek var mı ?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Advanced_Micro_Devices

Eğer üşenirseniz bu da alıntı;
quote:

AMD, 2003 yılında masaüstü sistemler için 64 bit işlemci üreten ilk şirket olmuştur.


Intel fanatiklerinin windows7'de XP Mode çalıştırabilmek için takla attığı & işlemci özelliklerine baktığında güncel işlemci modeli olmasına rağmen 64bit desteği olmadığını gördüğü günlerin üzerinden çok zaman geçmedi.

AMD - Via & Cyrix gibi firmalar olmasaydı hala 90'lı yıllardaki gibi intelin işlemci çıkarması için ve kazıklanmak için dua eder olurduk.
Rekabet iyidir. AMD bu işin fiyat & performans kısmındadır. İntel her zaman en hızlısını çıkarabilir ama hiçbir zaman fiyat / performans işlemci çıkarmaz.


Ben verdiğiniz Wikipedia linkini daha önce burada paylaşmıştım zaten. Ama bir de bu linke tıklayın ve sadece 2010 yılına değil 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 hepsine tek tek bakabilirsiniz.
http://en.wikipedia.org/wiki/Semiconductor_sales_leaders_by_year#Ranking_for_year_2010

Siz daha okumadan peşin konuşuyorum AMD Bulldozer'de istediği başarıyı yakalasa bile bu liste uzun yıllar değişmez. Temennim asla bu değildir para verdiğimiz sürece rekabet isteriz alternatif ürün isteriz rekabet ortamının yarattığı her türlü nimetten faydalanmak isteriz.
Ancak ben AMD'de CEO istifasından sonra gelişen süreçte farklı gelişmeler olduğunu ve tahminim el değiştirme yada varlık satışı gibi süreçler eninde sonunda yaşandıktan sonra olayın değişeceğini düşünüyorum. Mesleğim gereği takip ettiğim platformlardan bildiğim bir konudur; Global Foundries yada kısaca GF üzerinde AMD'nin %30 altında bir payı vardır ve diğer büyük ortak ATIC bu hisseleri ve dolayısıyla bir zamanlar tamamı AMD'nin olan Dresden'deki üretim üssüne ve bilmediğim diğer fabrikalar varsa onların tamamına sahip olduktan sonra iş değişecektir. AMD'nin GF'e sermaye olarak para değil Dresden'deki fabrikalarını koyduğunu başka konularda zaten belirtmiştim. Dolayısyla kazanılan her 1 usd'nin yarısından çoğu artık AMD'nin kasasına değil ağırlıklı olarak Arap sermayeli ATIC'e gidecektir. ATIC GF'teki AMD paylarına da bir süredir talip konumdadır. Nasıl ATI AMD'ye katıldıktan sonra 2 yıl bocalama süreci yaşanmış ama önce HD4000 sonra HD5000 ve bana göre bugüne kadar ki en mükemmel Radeon serisi olan,ama artık AMD'nin o meşhur F/P imajını taşımayan HD6000 serisi kartlarla bugün piyasadaysa, ancak mali olarak bazı trajediler yaşandıktan sonra işlemci pazarında tam rekabet başlayacaktır. Ancak burda inşallah 2 sene öncesine kadar 300 Tl'ye alınan orta seviye kartların bugünkü gibi 500 600 TL seviyelerinde satılmasına benzer bir süreci bir daha yaşamayız diyorum.
+1
Alibrk 09.07.2011 20:34:43
İyide olsa kötüde olsa her zaman amd.artık devir şu inteli fx işlemcilerle yaptığın gibi bugun amd olmasa biz hala beş para etmez intel işlemcilerine yüzlerce dolar para vermek zorundaydık tekelci intele hayır 0
aydinpurcek 09.07.2011 21:22:03
anladık arkadaşlar, amd f/p ürünü intel daha pahalı performans ürünü ...amd olmasaydı intelde olmasaydı fiyatlar daha pahalı olucaktı 12 seneden fazla intel kullandım bende şimdi amd ye geçtim gayet memnunum biz buldozer neler getirecek onlara bakalım [:'(] +1
hasanN61 09.07.2011 21:55:57
sırf intel fanatikleri yüzünden amd'ye geçtim rahat ettim inşallah bu işlemciyide kullanmaya nasip olurum bu arada ısınıyor diyenler kullanıp karar versinler +1
kudretx 09.07.2011 23:55:12
Super Pi ler yine vasat olmus,

g620 pentium 2 cekirdek 2.66 saat hizinda 15 sn aliyor 1 m yi...

0
leop 10.07.2011 00:28:13
bir insan bu islemcinin 2600k yi gecmesine nasil uzulebilir hadi bunu gectim,

aciz yorum yapma ve kafasindakileri yaziya dokme kabiliyetiyle (daha dogrusu kabiliyetsizligiyle) hakarete varan yorumlar yapabilir inanilir gibi degil.
+3
Zero Limit 10.07.2011 00:39:10
amd batarsa intel tekel olur muhabbeti de baydı artık yani. intel amd nin batmasına izin verir mi sanıyorsunuz, bırakın artık bu bahaneleri. -7
Turkforce 10.07.2011 01:06:18
quote:

Orijinalden alıntı: Just In Time

amd batarsa intel tekel olur muhabbeti de baydı artık yani. intel amd nin batmasına izin verir mi sanıyorsunuz, bırakın artık bu bahaneleri.


AMD niye batsın. 40 senedir batmayan şirket durup dururken can sıkıntısına mı batacak ?

AMD veya başka alternatif olmazsa kazığın alasını yer aynı işlemcilerle 2 sene geçiririz. Tek fark bu olur.
+1
DH Misafiri 10.07.2011 01:06:29
@AndryTR, CPU-Z'de yer alan TDP değeri hız aşırtma ile değişmez. Orası statik bir bölgedir ve üreticinin belirlediği üst değer sabittir.

Görünüşe göre CPU-Z şu an için tam destek sunmuyor sadece belli detayları gösterebiliyor ki bu da sizin iddiasınızın aksine anormal bir durumdur.

CPU-Z'nin sürüm güncelleme notlarına bakarsanız eğer, bazı versiyonlarda henüz çıkmamaış işlemciler için "preliminary support" ibaresinin yer aldığını görürsünüz. Yani uygulama başlangıç olarak belli desteği sunar ancak %100 final değerleri vermez.

Bu arada bazı yorumlarda piyasaya çıkacak işlemcilerin çok daha hızlı olacağı söylenmiş ki bu bence gerçeği yansıtmayan bir ifade. Mikroişlemci tasarımı bittikten sonra, üretime hazır çiplerde revizyon güncellemesi radikal performans kazanımları sunmaz.

Örneğin yeni revizyonlarla daha yüksek saat hızları sağlanır ve bu bir kazanım getirir. AMD'nin 32nm Fusion-A işlemcilerinde sadece %6 daha iyi performans sağladığı düşünülürse, sadece revizyon güncellemesi ile ciddi sıçramalar beklemek hayalcilik olur.

Fx57 daha önce ilk çıkacak Bulldozer işlemcilerin kısa ömrürlü olacağını yazmıştı. Ben Trinity isimli olan Radeon HD 6000 serisi GPU taşıyan yeni Bulldozer işlemcileri bekliyorum asıl.

Son bir not ise Fx57 ve Donanım Haber için;

Yıllarca yeni işlemci haberlerini hep yurt dışından alırdık. Şimdi siz bunu bozdunuz, yabancılar sizin yaptılarını takip ediyorlar. Türkiye adına, buradaki basın adına, teknoloji basını adına inanılmaz işler yapıyorsunuz, tebrikler.
0
Bugrahan21 10.07.2011 03:42:31
Amd, bulldozerin zamanlaması itibari ile gerçek başarıyı yakalayamamıştır.Umuyoruz ki amd 22nm üretim süresince gerek zamanlama olarak gerekse performans başarımı olarak intel'e rakip olacak durumda olur.

Ayrıca amd'nin iddalı olduğu alan sadece fiyat/performans ile sınırlı kalmamalı.Sadece performans konusunda da bir market oluşturup, bu konuda da en az intele rakip olabilecek seviyede olmalı.
0
DH Misafiri 10.07.2011 10:03:19
Donanım Haber de olmasa Türkiye'de özgün içerik üreten donanım/teknoloji sitesi olmayacak. 0
Adoniss 10.07.2011 11:00:28
ben de bulldozer'li sistem kuracagim agustos'ta islemci cikmasa bile ben anakarti simdiden,ucuzken alayim diyorum ne dersiniz? 0
musandia 10.07.2011 11:10:52
Bilerek AMD alan, kullanan biri AMD den vazgeçmez :P
Bilmeden alan biride vazgeçmeyeblir :P
+1
setek01 10.07.2011 15:02:23
quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke


quote:

Orijinalden alıntı: setek01

quote:

Orijinalden alıntı: Towarscke

Pi sayisinda AMD, Intel ile yarisa girmiyor pek zaten.. Bellek okuma,yazma hizlari beni uzdu acikcasi.. Diger testlere bakiyorum ve diger sitelerin testleri ile karsilastiriyorum.. 3D Mark 11, Cinebench ve Video encodingde AMD, 2600Kyi gecmis.. gorunen koy klavuz istemez.. tabiki bu bir tasarim ornegi.. gelecek islemciler, tam olarak ne kadar performansa sahip olur, onu bilemem.. ama su ana kadar AMD ilgili testlerde acikca onde..


Hocam uygun olduğun bir zamanda rakamlarla yazabilir misin? Ne kadar fark ne kadar zaman geçtikten sonra neye göre. Bir de yolda İntel'in yeni işlemcileri var. Bu işlemci başarılı olabilir mi? Yoksa Fx57'nin yazdığı gibi asıl yıl sonundaki diğer revizyonu beklemek gerektiği leb demeden leblebi gibi anlaşılmıyor mu?
Pi testini ben de hariç tutuyorum. Bu kadar sene ben de sistem aldım sattım yenisini aldım genelde seni kendime göre bu işte daha kapsamlı bir kullanıcı olarak kabul ettiğimi değerli fikirlerine önem verdiğimi daha önce de belirttim.
Ama 7 ay önce çıkmış ve ilk defa F/P olarak İntel gelenkerini aşmış bir işlemci ile kıyaslama yapılırken yaklaşık aynı fiyata satılacağı (320 USD) daha önce lanse edilmiş bir işlemci için verilen testlerde her resme sadece 10 saniye baktığımda bile gördüğüm tek şey bana göre henüz olmamış hocam. Eğer yanlışım ya da görmediğim eksik bir şeyler varsa affola.
Saygılar.


Mesela resimlere bakinca Cinebench R10'da 24000 gibi bir puan goruyorum..
Core i7 2600K'nin internet uzerindeki testlerinde 22000-23000 puan var.
Ornek: http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/39555-intel-sandy-bridge-core-i5-2500k-core-i7-2600k-processors-review-10.html

Pass 1 ve Pass 2'ye bakiyorum. Core i7'nin Pass1'de 120fps gibi sonuclari oldugunu gordum.. Tabi baktigim sitelerde bazi kistaslarin farkli olabilecegini de dusunuyorum, ama AMD'nin Pass1'de 134fps gibi bir sonucu var burda.
Nitekim 6 cekirdekli 1090T islemcisinin de bu konuda guzel sonuclar aldigini hatirliyorum..

PCMark 7'ye bakiyorum..
Core i7'nin internet uzeirndeki skorlari 6000 civarinda ama onlar zaten 5ghz iken ki sonuclari.. Hic bakmayin..
Intel stok halde bu sonucu 4000civarinda aldigini varsayiyorum.. ama mesela bir iki sitede Intel 2600K sonuclarina detayli baktigim zaman "Productivity" skorunun 2100 civari oldugunu gordum. Buna karsilik AMD burda 2200 sonucu almis.
"Creativity" skoru 3100civarinda olan Intel'in karsisinda AMD burdaki testte 3250 gibi bir puan almis..

3dMark 11 testlerine Tom'un hardware'inden baktim.. Orda gordugum sonuc Intel icin 5721 puan.. AMD burda 6265puan almis.
Intel'in Grafik sonucu 5393, AMD Phenom 4x 970'in 5702, Burdaki AMD sonucu 6063..
Intel'in fizikte zaten iyi oldugunu biliyoruz zaten o yuzden sonuca bakmiyorum.
Kombine skorda, Intel 5776 puan almis. Burda AMD'nin skoru 6301..
Siz bu test icin, ne ekran karti kullanildigini soracaksiniz.. Tom'un yerinde GTX580 kullanilmis.

Kisaca testler cok kotu degil. AMD'nin burdaki testlerinin ozellikle kendi teknolojilerini destekleyen islemci programlari ile daha iyi olacagini dusunuyorum.. Cunku zaten henuz cikmis bir program olmamasi sebebiyle, Turbocore ve gerektiginde bazi prgramlar icin ekran kartina gecerek, performans arttiran ozellikleri kullanilamamis..


Kirli bir sistem Vista 64 bit ve Antivirüs vb programlar açık Biostan her şekilde Turbo kapalı olarak önce FX8000'de baz alınan 3,2 GHZ ile, resimlerde siyah bant olduğu için ve CPU-Z 1,40v göründüğünden AMD'nin de 3,6 olarak yaptığına inandığım için ayrıca 3,6 ve benim günlük kullandığım default voltage 4,0 hızlarında 2500K ve GTX460 ile CineBench R10 testlerim:
3,2 GHZ............45 sn......19412
3,6 GHZ............41 sn......21972 2600k için 22000 rakamı vermişşiniz şaşırdım. 4,3 ile 28000 rakamı bolca var nette. Eğer OC ile bu kadar fark ediyorsa yine her türlü 2600k olmaz mı?
4.0 GHZ............37 sn......23605.... 380 TL'ye 12 Taksit alınan ve daha ödemeleri bile başlamamış 2500k ile default voltage ve serin sessiz bir ortamda aslında genel anlamda SB işlemcilerinde abartıldığı kadar olmadığını da hala iddia ederek, hatta 200 TL'ye phenom II X4 955 alsam da zaten oynadığım oyunlardaki 4 çekirdek ihtiyacını da gidermiş olurmuydum düşüncesinde olduğumu da ek olarak açıklayayım.

SüperPI konusuna girmiyorum da yıllardır neden AMD bu konuda bir aşama kaydetmiyor. Belki tartışmalı ve teknik bir konu dahi olsa merak ediyorum. Saat hızlarını siyah bant ile gizleyip her ay ortaya core i7 950'den %50 hızlıyız 2600K 'dan %35 hızlıyız gibi spekalüsyonlarla gelerek olmaz hocam. Satacaksın elindeki GF hisselerini Araplar'a bu iş o zaman olacak ben hep mesajlarımın çoğunda vahşi liberalizmin bu gerçeğine değiniyorum. İntel'le başka türlü rekabet edemezsin. Arkadaşlarımızdan birisi yukarıda 320 USD olsada bu skorlarla 315 USD 2600K alınmaz demiş. Arkadaşımız sanırım x58 kullanıyor ve Core i7 9xx işlemcisinin de 2600k karşısında aldığı sonuçlar derinden etkilemiş olmalı. Forumda SB karşıtları sadece AMD kullananlar değil sen bir X58 kullananlara bak hocam. Yalnız bir gerçek var 300 USD ve üzerine işlemci alınmaz x58'ci arkadaşım.

X264 r1913 4.0 revizyonu ile testlerde biraz daha iyi skor alınmakta. Yukarıda kullanılan versiyon hangisi bilemiyorum ama 1090t zaten 2600k'ya bu alanda bile rakip değil ancak bugünkü 375 TL fiyatıyla bakarsak rakip de olur alternatif de olur. Biz de halden anlarız yani.
AMD'den daha öne saat hızları konusunda problem olduğu açıklamaları yapılmıştı. Ben Testlerde saat hızı gizlendiği için TurboCore kapalı olarak 3,2 GHZ olarak test yapıldığına inanmıyorum. Çek Macar Hırvat sitelerinden alıntı ile verilen testleri de baz alamam hocam.
3,6 saat hızında turbo yine biostan kapalı olarak default voltaj ile x264 testlerim:

x264 HD BENCHMARK 4.0 RESULTS

Please do NOT compare it with older versions of the benchmark!
Please copy/paste everything below the line to to report your data
to http://forums.techarp.com/reviews-articles/26363-x264-hd-benchmark-4-0-a.html

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Results for x264.exe r1913
==========================

Pass 1
------
encoded 1442 frames, 142.83 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 142.93 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 144.10 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 143.47 fps, 3912.26 kb/s

Pass 2
------
encoded 1442 frames, 27.86 fps, 3961.26 kb/s
encoded 1442 frames, 27.80 fps, 3961.34 kb/s
encoded 1442 frames, 27.11 fps, 3961.63 kb/s
encoded 1442 frames, 27.60 fps, 3961.20 kb/s


Ek olarak son bir defa Biosta fabrika ayarlarına döndüm. Bu Turbo meselesini daha önce dile getirmiştim kolay kolay 3,7 olmuyo Sb işlemciler. Çoğu uyglamada hep 3,4 olarak bios tanımı var.+4 çarpan için ayrıca İnte CPU Features menüsünde 34 ile 37 arasında 4 seçenek var. Tüm anakartlarda aynı bios olduğuna göre defaultu turbo konumunda 34 çarpandır tekrar hatırlatayım dedim. Hani şu AMD TurboCore biosta default olarak kapalı mevzusuna karşılık İntel'de de sadece 100 mhz default ayar farkı vardır. Bu da armudun sapı üzümün çöpü gibi birşeydir benim gözümde hocam. Eğer işlemlerde ben de 3,7 görseydim bu konuda sana hak verirdim. Cinebench esnasında CPU-Z 3,4 ve 1,216 voltaj göstermekteydi. Skor:
3.4 GHZ.......43 sn.........20562
0
Towarscke 10.07.2011 18:10:18
quote:

Orijinalden alıntı: setek01


Kirli bir sistem Vista 64 bit ve Antivirüs vb programlar açık Biostan her şekilde Turbo kapalı olarak önce FX8000'de baz alınan 3,2 GHZ ile, resimlerde siyah bant olduğu için ve CPU-Z 1,40v göründüğünden AMD'nin de 3,6 olarak yaptığına inandığım için ayrıca 3,6 ve benim günlük kullandığım default voltage 4,0 hızlarında 2500K ve GTX460 ile CineBench R10 testlerim:
3,2 GHZ............45 sn......19412
3,6 GHZ............41 sn......21972 2600k için 22000 rakamı vermişşiniz şaşırdım. 4,3 ile 28000 rakamı bolca var nette. Eğer OC ile bu kadar fark ediyorsa yine her türlü 2600k olmaz mı?
4.0 GHZ............37 sn......23605.... 380 TL'ye 12 Taksit alınan ve daha ödemeleri bile başlamamış 2500k ile default voltage ve serin sessiz bir ortamda aslında genel anlamda SB işlemcilerinde abartıldığı kadar olmadığını da hala iddia ederek, hatta 200 TL'ye phenom II X4 955 alsam da zaten oynadığım oyunlardaki 4 çekirdek ihtiyacını da gidermiş olurmuydum düşüncesinde olduğumu da ek olarak açıklayayım.

SüperPI konusuna girmiyorum da yıllardır neden AMD bu konuda bir aşama kaydetmiyor. Belki tartışmalı ve teknik bir konu dahi olsa merak ediyorum. Saat hızlarını siyah bant ile gizleyip her ay ortaya core i7 950'den %50 hızlıyız 2600K 'dan %35 hızlıyız gibi spekalüsyonlarla gelerek olmaz hocam. Satacaksın elindeki GF hisselerini Araplar'a bu iş o zaman olacak ben hep mesajlarımın çoğunda vahşi liberalizmin bu gerçeğine değiniyorum. İntel'le başka türlü rekabet edemezsin. Arkadaşlarımızdan birisi yukarıda 320 USD olsada bu skorlarla 315 USD 2600K alınmaz demiş. Arkadaşımız sanırım x58 kullanıyor ve Core i7 9xx işlemcisinin de 2600k karşısında aldığı sonuçlar derinden etkilemiş olmalı. Forumda SB karşıtları sadece AMD kullananlar değil sen bir X58 kullananlara bak hocam. Yalnız bir gerçek var 300 USD ve üzerine işlemci alınmaz x58'ci arkadaşım.

X264 r1913 4.0 revizyonu ile testlerde biraz daha iyi skor alınmakta. Yukarıda kullanılan versiyon hangisi bilemiyorum ama 1090t zaten 2600k'ya bu alanda bile rakip değil ancak bugünkü 375 TL fiyatıyla bakarsak rakip de olur alternatif de olur. Biz de halden anlarız yani.
AMD'den daha öne saat hızları konusunda problem olduğu açıklamaları yapılmıştı. Ben Testlerde saat hızı gizlendiği için TurboCore kapalı olarak 3,2 GHZ olarak test yapıldığına inanmıyorum. Çek Macar Hırvat sitelerinden alıntı ile verilen testleri de baz alamam hocam.
3,6 saat hızında turbo yine biostan kapalı olarak default voltaj ile x264 testlerim:

x264 HD BENCHMARK 4.0 RESULTS

Please do NOT compare it with older versions of the benchmark!
Please copy/paste everything below the line to to report your data
to http://forums.techarp.com/reviews-articles/26363-x264-hd-benchmark-4-0-a.html

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Results for x264.exe r1913
==========================

Pass 1
------
encoded 1442 frames, 142.83 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 142.93 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 144.10 fps, 3912.26 kb/s
encoded 1442 frames, 143.47 fps, 3912.26 kb/s

Pass 2
------
encoded 1442 frames, 27.86 fps, 3961.26 kb/s
encoded 1442 frames, 27.80 fps, 3961.34 kb/s
encoded 1442 frames, 27.11 fps, 3961.63 kb/s
encoded 1442 frames, 27.60 fps, 3961.20 kb/s


Ek olarak son bir defa Biosta fabrika ayarlarına döndüm. Bu Turbo meselesini daha önce dile getirmiştim kolay kolay 3,7 olmuyo Sb işlemciler. Çoğu uyglamada hep 3,4 olarak bios tanımı var.+4 çarpan için ayrıca İnte CPU Features menüsünde 34 ile 37 arasında 4 seçenek var. Tüm anakartlarda aynı bios olduğuna göre defaultu turbo konumunda 34 çarpandır tekrar hatırlatayım dedim. Hani şu AMD TurboCore biosta default olarak kapalı mevzusuna karşılık İntel'de de sadece 100 mhz default ayar farkı vardır. Bu da armudun sapı üzümün çöpü gibi birşeydir benim gözümde hocam. Eğer işlemlerde ben de 3,7 görseydim bu konuda sana hak verirdim. Cinebench esnasında CPU-Z 3,4 ve 1,216 voltaj göstermekteydi. Skor:
3.4 GHZ.......43 sn.........20562


Yazimin sonunda belirtildigi gibi, AMD testlerinde Turbocore ve gerektiginde ekran karti GPU'sundan yardim almak gibi ozellikler yok.. Ben gerci o islemcinin FX islemcisi oldugunu da zannetmiyorum.
Testleri internet uzerinde nerden bulursam aldim.. Yani o verdigim puanlar icin, internette google uzerinden bir iki duzgun arastirma yapmak lazimdir.
Diger taraftan, ben her zaman sunu dusunmusumdur. Defult voltaj, frekans, carpan ve fabrika cikisi ayarlarla, ayni fiyat kadegorisinde bulunan islemciler yarisir.. "Overclock" denilen hadise, tamamen sizin yaptiginiz biseydir. Bu sebepten islemcinin ne kadar iyi oldugunu gostermez.. Az voltaj ile frekans rekoru, yada Ln2 ile overclock rekoru krabilirsiniz ama bu stok haldeki 2600K ile overclocklu 2600K'nin hangisi daha iyi oldugunu gostermez. Bu sedece sizin hiz gerektiren bir islem yaptiginizi gosterir.. Mimari olarak daha iyi diye bir sonuca varilmaz..

x264 HD Benchmark icin bisey diyemeyecegim.. islemciniz o sirada overclocklumuydu bilmiyorum ama ben de internetten aldigim sonuclari koydum..
0
alperentok 11.07.2011 01:03:47
yılarca intelle kazıklandıktan sonra phenom ııx4 955 be li sistem topladım sonrada kendi kendime kızdım niye yıllarca ön yargılı davrandım diye.AMD ısınıyor denirdi intelle yandığımı farketmezdim!!Şu sıcaklarda stok fan ile boşta 37 c yükte 52-54 c capture dahil her türlü yükü kolayca (işlemci duymuyor bile)kaldırıyor.Gençler paranızı sokağa atmayın F/P tan şaşmayın,hiçbiri babanızın oğlu değil kazıklanmayın!(yıllarca kazıklanmış bir DEDE..)söylüyor.İşleci ile yapabileceklerinizin azamisini AMD ucuza yapıyor.İntel daha ucuza daha az ısınan işlemciler yapana kadar bundan sonra AMD ye devam. +7
atyay 11.07.2011 01:35:34
@setek01,@Towarscke

Neden x264'de pass 1'e odaklandığınızı anlamadım,sanırım pek x264 encode ile uğraşmıyosunuz zira x264'de pass 2 her zaman daha önemlidir(aslında tüm encode işlemlerinde pass 2 daha önemlidir),pass 1 de encode süresini etkilesede işlem pass 2 ye nazaran kısa sürdüğü için pek umursanmaz.
0
fantomasds 11.07.2011 09:31:12
Önemli olan donanım değil yazılım artık. Şu anda 4 çekirdekli bir makinada dvd yazdırırken makina kasılıyor. İntel AMD farketmiyor. Şu andaki yazılımlarla donanımları verimli kullnamıyoruz. Yazılımlar değil 8 çekirdeği 2 çekirdeği bile doğru düzgün kullanamıyor. -1
Towarscke 11.07.2011 10:52:55
quote:

Orijinalden alıntı: fantomasds

Önemli olan donanım değil yazılım artık. Şu anda 4 çekirdekli bir makinada dvd yazdırırken makina kasılıyor. İntel AMD farketmiyor. Şu andaki yazılımlarla donanımları verimli kullnamıyoruz. Yazılımlar değil 8 çekirdeği 2 çekirdeği bile doğru düzgün kullanamıyor.


DVD yazarken makina kasiliyorsa sorun var..
0
captaincato 11.07.2011 11:34:28
Şu an laptopumda dvd yazdırıyorum ve herhangi bir kasılma yok amd işlemcili takır takır çalışıyor.Masa üstümdede bir sorun yaşamadım ben işlemcilerde f/p yanlısıyım fazla para ödemem ödediğim paraya aldığım performansa bakarım,1000$ işlemci anca çok yüksek işgücüne ihtiyaç duyan firmalarda olur karşılığında para kazandırıyordur onun dışında teknoloji zaten çok süratli ilerliyor neden en pahalısını almaya çalışayım ki?Isınıyor denilen işlemci intel den daha serin çalışıyor diyebilirim düzgün bir kasa ile kullanın bakın ben bu havalarda phenomII 3.0 ghz 4 çekirdek işlemcim var 38 dereceyi geçmedi sıcaklığı yük altında iken üstelik.Yıllarca intele tomarla para ödedim artık ödemem ta ki intel bu abest fiyat politikasını değiştirene kadar.Anakart değiştirmeden işlemci değiştirebilen kaç intel kullanıcısı var. 0
setek01 11.07.2011 14:27:56
quote:

Orijinalden alıntı: atyay

@setek01,@Towarscke

Neden x264'de pass 1'e odaklandığınızı anlamadım,sanırım pek x264 encode ile uğraşmıyosunuz zira x264'de pass 2 her zaman daha önemlidir(aslında tüm encode işlemlerinde pass 2 daha önemlidir),pass 1 de encode süresini etkilesede işlem pass 2 ye nazaran kısa sürdüğü için pek umursanmaz.


Odaklanma yok hocam. Daha ziyade kıyaslama konusunda cinebench ve pass1 testleri geçti. Towarscke internet üzerinden aldığı veriyi paylaştı ben de kendim 2500k ile test yaptım yazdım o kadar. Evet çok uğraşmam ama D-ZON3 SINNERS CHD relase gruplarından bahsetsem. Yani en iyi seviyede uğraşanlar var her şeye ulaşmak artık mümkün. Kullanıcı profilinde çoğunluk oyun için alır bu işlemcileri. Ya hocam elimde 1000 Tane orjinal DVD var 10 yıldan fazla bir zaman önce Amazon.co Amazon.de'den burada olmayan TR altyazılı filmeri getirrtim. Remaster İyi Kötü Çirkin TR'de çıkmadan 4-5 ay önce elimdeydi. Ne özel box setler aldım bazılarını erken uyanıp elden çıkardım. Maddi bir değeri kalmadı ama yine de bana 30'lu yaşlarımın hatırası olarak manevi değeri vardır. Yani her şey bu kadar çabuk tükenirken ne renderi ne arşivciliği Allah aşkına!!! 1000 taneye yakın orjinal film diyorum. Az para yapmıyor.
0
hhdk 11.07.2011 15:03:51
hadi bakalım 15 2500k aldığımıza pişman edecek f/p değerine ulaşabilecek mi. sabırsızlıkla bekliyorum :) -2
Durum Üyeyim Üye Değilim
E-Posta
Mesaj

Güvenlik Kodu Güvenlik kodu   Güvenlik kodunu göremiyorsan buraya tıkla