Anlık Bildirim

Doğal SLI desteğinin anakart başına maliyeti 5$

Oy Ver

Doğal SLI desteğinin anakart başına maliyeti 5$

Geçtiğimiz yaz döneminde öne çıkan donanım gelişmelerinden biri de Nvidia ve Intel arasındaki SLI tartışmasının sona ermesiydi. Hatırlanacağı üzere Intel'in aylar süren ısrarına rağmen kendi yonga setlerinin satışı olumsuz etkilenir düşüncesi ile Nvidia, Intel'e SLI teknolojisinin kullanım haklarını vermemiş bu gelişmeye paralel olarak iki firmanın ilişkileri sekteye uğramıştı.

Tüm bu tartışmaları sona erdiren gelişme geçtiğimiz Temmuz ayında yaşanmış ve Nvidia kimileri için öngörülen kimileri içinse sürpriz olarak değerlendirilen adımla Intel'in Nehalem platformunda SLI teknolojisinin kullanılabileceğini açıklamış fakat bunun gerçekleşmesi için anakart üreticilerinin X58 yonga setli modellerinde NF200 yongasını kullanmaları gerektiğini belirtmişti.

Nvidia'nın SLI teknolojisinin kullanımına yeşil ışık yakmıştı yakmasına ama NF200 yongasının kullanım zorunluluğu anakart üreticilerini düşündürmeye başlamıştı. Çünkü 30$'lık maliyeti ile yonga hem pahalı idi hem de PCB tasarım çalışmaları biten X58 yonga setli anakartlardan ayrı olarak yeni bir PCB tasarımı gerektiriyordu ki bu da üreticiler için yine ekstra masraf demekti.

Tüm bu tartışmalar devam ederken NVISION '08 etkinliğinde Nvidia bir kez daha sahneye çıkmış ve dileyen üreticilere doğal (native) SLI desteği sağlayacağını da açıklamıştı. Yeni açılım sayesinde anakart üreticileri, X58 yonga setli anakartlarında NF200 yongası kullanma zorunluluğundan kurtulurken yapmaları gereken Nvidia'nın test programına dahil olmaktı.

Nvidia'nın belirlediği program çerçevesinde doğal SLI desteği sunmak isteyen üreticilerin ilgili anakart modellerini Nvidia'nın Santa Clara'daki test merkezine yollamaları gerekiyordu. Başta slot dizilimi olmak üzere SLI teknolojisinin kullanımına yönelik olarak yeterlilik alan üreticilere yine ilgili anakart modellerinde kullanılmak üzere "cookie" olarak tanımlanan özel bir BIOS şifresi sağlanıyor.

Yapılan açıklamalara göre BIOS şifresine sahip anakartlarda kullanıcılar sürücü üzerinde SLI teknolojisini aktif ederek Nvidia tabanlı çift ekran kartını X58 yonga setli anakartlarında kullanabilecekler. Tabii Nvidia, NF200 yongasını tavsiye etmeye devame diyor. 30$'lık ekstra yonga maliyetinden kurtulan anakart üreticilerine yeni onay mekanizmasının maliyetinin ise her anakart için 5$ olduğu belirtiliyor.

Bu arada doğal SLI desteğinin yanı sıra bazı anakart üreticilerinin özellikle yüksek performans segmentinde yer alacak X58 yonga setli yeni modellerinde NF200 yongasına yer vereceği de ifade edilirken hem Asus hem de MSI'ın X58 ve NF200 yongalarını kullanan hız aşırtma odaklı yeni modellerini pazara sunacakları da biliniyor.

Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz:
DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir
Sorgu:

Editörün Seçtiği Sıcak Fırsatlar

Yeni Haber
şimdi
Geri Bildirim