Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu
  indirim kodu

  sağlık

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  1 GÜN

  GİRİLEN İÇERİKLER
  3 VİDEO 289 HABER 45 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  HAFTADA 6 İÇERİK
  Yenidoğan sarılığı için prototip cihaz geliştirildi
  Japonya’da bulunan Yokohama National University kurumu araştırmacıları bebeklerin alnına yerleştirilen cihaz geliştirdi. Yeni cihazın daha da iyileştirilmesi hedefleniyor.
  1b 3
  Yarasalar küçük avlar için düşük şiddetli ekolasyondan yararlanıyor
  Danimarka’da bulunan Aarhus University kurumu araştırmacıları 2017 ile 2019 yılı arasında Bulgaristan’da bulunan yarasa mağarasında incelemede bulundu. Yarasalara 3.5 gr ağırlığında çip takıldı.
  817 1
  Araştırmalara göre dişi kurbağalar ortamdaki gürültüyü engelleyebiliyor
  Araştırmacılar dişi kurbağaların akciğerlerinin tamamını hava ile doldurduğunu bu sayede kurbağaların ortamda bulunan çeşitli frekanslardaki sesleri daha az algıladığını tespit etti.
  2,9b 8
  Renk körlüğü tedavisinde kullanılabilecek kontakt lens geliştirildi
  Khalifa University kurumu araştırmacıları ışık saçabilen biyolojik olarak uyumlu altın nano parçacıklarından ve hidrojelden yararlanarak renk körlüğünde kullanılabilecek prototip lens geliştirdi.
  2b 9
  Erkek organizmalarda doğum kontrolü için kullanılabilecek ilaç geliştirildi
  Araştırmacılar uzun yıllardan beri Çin’de kullanılan Tripterygium wilfordii adı verilen bitkiden yararlandı. Çin bitkisinden yararlanılarak erkek doğum kontrol hapı geliştirdi.
  2,3b 10
  Yeni genelge : Koronavirüs denetimlerinde kamera kayıtlarından da ceza verilebilir
  Kontrollü normalleşme döneminde, mobil denetim başlıklı yeni bir denetim sürecine geçiyor. İlk olarak yarın 260 bin personelle yapılacak denetimlere ilişkin 81 il valiliğine genelge gönderildi.
  2,2b 8
  2 kat güçlü ipek üretiminde kullanılabilecek ipek böceği besini geliştirildi
  Araştırmacılar ipek böceklerine dut yaprakları yerine rutinde kullanılan ipek böceği yemi ve ek olarak selülöz liflerden oluşan diyet uyguladı. Sonuçlara göre 2 kat güçlü lif üretimi sağlandı.
  2,9b 6
  Tek dozluk Johnson & Johnson aşısı acil kullanım onayı aldı
  ''Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'' kurumu Cumartesi günü tek dozluk Johnson & Johnson aşısına acil kullanım onayı verdi. Yeni onay ile birlikte Amerikan pazarında 3 farklı aşı kullanıma sunulmuş oldu.
  1,8b 11
  Koronavirüs Güney Afrika varyantı Pfizer/BioNTech antikorlarını azaltabilir
  Güney Afrika varyantı olan B.1.351 veya 501.V2 olarak adlandırılan varyantın Pfizer/BioNTech tarafından üretilen aşının uygulanması neticesinde üretilen antikorları 3'te 2 oranında azaltabilir.
  1b 2
  Koronavirüs maske kullanım kılavuzları güncellendi, çift maske %95 engelliyor!
  Pandemi devam ederken virüs varyantlarının görülmesi aşı ve maske tartışmalarını beraberinde getiriyor. Araştırmacılar çift maske kullanımının viral parçacıkların %95'ini engelleyebileceği görüşünde.
  3,1b 24
  Sıtma teşhisinde kullanılabilecek manyetik teknoloji geliştirildi
  Avustralya'da bulunan James Cook University kurumu araştırmacıları ise rotating-crystal mageneto-optical detection ( RMOD ) adını verdikleri yöntem ile sıtmayı teşhis etmenin yollarını aradı.
  746
  Araştırmalara göre kahve egzersiz sırasında yağ yıkımını artırabilir
  University of Granada kurumu araştırmacıları yaş ortalaması 32 olan 15 farklı fiziksel olarak aktif erkeği inceledi ve denekler 7 haftalık aralarla 4 farklı egzersiz programına dahil edildi.
  4,7b 25
  Vertigo tedavisinde kullanılabilecek iç kulak implantı geliştirildi
  Bilim insanları halihazırda işitme problemlerinde kullanılan koklear implant üzerine eğildi ve implant modifiye edilerek implantın iç kulaktaki vestibüler siniri uyarması sağlandı.
  1,1b 5
  Biyolojik olarak bozunabilen hava yolu geliştirildi
  ETH Zurich kurumu araştırmacıları biyolojik olarak uyumlu silikondan biyolojik olarak bozunabilir havayolu stenti geliştirdi. Yeni hava yolu tavşan deneylerinde olumlu sonuçlar verdi.
  988 4
  Faz 3 denemeleri yapılan diyabet ilacı kilo kontrolünde etkili olabilir
  Semaglutide olarak adlandırılan ve vücutta bulunan GLP-1 adlı hormonun kimyasal yapısını taklit ederek tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan ilacın kilo kontrolünde kullanılabileceği tespit edildi.
  1,6b 7
  Hava desteği ile çalışan diz bandajı geliştirildi
  Yardımcı iskelet üreticisi C-EXO adlı şirket hava basıncıyla aktive olan ''akıllı'' diz bandajı geliştirdi. 5 adet hava yastığı bulunan bandaj şarj edildiğinde 35 saat boyunca çalışabiliyor.
  1,7b 1
  Polonya, koronavirüsü birkaç saniyede tespit edebilen cihaz geliştirdi
  Uğur Seven 3 hf.
  Polonyalı ML System adlı şirket, kişinin nefesini analiz ederek COVID-19'u sadece 10 saniyede tespit eden bir cihaz geliştirdiğini duyurdu.
  2,9b 17
  Vücut ısısından yararlanarak elektrik üretebilen yüzük geliştirildi
  Bilim insanları vücut sıcaklığından yararlanarak enerji üretebilen hatta hasarlandığında kendini tamir edebilen deneysel yüzük geliştirdi. Yeni yapının 5 volta kadar enerji üretebileceği düşünülüyor.
  1,6b 5
  Kemik yoğunluğu az olan bireylerde kullanılabilecek implant kaplaması geliştirildi
  Bilim insanları içeriğinde glikan içeren ve bisfosfonat olarak adlandırılan osteoporosis tedavisinde kullanılan ilaç ihtiva eden kaplama geliştirdi. Yeni kaplama fare deneylerinde olumlu sonuç verdi.
  1,6b
  İngiltere'de koronavirüs Bristol varyantı tespit edildi
  İngiltere'nin bazı bölgelerinde çeşitli mutasyonlara sahip koronavirüs varyantları tespit edilmekle birlikte İngiliz Halk Sağlığı kurumu yeni mutasyonları ''endişe verici'' olarak nitelendiriyor.
  1,9b 9
  Yeni Haber
  şimdi
  Geri Bildirim