Son Aramalarınız TEMİZLE
  Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
  Header'ı Tuttur
  Header'da Teknoloji Gündemi
  Anasayfa
  Büyük Slayt ve Popüler Haberler
  Döşeme Stili Ana Akış
  Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
  İçerikleri Yeni Sekmede Aç
  Detay Sayfaları
  Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
  Renk Seçenekleri
  Gece Modu (Koyu Tema)
  Sadece Videolar için Gece Modu

  sağlık

  Etiket
  SON GÜNCELLEME
  10 SA.

  GİRİLEN İÇERİKLER
  3 VİDEO 143 HABER 7 GALERİ

  ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
  HAFTADA 5 İÇERİK
  Beta 2-adrenerjik reseptör aktivitesi insanlarda termogenezisi uyarabilir
  Araştırmacılar beyaz yağ dokusunu kahverengi yağ dokusuna dönüştürmek ve bahsi geçen dokuyu da enerji yıkımında kullanmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.
  585 1
  Korkulan oldu! Günlük vaka sayısı yeniden 1000’in üzerine çıktı
  Yusuf Akbaş 2 gün
  T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni vaka tablosunu paylaştı. "Yeni hasta sayısındaki yükselme ciddi." dedi.
  6,1b 180
  Kodak ilaç sektörüne giriyor
  Uğur Seven 5 gün
  Dünyanın önde gelen fotoğraf makinesi üreticilerinden ABD merkezli Kodak, yaşadığı zor günlerin ardından ilaç sektörüne girmeye hazırlanıyor. Şirket koronavirüs ilaçları için malzeme üretecek.
  1,7b 9
  Fibronektin içeren implant kaplaması geliştirildi
  Araştırmacılar protezin dokuya uyum sağlaması için fibronektin, inflamatuar süreçleri en aza indirmek amacıyla anti inflamatuar ilaçlar ile antibiyotikler içeren protez kaplaması geliştirdi.
  1,9b 2
  FEN 1 gen inhibisyonu kanser tedavilerinde kullanılabilir
  Araştırmacılar kadınlarda meme ve over kanseri patogenezinde, erkeklerde ise yine meme ve prostat kanseri patogenezinde etkili olan BRCA1 ve BRCA2 genleri üzerine yoğunlaştı.
  755 1
  Yeni tanı testi ile kanserler erken evrede tespit edilebilir
  Testin mide, özefagus, kolorektal, akciğer ve karaciğer kanserlerini tespit edebildiği belirtilmekle birlikte yeni test bahsi geçen kanser türlerini %91 başarı oranıyla tespit edebiliyor.
  1,3b 2
  Dün zıplama yapan yeni vaka sayısı bugün aynı seyrinde (25 Haziran)
  T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Haziran tarihine ilişkin koronavirüs vaka tablosunu paylaştı. "Yoğun bakım hasta sayımızda bir artış oldu." dedi.
  4,3b 34
  Kalp yetmezliğine bağlı konjesyonu tespit edebilecek akıllı telefon uygulaması geliştirildi
  İsrailli Cordio Medical grubu tarafından geliştirilen Cordio HearO adlı uygulama akut kalp yetmezliği ve kalp yetmezliğini takriben akciğer konjesyonu gelişen 40 hasta ile eğitildi.
  1b 1
  Yeni vaka sayısında düne göre 125 azalma oldu (18 Haziran)
  T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 Haziran tarihli koronavirüs vaka tablosunu açıkladı. Vaka sayısında düne kıyasla 125 azalma oldu. İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısını geçti
  3,2b 34
  Kemik çimentosuna karbon lifler eklendi
  Araştırmacılar yaptıkları çalışmayla kalsiyum fosfat çimetonsuna karbon lifler ekledi. Eklenen karbon lifler çimentoya fiziksel dayanıklılık sağlamanın yanı sıra çatlakların kapatılmasını da sağlıyor.
  2,5b 3
  Manyetik alan ile çalışan beyin implantı geliştirildi
  Houston-Texas Rice Universtiy araştırmacıları manyetik olarak çalıştırılabilen nöronal uyarı implantı geliştirdi. Geliştirilen implantın yaklaşık olarak pirinç tanesi boyutunda olduğu belirtiliyor.
  1,7b 8
  Beynin tamamını monitörize edebilen MEG kaskı geliştirildi
  MEG görüntülemesi yapabilen yeni kask geliştirildi. Yeni kask 2 sene önce üretilen modele oranla daha fazla sensör içeriyor ve içerdiği sensörler sayesinde beynin tüm bölgeleri görüntülenebiliyor.
  2,2b 3
  Diyet ve egzersiz diyabet başlangıcındaki kişileri tamamıyla iyileştirebilir
  Yeni araştırma için yaş ortalaması 42 olan son 3 yıl içerisinde diyabet başlangıcı tanısı almış 150 farklı denek incelendi. Diyet ve egzersiz verilen grubun %61'inin tamamıyla iyileştiği belirtiliyor.
  1,3b 7
  Akıllı telefon adaptörü ile diyabetik retinopati belirlenebilir
  Diyabetik retinopatinin erken tanısı ve tedavisi hastalığın prognozunu oldukça büyük ölçüde etkilediği için uluslararası araştırma ekibi akıllı telefonlara takılabilen bir tür adaptör geliştirdi.
  1,3b
  Bayağı engereklerin sahip olduğu vücut desenleri 3 farklı amaca hizmet ediyor
  Engereğin sahip olduğu desenler diğer avcılar için uyarı niteliği taşıyor. Vücut desenleri yılanın zehirli olduğuna işaret ediyor ve yılanın diğer yırtıcılar için olabileceği bilgisini barındırıyor.
  1,7b 3
  Araştırmalara göre ketojenik beslenme bağırsak mikrobiyomunu olumlu yönde etkiliyor
  Ketojenik diyetin bağırsak mikrobiyomu üzerindeki etkileri gözlenmek amacıyla 17 adet fazla kilolu birey 2 ay boyunca izlendi. Deneklere 4 hafta ketojenik diyet, 4 hafta normal diyet uygulandı.
  2,1b 13
  Türkiye'de Covid-19 için aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ediyor
  Ülkemizde Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında 17 adet bilimsel araştırma projesi belirlendi. Projelerin 9'unu tedaviye farmakolojik çalışmalar oluştururken 8'ini aşı çalışmaları oluşturuyor.
  1,6b 5
  Kanser tedavisinde rol oynayabilecek potansiyel hedef protein keşfedildi
  Araştırmacılar MİDAS aşamasını araştırmak amacıyla kemik, servikal, kolon kanserleri hücrelerini içeren deney modellerinde çalışma yaptı ve hangi proteinlerin MİDAS aşamasında rol aldığını belirledi.
  1,4b 1
  Biyolüminesans bitkiler üretildi
  Araştırma sonucunda tütün bitkilerinin biyolüminesans özellik kazandığı ve karanlıkta aynı mantarlar gibi parladığı gözlendi. Yakın gelecekte biyolüminesans bitkiler evimizi aydınlatabilir.
  2b 9
  Amerikan toplumundaki her 5 çocuktan 1'i obezite ile karşı karşıya
  21. yüzyılda dünyada sıklığı gittikçe artan obezite vakaları, diyabet ve kalp hastalıkları açısından büyük risk barındırıyor. Çocukluk çağında görülen obezite son 20 yılın en yüksek seviyesinde.
  1,3b
  Alternatif Görünümler Geri Bildirim
  Yeni Haber
  şimdi