Giriş
DH ile Giriş
Üye değil misiniz? Yeni Hesap Oluştur Sosyal Ağ ile Bağlan
Genel Hızlı Tercihler Sıfırla
Header'ı Tuttur
Header'da Teknoloji Gündemi
Anasayfa
Döşeme Stili Ana Akış
Kaydırarak Daha Fazla İçerik Yükle
İçerikleri Yeni Sekmede Aç
Detay Sayfaları
Kaydırarak Sonraki Habere Geçiş
Renk Seçenekleri
Gece Modu (Koyu Tema)

Uzay

Kategori
SON GÜNCELLEME
DÜN

GİRİLEN İÇERİKLER
4 VİDEO 743 HABER 54 GALERİ

ORTALAMA İÇERİK YOĞUNLUĞU
HAFTADA 14 İÇERİK
Nükleer uzay yakıtı üretimi otomasyon sayesinde hızlandı
Gökhan G. 1 dakika
NASA'nın Cassini ve Curiosity uzay araçlarına da hayat veren nükleer yakıt, uzay ajansının görevleri için hayati önem arz ediyor. Söz konusu yakıt otomasyon yoluyla artık daha hızlı üretilebiliyor.
12
Hubble Teleskobu'nun kamera arızası sorunu giderildi [Güncellendi]
Gökhan G. 3 gün
Başkan Donald J. Trump'un Meksika Duvarı inadından vazgeçmemesi ve ödenek artışı istemesine rağmen bu talebin Kongrece kabul görmemesi, emektar Hubble Teleskobunu bile etkiledi. Detaylar haberimizde.
3,9b 12
NASA, Ultima Thule'un muhteşem bir videosunu yayınladı
New Horizons'un yakaladığı muhteşem fotoğraflar Dünya'ya ulaşmaya devam ediyor. NASA 1 Ocak'ta çekilen fotoğrafları birleştirerek Ultima Thule'un kısa bir videosunu hazırladı.
3,2b 11
Ay'da filizlenen pamuk tohumları öldü [Güncellendi]
Gökhan G. 5 gün
İnsanlık tarihinde ilk defa Dünya harici bir gök cisminde bitki yetiştirildi. Çin'in Chang’e-4 uzay aracı yaptığı deneyle bu büyük başarıya imza attı. Sırada Ay'da üs kurma planları var.
9,4b 23
600 trilyon Güneş'in parlaklığına sahip kuasar
Gökhan G. 6 gün
Güneş'in parlak olduğunu biliyoruz. Ancak galaktik anlamda parlaklık deyince Yıldız'ımız maalesef sınıfta kalıyor. Yeni tespit edilen kuasar parlaklığın tanımını yeniden yazıyor.
4,2b 37
Boeing'den sıra dışı transonik kanat tasarımına sahip uçak
Gökhan G. 1 hafta
Boeing ve NASA'nın yıllardır üzerinde çalıştığı çevreci uçak tasarımı kapsamında gün yüzüne çıkan aracın sıra dışı bir kanat tasarımı var. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.
3,2b
Rusya yörüngedeki radyo teleskobunun kontrolünü kaybetti
Rusya’nın 2011 yılında yörüngeye yerleştirdiği Spektr-R isimli radyo teleskobu 10 Ocak tarihinden bu yana yanıt vermiyor. Teleskop hala çalışır durumda olsa da verilen komutlara tepkisiz.
2,5b 2
Dünyanın en büyük uçağı "Stratolaunch", ilk kez uçmak için artık hazır
Dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch, ilk kez havalanmak için artık hazır. Kanat genişliği tam 117 metre olan devasa uçak, uzay araştırmalarında görev yapacak.
10,2b 25
Gök bilimcilerden galaksimiz dışı kaynaklı başka bir tekrar eden ses sinyali keşfi
Gökhan G. 1 hafta
Tekrar eden radyo patlamaları, milyarlarca ışık yılı mesafeyi katederek bize ulaşıyor. Bilim insanları için değerli veriler taşıyan sinyallerle ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.
4,2b 14
SpaceX'te büyük işten çıkarma
Geliştirdiği yeniden kullanılabilir roket, açıkladığı Mars’a insan taşıma görevleriyle uzay teknolojilerinde çığır açan ve odak noktası haline gelen SpaceX bu kez de işten çıkarmayla gündemde.
3,8b 10
Çin, Ay'ın uzak yüzünden panoramik fotoğraf paylaştı
Bu ayın başlarında Ay'ın uzak yüzüne iniş yaparak tarihi bir ilke imza atan Çin, yalnız uydumuzdan etkileyici fotoğraflar paylaşmaya devam ediyor. İşte Chang'e 4'ün yakaladığı panoramik görüntü:
8,6b 14
Elon Musk, Starship'in ilk fotoğrafını paylaştı: Test uçuşuna hazır
SpaceX kurucusu Elon Musk, şirketin yeni nesil roketi Starship'in ilk test örneğinin inşasında sona gelindiğini açıkladı. Musk, Twitter üzerinden roketin bir de fotoğrafını paylaştı.
5b 5
Hubble Uzay Teleskobu şaşırtmaya devam ediyor
Gökhan G. 1 hafta
Uzaydaki emektar gözümüz Hubble Uzay Teleskobu'ndan yine büyülüyeci bir resim geldi. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı'nın paylaştığı (ESA) Triangulum (Üçgen) Galaksisi detayları haberimizde.
9b 14
NASA, Dünya'yı 114 milyon kilometre uzaklıktan işte böyle görüntüledi
NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracı; Dünya, Ay ve Bennu asterotini tek bir karede görebildiğimiz muhteşem bir fotoğraf gönderdi. İşte Dünya'nın milyonlarca kilometre uzaklıktan görüntüsü:
14,6b 32
Çin'in keşif aracı, Ay'da ilk 'ayak izlerini' bıraktı: İşte fotoğraf
Çin Ulusal Uzay İdaresi, Ay'ın uzak yüzündeki keşif çalışmalarına başladı. Chang'e 4'ten ayrılan gözlem aracı Ay yüzünde ilk ayak izlerini bıraktı. İşte paylaşılan fotoğraf:
4,6b 6
Çin, Ay'ın 'karanlık yüzüne' iniş yaptı: İşte tarihi fotoğraf
Uzak doğu ülkesi Çin, uzay araştırmaları tarihinde önemli bir ilki başardı. Chang'e 4 isimli uzay aracı, bugün Ay'ın uzak yüzüne resmen iniş yaptı. İşte paylaşılan tarihi fotoğraf:
15,7b 33
NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı, Bennu asteroidinin yörüngesine oturdu
Gökhan G. 2 hafta
NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı Bennu asteroidinin yörüngesinde dönmeye başladı ve bunun sonucunda bir uzay keşfi rekoru kırdı. OSIRIS-REx artık "en küçük gök cismi yörüngesinde dönen uzay aracı".
3b 5
İnsanlık tarihinin en uzak görevinden ilk görsel geldi
Ekrem Ç. 2 hafta
2006 yılında fırlatılan New Horizons uzay aracı insanlık tarihinin en uzak görevinden ilk görsellerini gönderdi. Kardan adam şekilli Ultima Thule göktaşı karşınızda.
19b 24
New Horizons, Ultima Thule’den ilk sinyalini yolladı
Gökhan G. 2 hafta
NASA'nın uzay aracı New Horizons, 13 yıllık maceranın ardından Ultima Thule göktaşına ulaştı ve 01 Ocak itibariyle planlı yakın geçişini tamamladı. Bu görev insanlık tarihinin en uzak yakın geçişi.
3,9b 3
Queen grubunun gitaristi Brian May'den New Horizons şarkısı
Gökhan G. 2 hafta
Queen grubunun gitaristi Brian May de New Horizons uzay aracının tarihi görevine sessiz kalmadı. Kuiper Kuşağındaki gizemli gök cismi Ultima Thule yakın geçişi şarkının temasını oluşturuyor.
3,5b 2
Alternatif Görünümler Geri Bildirim